Gilda Scüwanhof. 1896. Z 0 N D A Gr 22 MAART. Het Ontwerp-Program LIBERALE UNIE. FEUILLETON. No. 36. Eerste biad. Acht en KTegentigste Jaargang Geschiedenis Yan een yronwenhart, E COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80f> -mco door het- geheele rijk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie»» Per regel «,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 der VII. Een opmerkelijk feit is'het, dat het outwerp-program der Unie aan de pers slechts aanleiding gaf tot enkele en dan nog zeer algemeene beschouwiugen. Hoewel eene behandeling van alle punten daarin ge noemd indien deze niet oppervlakkig mocht zijn een dik boekdeel zon vullen (en geen lichte lectuur), bevreemdt het toch dat de openbare meening omtrent de serie her vormingsplannen zoo weinig zich uitliet. Moet men daaruit de gevolgtrekking maken dat de werkelijke belangstelling in politieke vraagstukken niet toeneemt Wel is waar schijnt in den verkiezingstijd, wanneer de stemgerechtigden met kunst en vliegwerk met circu laires en speeches worden overgehaald om ter stembus op te gaan, een opgewekt politiek leven te ontstaan. Maar wie heeft niet bij zichzelf de opmerking gemaakt, dat dit even spontaan en plotseling weer verdwijnt na afloop der verkiezingen, als het kort te voren zich open baarde Dat een dergelijke periode, die met een soort van con- tagieuse zenuwachtigheid gepaard gaat, bij uitstek onge schikt is om een zelfstandig oordeel te doen vormen behoeft geen betoog. Ware belangstelling ontstaat door de dan verspreide geschriftenom de twee regels met letters van driedubbele grootte gedrukt, dan ook evenmin, als door de vergaderingen waarin de politieke tegen standers met elkaar debatteeren, persoonsquaestiën op den voorgrond stellen, partij trekken van een minder gelukkig gekozen uitdrukking hatelijke invectieven elkaar toe voegen, enz. Waartoe dergelijke bijeenkomsten ook mogen leiden zeker niet tot zelfstandig en onpartijdig onderzoek en evenmin tot aankweeking van duurzame belangstelling in het staatsbestuur. Het is te hopen, dat do uitbreiding van het kiesrecht meerderen interest zal doen ontstaan in de zaken des lands. Of 't veel helpen zal valt echter te betwijfelen. Ons dunkt dat daarvoor nog iets anders noodig is waarop de aandacht niet wordt gevestigdnl. het kies recht der vrouw. Waarom toch spreekt men altijd over uitbreiding, ter wijl, als ware het met opzet, niet gedacht wordt aan de grootste helft der inwoners van ons land 16) van HANS WACHENHÜSEN. Emin hoorde hem geduldig en gedachteloos aan, totdat de praatzieke Toldy een onderwerp aanroerde, dat hem, niettegenstaande zijne vijandige stemming tegenover de menschen ter harte gingwant ook Toldy had zorgen hij verzonk plotseling iD eene droevige stemming, welke hem zelfs tranen in de oogen bracht. Op klagendeu toon sprak hij met den schijn van waarheid over zijne familie-verhoudingen, van zijnen vader, een armen boer in de Puszta, die door misgewas en brand in het ongeluk geraakteindolijk in handen van woekeraars was g vallen; hij, Maurits, moest werken, altijd werken voor zijnen schildersezelom voor den armen vader en de ongelukkige zuster het geld te verdienendat de vader schuldig was geworden, en toen hij dit vertelde, kwamen hem weder de tranen in de oogenwantzeide hij treurigals hij de Puszta schilderdezag hij altijd den armen vader voor zich, wiens vee was weggedreven, den armen ouden man, die voor hem alles opgeofferd had, om hem de kunst te laten leeren eu die thans zonder woning in de Puszta moest ronddwalenindien het hem niet gelukte, zijne schilderijen te verkoopen. »Baratom", riep hij eindelijk uitterwijl hem het water over de bruine wangen liep, Emin aan beide armen vasthoudende, toen zij eene plaats bereikt hadden, waar niemand meer aanwezig wasBaratom ik ben tegenover mijnen ambtsbroeder wel zeer ondankbaar, wijl ik nog bij hem in schuld sta, maar gij zijt rijk, gij zult Maurits Toldy niet in den steek latendie morgen aan zijn vader het laatste geld moet zenden, wat hij nog schuldig is. Baratom, ik wilde tot Of men het kiesrecht aan eenige duizenden mansper sonen meer geeft of niet, het zal er weinig toe af afdoen. Op zichzelf is er, dunkt ons, geen enkel ernstig nadeel te duchten aan ieder die het wenscht, het recht te geven zijne stem uit te brengen. Afgescheiden van bezwaren uit de grondwet voor komende zou het zeker de eenvoudigste oplossing zijn indien ieder meerderjarig Nederlander, (mits niet bedeeld en geen strafvonnis ten zijnen laste hebbende) op zijn daartoe in te dienen schriftelijke aanvraag een stemrecht certificaat werd uitgereikt. Er is toch geen reden om te veronderstellen, dat men onder deze regeling zooveel ongelukkiger zou zijn in het kiezen van afgevaardigden dan tegenwoordig. Alleen zij, die ingemoede overtuigd zijn, dat tegen woordig met ons beperkt kiesrecht, het bestuur van stad en land voortreffelijk is en weinig te wenschen overlaat, kunnen bezwaar maken tegen algemeen stemrecht. Hoe men er toe komt om bij voortduring de grootste helft van de inwoners van alle staatszaken uit te sluiten is niet duidelijk. Dat de vrouw minder verstand zou hebben dan de mandat zij die de uitgaven voor het huishouden bij ondervinding [kentminder goed dan de man begrijpen zou het belang van een zuinig staats- en gemeentelijk beheer, dat zij minder begrip zou hebben van onderwijs van hygiëne en van andere volksbelangen wie kan dit in alle ernst volhouden Het schijnt ons toe, dat het program der liberale unie zich vóór of tegon de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw moet verklaren. Ook om de kracht van de partij te verhoogen, moet dé hulp van de vrouw ingeroepen worden. Dat vrijzinnige beginselen in ons tot conservatisme geneigd land aanhang blijven vinden is een gewichtig staatsbelang. De invloed der vrouw op het bestuur zou heilzaam zijn de belangstelling in de vraagstukken die inderdaad eene oplossing eischen zou toenemen. Niet langer gelijk thans zou in het gezin hoofdzakelijk besproken worden welke japon buurvrouw draagt en of juffrouw X tegen mijnheer Y vriendelijk geweest is of niet en andere dergelijke koffiepraatjes. Het is een belangrijke tijd waarin wij leven Niet slechts uitvindingen op allerlei gebied brengen allerlei veranderingen te weeg maar denkbeelden ont staan, die geheel in strijd zijn met de traditie. Ook aan staatsbestuur worden andere eischen gesteld en in de wetgeving worden veranderingen verlangd, die grooter en gewichtiger zijn dan die in eeuwen plaats vonden. u vragenleen mij slechts tweehonderd gulden Eene zeer onbeduidende sommaar gij zult den vader van Maurits helpen Emin had het gelaat van hem afgewend bij kon de tranen van dien smeekeling niet zienwiens vochtige oogen zoo angstig op hem gevestigd waren, wiens handen zijne armen zoo krampachtig omklemden. En daar gebeurdewat altijd gebeurd was. Emin dacht ook nu niet na, aan wien hij gaf, als hij van den nood van vreemden hoorde. Het geld van den koopman, dat hij bij zich had, sprong in de borstzak als het ware zijne hand reeds tegemoet. >Neem ditToldyNiet in staathet door tranen bevochtigde gelaat te zien waarin de straks nog toegeknepen oogen verhelderden reikte hij hem de portefeuille over en Toldy's handen openden ze verheugd en brandden van begeerlijkheid. »0, ik wist het wel, Baratom riep hij, twee bankbiljetten daaruit nemende. »Arme Toldy zal nog eens zoo vlijtig werkenom niet in schuld te blijvenOvergelukkig gaf hij aan Emin de portefeuille terugomarmde hem nog eens, kuste hem, hoe hij zich daartegen ook verzette en ging weg met den lossen kattenstap van eeu Slovak. Wat Emin in zijn eigen treurigen staat daar zooeven gedaan had, daarvan gaf hij zich geen rekenschap, toen hij zelfniet wetende waarheen zijnen weg vervolgde. Hij moest doenwat hij had gedaan nimmer had hij dezen armoedigen man het begeerde kunnen weigeren. XL De beschermster der kunst. Ook Gilda Schwanhof was een van die goedhartige naturen die niets voor zich zelf begeeren er een ge noegen in vinden, door anderen uitgeplunderd te worden en spoedig ook het onrecht vergeten, dat hun de wereld heeft aangedaan. Met hare schoonheid had zij zich het veiligst gevoeld onder de bescherming der kunstenaars, voornamelijk der jongeaan wie zij zich verwant ge loofde door haren overleden vader en nooit had één hunner het gewaagd van dat vertrouwen misbruik te maken. Is het rationeelis het verstandig en doordachtom allen invloed der vrouw buiteD te sluiten, haar geen stem te geven, wanneer ter sprake komt hoe de Staat het lot van verwaarloosde kinderen zich moet aantrekken hoe de opheffing of beperking der ouderlijke macht moet ge regeld worden. Moet de vrouw niet gekend worden indien wij het erfrecht anders wenschen te bepalen Het zijn alle onderwerpon in het program der liberale unie genoemd. De hoogleeraar Fruin in zijn bekende brochure over kiesdwang, vreest er voor, dat de onthouding van stem men, gedurig grooter proportiën zal aannemen, omdat zij allengs het kenteeken wordt van hoogeren stand en ver fijnde beschaving. Is er tegen deze moedeloosheid en lusteloosheid, indien zij zich voordoeteen beter voorbehoedmiddel dan aan de vrouw de bevoegdheid tot stemmen te geven Is het denkbaar, indien vrouwen zich inlaten met staats zaken dat men in 't algemeen deze bemoeiing onwel- voegeljjk zal achten Wordt het niet tijddat onze dochters die bewijs leveren dat zij de academische studiën minstens even goed kunnen volgen gelijke rechten verkrijgen om be trekkingen te bekleeden als onze zoons Gaat het aan en zal het veel baten te streven gelijk de liberale unie wilnaar verbetering der rechtspositie van de vrouw, zoo wat haar persoon als haar vermogen betreftindien alleen de man daarover heeft te oordeelen Verandering in den rechtstoestand van natuurlijke kinderen, de opheffing van het absoluut verbod van onder zoek naar het vaderschap wordt verlangd. Ligt het niet voor de hand dat de vrouw in deze aangelegenheid worde gehoord? Om kort te gaanbijna alle onderwerpen in het pro gram genoemd, zijn van onmiddellijk belang, zoowel voor vrouwelijke als mannelijke bewoners van ons landin hetwelk het hoogste staatsambt bekleed wordt door eene vrouw. Het voorbeeld, dat de Regentes geeft, de wijze waarop zij het koninklijk gezag hoog houdtwaarop haar eenig kind wordt opgeleid voor de uiterst moeielijke taak de vervulling van het constitutioneele koningsschap de tactvolle wijze waarop zij trachtte te verzachten de wonden aan het Indisch leger toegebracht, welke koning kan hierin Haar overtreffen Betwijfelt iemand, hoeveel in 't belang des lands door vrouwelijken invloed kan worden tot stand gebracht, die haar werk gadesloeg op het gebied van onderwijs en ziekenverpleging Toen zij sterk naar werkzaamheid verlangd had, bedacht zij, dat zij ook nog aan eene andere kunst verwant was; dat hare moeder eene redelijke zangeres geweest was, die haar vroegtijdig het geheim der noten geleerd had en haar gezegd had>ware het tooneel niet zulk een glibberige bodem dan zoudt gij het daar wel tot iets hebben kunnen brengen, wanneer uwe stem niet vermin derd was." Gilda had, wanneer zij hare liederen zong, ook dikworf de vraag moeten hooren waarom zij met hare persoonlijkheid, met hare schoone, welluidende stem niet naar het tooneel ging en zij had dan ook werkelijk een stap daartoe gedaan maar zij had spoedig berouw gehad en was besloten tot »hare kunst" terug te keeren, toen zij zoo plotseling verdweenzonder dat men iets naders van haar vernam. Thans als eene rijke dame teruggekeerd was het haar doeliets te doen voor die kunstwaaraan zij zich nog verwant rekendezij had sedert hare kindsheid gezien, hoe rijke lieden met liefde en kennis de kunst beschermdenzij bezat beide hoeda nigheden en wilde hetzelfde doen, wat die lieden deden. In haar vroegere loopbaan had zij voldoende ondervonden, hoe moeilijk het aan de meeste jonge kunstenaars valt erkend te wordenzij had ze zoo vaak treurig en geheel wanhopig gezien wanneer hunne schilderijen van tentoonstelling naar tentoonstelling gingen en geene koo- pers vondenwanneer de nood dikwerf hunnen moed verlamde en zulk een »arm jong mensch" de kleuren op het doek moest laten opdrogen, omdat de ijzeren kachel in zijne werkplaats koud was en een paar ellendige kalfsworsten voor één dag zijn eenig voedsel waren. »Wat zal zoo iemand in het leven roepen", had zij toen dikwerf aan hare kunstzusters gezegd en zelfs wel met eenige guldens of 3tuivers geholpen soms zelfs eerst steenkolen gekochtom niet te bevriezen bij het zitten als model, wanneer zij juist goed bij kas was. Zij wist alzoo waar de schoen wroug en daar wilde zij thans helpen. Zij achtte zich bekwaam genoeg, om eene schil derij te kunnen beoordeelen, want zij had oordeelvellingen gonoeg gehoord en geloofde, de geheimen der kunst afge-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1