No. 34. Eerste blad. Acht en I¥egentigste Jaargang. 18%. WOENSDAG 18 MAART. Buitenland. ALKMAAR8CH£ COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 eta. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de kohieren voor de personeele be lasting Nos. 8 en 9, dienstjaar 1895/6, op 11 Maart 1896 door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 14 Maart 1896. A. MACLAINE PONT. Nationale militie. De milicien-verlofganger JOHAN SCHUTTEN wordt dringend uitgenoodigd zich op 18 Maart 1896 ter gemeente-secretarie aantemelden. BELUIK. Nog steeds wordt het gerucht tegenge sproken dat een expeditie voor den Congostaat naar Soedan wordt gereed gemaakt. Wel zalals voorzorgs maatregel om de Derwischen naar den Bahr-el-Ghazal te drijven ten gevolge van den tocht der Engelschen naar Kharthoem, door den Congostaat een kamp aan den Nijl worden opgeslagen en werd aan Frankrijk samen werking voorgesteld bij het defensief optreden tegen de Derwischen. BULGARIJE. Het schijnt nog niet zeker te zijn, dat Vorst Ferdinand de kroningsplechtigheid van den Czaar zal bijwonen; van uit Petersburg wordt 't bericht tegengesproken. Met groote plechtigheid zjjn den 14 door Zihni-Pacha aan Vorst Ferdinand de firmans ter hand gesteld, waarbij hij wordt bevestigd als Vorst van Bulgarije en als be stuurder van Oost-Rumelië wordt aangesteld. DUITSC-HLAND. De interpellatie van Bebel in d«n Rijksdag over de handelingen van dr. Peters den bekenden Afrika-reiziger en gewezen regeeringscommis- saris in Duitsch-Afrikaheeft groote sensatie verwekt. De feiten door Bebel medegedeeld (en die feiten zijn bewezen) zijn afschuwelijk en menschonteerend. Het blijkt, dat Peters 0. a. een negermeisje, met wie hij cp intie- men voet verkeerdeheeft laten ophangen wijl zij een poging tot ontvluchting had gewaagd. De verontwaar diging in den Rijksdag was zeer groot en zelfs zijdie de bedreven wreedheden in een voor Peters minder ongunstig daglieht trachtten te stellenstaken hunne afkeuring niet ouder stoelen of banken. In den Rijksdag zeide de heer Kayserde directeur van de «Kolonial Abtheilung", dat, als de door Bebel gedane mededeelingen juist warenhet Openbaar Mi nisterie onmiddellijk een crimineele vervolging tegen dr. Peters had moeten instellen. De getuigenverhooren, die door de koloniale afdeeling in deze zaak zijn bevolen, hebben strafrechterlijk de schuld van dr. Peters niet aangetoond. Doch naar aanleiding van den door Bebel ter sprake gebrachten brief van dr. Peters aan bisschop Tucker, (waarin de schrijver de feiten erkent, doch tracht te vergoelijken)waarvan tot nog toe aan de koloniale afdeeling geen vermoeden bestond, heeft de Rijkskanselier den 14, op de voordracht van den heer Kayser een nieuw onderzoek tegen dr. Peters bevolen. Over het resultaat zal te zijner tijd mededeeling gedaan worden. Deze mededeelingen van den heer Kayser werden met bravogeroep ontvangen. De heer von Arnim, van de Rijkspartij, leest een brief voor van dr. Peters aan hem gerichtwaarin dr. Peters de beweringen van Bebel gedeeltelijk onwaar, gedeeltelijk overdreven noemt. De vrouwelijke bediende van dr. Peters is in het geheel niet gestrafteen ander negermeisjedie echter niet in dienst van dr. Peters geweest is, werd in Februari 1892 door den krijgsraad wegens spionneering en hoogverraad tot zes maanden kettingstraf, en na een poging tot vlucht ter dood veroordeeld. De Rijksdagcommissie voor de suikerbelasting heeft besloten de uitvoerpremie voor ruwe suiker te stellen op 3 mark, voor broodsuiker op 4 mark, overige soorten 3.50 mark. Dit besluit werd met 12 tegen 9 stemmen genomen tegen stemden de socialisten de vrijzinnigen en het centrum. De afgevaardigde Pingen, van het centrum, heeft voor gesteld dadelijk maatregelen te nemen om de speculaties te verhinderen, die met het oog op het tot stand komen van de wet gedaan kunnen worden ten koste van den fiscus. De manier, waarop dit geschieden moet, gaf de voorsteller niet aan. De eigenaars der weverijen en spinnerijen te Kottbus hebben, naar verteld wordt, besloten de fabrieken gedu rende drie maanden te sluiten wanneer de werkstaking niet binnen veertien dagen is geëindigd. ENGELAND. Omtrent de expeditie der Britsche troepen in Egypte tegen de Derwischen weet »The Daily Telegraph" het volgende mede te deelen Vijf bataljons inlandsche infanterie, zeven Eugelsche bataljons, een sterke afdeeling cavalerie en artillerie, aangevoerd door een honderdtal Britsche officieren, zullen tegen Dongola oprukken langs denzelfden weg, die in 1884—85 werd gevolgd. Daar echter in dezen tijd van het jaar de waterstand in de Nijl zeer laag is, moet het vervoer voor een groot deel geschieden door middel van kameelen. Volgens den Londenschen correspondent van de «Man- chester Guardian" is do tocht tegen Dongola de eerste stap tot uitvoering van het plan der overheid in Egypte om Soedan provincie voor provincie te heroveren. Het Britsche regiment en eenige Egyptische bataljons zijn Vrijdag te water naar Wady-Haifa' vertrokken. De overige Egyptische troepen volgen later. Het Britsche Lagerhuis heeft Donderdag beraadslaagd over een aanvullingscrediet van 600.000 voor het leger De vice-minister van oorlog, de heer Brodriek, verklaarde dat daarvan 120.000 zullen besteed worden tot dekking der kosten van de expeditie tegen de Ashantijnen. De rest is bestemd voor het korps vrijwilligers en voor de artillerie, wier aantal kanonnen van 306 tot 387 zal vermeerderd worden. De toegevoegde 81 kanonnen zullen evenwel worden ingedeeld bij de reserve. Het Huis nam daarop met 228 tegen 48 stemmen het aanvullingscrediet aan en met 173 tegen 26 stemmen, een aanvullingscrediet van 1.100 000 voor de marine. IRANKRIJK. In het te Petersburg verschijnende officieele militaire orgaan heeft generaal Dragomiroff zijn oordeel gezegd over de legeroefeningen van het Fransche leger in 189o. Het oordeel van den Russischen generaal is over het algemeen voor de officieren en het le<mr zeer vleiend. De heer Devil-Morin, die ten gevolge van het drijven der anti-semietische «Libre-Parole in de plaats van baron de Rothschild was gekozen tot penningmeester van de Fransche Landbouw-vereeniging heeft verklaard, dat hij de benoeming niet aanneemt. Het bestuur der vereeni- ging heeit daarop besloten dit ambt voorloopig te doen waarnemen door den secretaris, den heer Trésor d°e Roques. Uit Montluyon wordt gemeld, dat in de glasblazerijen te Dnehet oen algemeene werkstaking is uitgebroken. ITALIË. De berichten uit Italiaansch Afrika doen zien, dat de nieuwe regeering van Italië onmiddellijk pogingen heeft in 't werk gesteld, om met Menelik vredesonderhandelingen aan te knoopen. Majoor Salsa, die door generaal Baldissera met een zending naar den Negus werd boiast, heeft volgens de Italië" de opdracht gekregen 's Konings vredesvoorstellen aan te hooren. Dit het bericht aan generaal Baldissera blijkt, dat de Negus aan Italië den eisch stelt geen versterkingen meer aan te leggen in de Golonia Erythrea. Dit scheen den bevelhebber der Italiaansche troepen zulk een on^ehoor- den eisch, dat hg er wel de regeering te Rome mede in kennis stelde, maar tevens den Negus liet weten, dat zulk een eisch niet kan worden ingewilligd. De «Fanfulla" verneemt nog dat Menelik de volgende eischen heelt gesteld Erkenning van Abessynië als onaf hankelijk keizerrijk beperking der Italiaansche kolonie tot de lijn, die ten zuidwesten van de Mareb langs den voet der bergketen loopt en ten zuidoosten tot Senafé, dat aan Italië blijft, terwijl Adua en Adrigat overgaan aan Abessinië, en eindelijk oprichting van een onafhan- kelijken staat, ligré, als stootkussen, tusschen de Itali aansche kolonie en Abessynië onder een Ras, wiens be noeming door Italië zal worden goedgekeurd. Maar al te zeer blijkt, dat de Engelsche bladen te vroeg gejuicht hebben, toen zij meenden dat de jongste nedeilaag der Italianen bet sein zou geven tot ontbin ding van het Drievoudig Verbond. De Italiaansche bladen maken zich daarom dan ook volstrekt niet onge rust; zoo zegt de »Opinione", «De talrijke bewijzen van hartelijke toegenegenheid, die keizei Wilhelm aan koning Umberto en aan het Itali aansche volk heeft gegeven in treurige dagen, beschouwt Italië als een nieuwe bekrachtiging der algemeen er kende waarheid, dat een staatkundig verbond een inter nationaal verdrag is, dat niet alleen in overeenstemming is met de belangen der Staten, maar ook met de gevoe lens der volkeren." RUSLAND. Aan de kroningsfeesten te Moskou zullen de volgende vorstelijke personen deelnemen de koningin van Griekenland, de groot-hertog en groot-her togin van Hessen, de hertog en hertogin van Koburg,de erfprins Alfred en prinses Alexandra van Koburg, de groot-hertog en groot-hertogin van Mecklenburg Schwe- rin, de groot-hertog en erf-groot-hertog van Weimar, de prins van Wales, de hertog van York en prins Maximi- liaan van Baden, terwijl tallooze vorstelijke personen, als vertegenwoordigers van gekroonde hoofden, de feesten zul len bijwonen. SPANJE. Kolonel Galli heeft den troep van den insurgenten-hoofdman Gomez uiteengeslagen de opstan delingen verloren 50 man. De insurgenten-hoofdman Maceo is uit de provincie Pinar verdreven. Generaal Weyler heeft per proclamatie bevolen alle personen in vrijheid te stellen, die in de provincie Ha vana en Pinar del Rio waren gevangen genomen onder verdenking deel uit te maken van oproerige benden, mits deze personen voor twee getuigen verklaren on schuldig te zijn en een eed van getrouwheid afleggen. Zij zullen na hunne vrijlating worden gesteld onder toe zicht der overheid. De opstandelingen in de provincie Matanzas hebben zich in kleine benden gesplitst, ten einde aan de ver volgingen der Spaansche troepen te ontkomen. Ondanks het verstandig besluit van den Amerikaan- schen Senaat schijnen de gemoederen in Spanje toch niet geheel tot rust te zijn gekomen. Te Corunna hebben een tweehonderdtal studenten een betooging gehouden tegen de Vereenigde Staten en de Amerikaansche vlag verbrand. De politie belette hun evenwel in de nabij heid van het Consulaat te komen. Ook te Alicante hadden betoogingen plaats. De bur gemeester en eenige politioageuten werden, toen zij be proefden de menigte te doen uiteengaan, met steenen ge worpen de burgemeester werd licht gewond. TURKIJE. Zihni Pacha heeft het ambt van voor zitter der commissie voor de horvormingen in Armenië geweigerd men vreest, dat de sultan nu, ondanks het protest der gezanten, Ohefik Bey zal handhaven als zoo danig. Naar uit Salonika wordt gemeld stijgt op Kreta de opgewondenheid. Te Tsanakanos hebben de Christenen eenige Turken vermoord. Met behulp van een bataljon soldaten werden daar veertig inhechtenisnemingen ge daan. Uit het verhoor bleek de onschuld der beklaag den de officieren beletten echter hunne vrijlating, be dreigden den officier van justitie en vernietigden het protocol. TRANSVAAL. Aan de «Times'' werd den 14 uit Pretoria bericht, dat president Kruger thans het belang rijke telegram overweegt, dat hij door tusschenkomst van sir Hercules Robinson, van den Engelschen minister van koloniën, Chamberlain, ontvangen heeft. De heer Chamberlain stelt de mogelijkheid van op heffing der Londensehe conventie in hot vooruitzicht, in dien de Transvaalsche regeering de grieven der Uitlan- ders wil herstellen en stemrecht toekennen aan de Brit sche onderdanen. Tevens oppert de Minister het denk beeld van het slniten van een vriendschapstractaat, waarbij de onafhankelijkheid van Transvaal door Enge land gewaarborgd wordt. President Kruger heeft medegedeeld, dat hij in drie dagen op deze voorstellen zal antwoorden. Uit Pretoria en Londen wordt geseind dat president Kruger nu vast voornemens zou wezen om binnenkort een buitengewone Volksraadszitting te beleggen ten einde verlof te krijgen om naar Engeland te gaan. Is De Volkistem. goed ingelicht, dan is dit bericht een pure fictie en bevatten de desbetreffende geruchten geen waarheid. In regeeringskringen is althans dienaangaande niets bekend. De Transvaalsche regeering heeft het voornemen te kennen gegeven, de lijken der gesneuvelde vrijbuiters bij Doornkop te laten opgraven en opnieuw ter aarde te bestellen op een kerkhof. VEREENIGDE STATEN. De uitvoer van specie in de afgeloopen week bedroeg aan goud 12.500 naar West-Indië, aan zilver 1.015.224, waarvan 76.174 naar Havre. De invoer in de afgeloopen week vertegenwoordigt eene waarde van 9.435.853. Krugers bezoek aan Engeland. De «Volkstem" (die zeer sterk gekant is tegen het voorgestelde bezoek) vermeldt 't volgende, niet onaardige bericht. «We achten het ge wenscht om onmiddellijk het gerucht tegen te spreken, als zou president Kruger eene uitnoo- diging gericht hebben aan Koningin Victoria om een bezoek aan Pretoria to brengen, teneinde een paar kleine geschilpunten door Harer Majesteits persoonlijke mede werking uit den weg te ruimen. «Daardoor vervalt van zelf het praatje dat Harer Majesteits kleinzoon, de Duke of Fife (tevens directeur der Gecharterde Compagnie) als privaat secretaris zou meekomen. «Ofschoon we niet twijfelen of koningin Victoria zou met de meeste onderscheiding ontvangen wordeD door de Boeren, die meer dan eenig ander volk nationale recht vaardigheid en goede trouw waardeeren, zoo vreezen we dat onder de bestaande omstandigheden niet de minste waarde aan bovengenoemd gerucht kan worden gehecht mogelijk staat het in verband met het bekende en ge vaarlijke «German plot" (intriges vanDuitschland) waar het publiek dezer dagen zooveel van vernomen beeft." Vervalsching Veevoeder. In eene Woensdagavond gehouden vergadering der afdeeling «Hillegersberg en Omstreken" van deHolland- sche Maatschappij van Landbouw heeft de heer A. Bos, zuivelconsulent voor Zuid-Holland, eene voordracht ge houden over de vervalsching van veevoeder voor hoorn vee. Spreker behandelde de voornaamste soorten van veevoeder en gaf een aantal practische wenken om de al- of niet-vervalsching te ontdekken. Vooral beval hij den boeren aan zich aaneen te sluiten, teneinde op de gemak kelijkste en minst kostbare wijze hun veevoeder door deskundigen te kunnen doen onderzoeken.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1