No. 45. Eerste blad. Acht en ÏITegentigste laargang 1896. Z ONDAG 12 A1' RIL. Familie-kaarten. Y OOKJ AARS-VEEMARKT. Buiten la n (1. St adsb er icht en Markt- en Beursberichten. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80fianeo door hei geheole rijk 1, De 3 nummers O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. AR i A VVS Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlen s Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. TOEGANGSKAARTEN a 1,—, geldig eiken Maan dag en Vrijdag van 13 uren gedarende bet jaar 1896, voor den houderzijne hnisgenooten en logé's kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Oom missie van Toezicht L. VAN DER VEGT, Waarn. Secretaris. U R O O T E BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeone kennisdat bij gelegenheid der groote voorjaarsveemarkt op Maandag, 2© April a.s. het veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebrachtalléén aangevoerd mag worden langs den Kennemerstraatwegden Helderschen weq on over de Draaibrug over het Groot Noordhottandsch Kanaalbij welke plaatsen het vee door een veearts moet worden onderzocht. Invoer van vee langs het Zeglisbij den Bergerweg over de Vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal en bij den Nieuwlandersingd is verboden. Het veedat per vaartuig aangevoerd wordt mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veearts die lossing maguitgezonderd de gewone marktschui ten alléén geschieden aan de Kanaalkadeop de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris 10 April 1896. L. VAN DER VEGT. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896 op 1 April 1896, onder no. 41, door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 8 April d.a.v. no. 70 door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uit gereikt zullende dit kohier in afschriftgedurende 5 maanden aanvang nemende 13 April a.s., ter gemeente secretarie overeenkomstig art. 264 der gemeentewet voor een ieder ter lezing liggen. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden, binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten welke uitreiking op den 16 April a.s. bepaald is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 April 1896. De waarn. Secretaris, L. VAN DER VEGT. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan heu vergunning is gevraagd door PIETER VISSERwonende te Wie- ringerwaard tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Schar- loowijk C, No 20, welke vergunning thans ten name staat van T. HOUTKOOPER, wed. P. RUS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 11 April 1896. L. VAN DER VEGT. RIII16ARIJE. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft een bezoek gebracht aan den patriarch te Konstan- tinopel. De patriarch heeft dit bezoek onmiddellijk be antwoord. In kerkelijke kringen wordt aan dit bezoek groote waarde gehecht. ©lIITSCHIiANU. Dat de buitengewoon hartelijke begroeting van kardinaal Sau Felice door den Keizer de algemeene aandacht heeft getrokken, spreekt van zelf. Volgens de «Figaro" maakt de keizer zich zeer ongernst over den hoogen leeftijd van Leo XIII en ziet reeds naar diens opvolger nit, want de keizer hecht er vooral aan, dat de toekomstige pans het huis van Savoie ge negen is, om met al het gezag van het Vaticaan het drievoudig verbond te steunen en den weg aan Frankrijk te versperren. De keizer zou den kardinaal op den man af gevraagd hebben »Als het conclave n na het over lijden van Leo XIII tot Paus benoemde, welke zon dan uwe honding zijn tegenover de Italiaansche regeering en hare bondgenooten Waarop de kardinaal antwoordde, dat hij do Italiaansche regeering zou erkennen en hij zich bij voldongeu feiten zon neerleggen. Daarop zon de keizer gezegd hebben: »De dag zal misschien eenmaal aanbreken dat gij Paus znlt zijn ik hoop dat nw denk beelden dan nog dezelfde zullen zijn als heden." De loon beweging in het confectievak te Berlijn is nog niet geheel tot rust gekomen. Nu weer hebben de kleermakers en naaisters in de costunmbranche de werk staking geproclameerd, doch niet allen doen daaraan mede. Ook de Berlijnscbe leidekkers hebben het werk ge staakt. Zij eischen een negenunrs werkdag, en loons- verhooging van 15 pCt. en een van 50 pCt. voor overwerk. Het aantal dor werkstakende wevers te Mühlhausen neemt gedurig af. Sedert Maandag hebben een hon derdtal stakers het werk hervat. Men verwacht, dat in de eerste dagen de beweging sterk zal verminderen. EKRELAXD. De vice-minister Cnrzon zeide in het Lagerhuisdat Engeland zich tegenover geen enkele mogendheid verbonden heeft, dat de Egyptische troepen niet verder zouden gaan daia Dongola. De minister van oorlog heeft opnieuw aan vele Britsche officieren verlof gegeven om naar Soeakim te gaan en zich aan te sluiten bij de expeditie tegen de Derwischen. FRANKRIJK. Den £ns een Fransche ministerraad gehouden, en omtrent het daarin vermelde wordt het volgende gemeld De ministerraad heeft zich beziggehouden met de bui- tenlandsche zaken. Het is onjnist, dat de onderhande lingen over Egypte zijn gestaaktde onderhandelingen dnren voortmaar hebben het beoogde doel nog niet bereiktook is het onjnist, dat Frankrijk en Rnsland het initiatief hebben genomen tot een conferentie over Egypte. De Dnitsche Rijkskanselier prins Hohenlohe vertoeft sinds Maandag te Parijs. Men vermoedt dat deze reis in verband staat met een mogelijke evolutie van de Dnitsche politiek ten opzichte van Egypte. Duitschland, begrijpende, dat de expeditie naar Dongola, voortaan voor Italië van geen belang meer is omdat Kassala ontrnimd wordt, zou voornemens zijn met Rnsland en Frankrijk een accoord aan te gaan, evenals verleden jaar is geschied voor de regeling van de Chineesoh-Japansche qnaestie. IT A IJ E. Bij den aauva' van kolonel Stevaui op de versterkte stelling der Derwischen bij Toekroef verloren de Italianen vier luitenants. De inlandsche troepen hadden 300 dooden en gekwetsten. Volgens de Italiaansche bladen, zon de voorloopige staking van den opmarsch der Engelsche troepen in Soedan in verband staan met het plan der Italiaansche regeering om Kassala te ontrnimen, daar de Italianen thans geen belang meer zonden hebben bij het verder oprukken der engelsche expeditie. Uit Massoeah bericht men, dat Menelik een afgevaar digde heeft gezonden om met de Derwischen te onder handelen en hnn geschenken te brengen, waaronder een groote hoeveelheid koffie. SPANJE. Een officieel bericht uit Havanna beves tigt dat door een bende opstandelingen onder Maceo een aanval is gedaan op Palma. De aanvallers werden met een verlies van 39 dooden en 80 gekwetsten teruggedreven. De kanonneerboot »Gaviota" heeft een vaartuig geno men, dat aan de opstandelingen behoorde. De kamerverkiezingen in Spanje zijn Zondag be gonnen met het kiezen van de kiescomité's. De uitslag is, zooais te verwachten was, geheel ten voordeele der regeering uitgevallen Zondag 12 April hebben de ver kiezingen der afgevaardigden plaats. TRANSVAAIi. Uit Pretoria wordt aan de »Ind. Beige" geseind De Engelschen openen een rechtstreekschen weg van de St. Lucie-baai nair Swaziland door Zambaansland. Zij wapenen en drillen de Kaffers. Door dezen transportweg zal het mogelijk zijn, troepen in Transvaal te brengen zonder Natal en Kaapkolonie aan te doen. De heer Gardner Williams, manager van de De Beersmaatschappij, zal voor de rechtbank terecht staan onder beschuldiging, op onwettige wijze wapenen in Transvaal te hebben ingevoerd. De beschuldigde heeft tot zijne verdediging een memorie ingediend, waarin hij verklaart, dat de wapenen en ammunitie, die te Kimberley werden ontvangen, geconsigneerd waren door de Charte red Company om in depot te worden bewaard, maar een officier van de Chartered Company gaf later bevel om een deel van de wapenen en ammunitie uit het depot te halen. VEREENItiWE STATEN. De ^Mail and Ex press" heef: nit Washington bericht ontvangen, dat, naar de particuliere secretaris van president Cleveland mede deelt, de president last heeft gegeven de motie betref fende Cuba aan het departement van binnenlaudsche za ken te richten, zooals indertijd ook met de motie betreffende de Armenische qnaestie geschied i-, De secretaris voegde er bij, dat Cleveland nadere berichten uit Cnba afwacht, voor hij een beslissing neemt betreffende zijn honding. De meeste bladen maenen dat Cleveland aan het be sluit van den Senaat en hot Hnis van Afgevaardigden geen gevolg zal geven. Avenhorn. Den 7 is de heer C. Wijdenes Spaans, heemraad van den polder Mijzen, benoemd tot hoofdin geland van de Hondsbossche en Duinen tot Petten. Bij min. beschikking zijn geplaatst als kweekelingen aan de rijkskweekschool te Nijmegen, K. Keizer en P. Messchaert, beiden te Westgraftdijk, en aan die te Maastricht P. Hanuema te ©ostgraf'tdijk. Benoemd tot dijkgraaf van den Sloterdijkermeer K. van Beemtot dijkgraaf van den Pnrmer D. F. Pont tot heemraad van den Schermer en Keukendijk H. Stam tot dammeester van den Zeedijk en den Nieuwendam J. van Leeuwen Az. ITrsem. Den 9 's avonds werd in de ringvaart drijvende gevonden een meisje van nagenoeg 14jaiigen leeftijdwonende bij hare ouders in een der Schermer watermolens behoorende tot deze gemeente. Hoewel nog levend toen zij op het droge en tehuis gebracht was is zij des nachts overleden. Hoe zij te water geraakt is en op die plaats is onbekend. Heerhugowaard. De pogingen van den heer C. Swager nabij het station alhier om door het slaan van Nortonpntton voldoenden aanvoer van aardgas te verkrijgen tot verlichting enz. van zijne woningzijn met gunstigen uitslag bekroond. Twee bronnen geven per minnet 50 en 90 kan water en zoover proeven hebben bewezen voeren zij een voldoenden voorraad gas aan De heer Swager is de eerste in deze gemeente die aard gas tot huiselijke doeleinden aanwendt. Schagcn. De zangvereeniging „Euterpe" alhier heeft besloten haar tweede concert te geven op den 25. Tot afwisseling van de zangnummers zullen de heeren Winkel en Kooger (Alkmaar) uitgenoodigd worden, iets ten beste te geven op piano en orgel. Van vorige con certen is knnstlievenden bezoekers bekend, dat met hnnne medewerking het genoegen van het bijwonen van Euter pe's concert niet weinig wordt verhoogd. Men verzoekt ons ter kennis van belangstellende lezers te brengendat, aanvangende zondag, den 12, de godsdienstoefeningen in de kerk der luthersclie ge meente weder te 10 nnr znllen aanvangen. Men verzoekt ons medetedeelen dat zondag, den 12, de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer ds. W. M. de Vries, pred. te Amsterdam en dat daarin eenige nieuwe lid maten znllen bevestigd worden. Ten onrechte staat op het predikbeurtenbriefje vermeld, dat dien dag geen dienst zal zijn. Tot poldermeester van den polder Wverdle en Achterineer is herkozen de heer J. Blom tot hoofd ingeland de heer S. Kaandorp. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 nnr, als volgt: den 10: 767.3; den 11: 759.3. Uierenbescherming. Op de eerste algemeene vergadering van de afdee- ling »Noordholland benoorden het Y," bracht de secretaris het verslag uit over den staat en de verrichtingen der afdeeling in 1895. Aan dat verslag ontleenen wij de mededeelingen, dat het ledental der afdeeling steeds toe nemende is dat de belangstelling in en waardeering van het streven der vereeniging grooter wordt en zelfs door hen, die buiten haar staan, menig feit van dierenmishan deling ter harer kennis wordt gebrachtdat het beBtuur voortdurend werkzaam is om waar het kan op betere behandeling der trek- en lastdieren aan te dringen en ten slottedat hare betoogen dienaangaande langzaam aan den weg vinden tot de harten van de wetgevers onzer provincie. Een gelukkig verschijnsel is het voorzekerdat de burgemeesters in vele gemeenten van Noordholland, hoof den van politie dus, instemmen met de goede bedoelingen der afdeeling, welker verwezenlijking voor een groot deel in hunne handen ligt en in die van allen wien de op voeding der jeugd is toevertrouwd. X-Stralen. Op dinsdag den 14 zal blijkens achterstaande advertentie de heer Hendrik Groote van Amsterdam eene voordracht houden over prof. Röntgens X-stralen. Wij vertrouwen dat velen met deze nieuwe vinding en hare voorloopige resultaten znllen willen kennis maken en een ruim bezoek dien avond aan het lokaal «Har monie" zal ten deel vallen. Frenfenveratameling. Op de bovenzaal van het Stedelijk Mnsenm zijn thans ter bezichtiging gelegd, de prenten en teekeniugen betreffende het dorp Egmond aan den Hoef, het kasteel en de Graven van Egmond. Alkmaar 10 April. Kleine kaas f 27,50, commissie f 20,—, Middelbare f 23,—. Aangevoerd 186 stapels, wegende 71390 K.G. Alkmaar 10 April. Aangevoerd 987 mudden. Tarwe f 5,70 a 6,50, rogge f 3,875 a 3,87°, gerst f 0,chev. f 4,40 a 5,— haver f 2,70 a 3,paardenboonen f 4,— a 4.50, brnine id. f 9,a 10,citroen- 19,25 a 10, duivon- id. 0,a 0,witte f 12,a kanariozaad f5,75 a 0, rood mosterdzaad f 12, karwijzaad f 14,25, blanwmaanzaad f 0,—. Erwten: groene f 12,50 a 14,—, grauwe f 16,a f vale f a 0,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1