Nederland. Stadsberichten. de Italiaansche troepen op alle punten geheel verslagen zijnzich Blechts door eene overhaaste vlucht hebben weten te redden, en dat de verliezen zoowel aan officieren en manschappen als aan materiaal (bijna al het geschut viel den vijand in handen) enorm zijn. Had Menelik de vervolging voortgezetdan was 't met de Italiaansche nederzetting gedaan geweest. De Italianen 15,000 man sterkhielden zich uitstekendmaar waren tegen de 80,000 vijanden niet opgewassen bovendien leverde 't terrein voor de aanvallers zeer veel moeielijkheden op. De generaals Baratieri en Ellena vluchtten met een deel der troepen naar Adecaï, (op 80 K.M. van het slagveld), de rest onder de generaals Albertone, Arimondi en Dabor- mida werd van de hoofdtroep afgesneden omsingeld en voor een groot deel vernietigd. Volgens de berichten be hoort ook kolonel Galliano tot de gesneuvelden, eene tijdingdie zeker allen treffen zaldie zich zijn man moedig gedrag bij de verdediging van Makalé herinneren en de vreugde die er bij zijn behouden terugkomst heerschte. Algemeen wijt men de ramp aan Baratieri en gelijk wij reeds in ons vorig nummer voorspelden het kabinet-Crispidat bem steeds de hand boven 't hoofd hield en tot offensief optreden aanspoorde, is met hem gevallen en bood den 5 den Koning ontslag aan. Crispi ging, om dit aan de Volksvertegenwoordiging mee te deelen, langs een omweg naar de Kamer. De vergader zaal was stampvolhet geheele corps diplomatique was aanwezig. Te midden van het rumoer deelde Crispi mede dat het kabinet zijn ontslag had ingediend en dat de koning dit had aangenomen de ministers zullen de benoeming van hun opvolgers afwachten en middelerwijl de orde handhaven. Deze verklaring deed toejuichingen losbarsten. Crispi, zichtbaar ontroerdbeantwoordde deze door naar alle zijden ironisch te groeten terwijl de linkerzijde kreten aanhief en hem met beleedigingen overstelpte. De politie moest de tribunes, waar het publiek zich bij deze mani festatie aansloot, ontruimen. Vermoedelijk zal di Rudini Crispi's opvolger zijn. De Pransche bladen wijden aan Italie's nederlaag lange beschouwingen. De Figaro" zegt, dat Meneliks leger de Italianen een nederlaag heeft toegebracht, die moeielijk zal te overko men zijn. »Duit8chland en Oostenrijk zullen thans ver moedelijk den derden bondgenoot zooal niet als quantité négligeable dan toch als zeer verminderd in kracht aan zien. Dit blijkt reeds daaruit, dat keizer Wilhelm thans geheel anders optreedt, dan na de overwinning der Trans valere op Jameson. Toen zond hij een telegram aan Kru- ger thans doet hij niets." De Lanterne gelooft, dat de nederlaag zware gevolgen zal hebben, niet alleen voor Crispi, doch ook voor bet koningshuis. En de Petite République gaat daarop door, met de bewering: >Het oogenblik is gewichtig... ook voor het Huis van Savoye. Bij een spel als dat door Crispi gespeeld wordt, is een koningskroon de inzet." En de XIXme Siècle zegt»Als Italië niet wil dalen tot den rang van Spanje, mag het geen oogenblik aar zelen, om eerst Crispi weg te jagen en dan aan de ko loniale staatkunde tegen Menelik een einde te maken." De mteste gematigde bladen spreken deelneming uit met Italië en met het legerdoch zij hebben slechts harde woorden voor de regeering, die het zoover heeft doen komen. De gedenkdag van de kroning van den paus is Dinsdag in de Sixtijnsche kapel gevierd met een mis, gecelebreerd door kardinaal Vamsteïli. De paus woonde de mis bij en werd bij zijn komen en gaan door de menigte levendig begroet. Z. H. ziet er zeer goed uit. JAPAA, Japans streven om in oorlogs- en vredes tijd een groote mogendheid te worden, heeft Engeland reeds het voordeel verschaft van een bestelling van vijf dubbele schroofstoombooten voor de NipponYusen Kaisha-lrjn. Elk dezer schepen moet 450 voet lang zijn, 5550 tons water verplaatsen en een snelheid bezitten van twaalf knoopen. Voor dezelfde lijn wordt in Japan nog een zesde boot aangebouwd, die aan dezelfde voorwaarden moet voldoen. SPAAJJË. De Spaansche generaal Meliguizo is bij Casiguas in de provincie Havanna op de bende van Maceo gestooten. Maceo werd teruggeslagen met een verlies van ongeveer dertig dooden. De generaals Prat en Arolas melden, dat zij den troep van Maximo Gomez bij Hanabana hebben verslagen en uiteengedreven. De aanvoerder Castilla is daarbij zwaar gewond. De oproerlingen hebben tal van kleine plaatsen in den omtrek van Guanabacoa, dat op vijf mijlen afstand van Havanna ligt, in brand gestoken. Uit Madrid wordt gemeld dat alle Noordamerikaanscbe consuls in Spanje, die van Spaansche nationaliteit zijn, hun ontslag hebben gevraagd. Aan de beurs te Madrid is een consortium gevormd met een kapitaal van honderd millioen peseta's voor de uitrusting van kaperschepen voor het geval het land in oorlog komt met de Vereenigde Staten. De minister van buitenlandsche zaken heeft beraad slaagd met de gezanten van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië en Oostenrijk-Hongarije er zijn eeuige gewichtige nota's gewisseld. De regeering moet de over tuiging hebben gekregen, dat Spanje ingeval de oorlog uitbreekt niet alleen zal staan, maar kan rekenen op den steun van Frankrijk. Volgens een bericht uit Havanna aan de »Imparcial'' hecht de bevolking van Cuba geen waarde aan de be sluiten van het parlement der Vereenigde Staten betref fende de erkenning der opstandelingen als oorlogvoerende partij. Generaal Weyler heeft aan de regeering geseind, dat de aangeboden versterking van 25000 man niet noodig is. TRAAS VAAJL. De heer Gardner Williams, general manager van de De Beers-mijnen, is te Kimberley in hechtenis genomen wegens het vervoeren van wapenen zonder vergunning. Tegen borgstelling van 1000 is hij op vrije voeten gelaten. Een telegram aan de Standard and Diggers News meldt, dat de beslissing betreffende het vertrek van president Krnger eerst genomen zal worden, na de ontvangst van het definitieve antwoord van minister Chamberlain be treffende de te behandelen punten. Indien dit antwoord gunstig is, zal de Volksraad worden bijeengeroepen om den President te machtigen de reis te aanvaarden. TIJBK1JE. Terwjjl vijftien door gendarmen bege leidde inwoners van Zeitoen te Alpistan levensmiddelen kochten, werden negen hunner vermoord. Enkelen wer den gewond, bovendien werden hun de lastdieren ontno men. De regeering te Konstantinopel heeft beloofd een onderzoek te zullen instellen. Naar gemeld wordt, wa ren zij voor eeuigen tijd om de vervolging te ontgaan, tot den Islam overgegaan. Thans hadden zij weder hun christelijk geloof aangenomen. Dit was de reden van de woede der Turken. Uit Konstantinopel wordt aan The Standard geseind, dat de Russische gezant op. last zijner regeering den Griekschen patriarch heeft verzocht den banvloek op te heffen, die dertien of veertien jaar geleden is uitgesproken over de Bulgaarsehe kerk. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft den 6 o.a. goedgekeurd de wijziging der wet op het veeartsenijkundig toezicht, de subsidieering van enkele tramlijnen en het postcontract met den Westindischen Maildienst. De heer P. W. Janssen, te Amsterdam heeft eene aanzienlijke som geschonken aan den Nederlandschen Protestantenbond, ter beschikking van de commissie voor godsdienstonderwijs, prediking en colportage. Landbouwbank en Handelsvereenlglng. In eene te Enschede gehouden, zeer druk bezochte ver gadering van landbouwers uit Lonneker, werd een land bouwersbank en handelsvereeniging op coöperatieven grondslag opgericht. De vereeniging heeft ten doel a. Den aankoop op coöperatieven grondslag van be- noodigdheden voor het bedrijf b. Aan solide en credietwaardige leden der vereeni ging gelden voor te schieten, die ze in hun bedrijf moch ten noodig hebben c. Gelegenheid te geven gelden, die tijdelijk niet in het bedrijf noodig zijn, tegen genot van rente in bewa ring te geven; d. Een fonds te vormen, dat zal dienen tot bevorde ring van de welvaart der leden. Het bestuur bestaat uit de heeren E. Jacobs, burge meester van Lonneker, B. W. ter Kuile, fabrikant te Enschede, H. Kromhof', F. Bos en J. Wissink, landbou wers te Lonneker, uitmakende den raad van beheer, en tot commissarissen werden vijftien landüouwers uit ver schillende buurtschappen van Lonneker gekozen. Reeds zijn 115 landbouwers als lid toegetreden. Kundveestainboek „Aoordholland." Ter verbetering van een bericht in ons nummer van woensdag, 4 Maart, diene, dat de negentiende (niet de negende) algemeeDe vergadering dezer vereeniging be paald is, te Hoorn, op maandag 23 maart (niet 28 Maart). Oeneraal Van der Schrieck. Luitenant-generaal Van der Schrieck, de nestor der Tweede Kamer, is den 4 in den ouderdom van 84 jaar te 's-Gravenhage ontslapen. Hij was de oudste opper- officier der infanterie van ons leger en telde 60 dienst jaren. Als gewoon soldaat in militairen dienst getreden, nam Van der Schrieck beneden den rang van officier deel aan den Tiendaag8chen Veldtocht, waarvoor hem hot Metalen Kruis werd geschonken, dat op zijn lateren leeftijd door gaans zijn borst sierde. Van der Schrieck was en bleef in zijn hart soldaat en oud-strijder. Den 3en September '31 benoemd tot 2e luitenant bij zijn wapen, bereikte de overledene den 6den April 1872, na zich als bekwaam en degelijk corpschef te hebben doen kennen, den rang van generaal-majoor. Hij trad toen op als commandant der 2de divisie te 's-Gravenhage. Als generaal werd hij nonactief, nadat de kiezers te 's-Hertogenbosch bij het aftreden van jhr. mr. Van dei- Does de Willebois hem in 1876 tot lid der Tweede Kamer kozen en bij iedere aftreding bleef hij tot aan zijn dood gehandhaafd als Kamerlid. In 's lands raadzaal kenmerkte de heer Van der Schrieck zich niet door veel spreken, en gaf hij advies, dan behandelden zijne redevoeringen militaire aangele genheden. Het lot van den soldaat ging hem steeds ter harte en hoewel de algemeene landsbelangen vooropstel lend, achtte hij zich meermalen geroepen op te komen voor de belangen van zijn district ten opzichte van garnizoen, kazerneeriug en watertoestand van Noord- Brabant. Als politiek man behoorde Van der Schrieck tot do Katholieke partij, doch bij alle richtingen in de Kamer stond de nestor hoog in aanzien wegens zijn karakter en vriendelijken omgang. Als ondste lid in leeftijd hield Van der Schrieck in de laatste jaren telkens als hij tijdelijk bij den aanvang van het nieuwe zittingjaar den voorzittersstoel innam, een van die gemoedelijke, van liefde voor vorst, volk en vaderland tintelende toespraken, welke, soms ook afdalende op politiek terrein, op alle banken toejuiching vonden. Den 3den September 1881 gaf wijlen de Koning een nieuw blijk van zijne steeds tegenover den generaal be toonde welwillendheid en waardeering door hem tot den rang van luitenant-generaal te verheffen. Het stoffelijk overschot van luit.-generaal Van der Schrieck zal a.s. Maandag op de Roomsch-Katholieke begraafplaats te 's-Gravenhage worden bijgezet, op uit drukkelijk verlangen van den overledene zonder militaire eerbewijzen. De stoet verlaat te 11 uren het sterfhuis aan den Wassenaarschen weg. (Hndlsbl.) Purmcrend. Naar wij vernemen zullen de alhier bestaande r. c. meisjesschool en de sedert enkele jaren gestichte r. c. jongenschool wegens toevloed van leer lingen belangrijk worden vergroot. Tot het doen van aangifte voor de deelname aan de alhier op 24 Maart a. s. te houden Paaschtentoonstelling voor vet- en fokvee is tot 17 Maart a. s. de gelegenheid opengesteld bij den heer J. W. Geerlings, secretaris der vereeniging, die tevens bereid is, de gewenschte inlich tingen te verschaffen. Helder. Den 6 heeft ten raadhuize de verki®" zing plaats gehad van een lid der Kamer van Koophand0' en Fabrieken ter voorziening in de vacature ontstaa0 door het overlijden van den heer S. W. Stooker. Er werden uitgebracht 22 stemmen en wel op de heeren W. J. C. ten Harmsen 19 en J. Graaff 3 stemmen, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld dat te Huizen eene koe van den veehouder A. V. binnen den tijd van 16 maanden zes kalveren heeft ter wereld gebracht. Bij beschikking van den minister van binnenl. za ken van 3 Maart isvoor het tijdvak van 4 Maart tot 4 Aprilbenoemd tot assistent aan het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn E. W. Brascamp te Amsterdam. Van de 100,000 muntbiljetten van f 50, die krach tens besluit van 1885 in omloop mogen zijn worden er 20000 ingetrokken. Zij worden vervangen door 100,000 muntjes van f 10waarvan er dan 1,1,00,000 in de wandeling zullen zijn. Het kapitaal, door 's Rijks papie ren geld vertegenwoordigd blijft 15 millioen. Tot directeur van het Volksdagblad is benoemd de heer J. Rot thans chef der zetterij van het dagblad de Telegraaf. De jaarlijkscbe algemeene vergadering van den Nederlandschen Schermbond zal zondag 8 Maart e.k., des morgens half elf uur, worden gehouden in het Zuid- hollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage. Kas tekort Sliedreclit. Uit den Haag wordt gemeld, dat de moeilijkheden in de administratie der gemeente Sliedrecht zijn opge lost doordien de vorige burgemeester en twee wethou ders ieder voor 1/3 persoonlijk aan de gemeentekas hebben terugbetaald het bedrag, dat door Gedeputeerde Staten in de gemeenterekening was verworpen. Brand Asperen. Het stadje Asperen in Zuid-Holland is den 4 door een geweldigen brand voor een groot deel in de asch gelegd. Veertien boerderijen, twee manufactuurwinkels (van fle heeren Abr. Nieuwendijk en Jan de Zwart), dertig bergschuren en hooibergen, de pastorie der doleerende gemeente, bewoond door ds. Smit, bet hulppostkantoor en eindelijk ook de hervormde kerk zijn door de vlam men verteerd. De brand, door een tot heden onbekende oorzaak ont staan, werd door een hevigen wind aangewakkerd. Zeven brandspuiten, uit verschillende plaatsen in den omtrek, slaagden er in, bijgestaan door een dotachement vesting artillerie met 2 spuiten uit Gorinchem ontboden, het vuur te beperken, maar niet dan nadat het ontzaglijke verwoesting had aangericht. Eerst om 11 uur (de brand begon te 4 uur) kon men het gevaar als geweken beschouwen en konden de ves tingartilleristen uit Gorinchem, die flink aan het blus- schingswerk hebben deelgenomen, naar hun garnizoon terugkeeren. Ernstige persoonlijke ongelukken vallen er niet te betreurenalleen werd iemand gewond door een trap van een paard, dat hij wilde redden. Asperen is herhaaldelijk door ernstige branden geteis terd in 1795, in 1800 en in 1836, maar geen dier rampen had zulk een omvang als die welke thans het stadje is overkomen. Spanbroek. Op de kiezerslijst voor de provin ciale staten en de Tweede Kamer zijn alhier geplaatst 151 personen. Uarslngerhorn. In den polder Waard en Groet was 1 Maart nog geen enkel contract voor den suiker- bietenverbouw afgesloten. Thans nu de fabrikanten, aan de eischen der landbouwers eenigzins hebben toegegeven, wordt met verschillende fabrikanten gecontracteerd. De toetreding tot het ziekenfonds is nog zeer gering. In de Wieringerwaard gaat het beter, daar traden reeds bijna 100 gezinnen toe. De wekelijksche premie is daar minder dan hier de grootere uitgestrektheid van deze gemeente maakt een lager tarief niet best mogelijk. Schagen. Door de zangvereeniging »Euterpe" is besloten, onder leiding van den heer M. Visser een cursus in den zang op te richten voor die meisjes en jongens, welke na het verlaten der school niet meer in de ge legenheid zijn iets aan den zang te doen. Ongetwijfeld zal deze maatregel der vereeniging zelf in de toekomst zeer ten goede komen. Uitgeest. De Floralia-tentoonstelling van wege de Uitgeester Bloemkweekers-vereeniging, den 7, 8 en 9 in >de Ooievaar" te houden, belooft veel goeds. Zondag, van 4 tot 7 uur, zal de tentoonstelling opgeluisterd worden door eene uitvoering van het fanfare-gezelschap. Ambachtsschool. Voor den nieuwen cursus der Ambachtsschool had den zich 58 leerlingen aangegeven, waarvan 57 aan het toelatingsexamen deelnamen. Van de 50 geslaagden werden 48 tot de school toegelaten. Voor de beide ove rigen is in de door hen gekozen vakken geen ruimte op de school meer beschikbaar. l)e 8 Weenerinncn. De zaal van hot lokaal Harmonie was goed be zet in den avond van den 5, toen de 8 Weenerinnen daar eene uitvoering gaven. In vier verschillende kleeder drachten traden zij voor het voetlicht en wisten door haar zang, gepaard met sierlijke dansbewegingen, de aandacht van het publiek in hooge mate te boeien. Hare costumes, voor alle acht uniform, waren inderdaad alleraardigst. Vooral het fantasie-costuum maakte een verrassenden indrnk en bezorgde haar reeds dadelijk een druk applaus. Zij waren voor de waardeering van het publiek geenszins ontoegankelijkeen extra nummer werd een paar maal ten beste gegeven, niettegenstaande het uitvoerige pro gramma reeds voel van hare krachten vergde. Een paar maal trad ter afwisseling de hier bekende coupletzangor Chrétienni opdie met een paar fransche en hollandsche coupletten zijne toehoorders aangenaam wist bezig te houden. Cadettenschool. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor de Cadettenschool zal 9 Juli a.s. te 's-Graveuhage, Breda en Arnhem een aanvang nemen, terwijl het mondeling gedeelte, waarvoor de adspiranten ploegsgewijze naar Alkmaar worden opgeroepen, den 16 d. a. v. begint.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2