Buitenland. Nederland. Stadsberichten. Nationale Militie. BUBGERLIJKESTAND. De krachten van verreweg het grootste deel der be volking ongebruikt te latenniet aan te wenden tot verbetering en uitoefening van het staatsbestuurkan niet anders zijn dan een nadeel. Indien het ernst is bij het bestuur der liberale unie om de hervormingsplannen die 't formuleert te verwezen lijken dan is onontbeerlijk de hulp der nederlandsche vrouw, en dan moet als een der eerste eischen het stem recht der vrouw in het program worden opgenomen. IIKLUIE. De werkstaking in het bekken Seraing heeft zich uitgebreid tot alle mijnen aan den rechteroever van de Maas. Drieduizend mijnwerkers hebben den arbeid neergelegd. Men vreest, dat do werkstaking zal overslaan naar den linkeroever van de rivier. De socialisten van Brussel hebben zich met 2261 tegen 630 stemmen verklaard tegen een samengaan met de radicale partij bij de algemeene verkiezingen. Koning Leopold der Belgen zal binnenkort weder naar Londen gaan, naar beweerd wordt ter bespreking van de aangelegenheden van den Oongostaat. Dl' ITSCHEAAH. Het debat over de begrooting der marine in den Rijksdag is geëindigd met een over winning der regeering. De Rijksdag heeft de voorstellen ter uitbreiding der vloot aangenomen, de voortreffe lijke rede van den heer von Marschall heeft daartoe veel bijgedragen. De commissie voor de suikerbelasting kwam den 19 gereed met de eerste lezing van het ontwerp. De in voerrechten voor suiker werden vastgesteld op 40 in plaats van 45 Mark per 100 kilogram. De rest van het ontwerp werd onveranderd goedgekeurd. De rijkskanselier heeft den geheimen gezantschapsraad van de af deeling koloniën, den heer Von Schwartzkoppen belast met het gerechtelijk onderzoek tegen dr. Karl Peters. De instructie zal tamelijk lang duren, want vele getuigen bevinden zich op het oogenblik in Oost-Afrika. De werkstaking in de weverijen te Kottbus blijft op dezelfde hoogte. De onderhandelingen, welke sedert eenige dagen waren aangeknoopt tusschen beide partijen, zijn weder afgesprongen. Noch de patroons, noch de werk lieden willen ook maar de geringste kleinigheid van hunne eischen laten vallen. EBflïEEAlVR. Over de toebereidselen van den veldtocht verneemt de Times" nog het volgende: Bin nenkort zal een gedeelte van het garnizoen van Wadi Haifa een verkenning doen naar het zuiden. De Mahdistische strjjdmacht in Dongola wordt geschat op tienduizend man ruiters en kameelrijders, benevens een aantal speerdragende Soedaneezen. Bovendien staat een waarnemingskorps van ongeveer 2000 tot 3000 man te Suarda, ongeveer 100 mijlen ten Zuiden van de Egyptische grens. Dienten gevolge zal de expeditie slechts langzaam vooruitrukken en een sterke verdedigingsstelling langs de verbindings wegen aanleggen. Weldra zal een begin worden gemaakt met den aanleg van den spoorweg tusschen Sarras en Akasjé, een plaats, ongeveer 90 K.M. van Wadi Haifa gelegen. Generaal Kitchener en kolonel Rundie zullen zich weldra naar de Egyptische grens begeven. Een aantal officieren, die vroeger in het Egyptische leger gediend hebben, zullen aan de expeditie deelnemen. Slatin-Pacha luisterd te hebben. Hij die iets noodig had en wat kon maken, kon op haar rekenen. In de groote ruimte van «het Klooster" was plaats genoegde hooge lange muren konden bedekt worden met grootsche schilderijen; zij wilde een geheel museum oprichten en allo kunstenaars zouden bij haar een gastvrij huis vinden. Met deze voornemens had Gilda reeds aan den avond van den zelfden dag de koop geslotende erfgenaam van het «Klooster" had geld noodig en de agent ontving dadelijk de overeengekomen koopsom. Dezelfde persoon nam ook op zich, al de werkbazen en de werklieden te ontbieden, om het huis naar hare eigen denkbeelden in orde te laten maken en spoedig moest dit gebeurenzoo was haar wil; reeds morgen zou begonnen worden; des nachts moest worden doorgewerkt en geen geld mocht gespaard worden. Gilda ontwaakte den volgenden morgen alzoo in de gelukkigste stemming. De mannelijke en vrouwelijke bedienden stonden buiten reeds de bevelen af te wachten van mevrouw van der Vlotenwant deze had geleerd, wat aan eene voorname dame toekomt. Zij gevoelde zich zoo vrij, sedert zij hare gouden kooi ontsnapt was, riep de pas aangenomen dienstmeisjes binnen gaf haar de sleutels van hare koffers over, liet zich aankleeden en toen dit afgeloopen was, begon zij na te denken, wat zij thans doen zou. Zij rekende daarbij op Eminhoewel zij hem zoo geheel anders had gevonden. Maar wat zou er toch met hem gebeurd kunnen zijn Verliefd was hijdat had hij niet ontkendmaar er moest bij hem iets ergers gebeurd zijn dat hem zoo geheel had doen veranderen. Hij moet schulden hebbenOok dat had hij niet ontkend en toch had hij in zijne voornaamheid hare goede bedoeling van de hand gewezen. Zonder hem ontbrak er iets in hare berekening, dit gevoelde zij. Voordat zij gisteren ingeslapen was, was zij met hare plannen eenigermate klaar gekomen. Zij had eens bij een der professors voor model gediend voor eene schilderij »De kring der gasten van Artus-Hofen dat stond haar voor de oogen. Ook zij wilde daar buiten zulk een soort van Artus-HoJ maken. De jonge kunstenaars, die zij kende, zouden bij haar de edellieden zijn en de aan minnige jonkvrouwen, de dames der burcht- en adellijke heeren die waren ook gemakkelijk te vinden zij had hier bekenden genoeg achtergelaten. Dagelijks zou bui ten open tafel worden gehoudende tafels zouden er onder bezwijken, zooals zij het in haar paleis te 's-Gra- venhage gezien had wanneer een tal van gasten uitge- noodigd werden en haar met hunne aardigheden hadden ver veeld. Keuken en kelder zouden doen, wat zij konden, muziek en gezang zouden de zalen vullen, maar Eén had zij daarbij noodig, Emin mocht haar daarbij niet ontbreken, hij die altijd in hare «kunstenaarsherinneringen" een lieveling was gebleven die alles kon bezielen. Emin moest daarbij zijn anders ontbrak de ziel en was voor haar de aardigheid er geheel af. Wordt vervolgd. en majoor Wingate vertrekken zoo spoedig mogelijk naar Wadi Haifa. Tusschen deze plaats en Akasjé zal een reserve van drie bataljons worden opgesteld. FRANKBIJK. De heer Chapuis heeft in de Kamer het voorstel gedaan om geene tentoonstelling te houden in 1900, doch daarentegen het bedrag van 20 millioen dat voor de tentoonstelling bestemd is, te besteden voor de oprichting van een pensioenfonds voor invalide arbeiders. Dat was eene moeielijke positie voor de Kamerleden en vooral voor de linkerzijde. Een pensioenfonds voor arbeiders met 20 millioen francsWat zonden de kiezers zeggen, als zij zich daar niet voor verklaarden Toen echter Bourgeois de kabinetsquaestie stelde, trok Chapuis zijn voorstel in en de tentoonstelling kwam er door met 460 tegen 84 stemmen. Cornelius Herz kan zich te Bournemouth weder in ongestoorde rust verheugen. De Engelsehe justitie heeft den Eranschen gezant te Londen doen weten, dat er geen grond bestaat om de gevraagde uitlevering toe te staan. ITALIË. De «Times" meldtdat naar een den 18 te Londen verspreid gerucht, de Italianen reeds verleden Zaterdag Kassala zouden ontruimen. Het blad heeft reden om de juistheid van dit gerucht te gelooven. Abessynië is tot de conventie van Genève toegetreden. Zooals reeds gemeld zal Rusland twee afdeelingen van het Roode Kruis zenden een voor de Italianen en een voor do Abessyniërs. Deze afdeelingen bestaande uit 10 geneesheeren 20 verpleegsters en 50 verplegerszullen met het oog op het naderende regenseizoen hun weg door het Italiaansche gebied via Massoeah nemen omdat de voor de Abessyniërs bestemde afdeeling niet op tijd zou komen, als zij haren weg over Obok nam. De minister van buitenlandsche zaken zal de vereischte vergunning aan de Italiaansche regeering vragen De afdeelingen worden samengesteld onder leiding van den artillerie kapitein Zwiaguin die het vorige jaar met Leontscheff in Abessinië is geweest. RUSliAXD. Bij de kroningsfeesten te Moskou zal groote militaire praal worden tentoongespreid. De bevel hebbers van alle regimentenwaarvan czaar Nicolaas chef is, zullen de plechtigheid bijwonen en het garnizoen der keizerstad zal tot 50,000 man worden versterkt. SPAAJE. Eene bende van 6000 Cubaansche opstan delingen heeft beproefd de stad Saguain het Noorden der provincie banta Clara, bij de kust, binnen te dringen" De bezetting sloeg den aanval af; de oproerlingen ver loren 22 dooden en 80 gekwetsten. De voorstad van Sagua werd in brand gestoken. De schade, welke de opstand heeft veroorzaakt, wordt voor het eerste jaar op 134 milloen dollars geschat. Eene vrijbuitersexpeditie aan boord van de Bermuda die eenige dagen geleden uit New-York is vertrokken is op Cuba aangekomen. Aan boord waren generaal Collaro, majoor Hernandez, de hertog van Estrada en 54 Cubanen, die allen aan land zijn gestapt. Verder zijn 750,000 pa tronen, 1200 geweren, 2100 machete's en 400 revolvers ontscheopt. TURKIJE. De Britsche vice-consul, die naar Beredjik was gezonden om den waren aard der jongste onlusten te onderzoeken, heeft aan den gezant sir Philipp Currie geseind, dat 150 Armeniërs waren omgekomen en de rest der bevolking ongeveer 1500 personen uit vrees den Mohammedaanschen godsdienst hadden omhelsd. De vice- consul is ook naar Orfa gegaan en heeft ook daar de bewijzen gekregendat in grooten getale de Armeniërs waren bekeerd." Sir Philipp Currie heeft na ontvangst van deze be richten opnieuw ernstige vertoogen gericht tot de Porte" TRAAITAAL. Uit Kaapstad wordt gemeld dat het congres van den Atrikaanderbond, hetwelk te Burgers dorp is gehouden in eene motie zijne afkeuring heeft uitgesproken over Jameson's inval. Verder wordt daarin de houding van Cecil Rhodes in zijne dubbele qualiteit als directeur der Chartered Company en minister-president van de Kaapkolonie streng gecritiseerdhet congres eischt verandering in het bestuur van Rhodesia en van de Chartered Company en de bestraffing van allen die aan den strooptocht hebben deelgenomen. KWITSERIiAHTD. De Nationale Raad heeft het wetsontwerp op de administratie der spoorwegen met 70 tegen 20 stemmen aangenomen in den vorm daaraan door de commissie gegeven. Opmeer. Op de kiezerslijsten voor de gemeente zijn geplaatst 50 personen. Scliernierhom. Het getal kiezers voor leden van de tweede kamer, provinoiale staten en gemeenteraad bedraagt thans alhier 94. Het Buitenland. Blijkens het achtsto jaarverslag werden, gedurende het bestaan dezer Vereeniging, 41 candidaten in den vreemde geplaatst. Zooals bekend is woidt het streven van »Het buitenland" om geschikte jonge mannen uit ons vaderland uittezenden naar vreemde gewesten, door het rijk gesteund met eene jaarlijksche bijdrage van J 5000. Er is echter veel meer noodig en daarom is toename van het aantal leden ad 25, dat der donateurs ad J 10, zeer weuschelijk. Secretaris is de heer E. J. Everwijn Lange Jr., Amsterdam. Air. A. J. Enschedé. De archivaris en bibliothecaris van Haarlem, Mr. A. J. Enschedé, is Donderdag na eene kortstondige ziekte aldaar overleden. De ontslapene was o. a. Directeur der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, lid van TeyIers Tweede Genootschap, lid van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en commissaris van de Kweekschool voor de Zeevaart. Groote diensten bewees hij de gemeente door zijne sinds 1857 belangelooze zor gen voor hare musea. De heer Enschedé was ridder dor orde van den Ne- derlandschen Leeuw, ridder 4e klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, en officier d'Académie. Rede Mr. A. P. de Lange. Den 17 April zal voor de afdeeling Hoogwoud en omstreken van de Centrale liberale kiesveieeniging het lid der tweede kamer de heer mr. A. P. de Lange te Spanbroek eene politieke lezing houden. Paardenkeuringen. - De uitslag van de hengstenkeuringwoensdag, den 18 te Reverwijk gehouden, is als volgthengsten, geboren in 1893 of vroeger. Beschikbaar 2 premiën ad f 250 en 1 ad f 150. 1. «Otello", van A. A. v'. d. Berg Haarlem 2. »de jonge Prins", van W. v. Wou denberg IJpolder3. »Iwan", van A. A. v. d. Berg, Haarlem; 4. «Prins Willem", van de vereeniging «IJ- polders' 5. «Blafard", van H. Haas Beemster 6. Ma tador", van G. Speijers, Nieuwendam; 7. Bismarck", van S. van BreugelIJpolderhengsten, geboren in 18 9 4. Beschikbaar 2 premiën ad f 150 eD 1 ad f 100. Aan eenen hengst van K. del Court te Velsen werd eene premie van f 150 en aan een dito van J. D. G. van Gulpen een premie van f 100 toegewezen, de overige 3 aangeboden hengsten werden niet premiewaar dig gekenrd. Bij de keuringen te Hoofddorp op den 19 was de uitslagHengsten, geboren in 1893 of vroeger. 1. »Horatins", van de Nederlandsche Vereeniging ter be vordering der paardenfokkerij2. «Hercules", van M. Verkuijl Az.; 3. «Victor", van I. IJ. Bax beiden Haar lemmermeer 4. «Regent", van A. A. v. d. Berg, Haar lem 5. «Generaal van Ham", van G. Rip, Haarlemmer meer 6. «Felix", van A. A. v. d. Berg Haarlem 7. «Tancred", van Chr. Biesheuvel8. «Lindgreen", van G. J. J. Geertsema 9. «Mazeppe", van D. Knibbe10. »1' Union", van D.Versluis ll;»Aurich", van denzelfde 12. «Deucalionvan J. v. Zij verden 13. «Hercules II", van L. Roubos 14. «Generaal Vetter", van T. C. Los; en 15. «Dictator", van J. v. Zijverden allen te Haar lemmermeer. De nos. 1 en 2 verwierven reeds 4malen een premie en waren nu volgens het reglement uitge sloten aan 3 4 en 5 werden dientengevolge de premiën toegekend ad f 250, f 250 en f 150. Hengsten, geboren in 189 4. Beschikbaar 2 premiën ad f 150^ 1 ad f 100 en 2 ad f 75. 1. Hengst van D. Versluis 2. idem van G. 't Hooft3. id. van A. Colijnallen Haarlemmermeer 4. id. van de Maatschappij «Legmeer"; 5. id. van L. van Wijk 6. id. van H. F. Bultman 7. id. van G. Rip 8. id. van D. Versluis allen Haarlem mermeer 9. id. van H. Kuhn Naarden 10. id. van B. BiesheuvelHaarlemmermeer. Bij de op den 20 alhier gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud der Hondsbossche zee wering en eenige binnenwerken waren inschrijvers de heeren: L. Klein, Helder, f 13780; H. VV ijker, Helder, f 13713; J. Giltjes, f 13280; A. Bos, Helder, f 13050; P. van Doornik Warder, f 12980 J. Oldenburg, Bergen, f 12779 en G. Ruigewaard Egmond aan Zee, f 10760. Aan den laagst.en inschrijver is het werk gegund. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 20: 764.8 den 21 761.1. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. J. C. Men- s onirics, is te 's-Gravenhage geslaagd als surnumerair bij 's Rijks belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, onderstaanden verlofganger der Zeemilitie, lichting 1894 aldaar, om zich bij den Kommandant van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord te vervoegen op den dag, hieronder ver meld. 's middags ten 12 uren, op 22 April 1896, OEORUE IIËVDRIKIJ» ABRAHAM SCHOT. Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korps, tijdig ter gemeente secretarie aan te vragen. Alkmaar, Do Burgemeester voornoemd 19 Maart 1896. A. MAOLAINE PONT. ONDERTROUWD 19 Mrt. Tennis Papeveld en Wilhelmina Catharina Over. Jacob Don we Posthuma, te Helle voetsluis en Anna Maria Witte, alhier. GEBOREN 19 Mrt. Laurentius Cornelis, z. van Cornelis Dekker en Catharina Punt. OVERLEDEN 19 Mrt. Cornelis, z. van Cornelis de Jong en Dieuwertje Nierop, bijna 5 m. 20 Aagje Bakker, echtgen. van Simon Groet, 59 j. Alkmaar, 20 Mrt. Aangevoerd 1220 mudden. Tarwe f 6,25 a 6,50, rogge f 0,a 0,gerst f 0,chev. f4,40 a 4,80 haver f 2,10 a 3,20, paardenboonen f 4,50 a 4.60, bruine id. f 9,75 a 10,25, citroen- f 10 a 12, dniven- id. 5,50 a 0,witte f 11,25 a 13,.kanariezaad f5, a 0,—, rood mosterdzaad f karwijzaad f blauwmaanzaad f 0,—. Erwten: groene f9,50 a 15,— grauwe f 12,— a f 16,—, vale f 6,— a 12,—. Alkmaar, 21 Mrt. Aangevoerd 5 Paarden f 90 a J50, 12 koeien en ossen f 130 a 230, vette kal veren f aper P. f 0,a f 0,247 nuchtere dito f 5 a 15 221 mag. schapen f 12 a 24, -, vette varkensper P. f 0,— a 0,—87 magere dito f 11,a 16,427 biggen f 5 a 8.50 4 bokken en geiten f 3 a 7, Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,525 a 0,575, kippeneieren f 3,a 3,50, eenden dito £0,— per 100 stuks, 9 kleine bokjes f 0,30 a 0,40. Amsterdam 20 Maart. Aardappelen Friesche Zaaiers 0,80 a 0,85Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,a 2,40dito Blauwe f 1,85 a 2,Flakkeesche Jammen f 1,90 a 2,20 Geldersche blauwe f 1,75 a 1,85dito Champ, f 1,40 a 0, Pruis. Hamburgers f 2,20 a 2,40 ditu Roode t 0,a C,Friesche Franeker Jammen f 1,40 a 1,50. Aanvoer 5 ladingen. Handel matig. Petroleum vast Amerik. loco en April/Mei f 7,85, Sept./Dec. f 8,10 Russ. loco f 7,35 entr. Hoorn 19 Mrt. Kleine kaas f 28,—Commissie f23,50, middelb. f Aangevoerd 35 stapels, weg. 15433 kg. Hoorn 21 Mrt. Aangevoerd tirwe f 6,a 7,50, Rogge f0,— a 0,— Gerst f 4,— a 4,50, Haver f3,—a 4,25, witte erwten f 10,— a 12,—groene dito f 11,— a 13,—, grauwe dito f 10,— a 14,—vale dito f8,—a 13, Bruine boonen f 10,a 10,50Karwoizaad f 14.50

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2