Stadsberichten. Gevonden Voorwerpen s BUR GER L IJ K E 8 T ANdT Toelating van leerlingen op de tussclien- scliolen en de scholen van onvermogenden. Staat., En hun erkenning als oorlogvoerende natie zon een voorbarigheid zijn niet alleen het zon een beleediging zijn voor Spanje en een miskenning van het volkenrecht, besloot de heer Hale. Deze uiteenzettingdie een week vroeger met hoon gelach zou begroet zijn werd nu aandachtig aangehoord. En de Senaat besloot de behandeling der conclusie te verdagen nieuwe opgaven te vragen aan de regeering en nog eens over de zaak na te denken. De heer Hale heeft door zijn redevoering de zaak van den vrede een grooten dienst bewezen. TRAUfSWAAXi. Uit Pretoria wordt aan de »Times" geseind President Krnger doet alle moeite om de feiten in verband met dr. Jameson's overgave vast te stellen en heeft commandant Kronje gehoord. Indien de lezing van sir John Willonghby juist is dan is het waarschijnlijk dat noch de presidentnoch de krijgsraad iets vernomen had van de voorwaarden waarop de overgave heet te zijn geschied. Men gelooft algemeendat de president nog naar Engeland wenscht te gaan niettegenstaande de oppositie van zekere kringen. Het getuigenverhoor in het Johannesburger proces is Woensdag hervat. Een groot aantal getuigen legden ver klaringen af omtrent het binnensmokkelen van wapenen, het vormen van weerbaarheidskorpsen en dergelijke zaken tijdens de crisisdeze korpsen werden betaald door de directeuren der Gold Fields Company. Een zekere Abel van der Merwe was reeds 5 November door Charles Leonard en Lionel Phillips in dienst genomen om deel uit te maken van Jameson's troep," maar bij aankomst te Mafeking wilde Jameson hem niet hebbenomdat hij te klein was. De directeur van de «Standard Diggers' News" zeide dat het Hervormings-comité met een aan val op zijn kantoor had gedreigdomdat zijn blad de zaak der regeering voorstond. Nieuwe feiten bracht het verhoor overigens niet aan het licht. TURKIJE!. In Yildiz-Kiosk is men volgens de »Pall Mall Gazette" druk bezig met het gereedmaken van een antwoord op het Britsche Blauwboek over Ar menië. In officieele kringen te Konstantinopel acht men het aantal slachtoffers in het Britsche Blauwboek zeer overdrevenmon gelooft dat de britsche vice-consuls om den tuin zijn geleid en hoopt in staat te zijn juistere cijfers te geven. Als de Turksche regeering dan maar niet afgaat op de officieele mededeelingen van hare amb tenaren. De prins en prinses van Wied vieren den 18 Juli hun zilveren bruiloft. De Keizer heeft de nit- noodiging, om dan naar Nenwied te komen, aangenomen. Uit Petersburg wordt g.-meld Tweehonderd vis- schers bevonden zich op een ijsveld aan het strand der Finsche Golf, toen dit losraakte en in zee dreef. Zij werden echter allen gered, en bij Narwa aan land gezet. Iicger des Heils. Uit New-York wordt bericht dat Ballington Booth een nieuw Leger des Heils' wil stichten onder de mid denklassen en de werklieden. In een talrijk bezochte vergadering heeft hij verklaard dat er op de aarde nog wel ruimte i3 voor twintig heilslegers. Hij is echter niet voornemens strijd tegen de instelling zijns vaders te voeren. In zijn plaats heeft nu Eva Booth de leiding van het oude leger in Amerika op zich genomon. Generaal Booth is weder te Londen en heeft o.a. me degedeeld dat de O ver zoo-Kolonie" nu een vastgesteld plan is, en het land er voor benoodigd, reeds is aange kocht. De generaal houdt zich reeds bezig met de rege ling voor den overtocht der eerste kolonisten. De Generaal arriveerde den II met commissio ner Booth-Tucker te Londen, via Doverin een uitste kend goede gezondheid. De generaal was een en al bewondering over het werk dat door het leger gedaan is in Australië en Indië, en was vol van nieuwe plannen voor de toekomst. Maandag 16 Maart zal er eene open bare welkom-thuis-demonstratie worden gehouden in het kristallen-paleis waarbij tusschen de 20 en 30 duizend heilsoldaten tegenwoordig zullen zijn. Bevolking van Amsterdam. De bevolking van Amsterdam is volgens de statis tische maandberichten, welke van gemeentewege worden uitgegeven, op 31 Dec. 1895 geweest 456.192. Zij is in het vorig jaar toegenomen met ruim 6000 personen zoodatindien de vermeerdering dit jaar daarmede ge lijken tred houdt, op 31 April het aantal inwoners ruim 458,000 zal bedragen. Als hierbij nu op 1 Mei ongeveer 24,000 komen in de bijgevoegde gedeelten der gemeenten Nieuwer-Amstel Sloten en Diemen, zal de bevolking der hoofdstad over 2 maanden ongeveer 482,000 bedragen, dat is het dubbel van de bevolking op 31 Dec. 1859. De gemeente Nieuwer- Amstel had toen 6171 inwoners, wier getal op 1 Jan. 1895 tot 31,969 was gestegen. De groote vermeerdering der bevolking van Nieuwer- Amstel dagteekent van de jaren na 1870. De cijfers waren 1 Jan. 1870 8,066. 1880 14,609. 1890 24,603. 1895 31,960. In die jaren was de bevolking van Amsterdam 1 Jan. 1870 264,694. 1880 317,011. 1890 408,061. 1895 450,189. Vóór het eind der eeuw zal de bevolking wel tot 500,000 zijn gestegen. In 1895 zijn nit Amsterdam 5234 personen i Nieuwer-Amstel verhuisd en hebben 4223 van daar zich te Amsterdam gevestigd. Tentoonstelling te Leeuwarden. Vanwege het uitvoerend comité van de in de maand Juli a.s. te Leeuwarden te houden tentoonstelling van nationale nijverheid, landbouw, tuinbouw en veeteelt, is verschenen het programma van de afdeeling «tuinbouw van die tentoonstelling. Het programma bevat 5 groepen, als 1. Warme, go- matigde en koude kasplanten2. Bloeiende planten 3. Bouquetten 4. Groenten en vruchten 5. Tuinsiera den, meubelen, enz. De bekroningen zullen bestaan in geldprijzen, waaraan medailles toegevoeg kunnen worden Voor plaatsruimte worden geen kosten berekend. De aanvragen tot ten toonstelling voor den wedstrijd zullen geschieden tot 1 Jnlidie van opluistering, groenten en vruchten tot 20 Juni a.s., aan het secretariaat der tentoonstelling. Onder Winschoten zijn in den nacht van vrijdag op zaterdag door den hoogen vloed twintig schapen verdronken. Uit Assen is met de noorderzon vertrokken de de adjunct-commies ter provinciale griffie L. B. Jr., zon der order op zijne zaken te hebben gesteld. Men vermoedt dat hij vertrokken is naar Transvaal. Moord te Rotterdam. In zake den moord op het zoontje van Hoogsteden, te Botterdam, verneemt de N. R. Ct., dat de voorloopige hechtenis van Willem van Berkel weder door de recht bank is verlengd. Bij de commissie voor de onderwijzers-examens in Noordholland hebben zich 52 mannelijke en 116 vrou welijke candidaten aangemeld. Post- en telegraafbeambten. De algemeens vergadering der afdeeling »de Broe derschap," van den Neder!. Bond voor Post- en Telegraaf beambten »üe Post," zal gehouden worden op zondag 22 Maart 1896, des namiddags 41/» uur, (bestuursverga dering één uur te voren) in een der lokalen van het Medemblikker Tolhuis te Hoogkarspel. Onderwerpen mededeeling van ingekomen stukkonverslag van het bestuur over het afgeloopen jaarrekening en verant woording van den penningmeester benoeming van eene commissie tot het nazien der rekening bespreking van voorstellendie ter behandeling zullen worden voorge dragen voor de algemeens vergadering van het hoofdbe stuur benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering. En wat meer zal worden voorgedragen. Heerhugowaard. De lijst van kiezers voor leden van de Tweede kamer der Staten Generaal, de Provinciale staten en den gemeenteraad wijst 308 kiezers n, tegen 306 in het vorig jaar. Schermerhom. Benoemd tot hoogheemi'aad van de Hondsbossche en Duinen t.ot Petten de heer C. Pz. Spaansburgemeester van Avenhorn enz. Den 11 is alhier een woonhuis verkocht, dat slechts 105 kon opbrengen. Het huisdoor 2 paar gezinnen bewoond heeft geen uitweg naar de straat, vandaar dat de bewoners over den zolder moesten om de dorpsstraat te bereikenthans hebben zij daarin voorzien door een gat in het tusschenschot te maken. Het huis zal door de tegenwoordige eigenaars worden afgebroken. Voor de kerk der Hervormde Gemeente alhier is het geschilderde glas voor de ramen Zaterdag aangekomen. Dinsdag is het personeel der bekende firma Nicolai te Roermond met het- inzetten begonnen. Bennlngbroek. De mazelen epidemie is zoo goed geweken de lessen aan de school zijn na eene staking van veertien dagen weder hervat. Hoogwoud. Reroepen ds. J. C. Stammes te Wervershoof. Scherineer. Benoemd als brievengaarder aan het tegen 1 April op te richten hulpkantoor Stompetoren de heer V. Schoen, alhier. Seliagen. Voor de aanstaande verloting van de Schager Paaschtentoonstelling is geen enkel lot meer bij den hoofddepothoudor te verkrijgen. Het geheele aantal loten, 15000, is geplaatst. - Waruienhulzsen. De heer P. H. v'enker, te's-Gra- venhage, heeft de benoeming tot gemeente-geneesheer alhier aangenomen. De zangvereeniging «Varia" alhier is voornemens op 2den Paaschdag eene openbare uitvoering te geven. Op een stukje weiland onder deze gemeente kan men een paar hokkelingen zien grazen. - Winkel. Uitslag verkiezing van een lid van don gemeenteraad alhierin de plaats van wijlen den heer H. Rezelman Herstemming tusschen de heeren J. Over met 55 st. en K. Vries die 24 st. verkreeg. Wcstwouil. Ter vervanging van den heer Jb. Blom overleden is j.l. den 10 tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen de heer P. Laan Cz. met 51 van de 69 geldige stemmen. Westzaan. De heer Versteeg, onderwijzer aan de Noorderschool alhier heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Uit Haarlem meldt men naar het schijntjhebben de kommiezen der rijksbelastingen alhier weer eene aan haling gedaan ditmaal in eene bierbrouwerij. Hcnnebroek. In de den 11 Maart gehouden raads vergadering werd aan den heer jhr. H. van Panhnijs benoemd burgemeester van De Leek, eervol ontslag ver leend als secretaris en ontvanger en als zoodanig benoemd de heer H. J. Clarion, ambtenaar ter secretarie. Aan het strand te Hoek van Holland is naar de »N. R. Ct." meldt eene zeeschildpad gevonden lang één meter. Het dier was waarschijnlijk in de Noord zee verdwaald geraakt. Eidarn. In de den 12 Maart alhier gehouden ver gadering van hoofdingelanden van het waterschap «de Purmer" is, als eerste candidaat voor dijkgraaf, aan H. M. de Koningin aanbevolen de heer D. F. Pont alhier. Door het gunstige voorjaarsweder ontwikkelen de bloem bollen zich zeer gnnstig. üe crocussen staan hier en daar reeds in bloei. Behoudens tegenspoed kan men verwachten, dat omstreeks Paschen de hyacinten in vollen bloei zullen zijn. Ook met het oog op de bloemencorso's te Lisse en Overveen verwacht men een zeer druk bezoek. Purmerend. Onze vroegere stadgenoote Mej. A. M. Kappel, sedert korten tijd gediplomeerd leerlinge van de Koninklijke Muziekschool te 's Hage, die reeds ver scheidene malen in verschillende plaatsen met veel succes bij concerten als zangeres optrad, zal den 8 April a, wanneer door de zangvereeniging «Nicolai" alhier het oratorium «die Jahreszeiten", van Haydn ten gehoore zal worden gebracht, zich als soliste doen hooren. Be nevens een strijkqnintet zullen ook de heeren J. Dij ker, van Amsterdam en G. Zalsman, van Haarlem hunne medewerking verleenen. Het uitdiepen der hoofdsloot inden polderWaard, werd den 12 aanbesteed. Laagste inschrjjver was den Heer A. Kwantes te K o 1 h o r n, aan wien het werk werd gegund. De 45ste algemeene vergadering der Protestant- sehe Vrouwenvereenlglng alhier had plaats op donderdag 12 Maart j.l. In het verslag daar uitge bracht werden eenige waardeerende worden gewijd aan de nagedachtenis van mevrouw Mensonides, geb. gravinne van Rechteren Limpnrg en mej. A. Bosman beiden in het afgeloopen jaar overleden die sedert taj van jaren werkend lid der vereeniging geweest waren. Verder bleek, dat dit jaar 6 dames werkend lid geworden waren, zoodat haar aantal bij het einde van het jaar 40 leden bedroeg. 60 Arme gezinnen werden door genoemde dames bezoehtrnim 40 vrouwen ontvingen gedurende een groot deel van den winter wekelijks een stuk naaiwerk, welke goederen verkocht worden bij mej. Julsing, St. Anna- straat de wed. Nierop Verdronkenoord de wed. Wol zak Augustijnsteeg vrouw Landman Ramen en vrouw BakkerVarnebroek. Hierdoor wordt de vrouwen ge legenheid gegeven zelve in den winter iets te verdienen, wat tot hnlp en steun in de huishouding noodig kan zijn; 16 meisjes tusschen 12 en 15 jaar kregen wekelijks 4 avonden onderricht in nuttige handwerken van mej. Sievekink, terwijl 12 kinderen de bewaarschool bezochten, alles voor kosten der vereeniging3 meisjes, dochters uit gezinnen der vereeniging, die 2 jaar of langer in een dienst waren geweest ontvingen bij een eerbewijs ook een kleedingstuk. Bovendien had er een voorjaarsuitdee- ling plaats van kruidenierswaren en eene Kerstnitdeeling van genaaide goederen. Daar de voorraad goederen bij het begin van den win ter zeer groot was besloot het bestuur eene verloting te honden die door de welwillende medewerking onzer stadgenooten uitstekend is geslaagd. Er werden 671 loten kocht waardoor er eene opruiming in de depóts plaats had van 336 stuks goederen. Bij het overlijden van een onzer stadgenooten bleek uit diens testamentdat hij der vereeniging een legaat vermaakt had gToot f 200 vrij van successierechten. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dit legaat met dank baarheid werd aanvaard. Waardeering toch van een werk dat zoo velen steunt is geen gering loon voor eene ver eeniging die steeds hare k'.lichten aanwendt om leed zooveel mogelijk te verzachten en om te helpenwaar hulp nnttig en noodig kan worden geacht. De kiezerslijsten dezer gemeente werden door burgemeester en wethouders vastgesteldten getale van 1406 kiezers voor leden der tweede kamer tegen'1378 in 18951403 voor de prov. staten tegen 1374en 1398 voor den raad tegen 1369. Bcrtlllonnage. - De heeren M. B. van der Hoeven an J. van den Broek door den Minister van Justitie aangewezen tot het geven van onderwijs in de Bertillonnage aan de directeuren en cipiers der verschillende inrichtingen zijn den 14 daarmede alhier aangevangen. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 13 760.7, den 14 762.0. - Burgemeester en wethouders alhier, hebben benoemd tot leden van de districts-commissie van het Fonda ter aanmoediging en ondersteuning van den ISewapenden Dienst in de Nederlanden de heeren mr. W. F. A. Verhoeff,, advocaat en procureur, J. A. van den Berg, par ticulier, en mr. A. Prins, advocaat en procureur, allen te Alkmaar welke commissie te dezer zake den derden Woensdag van iedere maand ten stadshuize zitting zal honden 's middags van 24 uren. ONDERTROUWD 12 Mrt. Gornelis Waiboer te Rhenen, en Johanna Chris tina Wicherink te Alkmaar. Hendrik Jo hannes Bonman en Alida Martina de Boer beiden te Haarlemeerstgen. onlangs alhier. GEBOREN 13 Mrt. Wilhelmina Rensinad. van Simon Druiven en Dorothea Johanna Maria Landman. Pieter, z. van Bastiaan Simon van der Bijl en Maartje Rniter. Jacob z. van Pieter Steijn en Maartje Kuiper. OVERLEDEN 13 Mrt. Maartje Bakker, 30 j., wonende te Helder. Dorothea Smabers, 73 j. en 7 m. Gerardus Johannes van den Berg, 76 j. 14 Wijndelena Nootenbosechtgeu. van Johannes Wijdeman, 78 jaar. CtAIMOTOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeeDe kennis dat zij in huune op heden gehouden vergadering aan de firma B Koorn Co. alhier, vergunning verleend heb ben tot het oprichten van een gasmotor, in het per ceel in het Fnidsen wijk C, No 61. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 13 Maart 1896. L. VAN DER V E G T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der openbare scholen voor onvermogenden of op eene der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan uiterlijk vóór 1 April 1896 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs der kin deren, waarvoor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschenschool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat de gelegenheid aan het schoolgebouw op den Koningswegdes morgens tusschen 8'/2 en 9 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Maart 1896. De waarn. Secretaris, L. VAN DER VEGT. een zilveren ring, een doosje met kralen een paar zwarte kousen een mof met bonteen passerdoos. Alkmaar, De Commissaris van politie, 14 Maart 1896. S- M. S. MODDERMAN Jr.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2