Gilda Scüwanhof. No. 41 Eerste blad. Acht en Itfegentigste Jaargang 18% y R LJ I) A G 3 APRIL. Zitting van den Gemeenteraad FEUILLETON. op Woensdag, 1 April 1896, Geschiedenis van een vrouwenhart, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-mentsprjjs por maanden voor Alkmaar f 0,8©f auco door liet geheele rijk 1,—. De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke aumn.e. 3 -1>. Teletoonnunmcr3 5»rljs der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimto. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags 123/4 unr. Voorzitterde Burgemeester A. Maclaine Pont. Waarnemend Secretaris: de heer L. van der Vegt. Tegenwoordig alle leden. Na de opening wordt overgegaan tot de beëediging van het nienw gekozen lid den heer H. J. Vonk die daarna zitting neemt. Dededcellngen De Voorzitter doet eenige mededeeliugen die echter weinig verstaanbaar zijn waaronder ook deze dat de boete, den aannemer der Burgerschoolden heer van 't Hnllenaar opgelegd 100 bedraagt Notulen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Gedeputeerde Staten 1°. een brief, waarbij goedgekeurd wordt de rekening der Bad- en Zweminrichting 2°. een schrijven over de bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager ondersvijs die be paald is op f 11369,03; 3°. de goedkeuring van de iractementsverhoogiug van den ontvanger. Van Burg. en Weth. het proces verbaal van den stand der gemeen tekas. Van de Piusstichtiugde Diakunie der Her vormde Gemeentehet bestuur der Israëlitische armen verzorging een brief inhoudende dat op de kiezers lijsten geen personen voorkomen die in het afgeloopen jaar door hen werden bedeeld. De jaarverslagen van de commissiën van toezicht op het middelbaar en lager onderwijs. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een deurwaardersexploit van den heer mr. P. H. G. van der Hoeven, als gemachtigde van D. Poll, inhoudende, dat, iudien vóór of op 2 April 1896 door de gemeente geen beslag op den inboedel is gelegd, wegens de vordering, die de gemeente meent te hebben op genoemden D. Poll, den 3 April zal worden overge gaan tot uitkeeriug aan de schnldeischers Dit stuk wordt op voorstel van den Voorzitter aan gehouden tot na do afhandeling der agenda. Verder wordt voorgelezen een schrijven van de Kleêr- makersvereeniging, alhier, waarin verzocht wordt om haar gedurende de volgende wintermaanden kosteloos een ver warmd en verlicht lokaal der Burgeravondschool af te staan, voor het vakonderwijs dat van wege de veree- niging kosteloos zal worden verstrekt. Dit stuk wordt verzonden naar B. en W., ofschoon de heer Boel mans ter Spill meende, dat het wol dadelijk behandeld kon worden. Hierna komt aan de orde een brief van de afdeeling Alkmaar van de Hollaudsche maatschappij van landbouw, waarin de Raad wordt gewezen op het plan der regee ring om een landbouw-winterschool op te richten. Zij wijst er op dat dit onderwjjs geheel en al vakonderwijs mill |fT|MTyTBilWr*WrTTT*T"'-n,*>i*'t:q'"W^iM »i.iiiw>»varw.n^'Tirzv»y* m u f.i 'T I «gy: 21) van HANS WACHENHCSEN. XIV. Het kunstenaarsfeest. Evenals voorheen, bewoog zich tegen den avond van dien dag een opgeruimd gezelschap op weg naar de tegen woordige Villa Schwanhof". doch uitgelatener dan het vorige, want het bestond voornamelijk uit jonge kunste naars en een vrouwelijk contingent, dat ongetwijfeld niet nauwkeurig gerangschikt kou worden, maar uiterlijk zeer vroolijk was eenige kameraden van Gilda, en benige tooneelspeelsters van den tweeden rang, enkel jeugdige gestalten, want van de oudere wilde Gilda niets weten. Alle deze had zij tot haar feest genoodigd omdat zij zich wel bewust wasdat de boogore klassen toch niet tot haar, liet vroegere model, zouden komen, al was zij met hare millioenen opgetreden. Zij bezat overigens op dat punt ook geen eerzucht; zij wilde in haren kring ongebonden vroolijk zijn na haar bestaan als Pagode te 's-Gravenhage en de onde geniale bekonden begieep zij het bost: zij had ook den omgang met de kunstenaars voor geen andere willen ruilen en thans gold zjj iets, als vrouwelijke beschermster der kunst bij deze vrienden. Zij had ook reeds in verscheidene werkplaatsen schilderijen aange kocht; een dragelijk verstand en veel goede wil om te helpen hadden hare keus geleidbij eenige beroemde meesters had zij mede reeds bestellingen gedaan welke naar 's-Gravenhage zouden worden gezondenwant na rijper overleg was het toch haar plan, daarheen te zijner tjjd terug te keeren en steeds, wanneer zij zich daar ge- is en gegeven zal worden van October tot Maart. Der gelijke scholen bestaan ook reeds te GroningeuGoes en Sittard. De gemeentewaar de school gevestigd zal worden, zal daarvoor niets behoeven te doen dan eenige lokalen beschikbaar stellen en eene plaats voor hot doen van practische proeven. De meeste leerlingen reizen heen en weer, doch het gebeurt ook, dat be zoekers dier scholen in de plaatsen waar zij gevestigd zijn, in de kost gaan. Het bestuur der afdeeling geeft daarom aan den Raad in overweging om de regeering te verzoeken de op te richten school alhier te vestigeu. De Voorzitter voegt hierbij, dat, daar de zaak spoed- eischend was, burg. en weth. zich reeds tot den mi nister hebben gewend, en bereid zijn het antwoord, dat men zal ontvangen aan den Ra,.d mede te deelen en zoo noodig dan oen voordracht aan den Raad te doen. Het stuk wordt daarom in banden gesteld van burg. en weth tot mededeeliug en advies. Het volgende stuk is van makelaars in assurantiën te Amsterdam, waarin aangeboden wordt de verzekering der gemeente-gebouwen. Voor kenni geving aangenomen. Verbouwing secretarie. Burg. en weth. leggen thans over het plan tot het maken van eene brandvrije kluis ton behoeve der regis ters van den burgerlijken stand, waardoor het noodza kelijk zal zijn de kamer van don secretaris bij de kamer der ambtenaren te trekken, daar anders de overblijvende ruimte te klein is. De gemeente-architect heeft twee plannen ingedienddie den Raad hierbij worden aan geboden. Op voorstel van don Voorzitter worden deze plannen gezonden naar de commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. Naar dezelfde commissie wordt verzonden het adres van den gemachtigde van de wed. Bouke waarin wordt medegedeelddat door don minister van waterstaat baudel en nijverheid afwijzend is beschikt op haar ver zoek om een riool aan te leggen naar het Noordhollandsch Kanaal. Er wordt thans voorgesteld, dat riool te leggen naar de sloot langs de achterzijde van het bouwterrein en het in gemeentelijk beheer te nomen waardoor de zaak op gemakkelijke wijze kan worden afgedaan. Het adres van den heer Lobach in zike de verbouwing van het perceel aan den Dijk wordt gesteld in handen van burg. en weth. ter beschikking. Naar dit college ook wordt om bericht gezonden het ver zoekschrift der bewoners van het Verdronkonoord, waarin gewezen wordt op de onaangename belemmering van het uitzicht door de vaartuigen die daar steeds liggen en de onaangename renk veroorzaakt door du schuiten met tonnen der stads-reinigingwaardoor het onmogelijk is, de ramen open te zetten om kamers te laten luchten enz hetgeen door hen in strijd wordt geacht met de hygiëne. Zij vragen wegneming van hunne grieven in het belang der gezondheid. i -ïïiTriiin.ïï» noeg verveeld had hare buitenplaats weder op te zoe ken; zoo kon zij dan in alle eer en dengd mevrouw van der Vloten blijven. Het was reeds donker toen ook Emin voor het portaal aankwam, waar de leeuwen hem zeer vergenoegt aankeken. Eu geheel als toen was de verlichting van den tuin, do versiering vau het portaal; alles herinnerde hem aan dien avond. De met petro leum gevulde schalen zonden hare vlammen, haren walm de lucht in de met pek gevulde pannen brandden de bloemperken waren met duizenden lampions bedekt. In h6t hooger gelegen gedeelte van den tuin bewogen zich lachende, vroolijke gasten, uit den ingang van het huis straalde een helder licht en lie en zich de toouen van een orchest hooren. Hij had in het denkbeeld kunnen verkeeren, dat hij zelf hier nog de heer des huizes was; maar juist de herinnering aan de gebeurtenissen welke hem hieruit verdreven hadden gaf hem eene duivolsche bevrediging. Met het uiterlijk van een menschenhater was hij voornemens, zich onder het vroolijkste gezelschap te mengen. Bleek was zijn gelaattoen hp nog in het flikkerend licht der waskaarsen stond, met den hoed diep over het voorhoofd gedrukt, nog aarzelende, of hij voor waarts zou gaan. Zijne oogen waren verontrustend som ber en ingevallen, de hoeken van zijnen mond vertrokken, zijne hauden hingen naar beuedeu, krampachtig te zameu gedrukt. Voor deze door het geluk zoo onbegrensd be gunstigde en zich in haren nieuwen kring voor het eerst tevreden gevoelende vrouw had hij moeten wjjkou; hij had de tot hulp bereid zijnde hand atgewezen welke zp in haar dankbaar medegevoel had aangeboden, en deze hand, hij had haar nog heden kunnen aannemende ge dachte daaraan vervolgde hem. Onder een treurbeuk zich plaatsende gedekt door hot lommer der uederbangende takken die hem in het heldere licht als een netwerk omgaven, leunde hij met het vuorhoold tegen den boom en sloot do oogeu. Maar wederom maakte het verwpt, de afkeer van zijn bestaan, zich van hem meester. In deze jonge vrouw zag hij bet beeld van zich zeiven. Zjj wieip met volle handen weg, hetgeen een gelukkig toeval haar gebracht hadzij zou hem Ten slotte wordt voorgelezen een schrijven van den heer H. van deu Berg directeur dor gemeentelijke nor maallessen waarin namens de leeraren dier inrichting verzocht wordt, de kosten voor verlichting over te nemen en teruggave van hetgeen door den direoteur daarvoor is betaald. De Voorzitter stelt voor dit schrijven te zenden naar de commissie van financiën. Aldus wordt besloten. Hiermede zijn de ingekomen stukken afgehandeld en gaat men over tot de behandeling der agenda Van Burgemeester en Wethouders. Reglement van de Burgeravondschool. 1. Dit reglement, dat nog al tamelijk uitgebreid is, wenscht de Voorzitter te behandelen in een volgende vergadering, opdat de leden eerst nog eens boter kennis er van kunnen nemen. Het voorstel wordt algemeen goedgevonden. Do heer Kraakman maakt de opmerkingdat de overige leden dan evenals hij zullen ervaren dat de voortgezette klasse dier school alleen op papier bestaat, d.w.z. niet een afzonderlijke klasse isdoch de leerlin gen verdeeld zijn over andero klassen. Die voortgezette klasse kan dus geen grootere kosten voor de gemeente veroorzaken. De heer Boel mans ter Spill noemt deze op merking niet juist, doch wijl men al reeds heeft beslo ten dit punt later te behandelen meent de Voorzitter, dat hot niet aangaat, thans daarover in discussie te treden. Brug over de Turfmarkt. 2. Vernieuwing van de brug over de Turfmarkt en verlegging van de waterleidingbuis naast het bruggetje over de Baangracht. Burgemeester en wethouders zijn van meening, dat een nieuw dek voor deze brug hoog noodig is en stellen den Raad voor daartoe over te gaan. Wat het tweede betreft meenen zij, dat zij moeten voorstellen afwijzend te be schikken op het verzoek der waterleiding-maatschappij om de helft bij te dragen in het leggen van een zinker. Het rapport der Commissie van Bijstand luidt gunstig, alleen meent zij, dat f250 voor het dek der brug vol doende is. Nadat door den heer Kraakman de kosten van een zinker zijn gevraagd, die ƒ400 bedragen en door den Voorzitter en den heer Stoel is opgemerkt, dat het aanleggeu van zinkers in het belang der Water- leidiug-maat8Chappij is, wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Teruggave koopprijs. 3. Rapport op het verzoek van den heer L. M. J. Paleari, alhier, om teruggave van den koopprijs van 58 voor door hem in het vorig jaar aangekochten grond. Burg. en weth. stellen voor op dit verzoek afwjjzend te beschikken daar hot niet vaststaatvolgens hunne meeniug, dat de bedoelde grond aan den heer Paleari behoorde. De Commissie van Financiën kan met dit voor stel, blijkens haar rapport, uiet medegaan en is van oor deel, dat de gemeente iets heeft verkocht, dat niet haar i .a^aag»w«aa5AMaK?>»g«-«»HMraaHKEqag«»aMa'a-ajgg> m inwin a alles gegeven hebben alleswanneer hij slechts wildeNeen neen 1 Hy hief het hoofd weer op. Heter was zijn aanvankelijk plan 1 Vast beslaten liep hjj door dun tuin, ging naar binnen en zag de eetzaal, zijne vroegore werkplaats als met een tooverslag veranderd. Zijden behangsels bedekten de murenkostbare stoelen en divans versierden de zaal, een Smyrnaasch kleed lag over den vloerde zeldzaamste gewassen waren in de hoeken gegroepeerd en achter hem in de tweede zaal zag hij door de openstaande deur de gasten om de buffetten dringen enkel hem bekende gezichten, vrooliike kame raden en in het midden daarvan Gilda, de gastvrije vrouw, gekleed in een geel zijden japon volgens oud-duitsche mode met bruin fluweel afgezet, met het weelderig zwarte haardoorstoken met paarlenwaarvan de bronze kleur een schitterenden glans verspreidde. Hoe schoon was zij, deze heerlijke vrouwengestalteJnno waar dig 1 Hals en armen waren ontbloot en toonden in huune schoone vormendie zoo dikwerf aan de kun stenaars tot idealen gediend haddenhet licht ge kleurde marmer; hare zwarte, schitterende oogen schenen onrustig ongeduldig zij gingen in alle richtingen over de haar omringende personen heen, als zocht zij angstig, totdat zij plotseling glans kregen en zij haar arm in de hoogte stak, om Emin te wenken en een groet te geven. Haar gezelschap verlatende, snelde zij door de open deur hare wonderlijk bevallige voeten van den zwaren rand harer japon bevrijd, spoedden de in de eetzaal uitkomende treden af en met een van vreugde stralend gelaat, lachend hem de witte tanden toonend vloog zjj den zoo vurig verwachte tegemoet. Maar zij keek verwonderd op zjj hield zich in, toen zij dat bleeke, vermoeide gelaat van haren lieveling ontdekto. «Mijnheer von Bestmar 1 Om Gods wil, wat schoeit u riep zij, zjjne hand grijpende. Thans begrijp ik, dat gij mij zoo vergeten hebt I Maar is het dan werkelijk zoo erg Zeg het mij ik vraag het u dringend 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1