351ste Staatsloterij. II u i t eji land. Nr. 18930 f 20,000nr. 19904 f 5000 nr. 15389 f 1500; nrs 5760 en 16996 f 1000; nrs. 1564, 4272, 9003 en 9780 f 100; nrs. 4449, 16712 en 19379 f200; nrs. 1365, 1926 en 10097 f 400. 2e lijst, 24 Maart. Nrs. 6746, 13743 en 17110 f 1000; nrs. 1753,2068, 9035, 9345 en 12920 f 100. 8 c li a a k p r o b 1 e e 111 No. 12 P f 2 etc. Minste inschrijver: le perceel L. G. Bekker te Lent, voor f 3226; 2e perceel J. Oldenburg te Bergen, voor f 8237; 3e perceel H. Schnit. te Alkmaar, voor f 9925; 4e perceel H. Wijker te Helder, voor f 5500. Tot dijkgraaf van den polder Wleringerwaard, is benoemd J. L. T. Groneman, en tot heemraad I. Bak ker Jzn.; tot heemraad van den polder de Zeevang P. Kleen. Harsingerhorn. Ten behoeve der arms kinderen in onze gemeente die met St. Nicolaas elk jaar geschen ken ontvangen geeft onze rederijkerskamer tweemaal per jaar eene uitvoering één in het voorjaar, één in de herfst. De vooijaarsuitvoering had den 26 plaats en werd flink bezochtwaartoe hot bekende tooneelstuk »Het lied van moeder" dan ook sterk uitnoodigde. Enkhuizen. Door het bestuur van Drechterland is alhier aanbesteed en aan verschillende inschrijvers gegund de levering van 1550 M3. grint voor f 5391; 465 M-. zand voor f 720; 15,400 straatsteenen voor f 3,218,60 het maken van 5430 M paardenpad voor f 7127, en het driejarig onderhoud der Drechtersche ge bouwen te Enkhuizen voor f 959. - Huisduinen. Ds Buijtendjjk, predikant te IJsel- stein, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Oudendijk. De gemeenteraad alhier heeft ver klaard geneigd te zijn subsidie te verleenen aan de ont worpen stoomtramlijn EdamSchennerhorn, mits daarin worde opgenomen eene verbinding met Hoorn. Sint Pankras. Den 1 April herdenkt de heer J. Ploeger den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de pos terijen alhier in dienst trad. Op 40jarigen leeftijd aan vaardde hij zijne taak en was steeds een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting. Behalve de drie treinen die dagelijks alhier op tijdig verzoek stoppen zullen met den a.s. zomerdienstbe houdens goedkeuring der regeering, nog drie treinen, ook op tijdig verzoek, stil houden en wel de treinen die 's morgens 6.14 en 's namiddags 4.58 van Amsterdam en 's avonds te 7.20 van Helder vertrekken. In den nacht van den 24 op 25 ontstond in de schil derswerkplaats van C. O. alhier begin van brand. De verver werd wakker door het breken van glas en spoedig waren de buren bij de hand aan wie het mocht geluk ken den brand te beteugelen. Verscheidene goederen heb ben nog al waterschade geleden. Scltoferland. Een bekend weldoener te Amster dam beeft f 45,000 beschikbaar gesteld voor den aankoop van woeste gronden tor ontginning in de gemeenten Schoterland, Opsterland en Haskerland. Daarop zullen arbeiderswoningen gebouwd worden enz., om de aldaar heerschende ellende onder de arbeidersbevolking te leni gen. De uitvoering is door den milden gever opgedragen aan den heer B. van Zinderen Bakker, wethouder der gemeente Opsterland, te Kortezwaag. IJrk. De gemeenteraad alhier heeft op het request van den heer A. de Boer, logementhouder, waarin deze afschaffing vraagt van den accijns op het gedistilleerd en in de plaats daarvan voorstelt een belasting te heffen op de petroleum, afwijzend beschikt. Zaandam. Burg. en weth. hebben bij den Raad opnieuw plannen ingediend tot verplaatsing van de ter reinen van den reinigingsdienst. Zaandijk. Eene vervolging is naar men zegt ingesteld tegen die personen, welke bij den laatsten brand te Wormerveer. spuit no. 1 uit het spuithuisje hebben gehaald (en er diensten mede hebben verricht, waardoor zij eene eerste premie hebben veroverd) niettegenstaande er een bord met groote duidelijke letters op bevestigd is met het opschrift»In de Gemeente blijven.'' De spuitgasten zeiven geven de schuld aan den sleutelbe waarder, die den sleutel niet mocht afgeven, welke echter verklaart niet te weten waar de brand was toen hij den sleutel afgaf. Met zekere spanning worden de ge volgen van dit vergrijp afgewacht, aangezien de meesten der spuitgasten oudgedienden zijn die wel wisten of konden weten, wat zij deden. San Francisco had gezien in gezelschap van daarna onder dezelfde geheimzinnige omstandigheden vermoorde vrouwen. Hout drogen. In Amerika droogt men thans het hout dat gekapt en gezaagd is, in daartoe ingerichte ovens, die 30 M3 in houd hebben en waarin het hout met latjes er tusschen wordt opgestapeld. Men stookt den oven met zaagsel waardoor een hitte van 50 tot, 60° Celsius wordt onder houden de ontsnappende waterdamp wordt gecondenseerd en vloeit door openingen weg. De zwaarste blokken zijn aldus in 6 dagen volkomen droog, zoodat het hout later niet meer »werkt" of splijt. De kosten zijn nog geen l'/j, gulden per M3. Het proces-I.ebaudy. De correctioneele rechtbank van Parijs heeft gis teren uitspraak gedaan in dit geruchtmakende proces. De Cesti en Ulric de Civry zijn veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf en 500 francs boete. De overige beschuldigden, Rosenthal (Jacques St. Cère), Joseph de Civry, Labruyère, Chiarisolo en Carle des Perrières zijn vrijgesproken. Melaatschcn. Pater Pamphilius Devuister de broeder van den beroemden pater Damiaan is eenigen tijd geleden be houden aangekomen op het leprozen-eiland te Molokai. Hij werd er feestelijk ontvangen met de 4 ziekenoppassers, die hem vergezelden. Tweehonderd leprozen te voet en te paard, met een fanfare-korps in hun midden, haalden hem af en geleidden hem naar de kerk te Kalawao, door wijlen pater Damiaan gesticht. Mgr. Rupert, de apostolische vicaris, verwelkomde hem hier. Daarna werd een bezoek gebracht aan het graf van pater Damiaan hetwelk een geweldigen indruk maakte op het gemoed van pater Pamphilius. De paterdie uitgebreide taalkennis bezitzal de in boorlingen in hunne moedertaal onderwijzen. He sprekende steen. Niet ver van Parijs ligt in de Seine een rots, die in den volksmond »de sprekende steen" beet. Deze rots komt slechts in zeer droge zomors te voor schijn, het laatst in 1870. De sprekende steen had men sinds 1756 niet meer ge zien in welk jaar Lissabon door eene aardbeving ver woest werd en de zevenjarige oorlog begon. Zijn zonderlingen naam dankt de rots aan de omstan digheid dat op zijne oppervlakte de woorden gehouwen zijn »Wio mij gezien heeftheeft geweend en wie mij weder zal zien, zal weder weenen." Bevolking van Friesland. Nadat eenige jaren de bevolking vau Friesland tel kens was verminderd doordien het getal vertrokkenen dat van hen, die zich in de provincie waren komen ves tigen, belangrijk had overtroffen, volgde in 1894 eene vermeerdering van 1561 personen. In 1895 heeft weder vermeerdering plaats gehad, n.l. van 1146. Het eind cijfer was 338.911 (168 857 mannen en 170.054 vrouwen). Schoorl. Getrouwd. 9 Febr. S. Zwagerman en T. Bakker. 19 J. van der Aarde en A. Wagner. Geboren. 3 Febr. Cornelis, z. van Bernardus Beemsterboer en Catharina de Groot. 2i Hendrik, z. van Frans Steuneberg en Jannetje den Das. 28 Anna Maria, d. van Gerardns Dekker en Trijn tje IJpelaan. Overleden. 3 Febr. Cornelis, z. van B. Beemsterboer en C. de Groot. Grietje Schouten, wed. van K. Hoebe. 21 Siewert, z. van J. Hakof en A. Jonker. 2e klasse, le lijst, 23 Maart. 3e lijst, 25 Maart. Nr. 17071 f 2000; nr. 18947 f 1500; nrs. 8369 en 17742 f 400; nrs. 978 en 12189 1 200; nrs. 1978, 6499, 14422 en 20304 f 100. 4e lijst, 26 Maart. Nrs. 11150 en 16234 f 100. Het signalement van „Jack the Slipper". De politie van San Francisco schijnt het signalement te hebben zoo niet van den dan toch van een Jack the Ripper". Een vrouw daar ter stedeWilson genaamd, is aan de politie komen verklaren, dat een man, dien zij op straat had medegenomen, haar thuis had willen wor gen. Hij knoopte haar een handdoek om den hals en deed haar, alvorens den strop toe te halen, het verhaal van de misdaden, die hij reeds te Londen en in de Ver- eenigdo Staten had begaan. Hij was echter niet alleen, zeide hij »Jack the Ripper", maar ook »Jack de Wor- ger' en had de gewoonte om oen en ander aan zijne slachtoffers in vertrouwen mede te deelen, alvorens haar te dooden. Ditmaal gelukte hem dit laatste echter niet, daar de San Franciscaansche, naar het schijnt, vrij gespierd er in slaagde zich los te wringen en vluchtte. »Jack moet een man van ongeveer veertig jaar zijn, van middelbare lengte, met blonden knevel, gekleed in' een engelsch pak met lichte demi-saison en hoogen hoed, diamanten en handschoenen dragende kortom van top tot teen een heer. Op grond der door vrouw Wilson gedane mededeelingen houdt de amerikaansche politie hem voor den dader van 9 moorden sedert 2 jaar in verschillende amerikaansche steden gepleegdeveneens door middel van verworgiug en steeds op vaste datums van ae maand eerst alle den 30 en daarna den 13. Het signalement van den moordenaargegeven door de op zoo wonderbaarljjko wijze ontkomene vrouw, komt overeen met dat van een man dien men te Denver en Van W. A. SHINKMANGrand Rapids. (Z w a r t.) 8 7 6 5 4 3 2 1 (W i t.) Wit: K f7. D h5. P h6. P g2. R hl. d2. Zwart: K e4. d4. f6. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 11. P h3. T:a2. Goed opgelost door G. v. Niouwkuijk, twee liefhebbers: H. en M., C. Kra mer en L., Alkmaar; F. Vernout, Haarlem; S. J. Andries- sen, Woudsend; Gans, Amsterdam. Beo or deelingen: Het is een goed doch eenvoudig probleem. L. Een goed gerangschikt probleem waaruit men kan afleiden dat hot gemaakt is met een aanlegom de grootste bezwaren aan een goed en mooi probleem ver bonden, glansrijk te overwinnen. Met graagte zie ik er van dezen componist nog velen verschijnen. G. van Nieuwkuijk. De sleutelzet van dit probleem is niet onverdienstelijk, ook mag niet onvermeld blijvendat er geen nevenop lossing is. Jammer maar, dat er in dit probleem gezon digd is tegen den regeldat ieder veld rondom den mat gezetten Koning slechts door één stuk versperd mag worden. Immers de velden D3, d5, e5, f 3 en 4 en 5 worden bij sommige matstellingen door twee D5 en f 4, nu en dan zelfs door 3 stukken versperd. Ook blijkt ter stond dat óf a2 óf b5 zonder schade voor wit door zwart kunnen genomen wordenterwijl na de meeste zetten van zwart op twee- of drieërlei wijze mat kan worden gezet. S. J. Andriessen. De eerste zet is goed verborgen daarbij offert wit ofschoon er reeds twee hoofdfiguren door zwart genomen kunnen worden ook dit paard nog op, mede een ver dienste voor een goed probleem. De matstellingen zijn zuiver, doch was dit idee niet met minder figuren uit te werken F. Vernout. Die appel smaakt naar meer. Het valtofschoon er ook aanmerkingen te maken zijn, niet te ontkennen, dat er in dit probleem geest woontgoed verborgen le zet en zuivere matstellingen. Bij ernstige studie mag men van den maker iets schoons verwachten. Gans. Corrrespondentie. J. D. T. te A. Op P e6 antwoordt zwart met P f3 en mat is niet mogelijk. FKAWURIJli. In do Fransche Kamer is het tot een beslissing gekomen over de inkomstenbelasting. De Kamer heeft een middenweg gekozen, on de heer Bour geois heeft dien middenweg aangegrepen om ten minste hef beginsel der inkomstenbelasting te redden. Er was van radicale zijde een motie voorgesteld om te bewerken, dat de regeering met de begrotingscom missie in overleg zou treden over het indienen van een ontwerp-belastingwet, gegrond op belasting van het zaiver inkomen niet van het globale inkomen. Deze motie, door den heer Bourgeois als votum van af keuring aangezien, werd verworpen. Toen stelde de heer Dross deze motie »De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering en vastbesloten om, in plaats van het personeel en het mo bilair en de belasting op deuren en vensters, een alge- meene inkomstenbelasting in te voeren met trapsgewijze ontheffiugen van laagaangeslagenen, laat het aan de bud- get-comis8ie over om in overleg met de regeering daartoe de middelen te zoeken." Deze motie werd door de regeering aanvaard, en na een weinig gewijzigd te zijn door het amendement-Pour- query de Boisson, met een meerdorheid van enkele stem men aangenomen. Het ontwerp-Doumer is dus voorloopig van de baan de regeoring zal in overleg met de begrootingscommissie een nieuw ontwerp indienen. De Kamer voor civiele zaken der Parijsche recht bank heeft uitspraak gedaan in een belangwekkend proces tegen den miuistor van schoone kunsten en de ex-keizerin Eugenie. De heer de Saulty eischte van de gedaagden de teruggave van vijf tapijten, die in 1857 in het mu seum der fabriek van gobelins werden gedeponeerd, of een schadevergoeding van 100.060 francs. De Kamer heeft den eisch tegen den minister voor niet-ontvankelijk verkiaard, doch de gewezen keizerin, als vertegenwoor digster van de civiele lijst van Napoleon III, veroordeeld tot betaling van 3700 frs. schadevergoeding. CiRlEKENEAAIB. Te Athene is men druk bezig met de toebereidselen om do sportlief hebbers die de Olym pische spelen komen bijwonen, waardig te ontvangen. De bestrating wordt hier en daar vernieuwd, er worden masten opgericht, voor de illuminatie wordt de gasaan- leg gemaakt, kortom, er wordt alles gedaan om de stad een feesteajk aanzien te geven. lot dusver hebben zich 129 athleten uit het buiten land laten inschrijven voor de Olympische spelen. Daar onder zijn 23 Engelschen, 18 Franscben, 42 Duitschers, 6 Zweden, i Italianen, 5 Denen, 21 Amerikanen en 1 Australiër. KUSE/AAil». Te Petersburg wordt verteld dat een rechtstreeksche spoorwegverbinding tot stand gebracht zal worden tusschen Hamburg en Odessa. SPAMJE. De meeste Spaansche bladen spreken een afkeurend oordeel uit over de nieuwe besluiten door het Amerikaansche Congres, ten opzichte der Cubaansche quaestie genomen, en sporon de regeering aan zich voor alle gebeurlijkheden gereed te houden. De regeeringsge- ziude bladen laten zich voorzichtiger uit. Het Spaansche eskader zal in de Cubaansche wateren manoeuvreeren en te allen tijde tot vertrek gereed zijn TRAAiSVA AE. Volgens telegrammen door »Reuters office" te Londen ontvangen, bestaat er geen enkele grond voor het bericht uit Pretoria aan de Times", dat uit Engeland een belangrijke dépêche zou zijn ontvangen waarin een onmiddellijk antwoord wordt gevraagd op de vroegere dépêche, en dat Kruger uitstel zou gevraagd hebben om te antwoorden. Men voegt er bij, dat de onderhandelingen o\er het bezoek van Kruger worden voortgezet. TURKIJE. In diplomatieke jkringen te Konstan- tinopel heerscht de meening, dat de onlusten te Killiz van meer ernstigen aard zijn geweest dan uit de door de Porto ontvangen berichten was af te leiden. De stad moet ingesloten zijn door troepen niemand mag er in- of uitgoan. Het Turksche corvet »Heibetnumu" is, volgens de »Voss. Ztg.", naar Kreta vertrokken. Het jacht »Ismaël", oen transportschip en twee torpedobooten hebben bovel gekregen te vertrekken. De plaats van bestemming dezer schepen is nog niet bekend. 1IKREË311WDB STATEN. De gemengde com missie hoeft de Cuba-motie van den Senaat aangenomen, in plaats van de motie van het Ropresentantenhuis Te New-York is een vaartuig aangekomen met eene groote hoeveelheid wapenen en krijgsvoorraad aan boord Men vermoedt, dat deze waren bestemd voor de opstan delingen op Cuba, doch het schip ze niet aan land heeft kunnen brengen tengevolge van de waakzaamheid der Spaansche kruisers.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6