mé mm Buitenland. S c li a a k p r o b 1 e e m No. 11 mm. Wanneer is de mensch het sterkst Op de vraag, op welk uur van den dag de mensch het sterkst is, zullen de meesten wel antwoorden 's mor gens vroeg, onmiddellijk na het ontwaken. Deze bewe ring wordt evenwel door proeven met den dynamometer gelogenstraftdeze hebben juist aangetoond, dat de mensch na het opstaan het zwakst is. Na het ontbijt echter kan hij reeds veel van zijne spieren vergen, terwijl deze hun grootste kracht bereikt hebben na den maaltijd midden op den dag. Daarop treedt weer eene vermindering in, maar tegen den avond worden de spieren weer wat krachtiger, om ten slotte langzamerhand tot den vol genden morgen toe te verslappen. De beide ergste vij andenvan spierkracht zijn luiheid en overmatige inspanning, zoodat men ook hieruit weer kan zien, dat de gulden middenweg de beste is. Veel zweeten bij het werk mat de spieren erg af. Na deze beschouwing blijkt het duidelijk, dat het spreek woord »De morgenstond heeft goud in den mond" niet juist is, of ten minste zou moeten vervangen worden door: »De morgenstond heeft, na een flink ontbijt, goud in den mond." Een proces met X-stralen. De .Röntgen-stralen" hebben dezer dagen ook al dienst gedaan in een rechtszaak. Een tooneelspeelster miss Ffolliotthad voor de rechtbank te Nottingham een proces ingesteld tegen de Nottinghamsche Schouw burgmaatschappij, omdat zij, wegens een gebrek van de trap, gevallen was en haar voet bezeerd had zoodat zij niet kon spelen. Door photographeeren met Röntgen stralen werd bewezen dat de voet werkelijk ten gevolge van den val bezeerd was en de rechtbank kende aan de eischeres eene schadevergoeding van f 918 toe. Een man zonder hersens heeft men dezer dagen te Shamokin in Pennsylvanië, ondekt althans zoo berichten, in allen ernst, amerikaansche bladen. Bij de lijkopening van een jonkman, die vijf jaren lang aan een gezwel in het hoofd geleden had vond men in het hoofd van den overledene een ronden klomp ter grootte van een biljartbalmaar geen hersenen die waren nagenoeg geheel weggeteerd. De hersenlooze jonkman moet tot het laatste toe goed bij zijn verstand zijn ge weest hij had zelfs een goed geheugen. Alleen was hij sinds twee jaren volslagen blind. Deze zoogenaamde ontdekking" zegt het engelsche satirieke blad »Semper Jolly" is nieuw, noch ver rassend noch een ontdekking. Dat hersenlooze lieden lang leven en met succes de hoogste ambten bekleeden kunnen daarvan hebben wij ook in ons land bewijzen genoeg en wij behoeven op dat stuk voor geen natie ter wereld onder te doen. Ook zonder operatie kunnen wij vele dergelijke individnën aanwijzen onze hoofdre dacteur zelfmaar dal is een redactie-geheim." Siog Iets over tuberculine. Het N. v. d. D. zegt in het nummer van den 7 »Ofschoon de waarde van inspuitingen met tuberculine tot onderkenning van tuberculose bij het rundvee onmis kenbaar is en daarop terecht door A. M. in uw blad van 27 Februari gewezen wordtis het zeker voor allen, die in deze zaak belang stellen niet onbelangrijk, enkele statistieke gegevens te kennen die hierop een helder licht werpen. In het Deutsche tierartzl. Wochenschrift 1895, n°. 26, bericht n.l. dr. A. Eber te Dresden over 563 proeven met inspuitingen van tuberculinedus een vrij groot aantal dieren. Van deze 563 inspuitingen werd het na dooding der dieren bewezendat er 489maal, dus 86,86 pet., tuberculose aanwezig wasterwijl 74maal (13,14 pet.) bLeek dat de tuberculine-proef niet aan het doel beantwoordde. Van deze 74 bleek bij 46 dieren dat de inspuiting met tuberculine wel verhooging van tempe ratuur bij de dieren (het aangenomen kenmerk voor het bestaan van tuberculose bij het rundvee) teweegbracht doch dat er desniettegenstaande geen tuberculose doch andere ziekten aanwezig waren. Van de andere 28 dieren van de laatstgenoemde 74 bleek dat de tuber culine onwerkzaam wasterwijl het na het slachten bleekdat zij wel degelijk aan tuberculose leden en daarvan ook reeds bij hun leven in hooge mate verdacht werden. Uit bovenstaande blijkt dus genoegzaam, dat inspuiting met tuberculine niet als een absoluut zeker middel ter herkenning van tuberculose mag worden beschouwd of schoon het zeker het beste middel is wat tot dusverre daarvoor bekend is. De bekende deensche veearts Bang slaat de volgende maatregelen voor wanneer na inspuiting met tuberculine gebleken is dat een rund zeer waarschijnlijk aan tuber culose lijdtlo. strenge afzondering dezer dieren van het andere vee2o. kalveren van deze dieren terstond uit de stallen te verwijderen en met. gekookte melk te voederen 3o. dieren diebehaive de verschijnselen van de tuberculine-proefnog andere kenteekenen van tuber culose vertoonen zoo spoedig mogelijk te slachten. A. Dr. v. d. P." Prins Henri van Orleans is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd wegens zijn verdiensten als we tenschappelijk onderzoeker van Birma en de provincie Yunnan. Hen Schat in Asjanti. Men weet, dat de Engelsche expeditie naar As- janti weinig heeft medegebracht van de gedroomde schat ten van Koning Prempeh, thans komt echter van de kust van Guinea een wonderlijk verhaal van liefde, ja loezie, hartstocht, haat en een onmeteljjken schat. Het luidt volgens de Engelsche bladen aldus Eenige jaren geleden had een jonge naar Asjantijnsche begrippen beeldschoone slavin het ongeluk van de bewondering te wekken van een Asjantijnsch opper hoofd, wiens »oppergemalin" geen mededingster kon dul den en zelfs haar hoofd in de waagschaal stelde door den beul der jonge slavin de ooren en lippen te doen afhouwen. Van nu af dorstte de slavin naar weer wraak. Onlangs verkreeg zij eene audiëntie bij den Brit- schen Gouverneur en deelde hem mede, dat de wezen lijke schat der Asjantijners 50 voet diep onder den grond begraven lag, in een oude mijnschacht nabij Koe- massi, en bood aan de plaats te wijzen. Men is dien tengevolge aan het graven en heeft reeds een kwart ge deelte van den grond weggeruimd. Indien de schat be staat en werkelijk zoo groot is als het negermeisje ver zekerde, zullen de expeditie-kosten geheel gedekt zijn. Wellicht echter is het cijfer overdreven. Hen vorstelijk geschenk. De Emir van Afghanistan heeft aan Koningin Vic toria een verzameling sjaals, zijdeD stoffen en edelge steenten gezonden ter waarde van f 1.600.000 een geschenk zoo groot als Hare Britsche Majesteit nog van geen ander vazal of Oosterssh vorst ontving. Abdurrhaman heeft zelf alles uitgezocht met zijn En- gelschen lijfarts, Mej. Ina Hamilton. Men vindt het geschenk wat groot, als bewijs van er kentelijkheid voor de ontvangst, welke 's Emir's tweeden zoon aan het Engelsche Hof ten deel viel, waar men den Prins tenslotte beduidde, dat hij er nu lang genoeg was geweest. Daarom zoekt men naar andere beweegredenen, en men vraagt, of het rijke geschenk misschien oen blijk van dankbaarheid is, omdat Lord Salisbury gewei gerd heeft de Kafirs te beschermen, wier land de Emir onlangs heeft ingepalmd. De Prins van Wales is onlangs met zijn driewielor omvergevallen. Hij kwam er goed afmaar het scheelde weinig of hij was overreden door Sir Francis Knollys, met wien hij een toertje deed. Het ongeluk werd ver oorzaakt doordat de zwaarlijvige Prins te veel achternit zat en te zwaar leunde op het stuur. Er wordt nu iets aan de prinselijke fiets veranderd. Het Engelsche volk heeft veel bereikt door het brn- taal-zelfstandig optreden van het individu. En toch is den Engelschman een zucht tot nadoen eigen, welke lijn recht staat tegenover zijn gevoel van zelfstandigheid. Het grappigst komt deze neiging uit in het navolgen der uiterlijke eigenaardigheden van hooggeplaatste per sonen. Meer dan 20 jaren geleden bijv. hinkte de prin ses van Wales tengevolge van een of ander lichamelijk lijden. Spoedig daarop gold het als zeer fatsoonlijk als de Engelsche dames hinkten. Een ander maal merkte het koningsgezinde volk op dat de hertog van Connaught gewoonlijk met de hand in zijn linker broekzak wan delde en onmiddellijk namen de Engelsche heeren die gewoonte van hem over Tegenwoordig is Chamberlain het voorwerp van nabootsing. Zoo ziet men in Enge land tegenwoordig talrijke heeren met glad geschoren ge zichten, met een monocle in het oog en orchideeën in het knoopsgat. Hoe zou men Jameson gaan nadoen Het volgende griezelige verhaal bomt uit Bolfont irginië). Zaterdag is daar ter stedo een ontsnapt ge vangene, Etlinger geheeten, omgekomen bij de verwoede verdediging van zijn huis tegen de politie en een me nigte van 2000 menschen Zijne weduwe doet het vol gende verslag van het »beleg." Etlinger had, naar het schijnt, maatregelen genomen om zijne buren in de lucht te doen vliegen, onderstellende, dat zij een samenspanning met hetzelfde doel tegen hem gesmeed hadden. Hij had tien pond vergift" gokocht, dat hij in hunne welputten wilde werpen. Ook had Etlinger een tunnel gegraven uit zijn kelder onder den weg voor zijn huis doorloo- pende. Hier wilde hij dynamiet in brengen om zijne aanvallers bij eene belegering in de lucht te doen vlie gen. Deze mijn was echter nog niet geheel klaar, toen een volksmenigte hem kwam bestoken. Etlinger's echt- genoote zegt, dat haar man haar zware voetboeien had omgeklonken, ten einde te verhinderen, dat zij wegliep. Gedurende het beleg dwong hij haar driemaal in den kelder te gaan om ammunitie te halen, wanneer zij tel kens over den hoofdeloozen romp van den sheriff Barner moest heenstappen, door Etlinger met zijn bowiemes ont hoofd. Schermerliorn. Overleden. 14 Febr. Marijtje Roodechtgen. van Hendrik Beets, 36 j. Van NIC. BEEKMAN Haarlem. (Z w a r t.) W/////////A abcd efgh (Wit.) Wit: K c7, D f 1, T b5, P bl, P f4, R a2, R h8, b4, d2, g3. ZwartK e4, T a3, P el, P c2, R a4, d6, g4. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. De oplossers worden verzocht hunne meening omtrent dit probleem bij hunne oplossing te voegen. Het is dunkt ons voor den vervaardiger nuttig en leerzaam, zoo er aanmerkingen worden gemaakt, indien deze bestaan en voor de oplossers eene aangename taak, een probleem eens aan een goed onderzoek te onderwerpen. Met goedvinden van de oplossers zullen hunne beoor deelingen bij de oplossing worden geplaatst. Oplossing probleem No. 10. T b4. P f7. g4f- Terecht werd dit probleem een prijs in den wedstrijd toegekend. Het voldoet aan de hoogste eischen die mon aan een probleem stelt. Vooral de matzet met g4 word- niet zoo spoedig verwacht. Men schrijft toch in het schaakt spelevenmin als in het gewone levenveel kracht toe aan een klein mannetjedoch in dit probleem is het juist de pioen g2 de kleine man die veel kracht ont wikkelt. Hot werd goed opgelost door G. v. Nieuwkuijk C. Kramer, L., Alkmaar; Nic. Beek man, F. Vernout, Haarlem; S. J. A Woudsend. Co r rrespondentie. J. D. T. te A. Op D d3 antwoordt zwart met g5 f 4 en mat is niet mogelijk. S. R. te A. en P. J. B. te B. Op P e6 volgt zwart met f7 en onverschillig of wit nu schaak biedt, staat zwart g6 en is niet mat. J. B. te A. Op D f3 zet zwart g4 en wit kan geen mat geven. Provinciale Staten. De verkiezing van twee leden der Prov. Staten voor Noordholland, welke tegen 31 Maart is uitgeschreven, moet plaats hebben wegens de benoeming van mr. M. C. van Hall tot lid der Eerste Kamer en wegens het vertrek van mr. A. F. K. Hartogh, die zich in 's-Gravenhage gaat vestigen. Hoenderteelt. Als bewijs dat de hoenderlief hebberij in Nederland toeneemt, wordt er ons op gewezen dat do tentoonstelling van Avicultura in de vorige maand te 's-Hage gehouden (inzendingen 2011 nommers) is voorafgegaan door die van Avicultura te Utrecht, gehouden in Dec. 11. (inzending 1860 nommers) en die van de Twentsche Pluimveeclub te Enschede, alwaar 518 nommers waren geëxposeerd. BEIjHIK. Ondanks de tegenspraak van de zijde van den Congostaathandhaaft zich het bericht van de expeditie tegen de Derwischen. Nu is het weder »The Belgian Times, die uit goede bron beweert te weten, dat de Congostaat met Engeland is overeengekomen een groote expeditie uit te zenden in het gebied ten noord oosten van den Staat. De expeditie zal onder bevel staan van baron Dhanis, die met toestemming van En geland te Lagos 600 soldaten heeft aangeworven en reeds onderweg is. BUEGARIJE. Vorst Ferdinand zal tegen den 27 of 28 van deze maand naar Konstantinopel vertrekken, om den Sultan zijne opwachting te maken. De Vorst zal tijdene zijn verblijf aldaar een landhuis van een der prinsessen bewonen. DI1TICHLMD. De commissie uit den duitschen Rijksdagdie de suikerwet onderzoektheeft zich tegen de belasting op het bedrijf zelf verklaard en de geza menlijke hoeveelheid der productie tot 189697 op 1700 millioen kilo verhoogd. Het ontwerp neemt een contingent van slechts 1400 millioen aan. De Rijksdag beraadslaagde den 12 over de voorstallen van Forster tot opheffing van den vaceinedwang In den loop der debatten verklaarde de staatssecretaris von Bötticherdat de Bondsraad met een overwegende meerderheid zich voor het behoud van de vaccinewet zou verklaren. Het voorstel om de voorstellen naar de commissie te verzenden, werd verworpen. Keizer Wilhelm heelt graaf Golnchowsky het Groot kruis van den Rooden Adelaar geschonken. De secre taris von Merey f die de graaf vergezeltontving de derde klasse van dezelfde orde. EBJtrEIiAXB. »The Journal" heeft uit Washington telegraphisch bericht ontvangendat de regeering der Venezuelaansche quaestie, buiten de commissie om, door president Cleveland en lord Salisbury is tot stand ge bracht. De bijzonderheden zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen worden openbaar gemaakt. Tot nog toe ontving de gezant der Vereenigde Staten nog geene bevestiging van dit bericht, waaraan hij ook geen waarde hecht. Aan de .Times" wordt uit Caïro gemelddat naar men gelooft de Egyptische troepen onmiddellijk naar den Boven Nijl zullen oprukken, om Dongala te bezetten. De gewezen britsche onder-minister van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, heeft te Manchester een rede voering gehouden, waarin hij verklaarde, dat een sterke engelsche vloot den wereldvrede niet bedreigt, maar be vordert. Verder wees hij er opdat Engeland moet trachten een groot deel van den handel op China in handen te krijgen. Op bevel van minister Chamberlain is het aanwerven van manschappen voor de korpsen veldpolitie in Zuid- Afrika gestaakt. l'KWkKIJk. De commissie van rapporteurs, die den Franschen Senaat over het nieuwe ontwerp op de successierechten, heeft de daarin voorgestelde progressie verworpen en stelt in plaats daarvan de verhooging voor van de bestaande proportioneele heffing en wel l'/jpCt. voor kinderen, 3 pCt. voor ouders, 4'/2 pCt. voor echt- genooten, 9 voor broeders en zusters, 11 131/2 voor verdere bloedverwanten tot den 12den graad en 15 pCt. voor vreemden. Tevens stelt de commissie hoogere heffingen voor bij schenkingen onder de le enden en wel van 2]/4 tot 15 pCt., ook naar den graan van verwantschap. Voor weldadige doeleinden wenscht de commissie het recht in alle gevallen op 9 pCt. te bepalen, als tusschen .broeders en zusters". De levensverzekeringmaatschap pijen zijn verplicht de verzekerde sommen bij overlijden niet uit te keeren, dan nadat de rechten er van betaeld zijn De belasting op de Beurs-operatiën blijft zeer teleur stellen de maand Februari is nog ongunstiger geweest dan Januaride opbrengst was toen 402,500 in plaats vau de geraamde 578,500 fres. Over Januari en Februari is de opbrengst 822'000 fres. minder geweest dan de raming en 1 millioen minder dan verleden jaar in die zelfde maanden. De ex-minister-president v. Madagascar, Rainilaiari- vony, die naar Algerië in ballingschap wordt gezonden, is met zijn kleinzoon en verscheidene bedienden te Mar seille aangekomen en wegens ziekte, dadelijk naar het militair hospitaal gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6