ili Acht en Negentigste Jaargang. Woensdag 25 Maart 1896. Gevonden Voorwerpen s Nederland. Jij O. 37. Tweede blad. Een broche (duif) een zwarte portemonnaie een zak met snoepgoed; een zilveren oorbelletje; een protestantsch kerkboekje een jongensblouse een elastieke bal een paar blauwe handschoenen; een r. c. kerkboekje; een paar zwarte kousen een kinderschoentje een huissleutel rwee oorbelletjes een gewichteen bril in étui; een mof. Alkmaar, De Commissaris van politie, 21 Maart 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. Door de regens der laatste week zijn de werkzaam heden in don polder Waard en Groet zeer vertraagd. Dag aan dag konden de vele arbeiders niet werken om dat het land veel te nat wasiets wat den geheelen winter niet is voorgekomen. Thans nu het weder beter is en de grond afdroogtbeijvert ieder bouwer zich om de schade in te halen en zijn alle spannen paarden in het veld. Alles is weer leven en beweging't is ploegen, eggenwentelen en zaaien door den geheelen polder waar men het oog ook wendt. üchagcn. De heer van Kelkhoven kapelaan aan de katholieke kerk alhier is als zoodanig overgeplaatst naar Voorburg. In den heer van Kelkhoven verliest do katholieke gemeente een beminnelijk en ijverig vriend en leidsman. De heer H. alhier mocht dezer dagen het voorrecht en voordeel smaken van op hetzelfde uur van twee koeien, die naast elkander op denzelfden stal stonden twee kal veren van elk te mogen winnen. Zulke voordeelige koeien vindt men niet veel. Purmcrend. In de den 20 's avonds gehouden raadsvergadering werden onderstaande punten als volgt afgohandeld Voor kennisgeving werden aangenomon de modedeelingen, dat de Commissaris der Koningin eervol ontslag had verleend aan de veldwachters Joustra en Huttinga en het verslag van den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente over 1895, hetwelk bovendien voor een ieder ter secretarie ter lezing zal worden neder- gelegd. Op het verzoek van den vroegeren stadswerkman A. Scholte, om, evenals het vorige jaar, een toelage uit de gemeentekas van f 100 werd gunstig beschikt, terwijl werd afgestemd een adres van J. Westmijze sedert 3 jaren volontair aan de gemeentelijke gasfabriek om thans ook gesalariëerd te worden. Tot de toelating van het nieuw benoemd raadslid, den heer D. Uitentuis Jz., werd beslotennadat diens geloofsbrieven door de daarvoor aangewezen commissie in orde waren bevonden. Ten op zichte van het marktgeld op de schapenhokken besloot de raad voortaan ook met halve hokken rekening te houden. Ter voorziening in de vacature-D. Schoen werd tot regent van het Gast- en Proveniershuis benoemd de heer D. G. van Os. De behandeliug van het verzoek van het bestuur der afd. Beemster, Purmerend en omstreken om het marktgeld op de vruchtenmarkt te verlagen evenals te Alkmaar op 1 cent per zak waakloon daar onder begrepen, word verdaagd tot het einde van bet jaar, wanneer de verordening tot het heffen van markt- en staangeld weder aan de orde zal dienen te worden ge steld. Aan den heer C. Provily werd eervol ontslag tegen 1 Mei a.s. verleend als onderwijzer aan school I, zullende de hierdoor ontstane vacature worden aangevuld door een ouderwijzer met akte fransch jaarwedde f 650onder verplichting evenwel dat de nieuwe functionaris ook be schikbaar blijft voor tijdelijke vervulling van eventuëele vacature aan school II en III, daar reeds meer dan het minimum bij de wet gevorderd getal onderwijzers aan school I werkzaam is. Op de verzoeken van de heeren H. van der Worp en E. Blankert om continuatie van huur van de bij hen in gebruik zijnde gemeentewoningen werd gunstig beschikt, terwijl werd besloten de gemeente woningen in gebruik geweest bij wijlen den heer P. Mager en thans nog in gebruik bij den heer E. A. van der Harst opnieuw bij inschrijving te verhuren. In verband met het onder eigen beheer uitvoeren van de gemeente reiniging stelde de raad een minimum loon vast voor de daaraan te verbinden werklieden benevens eene veran derlijke belooning naar gelang van de daarvan te ver krijgen inkomsten. De waarneming van de betrekking van gemeente-architect vond de raad op voorstel van b. en w. goed, tot 1 April 1897 op te dragen aan den heer Zijlstra, directeur van de gemeentelijke gasfabriek, tegen eene boluoning van f 400. Bij de gewone rondvraag uitte de heer Stuijt zijne verwondering er overdat in deze vergadering door het dagelijksch bestuur geen voorstel werd gedaan in zake het ten raadhuize berustende vaandel en de medaljes, waarop èn »het Stedelijk Muziekkorps'', onder leiding van den heer J. P. Groot, stads-muziek- directeur èn »bet Stedelijk Muziekkorps'', onder leiding van den heer A. C. Provily, meenen aanspraak te kunnen maken. Waar de raad zich in eene vroegere vergadering onbevoegd heeft verklaard ter zake eene beslissing te nemen blijft er naar zjjue meening nog steeds niets anders over dan een en ander terug te brengen ter plaatse waar de opeisching bij deurwaardersexploit is geschied. De voorzitter bestrijdt deze meening, zegt dat het dage lijksch bestuur hierover nog nader wenscht te overwegen en deelt mede inmiddels aan het zich noemende Stedelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Provily een certificaat van onvermogen te hebben afgegeven tot be taling van proceskosten. Breedvoerige discussiën waren hiervan het gevolg en leidden tot het voorstellen door de heeren Lankelma en Simons van eene motiewelke de strekking had den burgemeester te gelasten het be twiste vaandel en de medaljes aan den vroegeren bewaarder terug te geven. Deze motie werd met 4 tegen 5 stemmen verworpen. Veel publiek was tegenwoordig, terwijl af en toe teekenen van goed- en afkeuring werden vernomen. Koog aan de Zaan. Dr. P. Jz. Proost komt voor op het 3tal ter beroeping van een predikant bij de ned. herv. gemeente te Haastrecht. Krommenie. Dr. A. Bruining staat op het gros tal te Hoogezand. Langedijk. Voor wie zich eenigszins een denkbeeld wil vormen van de hoeveelheden kool, die nu elke week van hier voor het meerendeel naar het buitenland ver voerd wordendiene het volgende in de vorige week werden alleen van het station Noordscharwoude ongeveer 30 wagens, uitsluitend met kool, verzonden. Als men nu nagaat, dat olke wagen van 5 tot 9 duizend kolen laadt, komt men voor het aantal der vervoerde kolen van de vorige week tot een getal van minstens 200.000 stuks. Deze zonnige voorjaarsdagen komen den bouwers, die nog kool in de schuren hebben, slecht te stade de koolprijzen rijzen weinig. Iieeuwarden. Alhier is gevestigd de naamlooze vennootschap »Noordelijk Landbouwcrediet.' Hare statuten zijn bij kon, besluit goedgekeurdde vennootschap is aangegaan voor 50 jaren terwijl het kapitaal bedraagt f 135.000 geheel genomen in aandeelen van f 1000. Directeuren zijn mr. W. B Buma, te Huizum bij Leeu warden en jhr. mr. W. C. E. van Eysinga, alhier. Oudcarspel. Den 21 viel op het terrein van de houtzagerij van den heer Eecen alhier een hooge stapel planken omver met het noodlottig gevolg, dat een werk man P. R., eene vrij zware wonde aan het hoofd be kwam. De arbeider is onder geneeskundige behandeling gesteld. Ursein. De lijst der stemgerechtigden alhier ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad, provinciale staten en tweede kamer, bevat de namen van 122 kiezers. WeatKaan. Volgens de door B. en W. vastgestelde kiezerslijsten, bedraagt het getal kiezers voor de tweede kamer, provinciale staten en den gemeenteraad 191 Wormerveer. Daar de heer Adr. Prins zich wegens zijn hoogen leeftijd niet meer verkiesbaar stelt voor het lidmaatschap van de commissie voor den graan handel worden ter vervulling dier vacature door B. en W. van Amsterdam voorgedragen de heeren Alb. Vis Jansz. en C. W. P. Grebe. Voor den nieuwen cursus der Volkszangschool" hebben zich niet minder dan 120 leerlingen aangegeven met de 130 die van den vorigen cursus over zijn maakt dit een aantal van 250 leerlingen. Wervershooi". Bij den veehouder P. B alhier is eeü stierkalf geteeld, dat bij zijne geboorte het zeldzame gewicht had van 128 pond. Voor het veelbelovende jonge dier werden den eigenaar reeds twee andere kalven in ruil aangeboden doch de eigenaar was terecht van oor deel, dat men het beste vee zelf moet houden. Xuid-Zijpc. Benoemd tot kaasmaker (Belkmer- weg) J. van der Ham, te Winkel. Wieringen. De gerestaureerde kerk te Hypoli- tushoef op Wieringen is j.l. Zondag ingewijd door den consulent, ds. II. A. Ludwig van Helder. De predikant bracht hulde aan den hoer P. W. Jansen, te Amsterdam, die door zijne hulp de restauratie had mogelijk gemaakt. Verder gedacht hij den burgemeester, den heer O. J. J. H. van Kempen, door wiens onver moeide pogingen alles zoo gelukkig mocht slagen den heer Tours, directeur van »Ons Huis'' te Amsterdam, die zijne tusscheukomst bij den heer Janssen verleend had den architect C.uypers, Volgens wiens plan de kerk zoo fraai in den oorspronkelijken stijl werd gere staureerd, en den aannemer N. J. Poel. In een der tnureu is een marmeren gedenksteen ge plaatst, waarop men het volgende leest »Het is eene edele, zoo niet de edolste vorm var. wel doen, die den mensch de gelegenheid opent aan zijne verhevenste aspiratiën te voldoen. Door de milde schen king van den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, werd dit kerkgebouw na jaren van vruchteloos pogen in het geheele land, met eene bijdrage van het Rijk en de Alg, Synode, in den jare 1895 gerestaureerd en in den oor spronkelijken vorm teruggebracht. Heil den belange loozen gever P. W. Janssen." Het aloude koor met zijn sierlijke ramen maakt thans met het schip d6r kerk een geheel uil, dat voor de godsdienstoefeningen dient. In een gedeelte van het schip vind men nu twee ruime zalen, waarvan er oene dient voor de vergaderingen van de afd. van den Ned Protestantenbond. (Dagbl. van Helder.) Bond van Nederlandsche onderwijzers. Het hoofdbestuur van bovengenoemden boud bestaat voor 1896 uit de heeren G. Severijn, voorzitter, J. E Wassenaar, vice-voorz., Ph. M. Ketelaar, alg. secr., F. L. Ossendorp, 2e secr., Ph. v. d. Vos, le penningm., J. G. van Kuykhof, 2e penningm., M. v. d. Brand, archivaris, M. O. J. H Oramerus en J. Bouland. Het aantal afdeo- lingen bedroeg op 1 Januari 113 (nu 116) met 3356 gewone leden en 267 algemeene leden. De Bode", het orgaan der vereeniging, verschijnt 2 maal 's maands met eene oplage van 5300 exemplaren. Een hoogst belang rijke instelling van den bond is de in 1891 ingestelde weerstandskas, die zich v.n. ten doel stelt ontslagen on derwijzers en minder gesalarieerden zooveel mogelijk te steunen. In het jaar 1895 is er voor den Bond heel wat te doen geweest en is de vereeniging meermalen met succes opgetreden. Telegrafie. Ten behoeve van den vischhandel is op het Rijks telegraaf kantoor te monnikendam tijdelijk de door- loopende dagdienst ingevoerd. Het kantoor zal dus tot nadere mededeeling open zijn: op werkdagen van 7$ uur voor- tot 8£ uur namiddags op Zon- en feestdagen van 7J8} uur voor- en van 12j en 6)uur namid dags (Spoortijd). Gedeserteerd. Honderd zes en dertig personen zijn gedurende het vorige jaar van de landmacht hier te lande en in West- Indië van het korps mariniers en van het Oost-Indische leger gedeserteerdomtrent wier lot bij de korpsen waartoe zij behoord hebbenop 1 Januari 1896 niets stelligs bekend was. Kievitseieren. Vun Texel zijn Donderdag de eerste kievitseieren verzondon en wel 2 stukswelke in den polder Eierland waren gevonden. mishandeling van honden. Men schrijft aan de Telegraaf Meermalen werd de laatste weken geschreven over de ergerlijke mishandeling waaraan tegenwoordig de honden als trek- en lastdieren blootstaan. Een nieuwe bijdrage daarbij is het volgende, mij b'ij persoonlijk onderzoek ge bleken Men heeft n.l. een middel gevonden om het dier dat tusschen de boomen loopt (en die reeds het gewicht van de kar draagt) te sturendaartoe wordt een kettinkje door den bek en om de onderkaak met lossen strik be vestigd terwijl de beide uiteinden (als touwen) door den op de kar zittenden bestuurder, worden vastgehouden één ruk is voldoende om den hond, vaak jankond van pijn, naar rechts of links te wenden. Een tweede middel, zeker minder pijnlijk, zag ik zeer veel toegepast de hond heeft n.l. een lederen muilband om, waaraan ter zijden de leidsels zijn bevestigd. Mis handeling ontstaat echter ook door dit laatste middel, en daar dagelijks op onze buitenwegen hondenmishande ling onder dllerlei vorm kan worden aanschouwd, zijn beperkende bepalingen, omtrent het gebruik van honden als trekdieren, in onze verlichte 19e eeuw zeer gowenscht. Bloemencorso. Het Bloemencorso, in den loop der volgende maand in de gemeente Bloemendaal te houden, en waaraan tal van wielrijders reeds hun deelneming hebben toegezegd, zal van uit het gebouw der samenkomst, de stoomwas- scherij van den heer W. van Dieren Bijvoet, gehouden worden langs den Bloemendaalschen weg door Overveen en den Zijl weg, keeren door de Delftstraat en de Spoor wegstraat, gelegen in de gemeente Haarlem, en daarna doorgaan tot achter de kerk te Bloemendaal, waar de stoet wordt ontbonden in het geheel een afstand van ongeveer 10 kilometer Muziekcorpsen zullen deel uitmaken van den stoet en, om het bloemen feest te voltooien, zullen overal zooveel mogelijk losse bloemen, namelijk enkel de kelken, ver krijgbaar worden gesteld om te dienen als projectielen, zoo voor toeschouwers als voor deelnemers. Om het aantrekkelijke van het geheel te verhoogen, zal getracht worden de verschillende ondordeelen van den Wielrijders-Bond te symboliseereneen nog te benoemen jury zal oordeelen over het geestige of het fraaie der versieringen, welke de grootste verrassingen kunnen ge ven. De heer A. Koolhoven te Bloemendaal is belast met de algemeene regeling van dit corso, dat een waar feest belooft te zullen worden. Dit Bloemenfeest gaat uit van de afd. Noord-Holland van genoemden Wielrijders-Bondde afdeeling Zuid- Holland had eveneens een dergelijk voornemen opgevat en meende dat te Lisse ten uitvoer te kunnen brengen. Om nu een en ander naar wensch te doen slagen, worden pogingen aangewend die beide corso's te doen samen vallen en te doen plaats hebben in Bloemendaal, omdat daar de meest geschikte gelegenheid bestaat en men daar het gemakkelijkst kan komen. Gelukt dit, dan worden afdeelingstochten georganiseerd naar Bloemendaal, of eigenlijk naar Haarlem, van uit Utrecht, Zuid- en en geheel Noord-Holland, en bij gunstig weer zal dit corso een groote voldoening geven voor deelnemers en niet minder voor toeschouwers. Zelfs in buitenlandsche bladen is de aandacht gevestigd op het Bloemencorso in den hyacintentijd." Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland. Blijkens de dezer dagen verschenen lijst van het bestuur en de leden der »Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen" in Noord-Holland telt deze thans 88 leden. Eere-voorzitter is de Burgemeester van Am sterdam. Eere-leden zijn de heerenP. B. J. Ferf, te Haarlem, Mr. G. van Tienhoven, te 's-Gravenhage, Mr. A. A. Land, te Haarlem, en H. J. Versteeg, te Schiedam. Het bestuur bestaat uit de heeren: Jhr. Mr. J. W.G. Boreel van Hoogelanden, te Haarlem, voorzitter; H. J. Calkoen, te Edam, tweede-voorzitter Mr. C. M Rasch, te Haarlem, secretaris Mr. H. J. C. van Tienen, te Zaandam, tweede-secretaris, en F. Groot Gzn., te Mid- woud, penningmeester. Intercommunale Telcphoon. De bediening der intercommunale telephoonlijnen door de Rijkstelegraaf zal, naar »Het Vad." meldt, wel dra tot stand komen. Tusschen Dordrecht en Rotterdam zijn de lijnen reeds op Rijkspalen aangebracht en op een wisselbord op het Rijkstelegraafkantoor te Rotterdam verbonden. Ook langs de banen der H. IJ. S. M. is men reeds bezig met het leggen der lijnen. Het Personeel. Eene resolutie van den minister van financiën van 9 Maart j.l. bepaaltdat met de voorbereiding der hef fing van de personeele belasting over liet dienstjaar 1896/97 overeenkomstig de bestaande wettenkan wor den begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdighet laatste althans vóór 20 Augustus a.s., executoir verklaard te worden. Het aantal opcenten ten behoeve van de gemeenten op de hoofdsom van de personeele belasting te heffen zal later worden opgegeven. Gaarkeukens - Amsterdam. De Maatschappij voob Volkskeukens. Verkochte portiën ad 8 cents portie. Eerste keuken, Laurierstraat 246. In Februari 10450 portiën, of per dag 418. Tweede keuken Haarl. Houttuinen 33. In Februari 4525 portiën of per dag 181. Derde keuken, Kadijk 3. In Februari 3825 portiën of per dag 153,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5