Europeesche Politiek. No. 42 Eerste blad. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. Z 0 N1) A <j 5 APBI1. Buitenland. Nederland» ILKHAiUISCHE COLHA VT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,Oö. Afzonderlijke nummers i£ ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ITeletoonnu Toen 4 Maart jongstleden te Rome de eeuwige stad die eertijds de grootste triomftochten waarvan de geschiedenis gewaagtaanschouwde de nederlaag van het Italiaansebe leger bekend werdheerschte er groote verslagenheid. De elfeD blauwe hemel van het Zuiden was dien dag bewolkt. Het was stil op straat Met uitzondering van enkele manifesteereude studenten scheen de geheele bevolking onder den indruk van het gebeurdealsof ieder gezin een familielid verloren had. Tien duizend man waren volgens het gerucht buiten gevecht gesteld. Twee generaals gesneuveld, 72 kanonnen in handen des vijands. Millioenen door het land uitge geven die geen rente afwerpen en hooge belastingen noodzakelijk makenmisschien wel een eeuw lang. De kroonprins divisie-commandant te Florence, komt 's avonds laat nog te Rome. De koning die tal van staatslieden dien dag advies had gevraagdmoest het ontslag van zijn eersten minister Crispi teekenen, nadat de onderzoekingsreiziger Augusto Franzoi, die met Afrika uit eigen aanschouwing bekend is verklaard had dat de ramp onherstelbaar was en van een offensief optreden geen sprake meer kon zijn. Paus Leo XIIhoofd der Christenheidgelastte de heilige misdie ter eere van zijn bekroning jaarlijks in den St. Pieter wordt ge vierd, als teeken van rouw te verschuiven. Ofschoon ons Nederlanders do overwinningen van Menelik niet onmiddellijk aangaan blijft niettemin deze nederlaag een feitdat onze aandacht waardig is. Tot nu toe waren Europeesche legers in staat Afrikanen en Aziaten, als het er op aan kwam te verslaan. Met enkele compagniën onderwierp men geheele provinciën. Tegen westersche vuurwapens scheen niets bestand. Doch wat geschiedt in 't eind dezer eeuw Een Euro- peesch leger van veertig duizend man aangevoerd door generaalsdie als Baratieri algemeene vermaardheid ge noten, wordt verjaagd en geheel vernietigd. Zelfs vond een oogenblik geloof, dat Negus Menelik een oorlogsschatting van 25000 lire van Italië eischte, en dat de regeering er over beraadslaagd had of deze som betaald zou worden of niet. Zeer zeker, het is er nog mijlen ver van af, dat Afri- kaansche negervorsten strooptochten gaan ondernemen in het beschaafd Europa, gelijk eertijds de barbaren uit 't Noorden, die het Romeinsche rijk ten val brachten. Maar toch dunkt ons dat de overwinning, dezer dagen behaald in de voor korten tijd onbekende Afrikaansche wildernissen, wijst op een omkeer, wier nadeelige gevol gen voor Europa niet lang zullen uitblijven. Het zou toch onmogelijk zijndat de goed uitgeruste en bewapende Italiaansche krijgsmacht verslagen werd, indien de Abyssiniërs niet evengoed voorzien waren van moderne oorlogswerktuigen, indien zij niet in staat waren zelf althans de ammunitie daarvoor te vervaardigen. Men leest dan ook dat groote fabrieken in Soedan bestaan, waar geweren, kanonnen en projectielen gemaakt worden ten behoeve van legers die 100,000 man sterk zijn. Wat wij zien gebeuren in den allerlaatsten tijd, is, dat uit ons werelddeel wordt overgenomen, niet onze be schaving in zijn geheel, niet onze boekengeleerdheid, niet onze bespiegelende wijsbegeerte, maar wèl de practische re sultaten onzer beschaving. Niet slechts achterladers' en snelvuurkanonnen weet men te hanteerenmaar het zal niet lang duren of overal over de aarde snelt de locomo tief, en brengt zij de stoommachine, en alle andere prac tische uitvindingen die door de westerlingen na veel hoofdbrekenszijn bedacht. Hoe snel dit proces verloopen kan blijkt uit Japan waar de nieuwste toepassingen op technisch gebied zijn nagevolgd, zoodat deze eilanden een machtigen staat vor men, waarmee men rekening dient te houden. En wanneer Japan er in slaagt de millioenen Chineezen, goedschiks of kwaadschiks, het nut van onze machines, die onze rijkdom teweegbrachten, te doen begrijpen, dan is het zoo goed als zekerdat voor Europa nog veel ongunstiger verhoudingen ontstaan dan die wij thans beleven tengevolge van de ontwikkeling van Amerika en dit wel om de eenvoudige reden dat de Chineesche werkman veel minder behoefte heeft dan de Europeaan. De werktuigen, die in onze maatschappij onontbeerlijk zijn, die onzen levensstandaard hooger deden rijzen, komen eerlang in handen van onze zwarte of gele broeders, die ze evengoed kunnen gebruikenmaar van een handvol rijst kunnen leven en dus concurrenten zijn op de we reldmarkt, die veel goedkooper kunnen produceeren dan wij. Eigenaardig is het dat alle staatslieden van beteekenis, misschien onbewustaan de neiging om een koloniaal rijk te stichten of uit te breiden, geen weerstand konden bieden. Crispi is de eerste die voor deze onvoorzichtig heid heeft moeten boeten. Het is alsof een territoir, waar dan ook gelegen, onmiddellijk voordeel zal aanbren gen. Bijna alle kustlanden werden door de groote Euro peesche Staten op de kaart verdeeld en daarna ten koste van tal van menschenlevens en schatten gelds een schijn van Europeesch gezag gevestigd. De Hollanders zijn reeds 23 jaar bezig in het onher bergzame en ongezonde Atjehde Franschen eerst in Tonkin getroostten zich daarna ontzettende opofferingen in Madagascar. Honderd duizend Spanjaarden beijveren zich reeds een jaar lang tot onderwerping van Cuba. België in den Congode Duitschers in Zuid-Afrika do Engelschen rustten tal van expeditiën uit, nu weer naar Soedan. Of dit alles rentegevend kapitaal is, dat op deze wijze bij millioenen wordt uitgegeven door het met schulden beladen Europa Wie zou dit bevestigend durven beantwoorden Officieel heet heten vooral de Engelschen beroepen zich steeds daarop, dat het te doen is om beschaving te brengen. Dit doel, dat men officieel aanvoert, wordt in sommige opzichten bereikt. Doch in anderen zin als men zich voorstelt. De voor- deelen van onze beschaving worden overgenomen de nadeelen daarvan behouden wij voor ons zelf. Dit is het nadeelig saldo van de Europeesche politiek. Terwijl in alle Staten van ons werelddeel hooger be lastingen geheven worden het leven duurder en moei lijker wordten de levenseischen die ieder steltver meerderen, zotten de weinig vèr-ziende politici roekeloos veroveringstochten op touw naar verre gewesten, tenge volge waarvan de toestand nog verergertniet alleen wegens geldelijke verplichtingen die men aan moet gaan, maar ook omdat het in onzen tijd zeer groote inspanning vereischt, om een ingenomen gebied te behouden. Dit alles geschiedt in een tijd waarin het volk in naam regeert, in een tijd waarin men de illusie koestert, dat de gouden eeuw van genot zonder veel arbeid, weldra zal aanbreken, terwijl daarentegen waarschijnlijk is, dat Europa op haar ouden dag zich weldra zal moeten be krimpen, zuinig met haar spaarpenningen moet omsprin gen en met een eenvoudig maal zich zal moeten behelpen, indien zij haar faillissement, haar ondergang wil vermijden. De ongenade waarin Crispi vervielschijnt dus zeer gemotiveerd. Toch ziet het er niet naar uit, het zij met een zucht gezegd, dat de gedwee belastingbetalende bur gerij in de verschillende landen anders dan door duur gekochte ondervinding zal leeren hoe noodzakelijk is een zuinig beheer van den staateen niet op uiterlijke grootheid gerichte staatkunde en een voorzichtig kolo niaal beleid. DUKThfYKIJU-HUAOAKIJE. Onder het per soneel der Weener brandweer is een werkstaking uitge broken 250 man van het geheele personeel hebben den arbeid neergelegd. Daar echter oen driehonderdtal nood hulpen zijn aangenomen en Weenen beschikt over tal van vrijwillige brandweercorpsen kan de dienst onge stoord voortgaan. Alle bladen spreken over de werk staking en veler hunner verlangendat het stedelijk corps vervangen zal worden door een militair corps gelijk in Parijs bestaat. RUSLAND. Het gewezen Peterburgsche districts hoofd Jedenoff beeft in het redactiebureau van den »Ne- delia een revolverschot gelost op den plaatsvervangenden redacteur Menschikoff. Deze werd aan den schouder ge kwetst. De oorzaak van dit optreden was eei artikel waarin de heer Jedenoff was aangevallen. Het oud-dis trictshoofd in in hechtenis genomen. TRANSVAAL. President Kruger ontving den 2 het antwoord van sir Hercules Robinsonwaarin deze hem hartelijk dank zegt voor het vriendschappelijk aan bod om hulp te zenden naar Matabeleland. Sir Hercules meent dat de rijkstroepen ter sterkte van 500 man het voorloopig wel afkunnenmaar hij is niettemin gevoelig voor de vriendschappelijke gezindheid, door den president, de regeering en de burgers van Transvaal aan den dag gelegd. TURKIJE. Het geruchtdat de Porte aan Duitsch- land gevraagd zon hebben als bemiddelaar op te treden in de egyptische kwestieis van allen grond ontbloot. De sultan van Turkije heeft den 31 April vorst Ferdinand van Bulgarije ontvangen. Het onderhoud duurde twee volle uren. KUID-AFRIKA. Een korps vrijwilligers dat ver scheiden blanken kolonisten was gaan redden werd met groote heftigheid aangevallen door 300 Matabelen. De blanken boden krachtigen tegenstand doch zes hunner werden gedood. De persoon die ontsnapte en de tijding naar Buluwayo overbrachtschat het verlies der Mata belen op 50 man. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli e.k. aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor de aanstaande veeartsen, be doeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No. 99). De dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. (St.-Ct. Men schrijft uit Texel. De weiden hebben, dank zij het milde voorjaar en den velen regens van de laatste week, reeds een frisch groen aanzicht. Er is voldoende gras voor de schapen, zoodat er niet meer met hooi gevoerd wordt. Er loopen al veel lammeren rondin deze maand zullen ongeveer 30.000 dezer dieren hier hun intrede in de wereld doen. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Nieuw-Buinen, de heer H. H. Mulder, thans te Texel. Ooster-Hlokker. Onze dorpsgenooten J. Berk hout en echtgenoote zijn uit de acht en zestig sollici tanten gekozen tot vader en moeder in het weeshuis der ned. herv. gemeente te Medemblik. Haarlem. Met toestemming van den bisschop van Haarlem is pastoor Kaag aan de redactie van »Het Centrum" verbonden geworden. Oudcarspel. Den 31 nam de heer J. Vis als hoofd der school alhier afscheid van zijn personeel en leerlingen. Aan allen schonk hij zijn uitstekend gelijkend portret, vervaardigd door den photograaf Chrispijn te Alkmaarals aandenkeu. Den 1 aanvaardde het nieuw benoemde hoofd, de heer Hoffman, van Rotterdam, zijne nieuwe betrekking. Barsingerhorn. In de maand Maart hadden te K o 1 h o r n in de postspaarbank 72 inlagen plaats tot een bedrag van 148.57. Over het eerste kwartaal van dit jaar is het getal inlagen 245 tot een bedrag van 1852.54. Schagen. Den 31 vergaderde de raad onzer ge meente ter behandeling voornamelijk van het kohier van den hoofdeljjkou omslaghetwelk werd vastgesteld tot een bedrag van 7526,655, zijnde ongeveer 1500 hooger dan het vorige jaar. Betreffende de regenbak bij de nieuwe kerk is het besluitin eene vorige vergadering genomenna gehoord de bekomen inlichtingen van den heer van der Steurgehandhaafd onder nadrukkelijke voorwaarde, dat de waterleiding bovengronds zal wor den aangebracht. Door den heer Roggeveen werd de wenschelijkheid betoogd van het boren eener artesische put. Met het oog op den twijfelachtigen uitslag der boring werd besloten alsnog daartoe niet over te gaan. Aan den heer Lammerts werd toegestaan een gedeelte van het noordelijk marktterrein af te schutten en te gebruiken tot berging van den uit te graven grond van de fondeering. Door het draaien van den molen op de Loet alhier verschriktgeraakte het paard met het rijtuig van den heer V, nabij het station, te water. De inzittenden, een reiziger en een zoon van den stalhouderwisten zich zonder ongelukken te redden, maar bij het lossnijden van de tuigenom het paard gelegenheid te geven uit het water te komen, bekwam de bestuurder eene diepe snede in do hand. Paard noch rijtuig leden eenige noemens waardige schade. Den 31 had in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier de door de jeugd met ongeduld verbeide openbare les in de zangkunst plaats, te geven door de departementale zangklassen onder leiding van den leermeester, den heer ter Linden. Zij deden hun best, de kleinen, en het moet tot hun eer gezegd wordendat zij het er ook goed af brachten. Menig nummertje verwierf den bijval van het publiek, dat nu juist niet zoo talrijk was opgekomen, ja het laatste nummer, het Transvaalsche Volkslied, moest alsof het een concert van groote menschen goldnog eens »op verzoek" gegeven worden. Jammer, dat het bijna half twaalf was eer de hamer van den voorzitter van ons Nutsdepartement kon vallen en de vermoeide kleinen ter ruste konden gaan. Door den heer van Kluijve werd ter afwisseling eene overbetuwscho novelle van Cremer »Hot Pauwevöerke" voorgedragen; de heer Roepdie zich voor eene lezing had laten inschrijven

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1