n lloog water. Uit alle rivierplaatsen meldt men ongemeen hoog water. Zwolle. Al de Uiterwaarden langs den IJssel zijn geheel onder geloopen, het water staat van dijk tot dijk. De peilschaal aan het Katerveer teekende den 16 namiddag 3 ure 2.22 M. boven N. A. P. De overtocht met de ponten is gestremd, alleen met roeibooten wordt overgevaren. Deventer. Het water wast voortdurend. Wageningen, 16 Mrt. Rijnhoogte hedenmor gen 10.31 pl. A.P. Gewassen in één etmaal 3 cM. Over tocht aan het Lexkesveer per gierpont en per roeiboot. Te Opheusden en te Renkum is de overtocht voor rij en voertuigen gestremd. Het water staat van dijk tot dijk. Nijmegen. Zondag constateerde men 19 cM. was. Maandag 1 cM. val. De stand is dit jaar hooger dan ver leden voorjaarvoor het onderzetten van den polder het Ooij is het nu te laat. De Dijkstool geeft daartoe slechts vergunning van 1 December tot 22 Februari. De uiterwaarden langs de hoofdrivieren worden door dit water zeer gebaat. Uniformveeandering. Met zekerheid deelt 't Handelsblad" mede, dat er binnenkort eene belangrijke uniformverandering bij het leger zal plaats hebben. De modellen moeten reeds in gereedheid zijn. Het bestuur van do »Vier Noorderkoggen" heeft in zijne jongstgehouden vergadering te Medemblik met alge- meene stemmen besloten het crediet, dat aan het dagelijksch bestuur verleend was tot wijziging van het stoomgemaal, te verhoogen met f 20.000 en alzoo te brengen op f 75.000, waardoor eene waterverplaatsing zal werden verkregen van 300 kubieke meter per minuut, bij eene opvoerhoogte van 21li meter. Met het vereischte technisch ontwerp is belast de ingenieur H. Halbertsma, te 's-Gravenhage. Tot heemraad van het waterschap »de Pnrmer" is te Edam gekozen de heer D. Bakkerwonende in de Purmer, onder Purmerend. Hoorn. Zaterdag 21 Maart zal de heer W. Koestra, zuivelconsulent, in het Park alhier eene voordracht honden civer kaasbereiding. Hut van 't Algemeen. Aan de verkiezing voor twee leden van het hoofd bestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is dee% genomen door 111 departementensamen uitbrengende 350 stemmen. Gekozen werden de heeren mr. E. Star Bnsmann te Amsterdam met 308 en H. J. Stegbers JHzn. te Groningen met 312 stemmen. Op de heeren mr. M. W. F. Treub te Amsterdam werden 42 en D. W. Stork te Hengeio 38 stemmen uitgebracht. Oterleek. Den 13, des avonds half elf, werd een man van Ursem dicht bij Oterleek dood op den Waarddijk gevonden. Hij had zijne zieke vrouw bezochtdie te Oterleek bij hare zuster verpleegd wordt. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. De lijst der kiesgerechtigden voor provinciale staten en de tweede kamer bevat 88die voor den gemeenteraad 87 namen. Ingaande 1 April a.s. wordt de bestelling der posterijen aan de Noordervaart, gem. Oterleek, van uit het hulp kantoor Oterleek opgeheven, tengevolge van de oprichting van het nieuwe kantoor »Stompetoren." Knoeierijen boterhandel. Op maandag23 Maart 's namiddags 2 uurzal in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam de algemeene vergadering plaats hebben van de Vereeniging tot bestrij ding van de knoeierijen in den boterhandel. Daarin zullen o. a. aan de orde zijn: verslag; rekening; wijziging der statuten benoeming van 3 leden van het bestuur in de plaats van de heeren C. Veth, Herm. F. Bultman en J. J. van Weijdom Claterbosdie 31 December a.s. volgens rooster moeten aftreden. Aan het Kralingseheveer zijn op den 14 aange voerd 166 winterzalmcn prijs 95 ct. 4 t 1,10 per ponden 2 elftendie f 1,50 f 4,50 opbrachten. Te Gorinchem daarentegen is de vangst zeer gering. Si-hagen. Het kerkbestuur heeft den 15 aan den laagsten inschrijver voor de kerk, den heer W. Lammerts, te Helderhet werk gegund. De Schager rederijkerskamer gaf den 15 in het Noord- hollandsch koffiehuis alhier eene uitvoering voor het volk tegen zeer verminderde prijzen. »De rijzweep, of twintig jaren later" en »Dat komt er van" werden goed ver tolkt zoodat het vrij talrijke publiek meermalen op klinkende wijze aan zijne goedkeurig uiting gaf. Het drietal van onderwijzers voor de betrekking aan de openbare lagere school alhier bestaat uit de heeren K. v. GenneZwolle; J. Hoogland, Leeuwarden; en J. DrijverNijmegen. Met ingang van den 15 is de heer M. M. Roelants commies 3e klasse aan de H. IJ. Spoorwegmaatschappij alhier, als zoodanig overgeplaatst naar 's-Gravenhage. Ursem. De lijst der stemgerechtigden van deze gemeenteter verkiezing van leden voor den gemeente raad provinciale staten en tweede kamerbevat de namen van 122 kiezers. Hensbroek. Door den kerkeraad der hervormde gemeente is toezegging van beroep verleead aan den heer H. Vermaas candidaat tot den H. Dienst te Oost- en West Souburg. Op de lijst der kiezers voor de tweede kamerde pro vinciale staten en den gemeenteraad bedraagt het aantal 96 kiezers. Geschrapt zijnvoor de tweede kamer 1 overleden en 2 vertrokkenvoor de provinciale staten 2 overleden en 1 mist de vereischtenvoor den gemeen teraad 2 vertrokken en 1 overleden. Zwemmende kippen. Uit Noordbrabant schrijft men aan de Rott. C.: Door een landbouwer wordt voor waarheid verteld dat zijne kippen geregeld een breed water overzwemmen naar een eilandjedaar hun voedsel zoeken en dan dos namiddags zwemmende terugkeeren. Zwemmende kippen zijn zeker eene zeldzaamheid. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad, door 1U der 11 leden bjjgewoond, werd een schrijven ter tafel gebracht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, behelzende mededeeling, dat tegen eene wijziging van de dienstregeling op den spoorweg AlkmaarHelder, thans bezwaren bestaan, doch dat bij de invoering van den zomerdienst met de belan gen van het eiland Texel rekening zal worden gehouden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de permanente haven-commissie te Oosterend werd besloten, een adres te richten aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid èn aan de provinciale staten, ten einde het daarheen te leiden, dat de veelbesproken haven aan de Oostkaap tot stand kome voor rekening van het rijk, met subsidie van de provincie en van de toegezegde bijdragen van de gemeente en van de inwoners van Oosterend. De oudste vrouw van Nederland, de wed. Vuijk, te Capelle aan den IJsel, is op 104jarigen leeftijd overleden. Barslngerhorn. Den' 14 werd de volksuitvoering van het zanggezelschap »Amicitia" te Kolhorn, ten gevolge van het zeer ongunstige weder, niet druk be zocht. De opgekomenen echter hebben genot gesmaakt de vereeniging »Amicitia" had nog nimmer zulk een dankbaar gehoor. Ook de opvoering eener operette werd zeer toegejuicht. Verkiezing Prov. Staten. Naar »de Tijd" verneemtis voor de aanstaande verkiezing der provinciale staten bij de katholieke kies- vereeniging als candidaat voorgedragen de heer P. A. L. van Ogtrop. I.and kolonie. De landkolonie van bet Leger des heils in Nederland gaat goed vooruit. De warmoezerij is nu aangelegd en 100 vruchtboomen zijn nu in gebruik gesteld. Een firma uit Naarden zoud eene goede partij vruchtboomen. Er heerscht een goede geest onder de kolonisten zij betoonen hun ijver van des morgens vroeg tot des avonds laat. Het eenige waardoor het Leger in deze onderneming wordt belemmerd is gebrek aan een paar duizend gulden, voor het oprichten der boerderijwelke beslist noodig is voor bemesting van het pas ontgonnen land en voor de berging van 30 stuks vee. Hoek van Holland. Voor den dienst Hoek van HollandHarwich is een nieuw stoomschip besteld, dat over een jaar in de vaart zal worden gebracht Het zal van hetzelfde type zijn als de Vienna" en alleen een paar voet breeder worden. Gebrek aan geneesk. hulp. Schoter land. De dorpen Oude Schoot 1257, Mildam 403 Nijeschoot 305 Rottum 426 Gaast 79 Rokel 139, Delfstrahuizen 485, Rotsterhaule 646 inwoners, zijn zonder geneesheer. De geneeskundige hulp moet verleend worden door geneesheeren, welke buiten die dorpen wonen. Benoeming Transvaal. De heer Boneschans, onderwijzer aan de chr. school te Oostwold, heeft eene benoeming tot hoofd eener op t6 richten particuliere school met landssubsidie te Pre toria ontvangen en aangenomen, op voorwaarde dat hem en zijn gezin vrije overtocht zal worden toegestaan. Men heeft den benoemde doen weten, dat hij, inplaats van tegen 1 April, twee maanden later zal worden verwacht, daar de bouw dezer school door de operaties der Char tered Company vertraagd is. Ook heeft men hem verzocht verschillende leermiddelen uit Nederland mede te brengen. Als bewijs van een zachten winter dient, dat een tuinier, aan de ringvaart nabij Schulpbrug te Hieuwer- Auistel, reeds sla- en andijvie-planten op den kouden grond verpootte. Rooin-IJs. Uit Londen wordt aangedrongen op strenger toe zicht op het maken en verkoopen van room-ijs, dat, volgens het getuigenis der gezondheidsoommissiëu, dik- wjjls bepaald gevaarlijk is voor de kinderen der onbe- middelden, aan wie het voornamelijk op straat wordt verkocht. Terwijl goed drinkwater in den regel niet meer dan 100 bacteriën per kub. centimeter bevat, vond men bij onderzoek in drie stukken ijs, voor het maken van glacé la vanille gebruikt, 4.200.000, 2.150.000 en 5.340.000 bacteriën per kub. centimeter. Brand bij 's Hertogenbosch. Nabij 's Hertogenbosch is zaterdagavond om zes uur, in de buurt Gerven, afdeeling Ortben, eene hevige brand uitgebroken. De vlammen, welke snel om zich heen grepen, stegen hoog op en verspreidden een ver- stikkenden rook. Ontstaan in de boerenwoning van Ma rines van Yechel men zegt, doordat kinderen zich met lucifers vermaakten tastte de brand ook weldra de panden aan van de wed. den Dekker wier man onlangs aan de pokken is bezweken en van Heudri- kus Verhagen. Bij elk dezer woningen vonden de vlam men voedsel in de rieten daken en de hooimijten, waar van er niet minder dan vijf geheel werden vernield. De Orthensche spuit was weldra op haar post, doch, zelfs geholpen door een tweede uit den Bosch, was zij niet in staat, het onheil reeds in den aanvang te keerenalle drie huizen zijn tot op den grond toe afgebrand, en men was zelfs bevreesd voor nog grootere uitbreiding van de ramp, zoodat verscheiden huisgezinnen hunne woningen dan ook al hadden ontruimd. Door de snelheid, waarmee het vuur zich verspreidde, was men niet bij machte veel van den inboedel te redden, het vee echter, eenige varkens en wat pluimgedierte uit gezonderd, kon nog tijdig aan de vlammen worden ont trokken, dank zij de goede orde, welke de politie en de luitenant der maréchaussée wisten te bewaren. Voor het meerendeel was het door den brand ver nielde verzekerd, maar toch moet de schade nogal aan zienlijk zijn. Avenhorn. De vorige week vergaderden alhier onder presidium van den burgemeester van Edam, eenige burgemeesters, wethouders en raadsleden van verschillende gemeenten in deze provincie, om maatregelen te beramen tot uitbreiding der tramlijnen in H. N. Kwartier. monnikendam. De heer Derikx politie agent alhier, is benoemd tot parkopzichter in de kroondomeinen te Apeldoorn, 't Is te hopen, dat we spoedig 'n opvolger mogen hebben, want streng politietoezicht is hier in vele opzichten hoog noodig. Oudesluis. Met het oog op het steeds toenemend gebruik, dat er van de gelegenheid tot in- en uitstappen aan de halte Oudesluis gemaakt wordtis door eenige belangstellenden een adres tot de Holl. IJz. Spoorweg- maatsch. gericht met verzoek, in het vervolg alle trei nen aan die halte op tijdig verzoek te doen stoppen. Oost huizen. Korten tijd geleden werden door eenige visschers in den polder »de Zeevang" aan een vischkooper geleverd 1200 pond kleine visch, 3 ct. per pond, bestemd voor »Artis" te Amsterdam. Als dit wordt herhaald, zal de vischteelt in den polder er geducht onder lijden. Vele burgers hopen dan ook dat deze visseherij zal worden verboden. Hijp. Alhier is verleden week aanbesteding ge houden van den verbouw en vergrooting der R. O. Pastorie. Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. Messchaert te West-Graftdijk. St. Maartensbrug. Den 12 werd het 200-jarig bestaan der kerk herdacht. In breede trekken schetste de predikant de moeiten on gevaren vroeger gedaan en ondervonden om de Zijpe te vormen. Tot zijn leedwezen kon hij niet uitvoerig zijn omtrent den bouw der kerk, omdat de noodige gegevens hem hiertoo ontbraken, hoewel alle moeite was aangewend om ze te verkrijgen. Meteen enkel woord dankte spr. den heer K. Francis, dijkgraaf, en den heer Bossen secretaris en enkele anderen voor hunne bereidwilligheid hem betoond. Hunne gegevens stelden hem in staat om uit te wijden over vroegere predikanten. Ter herinnering aan dezen avond wilde spr. nog iets stichten en wel eene catechisatie-bibliotheek. Spr. hoopte, dat door eene goede gave bij den rondgang voor dat doel de sympathie der gemeente hiervoor mocht blijken. Te kwartier voor negen verliet de talrijke schare, die opgekomen was, het kerkgebouw. (Zijp. Cour.) IJmuiden. De Belgische regeering heeft, ter zake van de in December 11. volbrachte redding van een Bel gischen matroostoegekendaan den loodsleerliug C. Noordberg de Medaille Civique 2de kl. en aan de loodeleerlingen P. MolenaarS. van Leeuwen, W. C. Rijpma A. Visser en J. van Loo de Medaille 1ste kl. de la Récompense Nationale Royaume de Belgique. Genoemde ordeteekens met bijbehoorende brevetten zijn alhier ten raadhnize door den burgemeester uitgereikt. Zwaag. Den 20 hoopt ons geacht hoofd der school de heer P. Pinxter den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar deze betrekking aanvaardde. Benoemd tot onderwijzeres 3e klasse aan de kostelooze school O. te Haarlem mej. M. A. Franckcn te Zaandam. De Friesche Noordhollandsche Stoombootmaatschappij keert over 1895 een dividend uit van 12 pCt. Vee-uitvoer naar Belgie. In den ochtend van den 14 vóór 9 uren zijn uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar Belgie verzonden 82 waggons vee eene waarde vertegenwoor digende van 1,200,000. Naar Frankrijk werd geen enkel stuk vee uitgevoerd. Vergunningsrecht. Dat het drankgebruik niet alleen aan de schatkist, maar ook aan de gemeenten voordeelen afwerpt blijkt uit de volgende opgaven. In 1894 werd in geheel Nederland f 906.788.25 als vergunningsrecht in de gemeentekassen gestort. Op 31 December van dat jaar bestonden in het geheele land 24 821 vergunningende gemiddelde opbrengst per lokaliteit was alzoo 36,535. Noordlioll. Tramwrgm. 1895 1896. f 8.323.22 f 9.081.85 1.559.36 1.639.09'/i Tramwegontvangsten. Februari Personenvervoer Goederenvervoer Diversen 1.017.93 915.69 Te zamen l0.900.51'/2 f ll.636.63Vi Per dagkilometer 12.35 7.04 Sedert 1 Januari 17.412.67^ 23.581.941/2 Venhuizen. De 14-jarige P. van Meurs, jongen aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, wiens ouders hier woonachtig zijn, genoot dezer dagen de hoogste onderscheiding voor vlijt, gedrag en vorderingen, die slechts aan één der jongens van genoemde inrichting wordt toegekend. Hij ontving n.l. een getuigschrift, een zilveren horlogie en een photografie van de kweekschool. Schagen. Den 17 vergaderde de raad dezer ge meente ter bespreking van een drietal punten. Uit de voordracht van drie onderwijzers werd benoemd de heer van Gennevan Zwolle het adres van den heer Hoog land tot verhooging zijner wedde werd verdaagd tot de behandeling der begrooting. De toren werd gegund aan den heer W. Lammerts, te den Helder, daar deze dien voor 500 minder wil bouwen dan zijne inschrijvingssom bedraagtdus voor 25776. Nijverheidstentoonstelling te Berlijn. Op de in dit jaar te Berlijn te honden »Gewerbe- Ansstellung'', krijgt Berlijn in navolging van Antwerpen en Amsterdam ook haar Alt-Berlin." Zooals wij reeds mededeelden, zal men er eene inzending vinden van de firma Blooker. Zij heeft aan het marktplein van »Alt-Berlin" een der grootste gebouwen gehuurd en en zal aldaar Blooker's cacao per kop ver krijgbaar stellen. Het gebouwtje zelf is natuurlijkerwijze in oud-Duitschen stijl opgetrokken doch de inwendige inrichting zal een streng Hollandsch karakter dragen n.l. >ond-Friesch" geheel in den geest van de bekende Friesche kamer op »Ond-Holland." De bediening zal geschieden door Hollandgche meisjes, gekleed in onze verschillende nationale costnmes. Voor het geval, dat dit goedo voorbeeld bij andere Hollandsche firma's het voornemen mocht opwekken ook aan de tentoonstelling deel te nemen, voegen wij hierbij, dat uitsluitend te Berlijn gevestigde firma's aan deze tentoonstelling mogen deelnemen. De firma Blooker ver keert in het gelukkige geval, te Berlijn een eigen kantoor te bezitten, zoodat aan haar de deelneming is toegestaan. Bovendien heeft de commissie voor Alt-Berlin" zich verbonden aan geene andere cacao-firma het recht tot verkoopen van cacao te verleenen. Vulkaan te koop. Te Londen is Woensdag in een verkooplokaal een vulkaan te koop aangeboden voor 4000 p. st.niemand scheen echter zin te hebben om een bod te doen. De bedoelde vuurspuwende berg ligt op een der Liparische eilanden en schijnt de berg te zijn, door Vergilius aange duid als de woonplaats van Vulcanus. De eigenaar staat er voor in dat de vulkaan zeer geregeld rust en werkt en nooit uitbarst zonder behoorlijk te waarschuwen. Zeer geschikt voor den wijnbouw werpt hij bovendien rijke mineraliën uit.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2