Amsterdamsclie Brieven. Nederland. «JAPAA. Do zwarte peat is te Yokohama uitgebro ken. Twee Chineezen zijn er door aangetastwaarvan éen reeds is overleden, SPAAJE. Kolonel Pavia heeft de bende van den cubaanschen rebel Oqnelini uit Petrero Conchita ver dreven na haar zware verliezen te hebben toegebracht. De colonne Aldea heeft zich van een kamp der oproer lingen bij Tanguli Puertis meester gemaakt. Bij een verkenning bij Guantanamo hebben de Cubanen enorme verliezen geledenhun legerplaats en hun wape nen zijn in handen der Spanjaarden gevallen, de familie van den aanvoerder Pereztwintig vrouwen en kinderen zijn gevankelijk weggevoerd. TRA AS VA AIi. De Manchester Guardian" heeft een telegram uit Johannesburg ontvangen waarin gezegd wordtdat het aanbod van president Kruger betreffende hulp tegen de Matabelen aldaar beschouwd wordt als de bekroning van het grootmoedig gedrag van den president en dat het alle praatjes omtrent de vijandige houding der Boeren tot leugens maakt. Volgens het telegram zou ingeval van dringenden nood de hulp der Boeren van het noordelijk gedeelte van Transvaal van groot gewicht zijn. 2SUID-AFRIKA. Chamberlain heeft een gerust stellende mededeeling over den Matabele-opstand gepu bliceerd. De minister verwachtdat de strjjdmacht van 500 man die thans te Mafeking georganiseord wordt voldoende zal zijn om in vereeniging met de troepen van Matabelelandden opstand te dempen maar sir Hercules Robinson is gemachtigd om zoo noodig nog meer strijdkrachten te organiseeren. Later is bij het departement van koloniën een tele grafisch bericht uit Buluwayo ontvangen waarin wordt gemelddat de dé,ar aanwezige krijgsmacht sterk genoeg is om offensief te werk te gaan maar niet om den op stand te onderdrukken. Die opstand dreigt algemeen te worden althans wanneer de inboorlingen zich orga niseeren. IV. De nationale opera's in Nederland schijnen wel voorbestemd zijn om allerlei onstichtelijke tooneelen te aanschouwen te geven. Indertijd werd al heel erg gevonden de houding van den heer J. G. de Grootden stichter der eerste Hol- landsche Opera, ten opzichte van de pers en speciaal ten aanzien van den heer Tierie, den schoonzoon van Daniël de Lange, maar nog vrij wat orger is hetgeen geschied is met de Nieuwe Nederlandsche Operadie door den steun van bekende musici en Maecenassen de instelling van den heer de Groot in den grond heeft geboord. Vroeger hebben wij al gemeld, dat het tot een ernstig conflict was gekomen tusschen den directeur der Opera, den heer van der Linden en den Raad van Behoei, Znlk een Raad is onder artisten feitelijk een onding. Ook bij het Nedeilandsch Tooneel heeft men zulk een college, maar van eenigen artistiekon invloed is niets te bemerken. Dat ligt trouwens voor de hand. Een artist is een veel te zelfstandig denkend en gevoelend mensch dan dat hij zich banden zou laten aanleggen door men- schen, van wie hij geenszins overtuigd is, dat zij op het gebied der kunst zooveel boven hem verheven zijn. Daarom wordt alles, wat door zulk een Raad wordt voorgeschreven met oen zeker wantrouwen begroet en wanneer de artisten zich daarnaar schikken, dan geschiedt dat ten koste van hunne opgewektheid om zich geheel aan hunne kunst te wijden. Evenals bij het Nederlandsch Tooneel heeft de Raad van Beheer bij de Nederlandsche Opera weinig sympathie gevonden. Voor hun leider, den heer van der Linden, die hen aanvoerde en van wien wat te leeren viel voor hem hadden de artisten hart en felle verontwaar diging kwam bij hen tot uiting, toen de Raad het durfde wagen, den heer van der Linden buiten de Opera te sluiten. Allen schaarden zich om den directeur; met hem verklaarden zij zich homogeen en de heer van der Linden bleef in de vaste overtuiging, dat het wenschelijk was zich zoo spoedig mogelijk van dien Raad van Beheer te ontdoen. Er waren bovendien reeds laflg grieven tegon de hi'Cren van Mandere c.s., die dezen Raad samenstellen. Onder allerlei voorwendselen hebben zij_ telkens geld van hot publiek afgebedeld, nu eens door inteekenbiljetten, voor hem het bloed weder naar het voorhoofd en de wangen. Hij keek naar Gilda die als eene koningin daar zat en lachend en smeekend zooeven de handen vouwde, hij zag zwijgend met een strakken blik om zich heen alsof hij nadachtnam ook den tweeden bekerdie een ander meisje hem bracht, dronk den inhoud op, ging naar de muzikanten greep de viool van een hunnertrad met verontrustend wild uitziende oogenmet het haar ver ward over het voorhoofd en de uitdrukking eener dui- velsche inspiratie in den kringknielde aan Gilda s voeten neder en begon, op de viool strijkende, met zijne zoo innemende stem, de volgende improvisatieLaat u vertellen: toen God de Heer in den beginne het beeld van den man had geschapen toen ook de vrouw, om hem in schoonheid en zachtheid ter zijde te staan on hp in het Paradijs zag ontdekte hij dat er iets ontbrak. Beiden misten het Godswerk in de borst, dat de mensch tot liefde bezielt. Zoo vormde de Heer toen uit één deeg twee harten, het een voor het ander Hij strooide die °liefde rondom in de wereld, opdat iedereen haar zou zoeken en vinden. Al waren zij duizend mijlen van elkaar verwijderd, zij zonden elkander eindelijk toch vinden: als uit één deeg gevormd, zouden zij in liefde elkaar verbinden. En zoo is het vele duizenden jaren geschied in rusteloos dwalen en ronddwalen; in bloedige kringen met God en de wereld zoekt het eene hart naar het andere. En zoo heb ik dan ook gevonden uw hart, Maar ach, ik verbrak het in scherven, En omdat het mij thans zoo eenzaam in de wereld is, Zoo gaat ook het mijne dan sterven." Wordt vervolgd. welker invulling hemel en aarde werden bewogendan weder door den in vele families berucht geworden sneeuwbal. Overeenkomstig dat beweerde geldgebrek werd er lang niet geleefd ennaar beweerd wordtzijn er duizenden guldens vermorst. Toen nu ten overvloede de Raad kwam met het voorstel om de gages slechts ten deele uit te betalen, steeg de ergernis ten top. In de afgeloopen week zag men 's middags voor een bijna nooit gebruikte deur van den Stadsschouwburg een grooten verhuiswagen stilhouden en weldra werden daarin allerlei stukken papierdie uit den schouwburg werden gehaaldgeladen. Een vriend van den heer van der Linden wel vermoedende dat hier een coup d'etat werd gepleegd, haastte zich den directeur der opera te waar schuwen deze zat juist aan tafel maar snelde onmid dellijk naar het Leidscheplein. Daar vond hij de leden van den Raad van beheer druk bezig met het inladen van de partituren der werken van het répertoire der Opera. De heer van der Linden protesteerde levendig tegen deze achterbaksche handelwijs en moetnaar ver zekerd wordt, zelfs met den heer Boissevain handgemeen zijn geraakt. Hij haalde de politie er bij, die het voort gaan met het verhuizingswerk belette dooh zich niet gerechtigd achtte om tot teruggave van het reeds inge pakte bevel te geven. Herstel van den vrede was nu moeilijker dan ooit geworden. Eindelijk brak de betaaldag aan. De heer Baron Sloet van Hogen dorplid van den Raad van Beheerhad beloofd, dien dag in den Stadsschouwburg te komen om uit te betalen voor zooverre er geld aanwezig was. 's Mid dags ten 2 uur waren de artisten, orkestleden en koristen in °den kunsttempel op het Leidscheplein vereenigd, doch wie er kwam opdagen, geen lid van den Raad van Be heer. Men wachtte ongeduldig tot drie uur, tot half vier, tot vier uur en Koen kwam er een briefje van Baron Sloet, meldende, dat 'hij 't onder de gegeven omstandig heden minder wensohelijk achtte zelf te verschijnen waarom hij den heer van der Linden verzocht bij hem te komen. Aanstonds werd daaraan gevolg gegeven en kort daarna kwam de heer van der Linden terug met twee zakken geld. Daarin bevonden zich 49 pet. van de geheele verschuldigde som. Baron Sloet had gewenscht, dat men dit geld zou aannemen en dan tevens afstand doen van de rechten op het resteerende. Mr. Biederlack de advocaat van de koristeD waar schuwde daarvoor echter ten sterkste en op zijn advies werden de 49 pet. aanvaard onder uitdrukkelijke hand having van de rechten op de resteerende 51 procent. Daarna werd vergaderd en nog eens vergaderd, totdat 't ten slotte op Vrijdag jj. tot een openlijke scheiding is gekomen. De artisten hebben eenvoudig den Raad van Tleheer afgedankt en onder den heer van der Linden een nieuwe Hollandsche Opera gesticht. De partituren zul len gerechtelijk teruggevorderd worden. Terstond is daarop aangevangen met het maken van bezuinigingen. Aan den heer A. D. Lohman Jr. is het geheele beheer der nieuwe onderneming opgedragen. In dezen onverkwikkelijken strijd zijn twee factoren, waarop in het bijzonder de aandacht dient gevestigd te wordeD. Vooreerst de treffende eensgezindheid tusschen de artisten, koren en orkestleden, waarvan er geen-enkele 't voor den Raad van beheer heeft opgenomen. In de tweede plaats is 't merkwaardig dat het publiek sterk op de hand is van den heer van der Linden, 't Is te hopen dat ook in de toekomst deze beide factoren on verzwakt blijven bestaan. Een feit is het, dat het tegen woordige operagezelschap de krachten bezitdie een geheel kunnen leveren, dat aan de hoogste eischen der kunst voldoet en wanneer zij eensgezind blijven samenwerken, zullen zij ook zonder Raad van Beheer nog menige victorie op het Leidsche plein kunnen behalen. In dat geval zal 't der instelling ook niet aan volle zalen ontbreken. Ge lukkig, dat het vertrouwen in den heer van der Linden groot is, want na de reorganisatie rust een dubbel zware verantwoordelijkheid op hem. Ook ons politiecorps staat aan den vooravond eener reorganisatie. Nu de annexatie van een groot deel van Nieuwer-Amstel een voldongen feit is, heeft de burge meester een desbetreffende voordracht bij den gemeente raad ingediend. Een vermeerdering van het personeel met 224 man wordt voorgesteld, alsmede een verbetering van de bezoldiging van den Hoofdcommissaris en van die in de laagste rangen. De jaarlijksche kosten van een en en ander zullen in de vergrocte gemeente omstreeks een millioen gulden bedragen. Waar de bur gemeester openhartig erkent, dat het tegenwoordige per soneel op verre na niet meer voldoende is om in de behoefte aan een goed politietoezicht te voldoen, zal den gemeenteraad wel niet veel anders overblijven dan die som toe te staan. Met minder geld kan 't niet, want in de voordracht wordt gezegd, dat het personeel eigen lijk nog veel talrijker moest worden. Met het ontluikende groen schijnt in de arbeiderswe- reld ook weder nieuw leven te zijn ontwaakt, dat zich uit in een streven naar lotsverbetering. Volgens de geruchten zou een werkstaking in de bouwvakken worden voorbereid, daarbij profiteerende van de omstan digheid, dat er verschillende groote werken onder handen zijn. Daar het loon in de bouwvakken echter alleszins voldoende is, mag men zich wel tweemaal bedenken, voordat men den arbeid neerlegt, te meer daar ook de patroons voor oen eventueele strike maatregelen hebben genomen. Onder de bakkersgezellen is de wensch tot af schaffing van den nachtarbeid en tot het verkrijgen van Zondagsrust zeer levendig. De broodfabriek »De Jonge Bakker" heeft zich daarvoor gespannen en zich bereid verklaard, een proef in dien zin te nemen. De bedoe ling is tweemaal per dag 's morgens omstreeks 12 uur en 's avonds om 6 uur versch brood te doen rond bezorgen. In een manifest is de steun van het publiek verzocht en aan verschillende adressen zijn biljetten ver krijgbaar gesteld, waaraan men van zijne sympathie blijk kan geven. Ook in de wereld der typografen is de rust nog niet teruggekeerd. Dezer dagen werd aan deboekdrnk- kerspatroons een schrijven gezonden, waarin verschillende wenschen ten aanzien van loon- en arbeidsduur worden ken baar gemaakt. Het merkwaardige hiervan isdatditschrijvon is onderteekend door alle typographische vereenigingen van Amsterdam van de meest uiteenloopende richting. Broederlijk prijken hier de namen van de katholieke anti-revolntionaire en socialistische bonden naast elkaar een gemeenschappelijk optredendat onder de amster- damsche arbeiders tot de zeldzaamheden behoort. Dat de socialisten hieraan meedoen wijst er op dat de invloed van Domela Nieuwenhuis. die het samengaan in de loonsbeweging met R. Kath. Volksbond en Patri monium verafschuwt, er niet op vooruit gaat. De arbei ders schijnen meer te gaan luisteren naar het meer bezadigde Volksdagblad, dat in dit samengaan van overi gens zoo uiteenloopende groepen een zijner schoonste triomfen viert. Ter voorkoming van gevaarwordt het zeildoek waarmede het kruitmagazijn aan den Haarlemmerweg (in welks onmiddellijke nabijheid eene heimachine werkt) is behangen, thans door een brandspuit gedurig bespoten. Talrijke gezelschappen Engelschen zijn in Den Haag gekomen om de Paaschdagen hier te lande door te brengen en de bloemenvelden in Zuid- en Noordholland te be zoeken. Veeultvoer. Den 31 Maart zijn langs het grensstation Rozen- daal uit Nederland naar het buitenland verzonden i4 waggons vee waarvan 52 ladingen bestemd waren voor België en 22 voor Frankrijk. Hofberichten. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes zullen op 21 April a s. het gewone bezoek aan de hoofd stad brengen. Van Amsterdam vertrekken H.H. M.M. op 27 April naar Faulenseebad in het Berner Oberland en zullen na een verblijf aldaar den 16 Mei in Nederland terugkeeren en het Paleis Soestdijk betrekken. Hare Majesteit de Koningin zal in het najaar van dit jaar haar geloofsbelijdenis afleggen in verband daarmede zijn Hire Majesteiten voornemens den zomer rustig te Soestdijk door te brengen opdat de Koningin zich on verdeeld aan hare studies kunne wijden. Bloemencorso. Volgens het laatste bericht zal het feest aanvangen in de inrichting van den heer van Dieren Bijvoet, te Bloemendaal (aan den hoek der Kleverlaan), die zijne zeer ruime localiteit daarvoor beschikbaar gesteld heeft. Als tegenstelling met de moeielijkheden en tegen werking waarmede de ontwerpers van het Bloemencorso te Haarlem te kampen hebben moge dienen dat de stad Brussel aan de >Ligue Vélo cipédique" heeft opgedragen de organisatie van een historischen optocht betrekkelijk het wielrijden waarvoor 20.000 francs wordt toegestaan uit de gemeentekas. Andere landen, andere (betere) zeden Ten einde het Bloemencorso op 12 April a.s. zooveel mogelijk te doen slagen en daar het een teest is niet t09®1, van een paar afdeelingen maar van den geheelen Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders Bond daar deze een subsidie van f 1500 heeft geschonken zijn zoogenaamde afdeelingstochten uitgeschreven van Amsterdam, van den Helder, Schagen en Alkmaar, van Utrecht, van Rotter dam 's Gravenhagevan Gouda en Leiden. Al deze afdeelingstochten zullen ongeveer 12 nnr te Haarlem aankomen en zich daarna naar de verzamelplaats begeven, van waar bet corso omstreeks twee' uren zal vertrekken en den vroeger vermelden weg zal volgen. De deelne ming is zeer grooto. a. hebben een dertigtal officieren, allen wielrijders, zich daartoe aangemeld. Het programma van de voorloopige samenstelling van den stoet belooft veel. Bloemententoonstelling. Het bestuur van de Noordwijksche afdeeling der Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft kosten noch moeite ontzien om deze tentoonstelling boven de vroegere te doen uitblinken. Het terrein met sierplanten en hoo rnen afgezetwaartnsschen een flinke bloemenkas, kios ken en fonteinalles afgewisseld met het traaiste na tuurschoon geeft ruimschoots gelegenheid zich gedurende geruimen tijd te ontspannen. Drie eerebogen geven toe gang tot den weg, waar zich het Florapark bevindt. En al zijn in de maand April de dagen reeds tamelijk lang Ook bij avond belooft een bezoek de moeite te loonen dewijl door de zorgen der heeren Francois Jas Co-., te Noordwijk, het Florapark met welwillend door hen aangeboden Noordwijksche snieuwe licht" zal ver licht worden. Honden-tentoonstelling. De Ned. Jachtvereeniging >Nimrod" organiseert een groote internationale Honden-tentoonstelling, die 8, 9 en 19 Mei in het >Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam wordt gehouden. Er zijn 69 prijzen uitgeloofd, waaronder 13 eere-prijzen. In de maand Maart 1896 zijn op hot Noordzee- k anaal geschutdoor de Noordzeesluizen te IJ muiden Naar zee5 fregatten of barken, 3 schoeners, 1 kof schip, 128 stoomschepen, 11 tjalken, 296 visscheravaar-, tuigen, 30 andere vaartuigen; te zamen 474 schepen inhoudende 433.694 M3. Uit zee 8 fregatten of barken 2 brikkeu, 3 sehoeners, 136 stoomschepen, 11 tjalken, 322 visschersvaartuigen, 31 andere vaartuigen; te zamen 513 schepeninh. 477,721 M3. Totaal 987 schepen, inh. 911,415 M3tegen 850,252 M3 in 1895. Door de Oranjesluizen te Schellingwoude 55 raderstoombooten, 634 schroefstoombooten 2867 tjalken of pramen, 914 visschersvaartuigen en 61 andere vaartuigen; te zamen 4531 schepen tegen 2258 in 1896. Ongeluk rijwiel. Den heer C. Honigh, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle, die den 4 eenigen tijd op ae wandelwegen in het nieuwe werk op een velocipède reed, is een ongeluk overkomen. Toen hij des namiddags niet te huis kwam, is men des avonds en den volgenden morgen zeer vroeg naar hem gaan zoeken. Men vond toen eerst zijn velocipède en daarna zijn lijk in den grooten afrit; vermoedelijk heeft hij bij het alrijden van dien afrit niet voldoende kunnen remmen en is zoo in den vijver gekomen. De heer rlonigh, die eerst gedurende 7 maanden te Zwolle in functie was, werd algemeen geacht. Vrije wandeling. De burgemeester van Haarlem, Jhr. Bureel van Hoogelanden, heelt zijn buitenplaatsen Waterland", »Vel- serdnin" en >Heerenduin", onder Velsen gelegen, voor de leden der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omgeving' opengesteld.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2