351ste Staatsloterij. Ingezonden stukken. Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. No. 9700 f 5000 ns. 34365886 en 12267 f 1000 ns. 5933 en 19987 400; ns. 2609 en 20695 200; ns. 3752, 5578, 10620, 13459 en 16510 ƒ100. 2e lijst10 Maart. Nr. 18152 f 2000; nr. 10493 f 1000; ns 6687 en 8704 f 200; ns. 1831, 4u98, 5738, 14934, 15104,17250 en 18989 f 100. Barslngerhorn. Den 14 zal de zangvereeniging «Amicitia" te Kolhorn eene volksuitvoering geven, in de kolfbaan aldaar. De toegang is slechts 15 cents de persoonzoodat men een volle zaal verwacht. Grootschermer. In hot veefonds alhier waren in 1895 verzekerd 307 stnks vee verdeeld over 46 eige naars. Het bedrag der premie was per kwartaal en per koe f 0,34 en voor 8 stnks vee is uitbetaald f 675,50 of 3/4 van de geschatte waarde. Ufoordelndermeer. De openbare verpachting var het grasgewas voor 1896 van de wegen en dijken in dezen polder heeft f 696 opgebracht, zijnde f 137 minder dan in 1895. Te Asperen kwamen Zondag een aantal vreemde lingen om het tooneel van den brand van de vorige week in oogenschonw te nemen. Door den hevigen wind van Vrijdagavond is de toren der kerk aldaar opnieuw van binnen beginnen te branden de brandweer had tot den volgenden morgen geregeld druk werk met het blnsschen daarvan. Bussum. De proefboringen voor eene eventueel aan te leggen waterleiding alhier zijn aangevangen en hebben reeds gunstige resultaten opgeleverd. Het eiland Marken is door den feilen wind uit het noordwesten geheel onder water geloopen. Gelukkig duurde de storm niet langanders zou de waterstand zeker nog veel hooger geworden zijn. Helder. De «Heldersehe Visschersvereeniging," meer bekend onder den naam van »het Visschersfonds," hield j.l. Zaterdagavond in »'t Centrum" hare eerste jaarlijksche algemeene vergadering, onder presidium van den directeur, den heer C. S. de Wit. De Vereeniging, op initiatief van den heer C. van dei- Leek in het leven geroepen, met het doel een fonds te vormen ter ondersteuning van leden bij ziekte en ouder dom en van hunne betrekkingen bij overlijden, telt thans reeds 115 leden en 100 donateurs. Hoe kortstondig het bestaan der Vereeniging ook nog moge zijn reeds meermalen was zij in de gelegenheid teekenen van leven te geven. Voor de nagelaten betrek kingen der verongelukte bemanning van de kotters H. D. 63 en H. D. 300werd door haar toedoen f 4744,193 (f 1123,65 uit de gemeente) ontvangen. De ontvangsten in 1894 bedroegen f 325,30, de uit gaven f 6,28 batig saldo f 319,02 en in 1895 de ont vangsten f 1167,975, de uitgaven f 314,78®, batig saldo f 853,19, terwijl het weduwenfonds sloot met de volgende eindcijfers: ontvangsten f 3167,44s, uitgaven f 365,16, batig saldo f 2802,285. De bezittingen der Vereeniging vertegenwoordigen alzoo eene waarde van f 3974,495, waarvan f 3500 hypothecair en f 474,495 op de post spaarbank rentegevend belegd is. Zaandam. Omtrent den stand der werkzaamhe den aan de Hembrug wordt verder het volgende gemeld De 350 werklieden, die er aan den arbeid zijn, houden zich meerendeels bezig met terreinophoogingen en fundee- ringswerken. Alleen het hoofdgebouw, de patronenfa- briek is reeds gedeeltelijk onder den kap, terwijl het directiegebouw en de portierswoning gereed zijn. Van de bijgebouwen is overigens nog heel weinig te zien. Er is groote vooruitgang te bespeuren, en duidelijk blijkt, dat er flink wordt voortgewerkt. De «Zaanstreek" zegt in haar nummer van den 8 Eerstdaags zal ons dorp ziju burgemeester zien vertrekken. De heer Mr. ,i. Wallg, het hoofd onzer gemeente, is benoemd tot Notaris te Zaandijk. Velen zijner vrienden zullen zich in deze benoeming verheugen, toch echter zijn er vele burgers, die den heer W. noode zien aftreden, want wij kunnen gerust zeggeu dat hij de belangen der gemeente naar zijn beste we ten behartigde, Krommenie door en door kende, en bo vendien steeds gaarne een ieder ten dienste stond. Zijpe. Het geval van dyphtheritis in deze ge meente is tot één beperkt gebleven en het meisje na met heilserum behandeld te zijn (het eerste geval in Zijpe, naar we veronderstellen) thans geheel hersteld. Aadeellge geldbelegging De eigendommen, groot 88 hectaren, van den heer Joost de Reuter in de gemeente Weststellingwerf (Fries land), die vóór 26 jaar werden verkocht voor 125.000 hebben nu bij publieke finale veiling slechts f 27.500 op gebracht. Botervervalschingen. Een annonce in verschillende bladen dezer dagen geplaatst, berichtte, dat een Coöperatieve Roomboterfa briek »De Nederlander" te Delftshaven «allerfijnste room boter" leverde a 1,30 p K.G. Bij scheikundig onder zoek bleek ons, dat deze «roomboter'' dezelfde samenstelling had als een mengsel van circa 30 °/0 margarine en 70 °/0 natuurboter. Een tweede botersoort, aangeboden in een te Amsterdam verspreid strooibiljet als «zuivere roomboter" a f 1,20 per K.G, door H. Olsthoorn, landbouwer en boterhande- laar te Abcoude, had, blijkens ons scheikundig onderzoek, dezelfde samenstelling als een mengsel van 70 °/0 mar garine en 30 °/0 natuurboter. Verschillende, door ons onderzochte monsters, als na tuurboter verkocht door de firma Willem van Santen Jacz. te Rijswijk, bleken eveneens met verschillende hoe veelheden (50 °/0) margarine vermengd te zijn. Voor het kantongerecht te Rotterdam had zich een dezer dagen te verantwoorden J. M., boterhandolaar aldaar, beklaagd van in zijn wiukel voorhanden te hebben gehad een artikel, gelijkende op boter, doch dat bij scheikundig onderzoek gebleken was margarine te zijn. Deze bekl. was een klant van do firma C. van der Spek Co Het O. M. nam de verdediging van bekl., dat hij door deze firma bedrogen is, aau, maar dit ontsloeg bekl. niet van zijne verplichting om de waar te doen onderzoeken. Voorts deelde het O. M. mede, uit Amsterdam zeven processen-verbaal ontvangen te hebben ton laste dei- firma van der Spek en twee veroordeelingen uit 's-Gra- venhage tot geldboete ad 150. Tegen beklaagde M. werd veroordeeling gevraagd tot f 5 boetesubs. 5 dagen hechtenis. Thans was het do beurt aan W. van A. G. Azn., welke te Rotterdam filialen heeft Kruiskade 44 en Kip straat 6, alsmede in verschillende hoofdsteden. Ook bij deze firma was een monster in beslag genomen dat bij scheikundig onderzoek bleek margarine te zijn. Diens veroordeeling werd gevraagd tot 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Maandblad teg n de Vervalschingen). Vrijheldsheiooving. Tegen den koster der kerk te Gulpen is eene ge rechtelijke vervolging ingesteld ter zake van opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberooving. Hij had n.l. een jong gehuwd paar, dat hem een naar zijne schatting te geringe fooi had gegeven in de kerk opgesloten, uit welke on vrijwillige gevangenis het door den pastoor, die argwaan had gekregen werd bevrijd. Uitroeien van vogels. Ten einde de misbruiken der vele vogelvangers te gen te gaan, heeft de gemeenteraad van Nijmegeu in de politieverordening de volgende bepalingen opgenomen «Onverminderd het bepaalde bij de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad 89) is het verboden op eens anders grond of in daarop staande heggen, boomen of houtge was, vogels ie vangen of vogelnesten uit te halen of te beschadigen, of klepkooien, lokvogels, al dan niet in kooien, lijmgarden, netten of vogelaas te plaatsen zonder de schriftelijke vergunning daartoe van den rechthebbende op den grond onmiddellijk te kunnen vertoonen. Ook is het verboden zich met do voorwerpen in het eerste lid van dit art. genoemd, op eens anders grond tebevinden, zonder de schriftelijke vergunning" enz. «Zoowel bij overtreding van het verbod, bedoeld bij het tweede lid, als van dat, genoemd bij het eerste lid van dit artikel, worden de voorwerpen, door middel van de overtreding verkregen, of waarmede de overtreding is gepleegd, in beslag genomen en worden, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren, verbeurd verklaard." Een reuzen-pijnboom. In het Beekhuizerbosch bij Arnhem is dezer dagen de koning der sparreboomen geveld een Weymouth- pijnboom van aanzienlijke lengtedie onder aan den stam een dikte had van 1 meter dus een omvang vau ruim 3 meters. Strand te Scheveningen. Door den feilen n.-w.-westelij ken wind stond de zee verleden week te Scheveningen tegen de duinen te rekenen van «Seinpost" af tot aan do villa «Jacobson." Van hot bijgestorte zand is ongeveer een meter weg geslagen. Sigarenpunt jes. De rooktabak van sigarenpuntjesvervaardigd door den heer W. H. van Zanten Jr., te Leiderdorp is te Egmond aan Zee door de oude Janmaats met groot ge juich ontvangen. De directeur schreef bij de vermelding van de ontvangst «In de rookwolkjes om de grijze kruinen zullen de genietenden van den arbeid der liefde en toewijding de lieflijke beelden zien van zooveel vrienden van hen. De tabak is gekeurd en het antwoord was: «beste tabak, m'nheer nu kan 't een pijpje velen." Toen de pakjes aan de oude zeelui met enkele woorden waren overhan digd volgde er een hartelijk «Hip, hip, hip, hoera!" Wat 'n succes van de macht van het kleine 1" Eene stranding. Seliooil. Den 7, 's morgens half zeven, strandde bij Camperduin de uoorsche bark „Gefion", met hout ge laden komende van Frederiksstad en bestemd naar En geland. Door den hevigen storm sloeg het schip hoog op het strand en brak spoedig. De bemanning uit 8 personen bestaandeverkeerde langen tijd in levensge vaar aangezien het zeer lang duurdeeer de reddings middelen ter plaatse aanwezig waren. Eindelijk evenwel werden allen met behulp van lijnen gered, 's Namiddags arriveerde nog de sleepboot «Hercules" van den Helder, die echter spoedig vertrok daar het schip verloren is en van afbrengen geen sprake kan zijn. Men vraagt zich afof het niet hoogst wenschelijk zou zijn dat te Camp ook reddingsmiddelen gestation- neerd werden. Bij deze schipbreuk toch duurde het minstens drie uren voor men met het reddingswerk kon beginnen wat zeker een onverantwoordelijk lange tijd is. Bennlngbroek. Mej. G. C. van Balen Blanken, onderwijzeres alhier, heeft tegen den 1 Mei ontslag ge vraagd. De mazelen-epidemie is zoo goed als geweken de lessen aan de school zijn na eene staking van veertien dagen weder hervat. Ie klasse, le lijst, 9 Maart. S»e onderwijzer en de Volksbond. Alkmaar 9 Maart 1896. i an het Bestuur der afd. Alkmaar van den Volksbond. Weledele Heer en. Naar aanleiding van Uw antwoord in de Alkm. Courant van 8 dezer zij het mij vergund U te herinneren, dat het geschil niet loopt over een artikel in de Vragen des Tijds, maar over het gesprokene in de door U belegde bijeenkomst. Deze was door U geannonceerd als eene «Openbare Vergadering." Dat na zulk eene aankondiging debat werd geweigerd, was eene afwijkiug van gewoonte en spraak gebruik. Dat gij U «niet kunt of wilt inlaten met de vraag, of ik al dan niet het recht had mij gegriefd te gevoelen door wat Mr Goeman Borgesius heeft gesproken" spijt mij minder voor mij dan voor Uwe Afdeelingdie bij de zuiverheid van Uwe begrippen daaromtrent niet weinig belang heeft. Het antwoord op die vraag toch raakt een der hoofdpunten van haar werkprogram. Eene vorgadering als de door U geweigerde zal volgens een vooraf reeds door haar genomen besluit worden uitgeschreven door de Afd. Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap indien althans de heer Goeman Borgesius de uitnoodiging tot een debat zal willen aanvaarden. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw dienstw. J. F. GRUNDLEHNER. De lente in Engeland is de onze al een heel eind voor. Wij lezen in een Londensch blad eene verleidelijke beschrijving van de Kew Gardens, waar de heesters al uitbotten en de bloesems op het uitkomen staan. Weldra zullen er de rhododendrons bloeien. Geïmporteerde zalm. Sedert eenigen tijd wordt in onderscheidene plaat sen van ons land uit Geestemunde, Cuxhaven enz. zalm aangevoerd, afkomstig uitAmerika. Men laat daar den zalm bevriezen, en in dezen toestand wordt hij in geheel daarvoor in de schepen ingerichte koelkamers verzonden. De visch blijkt goed smakelijk te zijn, doch is minder vet dan de inlandsche. Er worden flinke prij zen voor besteed. Een sterrekundige van Manote het vaderland van Don Quichot, heeft voorspeld, dat in den loop dezer maand een meteoor zal vallen die op 25 kilometer afstand van de aarde uiteen zal barsten. Spaiije Frankrijk en Duitschland en een deel van Portugal zullen van de aarde verdwijnen. Het vervoer van bevroren produSten uit Australië is in 1895 zeer toegenomen. De drie voor naamste firma's te Melbourne verzonden gedurende dat jaar 354000 geslachte schapen, tegen 164000 in 1894. Mc diepte der zee. De grootste diepte der zee welke tot nog toe ge peild was, bedroeg ruim 8512 meter. De «Penguin" heeft thans gepeild op 23" 40' Zuiderbreedte en 175° 10' Wes terlengte. De lijn brak op eene diepte van 8960 meter en had toen nog geen grond bereikt. Me Röntgensche stralen. Aan bet «Wiener Fremdenblatt" wordt uit Karlsruhe gemelddat de photograaf Obst te Lahr een nieuwe ge wichtige ontdekking heeft gedaan. Hij deed proeven met magnesiumlicht en ontdekte hierbij, dat ook dit licht, evenals de Röntgensche stralentengevolge van zijn rijkdom aan ultraviolette stralen (want men acht het zoo goed als zekerdat tusschen deze beide soorten van stralen een nauw verband bestaat) door houtkarton enz. gemakkelijk heeudiong. Hij heeft reeds onder kar tonnen deksels gelegde geldstukken met behulp van dit licht gephotographeerd en hoopte door verdere proeven het doordringensvermogen van andere soorten van licht, ook van het zonnelichtte kunnen aantoonen. Vervolg binnenlandsche berichten. Schagen. Den 10 des namiddags te 1 ure had de reeds gemelde herbesteding van den gemeentetoren alhier plaats. Ingekomen waren 14 biljetten waarvan geen van onwaarde. Hoogste inschrijvers waren de heeren D. KrillerOude Niedorp, en A. Toorenvliet, Amsterdam beiden voor 30000 met gewijzigde met selspecie voor 29000laagste inschrijver was de heer R. Boersen alhier voor 25432 met gewijzigde met selspecie voor f '24832. In de raadsvergaderingdie om andere redenen niet na de besteding plaats kon hebben maar later zal worden gehouden zal over de al of niet gunning beslist worden. 's-Gravenhage10 Maart. Tweede Kamer. Aangenomen de ontwerpen lo. tot instelling van eenen militairen pensioenraad met die wijziging, dat daarin uitsluitend gepensioneerde officieren boven den rang van Ier luitenant kunnen benoemd worden 2e re gelende de schadeloosstelling bij het stellen van militaire inundatiën in tijd van oorlog of oorlogsgevaar. Ook werd aangenomen het voorstel-Gerritseu, met 44 tegen 27 stemmen om de leden der provinciale staten en ge meenteraden toetelaten, eene verklaring in plaats van den eed afteleggen. Evenzeer het ontwerp, regelende de gerechtskosten in strafzaken. llcnsbroek. G e b o ren: 11 Febr. Cornelia, d. van Klaas Sijs en Grietje Panne- keet. 20 Jan, z. van Simon Schrooder en Aafje Winkel. 26 Geertruida, d. van Dirk Konijn en Geertruida Boots. Overleden: 17 Febr. Grietje Kos Gd., 6 m. In de week van 1 tot 7 Maart zijn in het bad huis van het Witte Eruis genomen 33 kuipbaden, 75 regenbaden le kl. en 90 regonbaden 2e kl., tezamen 198 baden. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 8 760.3, den 9 760.1, den 10 768.1. Naar de »N. Rott. Ct." meldt, is onze vroegere stadgenoot, de heer M. C. A. Reizigeronder-inspec teur van politie aldaarbenoemd tot inspecteur van politie te Utrecht. Het bericht in ons vorig nummerals zoude onze stadgenoot, du heer J. M. van 't Hullenaar, bij de aanbesteding voor den bouw van een kantongerechts gebouw te Tilburg laagste inschrijver zijnberust op eene vergissing. Hij behoorde onder de laagste inschrij vers die voor gunning in aanmerking kwamen. De bnrgemeester dezer gemeente heeft tot agent van politie 2e klasse benoemd M. B. Bejjl, thans agent van politie 3e klasse te Rotterdam met ingang van 15 Maart a s. Hleedermakers. Onder de zinspreuk «Door eendracht verbetering" is hier ter stede op 2 Februari 1.1. eene Kleedermakers- vereeniging opgerichtdie zich do bestrijding van de goedkoops confectie ten doel stolt, alsmede door cursus vergaderingen zich voorstelt de vakkennis te bevorderen. Naar wij vernemen zijn reeds vele beoefenaars van be doeld vak zoowel patroons als gezellen tot deze ver eeniging toegetreden. Het ligt in den aard der zaak, dat vakvereenigingen alleen dan nuttig effect kunnen hebben, wanneer zij de groote meerderheid der vakgenooteu om vatten. Eene algemeene tootreding van alle kleedermakers is dus voor het bereiken van het voorgestelde doel in de allereerste plaats noodzakelijk.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3