„Ericus" oyer den Radiator. Acht en Negentigste Jaargang. Zondag 29 Maart 1899. Nederland. N O. 39. Tweede blad. ALKMAARSCBE COURANT. In 't .Nieuws van den Dag" van 16 Maart j.l. wordt door Ericas, den bekenden schrijver op landbouwkundig gebied, op geestige wijze de draak gestoken met quasi- nitvindingen en nieuwe machineriën, die niet veel meer opleveren, dan dat degeen die ze koopt, zijn geld kwijt raakt. .Geen dwaasheid is zoo groot," zegt Ericus, »of er zijn Nederlanders die er aan gelooven, als slechts vreemdelingen ze exploiteeren. We hebben nu zeker eerst daags te wachten," zoo vervolgt Ericus, .broedmachines, waaruit in een minuut in plaats van na 21 dagen, geen kuikens, maar eierleggende kippen al kakelend ter wereld komen, elk een ei iD de broedmachine leggen, zeer ge schikt voor hoenderparken; kippen, die elke seconde een ei leggen, zijn in bewerking." De aanleiding tot deze parodie was een bericht, dat in de couranten de ronde deed, betreffende een machine om in korten tijd boter te bereiden. Dit bericht was dan ook bij uitstek geschikt om er zich mee te vermaken. De berichtgever deelt o. a. mede, dat te Wageningen, op do boerderij der Rijkslandbouwschool, proeven zijn ge nomen met den Radiator, een werktuig, dat in den tijd van 1 minuut versche melk omzet in gepasteuriseerde boter van fijne qualiteit. Hoewel dezerzijds geenszins de competentie van den heer Ericus in twijfel wordt getrokken, schijnt het toch, dat hij in dit geval een voorbarig oordeel zich gevormd heeft. Het komt ons voor, dat de wijze waarop met den Radiator boter verkregen wordt een toekomst heeft en veeleer aanbeveling, dan afkeuring verdient. Wat toch is het geval Onze boter-industrie ging den laatsten tijd niet vooruit. Wie zich de moeite geeft een margarine-fabriek te bezoeken b. v. de uitnemend ingerichte fabriek van de firma v. d. Bosch, te Alkmaar, zal opmerken, dat deze industrie veel hooger staat, veel meer met den tijd is meegegaan, steeds bedacht geweest is, van de nieuwste uitvindingen partij te trekken. Zindelijkheid, zorg voor reinheid bij de bereiding, ver pakking enz., dit alles is uitstekend door de onderne- mondo margarinefabrikanten geregeld. Het is een industrie, die met vele moeielijkheden te kampen had en als het ware tegen de verdrukking is ingegroeid. De natuur- boter-bereiding bleef daarentegen achterlijk. Het gevolg daarvan is dat veel meer kunstboter ge bruikt wordt dan men meent. Wat de landbezitters nu wel zouden wenschen, en wat zij in Frankrijk reeds hebben bereikt, is dat de wetgever hun lastigen concurrent op zijde drong en zijn ontwik keling stuitte. Ook de heer Ericus doet daaraan mede. Hij wenscht dat de gemeentebesturen geen kunstboter op de markt toelaten. In Leeuwarden is dit reeds geschied. Hoe noodlottig is die zucht naar allerlei verbodsbepalingen van onzen tijd Waarom mag ieder toch niet vrij zijn te koopen en te verkoopen wat hij wil en waar hij wil, mits het pro duct niet schadelijk is voor de gezondheid. Wat de natuurboter kan redden, is niet de wetgever, maar de uitstekende qualiteit van het product zelf en de lage prijs waarvoor het geleverd wordt. Wanneer men een goed product heeftzou het wel wonder zijn als dit onverkoopbaar ware Voor de boterindustrie zelve zou het te betreuren zijn, indien kunstmatig, door middel van strafbepalingen, de margarine verdrongen werd zij zoude op dezelfde hoogte blijven en geen verbeteringen invoeren. De oorzaak, waardoor de Hollandsehe boter op vreemde markten niet en de margarine wèl zijn roem handhaaft, ligt of men 't gelooven wil of nietin de slechte quali teit van het eerste en de goede qualiteit van het tweede product. Al werden morgen aan den dag alle Hollandsehe kunstboterfabrieken van regeeringswege gesloten, de z.g. natuurboterof wat wij als zoodanig gebruiken zou er geen cent meer om gelden. Het eenige wat dus zij, die uitsluitend van melk boter maken doen kunnen en doen moeten om hun waar op prijs te brengen en te houden is het voorbeeld volgen van de margarinefabrikanten en hunnerzijds iets leveren dat aan hoog gestelde eischen voldoet. Hiermede zal op den duur de meeste winst behaald worden, gelijk de ondervinding leert. Het denkbeeld dat bij het onlangs te Wageningen beproefde werktuig toepassing vindt, n.l. om uit versche melk de boter af te zonderen verdient dus zeer zeker de aandacht. Dat men die richting uitmoet is dunkt ons zoo goed als zeker. Men verkrijgt op deze wijze geen gestereliseerde boter Immers om alle microben uit melk te verwijderen, is een verwarming noodig tot. 105 graden Celsius. Door deze verhitting doodt men niet slechts alle bacte riën, maar de melk tevens. Want op die temperatuur verandert haar samenstelling-, zij krijgt een donkere kleur, krijgt een onaangenamen bijsmaak en er komt op de oppervlakte een zwart dik vlies. Om nu beangste gemoederen tevreden te stellen, heeft men bedacht in den handel te brengen gepasteuriseerde melk gepasteuriseerd wil zeggen tot 75 graden Celsius verwarmd, bij welke gelegenheid omkomen alle voor den mensch schadelijke microben. Ongelukkig vliegen de ondieren er weer in wanneer men de gepasteuriseerde melk in flesschen giet. Reeds beproefde men om die reden de 75 of 80 gradige melk op die temperatuur in flesschen te laten vloeien en ze dan hermetisch te sluiten. Volgens de Zweedsche methode wordt in een afgesloten ruimte de molk gebracht op een temperatuur van 70 graden Celsius door middel van een pijp vloeit zij in een machine (den radiator die zeer snel ronddraait) waar zij wordt afgekoeld tot 7 graden Celsius. Door de snelle rondwenteling worden de vette deelen afgezonderd en komt in den tijd van enkele minuten de boter geheel gereed te voorschijn. Door de toevloeiing van een weinig kleurstof verkreeg zjj de gele tint. Nu ligt het voor de hand dat de op deze wijze ver kregen boter niet zooveel microben bevatals de gewone van room vervaardigddat zij duurzamer is, altijd van dezelfde qualiteit is, geen sterke reuk of bijsmaak heeft. Wanneer de heer Ericus waarschuwt tegen het ondoor dacht geld uitgeven tot aankoop van nieuwe machines die practisch geen nut hebben, heeft hij ongetwijfeld gelijk. Hetzelfde geldt niet waar hij de natuurboter-industrie wil te hulp komen, door de margarine van de markt te dringen en zonder onderzoek machines afkeurt, die een fabriekmatige bereidingswijze mogelijk maken, zijnde dit juist het eenige middel naar onze meening, om aan de Hollandsehe boter den goeden naam van vroeger weer te geven. Zou de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier niet bereid zijn, over de practische bruikbaarheid van den radiator, advies te doen uitbrengen Handels- en Kantoorbedienden. Van wege de Vereeniging van handels- en kantoor bedienden »Vooruit", te Amsterdam, zal bij voldoende deelneming, op 22 en 23 April a. s. de gelegenheid worden opengesteld, tot het afleggen van examens in het boekhouden, in de handels-correspondentie, in de moderne talen (nederlandsch, fransch, engelsch, duitsch) en in de stenografie. De examens worden te Amsterdam in het openbaar gehouden en afgenomen door eene commissie van daartoe bevoegde personen, door het bestuur der vereeniging gekozen en staan onder toezicht van eene commissie uit chefs van daar ter stede gevestigde handels huizen. Bij voldoende blijken van bekwaamheid wordt den candidaten een diploma uitgereikt geteekend door de examinatoren, namens de commissie van toezicht en het bestuur. De deelneming aan het examen staat open op de volgende voorwaarden Bij de commissie tot rege ling der examens in «Vooruit", adres bij den secre taris W. C. de Graaff, 2e Jan Steenstraat 107, en bij de Amsterdamsche Boek- en Steendrukkerij, voorheen Ellerman, Harms Co., Warmoesstraat, No. 149151, zijn gratis aanvraagbiljetten verkrijgbaar, die door de candidaten ingevuld en onderteekend bij den secretaris der commissie moeten worden ingeleverd, uiterlijk vóór 15 April e.k. Om tot het examen toegelaten te worden, wordt eene bijdrage geheven van f3.voor leden en f 5.voor niet-leden der vereeniging, voor elk vak waarin men wenscht geëxamineerd te worden, welk be drag bij de inzending van het aanvraagbiljet, per post wissel aan den secretaris moet toegezonden worden. Uiterlijk binnen 4 weken na aflegging van het examen wordt den candidaten schriftelijk de uitslag medegedeeld benevens het voor elke afdeeling behaald aantal punten Wanneer de candidaten aan de gestelde eischen hebben voldaan, wordt van den geslaagde de som van f 10. gevorderd, te voldoen bij uitreiking van elk diploma. Brongas. Nog op andere plaatsen in de gemeente Haar lemme rmeer, is thans brongas ontdekt o. a. bij de bakkerij van den heer Schagen, aan den Ringdijk bij Halfweg. He Gefion. Het bij Kamperduin gestrande Noorsche schip »Ge- fion" is door experts onderzocht en als verloren te be schouwen. Het schip is gebroken. Transvaal. Blijkens te Bergen-op-Zoom ontvangen bericht, weet de gezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek, jhr. mr. Beeleerts van Blokland, te 's-Hage, geen inlichtingen te verstrekken aangaande het in verschillende dagbladen opgenomen bericht, als zouden in ons land onderofficieren der bereden artillerie gevraagd worden, om dienst te ne men in de Z.-A. Republiek, op eeqe jaarwedde van 2400, vrije kleeding, huisvesting en voeding. Strandgoederen. Zelden gebeurt het, dat eene verkooping van strand goederen twee dagen duurt. Toch kwam dit Maandag en Dinsdag op Texel voor. De houtwaren en andere ar tikelen, wolke op zee werden gevonden of langs de kust aanspoelden gedurende den afgeloopen winter, werden in het openbaar verkocht en hebben f 3413,30 opgebracht. Veeziekten. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene ver hooging van zijne begrooting voor 1896 aangevraagd met° 2 ton, voor het tegengaan van besmettelijke vee ziekten, daar het afmaken van aangetaste en verdachte runderen, lijdende aan mond- en klauwzeer, hoewel zich slechts enkele ziektegevallen voordeden groote kosten veroorzaakt heeft. Het ligt geenszins in de bedoeling, wannoer het mond en klauwzeer zich onverhoopt mocht blijven voordoen, onder alle omstandigheden met afmaking voort te gaan dit zal slechts zoolang worden toegepast als er uitzicht bestaat, dat het heerschend optreden der ziekte daardoor is te voorkomen. Vlsehaanvoer Wleuwedlep. Gedurende de afgeloopen week was de vischaan- voer te Nieuwediep nogal bevredigend. Van de diepzeevis- scherij kwamen eenigo sloepen met beugvisch binnen, terwijl de vangst der kustvisschers ruimer was dan de vorige week haring werd minder overvloedig gevangen. In 't geheel werden aangevoerd 2310 schelv., 1595 kabelj., 210 lengen, 74 punt- en 115 stuks rog, 11 ben vleet, 2685 tongen, 20 tarbotten, 146 mandjes kl. schol, 10 manden schar en 1739 tal haring groote schelv. gold f 60 42, kleine id. f 12 a 7.25 per honderd, lev. ka belj f 1.60 a 95 doode id. 50 a 35 ct., lev. leng f2.10 a 1.35, doode id. f 1.15 a 1 per stuk, rog f8.75 a 7.85 per punt en f 1.50 1.40 per stuk, vleet f 14 a 13.25 per ben, gr. tong 95 a 55 ct., kleine id. 30 a 20 ct., tarbot f 9 a 5.50 per stuk, kl. schol f 4.50 a 2.75 per mandje, schar f 2 per mand en haring f 4 a 1 per tal. Tentoonstelling Schoenwerk. De 's-Gravenhaagsche Handels vereeniging heeft be sloten in Augustus een vaktentooustelling van schoen werk te houden, uitsluitend voor inlandsch fabrikaat en handwerk. School met den bijbel. Het 17e jaarverslag is verschenen van de Unie, eene school met den bijbel. Het aantal christelijke scholen neemt nog altijd toe. In Januari 1873 waren er 300, in Januari 1896 586 scholen. Van 1895 tot 1896 klom het aantal nog met 16. Het getal leerlingen dier scholen bedroeg 1 Jan 1896 94.595. Rekent men den kostenden prijs van eiken leerling op f 20, dan kosten die scholen jaarlijks f 1.891.920, af aan rijks-subsidie pl. m. f 472.440, blijft dus f 1.418.940, door de voorstanders jaarlijks bij te passen. Zaak*- Akkerman. Den 27 is de heer Akkerman weder voor het eerst in de school te St. Maarten werkzaam geweest. Over het geheel genomen is de burgerij aldaar met de gevallen beslissing ingenomen, wat voor den heer Akkerman zeer gelukkig is te noemen. Verloting tentoonstelling Schagen. Men schrijft ons uit Schagen De den 26 alhier jgehouden verloting had plaats in het lokaal »Cérès", ten overstaan van den heer Backx, notaris te Wieringerwaard. Het geheele aantal loten was tegen den vollen prijs uitverkochtwaardoor de commissie in staat was meer dan 400 prjjzen aan te koopen. Op de volgende nummers vielen de 12 hoofd prijzen 9568 een os, 3613 een koe, 4778 een koe, 14182 een koe, 6822 een stier, 9090 een vaars, 3739 een vaars, 6773 een tilbury, 13641 een tilbury, 7224 een boeren wagen, 12449 een zaaimachine, 6976 een wanmolen. De vette os viel ten deel aan een dienstmeisje in de Zijpe. Na afloop der verloting bad bij den heer Vader het gebruikelijk diner plaats van de hoeren bestnurs- en commissieleden welk diner zich kenmerkte door gezel ligheid en pittige toespraken. De Schager vereeniging tot het houden van jaarlijksche tentoonstellingen van vee alhier mag trotsch zijn op de goed geslaagde tentoon stelling en verloting van 1896. Honderd liefhebbers. Voor de betrekking van watermolonaar in den Riekerpolder onder Sloten hebben zich op een tractement van f 150 's jaars niet minder dan 100 sollicitanten aangemeld. Leger des Hells. De Javaansche afdeeling van het Leger des Heils gaf den 23 in de groote zaal van het Algemeen Ver kooplokaal" te Rotterdam zanguitvoeringen waaronder enkele soli ten besto werden gegeven door adjudante de Bondang geaccompagneerd door een citer die bespeeld werd door kapitein Öalinga. De vroawelijke heilsoldaten waren gekleed in sarong en kabai en de mannen als Mahomedaansche priesters met mantelswaarin de kleuren van het heilsleger den boventoon voerden. Het fanfarecorps deed zich bij tus- schenpoozen hooren. Beurs-vacantlcdag. In de op den 25 dezer gehouden vergadering van leden der Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam is beslotenZaterdag 4 April e.k. (den dag vóór de Paaschdagen) al3 Beurs-vacantiedag te beschouwen en op dien dag geen noteering te doen opmaken en geen officieele prijscourant uit te geven. Daar ook Vrijdag 3 April de Beurs gesloten zal zijn is voor den effecten handel dus een 4-daagsche vacantie in het verschiet. Haarlem. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 26 bij enkele inschrijving aan besteed Het voorzien der boorden van het Groot Noordhollandseh Kanaal, in vier perceelen. Raming le perceel f 40UO, 2e porceel f 10,000, 3e perceel f 12,000, 4e perceel f 6000.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5