Gilda Schwanhof. ZONDAG 8 MAART. Nederland. FEUILLETON. I^o. 30. Tweede wad. Acht en Negentigste Jaargang. Geschiedenis van een vrouwenhart ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C08- TER k ZOON. Telefoonnummer: 3. Beroepen naar Oosterend (Texel) ds. K. Loggers, predikant te Velsen. Op de Maandag te Haarlem gehouden paarden markt waren aangevoerd 278 paarden, meest werkpaarden van inlandsch en gekruist ras. De prijzen liepen van f 60 tot f 400. Voorts waren aan de markt 3 veulens van f 80 tot t 100. De handel was vrij levendig. Gedurende Januari is in de .Rijkspostspaarbank" ingelegd f 2.778.905 en terugbetaald f 1.733.484, zoodat meer ingelogd dan uitbetaald is f 1.045 421. Aan het einde der maand December was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven f 43.181.389; aan rente over 1895 is bijg. f 1.003.355 (buitendien werd in 1895 een som van f 32.199 op geheel afbetaalde Doekjes uitbetaald), zoodat het tegoed op ultimo Januari bedroeg t 45.230.165. In den loop van Januari zijn 11.609 nieuwe boekjes afgegeven, 2280 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 509.292 boekjes in omloop waren. Santl poort. Een onzer ingezetenen, die te Haarlem eenige tapperijen had bezochtis een bankbiljet van f 100 kwijtgeraaktvermoedelijk ontstolen. De politie doet onderzoek. De voorjaars-paarden markt te Leeuwarden zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 17 Maart a. s. In den middag van woensdag tegen 5 uren heeft een kort onweder gewoed boven verscheidene plaatsen van Zuidhollandgepaard met een geweldige hagelbui. Te 's-Gravenhage vielen korrels ter grootte van duiveneieren. Te Hillegersberg werd een telephoonpaal geheel gespleten. Te Maastricht is een gasthuis voor ooglijders op gericht. Aan het hoofd daarvan staat dr. Swart Abra- hamszoud-assistent van het Ned. Gasthuis voor oog lijders te Utrecht. Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, te Utrecht, dat het laatst in 1891, bij zijn gouden jubilé, een tentoonstelling organiseerde, zal in het voorjaar van 1897 een groote tentoonstelling houden van planton on bloemenwaarvoor hoofdprijzen van f 100 f 150 en f 200 zijn uitgeloofd. Aan de gemeentebesturen van Hilversum, Loosdrecht, Den Haag en Rotterdam is door do heeren Bos en Kissing te Amsterdam voorloopig kennis gegeven, dat zij eene aanvrage zullen indienen om concessie voor het aanleggen van gas-tramlijnen in die gemeenten en voor het in exploitatie brengen van gas-tramwagens, systeem- Liihrigwelk systeem te Dessau met succes gebruikt wordt. De Oorlogskreet bevat het officieele bericht, dat de kolonels William Elwin en Cecile Oliphant met Mei uit ons land verplaatst worden. De Hollandsehe Spoor is voornemens een zjjlijn voor stoomtramverkeer te leggen van het station Kwadijk Edam naar Volendam. Knkliuizen. Naar wij vernemen heeft de heer A. Roodhuijzen tegen 1 April ontslag gevraagd als leeraar aan 's Rijks normaallessen alhier. van HANS WACHENHUSEN. 11) Toen Emin reeds sedert gernimen tijd naar deakademiete Berlijn was gegaan, had zijn vader ter wille van zijne dochter, op den wensch van hare juffrouw van gezelschap, er zich in geschikt, om, evenals vroeger, weder menschen te zienin wier midden hij den beminnelijkendoch steeds verstrooiden gastheer speelde en hij gevoelde zich aangenaam verrast, toen een jonge man, die sedert korten tijd bijna dagelijks verscheen, een amerikaan van goeden stand, op zekeren dag hem de hand zijner dochter vroeg. Even vroolijk gaf hij zijne toestemming toen zijn kind hem mededeelde, dat zij dezen jeugdigen vreemdeling liefhad, dien zij in het gezelschap van andere amerikanen op bals ontmoet had en die alleen hier nog ter wille van haar verbleef, terwijl zijne landslieden reeds afgereisd waren. Slechts de juffrouw van gezelschap sprak met den heer von Bestmar over da haar te schenken huwe lijksgift en deze had hem iedere som naar goedvinden kunnen noemenhij zou ze toegezegd hebben want hij was in zijn oog werkelijk rijk. Hij had geen voorstelling van de vergankelijkheid van zulk een rijkdom namelijk tegenover de buitensporige behoeften van zijnen zoon om de halfjarige afrekeningen, welke de Bank hem toe zond, te begrijpen, daarmede zou hij zich tevergeefs ver moeid hebben. Hij wierp slechts een vluchtigen blik op hetgeen aan het slot dier rekeningen stond en daar debet en credit altijd op die plaats tot hetzelfde gelijk gemaakte bedrag uitgetrokken waren, vond hij steeds dezelfde hooge som. Derhalve was het voor hem een genotte geven. Nauwelijks had hijondertusschen een man van om streeks 60 jarenaan de dochter zijnen zegen gegeven Oostzaan. Tot onderwijzer aan de Kerkbuurtschool alhier is benoemd de heer G. Langendijk te Marken. Spanbroek. Den 3 viel een treurig ongeval voor. De arbeider A. L. viel terwijl hij druk werkte op het land plotseling dood neder. De ongelukkige was vader van een groot gezin. Onderwijzers-Examens. In de commissie, welke in 1896 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 56a der wet tot regeling van het Lager Onderwijszijn benoemdvoor Noord- Holland a. tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Hoorn b. tot leden de schoolopziener in de arrondissementen Haarlem, Hoorn, Purmerend en Zaan dam c. tot leden-plaatsvervangersde schoolopziener in het district Haarlem en de arrondissementen Amsterdam III, Amsterdam IV, Hilversum en Texel. Een honderdjarige. Den 16 hoopt Franpois de Reu, wonende te Nieuw- vliet, zijn lOOsten jaardag te vieren. Deze persoon word don 16 Maart 1796 te Schoondijke geboren. Hij komt nog dagelijks buiten, heeft een gezonden eetlust, is helder van geest en leest zelfs nog zonder bril. Een haven op Texel. Aan den minister van waterstaat is aangeboden een nieuw project voor een haven bij de Oostkaap op Texel van de hand des heeren J. P. Visser, waterbouw kundige te 's-Gravenhage. Uit ontwerp heeft een eind cijfer van f 125,000, alzoo een halve ton lager dan dat, hetwelk aan het ministerie berustte. De minister heeft thans aan een deputatie bestaande uit de heeren O. Mossel, van Texel, A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer, en J. P. Visser voornoemd te kennen gegeven, dat de zaak zijn sympathie heeft en op krachtige medewerking zijnerzijds gerekend kan worden. Ook de Commissaris van Noordholland heeft zijn mede werking toegezegd. De gemeente Texel geeft f 10,000 de bevolking van het dorp Oosterend f 5000. Doodstraf. Den 5 had te Rotterdam een druk bezochte open bare vergadering plaats vanwege de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje," waarin prof. Fabius het onderwerp »De doodstraf" behandelde en op dezelfde gronden als in een lezing op 21 Februari te Amsterdam door hem gehouden de wederinvoering der doodstraf bepleitte. Gelegenheid tot debat werd niet gegeven. Afscheid van dr. W. J. Eeyds. De secretaris der Zuidatrikaansche republiek, dr. W. J. Leyds, is in den avond van den 5 om 7 40 van het station Weesperpoort naar Londen vertrokken om zich Zaterdag voor Kaapstad in te schepen. Baron Qnarlss de Quarles, vice-consul voor Engeland van de republiek, vertrok met den Staatssecretaris naar Engeland, en begeeft zich voor den tijd van drie maan den naar Pretoria. De gezant aan de Duitsche en Fransche hoven, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, deed dr. Leyds tot Vlissingen uitgeleide. Aan het station waren eenige familieleden en belang stellenden bijeengekomen om van den Staatssecretaris afscheid te nemenwaaronder wij opmerkten prof. C. B. Spruyt, secretaris van de Ned. Zuidafrikaansche Ver- eeniging, den heer De Marez Oyens en anderen. Met een handdruk nam de heer Leyds van de aanwe zigen afscheid, en toen de trein zich in beweging stelde, volgden eenige hartelijke handwuivingen. Warmcnhulzen. Aan het telephoonkantoor alhier, werden gedurende de maand Februari behandeld 37 telegrammen, waarvan 16 uitgaande. Aan het hulp postkantoor hadden gedurende genoemde maand plaats in de rijkspostspaarbank 30 inlagen tot een totaal van f 927.80, 2 terugbetalingen tot een totaal van f 35. De Levende Natuur. De uitgever W. Versluijs, te Amsterdam, heeft een nieuw maandschrift ondernomen, dat den vijftienden van elke maand verschijnen zal. Tot titel zal bet dra gen*De Levende Natuur", terwijl de redactie is toe vertrouwd aan de heeren E. Heimans, J. Jaspers Jr. en Jac. P. Thijsse In hun voorwoord vestigen zij er de aandacht op, dat de levende natuur nog niet bemiud en gezocht wordt zooals zij dat verdient, dat zooals zij het kernachtig uitdrukken, de »natunrsport" nog zoo weinig in trek is. De redactie zal zich beijveren, de levende natuur tot een bron van algemeen genoegen te maken. Illustration zullen den tekst verduidelijken. De prijs por jaargang is bepaald op j 3.60. Het maandblad tegen de vervalschlngen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Am sterdam, no. 8, bevattoezicht op voedingsmiddelen van staatswege (I) gist ver valsching onderzoekingen van le vensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeurendr. van Hamel Roos en Harmens); con tröle-on derzoeking en brood en meel. beschuit, havermeel, glutenbrood, geconserveer de levensmiddelen, boter, cognac, advocaat en elixer, frambozenlimonade en bessengelei, Boonekamp-bitter, sui kerwerken, weinig nicotinehoudende sigaren, zeepsoorten, azijn, katoengaas, gëemailleerde pannen, botervervalschin- geu, knnstkoffiehygiëne en industrie: de duitsche margarinewetschadelijke kleurstoffen; schade lijkheid van minerale olie voor do voeding ontsmetting van boekentegen het gebruik van carbolzuur erfelijke drankzuchtde voeding bij verschillende volken een hoogst belangrijke uitvinding op het gebied van de vleesch- conserveeringacetyleen en gewoon gasasbest gebruikt bij de vervaardiging van schoenen bevroren melk het ploegen met electriciteit het wegmaken van vlekken caucazische theefeuilleton: het geeuwen be schouwd uit een hygiënisch oogpunt; dronkenschap on der de dieren de gevolgen van het overmatig rooken van sigarettenhoe moet men slapen een middel ter bevordering van den baardgroei door de rechtbank ver oordeeld vraagbord. toen hem op de gruwzaamste wijze de oogen over zijnen geldelijken toestand geopend zouden worden Wisseta tot hooge bedragen waarvan hem de vervaldag gelijk gewoonlijk niet herinnerd waswerden hem met korte tusschenruimte door een kassiersbediende aangeboden en dit maakte hem toch verlegen Zijn zoon zou zonder twijfel weder geld uitgegeven hebben, de cijfers schenen hem voor dezen keer toch al te aanzienlijk. Voor den uitzet zijner dochter kon hij nog niets schuldig zijn ge worden want haar opvoedster wilde daarover eerst met hem spreken na terugkomst van eene pas opgekomen reis. Terwijl de bediende alzoo nog in de voorkamer stond, haalde hij de hand door zijne weinige hoofdharen; hij las, met den wissel in de hand, de sommen, las zijnen naam en wat bleef hem over hij onderteekende een briefje op de Baufc en geloofde daarmedegelijk tot heden het geval was, de zaak te hebben afgedaan, want hij was niet gewoon contanten in de hand te nemen. De bediende keerde echter terug met een gesloten brief van de Bank waarin deze ten vriendelijkste verzocht haar van nieuwe dekkingsmiddelen te voorzien, daar zijn tegoed verteerd was. Hij begreep dit niet en antwoordde den bodiende of hij voorloopig den wissel maar wilde medenamen; hij zou zelf bij de Bank inlichtingen inwin nen en door middel van haar laten betalen. Den vol genden morgen verscheen reeds een ambtenaar bij hem om protest aan te teekenen. Zoo iets was hem nog nooit overkomen; hij begreep alzoo de ernstige bedoeling van deze daad niet en zeide aan den ambtenaar, dat hij nog heden bepaald naar de Bank zou gaan. Daarna kleedde hij zich aan, om zijne dochter op eene landelijke partij te vergezellenhij kon ook wel morgen naar do Bank gaanom dat misverstand op te helderen want alleen zoo iets kon hem boven het hoofd hangen hij meende zelfs, nooit meer dan zijne rente verteerd te hebben. Eenige dagen later hij was nog altijd niet bij de Bank geweest werd hem eene aanklacht in die wis selzaak beteekend, welke hem toch deed ontstellen, want hij had nog nooit met het gerecht te maken gehad. Eindelijk schikte hij er zich in met den wissel het be stuur der Bank op te zoeken en van dat bestuur vernam hij de treurige verklaring, dat zijn vermogen niet alleen opgeteerd dat hij bij de Bank zelfs geld schuldig was, maar dat hij bovendien dezen wissel moest betalen, wanneer hij niet onder eede de echtheid zijner handtee- kening kon ontkennen. Hij kon nauwelijks zijne woning terug vinden. Zijne dochter stond, bij hare terugkomst, voor iemand die als levenloos daar nederlag en de ge neesheer toonde bij zijn bed een gelaat, waarop zij weinig troost las. De op de tafel liggende papieren de brief van het Bankbestuur en de wissel-aanklacht, die ook de geneesheer moest gelezen hebben gaven haar de treu rigste oplossing. Niemand stond haar ter zijdeom haar te helpen. Hare gezelschapsjuffrouw was nog niet terug; haar aanstaande echtgenoot maakte een kort reisje en hoe zou zij ook den moed gehad hebben, aan hem te bekennen, wat zij met ontzetting met elkaar in verband bracht. In hare radeloosheid telegrafeerde zij aan haren broeder, maar er kwam geen antwoord, want met de drukte van dien dag was het telegram in de zak van den rok van Emin's bediende blijven steken. De angst dreef haar alzoo den volgenden dag tot een wanhopig besluit, nadat de ongelukkige weder bij kennis gekomen was en toen de geneesheer de boop uitsprak, dat hij den aanval misschien nog te boven zou komen, liet zij deu zieke aan eene verpleegster over en vertrok, om zelve haar broeder hierheen te halen. Toen zij met dezen terugkeerde, was gebeurd hetgeen de geneesheer gevreesd, doch voor haar, uit zucht om haar te sparen, verzwegen had. Beiden stonden bij het lijk des vaders, zij met de diepste verbittering in het treurende hartwant zij stond ook aan het graf harer verwachtingen. De tijding, dat de familie von Bestmar geruïneerd was, had zich reeds door de geheele stad verspreid; zelfs de vriendin nen, die hare deelneming betuigden, hadden haar doen gevoelen, dat zij het wisten hare gezelschapsjuffrouw die zij als eene moederlijke vriendin behandelde, moest even spoedig daarvan onderricht zijn geworden, want zij telegrafeerde, dat haar toestand niet toelietzoo snel terug te keeren en eindelijk, wat haar het meest kwelde, ook haar aan-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5