Acht en Negentigste Jaargang. Zondag 15 Maart Nederland. muilezels. NO. 33c Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten der Kie zers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraadop heden vastgesteldten raadhuize aangeplakten gedurende 14 dagen des morgens van 9 tot des namiddags 2 uren, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen gedurende dien tijd, onder overlegging der noodige bewijsstukken, op onge zegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris, 13 Maart 1896. L. VAN DER VEGT. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) bij deze ter algemeene kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot bet kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad de namen der volgende personenwegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereischten of uithoofde van over lijden, daarop zijn geschraptals A. Wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereischten Wilhelmus Alfrink, Jan Marinus van Baak, Adrianus Hendrikus BakkerHendricus Johannes Beelenkamp Pieter BesseHendrik de Boer, Hendrik Jan Bokhorst, Winandus Josephus Borgerholf MulderJean Charles Arthur Boxman, Roelof Bronner, Hendrik Bruin, Autonie Alexander van der BusseCornells Bijpost, Abraham van der Deure, Pieter Dorreman, Aldert van Dijk, Jan van Eijk, Cornelis Pieter van Praneker, Bertus Johannes Fehres, Franciscus George Christiaan Jacques Fundter, Jan de Geus, Maarten Govers, Jan Groot, Pieter Groot, Jan de Groot, Petrus de Haan, Gerrit Haarman, Johannes HagemanZacharias HoutsmullerJan Huiberts, Jan Emarius JalinkJan Jansen, Cornelis de Jong, Klaas Kabel, Marcus Jan Reiser, Arnold Emile Kempees, Adria nus van Kleef Jr., Willem Klokkemeijer, Gerardus Knuist, Martinus Willem Koorn, Arie Korff, Mr. Henricus Petrus Maria Kraakman, Arie Krom, Cornelis Krom, Markus KroonenbergEmelius Machiei Kuiper Willem Kuijt, Bernard August Lampen, Dirk Lotgering Jr., Gerardus Thomas Johannes de Munk, Rijndert Mijlhoff, Johannes Jacobus NieuwenhuizeD, Roelof Oosterveen, Bernardus Wilhelmus Pallemans, Jhr. Jean Francois Adrien van Panhuijs, Willem Pendraat, Pieter Evert Pfeiffer, Joseph Pieters, Nicolaas Piket Sr., Jacobus Post, Pieter Raat Kz., Dirk Rus Jr., Marinus Saager, Jan Schoorl, Pieter Slote- maker, Abraham Smit, Theodorus Smorenberg, Hubertus van Soest, Dirk Willem Springer, Johannes Adrianus Steenmeijer, Willem Stoop, Johannes Teders, Carolus Petrus Henricus Tonnaer, Corstiaan Tonneman, Cornelis Michiel Tonneman Sr., Mr. Herman Johau van Lulofs Umbgrove, Jan van der Veen, Willem Vogt, Jan Vol kers, Mr. Carl Wilhelm Vollgraff, Johannes de Vries, Johannes Andries van der Waal, Arie van Wieringen, Augustin Christiaan Willem van Woerden, Arij Wijn, Gerrit Zevenhuizen, Willem Zwart en Willem de Zanger. B. Wegens overlijden Klaas Akkerman, Johannes Hendricus Balfoort, Mat- thijs Frederik Beudeker, Charles Pierre Framjois van Bosstraeten, Gerardus Johannes Cromwel, Petrus Donnee, Jan Steven EeltinkGijsbertus GoesJacob Helling, Zacharias Holtsmuller, Jan Hos Pz., Hendrik Wouter Kalff, Mr. Frans Fredrik Karseboom, Mr. Dirk Framjois van Leeuwen, Johannes Hendricus Anthonius Oomen, Jan Jacob Siemerink Schaap, Klaas Slinger, Jan Slooves, Jan Spjjkman en Pieter Steeman. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 13 Maart 1896. L. VAN DER VEGT. Zooals men weetzijn fraaie levendige, zachtzin nige muilezels bijna niet te bekomen. Daarom reisden 1 Maart de heeren Visser, te Berkhout, en Jb. Zuurbier, te Beemsterimporteurs der Lincolnshire rammen en Zwitsersche geiten, naar de Landes en de Bas-Pyreneën, waar de vurigste, Engelsche volbloed-paarden met de beste en mooiste ezels gekruist worden, om daarvan de edelste muilezels te verkrijgen. Hoewel ik van hun plan wist, beloofde ik daarvan voorloopig niets te zullen vermelden, omdat zij zolven niet dachten te zullen slagen. Toch gelukte 't hun acht tweespannen en vier enkele muilezels mede te brengen, van drie tot vijf jaar oud, hoog tnsschen 130 en 150 cM., zwart en donkerbruin, onvermoeide, krachtige dieren, die zeer oud kunnen worden. Iederdie ze zien wil, neme een kijkje bij den heer Jb. Zuurbier, te Beemster, vlak aan de N.-H. tram, die tevens den prijs opgeeft. Terstond na afloop van de quarantaine worden de dieren verzonden. Muilezels behoeven volstrekt niet koppig te zijn veel ezels en muilezels zijn koppig gemaakt. Nog dezen namiddag zag ik iemand zijn ezel een trap geven, zoodat het arme dier 't uitschreeuwde van pijn, en ik grooten lust had dien luilak van zijn veel te zwaar beladen kar te trekken en ook een fermen trap te geven. Men mag 't grof, ruw van mij noemen, ik zal 't niet tegen spreken, maar ik zeg alleen wat ik gevoelde. Dat zoo'n dier doppig, onhandelbaar wordt, wie vindt 't vreemd? Door goededegelijke voeding zachte behandeling en behoorlijke rust na soms z waren arbeid, verkrijgt men eerst goede dieren. Worden muilezels vooral deze zóó behandeld dan zal niemand zich over hunne luiheid en koppigheid be klagen. Het zal niet lang duren of alle 12 zijn verkocht. Ericus. Zooals de ouden zongen Onder de leer- en loopjongens der diamantslijperij van den heer Bottenheim heerschte Woensdagmiddag groote gisting. Een der jongens had een kop koffie laten vallen waarop de patroon hem voor de keus stelde of hij het van zijn loon moest afhouden of hem weg moest zenden. De overige leerlingen vonden dit eeu onwaardige behandeling, zij verklaarden zich solidair en verspreidden daarop het volgend manifest Kameraden Naar aanleiding van het gebeurde tusschen den leer jongen M. Nordheim en zijn patroon roepen ondergetee- kenden alle leer- en loopjongens, zoowel van bovenstaande als van andere fabrieken op tot eene bijeenkomst, op heden Donderdag te 12 uur, op de Lijnbaansgracht, waarin zij hunne grieven zullen blootleggen en middelen in het werk stellen, om zoo mogelijk, gebeurtenissen als deze te voorkomen. Tevens zullen in deze bijeenkomst pogingen worden aangewend om eene combinatie in het leven te roepen ten einde door wekelijksche afdracht de weerstandskas van den A. N. D. B. te steunen. Het ^manifest," dat geteekend is door een voorloopig comité, bestaande uit H. Komkommer, M. Zomerplaag, A. Swaab en J. Poons, sluit met de woorden »Leve de A. N. D. B. 1" Volgens deze oproeping vergaderden den 12 een aantal loop- en leerjongens. Besloten werd om het werk te staken indien Zondag a s. Nordheim niet weder geheel was aangenomen. Verder werd besloten voortaan aan de weerstandskas af te dragen. Nog schijnen er plannen te bestaan om een vereeni- ging van loop- en leerjongens op te richten. Volksdagblad.) Aalsmeer. In de jongste vergadering van den raad der gemeente alhier is na langdurige discussie, op voorstel van het dagelijksch bestuur, met 6 tegen 3 stem men besloten, een adres aan H. M. de Koningin-Regentes aan te bieden ter verkrijging van een buitengewone subsidie voor de kosten lager onderwijs. Het onderwijs kost in deze gemeente van 4000 zielen, na aftrek der subsidie, f 10,000. Het OndcrllngVeefondste Edam heeft de gewone jaarlijkscbe vergadering gehouden. Uit het verslag bleek, dat de toestand over 1895 niet ongunstig was. Gemiddeld waren 1000 runderen ingeschreven. Het verlies bedroeg 27 stuks, welke schade kon gedekt worden door een om slag van f 2.01'/j per koe en per jaar. De vergadering werd geleid door den heer D. F. Pont, dijkgraaf van de Purmer. Aanbestedingen. Op Donderdag 26 dezer zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Haarlem, worden aanbesteed het voorzien der boorden van het Groot Noordh. Kanaal, in 4 perc. (raming le perc. f 4000 2e f 10,000 3de f 12,000 en 4e f 6000). Op Donderdag 2 April a.s., tezelfder plaatsehet bouwen van een tolhuis te Burgervlotbiue, eem. Ziipe raming f 4500). Sport. Te Groningen is door de Harddraverij-vereeniging besloten te houden op 26 Mei eene groote harddraverij (ingespannen) van paarden van alle landen en rassen om prijzen van 400 200j 100 en 50. Op Dinsdag 28 Juli of 4 Augustus, bij gelegenheid van de keuringen der provinciale vereeniging a. keuring van aanbevolen stamboekhengsten (ingespannen)prijs gouden medalje en f 25 voor den* rijder premie zilv. medalje en f 15 voor den rijderb. harddraverij van nederlandsche paarden (ingespannen)om prijzen van f 300, f 100 en f 50. In de eerste helft van Septemberconcours-hippique op het exercitieveld a. ingespannen prijzen kunstvoor werpen b. onder het zadelgereden door heeren en dames c. tandem d. eene harddraverij van heeren-rijders, onder het zadel met rijhoofdstel. Door de firma William Pont, houthandelaren te Zaandam, is aanbesteed het bouwen van een houtloods, het graven eener gracht, enz., i. e. w. het voor den hout handel in orde brengen van een terrein, genaamd het Ooster-Kattegat aldaar. Er werd door 8 aannemers ingeschreven. Het werk werd gegund aan A. Brugman, te Zaandam, vpor f 25600. Houtrijk en Polanen. Na ruim 3'2 jaar vacant te zijn geweest, zal de predikantsplaats in de Ned. Herv. Gem. te Houtrijk en Polanen met Juni weder worden vervuld; ds. Heeringa te Sebaldeburen heeft n.l. het beroep aangenomen. Lehman's paraplule. Mr. Lohman het Kamerlidkomt bij regenachtig weer een haastig bezoek brengen bij een vriend en zet zijn parapluie, in de kamer meêgebracht, tegen een stoel. Op het punt van te vertrekken zoekt mr. Lohman zijn regenscherm. Misschien heb je 'm buiten gezetin den parapluie- standaard, gist zijn vriend. Neen, neen, zegt mr. Lohman, dat weet ik zeker dat ik niet gedaan heb. De vriend, met een fijn lachje Natuurlijk, dat 's waar ook, ik had kunnen weten dat gij al sedert lang niets meer in den »Standaard" zet Als het niet waar is (Amst. Ct.) Zalmvlsscherij. Naar men ons schrijft, waren de uitkomsten der zalmvisscherijen op de rivier de Waal in de laatste acht dagen zeer bevredigend. In het vischwater van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 68 zalmen, en in dat te Gorinchem 61 stuks. Boven Tiel onder Druten en Dode- waard bedroeg de geheele vangst slechts 7 zalmen. De besomming aan andere rivier- en poldervisch was ook zeer gunstigvooral werd er eene groote hoeveelheid snoek en baars bemachtigd. Zalm daalde in prijs en gold gemiddeld 85 ct. per '/2 KG., snoek 20 a 22 ct., baars 17 a 20 ct., bliek 8 a 9 ct., voorn 5 a 6 ct., dunne paling 35 a 45 ct., dikke 70 a 80 ct. per '/2 KG. Aan het Kralingscheveer zijn op 12 dezer aange voerd 64 wlnterzalinenprijs f 0,90 a t 1,15 per '/2 KGen 3 elften die f 1,50 a f 2,50 opbrachten. Aan den Baarsjesweg onder Sloten is weder een koe aan miltvuur gestorven en volgens de voorschriften verbrand. Ten nadeele van den veehouder Rol, aan den Haar lemmerweg, zijn in den nacht van Dinsdag op Woens dag uit den stal twee runderen ontvreemd. De politie is de daders van dezen diefstal nog niet op het spoor. Den 12 is in de Zuiderzee, op een uur af stands van den Ketelmond, gezonken het met straatvuil geladen praamschip De Twee Gezusters van R. Bakker, komende van Purmerend en bestemd voor Assen. De opvarenden zijn gered. Het hoofdbestuur der Friesche Mij. van landbouw heeft het voornemen eene commissie naar Engeland te zenden om aldaar fokrammen aan te koopen, wanneer althans een genoegzaam aantal veehouders hun verlangen te kennen geven om zich één of meer dier dieren aan te schaffen. De te maken kosten zullen dan over de deelnemers in deze zaak worden omgeslagen. De Haagsche politie heeft wegens het opzettelijk door middel van de drukpers verspreiden van eene val- scbe tijding procesverbaal opgemaakt tegen een per soon, die langs de straten ventte met een geheel verdicht verhaal van een moord door een 19-jarigen jongeling op een 20-jarig meisje gepleegd op den Loosduinschen weg, en waarvan ijzingwekkende bijzonderheden werden medegedeeld. De bulletins zijn door de politie in beslag genomen. Wieringen. In het vorig jaar hield de kapitein der artillerie van der Veur hier een voordracht over de drooglegging der Zuiderzee. Toen verklaarden 47 per sonen zich bereid lid te worden van een op te richten afdeeling Wieringen van den Nationalen Zuiderzeebond. Thans heeft zich deze afdeeling definitief geconstitueerd en een huishoudelijk reglement aangenomen. Na een opwekkend woord van den voorzitterden burgemeester Van Kempen, traden nog 9 nieuwe leden toe, zoodat de afdeeling Wieringen nu 56 leden telt. Atjeli. Den 12 ontvingen familiebetrekkingen te Utrecht van den len luitenant der inf., Karei Hendrik Westen dorp uit Ned.-Indië het berichtdat deze te Atjeh is overleden. Naar men weetbehoorde deze officier tot de gewonden bij den overval bij Anagaloeng, en was hij in het telegram opgegeven als zwaar gewond. Nederland—Transvaal. De heeren G. L. Theijssen en J. van den Broek, inspecteurs van politie te Rotterdam, zijn door de re geering der Zuidafrikaansche Republiek in hooge betrek kingen bij de politie in die republiek benoemd. Reeds de volgende maand vertrekken zij derwaarts. Naar men verneemtzou de regeering der Zuidafri kaansche Republiek zes onderofficieren van de bereden artillerie uit ons leger aan de staatsartillerie te Pretoria wenschen te verbinden. De voorwaarden zouden wezen vrije overtocht en 2400 's jaars met vrije kleeding, voeding en ligging. Mijnramp te Kattowitz. Men heeft nn 110 dooden bovengebracht uit de in brand geraakte »Kleophasmiju" te Kattowitz. Een arbei der vond men nog in leven als door een wonder ge spaard. Bij de pogingen tot redding vielen ook verschei dene slachtoffers. Vijf mannen die daaraan deelnamen kwamen om het leven en dertig anderen werden zeer ziek door de verstikkende gassen. Valschc munters. Te Angers zijn een vijftal meisjes van 14 tot 16 aar gevatdie twee mannen geld hielpen namaken en dit in omloop brachten. De bende leefde er goed van en haar bedrijf is alleen uitgekomen doordien de moeder van een der meisjes het aangaf om zich op hare dochter te wreken die bij een twist haar met een flesch deerlijk gekwetst had. Storm en onweder. In het laatst der vorige week hebben zware stor men en onweders gewoed. Voor Lubeck was de zee zoo woest, dat men voor het lot van vele verwachte schepen vreest. Op het platteland in het westen van Pruisen zijn vele woningen van haar dak beroofd. Over West-Thuringen is een zware storm losgebarsten verge zeld door een hagelbui en hevige onweders. Uit Plauen en Eger komen dergelijke berichten. Bovendien zijn daar herhaaldelijk aardbevingen gevoeld. Posterijen en Telegraphie. De hoedanigheid van het lakgebezigd voor de verzegeling van aangeteekende brieven met aangegeven waarde zoowel voor het binnen- als voor het buitenland, laat in zeer vele gevallen te wenschen over. Gobruik van lak van goede hoedanigheid zoodat de zegelafdrukken tijdens het vervoer niet kunnen loslaten is een dringend vereischte en wordt bepaald gevorderd bij art. II 1 van het reglement op de overeenkomst tot uitwisseling van doosjes en brieven met aangegeven waarde.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5