Gilda Schwanhof. No. 31. Acht en ïtfegentigste Jaargang. 1896. WOENSDAG 11 MAART. Crevonden Voorwerpen FEUILLETON. Onbestelbare Srieven, u i t e ii 1 a 11 d. Toelating van leerlingen op de tnsschen- scholen en de scholen van onvermogenden. Geschiedenis van een vrouwenhart, In- en doorvoer nit Frankrijk van rnndvee, schapen, geiten en varkens. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegoven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertenties t Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden die met 1 Mei a.s. kinderen op eeno der openbare scholen voor onvermogenden of op eene der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan uiterlijk vóór 1 April 1896 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs der kin deren, waarvoor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschenschool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat de gelegenheid aan het schoolgebouw op den Koningswegdes morgens tusschen 8^2 en 9 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Maart 1896. De waaru. Secretaris, L. VAN DER VEGT. Een wit kinderzakje met een zakdoek een beurs met f 0,43een lot der Enkhuizer voorworpen-loterijeen gouden oorbelletje met rose steentje een r. c. kerkboek een haarborsteleen witte boezelaareen hondenpen- ning, no. 187een zilveren cilinder-horloge; een mandje; een witte bok een schaareen sleutelbos een potlood een passeroen grijze peteen knop van een parapluie een streng bloedkoralen met gouden sluiting eon rozen krans. Alkmaar, De Commissaris van politie, 9 Maart 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. SLACHTPLAATS. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van TH. J. HUIJBERS, alhier, om vergunning tot het op richten van eene slachtplaats, achter het perceel aan bet Klein Nieuwland, wijk D, No. 3, en dat op Maandag 23 Maart 1896, 's middags te t w a a 1 f uren, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 9 Maart 1896. L. VAN DER VEGT. Zink- en loodigleterswerkplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat zij bij hnn besluit van 6 Maart j.l. aan F. P. ADOLF, loodgieter, alhier, en zjjne rechtverkrijgenden vergunning verleend hebben tot het oprichten van eene zink- en loodgieterswerkplaats, in het perceel aan de Boterstraat, wijk A, no. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT, Alkmaar, De waarn. Secretaris, 9 Maart 1896. L. VAN DER VEGT. 12) van HANS WACHENHUSEN. Esther was hem in dien droom verschenen verzoend had zijin haar wit gewaadzooals hij haar laatstelijk gezien had, hem toegelachen, zich over hem gebogen en hem een kus op het voorhoofd gedruktmaar toen hij de armen naar haar uitstrekte en ontwaakte gaapte do duisternis hem aan. In de oude boomen van den tuin rnischte en suisde hetevenals in dien laatsten nacht de wind joeg hnnne takken tegen de hoogegothische venstors; rondom hem was alles zoo afschrikwekkend duis ter, evenlas in zijn binnenste, en toen hij, nedervallende, de oogen weder sloot, verscheen hem ook het beeld van zijn armen vader, zooals hij hem op de lijkbaar gezien had; verscheen hem zijne zuster, zooals zij, mèt hem aan die lijkbaar staandeernstig verwijtend hare blikken op hem gevestigd had... Zijn moordenaar! zoo had hij ook in dit treurig oogenblik in hare oogen gelezen met znlke ontstelde en verwarde zinnenhuiverende voor den dag die zon aanbreken zat hij op den rand van het bedtotdat het eerste, bleeke morgenlicht door het gebladerte der boomen tot hem doordrong. Voor zich zelf vernietigd stond hij op. Het was hemals drongen zich de mnren om hem heen te zamenhet ontwaken der vogelshet gekweel in de takken deed hem verschrikken. Na den nacht zoo te hebben door gebracht spoedde hij zich met flauwe oogen door de overige kamers, waarvan slechts eenige, gedurende zijne afwezigheid ter nauwernood weder in haren onden toe stand gebracht waren; alles wekte afkeer bij hem op. Voor den eersten keer maakte hij zich ongerust over geldhij moest namelijk in den herfst do huur van het De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met intrekking van de gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën van 11 Januari 1896, afwijking van de verbodsbepalingen vervat in de Ko ninklijke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad No. 194) en 14 Augustus 1888 (Staatsblad No. 142) wordt toegestaan ten aanzien van den in- en doorvoer uit Frankrijk van rundvee, schapen, geiten en varkens, op de volgende voorwaarden A. bij invoer van rundvee, schapen, geiten en varkens, bestemd voor de fokkerij: 1°. dat aan het eerste kantoor worde overgelegd eene ambtelijke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst, binnen de laatste 8 dagen afgegeven, ten bewijze, a. dat de dieren waarvan de leeftijd en het signale ment te vermelden zijn gedurende de laatste 20 dagen aldaar verbljjf hebben gehouden; b. dat aldaar, wanneer het r n n d v e e betreft in de laatste 120 dagen geene besmettelijke longziekte en in de laatste 6 weken geene veepest en geen mond- en klauwzeer, wanneer het s c kapen betreft, in de laatste 6 weken geene veepest geen mond- en klauwzeer geene schaapspokken en geen rotkreupel, wanneer het geiten betreft, in de laatste 6 we ken geen moDd- en klauwzeer en geene schaapspokken, wanneer het varkens betreftin de laatste 8 weken geen mond- en klauwzeer en geene var kensziekte zijn voorgekomen; 2°. dat de dieren, na aan het eerste kantoor door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden zoo spoedig mogelijk afgescheiden van ander vee naar de plaats van be stemming worden doorgevoerd per spoorzonder verdere overlading, in afzonderlijke, gesloten en ver zegelde wagens; 3®. dat de dieren op de plaats van bestemming ge durende de 15 volgende dagen afgezonderd worden gehouden en na dien termijn niet met ander vee in aanraking gebracht worden, dan na door den districts veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden. B. bij doorvoer enz. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 9 Maart 1896. A. MACLAINE PONT. verzonden gedurende de 2e helft van Februari 1896 J. de Jong, Amsterdam. Van Hoogwoud: Firma Catsz, Gonua. Van Schoorldam: Smit, Helder. hnis betalen en bet overige was hij nog schuldig. Eerst langzamerhand kwam hij tot rust: zijne overspannen zenuwen kwamen tot bedaren en hij verviel in een soort van vermoeidheidwaarom bij zijne slaapkamer weder opzocht. Nergens bewoog zich in huis iets; de bediende sliep nog. Hij gevoelde behoefte aan eene verfrissehing, maar niemand reikte ze hem toe. Daar op de tafel lag nog de omslag van den brief, die hem herinnerde aan zijn door lichtzinnigheid verloren gelnk. Met. doffe oogen keek hij naar een tweede papier dat hij met bevende hand uit dien omslag trok, zonder het te lezen en hij zag, dat de huurprijs ook voldaan was. De heer Windham had alzoo nog meer gedaan 1 Hoe vernederend dit ook voor hem was hij herademde. Hij wilde een zijner leveranciers laten roepen hem alles verkoopen met het daardoor te ontvangen geld betalen hetgeen hii hier en daar nog schuldig was en dan Verder kwa men zijne gedachten niet; het was hem wel wat al te ongewoon, aan de toekomst te denken. Maar een ander denkbeeld kwam bij hem op de heer Windham moest ten minste zijnen dank aannemenin zijne hand wilde hij de belofte afleggenzijne welwillendheid weder te zullen verdienen. Daar zat hijgelijk een veroordeelde in zijne cel, met het hoofd gebogen, met den arm zonder eenige beweging op de tafel uitgestrekt, totdat hem eindelijk zachte voetstappen wekten. Zijn zelfgevoel ont waakte weder in hem hij mocht niet verraden wat in hem omging. Zijn bediende kwam binnenhij vroeg verschooning voor zijn gedrag van gisterenavond; hij had op zijnen verjaardag eenige vrienden verzochtom met hem de overblijfselen van het feest op te maken. Emin hoorde hem niethij vroeg zijn ontbijt en liet bem daarna naar een koopman in de stad gaan. De dag ging intnsschen verder vcort. Het zonlicht gaf Emin ten minste uiterlijk de rust terug. Hij was nog niet in staat om te den kon, hij was bang daarvoor; alleen de ge dachte aan Esther kon hij niet terugdringen hij moest haar heden zien, al was het ook slechts uit de verte. Met ongeduld wachtte hij op den koopman. Alles, wat hem in de zoo glanzend, zoo verk vistond ingerichte vertrekken DFITSCHIjAIVD. De Berlijnsche anarchisten heb ben een vrije anarchistische vereeniging'' opgericht met het doel propaganda te maken onder de jongeren. Te Straatsburg heeft zich een commissie gevormd ten einde een gedenkteeken voor Luther op te richten. Vóór het einde van het jaar heeft zij hoop de noodige gelden bijeen te brengen. De regeering heeft haren steun toe gezegd. De versterking der duitsche marine, deze week door de begrootingscommissie van den Rijksdag goedgekeurd, heeft den aanbouw van negen kruisers der 2e en vier der 4e kl. ten doel, benevens uitbreiding der torpedovloot. De minister van buitenlandsche zaken zette in de com missie uiteen, hoe die plannen niets bijzonders inhielden en in de verte niet beoogden met Engeland gelijken tred te honden. Engeland's oorlogsvloot zal in de eerstvol gende jaren met 120 schepen worden uitgebreidde duitsche kruisers daarentegen waren in de laatste 10 jaren met vijf verminderd. Nn de commissie hare goedkeuring met alle stemmen, behalve de vijf radicale en socialis tische, heeft verleend, kan de regeering het besluit van den Rijksdag kalm afwachten. EA<SMI«AAD. In het Lagerhuis heeft sir H. Camp- bell-Bannerman, de vorige minister van oorlog, aange kondigd dat hij bij de behandeling van de begrooting van oorlog zal voorstellen, het buitengewoon pensioen van 1800 uitgetrokken voor den gewezen opperbe velhebber, den hertog van Cambridge, te schrappen. Alvorens naar de Transvaal te vertrekken, heeft de heer Leydsvergezeld van den Transvaalschen con sul Whiteeen onderhond gehad met den minister Chamberlain aan het departement van koloniën. De staatssecretaris verzekerde aan een vertegenwoordiger van Reuters Office, dat hij met zijn komst naar Europa geen politiek doel beoogde. De betrekkingen tusschen Dnitsch- land en Transvaal blijven dezelfde als vóór het bezoek er zijn geen nieuwe verbintenissen gesloten tusschen Transvaal en eenige andere regeering. Lord Rnssel van Killoweneen nieuw lid van het Britsche Heerenhnis, had, toen bij het recht van zitting in dit Huis kreeg, nit vergeetachtigheid nagelaten den eed af te leggen. Dientengavolge is hij thans veroordeeld tot verschillende boeten van 500, voor elke maal, dat hij onbeëedigd in het Hnis zitting en aan de beraadsla gingen deel heeft, genomen. FRINHKIJH. In het Panamaproces zijn zooals men weet, Charles de Lesseps en de oud-minister Baïhaut veroordeeld tot eenige jaren gevangenisstraf en 750,000 frs. boete. Baïhaut heeft van deze boete 400,000 frs. betaald en bezit nn niets meer. Men vertelt thans dat de justitie de nog te betalen 350,000 frs. wil innen bij Charles de Lesseps en Bloudin die terzelfdertijd met dezen is veroordeeld. Beiden beweren echter dat alleen Baïhaut aansprakelijk is voor de boete en weigeren te omgaf, volgde hem; dat onder dat alles juist datgene ont brak, wat tot zijn beroep behoorde, de schildersezel, de schil dersgereedschappen enz., welke voorwerpen door de be hangers bij het in orde brengen der vertrekken voor den feestavond, onmeedoogend in den diepsten hoek geborgen waren, ontdekte hij niet, hij miste ze niet. Heden zou alles nog verkocht zijn En zoo geschiedde het reeds in het volgende nor. Voor een spotprijs gaf hij alles weg, wat hem duizenden en nog eens duizenden gekost had en wilde voorloopig voor zich slechts ééne kamer honden. Hij dankte den bediende af, hem het volle loon gevende en begaf zich toen naar de stad. Hier wist men - hij hoorde zulks, zoodra hij in de stad kwam dat hij vertrokken was om zijnen vader te begraven verder niets. De heer Windham had dns alles °stil be handeld hierin werd hij ook bevestigd door zijne ontmoeting met den man die den wissel te zijnen -aste had gehadwien hij op straat tegen kwam want dezeniet anders wetendedan dat de be taling op zijnen last geschied was, drnkte hem de laiiu en bood hem bereidwillig zijne diensten voor de toekomst aan. Hij richtte vervolgens zijne schreden naar de wandelplaatsdie de heer Windham gewoonlijk be zocht maar hij wachtte hem te vergeefs daarentegen groette de commissionair van het hotel hem verrast dat hij reeds terug was. Hij vroeg dezen naar den heer Windham, naar miss bhornfield en ontving ten antwoord, dat hij met de twee dames vertrokken was, vermoedelijk waren zij naar Amerika teruggekeerd. Esther weg Een vreeselijke slag, deze boodschapWat zocht hij dan nog hierHjj waggelde verder, waarheen, hij wist het niet. Hij vermeed iedere ontmoeting, opdat hij met niemand zou behoeven te spreken, aan niemand zou behoeven te verraden wat de levenslustige Emin geworden was, hoewel zijne droefheid over zijn vader schijnbaar alles gerechtvaardigd zon hebben. Vermoeid kwam hij des middags aan de werkplaats van den professor, zijnen leermeester. De leerlingen ontvingen hunnen bleeken collega met hartelijkheid. Men wist, dat de doodstijding hem geworden was te midden van zijne gasten. Men

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1