Gilda Scüwanhol. No. 43. Acht en Itfegentigste Jaargang, 1896. WOENSDAG 8 APRIL. Gevonden Voorwerpen Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAABSCHE CHI AM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 Een zwarte handschoen; een boezeroen; een witte zak, in'n. twee zakdoeken; een vrouwenzak, inh. schoolrap porten; een portemonnaie, inh. f 0.025; een ledige por- temonnaie; een dop van een kinderwagen; een gestreept kinderzakje met rommel en 25 cent.; een sleutel; een onderstuk van een gouden oorbelletje; een sleutel in étui; een witte rozenkrans; een zilveren krozenkrans; een jon gensmuts; een portemonnaie, inh. f 0.04. Alkmaar, De Commissaris van politie, 4 April 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. BEIiGIE. Volgens een telegram uit Rome aan de Soleil zou koning Leopold van België die op 't oogen- blik te Nice vertoeft, naar Venetië vertrekken en daar ook op 12 April zijn den dag van de samenkomst van den Dnitschen keizer, den Keizer van Oostenrijk en den koning van Italië. In de nabijheid van Termonde op de Schelde is den 5 de stoomketel van de sleepboot Virginia gesprongen. De lijken van vier der slachtoffers werden tot boven de boomen uit geslingerd. De kapitein is gered. De schok deed een vaartuig, dat in de nabijheid lag, onmiddellijk zinken. De schipper, zijn vrouw en kinderen verdronken. In het geheel kwamen twaalf personen bij de ramp om. DUITSCHIiAAD. Prins Bismarck heeft op zijn verjaardag de Hamburgers toegesproken, die hem eene serenade bij fakkellicht kwamen brengen. Hun de- filé met vijf muziekkorpsen, duurde drie kwartier. Prins Bismarck een dronk wijdende aan den bloei van Hamburg, uitte den wensch, dat de Hamburgers ook aan de belangen van het binnenlandmet name de landbouw belangen zouden denken. »Ik ben zeide hij o. a. geen hartstochtelijke agrariër, maar zonder reden klagen die lieden niet." Hij hoopte dat de bloei van Hamburg op dien van het achtergebleven land zou terugwerken." EGYPTE. De eerste schermutseling tusschen de Egyptische troepen en eenige volgelingen van Osman Digna heeft in de nabijheid van Suakim plaats gehad. De Derwischen gingen spoedig op de vlucht. De eenige slachtoffers van deze eerste schermutseling van den nieu wen veldtocht waren vier kameelen die dood geschoten werden. Te Parijs is uit Kaïro bericht ontvangendat ge neraal Kitchener bevel heeft ontvangen zich voorloopig te bepalen bij het bezetten van Akasche. De Indische troepen zullen binnen eenige dagen te Suakin aankomen en daar ingekwartierd worden. 22) van HANS WACHENHÜSEN. Gilda had zich bij de laatste woorden haastig tot hem overgebogen, haar adem streek langs zijn oor heenen hijhij zag met flauwe oogen de door de natuur zoo kwistig begiftigde vrouwengestalte, hoe hare borst driftig en onstuimig op en neer ging; hij gevoelde den warmen druk harer hand en toch werd het hem in het hart zoo ijskoud. Eén blik wierp hij op de met diamanten behangen borst en halswaarvan de bui tengewoon schoone kleur zoo goed uitkwam en toen bracht hij met spottende hoffelijkheid hare hand aan zijne lippen en kuste de toppen der rooskleurige vingers. »Gij kent het zware verliesdat mij door den dood van mijnen vader getroffen heeft Heb geduld Hij legde haren arm in den zijne en bracht haar in de andere zaal, waar men hem vroolijk ontving en omringde. Men keek elkaar echter vragend aan, als men zijn bleek vaal gezicht, zijne doffe oogen bespeurde. Men wist, dat hij niet moer als dezelfde man teruggekeerd was, maar dat hij zulk eene afgematte, onverschillig uitziende jonge man was, met dien zoo zwaarmoedigen lach, dien zijn hand druk vergezelde, dat verraste allen, die zijne afwezigheid betreurd hadden. »Ik maak u mijn compliment, mevrouw ging hij op denzelfden toon voort. .Mijne vroegere wo ning kon niet in schooner en vaardiger handen komen; het .Klooster" kon door niemand zoo meesterlijk wereldsch veranderd worden als door uwe toovermacht; en ik ben overtuigd, dat deze haren invloed ook zal uitoefenen op den ontstemden gast, dien gij voor u hebtDaarmede verwijderde hij zich van Gilda, eenige oudere kunstenaars begroetende, die zich verplicht gevoelden hunne opwach ting te maken bij de gastvrouw als beschermster der kunsthij praatte verstrooid mot hen doch naar het uiterlijk te oordeelenzeer kalmrichtte vervolgens eenige vriendelijke woorden tot de hem het meest be kende dames, bracht enkele van haar naar de buffetuen, ENGELAND. Den 2 ontving de .Times" uit Pre toria berichtdat een belangrijke dépöche van Cham berlain den vorigen dag door president Kruger was ont vangen. De toon is vriendschappelijkdoch er wordt krachtig in aangedrongen op herstel van de grieven der Uitlanderstevens worden er nieuwe redenen in aange geven voor het recht en den plicht van de britsche re geering om tusschenbeide te treden. Bovendien wordt er antwoord gevraagd op de uitnoodiging om naar Londen te,komen; de engelsche regeering kan niet toestaan dat die nog voor onbepaalden tijd onbeantwoord blijft. De uitvoerende macht heeft deze dépêche in ernstige overweging genomen. In het dinsdag afgeloopen financieels jaar hebben de inkomsten 109339946 p. st. bedragen, d. i. 290067 p. st. meer dan in het jaar te 'voren. De minister Har- court had 96162000 geraamd. De uitgaven op 96246000 geraamd hebben 97788000 beloopen naar het schijnt ten gevolge vau de vervroegde uitgaven in het laatste kwartaal voor de marine. In de stad Glocester is een ernstige pokkenepidemie uitgebroken. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van de verschrikkelijke ziekte is reeds tot 118 gestegen. De hospitalen zijn overvol. Het heftig karakter der epidemie wordt geweten aan de onachtzaamheid der overheid in het ten uitvoer brengen van de wet op de koepokinenting. Tegen het Parlementslid Havelock Wilson is een aanklacht ingediend namens de Sailors and Firemen's Union op gronddat Wilson zich in zijne hoedanigheid van secretaris-generaal dier vereeniging340 uit de kas zou hebben toegeëigend. Wilson ontkent de hem ten laste gelegde feiten. FKANUDlBSJH.. Den 2 vroeg de afgevaardigde Pierre Alype verlof de regeering over Egypte te mogen interpelleeren. Minister Bourgeois wenschte, dat die interpellatie onmiddellijk aan de orde zou worden ge steld, en de Kamer vereenigde zich daarmede met 303 tegen 251 stemmen. Alype vroeg daarop van de Regeering te mogen ver nemen, wat zij zich voorstelt te doen, nu Engeland wei gert zijne verbintenissen na te komen. Bourgeois antwoordde, dat Egypte een integreerond deel van het Ottomaansche gouvernement uitmaakt. De gebeurtenissen in Egypte in 1881 en 1882 vormden het onderwerp van een internationale overeenkomst. De En gelsche regeering heeft noch van de mogendheden, noch van de betrokken natie een mandaat gekregen en ver oorzaakt in Europa een onaangename stemming die steeds toeneemt. Nu de Fransche en Russische commissarissen hun ontslag hebben genomen, i9 er gelegenheid de quaestie aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het was de plicht van Frankrijk, de verjaring niet te laten ingaan at en dronk met haar en scheen zich moeite te geven, zich in de algemeen heerschende vroolijke stemming der overigen te vermaken. De jonge kunstenaars en Maurits Toldy boven allen, deden overigens alles om deze stem ming te verkrijgen, daarbij wedijverende om in de gunst der gastvrouw te komen. Maurits Toldy was in natio nale kleeding verschenen in violetkleurige .Attila" en .Czismen", gelijk aan het oorspronkelijk beeld van een hongaar en in de vroolijkste stemming omhelsde hij Emin. »Wat ben ik gelukkigriep hij. Mijn onge lukkige vader is gered mevrouw van der Vloten heeft van mij de Ezarda-schilderij gekocht, toen ik haar mijn leed geklaagd had. Zij is zulk eene goede vrouw; zij kon Maurits niet in tranen zien En wederom omhelsde hij Emin, uitgelaten van vreugde, ging naar Gilda en kuste hare handenhaar met dankbetuigingen overstelpende alles in zijne kunstmatige buigzaamheid en onuitputte lijkheid. Gilda nam die dankbetuigingen met een wel willend lachje aan. En Maurits hing haar dan ook ge durende den geheelen avond aan als een trouwe hond hij maakte zich verdienstelijk bij alle regelingen, gaf aan het op een verhevenheid gezeten orchest de wenken en bevelen wat gespeeld zou worden en alleen vroolijke melodiën, zooals Gilda het uitdrukkelijk wenschte. Ook de dans begonzij werd afgewisseld door het voordragen van eenige vierregelige liederen tot welker begeleiding eenige leden van het orchest in de zaal geroepen werden. Toldy maakte zich ook verdienstelijk door do gasten bezig te houden hij zong hongaarsche liedjes dan eens tot stervens toe zwaarmoedig zoodat do bij hem altijd gereed staande tranen over de wangen liepen dan eens buitengewoon vroolijkzich zelf met de viool begelei dende. Hij jubelde zijn »Elyen a Hazar", danste vEzar- da's." Toen begonnen de jonge kunstenaars spelletjes, de leden van het volkstooueel voerden komische tafe- reelen op en daarna eindelijk trad Gilda zelve op het tooneel. In eene edele houding stond zij daar, verblindend in hare schoonheidde donkere oogen overmoedig over hare gasten latende gaan, en met hare volle krachtige, stem begon zij »Om steeds vroolijk en gelukkig te leven", en zij zongde woorden zoo gevoelig weerge vende, in zulk eene aangrijpende stemming, dat. toen zij geëindigd had, alle jonge mannen voor haar op de knieën vielen en hare handen kusten. »Ziet gedat ik in Holland toch wel iets geleerd heb lachte zij van het tooneel afstappende en de dorstige lippen aan eenen door de ontworpen onderneming, die de strekking zou hebben de bezetting tot in het oneindige te verlengen, en Rusland, bracht dezelfde argumenten te berde. De in tegriteit van het Ottomaansche rijk is een levensvoor waarde voor den Europeeschen vrede. De regeering zal de onderhandelingen voortzetten tot verdediging van de rechten die alle mogendheden gemeen hebben, en hoopt dat de Kamer haar het vertrouwen zal blijven schenken om de belangen, de rechten en de eer van Frankrijk te verdedigen en voor de belangen van den wereldvrede te blijven maken. De Mahy stelde daarop eene motie van vertrouwen voor, welke (niettegenstaande de oppositie van Charmes, die eenvoudig tot de orde van den dag wenschte over te gaan, wat met 317 tegen 241 stemmen verworpen werd), met 309 tegen 213 stemmen aangenomen werd. In den Senaat wenschte Milliard een interpellatie te houden over de buitenlandsche politiek en le Provost de Launay over de algemeene politiek. In tegonspraak met het advies der regeeringbesloot de Senaat met groote meerderheid deze interpellatie den 3 te behandelen, hoe wel Bisseuilom de regeering te steunen voorstelde de interpellatie tot na de vacantie uit te stellen (wat met 159 tegen 112 stemmen verworpen werd). Bourgeois verklaarde niet te zullen antwoordenen Milliard stelde een motie van wantrouwen voor, die met 155 tegen 85 stemmen aangenomen werd. De ministers verlieten onmiddellijk de zaal en hielden een minister raad waarin (blijkens de laatste telegrammen) met al gemeene stemmen besloten werd, niet af te treden. Bourgeois begaf zich naar het Elysée om den president met dat besluit in kennis te stellen. President Faure heeft geenerlei invloed geoefend op het besluit van de ministers om niet af te treden. Nadat.den 3 de ministerraad was gehouden en besloten was aan te blijven heeft Bourgeois eenvoudig van dat besluit den president der republiek kennis gegeven. ITALIEf. De »Hohenzollern" met keizer Wilhelm zijn gemalin en zijn twee oudste zoons aan boordis Woensdag te Palermo aangekomen. Een menigtedie op twintig duizend menschen wordt geschatstond op de kade, in verscheidene straten zag men duitsche vlag gen naast de italiaansche. De keizer komt vooral naar Sicilië om de vele ruïnen uit den Romeinschen tijd te zien die van jaar tot jaar meer bezoekers trekken. Kolonel Stevani heeft na een beftigen strijddie vier uur duurde een troep van 5000 Derwischen nabij Sabderat een beslissende nederlaag toegebracht. De Italianen hielden zichhoewel zij een niarsch van tien uur achter den rug hadden bewonderenswaardig. De vijand liet een groot aantal dooden en gewonden op het slagveld achter. beker verfrisschende. De vrouwelijke gasten waren onge twijfeld in de uitgelatenste stemming geraakt door het aanspreken van de champagnedie in overvloed aange boden werd; Gilda zelve gaf kwistig hare aan allen bekende, goedhartige geestigheid ten beste, want zij was gelukkig, zich daaraan eens weder te kunnen overgeven en vergat ook, dat Emin zich zoo weinig aan haar gelegen liet liggen. En zoo verstreek de avond, in buitengewone vroolijkheid overgaande, toen de oudere heeren zich eindelijk ver wijderd hadden. Gilda was overgelukkig. Zoo had zij zich den avond gedachtZij was weder in haar element, was weder »onder hare kornuiten" en niets verraadde op het oogenblik dat zij mevrouw van der Vloten was. Om van hare uitgelatenheid tot zich zelve te komen nam zij eindelijk Emin's arm en liep met hem door de feestelijk versierde gangen en zalen welke hij bewon deren moest en dit bracht haar ook in eene zwaarmoe dige stemming. Zij dacht misschien nahoe lang zij hier zoo vroolijk zou mogen zijn. Maar ook Emin's ge dwongen opgewekte stemming werd plotseling weder eene geheel andere, toen hij met haar in de middenkamer met het bovenlicht des koepels kwam. Ook hier was alles even nauwkeurig in orde gemaakt als toendezelfde palmboomen, laurierboomen en oranjes omgaven de onder den koepel gemaakte verlichting en daar stond diezelfde kleine divan een bank van mos nabootsendewaarop Esther gezeten was toen hij haar hier verrast had Die herinnering werd hem te sterkbij sloot de oogen voor het licht. Gilda trok verschrikt haren arm terug, toen hij plotseling zoo bewegingloos stil stond en naar die ééne plaats keek, vervolgeus de bank zocht, waarop zijne zuster ineengezakt wa3 en zich huiverende weder afwendde. »Gij gevoelt u ongesteld!" riep zij, de hand op zijnen arm leggende, om hem naar de bank te brengen. Doodelijk bleek weerde hij haar echter af. „Nog niet! riep hij met eene bevende stem. Maar thans hier vandaan fluisterde hij in zich zeiven, en als door eene heimelijke vrees gedreven trok hij haar met zich terug naar de groote zaalwaar de jonge kunstenaars met de cham pagneglazen in de hand in breeden kring op het kleed of in de stoelen zittende, met elkander een vroolijk spel hadden uitgevoerd. Toen beiden terugkeerden, trok men Gilda op den voor haar bestemden zetel. »Emin moet iets voordragenriepen meerdere stemmen hem toe. Dorst hebbende nam Emin den bekerdien een dor meisjes hem aanbood en de schuimende wijn dreef bij

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1