Gilda Sehwanhof. m i\o. 32. Acht en iNTegentigste Jaargang. 1896. V RIJ I) A (j 13 MAART. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, flllfi K JP H; ALkflUIISCIIÏ COI IIAVI. Deze Courant wordt Dinsdag», Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; fianeo door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertenttën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BEliGlli:. In de Kamer hield Thienpont den 10 een interpellatie over het toelaten van besmet vee. De minister van landbouw antwoorddedat het doel der interpellatiën geen ander is dan protectionistische maatregelen te verkrijgen. Op de grens zal een streng toezicht worden uitgeoefend. Te Mechelenwaar de verkiezingen van den gemeen teraad ongeldig zijn vergaard heerscht dientengevolge groote opgewondenheid onder de bevolking. Herhaaldelijk komt het tot botsingen tusschen het volk en de gewa pende macht. Een dertigtal rustverstoorders zijn in hech tenis genomen. BUITSCHUAAD. De officieuse »Norddeutsche All- gemeine Zeitung" zegtnaar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Abyssinië ongeveer »De gebeurtenissen van den kolonialen oorlog in Afrika kunnen niet van invloed zijn op de positie van Italië in het Drievoudig Verbond. In de gedachtenwisseling tus schen den Oostenrijksch-Hongaarscheu minister van bui- tenlandsche zaken graaf Goluchowsky en de voornaamste duitsche staatslieden kan van een losser maken der be trekkingen met Italië geen sprake zijn. »De hatelijke uitlatingen van sommige engelsche bladen zijn enkel een nieuw uitvloeisel van de liefhebberij van een gedeelte der engelsche pers voor brandstichting op het europeesch continent, een houding welker beoordeeling gerust kan worden overgelaten aan bedachtzame engelsche staatslieden." De minister van buitenlandsche zaken der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchiegraaf Goluchowskyis te" Berlijn gearriveerd eu met in het oog loopende beusche plechtig heid ontvangen. De werkstaking der houtbewerkers te Berlijn is ge ëindigd. Bij deze staking waren 1000 werkplaatsen met gezamenlijk 10500 arbeiders betrokken. De gezellen kregen hun eisch invoering van den negenurigeu werk dag ingewilligd. Enkele werkplaatsen zijn geboycot omdat de patroons nog niet toegegeven hebben. ENCJEUAHirD. Het onderzoek tegen dr. Jameson en zijn officieren is den 10 door den politierechter in Bowstreet voortgezet. Naar uit Londen gemeld wordt zijn de verhandelingen weder acht dagen uitgesteld. De politie had afdoende maatregelen genomen ter voorkoming van betoogingen ten gnnste der aangeklaagden. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie heeft onder de soldaten van Jameson slechts getuigen a charge op geroepen daar hij afdoende bewijzen heeft voor de vij andelijke voornemens van dr. Jameson in de verklaringen van sir Hercules Robinson van den britschen vertegen woordiger te Pretoriasir J. de Wet en van de bijzon dere commissie van onderzoek die door de regeering der Kaapkolonie naar de Z.-A. Republiek is gezonden. Het berichtdat tegen Cecil Rhodes een bevel tot inhechtenisneming zou zijn uitgevaardigdwerd den 10 in het Lagerhuis tegengesproken door den minister van koloniën den heer Chamberlain. 13) van HANS WACHENHUSEN. Het hinderde Emin, dit te moeten hooren, maar hij ver borg dien indruk onder een smartelijken lach. Hij had den vasten wil gehad, deze schilderij met inspanning van alle vlijt te voltooienom bij zijnen beschermer ten minste dezt schuld af te doen. Hot aanschouwen van Esther's lieve trekken, die hij geheel volgens de ingeving van zijn hart wilde weêrgeven had hem voor zijn werk en te gelijk voor zijn beroep weder moeten bezielen en thans Troosteloos verliet hij de werkplaats des meesters met de beloftezich geheel aan de kunst te wijden zoodra hij zijne smart overwonnen had maar met welke standvas tige voornemens hij ook gekomen was nu zocht bij zonder wil en zonder hoop weder de eenzaamheid van zijn huis op en hiergezeten in den donkersten hoek van den tuin, greep hem een gevoel van tegenzin in het leven aan, toen hij aan zich zeiven bekennen moest, dat hem bij allen goeden wil de kracht tot ware ernstige bezigheid ontbrak, dat hij de zenuw van den arbeid niet bezatdat het nutteloos zou zijn zich de sporen in de zijde te drukken. Jameer nog verpletterde hem ein delijk het hem door de onvermijdelijkheid opgedrongen inzichtdat hem nog alles ontbrak om werkelijk een kunstenaar te zijndat zijn talent gelijk was aan het onkruid daar onder zijne voetendat de bontste en weelderigste bloemen en bladeren droeg en toch slechts onkruid bleef. Slechte teekeningen zoo had onlangs een der beoordeelaars van zijne schilderijen daarover ge schreven slechte teekeningen van een zelf geleerde van een slecht opgeleid talent, dat de school niet kent, dat alleen de leeken wint en zich slechts verheugt in de be- FBA1MK.RIJM.. In den franschen Senaat bracht Sebline het feit ter sprakedat tijdens de reis van pre sident Faure »weg met den Senaat!" geroepen is. Le Provost de Launay voegde er bijdat het ministerie de medeplichtige van deze beleedigers van den Senaat was geweest. De minister Mesureur kwam daar ernstig tegen ophij noemde het den Senr.at onwaardignotitie te nemen van enkele schreeuwersterwjjl millioonen toe schouwers de grondwet en de republiek hadden toege juicht. De minister verzekerdedat de regeering er steeds voor zou zorgen dat de Senaat werd gerespecteerd. »Wij nemen uwe verontschuldiging aan!" riep Durand, ofschoon de minister het niet als een excuus had bedoeld. Het proces tegen de journalistendie beschuldigd worden van afpersing van le Petit sucrier, Max Lebaudy, heeft een aanvang genomen. De aangeklaagden zijn de heeren de Cest,iRosenthalUlrich en Joseph de Covry en de Labruyère. Het proces zal vermoedelijk een week duren. ITAUIE. Eindelijk heeft de koning aan allen twijfel een einde gemaakt en den ministerieeleo knoop doorge hakt. Den generaal Ricotti werd de opdracht gegeven een kabinet te vormen, en deze heeft het voorzitterschap aan den markies di Radini overgelaten. Zij beiden hebben een kabinet tot stand gebracht, dat 's Konings goedkeu ring verwierf. In Italië is men met dit kabinet zeer ingenomen, en vertrouwt men dat de samenwerking van di Rudini die steeds aoti-Afrikanist was en Ri cotti die, zonder de Afrikaansche Kolonie te willen prijsgeven, sterk tegen veroverings-politiék gekant is zeer veel goeds tot stand zal kuQnen brengen. De bijzonderhedendie geleidelijk bekend worden van den slag bij Aduadoen zien dat de Italianen dapper gevochten hebbenRomanamentemet den moed der Romeinen, zooals de Italiaansche bladen zeggen. Geheele bataljons, soldaten en officieren, weken geen voet terug; zij vochten tot zij allen gedood waren tot den laatsten man. Een leger, dat zoo zijn plicht doet, moge tijdelijk door het ongeluk worden achtervolgd, hot mag trotsch zijn, zelfs na de nederlaag, zegt de „Voss. Ztg." De »0or- riera della Sera" ontving uit Massoewah berichten, die het lot der brigade da Bormida mededeelen. Daaruit blijkt, dat deze brigade, die grootoudeels vernietigd werd, tot het vallen van den avond weerstand bood, eu daar door het opdringen van den vijand belette. Het voorbeeld der Italianen vuurde den moed der Askaris aan. De Abessyniërs maakten de gewonden af en plunderden de lijken den gewonden Askari's sneden zij handen en voeten af. De afdeelingen artilleriedie in het vuur kwamen werden geheel vernietigd. Alle officieren van de batterijen van generaal Arimondi sneuvelden. Generaal Baldissera heeft gezegddat het plan van Baratieri uitmuntend wasen zeker tot de overwinning zou hebben geleid, als het centrum, de brigade-Arimondi, sneller op zjjn plaats was gekomen. Baldissera heeft gelast 't fort Adigrat te ontruimen, de commandant majoor Prestinari antwoordde echter, dat dit thans onmogelijk is. »Wij hebben levensmiddelen wondering der dames. Dit oordeel kwam hem thans voor den geesttoen hijvroeger zoo hoog gedragen op de golven van de gunst der menschen en van het geluk zich thans geslingerd zag op het ellendigste strand. Heden kwam in zijn lichtvaardig hart voor het eerst de vraag ophoe zich de mogelijkheid te verschaffen om in zijn onderhoud te voorzien waartoe zijns vaders dood hem noodzaakte. Eerst leerenwat hij verzuimd hadom werkelijk iets te makenden kunstenaar waardigWaar de middelen te vinden voor dit uitstelhoe deze uitgaven te betalen Be delen bij zjjne kunst-beschermers om eene ellendige, ondergeschikte bezigheid voor dagelijksch brood Die eene worp, »de Koningin Balkis", was hem gelukteen hollandsche dwoeper met de kunst had de schilderij goed betaaldhet daarvoor ontvangen geld was in zijne hand echter als rook verdwenen. Sedert dien tijd was hij niet in staat geweestiets geheel af te maken ontwerpen plannen denkbeelden in krijt en kleuren welke de leeken verblindden had hij los daarheen geworpen in zijn geluk had hem iedere aandrang om het uittevoeren ontbroken en thans in deze verplettering van zijnen geestvan waar zou hij de kracht bekomen voor eene nieuwe verheffing! Hij vatte moed, om te willen denken, om een plan te makenmoed en vertrouwen in zich zeiven, om eene toekomst te scheppen, om Esther's wil, die hem liefhad en die hem harer waardig zou zien; zij mocht allerminst zien, dat hij aan zich zeiven twijfelde; ook de maatschappij, voor de veroordeeling waarvan hem deze welwillende en toch zoo koude man van zaken gered had, zou niets vermoedenZoo verliep de dag in eenzaamheid. Den volgenden morgen zocht hij naar zijne kunsteuaars-benoodigdheden ten behoeve van het feest zonder erbarmen in den diepsten hoek geworpen, naar zijne schetsen, die bestoven en ineengedrukt hier en daar ver spreid lagen. Maar doek, ezel en palet waren in de werk plaats van den professor en dit troostte hem; hij wilde daar dagelijks rusteloos werken Sebald zou hem weder als leerling aannemen dat wist hij Eu zoo kwam hij ten slotte zoo ver met zich zeiven dat hij ten minste voor een maand en ik hoop dezen termijn te verlengen door reeds nu de manschappen op rantsoen te stellen. Als ik gisteren of hedenochtend de ramp van Adua ge kend had zou ik overwogen hebben of het niet beter ware op Mahio, Aufila of Ztila terug te trekken," zegt hij. Het Russische blad Novoje Vremya" heeft een inschrij ving geopend ter bestrijding van de kosten voor de uit rusting van een afdeeling van het Roode Kruis, voor de troepen van Menelik in Abessinië. De koning van Italië heeft bevel gegevendat alle feestelijkheden op zijn verjaardag (14 Maart) achterwege zullen blijven wegens den nationalen rouw. 00*TE\KIJH. Volgens een officieus bericht uit Budapest zal keizer Frans Jozef bij gelegenheid der be ëindiging van de werken aan de IJzeren Poort de bui tenlandsche vorsten uitnoodigen als zijne gasten de plechtige openstelling van de Poort bij te wonen. Behalve verschillende Oostenrijksche vorsten zal ook de Duitsche keizer komen. Aan diens bezoek wordt te Budapest groote waarde gehecht. Waarschijnlijk zal dus in den herfst van dit jaar voldaan worden aan een ouden wensch der Hongaren en de bondgenoot van hun koning dezen in zijn hoofdstad komen bezoeken. SPAKTJE. In het geheele land blijft de bevolking haar vaderlandse ben geest manifesteeren. Vele personen bieden de regeering geld aan voor geval van oorlog. In de provinciën is een inschrijving geopend, om den Staat het bedrag voor een nieuw oorlogsschip te verschaffen. De bisschoppen nemen ijverig deel aan de beweging. Te Bilbao werd op een concert de Fransche vlag naast de Spaansche in de zaal opgeheschon. Het publiek barstte uit in juichkreten »Leve Spanje Leve Weyler 1" »Love het Spaansch-Fransche verbond In Havanna zijn de nieuwe versterkingen met op gewondenheid ontvangen. Bij deze gelegen heid zijn verder patriottische telegrammen gewisseld tus schen generaal Weyler en den premier Canovas del Cas tillo. De benden der insurgenten moeten na de laatste ontmoetingen zeer ontredderd zijn en in oostelijke richting pogen te vluchten. TRASfSVAAli. De onlangs door ons vermelde in hechtenisneming van den heer Gardner Williams, den directeur van de Do Beers Company, onder beschuldi ging van wapens in de Z.-A. Republiek te hebben bin nengesmokkeld, is een feit van veel beteekenis. Hij is de persoonlijke vriend der Kaapsche ministers en een der invloedrijkste mannen uit Kimberley, en de Regeering der Kaapstad moet wel deugdelijke gronden hebben voor dit besluit. En die gronden, zegt het Engelsche blad »the Manch. Guardian", zijn tevens de zwaarste beschuldiging tegen Cecil Rhodes. De troepen van de Chartered Company deden den invalde oproerlingen hadden hun hoofdkwar tier in de kantoren der Consolidated Goldfields, en de wapens werden binnengesmokkeld door de De Beers Company. Van alle drie is Rhodes directeur. aan zijn goeden wil geloofde. De koorts verminderde hij kreeg weer vertrouwen in zich zeiven ging naar binnen, maakte zijn toilet in orde gelijk vroeger, al was dit ook met onzekere handen en soms heftigen aandrang van bloed naar het voorhoofd en de oogen en ging ein delijk de trappen af, om zich naar de stad te begeven. Maar plotseling bleef hij reeds op de bovenste trede staan keerde naar het portaal terug legde de handen boven de oogen en keek verbaasd over den tuin naar de deur. Voor deze deur was een rijtuig gekomen waarvan het portier geopend werd door een van den bok gesprongen koetsier. Eene dame zeer elegant ge kleed zette een sierlijk voetje op de trede en ging met ruischend kleed, door de deur, voorbij den koetsier, die daarbij eerbiedig had post gevat. IX. Gilda Schwanhof. Met den hoed in de hand kwam Emin de vreem delinge tegemoet, die met blijkbare bekendheid met deze plaats den tuin doorging. Hij herkende haar onder den sluier niet en toch meende hij dat houding en gang van de schoone veerkrachtige gestalte hem niet vreemd waren. Hare kleeding verried eene rijke beursdoch was van eenen eenigszins in het oog loopeuden smaakde sluier bedekte het gezicht slechts voor de helfthet kapot-hoedje het haar geheel en al. Toen zij hem zag, bracht zij den ronden, door deensche handschoenen bedekten arm in de hoogteeen sierlijke hand wenkte hem reeds vertrouwelijk toe terwijl zij het tuinpad opkwam en eene volle diepe vrouwenstem riep hem een hartelijk, vroolijk ^Gegroet, mijn vriend!" toe. Nog altijd stond hij twijfelend haar niet zonder verbazing aanziendetotdat zij haar kleed opnemende, het voetje vast besloten op de onderste trede der zund- steenen trappen zette en hier ophoudendeden sluier over het voorhoofd wierp. »Weluuwat beteekent

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1