BURGERLIJKE STAND. Uitbreiding van kiesrecht. In eeue te Groningen gehouden vergadering van afgevaardigden van 17 democratische vereenigingen die aangesloten zijn bij het provinciaal comité voor kiesrecht uitbreiding is besloten één groote provinciale meeting aldaar te houden op den tweeden Paaschdag. Wut van 't Algemeen. De afdeeling Scheveningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor 14200 aangekocht een groot heeronhuis met erf en tuin aan do Keizerstraat te Scheveningen, ten einde daarin de spaarbank, de bi bliotheek en andere instellingen van genoemde Maatschap pij te vestigen. Bloem bollenteelt. Te Uitgeest heeft de heer J. Baron (Ericus) voor oene talrijko vergadering uitgeschreven door de afdeeling Ui tg eest der Algemeene Vereenigeng voor Bloembollen cultuur, gesproken over Bloembollencultuur, een der hoofd middelen van bestaan aldaar. Uit zijne rede meldt men het navolgende als hoofdpunten Do zandige strook gronds langs de Hollandsche kust leent zich bijzonder voor de bloembollencultuur, hetgeen toegeschreven moet worden aan het kalkgehalte van dien bodem. Kalk is dan ook een noodzakelijk bestanddeel van bloembollengrond. De z. g. »kwade plekken", bij de kweekers welbekend zijn gewoonlijk arm aan kalk. Bij de verschillende ziekten der bloembollen spelen de bac teriën een groote rol. Gelukkig zijn er midelen om die bacteriën te bestrij den en de besmette velden te ontsmetten. Zwavelzuur, ongebluscbte kalk en chloorkalk zijn daarvoor de aange wezen middelen. Door den invloed van den regen gaat de kalk lang zamerhand de diepte in en worden kajkrijke gronden arm aan kalk. Als doeltreflende meststoifen voor deze gronden werden genoemd phosphorzure kalk en carneliet. Ten slotte gaf de spreker nog vele nuttige wenken over het kweeken van bloemen op glazen en in potten. Na de pauze werden verschillende vragen door hem beantwoord. (N. v. d. D.) Ook een jnbilé. De National Zeitung herinnertdat men in 1895 den 900sten verjaardag had kunnen vieren van de in voering der vork in westelijk Europa. In 995 moet na melijk een Byzantijnsche prinses te Venetië de eerste vork hebben ingevoerd, bij gelegenheid van haar huwelijk met den zoon van den doge Pietro Orsolo. De voor naamste families van Venetië volgden de nieuwe mode na, ofschoon de geestelijkheid zich aanvankelijk daarte gen verzette. Het duurde 360 jaren, eer de vork van Venetië naar Florence kwam in 1579 vindt men haar in Frankrijk, en eerst in 1608 werd zij door een Engelsch reiziger in Engeland ingevoerd. Kreupelen. In de laatste zitting der Académie de Médicine heeft dr. Calot twee meisjes voorgestelddie hij door een operatie genezen had van aangeboren kreupelheid een gebrek dat tot dnsver als ongeneeslijk werd be schouwd. Behalve deze heide meisjes die lustig rond sprongen en dansten zonder een spoor van kreupelheid meer te vertoonen heeft dr. Calot er nog zes andere gonezen door een operatiedie volstrekt niet gevaarlijk moet zijnvijf en twintig dagen na de operatie kan het verband worden afgenomen, en begint do orthopedische behandeling. Op den 30sten dag beginnen de patiënten met behulp van anderen te loopen na 40 dagen mogen zij allen loopen, maar gedurende vier a vijf maanden moeten de spieren, die ten gevolge van de werkloosheid geatrophieerd zijn, geëlectriseerd worden. De behande ling is eerst als afgoloopen te beschouwen, als het kind den geheelen dag kan spelen en loopen zonder vermoeid te worden. Water en Geneeskunde. Het geneeskundig tijdschrift the medical Record haalt een artikel aan, waaruit blijkt, dat 't voor drie eeuwen eenigen moed moet gekost hebben, het drinken van water aan te bevelen. Een enkele durft beweren, dat 't ongestraft kan geschieden, mits men er in zijn jeugd mede begint, zooals het voorbeeld van sommige arme lieden aantoont. Toch zegt die schrijver, dat in het water de oorzaak van verschillende ziekten gelegen is, zooals opzwolling van lever en milt. Hoewel van tijd tot tijd merkwaardige voorbeelden voorkwamen, dat waterdrinkers gezond waren, wordt nog in het jaar 1622 nadrukkelijk gezegd, dat het water bij bewoners van koude landen den eetlust schade doet, do natuurlijke warmte verwoest, de kracht van de maag vernietigten zoodoende de oorzaak is van allerlei euvel. Gelukkig is intusschen later gebleken, dat het water een bij uitstek gezonde drank is, mits 't de noodige zuiverheid bezit, en is men zich in do laatste jaren meer on meer er op gaan toeleggen, overal water van vol doende zuiverheid te hebben. Invoer van zangvogels. Eene eigenaardige scheepslading gaat dezer dagen van Londen naar de Kaapkolonie af. Zij bestaat uit 120 duizend zaugvogels van allerlei soortdie in het Kaapland in vrijheid gelaten zullen worden om zich daar te acclimatiseeren. Be Slag bij Adoea. De slag bij Adoea is bijzonder moorddadig geweest. Aan weörszijden moeten 10,000 man zijn gevallen. Aan Italiaansche zijde zijn van vijf genoraals er twee gedood (Dabormida en Arimoni)één (Albertone) is gevangen genomen. Van zeven oversten zijn twee gedood en is een gevangenvan vier en vijftig bataljonscommandanten kunnen er vijftien als dood worden beschouwd een zes tiende is in krijgsgevangenschap weggevoerd. Er hebben ongevoer 9000 Italianen aan den slag deelgenomen 5600 zijn gedood en 3000 waaronder vele gewonden naar de Italiaansche legerplaatsen teruggekeerd. Do ge- doode inlandsche strijders brengen het cijfer op 10,000. Scheep§rainp. In het Kanaal van Bristol heeft Donderdag tijdens oen storm en dik weer een aanvaring plaats gehad tus- schen do bark Forest Belle van Newport en de brigantijn Zenith van Falmouthmot het gevolgdat do Zenith zonk en alle opvarenden verdronken, behalve een matroos, die op de bark oversprong. Engeland heeft naar het schijnt het record van de grootste eonranteuoplnag. Het weekblad Lloyd's News" heeft een oplaag van 1004406 exemplaron. Dat is echter maar betrekkelijk weinig meer dan het parijsche blad sLe Petit Journal", waarvan dagelijks een millioen exemplaren worden verspreid. In het afgeloopen jaar zijn in Engeland 820 per sonen bij spoorwegongelukken en 1054 bij ongelukken met rijtuigen omgekomen. Overreden zijn bovendien 253 door treinen 372 door paarden en rijtuigen. Waar uit weer blijken zoudat de spoortrein een veiliger ver voermiddel is dan het rijtuig. Verder zijn omgekomen door den bliksem 15 door zonnesteek 41van koude 91 bij het voetballen 16 bij cricket 3 bij het baden 2172 monschen. Zelfmoorden zijn gepleegd door 2052 mannen en 677 vrouwen. In Groot-Brittanie en Ierland zijn in 1894 voorgekomen 1061 werkstakingen (tegen 782 in 1893), waarbij 324,245 arbeiders (tegen 636,386 tengevolge van de staking dei- mijnwerkers) waren betrokken. Voor het meerendeel waren deze stakingen het gevolg van loongeschillen doch is het aantal van die, welke ontstaan waren door wijzi gingen in de regeling van den arbeid in vergelijking met het voorgaande jaar toegenomen. Slechts in 372 van de 1061 gevallen was de afloop gunstig voor de werklieden. Naar schatting werd bij de strikes voor 2000000 aan loonen verloren tegen 6500000 in 1893. Tramwegen. De eerste tramlijn dagteekent van 1860 en werd in Engeland te Birkenhead gelegd. In 1876 had dat land nog slechts 254 kilometer, in 1887 1418 kilometer, die 165 millioen gulden van aanleg hadden gekost. Elke passagier bracht in 1876 nog 10 centen in in 1887 nog slechts 8'/2, in 1894 7 centen. De exploitatiekosten daalden in die jaren van V\1 tot 61/, en 51/» cent per reiziger. Italië heeft een zeer groot aantalnl. 3000 kiliometer tramwegen vooral in het noorden gelegen. Milaan al leen heeft 10 stoomtramlijnen, Turijn 7, Rome, Bologna, MantuaBrescia en Alessandria elk 4. Vleistal van f 300.000. Een diefstal van 600.000 francs is te Parijs ge pleegd ten huize van de wed. Fanet, Avenue Victor Hugo. Het was midden op den dag. Mevr. Fanet was met hare schoonzuster, die bij haar woont, naai het concert van Lamoureux, en er was niemand thuis dan de keu kenmeid. De dieven, die waarschijnlijk met een valschen sleutel in huis kwamen, schoven van buiten de knip op de keu kendeur zoo kon de meid het hun niet lastig maken, en zij stalen uit de brandkast al wat van hun gading was, voor een bedrag van ruim 600.000 fr. Eerst toen Mevr. Fanet terugkwam en hare dienstbode opgesloten vond, werd de diefstal ontdekt. De keuken meid had wel de knip hooien verschuiven maar zij meende, dat de dames thuiskwamen en haar opsloten, om niet gestoord te worden (sic). De dief moet goed bekend zijn geweest met de gewoonten in het huis. Men ver moedt, dat het een gewezen bediende van Mevr. Fanet is_ Wat Fransche schrijvers verdienen. De Revue Encyclopédique heeft nauwkeurige on derzoekingen ingesteld om te weten te komen, welke in komsten de tegenwoordige schrijvers van hun werken trokken, en is tot verbazingwekkende cijfers gekomen. Richebourg heeft in 25 jaar met zijn pen anderhalf millioen verdiend. De Montepin schat, dat één regel hem 7 frs. moet opbrengen en het Petit Journal betaalt dezen volksschrijvers soms een roman met 50.000 francs Jules Mary, die gewoonlijk een franc per regel kreeg voor zijn avouturen-romans, daalde tot een halven franc nu hij zede-romans schrijftmen ziet het betere genre wordt niet altijd beter betaald. Volgens het Journal des Goncourts bekende Daudet zelf in 1894, dat hij 120.000 francs per jaar maakte. Zola moet jaarlijks meer dan 200.000 frs. verdienen Revue Encylopédique schat zijn inkomsten voor 1896 op 288.500 frs. en welvoor Rome, als feuilleton in Le Journal, als boek plus de vertaal rechten samen 180.000 frs., gerekend maar het gemid delde der laatste vijf romans verkoop van vroegere werken 39.500 frs.; geïllustreerde uitgaven 15.000 frs.; tooneel 4.000 frs.; artikelen in den Figaro 50.000 francs. Dat deze cijfers juist zijn, durft de Revue Encyclopédique zelf niet verzekeren. Geen der Australische koloniën schrijdt met zulke reuzenschreden voorwaarts als West-Australië. Dit blijkt ten duidelijkste uit de inkomsten van den staat. De zegclbelastlng hoeft in November 1895 niet minder dan 740 percent meer opgebracht dan in November 1894 en de grondbelasting was zelfs met 2860 pCt. gestegen. Het totaal der staatsinkomsten bedroeg in de elfde maand van het vorig jaar het dubbele van die in November 1894. Witte Kruis. Afdeelingen der Noord-IIollandsche Verecniging »Het Witte Kruis" zijn weder gesticht te Nieuwen- datn, Heemstede en Sint Maarten. Warutcnliulzen. Geboren. 1 Febr. Trijntje Jannetje, d. van W. Heman en C. Swager. 9 Grietje, d. van W. Grin on N. Jonker. Mar- tientje, d. van J. Damiaans en F. IJpma. Afra en Cornelis, d. en z. van W. Lingerak en L. Nannes. 17 Cornelia Alida, d. van C. Slijkerman en M. Kooijman. 19 Johannes, z. van P. Timmer en A. Tesselaar. 20 Aaltje, d. van G. Nieuwland en C. Verver. Overleden. 26 Febr. Cornelis Kraakman, wednr. van M. Slijkerman 88 j. 27 Elisabeth, d. van P. Kogor en A. Rol, 12 j. 28 Cornelis, z. van R. Mink en A. Schrijver, 3 m. Uitgeest. Getrouwd. 2 Febr. Klaas Bloedjes en Wilhelmina Rijs. 3 Jan Knijn en Hendrika de Goede. 9 Jacob van der Eng en Jansje Steeman. Geboren. 2 Febr. Maartje, d. van Willem Schipper en Elisabeth Groot. 3 Catharina, d. van Jacob de Jong en Trijntje Groot. 5 Johannes Hendrikus, z. van Johannes Hendrikus Tholen en Trijntje Trompetter. 9 Charles Louis, z. van Adrianus van Kaam en Julia de Koek. 12 Gijsbert, z. van Pieter Schoone en Neeltje Swart. 13 Mathilda Maria, d. van Petrus Johannes Kil en Elisabeth Mathijssen. 14 Cornelis, z. van Hendrik Bourgonje en Elisa beth van Webering. 17 Elisabeth Maria, d van Hendrik Schavomaker en Maria de Ruiter. Maria, d. van Frans Rumphorst en Antje Rozemeijer. 22 Elbregt, d. van Dirk Schenk en Trijntje Klomp. 24 Petrus, z. van Jan Heijne en Baafje Beentjes. 26 Jacobus, z. van Jacob Smit en Cornelia Smit. Overleden. 12 Febr. Levenloos aangegeven dochter van Hendrik Kromhout en Aaltje Ferwerda. 25 Cornelis Bakker, wednr. van Grietje Olie, vroe ger van Antje Jaapies en eerder van Beletje Besse, 82 j. 27 Jan van der Vegt, echtgen. van Trijntje Ad miraal, 48 j. Heerhugowaard. Ondertrouwd. 14 Febr. Arie Groot en Guurtje Egmond. Geboren. 3 Febr. Antonius Aloijsius, z. van Johannes van der Vliet en Catharina Cornelia Snel. 5 Lnitje, z. van Johannes Stam en Louwtje Sol man. Margaretha, d. van Sij brand Klaver en Trijntje Bleeker. 6 Jacob, z. van Pietertje Hittema. Willem, z. van Jan Groot en Trijntje Quant. 9 Lucia Johanna, d. van Jacob Zuurbier en Guurtje Trompetter. 10 Catharina Cornelia, d. van Klaas Vader en Dieuwertje Commandeur. 16 Pieter, z. van Pieter Bakkum en Aaltje Mooij. 18 Margaretha, d. van Jan Tromp en Cornelia Bakker. 19 Cornelia, d. van Frans Dekker en Antje Konijn. 20 Margaretha, d. van Cornelis Borst en Elisabeth Smit. 23 Agatha Hendrika, d. van Jacob Laan en Maria Koopman. 24 Maria, d. van Arie Steur en Klaasje Limmen. Overleden. 3 Febr. Jacob Smit, wednr. van Jacoba Zwerver, 75 j. 6 Jan Mak wednr. van Marijtje Bevermeijer, 80 j. 9 Jacobz. van Pietertje Hittema3 d. 13 Pieter, z. van Klaas Oud en Taatje Klaver, 10 j. Elisabeth d. van Pieter Jongkind en Trijntje Schipper 5 j. Neeltje, d. van wijlen Willem de Groot en Rensje Koemeester 11 j. 17 Neeltje Stekelbos, echtgen. van Klaas Rloi- meer53 j. 27 Agatha Hendrika, d. van Jacob Laan en Maria Koopman, 3 d. 28 Cornelis Danenberg, echtgen. van Trijntje Groot 52 j. Akersloot. Getrouwd. 5 Febr. Gerrit Leijen en Elisabeth Korver. Ondertrouwd en getrouwd. 7 en 19 Febr. Gerrit de Geus en Trijntje Bakker. 14 en 26 Cornelis Groot en Alida Mina Koppes. Geboren. 11 Febr. Maartje, d. van Aris Schrooder en Sjjtje van Egmond. 15 Johanna, d. van Arie Voorhout en Ariaantje Zwart. 17 Petrus Jacobus, z. van Dirk Verduijn en Aaltje Tiebie. Henricns, z. van Klaas Verdnin en Grietje Gijzen. 18 Grietje, d. van Albert Water en Elisabeth Nie- rop. 22 Helena, d. van Jacob Kerssens en Anna Spren keling. 27 Wilhelmina, d. van Pieter Blankendaal en Wil- lemina Baltus. 28 Anna, d. van Jan Schut en Guurtje de Boer. Overleden. 19 Febr. Neeltje Lakemau, echtgen. van Jacob Kalver- boer, 56 j. 27 Jan Hendrik Sander, wednr. van Guurtje Kuijs, 70 j. Bergen. Getrouwd. 4 Febr. Jacobus Stam te Schoorl en Geertje Dekker, alhier. 9 Cornelis Vrasdonk en Geertje Haker, beiden alhier. Geboren. 9 Febr. Hendericus Cornelis, z. van Leonardos Burge- ring en Vronica Leijen. 16 Geertruida Johanna, d. van Johannes Groene- woud en Susanna Christina Vlugt. 24 Margaretha, d. van Nicolaas Hoebe en Elizabeth Mosch. 27 Cornelia, d. van Jacob Tnijn en Maria van Citters. Willem, z. van Willem Boon en Aaltje Jonker. Overleden: 27 Febr. Jan de Jong, 91 j. Drukkerij Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6