Buitenland. Nederland. van Beheer heeft zich van den heer Van der Linden willen ontdoendoch diens artisten hebben zich eenparig solidair met hem verklaard en nn wil men gemeen schappelijk dien Raad van Beheer afschaffen het einde is natuurlijk dat door het gehaspel weder eenige ver mogende kunstvrienden van de instelling worden ver vreemd. Nog treuriger is het gesteld met de Amsterdam- sche Orkest-Vereenigingdie optreedt in het den Amsterdammers steeds onsympathieker wordende Paleis van Volksvlijt. In alle winkels liggen nu inteekenlijsten voor het lidmaatschapwordt daarop niet druk getee- kend, dan is de vereeniging ten doode opgeschreven. HUIiKAKlJE. Prins Ferdinand zal den 26 dezer maand te Konstantinopel aankomen. De Sultan heeft het paleis Oreakoi te zijner beschikking gesteld en zal hem verschillende onderscheidingen verleenen. Zoo zal de Prins benoemd worden tot commandant van een turksch legerkorps. Prins Ferdinand brengt den Sultan als geschenk o. a. mede de portretten van zijne gemalin en prins Boris, welke in met brillanten versierde lijsten gevat zijn. DUITSCRLAA». Bij de behandeling der begroo ting in den Rijksdag hebben de socialisten voorgesteld, de belasting op het zout op te heffen omdat deze be lasting juist het zwaarste drukt op de armere klassen Van andere zijde werd hiertegen aangevoerd, dat men de opbrengst der zoutbelasting niet kon missen, zoolang er niet iets anders voor in do plaats kwam. Het voorstel werd ten slotte verworpenalleen de socialisten de democraten en de vrijzinnige volkspartij stemden er voor. De Bondsraad heelt een wetsontwerp aangenomen, waarbij de uiterste termijn voor het opmaken van een vast tarief voor het Noord-Oostzeekanaal, vastgesteld bij de wet van 1886 op dea aanleg van het kanaalwordt verschoven tot 30 September 1899. Deze termijn was over vier maanden verstreken, maar de duitsche regeeriug was van meening, dat een proeftijd van een jaar niet voldoende was om over de resultaten van het voorloopig tarief te oordeelen. De textielarbeiders te Mühlhausen in den Elzas heb ben Maandag besloten het werk te staken. De werklieden eischen invoering van een werktijd van tien uur voor dag- en van acht uur voor nachtarbeid benevens ver hooging der loonen. Aan deze werkstaking zullen de arbeiders van alle fabrieken op drie na deelnemen. BBUJEEABTD. Aan >The Daily News" wordt ge meld dat kolonel Hunter die het bevel voert over de egyptische troepen te Wady Haifa het plaatsje Akascheh zonder tegenstand heeft bezet en waarschijnlijk naar Suarda zal oprukken waar de uiterste voorposten der Dervischen staan. Slatin Pasha, die door zijn langdurige gevangenschap in Soedan met de toestanden aldaar bekend is, zegt dat de Khalifa over ruim 100.000 man en 75 stukken ge schut beschikt. De ammunitie voor geweren en kanonnen wordt in fabrieken van den Khalifa te Omdnrman ver vaardigd. Slatin Paeha zegt dat Khalifa Abdullahi, die ongeveer 50 jaar oud is op de meest tirannieke wijze regeert. De engelsche bladen zijn over 't algemeen zeer ont stemd over den tegenstanddien Frankrijk biedt met betrekking tot de expeditie tegen de Derwischen. Toch, zoo is 't algemeen oordeel moet Engeland zich aan die oppositie niet storen. Zelfs al kan Frankrijk (met behulp van Rusland en Turkije) zijn zin doordrijven en al moet Engeland de expeditie uit eigen beurze be strijden, in plaats van uit de egyptische fondsen, ook dan is 't voor Engeland geen kwade speculatie want zoo ooitdan zal 't zeker vooral dan in Egypte vasten voet hebben als 't zich in 't belang van dat land (zij 't ook indirect) zooveel kosten heeft moeten getroosten. helpen en in zijn eersten angst hadden zijne gedachten zich ook op haar vastgeklemd. Hij wist, dat zij aan eenige zijner jonge collega's reeds met volle handen gegeven had dat zij inderdaad sedert zij hare buiten plaats betrokken had, zich van een formeel hof omgeven had het had hem slechts een half woord gekostom gered te zijn maar juist in dezen wanhopigen toestand toonde hij de onverdorvenheid zijner natuur. De anderen, zij mochten haar vleien hare goedhartigheid hare be hoefte om de beschermster en weldoenster der kunst te zijn uitputtenmaar op dien eersten morgen toen zij zoo onverwacht bij hem verschenen wasvoornamelijk toen zij vóór haar vertrek nog voor hem gestaan hem do handen op de schouders gelegd en met hare zwarte oogen in de zijne gezien had op dat oogenblik had hij moeten begrijpen waartoe deze jonge vrouw die haren echtgenoot ontloopen was ongeregeld uitgelaten in hare natuurdriften in staat was wat zij met haren rijkdom in ieder geval thans van het leven begeerde wat zij met deze middelen aan het leven zou kunnen ontworstelen. Toen zijnog in zoo ondergeschikte be trekking ook hem als model gediend had had zij het volstrekt niet voor hem verborgen dat zij hem gaarne mocht lijden en hij had zich die voorkeur laten welge vallen; hij in zijne zucht tot verkwisting had haar voor hare diensten rijk beloond, zonder gebruik te maken van hare zwakheid voor hemthans nu zij zich met hem gelijk staande gevoelde en hem in zulk een buitengewoon kommerlijken toestand terug gevonden had, thans mocht zij gelooven gerechtigd te zijn hem deze zwakheid en wat meer nog, te toonen, zij had dit aan zijne collega's op hare losse wijze van doen reeds verraden. Hij ont vluchtte haar alzoo. Dat Esther niet zon terugkeeren dat zij voor hem verloren wasdaaraan twijfelde hij in zijn hart niet meerdat bij vooruit veroordeeld was wanneer deze aanklacht tegen hem bekend werd, daarvan was hij zich evenzeer bewust; onverdrageljjk zou de gedachte voor hem geweest zijn wanneer de wereld had kunnen zeggenhij heeft aan Gilda zijne redding te danken. Zoo aan zich zeiven wanhopendeverloor hij dan do laatste lust om naar iets te streven en daarmede om te blijven leven de laatste zweem van vertrouwen in zich zeiven, aan geloof aan eene toekomst was verdwenen; hij FRASIKRI JU. Prins Henri van Orleans heeft aan den »Matin", in antwoord op de bewering van dat blad dat er onder de Orleanisten een beweging op het getouw wordt gezet om hem tot pretendent te maken in de plaats van zijn neef, geschreven, dat die mededeeling geheel onjuist is. De prins schrijft, dat er nooit een ander pretendent naar de Fransche kroon kan zijn dan zijn oudste neef, de hertog van Orleans. Een beweging" onder de Orleanisten is er dan ook niet. De prins hoopt zijn land te blijven dienen waar hij zal kunnen. De vroegere Amerikaansche consul Waller, die bij het begin van de Madagascar-expeditie wegens spionnage door een Franschen krijgsraad tot 20 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft nu gratie gekregen. ITAEIE. In het Italiaansche parlement zijn de debatten begonnen over de algemeene politiek van het nieuwe Kabinet.. Veel nieuws leveren die niet op. De toestand zal eerst duidelijk worden, als bekend is welke voorwaarden de Negus steltdaaruit kan worden nage gaan, welke houding Italië en Afrika zal moeten aan nemen, wat voor de binnenlandsche staatkunde van het grootste belang is. De beraadslagingen over de aangevraagde credieten worden door de Kamer voortgezet. Het resultaat zal wel zijn, dat die credieten worden goedgekeurd, ondanks den tegenstand van enkele heftige anti-kolonialen, die liefst den geheelen terugtocht uit de Colonia Erythraea zouden zien. In het land heeft de amnestie-verleening algemeen goeden indruk gemaakt. Een telegram uit Massoeah meldt dat de Derwishen op 18 Maart viermaal een aanval hebben gedaan op de bergpassen van Labderat bij Kassala, maar teruggeslagen werden. De telegrafische gemeenschap met Kassala is hersteld. Majoor Salza is van zijn tweede reis naar het kamp van den Negus teruggekeerd en zou gisteren naar Adah- Agamus vertrekken, waar het Shoaansche leger zijn kamp ging opslaan. De onderhandelaar zegt, dat Menelik ge neigd is vrede te sluiten, maar de koningin Taïtu en de opperhoofden van Tigré zijn vóór het voortzetten van den oorlog en nemen dan ook geen deel aan de onderhande lingen. De »Tribuna" bevat een telegram uit Massoeah, waarin gezegd wordt dat Shoaneu verklaard hebben, dat zij zonder de geweren en ammunitie, die zij van de Fran schen ontvingen, den oorlog tegen de Italianen niet hadden kunnen volhouden. Zij beweerden ook dat de Negus na den slag een schrijven had gezonden aan president Faure, om hem zijn overwinning mede te deelen. RUSEABilJ. De grootvorst-troonopvolger van Rusland, die voor zijn gezondheid in de Riviera vertoeft, heeft naar Petersburg geschreven, dat hij zich zoo wel bevindt, dat hij bepaald hoopt de kroning te Moskou te kunnen bijwonen. SPABiJE. De Temps" meldt dat generaal Weyler zeer tevreden is over den loop der operatiën op Cuba. Hij denkt er niet aan ontslag aan te vragenzooals door eenige bladen gemeld werd. Dezer dagen hebben de Spanjaarden zelfs een goeden slag geslagen doordien de kanonneerboot Caritad zich meester maakte van een groote hoeveelheid wapenen en ammunitie, die een vaar tuig der vrijbuiters bezig was in de nabijheid van Car denas te ontschepen. Een spaansch convooi is tusschen Paso Real en Guane aangevallen door een sterke bende Cubaan sche opstande lingen die met een verlies van 400 dooden en gekwet sten werd teruggeslagen. De rebellen hebben de steden Baja en San Cayetano in de provincie Piuar del Rio in brand gestoken. Aan boord van den spaanschen kruiser Maria Teresa, die op de hoogte van Ferrol schietproeven nam, is een kanon gesprongen. Drie officieren en zes soldaten werden gedood. zag zich op het standpunt gebracht, waarop hij, die tot heden onbewust een verkwister geweest wasmet be wustzijn zich zeiven moest wegwerpen om een bestaan te verliezen dat zonder waarde voor hem was en hij erkende, dat hij, gelijk alle anderen, gedwongen was, om dat bestaan te kampen. In deze stemming kwam hij op een denkbeeld, dat hem steeds vreemd geweest was; hij wilde met het hem overgebleven geld nog zijne overige schulden betalen. En dit deed hij op zulk eene ernstige wijzedat de leveranciers er verbaasd over stonden. Toen keerde hij naar zjjne woning terug en vond daar een briefje van eene hem bekende vrouwehand. Het was van Gilda, die hem dringend uitnoodigde, morgen toch het feest van de inwijding harer buitenplaats bij te wo nen. Hij zou haar den avond bedervenwanneer hij zich ia het geheel niet meer mot haar bemoeide. Met een bitteren lach stak hij het briefje bij zich. Hij wilde komen ja hij wilde ook opgeruimd zijn hij gevoelde zelfs bij de gedachte daaraan eene zekere blijmoedigheid, maar die van een wanhopige wien nog slechts zooveel overgebleven is. om de kosten van de eerstvolgende dagen te bestrijden. Zijne vrienden zouden intusschen in hem den ouden terug zien en misschien het denkbeeld greep hem voor een oogenblik met een duivelsch geweld aan misschien vond hij weder lust in het vroegere leven wat kon het hem schelenof hij te gronde ging als een somber, hopeloos, verstandig mensch, of als een krankzinnige. Esther had hem opgegeven, verlaten; hield zij werkelijk nog van hem zoo waswanneer zij nog van hem hoorde haar voogd daar om hare gedachten van hem af te leiden. De heer Windham had gelijk, bij was, als kunstenaar geheel onbekwaam, niet in staat geweest, zijne schuld jegens hem te delgen zelfs al had hij die schilderij niet medegenomen waarschijnlijk met de be doeling om Esther er steeds aan te laten denken, hoe zij gedwaald hadmet zoo'n stumper lief te hebben Hij was alzoo aller schuldenaar aan haar de rust van haar hartaan zijne zuster het leven van zijnen vader aan zich zeiven Hij wilde met allen kamp zijn! Wordt vervolgd. TRABIVAAL. Indien de berichten van de »Agence Havas" uit Kaïro bevestigd wordenhebben zich 220 Soedaneezen onder bevel van Engelsche officieren met krijgs- en levensmiddelen heimelijk ingescheept op de stoomboot Macohom naar Mashonaland te gaan waar zij bevelen van Cecil Rhodes zullen afwachten. Hieruit wordt afgeleiddat de Chartered Company haar plannen tegen de Zuidafrikaansche Republiek nog niet opgeeft. Nu de Engelsche regeering haar het bevel over haar politietroepen heeft ontnomen en deze onder militair toezicht heeft gesteld, wil zij trachten langs wederrech- teljjken weg een troepenafdeeling te vormen. Daarvoor heeft zij deze Soedaneezen aangeworven. Het is slechts de vraag waar deze Soedaneesche hulptroepen zullen landen en of de Engelsche regeering die landing zal toestaan. De Portugeesche regeeringdoor wier gebied de kortste weg naar Mashonaland leidt, zal de ontsche ping niet toestaan en de kust wel laten bewaken nu het bekend isdat de troep zich op weg heeft begeven. Want zij wordt ook bedreigd door de Chartered Company. Cecil Rhodes is te Beira aangekomen daar heeft hij gedineerd bij den Portugeeschen gouverneur van Mo zambique, en is toen naar Mashonaland vertrokken. De geheele correspondentie betreffende het bezoek van president Krugor aan Engeland zal onderworpen worden aan den Volksraaddie den 4 Mei bijeenkomt. Men hoopt het eens te zullen worden over het punt van be handeling. TURKIJE. Te Konstantinopel wordt verteld dat onder de Albaneezen aan de grens van Montenegro een groote beweging gaande is. Men vreest voor een uit moording der Christenen. De regeering van Moutenegro heeft bij de Porte daaromtrent vertoogen ingediend en de Russische gezant heeft de aandacht van den Sultan gevestigd op de beweerde voorvallen. VEREEBTIERE STATEBÜ. Bij don Amerikaan- schen Senaat is ingediend de gemeenschappelijke motie betreffende de erkenning van de Cubaansche opstande lingen als oorlogvoerende partij. Deze motie zal komen in de plaats van de motie door den Senaat aangenomen en moet ter goedkeuring worden voorgelegd aan den presidenthetgeen met een motie van een der beide Kamers niet het geval is. De heer Cleveland moet binnen tien dagen beslissen. Oost-Rraftdijk. Door de bestuurders van het BegiafenisfondB alhier is onlangs verslag uitgebracht omtrent den toestand van dat fonds op 1 Januari 1896. Hieruit blijkt, dat in 1895 aan contributiën waren ont vangen f 321,95, aan rente f 40, terwjjl het batig saldo van 1894 bedroeg f 1738,53 alzoo eene totale ontvangst van f 2100,48. De uitgaven bedroegen aan uitkeeringen wegens overlijden f 175 en aan administratiekosten en buitengewone uitgaven f 50 makende te zamen f 225 zoodat het batig saldo op 1 Januari 1896 bedroeg f 1875,48. Texel. In een der jongste vergaderingen van de afdeeling »Texel" der Hollandsche maatschappij van land bouw werd het bestuur gemachtigd, onderhandelingen aan te knoopen met den heer H. van den Berg, te Haarlem, met het doel op het eiland Texel, ter verbetering van het paardenras, een hengst te stationeeren. Uit de onlangs te Schagen samengebrachte fokhongsten ter inschrijving in het Nederlandsche Paardenstamboekis door genoemd bestuur gekozen en dezer dagen naar Texel overgebracht de hengst Kapitein." Den 21 omstreeks 8 uur des avonds ontstond een hevige brand in het perceelbewoond door de weduwe G. Boon, te Den Hoorn. Zoo spoedig mogelijk snelde de brandweer aldaar ter hulp, terwijl na ontvangen telegra- phisch bericht onmiddellijk een aanjager van Den Burg naar de plaats des onheils werd vervoerd. Het perceel is nagenoeg geheel uitgebrand. Al armenhuizen. Op de dezer dagen vastgestelde kiezerslijsten dezer gemeente komen 168 personen voor als kiezers voor de tweede kamerprov. staten en ge meenteraad tegen 157 in 1895. Zuid- en Bfoordschernier. Het aantal kiezers voor leden van de tweede kamer provinciale staten en leden van den gemeenteraad bedraagt in deze gemeente voor 1896 voor elke categorie 121. Schagen. Den 23 is de aannemer van kerk en toren alhier, de heer Lammerts, van den Helder, begonnen met het uitzetten van het terrein. Het grondwerk zal onder leiding van J. Boekei, te Schagen, door een 30tal werklieden worden uitgevoerd. Het is te begrijpen dat zeer vele werklieden den geheelen dag om en op het terrein aanwezig waren om zoo mogelijk hunne belangen voor te staan. De Paaschtentoonstelling van veealhier den 25 te houden belooft evenals het vorige jaar zeer belangrijk te zullen worden. Een groot aantal inzendingen van vee zoowel ter mededinging naar prijzen als ter opluistering is toegezegd. Voor rubriek A rundvee, uit°luitend met hard voeder gemestzijn 83 inzendingen voor rubriek B rijstieren van zuiver inlandsch ras 43 inzendingen voor rubriek C melk- en fokvee 49 inzendingen voor rubriek Dwolvee, oonschapen 28, overhouders 80, oon- schapen (Tesselsch ras) 8rammen 7 inzendingen voor rubriek E varkens, 30 inzendingen terwijl de rubriek ter opluistering 28 inzendingen van vee en 37 inzen dingen van voorwerpen telt. De opening van de tentoon stelling zal plaats hebben 's morgens 9 ure in het lokaal van den heer de Beurs, de sluiting en afgifte der prijzen 's namiddags 2 ure bij den heer W. Roggeveen Oz., ter wijl de aankoop voor do verloting zal beginnen 's morgens ld ure. Van 2 tot 4 uur zal de Schager harmoniekapel in het lokaal van den heer D. vau Twuijver een Matinée Mnsicale houden. Acetyleen gas. Den 23 brandde de heer J. Merz alhier voor het eerst met een viertal pitten het veel besproken acetyleenlicht. Velen gingen naar het nieuwe lichtdat zeer helder brandt, een kijkje nemen. Voor een kleine eeuw geleden zal niemand in onze gemeente gedacht hebben dat aan het einde dezer eeuw petroleum kolengasaardgas acetyleenlicht hier als het ware om den voorrang vochten. Nu nog een beetje electriciteit en alle denkbare licht soorten zijn hier vertegenwoordigd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2