Nederland, betalen. Naar te Parijs wordt verteld, zijn zij in af wachting van het besluit dat genomen zal worden naar het buitenland gevlucht. Uit Londen wordt gemeld, dat op aandringen van de fransche regeering het vermaarde verhoor van dr. Cor nelius Herz, ten behoeve van diens uitlevering, zal plaats hebben in diens woning te Bournemouth. De detective Bartel is naar Bournemouth gegaan om den eeuwige zieke te ondervragen. Te Marseille werd President Faure met zeer veel geest drift ontvangen. De maire zeide, toen hij den President der Republiek op het Raadhuis ontving in zijn toespraak, dat Marseille innig gehecht is aan de democratische Republiek en dat het eenstemmig den president toejuicht, die de eer zal genieten deel te hebben aan de hervor mingen tot bevordering der sociale rechtvaardigheid, die het tegenwoordige ministerie zal invoeren. Namens de Italiaansche Koloniën begroette Markies Garceuo den hoogen gast. De avond werd besloten met een bezoek aan den grooten schouwburg, waar de presi dent het voorwerp was van warme huldigingen. Den geheelen dag bewoog zich door de straten der stad een dichte menigte. ITA li IK. Generaal Baldissera, de nieuwe opperbe velhebber der Italiaansche troepen in Afrika, heeft den toestand als zeer ernstig, maar niet hopeloos afgeschil derd. Hij klaagt in het bijzonder over het gebrek aan oorlogsmatorieel. De generaal gelooft na aankomst van generaal Heusch te kunnen beschikken over 30.000 man en heeft bevel gegeven Adigrat te ontruimen. De op perbevelhebber hoopt, dat dit bevel nog uit te voeren zal zijn, daar het fort slechts omringd is door de oproerige inlandsche stammen. In een rapport van graaf Antonelli, in 1889 opge steld, werd de sterkte van het Schoaansche leger geschat op 196.000 man, aldus verdeeldmilitair Huis van den Negus 19.000 man, drie legerkorpsen 45.000 man, troe pen der Ras 114.000 man, partijgenooten 3000 man en vrijwilligers 15.000 man. Sedert 1889 echter is 't leger zeer versterkt, en is de bewapening uitstekend. Volgens een bericht aan de »Tribuna" bevinden zich onder de krijgsgevangenen der Schoanen een vierhonderdtal Italianen, waaronder kolonel Galliano, de heldhaftige ver dediger van Makallen. Menelik is nog te Axoem. Een begin van muiterij onder de troepen te Milaan, werd spoedig door de officieren onderdrukt. De crisis in Rome duurt nog steeds voort. De koning heeft nog geen opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet. De »Opinione" meent, dat een kabinet Di Ru- dini-Ricotti het meest waarschijnlijk is. WICAHAGUA. De onlangs uitgebroken opstand heeft zich reeds uitgebreid tot de republiek Honduras. De regeering van Honduras heeft 2000 man hulptroepen ter beschikking van president Zelaya gesteld nu hebben ook de opstandelingen bijstand in Honduras gevonden. Want volgens de laatste berichten is het grootste deel van Honduras in opstand en zijn de regeeringsdagen van president Bonilla geteld. SFAWJE. Nog steeds hebben in vele groote steden anti-amerikaansche betoogingen plaats. Te Valencia trokken een vierduizendtal personen dooi de straten roepende: >Leve Spanje. Weg met den Se naat, weg met den Kamer der Vereenigde Staten De betoogingen te Barcelona hebben dank zij vooral de flinke houding der overheidtot dusver niet veel schade veroorzaakt. Er moet maar één glasruit gebroken zijn en wel in het Amerikaansche consulaat. De consul heeft verklaard dat hij voor eigen kosten een nieuwe ruit zal laten inzetten. TBAS8VAAL. President Kruger heeft den onlangs benoemden president van Oranje-Vrijstaat, den heer Steijn, met zijne benoeming gelukgewenscht en de hoop uitge sproken, dat de beide republieken in de toekomst nog nauwer verbonden zullen zijn. President Steijn beantwoordde deze gevoelens van pre sident Kruger. IJJUIÜ1JLL ■■"-'•^Tf-TTIHUMHIIHIIII n I nT'TH H~~lTiirTTiTmiiigrTTlfiT ill i fin IB"- viel hem niet lastig met betuigingen van deelneming men drukte hem deelnemend de hand en vroeg hem daarmede zwijgend om vergiffenis, want de tijding, dat hij aldaar een bankiershuis met de betaling zijner schul den belast had was ook reeds tot hier doorgedrongen. Manrits Toldy, wiens schildersezel het verst naar achte ren in de werkplaats stond, had zich bij het verschijnen van Emin zoozeer in zijne Puszta verdieptdat hij hem eerst opmerkte, toen hij zijne stem vernam. Hij sprong op drukte Emin aan zijne borstkuste hem en keek hem dan met zijne donkere, van ontroering door tranen bevochtigde oogen, zoo oprecht hartelijk en zoo vol deel neming aan, terwijl hij zyne beide handen vasthield en riep»Ik ben zoo hartelijk verheugdmijnen goeden kameraad terug te hebbenZullen wij thans verder te zamen zijn Hij lag Emin's arm in den zijne en bracht hem aan zijne zooeven voltooide schilderij. »Zult gij ook een goed woord doen bij den heer Windham dat hij ze koopt van den armen Maurits Toldy?" Emin stelde weinig belang in alles om hem heen evenmin dacht hij ar aan, dat hij de toen van den heer Windham ontvangen som broederlijk met hem gedeeld had en Toldy van zijn kant bekommerde zich ook niet om de terugbetaling van het geleendesedert Emin zijne schulden zoo nauwgezet betaald had. Ook professor Sebald, die even in de werkplaats kwam, was verheugd Emin terug te zien. Hij lag de band op zijne schouders en keek hem ernstig in het zoo veranderde gelaat. »Ik neem hartelijk deel in uwe smart", zeide hij, »ik begrijp uw verliesjonge vriendmaar Gods beschik kingen zijn altijd ten goede wellicht herinnert deze u aan den plichtdie uw talent u tegenover u zeiven en tegenover de wereld oplegt Het zou mij verheugen, u te zien inhalen wat gij verzuimd hebtAan de vol tooiing uwer begonnen schilderij ishelaasniet te denken de heer Windham heeft, waarschijnlijk alle hoop verliezendehet doek laten oprollen en naar zijn hotel laten brengen om het naar Amerika mede te nemen. Hij kwam zelf, om mij gelijktijdig vaarwel te zeggen. Gij schijnt het bij hem verkorven te hebben." Wordt vervolgd. Uit Johannesburg verneemt de Daily Chronicle": Er is goede reden om te gelooven dat president Kruger En geland zal bezoeken. Daarentegen meldt een telegram van de ^Standard Diggers' News" dat nog niets bepaald is omtrent het be zoek. Men wacht in het antwoord van Chamberlain, welke punten zullen besproken worden. Als het antwoord bevredigend is, zal de Volksraad worden bijeengeroepen om den president machtiging voor de reis te geven. De »Volksstem" blijft zich tegen een dergelijk bezoek verzetten, en zegt naar aanleiding daarvan »Wat wil de Britsche Regeering toch met den heer Kruger, daar in Londen Over de Conventie praten Maar heeft niet de heer Chamberlain herhaaldelijk gezegd dat hij de Conventie niet veranderd wil hebben Over de eventueele schadevergoeding praten Maar is daartoe de aanwezigheid van den Staatspresident der Z.-A. R. in hoogst eigen persoon te Londen noodig »Ons dunkt dat men den heer Kruger te Londen wil hebben, ten eerste om aan Europa te toonen dat de Z.-A. Republiek slechts een Britsche vazalstaat is, welks hoofd te Londen eerbied komt betuigen aan Harer Ma- jesteits ministers ton tweede om aan de Z -A. Republiek de wet te stellen wat en hoe er mot de uitlanders moet gehandeld worden. »Men wil president Kruger vernederen met zijn tocht naar Londen en aan de Boeren een Uitlanders-regeling opdringen, die elders dan te Pretoria is overwogen en opgesteld. Men wil den schijn opwekken dat president Kruger niet den wil van het Transvaalsche volk uitvoert, maar een instrument is van Downing-straat. Daarvoor heeft, men hem te Londen noodig. »Is het te verwonderen dat onder zoodanige omstan digheden er maar min geestdrift te Pretoria bestaat voor een eventueel bezoek van president Kruger aan Engeland VEKEERÏ1G.OE STATEN. Volgens een telegram van den Spaanschen gezant, zal president Cleveland naar zijn eigen verklaring, zoolang hij president is, weigeren de opstandelingen op Cuba als oorlogvoerende mogendheid te erkennen, of tusschenbeideu te komen. Of het gebruik van het recht van veto in de Vereenigde Staten bijval zal vinden, is een tweede vraag. Hoewel de pers tot nog toe weinig ingenomenheid toonde met de besluiten van het Congres, begint de toon der bladen reeds scherper te worden op de berichten over de be toogingen in Spanje en over de onderhandelingen om steun met Frankrijk. Een douanekotter der Vereenigde Staten heeft ter hoogte van Port Tamba den schoener Maltory prijs ge maakt, die Zaterdag met wapenen en krijgsvoorraad voor de Cubaansche opstandelingen van Cedar Kegs was ver trokken. Gebleken is, dat de Maltory was uitgerust door een expeditie van vrijbuiters, die Maandag aan boord van de Ardell naar Cuba is vertrokken. ZWITIEBLAXD. Het looncomité der Zwitsersche spoorwegbeambten heeft besloten de directie van den Jura-Simplon-spoorweg tot hedenmiddag 12 uur den tijd te geven om de eischen der beambten in te willigen. Is tot dit uur geen antwoord ontvangen, dan wordt het werk onmiddellijk gestaakt. De Zwitsersche bladen melden dat de ingenieur lig, de vertrouwde raadsman van den Negus der Abessyniërs, op verzoek van Menelik met dertig andere Europeanen naar Abessynië is vertrokken. ATJEH. Blijkens een den 9 van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië aan het departement van kolo niën ontvangen telegram is den 7 een patrouille van 3 officieren en 70 mindere militairen uit onze ver sterking Anagaloeng op haar terugweg derwaarts door een talrijke bende Atjehers aangevallen. De linie-kom- mandant, drie officieren en 40 minderen van de nabij gelegen posten Senelop, Lamsoet en Lambariki kwamen tot versterking. Bij dit gevecht werden aan onze zijde acht Europeesche militairen beneden den rang van of ficier gedood, terwijl een Europeesch officier zwaar en 4 officieren en 21 minderen licht gewond werden. Een inlandsch fuselier wordt vermist. Aan de zijde van de aanvallers sneuvelden 6 panglima's. Verder werden 37 man gedood of zwaar gewond. Volgens een telegram dat het N. v. d. Dag uit Indië, ontving werden gedood sergeant van Oosten, kor poraal Willem en zes soldaten zwaar gewond luitenant Westendorp en 3 fuselierslicht gewond.- kapitein van Blokland, de luitenants Stakman en van Hasselt de officier van gezondheid van der Meer en 21 soldaten. Avenhorn. De heer C. Pzn. Spaans, burgemees ter alhier, is gekozen tot voorzitter der feestcommissie voor het op den aanstaanden Hemelvaartsdag alhier te houden muziekfeest van den >Noord-Ned. Bond van Har monie- en Fanfarecorpen." lJmulden. De werkzaamheden aan de visschers- haven alhier zijn thans zoover gevorderd, dat de aanne mers, de firma Volker en Bos, haar vier maanden vóór den tijd hopen te kunnen opleveren. In plaats van 1 Augustus zal het werk hoogst waarschijnlijk 1 April ge reed komen. Oudcarspel. Het leger des heils, dat geruimen tijd geleden »een aanval" op onze gemeente waagde, hield in Fe bruari van dit jaar eene samenkomst in het lokaal van den heer C. Nap, welke samenkomst zoo druk werd bezocht, dat kapitein F. Marin heeft bekend gemaakt, dat den 10 Maart eene tweede samenkomst zal worden gebonden. Het kan niet ontkend worden, dat het Heilsleger tijd noch moeite spaart om zijn denkbeelden van menschenliefde bij het volk ingang te doen vinden. Door het instrumentaal muziekgezelschap alhier werden den 5 en den 7 uitvoeringen gegeven voor door de le den daartoe uitgenoodigde vrienden en muzieklief hebbers. Het gezelschap gaf blijken van ijverige, nauwgezette studie en op den ingeslagen weg voortgaande zal de ver- eeniging ongetwijfeld vele malen naar haar gezellige en genotrijke uitvoeringen doen verlangen. Zulke vereeni- gingen zijn zeker van grooter nut dan sociëteiten ter be oefening van tinnegioterspolitiek en bier- of cognacsport. Warder. Tot onderdirecteur van het onderlinge Veefouds alhier is, inplaats van wijlen den heer Jb. Wes ter, gekozen de heer J. P. Visser eu inplaats van den heer J. C. Visser, die om gezondheidsredenen bedankte de heer C. Middelbeek. Uit de rekening over het afgeloopen jaar bleek dat het fonds in hoogst gunstigen toestand verkeert. De premie voor elk ingeschreven rund bedroeg f 1.125. Wacnenhuizen. Tot gemeente-geneesheer al hier is benoemd de heer P. H. Venker, arts te 's-Gra- venhage. Westzaan. De heer Versteeg, onderwijzer aan de Noorderschool alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Mei a. s. Te Hoogwoud werd verleden week bij een paar burgersen ook bij den gemeente-veldwachter de wasch 's nachts van de bleek gestoien. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag liep de stormwind naar het Noordwesten in den voor Rotterdam zoo gevreesden waterhoek. Het gevolg hiervan was, dat het water geducht steeg en bijna alle kelderverdiepingen, aan Steiger, Visscbersdijk en Hang uitkomende, onder zette. Ook de Remonstrantsche kerk was niet meer te bereiken en op de Noordblaak stond het water op den wal. Bij hoog water omstreeks kwart vóór tienen Zaterdag ochtend bereikte het een stand van 2.60 Meter boven Rottepeil. De loteling met het houten been te Haar lem, die vergeten had reden van vrijstelling op te geven, is ingedeeld, doch dadelijk in het hospitaal opgenomen. Te Utrecht is een reeds lang bestaand plan uitge voerd. Eene vergadering is gehouden, die bijgewoond werd door afgevaardigden van alle academies. Aanwezig waren studenten uit Amsterdam (van de stedelijke en vrije universiteit), Delft, Groningen, van de theol. school te Kampen, Leiden en Utrecht. Door hen werd de wen- schelijkheid besproken van aaneensluiting der christen studenten in Nederland en daarna opgericht de Neder- landsche Christen-Stucientenvereenigüng. Als leden van het hoofdbestuur werden gekozen tot presi dent de heer S. Schochtheol. cand., tot secretaris penningmeester de heer O. J. C. Burkers, med. stud, tot vertegenwoordigers der andere academies voor de vrije universiteit de heer A. J. L. van Beeck Calcoen en voor de theol. school de heer W. W. Smitt. De andere vertegenwoordigers moeten nog gekoz.n worden. Doel dezer vereeniging isa. een band te vormen tusschen de studenten, die gelooven in J. Chr., als de Zone Gods. en als Verlosser der wereld b. 't, geestelijk leven te versterken; c. anderen voor Christus te winnen. (U. D.) Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld dat bij den landbouwer S, te Grijpskorko een koe aan drielingen, allen welgeschapen telgen, het leven heeft geschonken. Indien de beesten blijven 'even, is dit een aardig buiten-, kansje voor den landbouwer. Het nabij Halfweg opgegraven kanon is aangekocht voor het Rijksmuseum te Amsterdam en daarheen over gebracht H.H. M.M. de Koninginnen zullen vermoedelijk in het laatst van April te Amsterdam komen en tiaar eenige. dagen blijven. lm de maand Februari 1896 zijn op het Noordzee kanaal geschut: door de Npordzeesluizen te I Juiulden j Naar zee: 112 stoomschepen, 9 tjalken, 347 visschers- vaartuigen, 22 andere vaartuigen te zamen 490 schepen, metende 344.505 M3. Uit zee 1 fregat of bark, 3 schoeners, 109 stoomschepen, 9 tjalken, 375 visschersvaartuigen, 22 andera vaartuigen te zamen 519 schepen, inhoudende 349.286 M3. Totaal 1009 schepen, inhoudende 693,791 M3, tegen 443.468 M3 in 1895. Een politieagent, die dienst had aan het station te. Leer, ontwaarde een dezer dagen in een dames-conoé van den trein, die om balfelf naar Nieuweschans vertrekt, een wezen, dat naar haar kleading wel eene vdame kon zijn, doch naar uiterlijk eu manieren direct het vermoeden; deed ontstaan, dat zich in da dameskleeren een uau be vond. Na lang liegen verklaarde de »dame" dan ook in I werkelijkheid een man te zijn als grond der vermomming werd opgegeven t is slechts voor den grapde agent dacht er evenwel anders over en nam >haar" in arrest, waarna »zij" een poging deed tot zelfmoord, door zich den pols af te snijden, hetgeen echter mislukte. In de gemeente Velp heeft men eenige dagen, ge- leden reeds een nachtegaal gehoord. De »N.-Holl." meldt uit Monnikendam r Nog een paar weken en ds. Wiersma zal onze gemeente metterwoon verlaten: dan hebben we èn in de Doopsge zinde èn in de Lnthersche kerk eene vacature, die nog I wel eens eenigeu tijd onvervuld kunnen bljjven, onge- twijfold tot nadeel vaa het godsdienstig samenleven, dat in ons stadje over 't algemeen niet heel hoog staat. Verleden week is op initiatief van het fanfarekorps I Andante" te ©osthuizen een afdeeling van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" opgericht. Staande de vergadering (die door den heer O. Baas geleid werd), tra- I den 56 personen als lid toe. Er werd een bestuur gekozen, dat I een concept-reglement zal opstellen en een lijst zal laten circuleeren om de ingezetenen tot toetreding op te wekken. Niet onverdiend was zeker de dank namens de vergade ring, bij monde van Ds H. G. Kist, den heer O. Baas en het bestuur van »Andante" betuigd. Uit Amsterdam wordt het plotseling overlijden ga- meld van Prof. ran Haren lom an, sedert 10 jaai I hoogleeraar voor huidziekten aan de Universiteit van Amsterdam. Het overlijden van dezen uitstekenden geleerde en docent, die nog slechts 42 jaren telde, is een groot verlies voor de medische faculteit, di© nog zoo kort ge leden door den dood van prof. van der Meij een harer groote mannen verloor. Harddraven. Een bekend paardenkenner, Panl Schönrockgaat, waarschijnlijk reeds deze weok, voor rekening vaa enkele heeren uit Holland en Groningen, naar Amerika, om daar eenige goede dravers te halen. Alsscherij. De knstvisschers te Warder (Noord-Holland) klagen zeer, dat zij in hun bedrijf worden bemoeilijkt door Ve- lendammers. Hnnne onder den wal staande luiken wor den herhaaldelijk in stukken gescheurd, doordat schippers nit Volendam er moedwillig dwars doorheen zeilen. Daar ook elders vele visschers gelijke klachten deden, heelt het Hoofd der Zuideizee-politie een politie-vaartuig aangewezen om in het Hoornsche Hop te kruisen en aan dezen moedwil een einde te maken.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2