Gilda Schwanhof. No. 35. Acht en !Wegentigste Jaargang. 1896. V RIJ D A G 20 MAART. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vronwenhart ALHAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummeïs 3 ets. Prijs der gewone Ad verten tien: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BELGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft met algemeene stemmen op een na, besloten, krachtig protest aan te teekenen tegen het ontwerp der regeering, waarbij deze de zeehaven van Brussel niet in de onmiddellijke nabijheid der stad, maar op grooten afstand daarvan zou worden aangelegd. Een motie in denzelfden geest is aangenomen in een sterk bezochte zeer woelige vergadering der burgerij van Brussel en van de voorsteden. In de kolenmijnen te Seraing is een werkstaking uit gebroken. Ongeveer 1200 mijnwerkers hebben den arbeid nedergelegd; zij aischen hoogere loonen. DUITSCHLAND. Dr. Peters heeft het voorzitter schap der Koloniale Vereeniging nedergelegd. Het be stuur had juist besloten hem tot aftreden te dwingen. Men weet dat dr. Peters aan den minister van buitenl. zaken heeft verzochteen disciplinair onderzoek tegen hem te doen instellen. Daarmede kwam hij echter een dag te laat, want de rijkskanselier had reeds last gegeven tot wederopvatting van het onderzoek tegen hem. In de arbeiders wereld te Berlijn heerscht groote gisting. De schoenmakers verlangen een negenuurswerkdag en enkelen hunner 250 in getaldie reeds een weigerend antwoord hadden ontvangenhebben den arbeid neerge legd. De metselaars hebben ook een groote loonbeweging op het getouw gezet. Zij verlangen de onmiddellijke invoering van een negenurigen werkdageen minimum loon van 7 Mark per dag en wekelijksche uitbetaling der loonen. ENGELAND. Lord Cromer heeft de Britsche re geering er opmerkzaam op gemaakt, dat het zeer moeilijk zal zijnacht tot tienduizend man over Akaschek van proviand te voorzien. Een verder voortrukken is eerst mogelijk wanneer de Nijl in September stijgt. Eveneens is het gesteld, wanneer Soeakim als uitgangspunt wordt genomen. De bezetting dier stad moet echter worden versterkt voor het geval ze door de Mahdisten worden bedreigd. De Britsche regeering heeft den hertog van Cambridge, den oud-opperbevelhebber van het Britsche leger, die op het oogenblik te Rome vertoeft, verzocht afstand te doen van het hem toegedachte pensioen. Tevens heeft de re geering de Koningin in kennis gesteld met den tegen stand, die het toekennen van het pensioen in het Lagerhuis heeft ontmoet. Volgens »The Daily News zullen dr. Jameson en de zijnen na afloop van het voorloopig onderzoek terecht staan voor een college van drie rechters. Voorzitter dier buitengewone rechtbank zal de lord-opperrechter van Engeland zijn. FHANHRIJK. De gewezen minister-president van Madagascar is van Marseille naar Algiers gebracht om 15) van HANS WACHENHUSEN. X. Waasvoor het geld goed is. Een geruisch van stemmen deed Emin's blik naar het venster keeren, dat op den tuin uitzag. Hij zag meerdere werklieden de trappen opklimmen en begreep het doel hunner komst. De kooper had maatregelen genomen om het uit dit huis gekochte zoo spoedig mogelijk weg te halen. »Ik was hetik geloofde het te zijn zeide Emin terneergeslagen. »Men zal ons hier overigens lastig vallen, want ik verkocht alles, om ik durf het voor u niet te verzwijgen na den dood mijns vaders de stad te verlaten. Men komt weldra, om mijne meubelen weg te halen!" Gilda keek hem aanzij zag zijne onrustsprong op en ging naar het venster. Toen zich naar hem omkee- rende, riep zij, begrijpende wat er in hem omging»Zeg mij de waarheid 1" Opgewekt ging zij naar hem toe. »Gij deedt het uit.... nood?" Emin glimlachte bitter. »Niet omdat ik dit zoo even reeds begreep maar Hij, schudde, des levens moede, het hoofd. »Ik verzoek vriendelijku naar uw rijtuig te mogen geleidenwij zien elhander in de stad weder!" Weineen! Als Gilda Schwanhof kwam ik tot u als mevrouw van der Vloten verzoek ik u die lieden daar buiten weg te zen den Ik zal het zelf doen, wanneer Hare houding gaf voldoende aan om te begrijpen wat zij niet wilde uitspreken. Zij stak het kleine chèqne-boekje weder in daar zijn verdere levensdagen te slijten. Bij Mustapha is een villa voor hem ingericht. Den 29 zal de vijfjaarlij ksche volkstelling plaats hebben. Het trekt de aandacht, dat op de in te vullen biljetten de vragen over het beroep en in het bijzonder over de positie van patroons en werklieden tot allerlei onderge schikte punten afdalen met het oog op toekomstige wets ontwerpen, bestemd »om in de daarbij aan het licht komende sociale en economische behoeften te voorzien. Het tentoonstellingsplan voor 1900 is door de Kamer aangenomen. ITALIË. De rede, door den minister-president di Rudini in de Kamer uitgesproken, verwierf bij alle par tpen groote instemming, en de toejuichingen der gansche Kamer. Wij zullen, zeide de minister, de vredesonderhandelingen mot voorzichtigheid, fierheid en waardigheid voortzetten. Intusscnen zullen de vijandelijkheden worden voortgezet en niet worden gestaakt voordat geschikte voorwaarden zijn bedongen. Welke ook de fortuin der wapenen moge zijn, wij streven niet naar de verovering van Tigré, en wij zouden het afslaan zelfs al werd het ons aangeboden, want wij zullen in Ethiopië noch overheersching, noch roem, noch rijkdom vinden. Wij moeten onze positie als groote mogendheid niet verzwakken en wij willen geen protectoraat over Abyssinië. Om een passenden vrede te verkrijgen, moeten wij ons voorbereiden op voortzetting van den oorlog. Wij vragen 140 millioen lire tot 31 December 1896 wij zullen ons deze som verschaffen door kredietoperatiën binnen het rijk, op die wijze, dat zoo weinig mogelijk ten laste van het loopende dienstjaar komt, maar wij zullen maatregelen moeten voorbereiden voor het begrootingsjaar 189596 daartoe zullen wij te zijner tijd een voorstel doen. Wij moeten streven naar een blijvenden toestand in Afrika en het leger verbeteren in verhouding tot het budget. Di Rudini vroeg de urgentie voor de kredietwetten en de benoeming van eene commissie van 9 leden om die te onderzoeken deze commissie door den voorzitter der Kamer te benoemen. Dit werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. De amnestieaan verscheidene politieke misdadigers verleend, heeft allerwege een goeden indruk gemaakt. De Italiaansche socialistische leider De Felice, die sedert eenigen tijd gevangen zat, werd aan het station te Rome ontvangen door een vijfduizendtal van zijn aanhangers, die hem levendig toejuichten. De paarden werden van zijn rijtuig gespannen en de partijgenooten trokken het rijtuig naar de Piazza Oolonna. Herhaaldelijk hoor de meo de kreten »Lang leve Di RudiniWeg met Crispi de orde werd echter niet verstoord. Bij het ministerie van oorlog te Rome is bericht ont vangen dat de generaals Dabormida en Arimondi in den slag bij Adoea gesneuveld zijn aan het hoofd der troepen. Uit Port Said zijn drie transportschepen met 1800 man en drie batterijen naar Massoeah vertrokken. RUSLAND. Het Russische Telegraafagentschap meldt, dat vorst Ferdinand in het laatst van Maart vóór haren boezem. »Ik zou wel eens willen weten, waarvoor ik rijk ben als ik mijne vrienden niet mocht helpen." Zij wilde naar de deur gaan. Emin trad haar in den weg. Dankbaar, maar eenigszins beschaamd, zag hij in de oogen der jonge vrouw, die schitterden van opgewondenheid. Hij legde de hand op haren arm, doch hare oogen smeekten hem, haar te laten begaan. »Dwing mij niet tot be kentenissen, die ik niet durf afleggen!" sprak hij op gedempten toon. Gilda scheen hare opgewondenheid te willen bestrijden. Zij dacht een oogenblik na en ver heugd over een gelukkigen inval keek zij weder op. »Ik heb iets gevonden, stoor mij niet!" riep zij opgewonden. Laten ze den kooper zeggen dat eene vreemde dame die hier vertoeven wil.... Hier, mijn kaartje!" Zij haalde een kleinelegant boekje uit haren zak en gaf hem een kaartje over. »Zeg aan die werklieden, dat deze dame de geheele stoffeering van dit huis wenscht te koopen; hij kan den koopprijs halen in het hotel »De vier jaargetijden." Zij drong met geweld hem het kaartje in de hand. »Ik verzoek het u vriendelijk riep zij in haren vroegeren toon terugvallende en zijne hand har telijk drukkende. Emin gehoorzaamde zwijgend. Aan de deur aarzelde hij en kwam nog eens terug. »Het is werkelijk nutteloossprak hij ontmoedigd. »En al ware het zooZij legde den vinger op het voor hoofd dacht na en barstte toen plotseling in een luid gelach uit. »Ik koop niet alleen de meubelen-, ik koop het geheele hoekje, de geheele bezitting hier! Wie kan mij verhinderen hier een landgoed voor mij te koopen Geef aan die lieden toch mijn kaartje Ik ken hier een agentaan wien ik nog heden alles zal opdragen. Gij hebt mij daar op een heerlijk denkbeeld gebrachtIk laat het »Klooster" in een buitenplaats veranderen en doop haar Villa Schwanhof". De geheele stad zal ver baasd staan wanneer zij hoort, dat de arme Gilda het Klooster" gekocht heeft. Gij zult mij uwe denkbeelden daarvoor aangeven en terwijl mijn echtgenoot bij zijne koffers zitheb ik mijne vriendende kunstenaars om mij heen Maak voort, mijnheer von Bestmar Waar toe zou ik de kunst gediend hebben wanneer ik niet het Paaschfeest een paar dagen te Petersburg komt doorbrengen. TRANSVAAL. In den Observer staat een brief te lezen van den Kaapschen minister van openbare werken sir James Sivewright, die zich in de Transvaalsche kwestie geheel aan de zijde der Boeren schaart. »De Boeren zijn niet te laken" schrijft hij wanneer wij in hun schoenen stonden zouden wij nog heel anders voelen." Over de Zuidafrikaansche maatschappij wil de minister maar liever zwijgen, alleen geeft hij de verzekering, dat de Zuidafrikaansche republieken niet weder op vriend schappelijke voet met Engeland of zijn koloniëD in Zuid- Afrika zullen omgaan, zoolang niet het charter der Maat schappij is ingetrokken. Omtrent Chamberlain's Home Rule-plan voor Johannesburg schrijft sir J. Sivewright »Ik begrijp niethoe zulk een vindingrijk mensch als Chamberlain zulk een dol plan als Home Rule voor Johannesburg isheeft kunnen uitbroeden. Het was natuurlijk een onmogelijkheid." Eene oplossing van de moeielijke verhouding, die door Jamesons inval is in het leven geroepen, acht de minister alleen mogelijk, wanneer president Kruger naar Engeland gaat. Van de Transvaalsche Volksstem verschijnt sinds eenigen tijd eene wekelijksche editie in het Fransch onder den titel la Semaine, ZWITSERLAND. De Zintsèrsche"Nationale Raad heeft tot voorzitter gekozen den heer Stockmar uit Bern en tot onder-voorzitter kolonel Gallati uit Glarus, beiden behoorende tot de vrijzinnige partij. Brand Rotterdam. Den 18 'savonds te 8x/2 uur omstreeks is te Rotterdam brand uitgebroken, die veel schade aangericht heeft en een oogenblik dreigde ontzettende afmetingen aan te nemen. Zij ontstond in de hooiperserij van den hear C. G. de Graafhandelaar in veevoederwelk gebouw met den inhoud in een korte spanne tijds in vlammen was op gegaan. Het vuur sloeg over op de onmiddellijk aan het gebouw grenzende houtkooperij van de heeren W. S. van de Wetering Co. Deze bestond uit een twaalftal loodsen zes aan zes naast elkander gelegen en tot den nok gevuld met hout. Van deze zes loodsen (waarin voor een waarde van circa 2 ton aan hout was opge slagen) bleef één geheel en twee half gespaard. De gasfabrieknaast de houtkooperij gelegen kon slechts door uiterste krachtsinspanning van de talrijke spuiten behouden worden. Een oogenblik werd de kolen bergplaats reeds aangetast. Onmiddellijk liet men het gas ontsnappen. Eerst om circa halftwaalf kon gezegd worden dat de gasfabriek buiten gevaar was en ook op het terrein der heeren Van de Wetering kon men zien dat de brandweer het vuur onder den duim had. In de nabijheid lagen vele schepen, die echter door de drij vende spuiten werden beschermd. Alleen het want van de bark »Elise" heeft een oogenblik gebrand. Zelfs te Delft en te 's-Gravenhage waren de vlammen duidelijk zichtbaar. iets van haar geleerd hadZoo is het geld toch voor iets goed 1" riep zijin de handen klappende toen Emin zonder te weten wat hij wilde wegging. »Hier zal ik tot mij zelve komen van dat zitten als Pagode, en verlangt de oude mij terug, dan zal ik hem het leven zoo warm makendat hij genoeg van mij krijgt." Zij trok ook den anderen handschoen van haren arm en alsof zij zich hier reeds thuis gevoelde, ging zij naar den spiegelom het haar weder in orde te brengen. Toen Emin terugkeerde, stond zij op het punt, om haar hoedje op te zetten. Zij lachte tegen hem in den spiegel, maar hij keek zoo ernstig. »Mijnheer von Bestmar", zeide zij, zich tot hem wendende en naar haren handschoen grij pende, »ik verberg het voor u volstrekt niet, dat ik mij verheugjuist u terug te zien die vroeger altijd zoo vroolijk waart en gij zult thans mijn vroolijke luim niet bederven. ZieZij legde hare handen op zijne schou ders, keek hem met vochtige oogen in het gezicht en in hare ontroering in haren ouden tongval terugvallende, bab belde zij uit de volheid des harten voort. »Hier in deze kamer heb ik zoo gaarne gezetentoen hier nog de schildersezel stond (zij keek hem missende naar zijne plaats aan het venster) en niets had mij ook van hier weg doen gaan als ik mijne zuster niet had moeten bijspringen. Maar het is zoo ook heel goed ik gevoel mij in het geheel niet meer ongelukkig want het is toch beter, dat ik veel geld heb voor mij en onze vrien den. Hoe dikwerf heb ik 's nachts geen oog dicht ge daan om een paar penningen die ik den volgenden morgen betalen moestthans heb ik slechts Gilda van der Vloten te schrijven en zij brengen mij zakken vol geld in huis. Kijk, het is beter zoo Uit de opwelling van haar hart streek zij hem liefkozend over de wangen. »Wanneer die Gilda wat heeft, zoo hebben zij allen wat. En let gij maar goed op hetgeen zij doen zal. Binnen acht dagen moet hieralles kant en klaar zijnalles wat tot de kunst behoortwordt uitgenoodigd het huis zal den geheelen dag hiervoor open staan en wij zullen recht vroolijk zijn. Het hindert mij echter dat gij niets van mij hebt willen aannemen maar gij

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1