Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. T 'I Schagcn. In den vroegen morgen van den 2en Paasehdag te ongeveer 5 ure is brand uitgebroken in het stationskoffiehuis van A. Visser. Op verschillende plaatsen sloegen de vlammen reeds uit het dak. Door het krachtig optreden der brandweer werd het vuur tot den zolder beperkt. Er werd veel waterschade aange- rfcht. Staatsloterij. Naar aanleiding van de gerezen klachten over het feitdat de collecteurs der staatsloterij vóór of gedurende de trekking der eerste vier klassen loten of gedeelten van loten reserveeren en dus den verkoop stakenofschoon zij nog voorraad hebben heeft de directeur der staats loterij genoemde collecteurs uitgenoodigdhem binnen 14 dagen te willen mededeelen het doel waarmede die reserve geschiedthet aantal loten of gedeelten dat in de verschillende klassen doorgaans in reserve gehouden wordt en welke bezwaren zouden ontstaan wanneer de geheele voorraad dadelijk bij den aanvang der loterij ten verkoop beschikbaar werd gesteld. Smeden. »Vulkaan" is de titel van een nieuw weekblad voor het smidsvak en de ijzerindustrie dat bij de uitgevers gebr. Bingerte Amsterdamverschijnt. De redactie stelt zich voor, van dit blad het orgaan te maken van allendie rechtstreeks of zijdelings aan het smidsvak en de ijzerindnstrie zijn verbondeD. In de week van 29 Mrt. tot 4 Apr. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 40 kuipbaden, 76 regenbaden le kl. en 95 regenbaden 2e kl., te zamen 211 baden. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 5: 767.2; den 6: 765.7 den 7: 76i.2. Nfderlandsche Bank. Vrijdag, den 10. aanvangende wordt het kantoor van het hier gevestigde agentschap der Nederlandsche Bank verplaatst naar Langestraat A 39. Kleedermakers. Maandag, den 6, had de vergadering plaats der Alk- maarsche kleedermakersvereeniging »Door Eendracht ver betering". Als spreker was uitgenoodigd de heer C. A Becker, voorzitter van den Bond. Na het gewone alkmaarsche half uurtje opende de Voorzitter de vergadering, met betuiging van leedwezen over de geringe opkomst eD gaf daarop het woord aan den spreker. De heer Boeker deelde mede, dat hij wenschte te han delen over het vereenigingsleveu, en hoopte te betoogen, dat het goed en noodzakelijk is. Hij gaf daarop een blik in den treurigen toestand waarin vooral in groote plaatsen de kleedermakers en hun vak verkeeren langen tijd had men daarin berust, omdat men helaas dacht 't geeft toch niet, maar op dit oogenblik was men blijkbaar aan de kentering gekomen en van verschillende kanten verhieven zich stemmen tot vereenigen. In Alkmaar zon zich z i. die onhoudbare toestand zeker ook hebben doen gevoelen ook hier wa ren voorzeker vele verbeteringen noodig. Dat vereeuigen goed is, meende spreker te kunnen bewijzen, vooreerst omdat niemand er ,.zich tegen verzette en geen enkel ar tikel zulks verbood. Omdat men van 't nut van vereeni gen overtuigd was, had men wel sinds langen tijd hier en daar van die onderlinge kleine kringetjes gesloten, maar om tegelijk de belangen van zich zelf met die van zijne ambtsbroeders te kunnen behartigen, was 't z.i noodig van veel, zoo niet vau alles op de hoogte te zijn en hiertoe achtte spreker het beste middel zich aan te sluiten bij den Bond. Deze kin, daartoe in staat gesteld door den steun der afdeelingen, sprekers uitnoodigen die de belangen onder de oogbü van kleinere vereenigingeu brengen en zoo tot een groot geheel samenwerken. Men meent, vindt spreker, in kleine kringen zoo spoedig te vreden te kunnen ziju als men voor zieh eenige verbe tering aanbrengt, maar men is ook verplicht een open oog te hobben voor het algemeen belang. De stoffelijke vooral zijn algemeene belangen en andere persoonlijke moeten, als men zich bij eene vereeuiging aansluit, op den achtergrond blijven. Die stoffelijke belaugeu dwingen tot vereenigen en ook hier zal men zeker den druk van den grootsteu vijand, de confectie, wel voelen. In den beginne was deze wol goed, toen werd zij gebezigd om in slappen tijd de werklieden toch nog werk te geven, maar later is daarvan misbruik gemaakt en werd het loon, daarbij uitbetaald, voldoende genoemd en dikwijls ook in drukken tijd als voldoende afgepast. Dan, moest, om toch nog aan brood te komen, steeds werk meö naar huis genomen worden en alle beschikbare huisgenooten moesten meehelpen. Sedert heeft men tot het sweating- stelsel zijn toevlucht moeten nemen, waaraan men zich nu bijna niet onttrekken kan. Omtrent het congres te Gouda deelde spreker mede Hoewel nog jongwas er toch spoedig tot de oprichting van een Bond besloten en deze hadzooals uit verschil lende mededeelingen b eek, niet in alle opzichten aan de algemeene verwachtingen beantwoord. Van het reglement werden o. a. niet minder dan 63 artikelen voorgelezen. Een der hoofdmotieven was er is plaats voor kleermakers die zelf meewerken, gezellen, zelfs coupeursmaar voor andere patroons niet, en dit vindt spreker goed, o.a. omdat, zooals bij eene patroonsvereeniging de gezellen zeker waren buitengeslotendeze ook omgekeerd niet tehuis behooren bij eene kleermakers-vereeniging. Hoe de Bond zal werken, was natuurlijk nog niet te bepalen maar veel zal afhangen van de ideën der ver schillende afdeelingen, welke verzocht worden op de a.s. vergadering in Juli of Augustus hunne concept-reglementen tot samenstelling van het geheel intezenden. Hierna volgde van den spreker nog eene hernieuwde opwekking tot aan sluiting. Z.i. waren de belangen van onzen tijd ook die van de toekomst en deze eischen aaneensluiting, waardoor men zich sterk gevoelt. Als men zich niet vereenigt kan het nog jaren zoo blijven voortduren maar in het andere geval kan z.i. de beterschap niet uitblijven. Komt men eenmaal tot een algemeeuen Bond, dan twijfelt spreker ook geenszins, of men geraakt van zelf tot eene interna tionale verbinding. Hij hoopt daarom, dat de vergadering kon besluiten nog staande deze bijeenkomst als lid tot den Bond toe te treden. Een der aanwezigen, die aan het debat deelnam, vond het jammer, dat. te Gouda, waar meer gebeurd wasdat z.i. niet in goede richting ging, besloten kon worden met eene geringe meerderheid van 2 stemmen dat patroons geen lid kunnen zijn der vereeniging. Z.i. heeft het zijn nut, zich in verbinding te stellen met personen, die door velen als hun vijand worden beschouwd. In elk geval moeten patroon en werkman eenigszins als vijanden tegenover elkanderstaan; de eerste toch moet trachten voor zoo weinig mogelijk geld zooveel mogelijk werk te krijgenterwijl de gezel juist het omgekeerde tracht te bereiken. Was de stemming toevallig even anders geweest, dan was de patroon tot de vergadering toegelaten en dit kan z.i. zijn nut hebben. Als het hem er niet bevielzou hij er zeker van zelf wel uitloopen. Grooter en meer gemeenschap pelijke vijand acht hij de confectie en het gevangeniswerk. Als maatstaf wie lid mocht zijn en wie niethad hij beter gevonden geen lid iemand die zijn vak uiet verstaat of patroons die confectie houden. Inleider vond het jammer, te moeten hooren dat de vorige spreker den patroon nog steeds als hun vriend beschouwde. Men had hem wel eens in den mond gelegd, dat hij de verstandhouding tusschen patroons en gezellen afbrak en zelfs den laatste tegen den eerste in het harnas joeg. Nimmer had hij dit gedaan en hij verzochtzoo er verslag van deze vergadering kwam, daarin wel degelijk te vermelden dat dit geenszins in zijne bedoeling lag maar toch kon spreker dit besluit van Gouda niet afkeuren, omdat in elke vergadering dan velen, juist in het bijzijn van den patroonniet zouden durven tegenstemmen en anderen zeker zouden wegblijven. Nu inleider door een ander op ditdoor hem expres vermeden terrein was gebracht, moest hij wel bekennen als zijn gevoelen, dat de meeste patroons, enkele humane uitgezonderd, niet als de vrienden hunner gezellen mochten beschouwd worden, en wees hij nogmaals op den grooten vijand de confectie. Een ander spreker meende het nog te vroeg, nu reeds een Bond oplerichten, men moest eerst wachten tot zich meer vereenigingen hadden gevormd die zich dan allen konden aansluiten. Inleider vindt dat juist het eerst vormen van een Bond het plechtanker moet zijn waaraan anderen zich kunnen vasthechten, een steunwaarop men zich kan beroepen en waarbij men, overtuigd van de goede bedoe lingen, zich als één man kan aansluiten. Ten slotte meende het bestuur, dat het reglement niet toelietzich vooralsnog bij den Bond aan te sluiten om dat één artikel bepaaltdat dit alleen mag geschieden bij vereenigingen waarvan de statuten bij kon. besluit zijn goedgekeurd. Inleider ziet hierin geen overwegend bezwaar, hij twij feit niet of die van don Bond zullen bij kon. besluit worden goedgekeurd en mocht dit, wat bjjna niet te deuken is, niet geschieden, dan kan men zich later om deze reden terugtrekken. Bij gehouden stemming blijkt dat niemand in dit geval er tegen is zoodat inleider het genoegen smaakt aan zijne medeleden van het hoofd bestuur te kunnen mededeelen, dat de Alkmaarsche klee- dermakers-vereeniging onder genoemde voorwaarden als lid van den Bond is toegetreden. Na een woord van dank aan den spreker voor zijne gloedvolle rede, werd de vergadering juist te 3 uur gesloten. Ambachtsschool. In het »Bouwkundig Weekblad" no. 14 komt naar aanleiding van de tentoonstelling van door de leerlingen der ambachtsschool alhier vervaardigde voorwerpen o. a. het volgende voor »Maar vooral door de tentoongestelde werkstukken en teekeningen treden duidelijk aan het licht de juiste in zichten en de gezonde opvatting waardoor het onderwijs aan de nog jeugdige inrichting wordt geïnspireerd. De school en de werkplaats de theorie en de praktijk zijn hier werkelijk onder één dak vereenigd. Bij het timmerwerk zijn de werkstukken zooveel mo gelijk op ware of op de helft der ware grootte uitgevoerd. In het meubelvak ziet men bij de meubels op ware grootte uitgevoerd tevens de werkteekeningen hangen naar goede ontwerpen op flinke wijze geteekend. Hetzelfde geldt voor het werk van den smid en den schilder. Op deze tentoonstelling kunnen voor- en tegenstanders van school of werkplaats elkaar de hand reiken. ONDERTROUWD: 2 Apr. Pieter Schoen, alhier en Trijntje Tooreppel, te Hoogwoud. 3 Hendrik IJspeert, alhier en Alijda Geertrnida Tiel. GETROUWD 5 Apr. Jacob Douwe Posthuma en Anna Maria Witte. 7 Tennis Papeveld en Wilhelmina Catharina Over. GEBOREN: 3 Apr. Maria Margaretha Johanna, d. van Pieter Jo hannes van Kleeff en Anna Brigitta Constant. 4 Jacob, z. van Abraham Schoonewil en Aaltje Heijn. Frederik Willem, z. van Willem Nij- huis en Jeltje de Boer. Simon Petras, z. van Hendricus Verdegaal en Hester Maria Egberts. Juliana Elisabeth Johanna, d. van Jacobus van den Berg en Maria Johanna Oortmeijer, 7 Daniel Jan, z. van Daniel Gerling en Grietje Grootes. OVERLEDEN 4 Apr. Maartje van der Meer, eehtgen. van Jan Twisk, 43 j. on 10 m. 5 Maria Agatha d. van Jan Schrenders en Geesje Beers bijna 1 jaar. 6 Maria Banning 79 j en 5 m. Vervolg binnenlandsche berichten. draft. Den 4 had alhier de aanbesteding plaats van het vernieuwen en herstellen der gemeente-eigen dommen voor het jaar 1896. Voor perceel I (Graft en Noordeind) waren 7 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrij ver was de heer C. Schippers voor f 645 en de laagste de heer J. Messchaert voor f 545. Voor perceel II (West en Oostgraftdijk) waren 5 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Hoogste inschrijver was de heer C. Schippers voor f 565 en de laagste do heer P. Boldewijn voor f 432. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Westgral'tdijk. Den 6 hield de rederijkerskamer »Oefening Volmaakt" alhier hare laatste openbare ver_ gadering in dit seizoen. Voor een vrij talrijk opgekomen publiek werd opgevoerd»Louise de dochter van den rijken pachter", drama in 6 tafereelen door J. Hubertus Jansen. Als nastukje had men »Photograaf-telefonist", oorspronkelijk kluchtspel in een bedrijf, door W. Mets. Harsingcrhorn. De 2de schoolfeest-tooneelvoor- stelling te Kolhorn had op 5 April plaats. De op komst was zeer ruim. Het blijspel »Janus Tulp" werd verdienstelijk opgevoerd, evenals het nastukje zeer in den smaak viel. De geldelijke uitkomsten overtreffen nog die der eerste uitvoeringzoodat een flink schoolfeest kan worden gegeven. Scliermerliorn. Door de rederijkerskamer »Ama- citia" alhier werd den 5 eene openbare uitvoering ge houden. Het programma bestond uit 1°. »Anna Worth- man", tooneelspel in 5 bedrijven, door C. R. H. Spoor >De Hoornblazer van de 2de compagnie," blijspel met zang in 1 bedrijf door Gerrit Jansen. Door een tamelijk groot publiek datnaar bijvalsbetuigingen en aandacht te oordeelen, de keuze der stukken en de wijze van voor dracht zeer verdienstelijk vond werd deze voorstelling bijgewoond. Hollands Noorderkwartier. Als het in geheel Nederland met Paschen is geweest als in Hollands Noorderkwartier heeft het waarlijk niet aan teekenen van leven, al is het dan juist geen nieuw leven, ontbroken. Geen stad, geen dorp, geen gehucht zelfs viel er aan te wijzen of er was eene uitvoering van der vele fanfarecorpsen, van een plattelandsch too- neelgszelschap, van eene zangvereeniging, van eene gym nastiekvereniging of van welke andere vereeniging ook, die zich maar eeuigszins leent voor publiek optreden. Overal was leven en overal was »bal" na. Ontbrak het niet aan groot vertier op het groote gebied van verma kelijkheden, ook de samenkomsten van het Heilsleger waren met Paschen talrijker, luisterrijker on meer bezocht; en de socialisten hielden redevoeringen en bijeenkomsten en de jongelingsvereenigingen en de jongedochtersver- eenigingen enz. enz. Ja, waarlijk Paschen i3 in 1896 in Hollands Noorderkwartier wel een tijd geweest die van leven getuigde. Hennli roek. Door den heer H. Vermaas, candi- daat tot den H. Dienst te Oost- en West-Souborg in Zeeland is het beroep naar de herv. gem. te Heusbroek aangenomen. Haarlem. Omtrent de internationale photographie- tentooustelling, alhier, in Mei a.s. te houden, wordt mede gedeeld dat behalve door de Koninginnen door den commissaris der Koningin in Noordholland en den bur gemeester van Haarlem medailles zijn uitgeloofd. De tentoonstelling schijnt in het binnen- zoowel als in het buitenland erg de aandacht te trekken blijkens de inschrijvingsbiljetten die nu reeds binnengekomon zijn. De commissie heeft besloten den duur der inschrijving tot en met 10 April e.k. te verlengen. De commissie van bijstand bestaat uit de heeren D. Wilmerink te Amsterdam, voor de A. Ph. V.J. Th. Westermau, idem, voor de Helios; Const. V, Grolman te Utrecht; Obarles Jelinger te Maastricht; G. P. Smith te Groningen; Mich. Ameschot te Amsterdam, voor de Wereld-Photographievereenigingdr. L. Wigman te ZwolleW. T. G. Derx te Wageningon J. Oppeuraaij te Nijmegen en P. J. G, Nell te 's-Gravenhage. Krommenie. Benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer M. J. Chevallier. Oudendijk. Door den raad dezer gemeente is aan de N.-H. Tramweg Mij. subsidie toegestaan, mits de lijn worde doorgetrokken tot Hoorn. Schellinkliout. Met ingang van den 14 is tot burgemeester dezer gemeente benoemd de heer A. Kool, thans secretaris alhier. Tiel. Thans is beslist, dat alhier een land- en tuin- bouw-internaat zal worden gevestigd. Daartoe is bestemd hot welbekende landgoed »De Start", groot ruim 17 hectare aan bouwland boomgaarden enz., en dat reeds in open bare veiling aangekondigd was. Wie de heeren zijn, van wie het plan uitgaat, is nog onbekend. Warder. Tot hoofdingeland van den polder De Zeevangdistrict Warderis met 56 van de 58 uitge brachte stemmen herkozen de heer A. A. Nooij. Wleringer waard. De gymnastiekvereeniging »01ympia" alhier, gaf zondag, den 5, voor eene vrij goed bezette zaal hare gewone openbare uitvoering in het lokaal van den heer J. Boon. Het programma, bestaande uit staaf-, serie- en vrijo oefeningen, oefeningen aan laag- en hoogrek zoomede groepen werd flink en tot genoegen der aanwezigen afgewerkt De staaf- en vrije oefeningen gingen zeer correctuit het werken aan het booge rek door de le afdeeling kon meo zien, dat»01ympia" over uitstekende krachten beschiktterwijl het tevens bleek dat ook door de jongere flink is gestudeerd Hot laatste nummer »groepen" was iets nieuws en beviel ons bijzonder. De Kleine Kapel," uit Schagen luisterde den avond op; jammer dat het meerendeel van het publiek weinig behagen in muziek schijnt te scheppen do uitvoering van no. 6 »fantasie", uit Norma o.a. was werkelijk meer aandacht waard. IJ muiden. De visscbershaveu is gereed en goed gekeurd. Nu zij vier maanden vóór den bepaalden tijd is afgewerkt, zal aan de aannemers de aanzienlijke premie worden uitbetaald. Het bijtelegraafkantoor »de Kustpost" zal eerst 1 Mei opgeheven worden. Vroeger is reeds gemeld dat dit 1 April zou geschieden. Hroenten. Als men de groentemarkt bezoekt, zou men niet zeggen, dat wij nauwelijks Maart achter den rug hebben, maar veeleer denken in hot hartje van den zomer te zijn. Er is overvloed vau allerlei nieuwe groenten, en de oude is nog laDg niet verbruikt. Niet zeer voor- deelig voor de inleggers van groenten, want hunne pak huizen zitten nog vol zoo is het ook met de groenten in blik. Vele magazijuhonders en winkeliers ruimen dau ook hun voorraad op. Kegeling Kamer van Koophandel. Naar men verneemt zou do Raad van State ge adviseerd hobben tot wettelijke regeling van samenstelling en werkkring der Kamers van Koophandel hier te lande. Slaapziekte. Ook te Utrecht heett zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij eenvrouw, die iu het Diakonessenhuis aldaar verpleegd werd. Gedurende vijf weken is zij slapende geweest; zij overleed, zonder de oogeu geopend te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3