Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. In een wedstrijd voor tooneelvereenigingen, gehou den door de Rederijkerskamer »Kunst adelt het Leven,7' te VeiNiuizen, bij gelegenheid van haar 12V2-jarig be staan, behaalde »Rethorica" te Beemster den eersten en «de Oefenschool" te Wognnm den tweeden prijs. Tijdens den sterken vorst der vorige week, werd er in de binnenwateren van Texel veel ijs ingezameld voor de magazijnen, die gedurende de zomermaanden de vis- schersvloot er van voorzien, ten einde tongen en andere fijnere vischsoorten te kannen bewaren. Van jaar tot jaar neemt het ijsverbruik onder de visschers toe. Zaandam. Voor het examen van toelating tot de Rijksnormaallessen alhier hebben zich aangemeld 32 adspiranten, waaronder 5 voor de 2e klasse. Onder de zen bevinden zich 14 jongens en 18 meisjes. Van 10 op 11 Maart zullen alhier ongeveer 125 mi liciens worden ingekwartierd, bestemd voor den Helder, komende van Leeuwarden. Gaasterland. Aan onze Zuiderzeekusten kan men wederom talrijke wilde zwanen zien zwemmen. En kele jagers maken er jacht op, waarmee een goede dag huur te verdienen is. De prijzen zijn n.l. niet laag; men spreekt van f 4 a f 5 per stuk. Schermeer. Dat het hoogst gevaarlijk is, on tijdig van een in beweging zijnd rij- of voertuig af te springen is reeds meermalen door feiten bewezen en on dervond dezer dagen ook weer een ouzer medeburgers; door van de in volle vaart zijnde stoomtram af te stappen kwam hij te vallen en werd in bewusteloozen toestand naar zijne woning vervoerd. Op de vergadering der alhier gevestigde afdeeling van de Hollandsche maatschappij van landbouwden 4 te Stompetoren gehoudenwaren 14 leden tegenwoordig. Door den afgevaardigde naar de algemeene vergadering, te Edam gehouden alsmede van de najaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier werd verslag uitgebracht van de aldaar gehouden besprekingen. Tot voorzitter der afdeeling, in plaats van don heer J. Rolff, die door vertrek naar elders heeft bedankt, wordt gekozen de heer D. de Boer Dz. en als afgevaardigde naar de voorjaars vergadering van Hollands Noorderkwartier de heer D. Glijnis, als plaatsvervanger de heer K. Govers. De pen ningmeester deed vervolgens verslag van zijn gehouden beheer. De ontvangsten over 1895 bedroegen f 223,455, de uitgaven f 194,26 de rekening werd goedgekeurd. Aan de afdeeling Alkmaar zal een bijdrage van f 10 worden verleend voor de Paaschtentoonstelling. Oterleek. De hier gevestigde rederijkerskamer gaf zondag en dinsdag hare laatste uitvoeringen in dit seizoen. Opgevoerd werden »De rijzweep of 20 jaren later," tooneelspel en »Soldatenlist," een zeer grappig kluchtspel. De vereeniging heeft zich zeer veel moeite getroost om den inhoud van het eerste stuk zoo goed mo gelijk weer te geven. De avond van den 3 was een ge zellige avondde zaal was flink bezet en elkeen was blijkbaar ingenomen met de goedgeslaagde opvoering. Hoewel het gordijn eerst kwart voor een viel, werd toch nog van het bal een druk en prettig gebruik gemaakt. Hensbroek. Op zondag, den 1 en dinsdag, den 3 gaf de rederijkerskamer »'t Viooltje" hare laatste voor stelling in dit saizoen opvoerende »Twee Weezen," drama in 8 tafereelen van D'Ennerij en Anniset Bour geois, en »Een onrustige Nacht," kluchtspel in één be drijf, door M. J. Gillissen. Op beide avonden mochten zij zich verheugen in een goede opkomst van toehoorders, die Zber voldaan huiswaarts keerden dank zij ook der hulp van een paar buitenleden. In de jongste nachten zijn onder Heemstede, Zuid- Schalkwijk en Noordelijk Haarlemmermeer, weder zestien schapen door honden verscheurd of te water gejaagd. De eerste verzending van rooktabak, door den heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp uit sigarenpuntjes vervaardigd, naar Egmond aan Zee aan de Prins-Hendrik stichting aldaar, heeft plaats gehad. Zij bestond uit 360 pakjes van 1 ons, dus voor ieder man twee pakjes. Aan dr. C. ten Bosch, thans te Voorburg, vroeger te Zuidscharwoude, is bij kon. besl. op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noordholland. Bij het feest van de firma Spakler en Tetterode, suikerfabriek Lijnbaansgracht te Amsterdam, werden aan het personeel niet alleen gratificatiën, verdeeld naar den arbeidsduur aan de fabriek uitgereiktmaar werd hun ook medegedeeld, dat zij voortaan in de winsten der fabriek zonden deelen. Voor het afgeloopen jaar werd hun aandeel bepaald op l'/j week loon. Het kantoorpersoneel, vereenigd met de werklieden, schonk den patroons een bronzen groep op marmeren zuil, voorstellende La Récompense. Wolff, de gevangene, die de vorige week uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans wist te ont snappen, is den 2 door den inspecteur van politie van der Schrieck in de woning zijner familie in de St. Anna- straat gevat en weder in verzekerde bewaring gesteld. De regenmeter te Prederiksoord gat in de afgeloo pen maand 15 millimeter regen en sneeuw, tegen 85 in Februari 1895. De gemiddelde regenval in de Februarimaand 1873 1895 bedroeg 39 m.M. De loden der coöperatieve Verbruiksvereeniging te Rotterdam ontvangen over het afgeloopen jaar een uit- keering van 53/4 pCt. Coöperatie in Friesland. Dat de zucht naar coöperatie onder de Friesche landbouwers sterk toeneemt, blijkt niet alleen uit de wijze, waarop de aankoop van kunstmeststoffen en veevoer ge schiedt, maar vooral uit de stichting van coöperatieve stoomznivelfabrieken. De vorige week is eene particu liere fabriek te Witmarsum in handen van eene coöpe ratie overgegaan. Deze coöperatie belooft een der belang rijkste uit Friesland te worden zij kan nu reeds over ruim 1000 koeien beschikken. Leger des Hells. De leiders van het Leger des Heils in Nederland en Belgie de beer en mevrouw Oliphant, hebben bevel ontvangen in de maand Mei eene andere bestemming te volgen. De Oorlogskreet weet echter nog niet te ver melden waarheen. Kolonel W. E. Oliphant heeft verder bericht ont vangen van den chef van den staf van het Londensche hoofdkwartier, betreffende de zaak van het Leger des Heils in Amerika. De tijdingen worden meer en meer geruststellend. De ge he el e™ Amerikaanschejj staf heeft verklaard: onwrikbaar trouw te zullen blijven staan bij den generaal en de beginselen van het Leger des Heils. Daarmee wordt de waarschijnlijkheid van eene scheuring voorkomen. Schorsing van Raadsbesluiten. De Staatscourant van 4 dezer bevat een kon. besl. van 26 Febr. jl. (Stbl. 33), waarbij, op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, tot 1 Juli 1896 worden geschorst de besluiten van den Raad der gemeente Nieuwer-Amstel i. d. 7 Febr. 1896, houdende vergunning voor den aanleg van een tramweg en voor het leggen van leidingen voor electrische stroomingen. De schorsing berust op de overweging, dat het wen- schelijk is, om hangende het onderzoek naar de vraag, of die besluiten bestaanbaar zijn met het algemeen be lang, bij het aanhangige wetsontwerp tot verandering van de grens tusschen de gemeente Amsterdam eenerzijds en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieuwer-Amstel anderzijds betrokken, het in werking treden van die be sluiten te beletten, immers die werking te stuiten. Het paleis in bet Lange Voorhoutte 's G raven- hage dat van H. K. H. de Groothertogin van Saksen in eigendom is overgegaan aan H. M. de Koningin-Regentes, wordt thans ontruimd. De prachtige inboedel, waaronder kostbare schilderstukken en fraaie meubelen wordt over gebracht naar het paleis Buitenrust van de Groothertogin, aan den Ouden Scheveningschen weg. Uit Oude-Pekela wordt gemeld In den nacht vau den 2 brak brand uit in stroo bij de kartonfabriek Albion. Verbrand zijn l'/2 miljoen P. stroo, 50 dagwerk turf en twee loodsen. De brandweer van Winschoten verleende hulp. Fabriek en pakhuizen werden met moeite behouden. Alles was verzekerd op benrspolis. De oorzaak is vermoedelijk kwaadwilligheid. De brandweer heeft zich flink gehouden. Zij wist de omliggende perceelen te behouden. Aoordh. Tramwegmaatscliappij. Ontvangen in Febr. j.l. f 11,636 per dagkm. f 7.04; sedert 1 Jan. f 23,581. (Lijn Amsterdam—Sloterdijk.) Ontvangsten Febr. j.l. f 511 per dagkm. f 7,06; sedert 1 Jan. f 1067. Schermerhorn. De gemeenteraad bepaalde don 3 dat de gemeente bij totstandkoming der ontworpen tramverbinding Schermerhorn Avenhorn daarvoor voor loopig jaarlijks een subsidie van 25 zal verleenen. Op de 33e algemeene vergadering van »Schuttevaer" werd o. a. aan de orde gesteld door de afdeeling Urk, en aangenomen om te verzoeken 1. Een misthoorn te stationeeren op het eiland Urk, teneinde bij mistig weer gebruikt te kunnen worden. 2. Een merklicht te doen plaatsen op het oosteind van het eiland Wieringen op de punt van »den Oever," wit gekleurd aan den oost- en zuidkant, groen aan de noord zijde. Op Wieringen en de naburige eilanden komt thans veel vraag naar gedroogd zeegras. De aflevering is reeds weer in vollen gang. Men verwacht voorshands goede prijzen. Amsterdam. Alhier worden pogingen aangewend om een «Anti-Reens" vereeniging op te richten, dat is eene vereeniging van huiseigenaren, die ageeren zullen tegen het optreden van R-eens c. s., die de arme (vaak onwillige) lui helpen hun huishuur schuldig te blijven en van de betaling van belasting vrij te komen. Het plan moet uitgaan van den heer L. N. Duyn, practizijn die in een blad «Eigendomsrecht" het doel der te vormen vereeniging nader uiteenzet. Denemarken en met name de Deensche «Heide Maatschappij" brengt aanzienlijke offers om bosschen aan te planten op het kale Jutlandsche schiereiland, voorna melijk, omdat men, zeker te recht, van de nieuwe bos schen eene gunstige verandering van het klimaat en dientengevolge een opbeuring van den landbouw verwacht. Van Staatswige is nu weer dit jaar aan de Heide-Maat schappij een subsidie van 201.000 kronen verleend. In de drie voorafgaande jaren heeft de Heide-Maat- schappij .achtereenvolgens van Staatswege subsidiën van 192,000, 193,000 en 196,000 kronen ontvangen, zoodat de Staat alleen in drie jaar aan de vereeniging een som van ongeveer 600,000 gulden heeft toegestaan. Rekent men hierbij nog de inkomsten der maatschappij uit de contributiën van de leden, dan begrijpt men dat zij reeds heel wat heeft kunnen doen tot het «bewouden" en de ontginning van dorre heidestreken. De vereeniging be staat nu reeds 27 jaren en omstreeks 1890 is aan hare leiding ook de drooglegging enz. der moerassen opge dragen. Ren Tranvaalsehe ui. Een boer staat in Johannesburg te kijken op een nieuw reclame-biljet van de Union-lijn en verscheidene Engelschen staan er ook bij. Nu zijn er verschillende vlaggen op de kaart geteekend, hetgeen onzen boer tot een der Engelsche mannen doet zeggen «Kijk, ik kan die ding uie begrijp niet da&r op zie nie die rooi-nek-vlag niet Nu, ze wijzen hem dan de Engelsche vlag aan, maar onze boer schudt het hoold en zegt «Man, ik is op Bronkhorstspruit gewees, ik is op Amajuba getvees, ik is op Doornkop gewees, en ik zeg jon, die Engels vlag was wit." Het rus8ische stoomschip «Colombina", dat op reis was van Konstantinopel naar de Krim is niet op de plaats zijner bestemming aangekomen. Daar men geen bericht van de boot ontvangen heeft, vreest men, dat zij tijdens den jongsten storm vergaan is. Omtrent de oorzaak van de verschrikkelijke dyna- mietontploffing te Johannesburg is volgens de «Standard and Diggers News" reeds gebleken, dat eene lading deto nateursvan Poit Elisabeth gekomen, op het goederen station te Braamfontein te golijkor tijd met een waggon met dynamiet gerangeerd werd, waarbij de locomotief in aanraking kwam met de wagen die de detonateurs be vatte. Deze ontploften en deden ook het dynamiet ont branden. Storm. Uit Towersville, een zeehaven aan de Noordoostkust van Queensland, meldt men hevige stormen en overstroo mingen. Geen schip in de haven ontkwam en huizen in de nabijheid werden weggespoeld. Zeventien stoombooten zonken, een dezer met hare passagiers en bemanning. De schade, veroorzaakt door het zinken van vier passagiers booten, ^bedraagt alleen 500,000 p. st. p*Te Cottontusschen Ipswich en Norwich ontstond Zondagochtend in de vroegte in een huis, bewoond door zekeren heer Ripper, brand, Mevrouw Ripper werd, ter wijl zij haar kleinzoontje wilde redden door den rook overmand en stikte. Hetzelfde lot deelde haar zoon. Drie dooden dus. Koepokinenting. Op 14 Mei van dit jaar zal het honderd jaren zijn geleden sedert de Engelsche geneesheer Edward Jenner voor 't eerst de koepokinenting toegepast heeft op een achtjarigen knaap. Ook in Duitschland zal van genees kundige zijde die gedenkdag worden gevierd. Men wil daardoor tevens met nadruk opkomen tegen de beweging welke in den laatsten tijd daar te lande zich heeft uit gebreid om den wettelijkon dwang tot inenting af te schaffen. Dat deze beweging niet zonder beteekenis is, blijkt ook daaruit, dat reeds niet ver van de 100 leden van den Rijksdag voor de inentiugsvrijheid zouden zijn gewonnen. 't Verhaal gaatdat een uitgever, bezig met een encyclopaedic zich eenigszins verontrustte over de wijze, waarop het woord «ark" was behandeld. Hij meende, dat daardoor het succes der uitgave bij de meer orthodoxe gebruikers zou werden geschaad. Hij redde zich door achter het woord t-e voegen Zie Noach. Toen hij echter een jaar later het artikel «Noach' dat naar hij meende aan meer omzichtige handen was toevertrouwd in proef las overviel hem dezelfde vrees. Hij redde zich ten tweeden male door achter het woord te voegtn Zie Zondvloed. Is 't werk zóó ver gevorderd, dan hoopt hij iemand te hebben gevonden die 't gevaar weet te ontwijken. Azalea's cn seringen. De serre achter den wintertuin bij Krasnapolsky is herschapen in een waar lusthof van voorjaarsbloemen. In een milieu van palmen en groote varens zijn daar uitgestald de fraaiste azalea's in allerlei nuances van rood en wit en seringen in dichtoblanke trossen. Het eerste gelid van het bloemenlegioen wordt gevormd door bescheiden nageltakken en tulpen, nog niet vol ontloken, maar daarom des te mooier. Het geheel is zeker een kijkje waard. Volgens Le Figaro heeft dr. Chantemesse, van het Pasteurgesticht te Parijs, een serum-geneesmiddel tegen typhus gevonden. Hij nam daarmee proeven op drie typhus- lijders en hij verkreeg in alle drie gevallen gunstige uit komsten van de inspuitingen. Niet ver van den oever van den Maybach bij Ber lijn, waar onlangs het lijkje van een op geheimzinnige wijze vermoord knaapje werd gevonden, is Zondag het lijk ontdekt van een meisje van twintig jaar, dat met een scherp werktuig was vermoord. Uit verschillende omstandigheden meent de justitie te moeten afleiden, dat de "misdaad niet op de plaats der ontdekking maar in de stad Berlijn zelf is gepleegd, waarna het lijk is overgebracht naar den Maybach. Voor een brief van Charles Dickens aan zjjn schoon zoon Wilkie Collins is op eene verkooping bij Sotheby te Londen 50 p. st. (f 600) betaald. Schrijfwagens. Op de Duitsche spoorwagens zullen schrijfwagens ingevoerd worden, nl. rijtuigen die voorzien zijn van eene hangende tafel, waarop men onder het rijden kan schrij ven. Voor het gebruik maken van deze rijtuigen zal afzonderlijk moeten betaald worden, evenals voor slaap wagens. 's-Gravenhage5 Maart. Generaal van der Schrieck. Generaal van der Schrieck, de nestor der tweede kamer, is overleden. Tweede Hamer. Aangenomen de wijziging der veeartsenij wet, toelatende geheele schadevergoeding bij afmaking wegens mond- en klauwzeer de rentelooze voorschotten ten behoeve dei- stoomtrams Rotterdam Hoeksche Waard en Oldenzaal Denekamp en pruisische grenzenhet nieuwe contract met den West-Indischen Maildienst met 57 tegen 8 stemmen de nieuwe wet op het toezicht van stoomtoe- stellen waaronder nu ook gedeeltelijk die van vreemde stoomvaartuigen en vervoerbare aan vreemdelingen toe- behoorende begrepen zijn. Hisbruik van leidingwater. Door de directie der Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland is aan eene contractante hier ter stede die water uit de leiding van een haar toebehoorend, doch niet door haar bewoond perceel aan wendde ten behoeve van het gebruik in hare eigen woning, beboet met 50. De directie deelt ons mede, dat zij het oog gevestigd houdt op personen die ver dacht worden hetzelfde te doen. Zitting van 3 Maart 1896. P. T., Schermerhorn, J. S., Haringkarspel en J. L. Jz., Winkel, mishandeling, de eerste 1 week gev., de twee laatsten ieder 6 weken gev. L. S, Schagen, in hechtenis, wederspannigheid, 2 we ken gev. S. N., Hoorn en G. M., hvr. van K. B., Werversboof, mishandeling, de eerste vrijgesproken, de tweede f 8 boete, subs. 3 dagen hecht. L. S., Avenhorn, in hechtenis, bedelarij, 12 dagen hecht. J. v. d. O., Zijpe, in hechtenis, diefstal, 8 maanden gev. TKII.IM» van VA8TK «OKUEKU». 2 Maart. Alkmaar. Door den Notaris B. VAN DER VEEN, Schoorldam. Café «Tivoli", met woonhuis, stal, erven en tuin, Alkmaar, C 604, tezamen groot 6 roeden, in 3 perceelen 1. Café met vergunning en bovenwoning. Str. J. Schellinger f 3500, 2. Woonhuis met tuin en erf. Str. dezelfde 2090, 3. Stal en erf. Str. J. Pels1350, Opgehouden op 7680.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3