Kolonisatie naar Chili. II I f ii De consul van Chili te Amsterdam, do heer J. L. Kninders, deelt het volgende mede Door het Generale agentschap van de regeering van Chili in Europa voor de kolonisatie, is do heer K. L. E. van Heerde, 85 Haringvliet te Rotterdam, aangesteld als vertegenwoordiger voor Nederland. De kolonisatie naar Chili gaat uit van het Chileensche gouvernement en slechts aan een beperkt aantal personen kan immigratie worden toegestaan. Tot de voorwaarden, die het gouvernement heeft ge steld, behoort in de eerste plaats, dat men zij van on besproken goed gedrag, ten volle bekwaam in het land- bouwvak en men eene goede gezondheid geniet. De heer Van Heerde te Rotterdam verstrekt gaarne alle inlichtingen aan hen die geneigd zijn van de voor dooien, die de Chileensche regeering den kolonisten aan biedt, gebruik te maken. Herelid-Hiesvereenlgfng. De Kiesvereeniging Burgerplicht" te Haarlem, hoeft mevr. Van der Vliet—Borski te Bloemendaal, tot eerelid der Vereeniging benoemd als dank voor de groote diensten door haar aan de gemeente Haarlem bewezen wegens het kosteloos afstaan van duingrondon ten behoeve, van de waterleiding en van schietterrein. Een toevlucht. Het gebouw Metropole in de Warmoesstraat 134 136, hetwelk genaamd zal worden «het Paleis voor den arme" hoopt het Leger des Heils klaar te hebben in het begin van April. Overdag zal er voor iedereen gelegen heid zijn om goedkoop voedsel te krijgen. De bedden van een nieuw model en de badkamer enz. zijn van het nieuwste en meest practische model. Volksbond. Purmerend. Aan de door de heeren Jhr. C. v. Citters L. Koning ds. Portuin en ds. Haverkamp ge dane oproeping tot het houden van eene openbare samen komst ten einde op te wekken tot de oprichting van een afdeeling van den «Volksbond", werd den 13 door zeer velen gevolg gegeven. Voor een talrijk en aandach tig pnbliek zette de heer dr. H. A. v. d. Meulen pre dikant te Haastrecht, nadat de heer ds. Haverkamp een inleidend woord had gesproken het nut uiteen van den Volksbondvoornamelijk, waar die bond zich ten doel had gesteld bestrijding van het misbruik maken van sterke dranken. Spreker huldigde ten zeerste de stichting van den bond in 1875 door heer Philippona (Multapatior) te Udeen wees er op onder aanhaling van een werkje van dr. Snijders over alcohol en van vele voorbeelden uit het dagelijksch levenhoe nadeelig het misbruik maken van sterken drank'zoowel lichamelijk en geestelijk als maatschappelijk en stoffelijk voor den mensch werkt. Getuige de velendie tengevolge van dit misbruik in gevangenissen als anderszins verblijven. Niet afschaffing van het gebruik stelde volgens spreker de bond zich voor oogen doch het tegengaan van het misbruik want im mers de meer met aardsche goederen bedeelden zouden als afschaffers van sterke dranken vergoeding zoeken in andere genotmiddelen. Daarommatigheid in alles dient in de eerste plaats te worden voorgestaan Onder de middelenwelke aan bovenbedoeld maat schappelijk kwaad paal en perk kunnen stellen noemde spreker het oprichten van volkskoffiehuizen en gaarkeu- »Och, wat doet zoo'n oude Hollander! Hij rookt,hij speelt in de onderste verdieping uren lang biljart met andere oude heeren houdt inspectie over zijne paarden die hij bij dozijnen heeft, eet en drinkt, slaapt, gaat 's avonds naar zijne sociëteit en ik ben niets dan Pagodeik bracht het alleen nog niet zoo ver om met het hoofd te neigen, zooals de chineezen voor porseleinIk zeg u", en zij stond driftig van haren zetel opmijne eenige uit spanning was tot heden, aan de afrikaansche zwarte apen van vrouwen die mij bediendeneen oorvijg te geven wanneer zij iets niet naar mijnen zin deden want die vrouwen willen zoo behandeld zijn." Zij liep den sleep vasthoudende, driftig door de kamer heen en weer, plot seling bleef zij voor Emin staan, die, hare Juno's ge stalte bewonderende, haar nakeek. Met innig genoegen keek zij hem lachend in het gezicht en vervolgens de kamer in het rond. »Ik heradem hier weder riep zij uit. »Ik gevoel mij voor het eerst weder wel en vrij. In deze lucht ben ik in mijn elementIk wil ze allen weder begroeten die lieve oude vrienden Maar hoor mij eerst tot hef einde aan 1" Zij ging in zoo heftige opgewondenheid weder op den stoel zitteu, dat het zware roodbruine haar uit de linten sprong en over haren hals viel. Zij zat daar als een wraakzuchtige Judithhare neusvleugels bewogen zichhare oogen waren op den grond gericht. Eéne gedachte scheen haar met vol doening te vervullen. Hare handen rustten vast op hare knieën. »Bedenk nu eens", riep zij verontwaardigd uit, »daar kwam hij plotseling op het denkbeeld, mij op reis mede te nemen. Dit was voor mij natuurlijk gelijk aan eene verlossing uit mijne verveling. Maar wat wilde hij Naar Afrika, waar hij om de twee jaren eens heen reist, wilde hij gaan, naar zijne zwartjes, die zijne diamanten opgraven, en mij wilde hij onder die Zoeloe-Kaffers slepen Stelt u dat eens voor, mijnheer von Bestmar. Maar ik wist mij te helpen. Eer die reis zou aanvangen, liet ik in stilte mijne bagage op den spoorweg brengen en lag op de tafel in mijne kamer een briefjewaarin ik hem schreef, dat ik behoefte gevoelde, om mijne bloedver wanten eens terug te zien dat hij alleen op reis moest gaan, en daar ben ik dan hier, om weder eens de oude te zijn. Geld heb ik in overvloedgeld als hooizeg ik. Hier is mijn chèque-boek op zijn bankiershuis, zoo als hij het noemtZij trok het uit haren zak en sloeg hot open. »Dat kleine ding daar is een tooverboekje waarin ik alleen de som en den naam heb te schrijven, om te hebben zooveel als ik wilwant wat vraagt hij naar geld. En daarmede wil ik mij thans ook eens op mijne manier vermaken Jammer, dat gij een rijk man zijtmijnheer von Bestmar", eindigde zij in een van dank overvloeiend gevoel, niettegenstaande haar uiterlijk verried dat zij ongelukkig was geworden «ik zou u zoo gaarne mijne erkentelijkheid bewijzen." Wordt vervolgd. kenswaar vooral de arbeidonde stand door het gebruik van goedkoope voedingsmiddelen zich lichamelijk kan versterken en tevens door lectuur den geest beschaven alsmede het vooral geldelijk steunen van het asyl voor dronkaards te Hooghullen. Hierbij toonde spreker door voorbeelden aan hoe ook goede voeding in deze gunstig workt. Van medewerking door het rijk, al ware 't slechts door het uitbetalen van arbeidsloonen aan werk lieden in lokalen met «vergunning" te verbieden ver wacht spreker veel heilterwijl hij voorts den wensch uitsprak dat velen zich opgewekt zouden gevoelen lid te worden van den Volksbond dat vooral de gegoeden geldelijke steun zouden verloenen en dat ook eens Pur- merend een gebouw zou bezitten, als de Bond beoogt. Met veel belangstelling werd deze rede tot het einde govolgd, terwijl na eene kloine gedachtenwisseling met enkele woorden de samenkomst werd opgeheven. Kinderziekenhuis. Volgens het jaarverslag van het Kinderziekenhuis te Amsterdam bedragen de uitgaven f 45,379, de inkomsten f 49,563, het batig saldo 1895 f 4184. Aan jaarlijksche bijdragen werd f 10,184, aan verpleeggelden f 10,164 ontvangen, aan giften f 3316, aan legaten f 9952. Er waren 21,730 verpleegdagen, pl. m. 59 kindereu per dag en 53 dagen per kind, in 't geheel 862 kinderen tegen 779 in 1894, in 't isoleergebouw 507. De gem. kosten van eiken verpleegdag waren in het Kinderziekenhuis f 1.07 tegen f 0.91 ,/2 in 1894 en f 1 in 1893, in het isoleergebouw f 1.14 tegen f 1.60 in 1894 en f 1.75 in 1893. Te Wijk-aan-Zee werden in den zomer 76 kinderen verpleegd die 451 strand- en binnenbaden namen. Van de roodvonk-epidemie die daar uitbrak en waarvan de oorzaak niet is ontdektherstelden allen. Schagen. De harmoniekapel heeft besloten op den dag der paaschtentoonstelling alhier25 Maarteen concert te geven in het Nooi'dhollandsch koffiehuis. De gewone tweede winternitvoering is bepaald op 12 April a.s. Voor dit concert zal vermoedolijk de medewerking worden verzocht van een bekwaam Heldersch musicus. Het terrein van de kerk- en torenruïne bood tot heden den kinderen dezer gemeente eene geschikte gelegenheid aan naar hartelust te spelen. Toen het puin er nog lag zochten de jongens daaruit stukjes gesmolten lood enz., welke zij aan een opkooper alhier verhandelden. De punten van het ijzeren hek om de kerk wierpen sommigen er met steenen af en maakten ze daarna buit. Het ge meentebestuur had dit hek natuurlijk reeds lang moeten verwijderen. Nu was het voor de werkzame jeugd eene onmogelijkheid er af te blijven te meer daar het blijk baar zelden verboden werd. Deze week echter werden do jeugdige booswichten voor den burgemeester geroepen en met schoolstraffen bedreigd ook de lood- en ijzerop- kooper werd gehoord. Als men nagaatdat het terrein midden op de markt ligt, dat het politiebureau er vlak tegenover staatde kerkopzichter er bij woont en de burgemeester het gansche terrein van uit zijne woning kan overzien kan het toch niet gezegd worden dat de baldadige jeugd in het «geniep" al deze dingen heeft bedreven. Er zal zeker iets aan het toezicht gemankeerd hebben. Puin en hek zijn nagenoeg verdwenennu het onderzoek naar de bedroveu baldadigheden is aangovangen het heeft wel iets vin de put en het kalf, naar het ons voorkomt. Den 1 April zal het 12J/a jaar geleden zijn dat mej. L. Atema als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school alhier werd ver bonden. Hollands Noorderkwartier. In de voorjaarsvergadering der lodenwelke zal gehouden worden op woensdag1 April 1896 des voor middags half elf ure bij den heer P. Bakkerte A ven- hornzullen de volgende punten worden behandeld mededeelingen van verschillenden aardingekomen stuk ken jaarverslag der vereeniging rapport der financieele commissie betreffende de rekening en verantwoording over 1895 verslag van het landhuishoudkundig congres uit te brengen door den heer J. Zijp Kz.; verslag van de vergadering der vereeniging «het Nederlandsch Paarden stamboek", uit te brengen door den heer W. Teengs verslag omtrent de werkzaamheden van den zuivelconsu- lent over 1895 mededeelingen omtrent het invoeren van zwitsersche geiten door den heer R. Visser Lz.; bespre king naar aanleiding van bet rapport der commissie in zake het pachtstelsel; benoeming van: a. drie leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren K. KaaskooperC. Kooij Hz. en K. A. Kaanb. een afgevaardigde naar het Landhuishoudkundig congresc. een afgevaardigde naar de vergadering van de vereeni ging «het Nederlandsch Paarden-Stamboek"; d. drie leden der commissie tot wetsherzieningwaarvoor door het bestuur worden voorgedragen de heeren S. de Jough te Oterleek J. L. T. Groneman te Wieringerwaard en N. Loder te Winkelbepaling van de plaatswaar de al- gemeene vergadering in November 1896 zal worden ge houden waartoe door het bestuur wordt voorgedragen Purmerend voorstellen van het bestuur a. het uitloven van belooningen aan onderwijzers in Hollands Noorder kwartier gevestigd-, die in dit jaar de acte voor land bouwkunde zullen verwerven b. het bevorderen van het opleiden van hoefsmedenc. het voortzetten der proeven met bloembollencultuur d. het onderzoeken van het ge halte van lijnkoeken van verschillende fabrikanten en het publiek maken der uitkomsten daarvane. het houden van een wedstrijd voor ploegenin te leiden door den heer G. H. Geerligs; het nemen van proeven met het oog op den invloed van verschillende toevoegsels bij kaas bereidingen te leiden door den heer dr. K. H. M. v. d. Zandeg. het bevorderen van het beschikbaar stellen van uitstekende springstierenin te leiden door den heer K, Kaaskooper h. omtrent de herdenking van het 25- jarig bestaan der vereenigingin te leiden door den voorzitter, den heer jhr. mr. P. van Poreest; bespreking van het ongansch bij schapen in te leiden door den heer K. A. Kaan bespreking van verdere werkzaamheden. Waarborgfonds voor arbeiderswoningen. Den 12 werd in het gebouw «Eensgezindheid" de gewone jaajlijksche algemeene vergadering gehouden van leden in het waarborgfonds der Amsterdamsche Vereeni ging tot het bonwen van arbeiderswoningen. Uit het verslag blijkt dat in 1895 aan huur is ont vangen f 88,945,47^2, dat de kosten van onderhond be droegen f 10,898,29'/j, en dat aan de gemeente Amsterdam voor rente van het door haar verstrekte kapitaal is betaald 46,189,73, terwijl eene aflossing zal plaats hebben van 14,500. Op uit0. December was nog verschuldigd ƒ1,023,277,585. Tot lid van het bestuur werd herbenoemd de heer G. A. Baron Tindal. De stoomboot Jonkheer Goenen, komende van Zutfen, met bestemming naar Amsterdam, ontmoette den 11 even buiten den Ketelmond op de «De Plaat" het schip 2 Gebroeders, schipper H. v. d. Berg, geladen met steen kolen naar Deventer, mot de noodvlag in top. De kapitein der stoomboot, de Gruijter, stoomde dadelijk naar het schip toe en het mocht hem gelukken schip en lading behouden te Kampen te brengen. Vclxen. De zachte winter heeft niet alleen hoo rnen, bloemen en vogels vroeger tot werkzaam leven ge wekt dan dit andere jaren het geval is, maar ook de teere bijen heeft het zonnetje doen ontwaken en reeds een paar malen doen uitvliegen. Vóór een tiental dagen vlogen de eerste bijen uit de korven uit het bijenpark te Sandpoort alhier de omgeving eens rond om te zien of de crocussen en andere vroege bloemen reeds genoeg bloeiden, om honig te kunnen leveren. Wel een bewijs, hoe zacht dit voorjaar is. Ontploffing. Aan boord van den te Nieuwediep thnisbehoorenden stoomtrawler Betsy" heeft den 12, terwijl het vaartuig uit de Noordzee naar de haven terugkeerdenabij de Haaksgronden eene ontploffing plaats gehad of iets wat daarop gelijkt, waardoor de machinist van Velsen en de stoker de Bruin ernstige brandwonden bekwamen. Men vermoedt dat een of ander ontplofbaar voorwerp in de steenkolen verborgen was; de juiste toedracht van het ongeval kan men zich echter nog niet verklaren. De ge kwetsten zijn te Nieuwediep in het marine-hospitaal ter verpleging opgenomen. Op de tentoonstelling. Den 13 zijn bjj het afbreken der ijzeren ge raamten van de tentoonstellingshallen een tweetal spanten met de hijschstelling gevallen. Twee werklieden die beneden stonden, kregen de ijzeren balken op het lichaam. Een hunner brak een arm terwijl de andere zwaar ge kneusd werd aan de ribben. Beiden werden in het gast huis verbonden. Tengevolge van dit ongeval hebben de werklieden, die bij het afbreken bezig zijn, den arbeid neergelegd. Zij eischten 3 cent loon per uur meer, dus 25 cent per uur. Aan de firma Bertaux te Brussel, eigenaars van de hallen, werd telegrafisch bericht gezonden van het gebeurde. Reeds den 14 is tegen hetzelfde loon als vroeger de arbeid hervatalleen zij, die bezig zijn met den hoogen middelkoepel der Duitsche afdeeling krijgen 25 ets. per uur. Een der belhamels is ontslagen. Land- en tuinbouw. Van wege het Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe, zullen 4 April in Beilen voorjaars- hengstenkeuringen worden gehouden. Voor stamboek- hengsten worden onderhoudsbijdragen uitgeloofd, van bui- tenlandsch of gekruist ras f 300 en f 200, van inlandsch ras 5 van 150, van twenterhengsten 5 van 150, voor enterhengsten 5 van 100. De bekroonde hengsten moeton worden gezonden naar de genootschaps-tentoonstelling in 1897. Conserveeren van geheele slachtdieren. Naar een geaccrediteerd buitenlandsch landbouw- orgaan meedeelt, loopt er een gerucht, dat het prof. dr. Rud. Emmerich gelukt moet zijn een methode te ontdekken tot het conserveeren van geheele slachtdieren met buid en haar, en dat er te dier zake reeds eene vereeniging tot stand is gekomen. Genoemde hoogleeraar moet er in geslaagd zijneen oseen schaapeen varken na heb slachten op eene zeer eenvoudige manier zoodanig te be handelen, dat het geheele onverdeelde cadaver vele maanden lang volkomen frisch blijft en wel zonder dat het tot ge bruik bestemde vleesch met chemicaliën in aanraking gebracht wordt. (De Nijverheid.) Aluminium. Eenige weken geleden werd gemelddat Edison een methode had ontdekt om aan aluminium de veerkracht, hardheid en de andere eigenschappen van staal te verleenen. Blijkens nadere berichten heeft hij deze methode door een toeval ontdekt. Edison had bij proefnemingen betreffende de Röntgensche stralen elec- troden van aluminium gebruikt, die aan een galvanischen stroom van 250,000 volts werden blootgesteld. Toen Edison later de electroden bezichtigde, vond hij tot zijn verbazing, dat in het aluminium een geheele verandering van structuur had plaats gehad en dat het zoo hard als staal was. Een olifant alsinbreker. Te Hénin- Liétard (Pas de Calais) brak dezer dagen 's nachts een olifant van een reizendon circus los en rukte, gekomen voor het huis eener weduwe Bridoux, een hek open. Daarop de binnenplaats opstappende, rukte hij de pomp uit den grond en wierp haar op zijde, drukte voorts de huisdeur in en drong in de eetzaal door waar hij de stoelen, schilderijen, het vaatwerk en het buffet begon te verbrijzelen. Van daar ging hij naar de keuken ter voortzetting van zijne wandaden en eindelijk naar het salon, waar de olifant, de spiegels verbrijzeld hebbende, eveneens alle meubelen kort en klein sloeg en ten slotte midden in het vertrek alles opeenstapelde. Reeds maakte het dier zich gereed om naar de eerste verdieping te gaanwaar de vrouw des huizes rustig sliep, toen hi] in de uitvoering van zijn voornemen ver hinderd werd door de komst van zijn bewaker, door wien hij zich weer kalm naar zijn stal liet brengen. Onder- tnsschen had de dikhuid echter heel wat vernieling aan gericht in het politie-rapport werd de olifant den vol genden dag als inbreker vermeld. Charles de Lesseps heeft den Figaro een brief ge schreven waarin hij zegt zijn geheele vermogen ter be schikking van de schatkist te hebben gesteld hetgeen evenwel niet voldoende is om de frs. 891,000 te betalen, waarvoor hij met Blondin en Baïhaut solidair aansprakelijk is. Hij verzet zich tegen den lijfsdwangwelkennaar beweerd isde rechter op hem zou willen toepassen. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6