No. 30. Berate blad. Acht en ïtfegentigste Jaargang. 1896 Z ONDAG 8 MAART. Het Ontwerp-Program LIBERALE UNIE. Buitenland. V. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aria "VAS Telefoonnummer3 COUR A AT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. der Een der paragrafen van het ontwerp-program, waarvan de beoordeeling moeielijker is, betreft de voorstellen tot verbetering der agrarische verhoudingen. Noodig wordt geacht, een nadere regeling van het pacht-contract, waarbij beter dan tot nog toe, gewaakt wordt, dat den landbouwer de vruchten van zijn arbeid ten goede komen, en dat de schade van toevallen niet eenzijdig op hem drnkt. Wie zon met dezen wensch, als zoodanig, niet instem men Doch de moeielijkheid schuilt juist daarin, hoe hem te verwezenlijken Hoe moet men bereiken, dat de landgebrniker de schade van toevallen niet eenzijdig draagt, dat hij wèl de vruch ten plukt en niet door den hebzuchtigen eigenaar ge pinkt wordt Welke wettelijke bepalingen zijn daarvoor aan te ge ven In het burgerlijk wetboek staat reeds sedert 1838, dat de huurder recht op pachtvermindering heeft bij geheel of gedeeltelijk mislukken van den oogst. In plaats dat in ieder huurcontract naar deze bepaling verwezen wordt, kan men geen huurcontract ter hand nemen, of er blijkt, dat van dit recht afstand gedaan werd. Wel een bewijs hoe somtijds de beste bepalingen der wetten, in de practijk hoegenaamd geen effect sorteeren. W ani begrijpelijk is, dat ook indien de wet uitdruk kelijk verbood van deze bepaling af te wijken, en dus het doen van afstand van 't recht tot pachtvermindering niet toeliet, dan zon in de practijk de huurder hoogst waarschijnlijk daarbij niet veel baat vinden. Den verhuurder zou men toch nooit het recht kunnen ontnemen, om slechts voor één jaar een contract aan te gaan. Indien het jaar slecht was, de oogst mislukte, de volle pacht niet voldaan werd op tijd, dan zou de eigenaar eenvoudig de hnnr opzeggen en doen eindigen. Niet minder moeielijkheden zouden ontstaan over de vraag welke schade door toeval ontstaat en welke niet. Zon de rechter dit moeten uitmaken Ons langdradig recht, en de vrees die men in 't alge meen koestert om te procedeeren, ook omdat de afloop van een rechtsgeding bij uitstek onzeker is, en zeer veel afhangt van de wijze, waarop het wordt op touw gezet en behandeld, de kosten die de uitoefening van het recht met zich brengt, dit alles zijn reeds redenen genoeg waar om een packter niet licht den eigenaar in een rechtsge ding zal betrekken. Beperkingen in de wijze, waarop landverhnnr mag plaats hebben, zijn mitsdien gemakkelijk genoeg te be denken, maar lang niet gemakkelijk zoo te stellen, dat men er iets aan heeft, dat zij juist in die gevallen wer ken, die men op 't oog heeft. Bovendien moet de wet algemeen en voor ieder gelijk zijn. Eigenaar en huurder zijn beiden staatsburgers, en het staatsgezag mag den een boven den ander niet be- voordeelen. Het denkbeeld van het program, om het burgerlijk wetboek ten opzichte van landverhuring te veranderen, (dit is wat men o.i. moet verstaan onder »nadere rege- ling van het pachtcontract), zal dns volgens onze meening niet aan de verwachting beantwoorden. Evenwel, wie bekend is met de wijze waarop sommige huurders behandeld of mishandeld zijn door rentmeesters, juist in de minder vruchtbare streken van Noordholland, waar de slechte tijden dubbel zwaar zijn om door te komenwie van nabij weet, welke onheusche bejegening en meêdoogenlooze toepassing van de wet meermalen plaats vond, moet erkennen, dat het goed is om in het program dit onderwerp ter sprake te brengen. Het program wordt dezerzijds dan ook aan critiek onderworpenomdat het belang der redactie daarvan grooter is dan men wel meent. Het bevat toch een gedragslijn waaraan ieder, die onder de vlag van de partij zich schaart, in hoofdzaak zich heeft te honden. Het streven om op de gebreken van het pachtstelsel 't. licht te doen vallen en zoo mogelijk die te verbeteren verdient das aller steunhoewel nog niet aan te wijzen is, hoe, door verandering van het burgerlijk recht, dit doel kan worden bereikt. De vraag ontstaat dus, of op andere wijze de bestaande bezwaren zijn op te heffen Dezer dagen verscheen over dit onderwerp een zeer belangrijk rapport, uitgebracht door eene commissie, be noemd door het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, waarin ook de afgevaardigde van dit district zitting nam. Hoewel rapportengewoonlijk met het bijvoegelijk naamwoord belangrijk worden genoemd en daarna in een of ander archief blijveu sluimeren, zon het te wenschen zijn, dat aan dit rapport een ander lot te beurt viel. Hierin wordt aangetoond, waarom ons pachtstelsel gelijk het den laatsten tijd werkt, de gezonde ontwikkeling van het landbouwbedrijf in den weg staatvoornamelijk omdat uitwonende eigenaren, wetende dat zij niet het minste begrip hebben van de eigenaardige behoeften van het bedrijf, het beheer hunner goederen overlaten aan tusschen- personentusschenpersonen, die, de goeden niet te na gesproken, hnn grootste verdienste er in zoeken, om een zoo hoog mogelijke hnnrsom thuis te brengen. Het spreekt van zelf dat hoe langer hoe minder gelet wordt op de persoonlijke geschiktheid der pachters en de wijze waarop zij het land gebruiken, en wèl op de som die zij aanbiedendie slechts is op te brengen door roofbouw. Door deze concurrentie, door alleen op het onmiddel lijk geldelijk voordeel te letten, ten koste van het land, worden de goede pachters van de markt gedrongen. Zoo ontstond een soort van pachters, zegt het rapport, die meer gelijken op nomaden, dan wel op gezeten landbou werszij missen ten eenen male het den goeden land bouwer eigen gevoel van gehechtheid aan den grond. »Zij bederven de markt en maken het bestaan van »een goeden boerenstand onmogelijk. »Zoodra zij zich op een boerderij neerzetten, houden zij »zich reeds bezig met het zoeken naar een ander terrein »hnnner operatiën en gebruiken den tusschentijd om zich >voor de te booge huursom schadeloos te stellen, door »roofbonw of verwaarloozing waardoor na hnn vertrek »een jammerlijk verachterde en verarmde boerderij over blijft." En dit geschiedt niet aldus uit moedwilmaar als gevolg van de omstandigheden, als gevolg van de slechte opvatting hnnner taak, waarvan vele eigenaren blijk ge ven die aan tusschenpersonen, aan rentmeesters, aan notarissen overlaten, hetgeen zij zelf behoorden te doen. De rapporteurs geven als middel aan, om in dezen toestand verandering te brengen de instelling van pacht- commissiën, gelijk die reeds in Friesland gunstig werken Evenals kamers van koophandel, en eventueel kamers van Arbeid, door de wet worden ingesteld en geregeld, zoo zou de wetgever Pachtcommissiën of kamers van Landbouw in het leven kannen roepen, tot welke ver huurders en eigenaars zich kunnen wenden. Het doel dezer lichamen moet zijn de pachtwaarde vast te stellen, de dnur van het contract te bepalen en de verbeteringen aan te wijzen, die aan land en gebouwen moeten geschieden. Op die wijze kan de taak die thans in handen der rentmeesters rust, overgebracht worden op een aantal on partijdige personen zeer zeker is dit een goed en uit voerbaar plan. Hoewel het rapport thans nog niet dadelijk eene wet telijke regeling dezer commissiën verlangt, dankt ons, dat het program der liberale nnie, de conclnsie van het rapport, gevoegelijk kan overnemen. Zeer zeker is deze conclnsie, de instelling van pachtcommissiën, gemakkelijker en spoediger uitvoer baar, dan een wijziging van het burgerlijk wetboek, die bij velen tegenstand zal ontmoeten en waarvan niet te voorzien schijnt een nuttig effect. BELtilE. Het aftreden van den Belgischen minis ter-president de Burlet (die door de Faverean opgevolgd werd) wordt thans in verband gebracht met de plannen van den koning betreffende den Congostaat. Er wordt vertelddat de gezondheidstoestand van den heer de Burlet hem zeer wel zou toelaten de leiding der regee- ringszaken weder op zich te nemen maar dat hij wei gerde de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de avontuurlijke Soedaneesche plannen van koning Leopold. De heer de Burlet zag daarin een schending der belangen en der onzijdigheid van België en weigerde standvastig vóór 1900 zijn goedkeuring te hechten aan een vereeni ging van België met den Congostaat. BULGARIJE. 'Bij de aanvnlljngsverkiezingen voor de Bulgaarsche Sobranja zijn overal de regeeringscandi- daten gekozen uitgezonderd te Sofiawaar de heer Zankoff de meeste stemmen kreeg. Na de bekendmaking van de verkiezing bracht een troepje kiezers van honderd man den heereu Zankoff, Radaslavoff, Karaveloff en Ni- colaïeff een serenade. RUITSCHLAMD. Den 4 heeft de Rijksdag be sloten het ontwerp op de snikerbelasting naar een com missie van 21 leden te zenden. Verontwaardiging heeft de uiterst geringe belangstelling gewektdie de leden toonden bij de behandeling eener wetwelke niet alleen uit een economisch doch ook uit een financieel-politiek oogpunt zoo buitengewoon belangrijk is. Woensdag waren bij het begin der zitting tien afgevaardigden aanwezig de geheele zitting door was de vergadering niet in staat iets te besluiten. Tot tweemalen toe. tijdens de behan deling, heeft de afgevaardigde Richter verdaging der beraadslaging voorgesteld, daar het aantal leden te gering was om een besluit te nemen. De duitsche kapitein Fischer, die eenigen tijd geleden in een tweegevecht den eersten luitenant Kühne doodde en daarvoor tot twee jaar vestingstraf werd veroordeeld, is, nadat elf weken van zijn straftijd waren verloopen, door den keizer begenadigd. De familie van luitenant Kühne heeft voor den schuldige een goed woord gedaan. EAGELAMD. Majoor Willoughby de aanvoerder van Jamesons troep, heelt na zijn aankomst in Engeland, de correspondentie gepubliceerddie hij op 't slagveld met Kronje, den commandant den Boereu, gevoerd heeft, en die tot de overgave heeft geleid. Daaruit blijkt, dat de Engelschen zich niet onvoorwaardelijk hadden over gegeven, maai uuu levensbehoud toegezegd was, mits zij onmiddelijk de wapenen neerlegden en schadevergoeding b.loofden. Deze bijzonderheden, tot nu toe geheel on bekend hebben veel bevreemding gewekten vooral de chauvinistische bladen hebben Kruger met beleedigingen overladen, wijl thans bleek, dat zijne zoogenaamde groot moedigheid waarmede hij zooveel eer ingelegd had slechts 't nakomen eener voorafgestelde voorwaarde was. En men behoefde nog geen Jingo te zijn, om dit gedrag vreemd en dubbelzinnig te vinden. Te aangenamer is het daarom thans uit den mond van Chamberlain (zeker in deze een betrouwbare getuige) te hooren, dat hij ge looft, »dat de commandanten uitdrukkelijk bevel hadden, een onvoorwaardelijke overgave te eischenmaar dat niettemin een der commandanten, waarschijnlijk Kronje, heeft aangeboden het leven van majoor Willonghby en zijn troepen te redden, indien zij de wapenen neerlegden en een schadevergoeding beloofden. In dat geval zon de commandant buiten zijn boekje zijn gegaan. President Krnger heeft niets van de zaak geweten er is geen en kele reden, aan de goede tronw van Kruger te twijfelen, want hij zeil wenscht oprecht een bevredigende oplossing van alle kwestiesmaar hij ondervindt daarbij groote moeilijkheden van het Transvaalsche volk. De onder handelingen met Krnger zonden benadeeld wurdeu door aautijgingen van kwade tronw, waarvoor ik geen enkel bewijs in mijn bezit heb." Het plan tot vermeerdering der Britsche vloot heeft weder de bedenking doen rijzen of het wel zal gelukken de nieuwe schepen naar behooren te bemannen. Er zijn 8 linieschepen, 21 kruisers en 41 torpedo-vernielers in aanbouwdaarvoor wordt in het geheel vermeerdering van het effectief met 4900 man gevraagd. Maar dit aantal is ontoereikend voor de linieschepen alleen zijn 4800 man noodig. Voor de nieuwe schepen zijn 7000 man noodig en het is de vraag of de admiraliteit in staat is een zoo groot bekwaam personeel bijeen te brengen. volgens fhe Daily Chronicle heeft de Britsche regee- ring een onderzoek gelast naar de vertraging in het vertrek van de Victoria, die dr. Jameson en de zijnen heeft overgebracht naar Engeland. Van deze vertraging werd eerst de schnld gegeven aan de regeeringhet schijnt echterdat de kapitein uit vrije bewegingin strijd met de bevelen der regeering de afvaart heeft uitgesteld. HAlVkRIJK. De keizer van Oostenrijk bracht den 5 een bezoek aan president Faure, met wien bij een privaat gesprek had gedurende 20 minuten. De menigte juichte den keizer toeer werd geroepen»Leve de vrede De keizer wenschte den generaal geluk met de houding der troepen, die het eere-salant brachten. De heer Faure bracht daarop den keizer een bezoek te Kaap Martin. Het onderhond was hartelijk maar droeg geen politiek karakter. De keizerin dankte den president voor de attenties, welke haar gedurende haar verblijf waren ten deel gevallen. ITALIË. De nederlaag bij Adoea blijkt ontzettend geweest te zijn. Nog is men niet geheel op de hoogte van betgeen er eigenlijk geschied is en kan men de ramp niet geheel overzien maar alle berichten bewijzen dat

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1