Gilda ScüwanJiof. No. 46. Acht en Itfegentigste Jaargang, 1896. 15 APRIL. WOENSDAG Buitenland. FEUILLETON. Hilda's booze geest verschijnt weder. Geschiedenis van een vrouwenhart COURANT. Prijs der gewone Ad verten tlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3 DRAAK VET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door: a. CORNELIS VAN TWISK te Ou dendijk b. JAN DEUGD, te Broek op Langedijk tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het kleinwat eerstgenoemde betreft in het perceel aan de Nienweslootwijk B no. 33, en wat laatstge noemde betreft in het perceel aan Torenburg, no. 6, welke vergunningen thans respectievelijk ten name staan van ARIE KAT en KLAAS RUITER. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 14 April 1896. L. VAN DER VEGT. REIittf E. Het, gedurende de laatste dagen verspreide en drnkbesproken bericht, dat Koning Leopold te Venetië met Keizer Wilhelm en den Koning van Italië oen samen komst zoude hebben is geheel onjuist gebleken. De Koning is over Innsprück en München naar Brussel terug gekeerd. De Centrale Commissie nit de Belgische Kamer heeft Zaterdag nogmaals beraadslaagd over het regeerings- ontwerp betreffende den Congospoorweg en de garantie van twintig millioen francs. Gelijk men zich herinneren zal is dit ontwerp door alle secties verworpen. De mi nister van financiën de Smet de Najer deelde mede, dat hij met de Congo-spoorwegmaatschappj een nieuwe overeenkomst heeft gesloten op den grondslag van het bemiddelingsvoorstel van den afgevaardigde Hellepntte. Daarbij zal België voor de aan do maatschappij geleende som voor vijf millioen aan nienwe aandeelen overnemen en een leening van tien millioen waarborgen. De spoor weg zal met dit geld over een afstand van 87 KM. vol tooid kannen worden. De houding der Regeering werd door eenige afgevaar digden aan een scherpe critiek onderworpen. Majoor Lothaire is den 27 Maart te Boma aange komen en zal daar weldra terechtstaan wegens de terecht stelling van den Engelschen handelaar Stokes. DIJITSCHIiAND. De keizer van Dnitschland zal 29 April te Berlijn terugkeeren. De keizerin zalver gezeld van haar beide oudste zoons, reeds den 15 April in de hoofdstad terug zijn. Volgens het »Berl. Tageblatt" zal vorst Ferdinand van Bulgarije den 30 April den keizer te Berlijn komen bezoeken. De werkstaking der wevers te Miihlhanson is ge ëindigd. Do stakers hebben den arbeid hervat op de onde voorwaarden. Ook de werkstaking in het costnum- vak te Berlijn is ten eindealle firma's op twee na die werkkrachten van buiten hebben gekregenhebben de eischen der werklieden ingowilligd. EOlfPTE. De berichten nit Akashab zijn nog steeds onveranderd. Generaal Kitchener moet voorzichtig voort rakken, om zijn kleine troepenmacht niet bloot te stellen aan een plotselingen overval van de Derwishen. De berichten uit Soedan wijzen er op, dat bet nieuws van een Eugelsche expeditie naar Dongola door het rijk van den Mahdi met spoed is verspreid. Over de geheele lijn van Soeakim tot Wadelaï heerscht groote beweging. De pelgrimstochten zijn geschorstde oorlogsbelasting is ingevoerd. De Derwishen van Fachoda en Darfour zijn naar Ora- doerman ontboden, waar de Khalifa vóór de maand Sep tember een leger van minstens 50.000 man hoopt bijeen te brengen. De oorlogscorrespondent der »N. Y. Herald'' heeft hoogst pessimistische verwachtingen van de Engelsche expeditie. »De tactiek der Soedaneezen is blijkbaar, om het expe ditiekorps zooveel mogeljjk van zijn basis te lokken, zoodat als eenmaal de groote slag wordt geslagen, een terugtocht gelijk zou staan met algemeene slachting. Vele wei-onderrichte personen te Caïro voorspellen reeds, dat der kolonne van don Sirdar het lot van Hicks-Pacha boven het hoofd hangt. De Derwischen zijn na beter gewapend en beter ten strijde toegerust dan toen lord Wolseley tegen ben oprukte. De kolonne wordt voort durend omzwermd door Derwischen, en het kost nn reeds veel moeite, de telegraphische gemeenschap in stand te honden. »De meeste Engelschen hier gelooven niet aan de mo gelijkheid van een nederlaag, maar velen verkeereu niet temin in groote spanning. Men vreest dat de troebelen in Matabeleland de Engelsche regeering in ongelegenheid zullen brengen, hetgeen haar misschien zon verhinderen, de noodige versterkingen te zenden naaf de Soedan-ex- peditie." De expeditie naar Soedan is nog steeds niet met, de Derwishen slaags geraakt alleen heeft de vijand eenige dwarsliggers van den spoorweg naar Akashah verbrand. De hitte in Soedan is ontzettend. De temperatuur in de schaduw is in Akashah van December tot Maart van 94 tot 106 graden Fahrenheitunsacnen Dongola eu Khartoem is de grootste hitte tnsschen Januari en Juli bij dag in de schaduw tusschen 70 en 112°. De Khalifa zit nog steeds in Omdoermanhij moet zich naar drie zijden wapenen en is daardoor in een moeielijken toestand. De vijand treedt zoowel op te Kas- sala en te Soeakim ais te Wady-Halfa. Nu kan hij wel den hoofdaanval verwachten van Dongola, maar hij moet rekening houden met de mogelijkheid dat de Britsche troepen oprukken van Soeakim tegen Berber en daarbij door do Italianen van Kassala uit ondersteund worden. Bij de bronnen vbu Eckowet heeft Osman Digna een troep met Engeland bevriende Arabieren aangevallen. De Arabieren trokken zich op den heuvel terug en openden va daar het vuur op den vijand. De Derwishen moesten wijken na een verlies van veertien dooden en vele ge kwetsten. ENWEEANM. Sir Henry Howarth zal in het Britsche 25) van HANS WACHENHUSEN. XVI. Zij bracht den nacht betrekkelijk goed door. De wond had haar weinig verontrust, do schram deed geen pijn meerzij kwam van Etnin's hand. Zij stond alzoo des morgens in hare vorstelijk gemenbeleerde slaapkamer op nit het bed, waarboven een baldekjn met witte en licht blauwe zijde aangebracht was en schelde om hare ka menier. Wat gisteren avond voorgevallen waskeerde eerst langzamerhand in hare gedachten terug, want, hare neiging voor Emin buiten rekening latende, was zij van eene rnstige, bijua koele natuur geworden. Zij overdacht dat alles, terwijl de vriendin, die in dezelfde kamer op den divan had moeten slapenhet verband onderzocht en alles voortreffelijk in orde bevond. De kamenier kleedde haar aan zij koos uit hare rijke garderobe de eenvoudigstehalf donkere japon en liet hare zware haarlokken in linten vast bij elkaar binden omdat zij zooals zij zeide heden voor veel zou moeten zorgen en inwendig op eenen storm voorbereid was; zette zich dan met hare vriendin aan het ontbijtsprak in het geheel niet met haar over het den vorigen avond voorgevallene, nam toen afscheid van haarschreef haastig een paar regels en gaf het couvert aan haren bediende met de boodschapdat hij den heer von Toldy wel reeds in de werkplaats van professor Sebald zou vinden. Toen zij alleen waswierp zij zich op eene stoel en steunde het hooid op de handom nog eens te overdenkenwat zij gisterenavond vóór het inslapen overwogen had. De groote spiegel tegenover haar zeide haar, wat zij zelve wistdat zij in niterl jk kalme stemming verkeerde. Alzoo is de heer van der Vloten hier!" mompelde ze, het hoofd weder op de hand leggende en hare voetjes op het kleed oplettend beschonwende. »Of hij recht heeftom mij hier op te pakken en met zich mede te nemen weet ik nietik kau als zijne vronw reizen waarheen ik wil. Hij zelf zal zich wol bezwaarlijk de moeite gevenom bierheen te komen en wanneer zijn zaakgelastigde terug komt, die, nitgezonderd zijn drinken, zijn eten en zijn biljartspel alles voor hom doen moet, dan zend ik hem wederom weg. Maar voorzichtigheids halve moet ik oppassen." Zij keek naar het in haren gordel gestoken horloge, dat mot brillanten omzet was. >Het huis hier is betaald en zooals mij de commissionair zeideop mijnen naam overgedragen ik ben alzoo de meesteres daarin. De leverancier heeft zijne geheele re kening nog niet ingezonden; bij zal het ontbrekende nog heden hebben. Toldy zal dit alles in orde maken een auder kan ik het ook niet toevertrouwen hij is ook de vlugste en de geschiktste." Zij trok haar chèqne-boekje haar tooverboek zooals zij het noemde uit haren zak en bladerde daarin. »Daar staat, door hem zeiven onderteekend dat ik kan uitgeven zooveel als ik wil en de bankier Sondermann heeft zijne handteekening erkend. Geeft de heer van der Vloten ueze wijze van doen togen mij op dan zal ik hem toonen wat zijne wettige vrouw doetkwam Toldy nu maarZij stond op liep door de kamers waar de pas in dienst genomen bedienden bezig waren met het opruimen, ver waardigde zich niet een oog te slaan op do prachtige in richting der vertrekken en maakte eene wandeling in den tuin nadat zij bij het naar baiten gaan aan den huis knecht gezegd had, dat zij voor niemand anders dan voor den heer Toldy een jongen man die aan zijne lange knevels te herkennen was, te spreken zon zijn. De tijd zou haar intusschen niet lang vallen. Zij ging van de eene ruimte naar de andereals wilde zij nog eenmaal genieten van de vreugde, dat dit alles haar toebehoorde, Lagerhuis voorstellen het onderkoningschap van Ierland af te schaften en op dit eiland een koninklijke residentie aan te wijzen. Dit voorstel is reeds herhaaldelijk gedaan, doch nooit ernstig besproken in het parlement. De Ieren van alle partijen zonden, naar men gelooft, gaarne zien, dat het werd aangenomen. Te Gloucester is het aantal gevallen van kinder pokken in de vorige week van donderdag tot donderdag vermeerderd met 211. In hetzelfde tijdsverloop stierven 44 personen aan de ziekte, waarvan slechts 6 in de zieken huizen. Tot donderdag 1.1. was het geheele aantal ziekte gevallen 1101. Een organist te Cirencester, die ook te Gloucester zijne betrekking uitoefende is eveneens aan getast. FRANKRIJK. Volgens de „Figaro", in tegen spraak met de Duitsche bladen, heeft de rijkskanselier prins Hohenlohe, tijdens zijn bezoek te Parijs, wel degelijk een onderhoud gehad met den miuister-president Bourgeois en wel over den algemeenen toestand der verschillende europeesche mogendheden en over Frankrijks en Duitsch- lands staatkunde ten opzichte der egyptische quaestie. Aan het station te Nantes heeft eene vechtpartij plaats gehad tnsschen de soldaten der strafcompagnie die van Bordeaux naar St. Nazaire gebracht werden. Een aantal hunner werd gewond terwijl sommige van de gelegenheid gebruik maaktenin de bosschen te ont vlochten. Met groote moeite wist men de orde te her stellen en de gevangenen weder allen meester te worden. De arbeiders van de spinnerij-Hauzeur te Ensival bij Verviers hebben gestaaktten einde den patroon te dwingen de dnbbele weefstoelen af te schaffen. Men vreest voor een algemeene werkstaking voor hetzelfde doel. ITAEIE. Keizer Wilhelm is te Venetie met bui tengewone geestdrift ontvangen. Zooals in do andere plaatsen door hem op deze reis aangedaan, toondo het Ita- liaansche volk ook in de oude Doge-stad, dat het 't vriend schappelijk bezoek van Italie's machtigsten bondgenoot in deze dagen van rouw op den juisten prijs weet te schatten. Ook de pers spaart geen loftuitingen in de „Gazetta di Veuezia" brengt het Italiaansche Kamerlid Macola warme hulde aan keizer Wilhelm. Hij schrijft o.a.: »Keizer Wilhelm, wien niemand meer in Europa groote gaven kan ontzeggen, zal zeker groote herinne ringen aan het tijdperk zijuor regeering achterlaten, maar bij ons in Italië zal do diepste indruk blijven van zijn reis, waarmede hij ons op ffjngevoelde en hartelijke wijze schoone troost heeft geschonken." Zondag is Koning Umberto te Venetie aaDgekomen, de Keizer en hij brachten elkaar wederkeerig bezoeken, 's Avonds was er gala-diner, de stad is in feestdosch, Het bericht, dat de Negus afgezanten met ge schenken naar don Khalifa hoeft gezonden, geeft aanleiding tot de opmerking, dat de vredesonderhandelingen tusschen Meuelik en de Italianen waarschijnlijk afgebroken zijn en dat er dan ook niets komt van het plan, in Italië sedert eenige weken met voorliefde gekoesterd, van een gemeenschappelijk optreden der Abessyniërs en der Ita lianen tegen de Mahdisten. ■H v jy. irm i rn i «MM W i dat door haar zelve dit alles in orde was gebracht. Toldy liet niet lang op zich wachten. Met zijne gewone vlugheid sprong hij uit het rijtuig, dat aan de tuindeur ophieldvloog op de hem op het terras tegemoet ko mende Gilda toebedekte hare hand met knssen en zij liet hem begain. Bedaar wat, mijnheer von Toldy", lachte zijten slotte hem afwerende. »Ik heb zaken met u te bespreken. Laten wij «erst in huis gaan, dan spreken wij daar verder 1" Zij bracht hem in haar boudoirdat geheel ni6t zijde bekleed en met de sier- Ijkste Rococo-meubelen gemeubeleerd was. De behanger had hiervan een waar meesterstuk gomaakt. »Ga daar zittenZj wees hom een stoel aan en liet zich op een gemakkei jken stoel achter do tafel nedervallen, want z j wilde hem toch niet zoo dicht bj zich hebbendaar hij weder zulke wild smaohtendo blikken op haar wierp. »Than3 zijt gj eens verstandig", zeide zij en legde onder haren zakdoek haar tooverboek voor zich. »Hebt gj heden een uurtje voor mij reik mj dat schrjfge- reedschap daar in gindschen hoek oens aan", zj wees op een bjzonder klein werktafeltje dat onder het venster bij een vooruitspringend gedeelte stond. »Ik hoop dat er inkt in zal zjn." »Gj hebt slechts over Maurits Toldy te bevelen", zeide h j met vrooljk stralende oogen, overgelukkig, met haar alleen te zjn. »Hoor mj dan aan, maar kjk niet met zulke domme oogen, anders kan ik n niet gebruiken!" Zj opende het cbêque-boekje, legde de viugers tnsschen de bladen en doopte de pen in; toen vestigde zij hare zwarte oogen op haren bezoeker met eene uitdrukking van ernstig zelfbewustzjn, wat Toldy in de uiterste spanning bracht. »Ik moet geld hebben, beste Toldy, en dat moet gj mij bezorgenhet betreft eene groote som die gij bj den bankier Sinderinann moet halen en bj inij brengen." Toldy's geheele gezicht lachte. Hem, den armen schilder sehonk zj haar vertrouwenHj wilde zich over hare hand heen buigen; zij wees hem Breng ternglegde peinzend den penhouder tegen de wang en keek naar

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1