Zeven Nederlandsche typografen zijn benoemd tot letterzetters aan de Landsdrukkerij te Pretoria (Trans vaal) op eene jaarlijksche bezoldiging van f 3600. 't Getal sollicitanten naar deze betrekkingen was 170. De eierproductte hij kippen. De eierstok van eene kip bevat 600 800 kleine cellendie bij volkomen ontwikkeling een even groot aantal eieren kannen leverendoch nooit meer, daar zij niet meer aangroeien of vormeerderen. Krijgt de kip bij haar voeding het voor de eieren benoodigde eiwit niet dan kan zij onmogelijk eieren leggen, of hoogstens zeer weinige of kleine. Rijkelijke voeding en goede verzorging ziedaar de hoofdvereischte voor het grootste aantal eieren, jl Legt eene kip bij slechte voeding niet meer dan 80100 eieren per jaar, dan zon dat aantal bij rijkelijke voeding 130160 hebben bedragen. In het eerste geval verloopen 67 jaren en de kip ia uitgelegd, in het tweede geval 34 jaren, waardoor de voeding en verzorging over twee jaren wordt uitgespaard. fEene kip wordt ongeveer 10 jaren oud maar rekent men dat eene goede eierlegster niet meer dan 600 eieren gedurende haar leven legt, dan bedraagt dat In het le jaar 80In het 2e jaar 120 3e 1204e 80 om dan voortdurend te verminderen. Voor eiken keer, dat eene kip broedt, moet men '/2 van dit cijfer aftrekken. (Enkh. Cour.) Het feest dat de Deensche journalistenvereeniging elk jaar geeft en dat ditmaal behalve een diner, eene voorstelling en een bal, ook een tombola omvatte, was evenals gewoonlijk, druk bezocht. Met de tombola heb ben vermakelijke dingen plaats gehad een actrice heeft b.v. 6 toegangsbewijzen getrokken voor den schouwburg waarin zij zelf speelt en een auteur trok een van zijn eigen werken Maar het grappigste overkwam prins Chris- tiaan de kroonprins trok een toegangsbewijs voor het schellinkje van een der schouwburgen en.een mandje met luxe-brood van. den hofbakker. In Oostenrijk-Hongarije is ontzaglijk veel sneeuw gevallen. Bij Piume is door de sneeuwstormen het spoorwegverkeer voor onbepaalden tijd gestremd. De scholen zijn gesloten evenals de schouwburgen. Op de straten ondervindt het verkeer ook belemmering; zelfs de scheepvaart lijdt er onder. Er gebeuren vele onge lukken tal van personen werden zwaar gewond. In Ol denburg, Temesvar, Hermannstadt en Triëst kwamen ook yreeselijke sneeuwstormen voor. Bevolking van Prutsen. Van de volkstelling, die op 2 December 1895 in Pruisen heeft plaats gehad, zijn nu reeds uitvoerig de voornaamste uitkomsten openbaar gemaakt. Dat rijk had dien dag een bevolking van 31.847.899 personen, zoodat de vermeerdering sedert Dec. 1890 niet minder dan 1.890.532 of gemiddeld per jaar 1.23 pCt. bedragen heeft. SJj Sedert 1867 is dit de sterkste toeneming gedurende 5 jaren. Van 188085 bedroeg zij 0.75, van 1885—90 1.13 pCt. 'sjaars. Sedert 1867, dus in 28 jaren, is het getal Pruisen met 7.8 millioen of 32.6 pCt. gestegen. In de provinciën Westfalen en Brandenburg was de stijging in de laatste 5 jaren zelfs ruim 11 pCt.; in Oost- Pruisen slechts 2.38 pCt. In de landelijke districten is de bevolking weinig toegenomen in dTe stedelijke, voor al waar veel nijverheid is, des te meer. M- Een overwinning? (i In Engeland hebben de feministen", (voorstanders der gelijkstelling van man en vrouw) naar zij meenen, weder eene groote overwinning behaald. Voortaan mogen de vrouwen, die in de tuinen en serres van de konink lijke parken te Kew werken, hare rokken vervangen door een broek, zoolang zij aan het werk zijn. Deze nieu wigheid was uit een hygiënisch oogpunt daarom aan te bevelen, omdat de vrouwen voortdurend aan allerlei ziekten waren blootgesteld, doordien hare rokken dikwijls doortrokken waren van de vochtigheid van het gras of anderszins. Ook was het dragen van een broek veel gemakkelijker, omdat deze niet zoo licht aan takjes en staande echtgenoot ontbrak bij de lijksponde van haren vader in de geheel verlaten woningwaarin door het zeer haastige optreden der gerechtsdienaren allesop deze kamer en het slaapvertrek van den overledene na, verzegeld, en waaruit de laatste dienstbode, voordat zij binnenkwam, gevlucht was. Haar aanstaande echtgenoot ontbrak aan hare zijdedeze zou wel teruggekeerd zijn, terwijl zij haren broeder opzocht; hij moest vernomen hebben, wat de geheele stad wist en had niet eens hare terugkomst afgewacht Geen woord werd tusschen den broeder en de zuster gewisseld, toen zij den overleden vader naar zijne laatste rustplaats brachten slechts eenige vrienden hadden een ledig rijtuig achter de doodkist laten volgen. Toen Emio alleen in de ouderlijke woning teruggekeerd wasbracht een bode hem een met geen vaste hand geschreven briefje van zijne zuster. Zij deed hem geen enkel verwijt meer; zij schreef, dat zij, zoolang zij Diets anders gevonden had, naar eene bloedverwante van hunne moeder gingaan wier adres hij brieven aan haar kon richten mocht hij haar iets hebben mede te deelen; zij liet aan hem de regeling over van al hetgeen nog voorhanden was. Ook hij kon in die woning niet blijven. Er verscheen weder een gerechtsdienaardie hem droogweg zeide, dat hij zich verwijderen moest, en radeloos, troosteloos verliet hij in het bewustzijn zijner schuld ook het huis. Na al hetgeen hem zoo plotseling overkomen was gevoelde hij zich als iemanddie van een wervelwind aangegrepenzich vermorseld op eene woeste plaats terugvindt. Hij dacht aan Esther; zij verscheen hem gelijk een beschermengeldie tever geefs getracht had hem de hand tot redding te reiken, voordat de storm hem aangegrepen had. Wakker geschud uit de bedwelming eener gedachte- loozeja zinnelooze levensvreugde had hij het gevoel van de diepste beschaminghet berouw. Hij had geen slecht karakterhij was kind gebleven in zijne be schouwing van de wereld hjj had geen voorstelling van haar worstelen en strijden voor hem was zij een Arkadië geweestzooals de dichters het bezingen en in dezen waan had hem niet alleen de onbegrensde liefde van den zwaksten aller vaders versterktmaar ook de welwillendheid, waarmede hij in gezelschap, voornamelijk plantjes zal blijven haken. Maar eenige »new women" zien in deze verandering het bewijs, dat koningin Victo ria haar goedkeuring hecht aan het dragen van de wijde Zonavenbroek. Natuurlijk heeft de koningin er nooit aan gedacht het dragen van de broek haren vrouwelijken onderdanen aan te bevelen. Waarschijnlijk weet zij zelfs niet, hoe de vrouwen zich kleeden, die in haar park werken, dat ze in 60 jaren nog geen tweemaal bezocht heeft. En ein delijk zijn er maar 16 arbeidsters in de parken te Kew, zoodat het aantal der vrouwen, welke de koningin dit verlof zou hebben gegeven, nog niet zoo heel groot is. De feministen verheugen zich waarschijnlijk wel wat te vroeg» (Handelsbl.) Sanitaire maatregelen In het Dultsche leger. Reeds omstreeks het midden dezer eeuw was de sterfte onder de Pruisische militairen geringer dan in alle andere groote legers van Europa. Ofschoon nu de sterfte in de laatste decenniën overal is afgenomen, zoo constateert toch de Deutsche medizinische Wochenschrift" met voldoening, dat het Duitsche leger die prioriteit tot heden heeft weten te bewaren. Bedroeg de sterfte in het Pruisische leger gedurende het tijdperk van 18291838 Dog ongeveer 14 per 1000, thans, nl. van 18891890, was dit cijfer gedaald tot 3.3 per mille. Het Duitsche tijdschrift schrijft deze uitkomsten voor een deel toe aan betere opleiding der militaire artsen, voor een ander deel echter aan den triomf der toegepaste hygiënische maat regelen, speciaal wat betreft den overgang van centrali satie tot decentralisatie in den kazernebouw. Buiten twijfel dragen in zekere mate ook de sanitaire maatre gelen onder de bevolking bij tot de verkregen uitkomsten, doch dit zou weinig nut aanbrengen, wanneer men in het leger zich niet tot taak had gesteld voor beveiliging van elk individu te waken. Dit laatste nu kon slechts bereikt worden door verbetering der huisvesting, voeding, kleeding enz waarmede men het voorkomen der grootere infectieziekten het best kon te keer gaan. Het getal der overledenen aan besmettelijke ziekten is dan ook sedert 1860 tot op de helft verminderd, terwijl het getal ziektegevallen nog grooter daling heeft onder gaan. In de militaire hospitalen nl. stierven van 1867- 1872 nog 4.3 per 1000 aan deze ziekten, terwijl dit slechts 3.2 was over het tijdperk 18821890; over het eerste tijdperk bedroeg het getal ziektedagen nog 15.8 per hoofd, doch daalde over het tweede tot 11.3 Erfelijk alcoholisme. Professor Pellmann van de hoogeschool te Bonn heeft zich bezig gehouden met een belangwekkend on derzoek omtrent de noodlottige werking van erfelijk alcoholisme in eene familie, van welke hij de verschrik kelijke geschiedenis kon nasporen. Eene vrouw, Ada Jnrke, geboren in 1740, stierf in het begin dezer eeuw als drinksterna als dievegge en vagabonds geleefd te hebben. Hare nakomelingschap telt 834 personen. Van 709 dezer zijn de lotgevallen bekend geworden, en ziehier tot welke resultaten professor Pellmann gekomen is106 zijn buiten huwelijk geboren, 142 bedelaars64 bewoners van bodelaars-gestichten 181 publieke vrouwen 76 leden van deze familie werden wegens misdaden veroordeeld, waarvan 7 wegens moord. In 65 jaren heeft die alcoholische familie aan den staat, voor kosten van verpleging, onderhond in gevangenissen en veroorzaakte schade eene uitgave veroorzaakt, die op ruim 5 millioen mark begroot wordt. De Synode der Duitsche Oud-Katholieken, bestaande uit alle geestelijken en gedeputeerde leeken uit de verschillende gemeentenwas den 4 te Bonn bijeen om een nieuwen bisschop te kiezen, in de plaats van wijlen msgr. Reinkens. Met 126 van de 128 uitgebrachte stemmen werd tot bisschop der Oud-Katholieken van Duitschland" gekozen dr. Weber, tot dusver wijbisschop en plaatsvervanger van zijn voor ganger. X-Stralen. De directeur van het stedelijk laboratorium te Parijs, de heer Giraro, heeft ontdekt, dat de Röntgensche door de dames, vertroeteld was. Hij was een talent; hij had er waarde aan gehechtwanneer de vleier en de bërisper het hem gezegd hadden. De Voorzienigheid nog goediger dan zijn vaderhad hem met eene gave met bekwaamheden toegerustdie hem tot het hoogste doelwit hadden kunnen brengen; maar hij had ook deze tot heden verspild niet door traagheid want hij had altijd wel gewild, maar zijne lichtzinnigheid had hem er steeds van teruggehouden. Het geluk eindelijk had hem zelfs de liefde van een der edelste zachtzinnigste rijkste meisjesalsmede de welwillendheid van een beschermer laten vindenwelke beschermer hem tot ernstige werkzaamheid aangespoord had, maar hij had beide door lichtzinnigheid verloren en dagen lang dwaalde hij thans rond zonder den moed, om terug te keeren. Dan greep hem weder het verlangen aanhaar terug te ziendie zelfs niet boos op hem wassedert hij haar om vergiffenis had gebeden. Zelfs haar voogdMaar hoe had hij dezen man kunnen tegemoet gaandie zich zelveu en Esther op de wijze van een man van zaken van hem los gekocht hadzonder dat hij in zijne vernedering het had kunnen vermijden Eu wat daar te beginnen 1 Geen vezel in hem helde over naar beroepsbezigheid; dit denkbeeld was woest en dood in hemeen geweldige hartklopping vervolgde hemmet gesloten oogen wierp hij zich op de eenzaamste plaatsen neder; dan verzamelde hij zijne krachten voor eenen in hem wakker geschudden koortsigen zucht om iets te willenom toch weinige minuten later weder in dezelfde onmacht van zijnen geest te vervallen. In zulk een oogenblik, toen hij op den laten morgen na een onrustigen, smartelijken nacht opgestaan was, kwam een gerechtsdienaar tot hem in de eenige kamer der vaderlijke woning welke niet officieel gesloten was ge worden en gaf hem een brief overvoor de ont vangst waarvan hij moest teekenen, dat hjj met flauwe oogen en bevende hand deed. Toen de brenger weg was, keek hij den brief aan hij was aan hem gericht. Maar hij had niet den moed hem open te maken hij was bang om te lezenwat er in stond. Hij stak den brief in den zak en ging heen. Hij wilde van hiernog heden stralen een onschatbaren dienst kunnen bewijzen bij het onderzoek van verdachte pakketten. De heer Giraro heeft door een reeks proefnemingen aangetoond, dat alleen ge woon buskruit en pikrinezuur de X-stralen doorlaten alle andere ontplofbare stoffen geven bij het photogra- pheeren met X-stralen een schaduw, evenals metalen lichamen. Het is dus mogelijk door het nemen van een photographie uit te maken of een verdacht pakket een bom of een ontplofbare stof, mits niet buskruit of pikri nezuur, bevat. Ten bewijze dat de X-stralen algemeen worden bespro ken, kan dienen, dat een groothandelaar te Maastricht dezer dagen van een klant een brief kreeg, waarin hem werd gevraagd of hij geen depothouder van X-stralen wist. Hij had zooveel over de X-stralen gelezen, dat hij ze ook eens van nabij wilde zieD. Voor niet minder dan f 35000 heeft de heer H. G. Koster Wzn. dezer dagen eene verzameling postzegels van Afrika, Amerika, Australië en Azie gekocht. De gelukkige verkooper was de heer Jac. Ankersmit. Koning Oscar heeft in Zweden de hoogste levens verzekering. Hij is voor 600,000 kronon verzekerd. Op hem volgt baron Karl Bonde voor 500,000 kronen. De laatste rechtstreeksche afstammeling van God fried van Bouillonden roemruchtigen kruisvaarder is dezer dagen overleden te Clermont Ferrand. Het was de prins de la Tour d'Auvergne, hertog van Bouillon oud-majoor bij de kurassiers. Hij bereikte den leeftijd van 87 jaren. Van Napoleons groot leger zijn in Frankrijk nog maar twee mannen over die beiden al meer dan 100 jaren tellen. De post voor pensioenen aan de oud-strijders van het eerste Keizerrijk (ieder 250 fr. per jaar) zal dus wel niet lang meer voorkomen op het budget van het Legioen van Eer. llarlngcarspel. Getrouwd. 15 Febr. Cornelis Kroon en Maartje Scherpenzeel. Geboren. 5 Febr. Jan, z. van Petrus Bruin en Antje Roozendaal. 21 Geertruida, d, van Teen wis Hoogeboom en Adri- ana Quant. Overleden. 24 Febr. Cornelis Klerk, 8 m. Mieuwe Kiedorp. 129 Februari. Ondertrouwd en Getrouwd. Klaas Admiraal en Louiza Albertina Roesteen. Geboren. Cornelis, z. van Dirk Brouwer en Elizabeth Kwaad. Pieter, z. van Pieter Bakker en Trijntje Krap. Geer truida Maria, d. van Gerrit Veldman en Maria Alida Buren. Floris, z. van Pieter Timmerman en Trijntje de Jongh. Klaas, z. van Gerbrand Dekker en Grietje Hazereeuw. Overleden. Levenloos aangegeven zoon van Gerrit Kleen en Cor nelia Wit. Klaas Koomen, echtgen. van Elizabeth Beneden, 63 j. Woordscharwoude. 129 Februari. Geboren. Maartje, d. v. Pieterde Geus Gz. en Geertje Berkhouwer. Jacob, z. van Cornelis Schuitemaker en Antje Wagenaar. Nanning Cornelis, z van Dirk Stam en Maartje Kriller. Overleden. Grietje Bakker, wed. van Cornelis Kuiper, eerder van Willem Muller, 73 j. en 6 m. Maartje Wagenaar wed. van Leonardus Johannes Bakker, eerder van Pieter Scholtus, 62 jaar. Neeltje Blom, echtgen. van Dirk Blom, 31 j. Jacobus, z. van Jacob Spaans en Aaltje Mol, 4 m. Oudkarspel. Geboren. 25 Febr. Jacobus Wilhelmus, z. van Jacob Mel ten en Bregetha Veldman. dat papier op zijne borst deed hem steeds doorloopen ontnam hem het laatste gedeelte van zijn bewustzijn; hij had den moed niet, don inhoud daarvan te kennen. En zoo zat hij dan reeds des middags in den trein, om naar de troostelooze plaats terug te keeren, waarheen hij met onwederstaanbaar geweld gedreven werd. Eerst onderweg begon hij die opeenvolging van vaste onverstoorbare handelingen te hegrijpen. Hij wilde werkenrusteloos werken, om zich Esther waardig te toonen; haar voogd zou zijne wilskracht erkennen; hij zou voor haar strijden met ijzeren vlijt; hij had zelfs openhartig bekend, schul dig en harer onwaardig te zijn men zou hom recht laten wedervaren. Op den avond van dienzelfden dag stond hij alzoo weder voor het portaal met de leeuwen, luisterde in den donkeren tuin en ging toen met be klemde borst naar binnen. Slechts in de eetzaal was lichthij vond daar zijnen bediende die niet eens de moeite had genomen het huis weder in orde te brengen met eenige zijner vrienden drinkende en rookende. Zijn binnentreden deed het vroolijke gezelschap opschrikken; de bediende stamelde beschaamd en berouwvol eenige woorden, maar Emin had geen lust, al was het ook voor het uiterlijkom vertoornd op hem te zijn en zwijgend ging hij naar zijne kamer. Hier stond hij nog omgeven door de voor het feest aangebrachte versieringen; alles was onaangeroerd, niemand kon zich over zijne afwe zigheid verontrust hebbenwant deze was door het treurige sterfgeval volkomen gerechtvaardigd. De heer Windham zoo zeide hem zijn voorgevoel moest zijne belofte reeds vervuld hebbenen dat voorgevoel zag hij weldra bevestigdtoen zijn bediendemet ver dubbelde dienstvaardigheidom van hem genade te bekomen, zich haastte, om hem een brief ter hand te stellendie intusschen voor hem bezorgd was. De laatste bloeddroppel week van schaamte uit zijn ge laat want die brief bevatte zijnen bij een woekeraar uitgestelden wissel Diep vernederd zonk hij in zijne slaapkamer op zijn bed neder en hier erbarmde de slaap zich over hem na al de ondervonden zieiepijntotdat omstreeks middernacht het kloppen zijner polsen en het slaan van zijn hart bem uit een koortsigen droom deed ontwaken. g Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6