Gilda Scüwaiiiiof. No. 39. fierste blad. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. ZONDAG 29 MAART. Onbestelbare Drieven, Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAAiïSCHE COIJIUNT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80Laneo door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummetr IS ctB. i? (n'pfii Telefoonnummer3 Prijs der gewone Ad vertent lën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden gedurende de le helft van Maart 1896 G. Feenstra, AmsterdamC. Kooper, 's Gravenhage D. Bauren Haarlem. Van Hensbroek: J. Kos, Haarlem. Van Hoogwoud: Gebr. Bakker, Rotterdam. Van Oudkarspel: P. de Geus, Warmenhuizen. Buitenland. P. de Boorder, Oost-Indië, (2 stuks.) HlfiXfiKSLlJSTfiH. De Voorzitter van den Raad der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennisdat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Oeneraal van de Provinciale Staten en van den Ge meenteraad op heden door hen KESLOTEN, op nieuw gedurende 8 dagen ter lezing op de secretarie dezer ge meente nedergelegd en in het Stadshuis aangeplakt zijn. De Voorzitter van den Raad voorn., A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 28 Maart 1896. VARKENS- en KALVEREN-SLACHTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab. brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hnn beslnit van 26 Maart 1896 aan L. TJ ALLE WAL, van beroep koop man, wonende alhier en zijne rechtverkrijgenden vergun ning verleend hebben tot het oprichten van eene varkens- en kal veren-slagerij in het porceel aan het Groot-Nieuw- land, wijk D, no. 29. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 26 Maart 1896. L. VAN DER VEGT. BELKIE. Nadat hij nogmaals had beraadslaagd met den staatssecretaris van den Congostaatden heer Van Eetvelde en met den minister van oorlog, generaal Brassine, is koning Leopold der Belgen met zijn dochter naar Nizza vertrokken. Het berieht van een voorgenomen reis naar Londen wordt te Brussel bevestigd. De gezondheid van den oud-minister-president van België den heer De Uurietgeeft weder aanleiding tot ernstige ongerustheid. Naar het schijntwordt de heer Do Burlet bedreigd door eene nieuwe verlamming dei- tong. Zijn vertrek naar Lissabon is uitgesteld. BULGARIJE. De mogendheden van het Drievoudig Verbond hebben volgens den Weener berichtgever der Daily News", besloten, om aan vorst Ferdinand, die tot nog toe den titel van Hoogheid voerde dien van Ko ninklijke Hoogheid te verleenen sedert de Sultan dit gedaan heeft en dezen titel voor het eerst te gebruiken 19) van HANS WACHENHUSEN. »Deze beschikking, mijnheer Windham, behoort alzoo van al heden bij mij 1" »Zeker. Maar ik schrik voor de gedachte, sedert ik nwe woorden gehoord heb." De heer Windham toonde haar voor het eerst eene ontevre den honding. Esther glimlachte bitter en schudde weder het hoofd. »Houd mij niet voor ondankbaar", sprak zij, voor zich uitziende. »Het is mijn eerste wenschook verder naar uwe raadgevingen te luisteren, doch ik word er toe gedwongen om het begeeren van mijn hart in overeenstemming te brengen met dat van uw rijper oor deel. Gij waart te hard, mijnheer Windham, ik hoorde, wat gij tot hem zeidetgij belèedigdet hem zwaargij kocht van hem mijne vrijheidzonder dat ik deze be geerde gij vernederdet hem krachtens uw gezag als voogd, liet hem in zijn ongeluk, in zijnen beschamenden toestand geen kens, toen de dood van zijnen vader hem zoo onverwacht wegriep. Gij wist niet, dat ik hem ver giffenis schonk en vergiffenis moest schenken, toen ik u hoorde. Hij was reeds edelmoedig genoeg geweestter neer gedrukt door zijn lotvan mij aistand te doen omdat hij zich niet in staat rekendemij gelukkig te kunnen maken en gij moest hem daarvoor nog zoo diep voor mij vernederen, dat gij »Miss Esther", viel hij haar gestreng in de rede, »het hart van een meisje is een verblind rechter. Het is naar mijne opvatting wel mogelijk dat een lichtzinnig jongmensch eene vrouw oprecht en trouw lief heeft, maar dat hij haar gelukkig kan maken, is ten minste onwaar schijnlijk want het inwendige geluk wordt steeds be- heerscht door uitwendige omstandigheden, die een licht- in de brieven, waarbij hnnne vertegenwoordigers te Sofia benoemd worden. DIJITSCHLAND. De 70e verjaardag van Liebknecht, die op 29 Maart valt, is reeds Dinsdag gevierd door de sociaal-democratische fractie van den Rjjksdag en de redactie der Vorwarts" met een feestmaal, waaraan 150 personen deelnamen. Het geschenk der Rijksdagfractie bestond uit een bronzen plaat op roodfluweeleu grond met het opschrift»Ihrem Senior, Wilhelm Liebknecht, zum siebzigsten Gebnrtstage die Sozial-democratische Fraktion im deutschen Reichstage. Felix qui potnit rerum cognoscere causas." (De sociaal-democratische partij in den duitschen Rijksdag, aan haar oudsten lid Wilhelm Liebknecht. Gelukkig hijdie de oorzaken der dingen heeft leeren kennen.) Bebel overhandigde dit geschenk met een toespraak. Op 10 Meiden herinneringsdag van den Frank- forter vrede zal te Frankfort a. M. een gedenkteeken voor keizer Wilhelm I worden onthuld. Op verzoek van den keizer zullen al de Duit9che bondsvorsten door de stad Frankfort worden uitgenoodigd. EdïPTE. De commissarissen der Schnldkas hebben, zonder zich te storen aan de oppositie van Frankrijk en Rusland, de gevraagde £E. 500,000 nit het reservetonds voor de expeditie naar Dongola bewilligd. £E. 200.000 zullen dadelijk ter beschikking worden gesteld. De Engelsche, Italiaansche, Duitsche en Oostenrijksche commissarissen stemden vóórde Franscho en Russische commissarissen stemden tegenna geprotesteerd te hebben, gingen laatstgenoemden heen. Het Parijsche syndicaat der houders van Egyptische schuld heett onmiddellijk de commissie en de ministers als verantwoordelijk gedagvaard. ENKELAND. In het Lagerhuis zeide vice-minister Curzon dat de Porte niet geprotesteerd heeft tegen de expeditie op den Nijl. De sultan heeft alleen inlichtingen gevraagd over den aard en het doel der operatiën en daarvan is hem mededeeling gedaan. Er is niet vooruit kennis gegeven van het plan om naar Soedan op te rukken. De Porte heeft niets gedaan of niets willen doen waardoor de bevoegd van den Ktiedive wordt voorbij gegaan. Het Britsche bezettingsleger in Egypte zal, luidens een telegram aan de Londenscbe bladen, worden ver sterkt met een regiment van Malta. De Times" ontvangt sedert een paar dagen weder zeer onrustbarende berichten nit Zaid-Afrika. Volgens die belichten neemt de ongerustheid toe en zal president Krnger niet naar Engeland komen. Van andere zijde worden die berichten echter weer tegengesproken. Te Londen is telegraphisch bericht ontvangen, dat een opstand uitgebroken is onder de Matabeles in de districten Inveza en Filabnsi. Een aantal blanken zijn vermoord, waaronder do heer Bentley, commissaris voor de inlandsche aangelegenheden de blanken zoeken een schuilplaats in Bnluwayo. Uit Gnrlo zijn 75 vrijwilligers met een Maxim-kanon tegen de oproerlingen uitgerukt. zinnige, zelfs met de beste bedoeling, verwoesten zal, al waren zij nog zoo onverstoorbaar Moet ik het beleven, u met znlk een ik moet openhartig spreken tot den bedelstaf te zien komen Hebt gij ooit een mensch bij dezen gelukkig gezien Esther keek op, niettegenstaande zij zich van de waar heid dezer woorden bewast was, vol verwijt. »Zijt gijdie tot op dit oogenblik mijn voogd waartniét genoeg man van zaken om te bedenken dat er mid delen zijn, om mij hiervoor te bewaren De heer Windham werd getroffen door het overleg van het meisjemaar hij lachte bitter. Gelooft gij nietmiss Esther dat de liefde eenor vrouw zwak ge noeg is alle znlke middelen te verijdelen of krachteloos te maken Gij zijt van af heden meesteres over uw vermogen en gij bemint dezen man Wat hadden voor zorgsmaatregelen van mijne zijde voor nat gehad En was ik door het testament tot zulk een maatregel ge rechtigd Gelooft gij, dat ik zelf dit niet zon overwogen hebben Maar eene andere vraag isrekent gij er op met uwe nog niet beproefde mensehenkennis een ver kwister te bekeeren »Emin zal in en aan zijne kunst vreugde en tevre denheid genoeg vinden wanneer hij zonder zorgen is." »Met je welnemen 1" viel hij haar snel in de rede. »Vond hij deze tot heden Was hem de kunst niet een speel tuig om zoo te zeggen een sport Had hij werkelijke geestdrift voor haar, zij zou hem reeds een vriendelijke, vertrouwde gilds geweest zijn, maar hij houdt meer van het leven dan van do knnst en dit is altijd een verleider Overigens, miss Esther", zeide hij ten slotte, vriendelijk doch beslist, maakt gij mij zelf daarop opmerkzaam, dat ik van heden geen recht meer heb om uver u te be schikken; ik leg dat recht alzoo in uwe handen I" Vast besloten stond hij op. De gestrengheid van zijnen toon deed Esther schrikken ontsteld over zich zelfzag zij hem in het plotseling koude gelaat. De gedachte hem beleedigd te hebben nog meer die hem te zullen ver liezen, deed haren wil buigen; de smart over het verlies eener liefde op hetzelfde bedwelmende oogenblik, waarop De steden in Matabeleland worden in staat van ver dediging gebracht en vrijwilligers worden aangeworven. Nog meer troepen gaan naar Inveza. De Gambo-opper- hoofden zijn onder arrest. De reiziger Selous die een schuilplaats heeft gezocht te Bnlnwayo, is van meening dat men door onmiddellijk krachtige maatregelen te nemen er in zal slagen den opstand te dempen. Krootschermer. Mej. B. Tj. van der Leij, on derwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is tot eene dergelijke betrekking benoemd te Almeloo. Heerhngowaard, De laatste der volksvoor drachten in dit seizoen van het Nutsdepartement, met medewerking van de rederijkerskamer en het Fanfarecorps is den 26 gehouden. De voordrachten van 5 nutsleden, de opvoering van het toonoelspel »De laatste stuiver" en de 6 muziekstukken werden op verdienstelijke wijze uit gevoerd, terwijl bovendien de bespreking door dr. Post, van brongas en acetylBengas en de grondstoffen waarvan het gemaakt wordt, met belangstelling werd gevolgd. Kunstnijverheid. Het onderwijzend personeel der school voor kunst nijverheid te Haarlem heeft onlangs eenige verandering ondergaan. De heer J. Knijper, die sedert 1 Februari 1883 aan de school verbonden was, werd benoemd tot hoofdleeraar aan de Kon. Academie voor schoene kunsten te 's-Gravenhugeterwijl de heer Fred. J. Oldewelt, die sedert October 1891 met de leiding der schildersklasse belast was, benoemd werd tot directeur der afdeeling schoone kunsten der academie Minerva", te Groningen. Naar aanleiding hiervan werdon aan genoemde school de heeren H. M. Krabbé voor de schildersklasse en de heer J. W. Hanrath voor de bouwkundige afdeeling be noemd. De school werd in het afgeloopen schooljaar 1895 bezocht door 235 leorlingen. Stormberlchtcn. De west-noordwesten wind, die sedert den ochtend van den 27 met kracht blies, stond te Soheveninsreu vlak op de knst, tengevolge waarvan de zee vrij hoog stond en men eenige bezorgdheid koesterde tegen het nar van hoogwatertij. Door afslaan van hot zand zakte de spoor- wegdijk langs het strand hier en daar weg en de voor bereidende werkzaamheden aan de strandhoofden moesten gestaakt worden. Van dit werk geraakte eenig rijshout los, dat naar zee dreef. Te Zntfen is door den hevigen wind de kar van een venter met rieten stoelen met het daarvoor gespannen paard in de Haven van den Kanonsdijk gewaaid. Men meldt nit Texel van den 27 De wind schoot hedenmorgen plotseling nit het Z.W. naar het N.W. Het is hier vliegend stormweer, zoodat de knstvisschers de vlucht namen, doch zij konden de haven niet binnenloopen. Langs de kust liggen ze met hnn vaartuigen ten anker. Ze hebben betrekkelijk weinig averij. De postboot arriveerde '/2 uur te laat, wegens zij daaraan toegegeven had, de overtuiging, dat deze man zonder medelijden geweest was hadden haar tot eenen stap gebraehtwaarvan zij de ernstige beteekenis eerst door zijne honding leerde kennen. Zij liet het hoofd dieper zakken; zij gevoelde zich zoo ellendig. Mijnheer Windham", sprak zij nauwelijks hoorbaar, hem de hand toestekende zonder op te zien, mot een troosteloos hart, »beleedigde ik n, het was niet mijne bedoeling, neen zeker nietZij drukte innig de handdie hij haar toegereikt had. »Wees niet boo3 op mijwanneer ik beproef te rechtvaardigen, wat ik sprak Het zal voor n geen verwijt zijn, wanneer ik n beken, hoe mijn hart, dat vrij wilde zijn van iedero gewaarwordingdie voor hem noodlottig zou kunnen zijn zich altijd weder op uw beproefd oordeel te zijnen gunste beriep Ik zag hem gaarne, reeds bij onze eerste ontmoeting; hij was mij in den aanvang .niet dan een belangstellende en vriendelijke vriendeerst toen gijmijnheer Windham Een krachtige handdruk stoorde haar. Hij gevoeldewat zij hem wilde zeggen, wat hij zich zeiven reeds voorgehouden had, maar zij lennde plotseling en driftig met het voor hoofd op zijne schouders. »0vergroot mijn ongeluk niet! Ik kan niet anders, mijnheer Windham, ik moest hem beminnen", klaagde zij, en aangedaan legde hij zijne hand op haren schouder. »Ik begrijp uEsther", zeide hij, zijne eigen onbezonnenheid verwenschende. Geloof mijik begrijp ook thans eerst goedwat iu u omgaat. Muar nog een grooter ongelnk is het kon het worden, dat gij heden de vrije beschikking over n zelve verkre gen hebtwanneer het zedelijk gezag uwer moeder ten minste nog niet eenigen invloed op n uitoefent »0, help mij, mjjnheer Windham Belooft gij, mij te helpen Ik wil uwen raad opvolgen, maar hoe vind ik de krachtIk bezweer umaak weder goedhetgeen gij hem zoo hard zoo onrechtvaardig aangedaan hebt Gij hebt zelf gezien, hoe zwaar hij zelf zijne schuld be greep, gij hebt zijne bekeuteuis geboord 1" Esther scheen voor het oogenblik vergeten te zijn, wat zij gewild had, en toen hij haar thans zoohulp zoekendevoor zich zag, verdween ook de vrees voor zijnen invloed op haar. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1