Verloren diamanten. Zaterdagmiddag nam aan het postkantoor te Am sterdam een heer een aangoteokenden brief in ontvangst. Hij opende dien haastig aan een der tafels in het kantoor en vertrok toen. Een oogenblik later kwam hij haastig terng en deelde den wachter mede dat nit den brief een pakje ongeslepen diamantjes zoek waren en hij die waar schijnlijk bij het openen van den brief had verloren. Da delijk werd de vloer aangeveegd en inderdaad werden in het veegsel eeuige steentjes teruggevonden, doch niet al len. Toen des avonds de binnenplaats van het kantoor onder toezicht van den wachter nog eens zorgvuldig word geveegd, zijn nog eenige steentjes gevonden en heeft de eigenaar ze gelukkig allen weder in zijn bezit gekregen. Ds. C. Dpoelstra. Ds. C. Spoelstra, te Zoeterwonde nabij Leiden, ver trekt weldra naar Pretoria (Transvaal). Zondagmiddag nam hij afscheid van zijne gemeente (de Ned. Herv.) te Zoeterwonde en hield daartoe eone rede naar aanleiding van Handel. 20 32. Do vele belangstellenden, waar onder het hoofd der gemeente en de predikanten van Koudekerk, Leiderdorp en Nootdorp, zongen den schei denden leeraar Ps. 121 4 toe. Ds. C. Spoelstra is bijna twee jaar predikant te Zoeterwonde. Werkstaking-Kotterdaiu. De firma H. Müller Co. te Rotterdam, moet niet voornemens zijn om de voorstellen van het stakiugs-comité aan te nemen. Werkstaking-Maastricht. Aan de fabriek van den heer Petras Regont te Maastricht hebben 138 glasslijpors het werd gestaakt. Alles is rustig. Slaapziekte. Te 's-Hertogenbosch heeft zich dezer dagen een geval van Nona voorgedaan met doodelijken afloop. Za terdag den 21 vertoonde zich bj de echtgenoote van den heer J. aldaar een onoverwinnelijke neiging tot slapen, welke noch door toegepaste electriseering noch door an dere aangewende middelen met eenig gevolg kon bestreden worden. Vrjdag is de ljderes in naren slaap overleden. Helder. Zaterdagmorgeu omstreeks 6 uur ont stond in een woonhuis aan den Kanaalweg alnier, be woond door D. de Boer, een begin van brand, vermoedelijk door het vallen van brandend roet nit den schoorsteen. De vlam wakkerde weldra zoodanig aan, dat de voor kamer spoedig in lichtelaaie stond. Door den naar bui ten dringenden rook opmerkzaam geworden, schoten de wachthebbende politieagenten van het bureau Westplein te hulp en deze mochten er, ijverig bijgestaan door eenige voorbijgangers, in slagen den brand door middel van emmers water te blusschen. De kamer brandde bijna geheel uit. Het huis was wel, de inboedel niet ver zekerd. (Hld. Dagbl.) Moord Hoogsteden. Op telegraphisch verzoek van de justitie te Rot terdam is gisteren door den officier van justitie te Utrecht bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen de vrouw van Van Berke!, die bij hare familie in de Koekoekstraat aldaar is gevangen genomen en met haar kindje van 2 maanden gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Een 4-jaiig kind van haar is te Utrecht achtergebleven. De vorige maand was de vrouw, toen reeds te Utrecht Verblijvende, ook reeds te Rotterdam in de instructie, die nog steeds voorduurt, gehootd. (U. D.) geniale aanloop was. Zoo had hij onlangs, bij voorbeeld, een drouken landsknecht, met den dolsten buit beladen, ezol geschetst, die ons allen dwong in een luid goed keurend gelach uit te barsten een kunsthandelaar die de schots hier in de werkplaats zag, bood hem geld voor en geld na, wanneer hij ze afwerkte, maar hij kon hem niet goven, wat daartoe noodig was, de lust, de volhar ding. Den volgenden morgeu was alles weder uitgewiscbt en een Pan hoedde do lammeren op hetzelfde doek. Er is ook met hem in hot geheel niet te praten hij doet alles als in een wilden droom do onrustige geest zegt aau het talent altijd alles in de vlucht voorin wat zijne hand doet, stelt hij slechts voor dat oogenblik be lang, want dan grijpt wat anders hem in den nek; weg is de geheele aandacht en moeielijï is hij weder aan den gang te brengen aan datgene, wat voor hem in een ommezien oud is geworden. Zoo wordt mon geen kun steuaar Nadat ik alles met hem beproefd heb heb ik hem opgegeven, evenals hij zich zei ven." De heer Windham had, naar den grond turende, iu- tusschon met zijn stok figuren in het zand getee- kend. Het deed hem leedwat hij daar hoorde. En wat doet hij dan nu?" vroeg hij, zonder op te zien. »Niets, voor zoover ik weet! Zpu ongeluk heeft hom ook nog eene schoone vrouw op den hals moeten breugou een onzer vroogeru modellen, die altijd voor hem eenige voorliefde had. Zij heeft, zooals men hoort, het geluk gehad, te trouwen met eenen onmetelijk rijken Hollander, is dezen ontvlucht, heeft het zoogenaamde »Klooster" gekocht, waarin Bestmar zijne woning gevestigd had en vervolgt hem op de hielen. Hoe do verhouding tot haar is. weet ik uiet; maar als het waar is, dat do nalaten schap zijus vaders onvoldoende is geweest tot betaling dor schulden, dan moet ten minste de schaduw van net bewustziju in eu voor hem opgekomen zijn, dat hij eeu verloren mensch is, eu van zuU eeu schaduw richt geene natuur, zooals de zijne is, zich weder op. Overigens", voegde hij er bij «zult gij u zeiven kunnen overtuigen. Mevrouw van der Vloten, die het op bem gemunt heeft, houdt sedert eenige dagen haar huis daarbuiten voor eeu ieder open; mijne leerlingen verheag-u zich reeds op het inwijdingsfeest van de villa Sehwanhof, dat heden plaats heelt; wilt gij hom daar zien? Gjj, als bevorderaar der kunst, zult haar ongetwijfeld welkom zijn, want ook zij speelt do rol van beschermster der kun.-t eu heeft me- nigen armen schilder, die hare ondersteuning verzocht, reeds uit den nood geholpen." De heer Windham nam ontstemd afscheid van den professor; hot was hem zoo ledig in zijn welwillend hart, dat reeds nieuwe hoop gekoesterd had. Hij dtulilo Emiu nog niet opzoeken. Deze schoone vrouwwaarvan de professor hem gesproken had, wierp thaus alles omver. Hij dacht treurende aan Esther on aan haie liefde. Wordt vervolgd. Ziekenfondsen. Het ziekenfonds te Wietingerwaard zal 1 April in werking treden. Bijna 100 leden traden toe. De out- werpers van een gelijk fonds te Barsingerhorn hebben minder snceeswegons te geringe deelneming kau dit fonds niet doorgaan. Met het oog op do vele arbeiders gezinnen te Kolhorn valt dit te betreuren en to ver wonderen. Al deze gezinnen toch zijn in een of meer begrafenisfondsen agenten van vereenigingen verkoop van luxe-artikelen op wekelijksche afbetaling vinden onder dien stand hunne klanten en contributie (enkel in het zomersaizoeu) voor het ziekenfonds zon or niet meer afkunnen Dchagcn. Den 30 werd in het lokaal-Roggeveen alhier de laatste les van den wintercursus in het teeke nen gehonden uitgaande vau de vereeniging tot het be vorderen der bouwkunst te Schagen en omstreken. Een dertigtal leerlingen hebben dezen winter weer van het handteekenen (J F. Gielen ouderwijzer) en van het bouw kundig toekenen (J Roggeveen onderwijzer) eebrnik ge maakt. Dchernierliorn. Als een bijzonderheid kau worden gemelddat bij den heer K. G., in do Schermeorde ganzen reeds hebben gebroed. In eene algemeene vergadering der vereeniging .Een dracht" alhior is bij de bestuursverkiezing tot voorzitter benoemd de heer K. Govern, tot leden do heeren J. Krul, G. Moerbeek en E. Hoefnagel. Door een geoefend eierzoeker alhior zijn zondag reeds 8 kievitseieren gevonden. Warmenliuizun. De raad dezer gemeente heeft aan dr. 0. Grebe de Haan, gemeentegeneesheer alhier, op verzoek van dezen alsnog eervol ontslag verleend, ingaande 1 Mei 1896. De nieuwbenoemde geneesheer zal zich inmiddels den 2 alhier vestigen. Het bestuur der marktvereeniging „He Tuin bouw" zal op 31 Maart, 7 en 14 April markten hon den te Bovencarspel, des namiddags ton 3 ure. ftroek in Waterland. Bij pnblieatio is door den Burgemeester nogmaals gewezon op het straf bare van het overbrengen van besmetting bij het heer- schen van besmetielijke ziekten. Natuurlijk werd be doeld het noodeloos binnentreden van woningen, die lij ders aan besmettel jke ziekten herbergen. Het is van harte te hopen, dat dit helpen zal eu dat thaus ook het publiek in zijn eigen belang mede zal werken tot het bestrijden van diphteritis en roodvonkdie al zoo lang gewoed hebben in deze gemeente Hennlngbrock. Mejuffrouw E Smit, onderwij zeres te Oastricum, is voorgedragen als zoodanig aau de school alhior. Cirosthuizen. Tot organiste der herv. gem. is benoemd mej. E. Bakker. Er hadden zich vijf sollici tanten aangemeld. Het traktement is met f 2ü vermin dert eu bedraagt nu per jaar f 60. Terwijl men ten huize van D. Schuitemaker Gz. bezig was met het aauleggen van brongas, had er een hevige ontploffing plaats. Drie werklieden, met de uitvoering belast, werden nog al vrij ernstig gekwetst. Hot is niet onwaarschijnlijk, dit onbekendheid hier tot onbedacht zaamheid heeft geleid. De pat, die slechts een diepte heeft van 36 ellon, levert veel water en bijzonder groote hoeveelheden gas af. Oostliulzcn. Verleden week vergaderde de alhier opgerichte afd. van het .Witte Kruis." Een reglement werd vastgesteld. Het ledental bedraagt thans reeds 154, terwijl een som van J 133 kan worden ontvangen. Het bestuur bestaat uit de H.H. H. G. Kist, VVierts van Koehoorn, N. Peereboom, J. H Eissou en Dr. H. Heslinga. Delingen. Den 27 vergaderde in het lokaal Rog geveen aihior de plaatselijke afdeeling van de Holl. Maat schappij vau landbouw. Sffichts een tiental leden woon den de vergadering bij, die voornamelijk liep over eene bespreking, ingeleid door don hoer Winkol of afscheiding van de Maatschappij niet weuschelijk mocht geacht worden. Door de leden werd geoordeeld, dat dit zeer in het na deel der leden en der afdeeling zon zijn. In een vol gende vergadering zal eeu voorstel van don heer Winkel in behandeling worden genomen om op verlaging van quotum bij hot hoofdbestuur aan te dringen. De rekening en verantwoording des penningmeesters sloot met een batig saldo van f 3.80. Het besluit van don Raad der gemeente Ilpendam, waarbij deze een jaarlijksche subsidie van 150 verleent aan het Kerkbestuur dor Ned Herv. Gemeente te Pnr- merland, wanneer dit college voor oigeu rekening een toren op do nieuw te bouwen kerk plaatst, is door Ged. Staten van Noordholland vernietigd. Tot heemraad van den polder »De Zeevang" (Noordholland) is benoemd de heer P. Kleen, te Kwadyk. Tot hoofdingelanden van het waterschap .Wijde Wormor" zijn gekozen de heeren Jb Heiloo on J. Haan Dl. Maarten. De landman C. Grin a;hier, werd dezer dagen bijzonder verrast, daar een zijner schapen een lam ter wereld bracht, nadat het 14 dagen te voren, mede een dergelijk wezen het licht had gescbonkeD. Zoowel het schaap als de beide lammeren zijn vol maakt gezond. Dcliourl. Het wrak van de gestrande Noordsche bark .Gefion" heeft bij publieke veiling opgebracht f 33. Door den hevigen wind is den 27 groote schade toege bracht aan den meelmolen al dier. De as brak, tenge volge waarvan de wieken afgeworpen en verbrijzeld werden, terwijl verder de kap zwaar beschadigd is ge worden. De molen scheen niet .vastgezet" te zijn. Texel. Deo 27 strandde achter den vuurtoren van Eie land tijdens den kortstondigen, doch hevigen storm het Eugelsche viermast-zeilscbip .Stanley" geladen met hennep, lijnzaad eu kapok. De opvarenden, ongeveer 30 in geial, waarvau er 3 zijn verdronken, zijn gered door de sleepboot .Hercules" van Nienwediep en de red dingsboot van Vlieland. Van den Texelscheu wal was het niet mogelijk het vaartuig te naderen èu doordien de branding te hevig was èn doordat de reddingsboot, die reeds in zee was gestoken, lek sloeg. Eeu deel van de lading, alsmede zeilen en touwwerk is reeds te de Gocks- ilorp binm ngebracht. Nog steeds gaat men voort met los3en van het vaartuig, dat zeer lek geworden en waar van eeu der ma-ten gebroken is. I rk. Bij do den 25 gehouden aanbesteding wegens vernienwing van het bovenste gedeelte van den kerktoreu waren alleen inschrijvingen van aannemers van het eiland H. J. Buis voor f 5353, W. H. Schraal f 5550. L. Gersen f 5555. Omtrent de gunning moet het besluit van den Mini-ter worden afgewacht. WijdiMies. De mazelen nemen meer en moer too. De school is gesloten l'urinerend. Tau nadeele van de kas van de afd. .Beemster" van .het Witte Krnis" heeft, naar wij verne men, de persoon, belast met do inning der contributiën voor die afdeelingeen bedrag van f 160 verduisterd. Naar men wil, beeft de penningmeester het tekort nit eigen kas aangevulJ. Den 1 April a s. hoopt de heer J. Gesterkamp alhier den dag te herdenken, waarop bij vóór 30 jaren zijne betrekking als slnismeester van de Purmereudor Schut sluizen in hi* Noordhoilundsch kanaal aanvaardde. BKIdJIE, De oredietamvraag van vijf millioon francs voor den Congo-spoorweg is door 5 van'de 6 afdeelingen nit de Belgische Kamer goedgekeurd, de zesde heeft haar verworpen Het is dns zoo good als zeker, dat ook de centrale commissie en de Kamer zelve het crediet zal goedkeuren. Het voor-tel om een loeniog van twintig millioen francs voor den Cougostaat te waarborgen, is minder gunstig ontvangen het is in drie der zes^afdee- lingou verworpen. Het officiense .Journal de Brnxelles" spreekt het bericht tegen, dat kouiug Leopold na zijn bezoek aan Nizza naar Engeland zon gaan. Et lT LCr A It E E. De Russische dragoman Michael Jacobson, die indertijd ouder Hitrowo bij het Russische gezantschap in Bucharest wrkzaam was, is in hot hos pitaal to Budapest aan de tering overleden. De man zon nooit de aandacht hebben getrokken, als door zijn toedoen uiet de Russische intriges in het Oosten aan den dag waren gekomen. In 189 L ging hij, daar hij zich te Bucharest niet veilig waando, naar Londen, met mede- in-, uing van alle dépêches en officioele documenten, die hj god arende zjn diensttijd in het Russische consnlaat had .verzameld". Nadat hj zich later te Sofia had ge vestigd, verkocht hj zjn kostbare collectie aan Stam- boelofl, die eerst eenige doenmenteu in de .Swoboda" liet publiceereu. en in Februari 1893 het grootste ge deelte in boekformaat uitgaf. Men herinnert zich welk oen opzien de opeubaarmaking dezer documenten ver wekte, waut daardoor werd het geheele net van Russische intriges tegeD Bulgarije blootgelegd. Van Russische zijde trachtte men de echtheid dezer documenten iu twjtel te doen trekken, maar dat gelukte uiet. Na Siamboeloff's val vluchtte Jacobson, doch werd gevat en teruggebracht, men hield hem echter niet ge vangen. Onlangs vluchtte hj opnieuw, werd wederom achterhaald, maar daar de Russische regeeriog zich voor z jne arrestatie niet bleek te interesseeren, ook nn weder op vrje voeten gesteld. Ë&Ti'TË. De sirdar vau het Egyptische leger, sir Horace Kitchener, is met zjn staf nit Assoean vertrokken naar Korosko. Het oprukken der troepeuafdeelingen gaat geregeld en snol voort Voorloopig zal geen halpleger ven Bedoeïnen wordeu gevormd. Te Kaïro wordt verteld, dat de Britsche diplomatieke agent, lord Uromer, de expeditie tegen de Dervischen niet, goedkeurt en in dien geest eene mededeeling heeft gedaan aan het ministerie van bnitanlandsche zaken te Londen. KXGKIiAAD. De heor Cnrzon vice-minister van buitonlandsche zaken zeide in een redevoering die hij deu 28 te Sontcport hielddat de crisis ten opzichte van Zuid-Afrika en Venezuela nog niet voorbj was. De moeiljkheden vereischten nog veel waakzaamheid en zjrg, maar h j was vol hoop den storm het hoofd te knuncn bieden. In militaire kringen te Londen verwacht men niet, dat do opstand der Matabelen aanleiding zal geven tot ernstige of langdurige moeilijkheden aaugezion deze stam na de slachting die dr. Jameson er onder heeft aange richt weinig talrjk meer is. De Vereeniging der Britsche Kamers van Koop handel heelt de vorige week te Londen vergaderd. Zij' heeft, o a. deu wonsch uitgesproken dat postorjen eu telegrafie uiet langerwat de fiuaucieele uitkomsten be treft worden gescheiden zoodat het tekort op ile rjks- telegrafen tegenover ruimer overschotten hj den post dienst geen reden mag zjn om vei beteringen bj den telegraaf tegen te honden. Zj voriaugde daarom dat meer laudeljke districten in bet telegraafuet worden op genomen eu dat voortaau in elk telegram voor hot adres, mits niet meer dan 4 woorden niets zal worden berekend.' Verder werd de wensch uitgesproken dat tusschen het Rijk in Enropa en alle koloniën een stuivers-porto worde ingevoerd voor alle brieven. F HA .U li. KIJK. De ond-minister'Baïhantdie in hot Pauama-proces is veroordeeld, is nu voorwaardeljk in vtjheid gesteld. Toen hj onlangs als getuige in het proces over de valsche Ijst der 104 Panamisteu verscheen, maakte de trefleude wjze waarop de ongelukkige man zjn ljden schilderde, zulk een diepen indruk dat van alle zjden op zijne invrjheidsstelling werd aangedrongen. Lalon en de overige veroordeelden in het proces der 104 zijn in appèl gekomen van hnn vonnis maar het hof van cassatie heelt het hooger beroep verworpen. In de lrausche begrotingscommissie heeft de mi nister Doumer (financiën) Zaterdag verklaard, dat na de stemmiug vau de Kamer .oor bem alleen bet beginsel der inkomstenbelasting onaantastbaar zon zijn. Hy zal opniouw, onderzoekeu hoe dit beginsel in toepassing ge bracht kan worden eu hoopt tegen het eind van Apiil aan de commissie een nieuw inkomstenbelastiugontwerp te kannen voorleggen. ITALIË. In deu Italiaauschen Senaat heeft de beer Parenso de regeering geïuterpelleerd over het verdwijnen van stukken betreffende de gebeurtenissen in Afrika. Do minister-president Di Rndini antwoordde, dat het ministeriegeen Groeuboek willende openbaar maken zonder de oorspronkelijke bescheiden naar Massowah geseind had om copie van de telegrammen. Generaal Baldissera antwoordde hierop, dat bet verslag van den overste Galliano betreffende de verdediging van Makalle en andere documenten iu den slag bij Adoea verloren waien gegaan generaal Baidissera zon echter trachten

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2