SI* ANT JE. De «Impartial" meldt, dat den 5den April de Spaansche generaal Oliver een kamp der op standelingen bij Remedies heeft aangevallen. De Span jaarden schoten met dynamietbommen en slaagden er in het kamp geheel te vernielen. De rebellen leden zware verliezen. Aan Spaansche zijde sneuvelden vijf en werden 26"strijders gewond. De rebellen zijn de stad ViejaBer. meja binnengedrongen en hebben de winkels geplunderd TRANSVAAL. Omtrent Krngers reis naar Londen nog^ steeds geen nieuws. De »Cape Times" erkent, dat de Boeren van de reis van den president niets willen weten, wanneer zij niet overtuigd zijn, dat hij evenveel krijgt als hij zou geven. Het blad gaat dan voort »Daar dit blijkbaar onmogelijk is, kan de uitnoodiging evengoed worden teruggenomen, doch niet in boosheid maar met spijt. Uit den toon van de Londensche bladen zou men opmaken, dat wij het recht hebben om president Kruger te ontbieden en dat uitnoodigingen van Downing- street, evenals uitnoodigingen van Windsor, bevelen zijn Dit is ongerijmd. Het mag onverstandig, dwaas en kort zichtig van Transvaal zijn om de gelegenheid voor een mondelinge bespreking niet aan te grijpen, hij is volkomen in zijn recht en Engeland zou even groot ongelijk hebben wanneer het daarvan een reden maakte om te twisten als wanneer het begon te strijden over de quaestie der binnenlandsche hervormingen." A T J K H. Het »N. v. d. Dag" ontving den 13 een telegram uit Batavia van den volgenden inhoud Biloel en Lamkoenjit eeslecht. Twaalf minderen gewond. Volgens het »N. v. d. Dag" mag men hieruit op maken, dat men weer binnen de geconcentreerde linie gaat retireeren en de vooruitgeschoven posten opgeeft Een maatregel dus van zeer ver strekkende gevolgen en het begin van een nieuwe gedragslijn. Aan de «Telegraaf" is den 13 uit Ned.-Indie geseind Biloel Lamkoenjit zijn vernield. De bentings zijn verbrand. De ammunitie en de kanonnen zjjn naar Kota-Itadja gebracht. Acht der onzen werden bjj deze operatie gewond. Slledrecht. In eene flink bezochte vergadering werd door de pachters van hooilanden het besluit ge nomen den notarissen voorloopig te verzoeken 1°. de verhuringen van hooilanden alleen bij afslag te doen geschieden en 2°. de onkosten door de huurders te betalen niet hooger te stellen dan 5 pet. Sloten. Vele veehouders hebben wegens de lagi melkprijzeneen deel van hun weiland tot bouwland doen verwerken om daarin karwei te zaaien. Pernis. De waterkeerende dijk van' den polder Hadroelen alhier, heeft door den jongsten storm zooveel geleden dat die op vele plaatsen geheel weg is. De polder loopt thans bijna met elk getij onder en het land is dus niet te gebruiken. De huizenbeneden den zeedijk hebben geregeld last van het water en de kelders staan altijd vol. Ingelanden willen thans een geheel nieuwe kade maken. Tot poldermeester van den polder Overdfe en Achterineer is gekozen de heer J. Blom tot hoofd ingeland de heer S. Kaandorp. Te 's-Hertogenboscli is den 10 weer een geval van pokken voorgekomen met doodelijken afloop. Van bevoegde zijde wordt gemeld dat deze ziekte aldaar wel heel wat minder heerschende is dan eenige weken geleden, maar toch nog volstrekt niet is gewoken In het noorden van Groningen vestigde zich onlangs een nieuwe geneesheer. Voor de inenting aan de school vervoegde hij zich bij het hoofd dier inrich ting. Het haarbuisje, waarin de entstof' was, wilde niet open beiden hadden het oog er op gevestigd en nu wilde het toevaldat de onderwijzer een scherfje glas in het oog kreeg, waar zich na eenige dagen een pok ontwikkeldedie hem wellicht van het gezicht berooft. den zilveren engel van den inktkokerdiemet de pen achter het oorlezende op den opengeslagen deksel zat. Vervolgens doopte zij voorzichtig do pen twee-, drie maal inmaakte daarbij een inktvlek op het schooue tafelkleed en wees Toldy terugtoen deze verschrikt opsprong. »Ik denk dat zal voorloopig genoeg zijn 1" zeide zij in zich zelve, boog zich over haar tooverboek en schreef, de kleine ronde hand samenpersende. «Tweemaal hon derd duizend gulden," zeide zij in zich zelve, het blad uitscheurende. Zij legde het blaadje onverschillig voor zich op de tafel en de handen in den schoot, om nog eens te over leggen of zij nog niet eene andere som zon invullen. Toldy zat onbeweeglijk van verbazing, zulk een cijfer. En hij zou dat bedrag in ontvang moeten nemen Hij keek het blaadje aan. ,^»Gijhebt toch het rijtuig bij u gehouden?" vroeg zij, opstaandewant zijne grimassen hinderden haar zeer. Zij keek door het venster naar buiten. »Zeker, op uw bevelmevrouw stamelde hij, opsprin gende. »Neem dan het briefjeverlies het echter niet want zooveel geld is niet zoo gemakkelijk weder te krijgen. Gij zult met uwen naam voor de ontvangst teekenen verder hebt gij niets te doen. Keer met het geld terug in het rijtuig houd u nergens op en praat met niemand." Toldy stond stijf op het papier te kijken. Zij tikte hem met den vinger op den schouder en toen eerst greep hij zijnen slappen hoed en stormdena eenige zijner ge wone malligheden te hebben uitgehaald het huis uit om daarbuiten nog eens dat blaadje papier te lezen. »Het komt mij verstandiger voor, het geld in den zak te hebben 1" Gilda stak haar tooverboek weder bij zich en keek toen over den tuin hem na toen hij daarbuiten weder in het rijtuig stapte en wegreed. »Ik hoop nietdat hij met het geld aan de haal zal gaan Ik moet hem wel vertrouwen hoewel zijn gezicht mij zoo even vol strekt niet beviel!' Het classikaal bestuur van Gouda heeft den pred der Nederl. Herv. gemeente te Stolwijkds. J. W. K Hoevers tijdelijk in zijne betrekking geschorstomdat door hem bij eene doopsbediening, naar het oordeel van het bestuur niet is gehandeld volgens de kerkelijke reglementen. Ds. H. zal zich nu wenden tot het provin ciaal kerkbestuur van Zuidholland met het verzoek, dat de zijns inziens onwettige schorsing zoo spoedig mogelijk worde opgeheven. Veest te Egniond aan Zee. Te Egmond aan Zee is zaterdag, den 11, een schit terend feest gevierd ter eere van haren burgemeester den heer P. Pranger, 't Was op dien dag 121/, jaar geledendat de heer Pranger voor het eerst in de gemeente kwam en als burgemeester der »drie Egmonden" optrad. Voor de vele vrienden, die de ju bilaris zich in dien tijd heeft verworven was deze ge beurtenis eene welkome gelegenheid om hem te toonen hoe zijn ijver trouwe plichtsbetrachting, zijn onvermoeid streven om de gemeente tot vroegeren bloei te doen terug, keeren op prijs wordt gesteld. Uit de burgers had zich eene feestcommissie gevormd, om den 11 April voor den heer Pranger tot een waren feestdag te maken en dat zij hierin is geslaagdbewees de vroolijke opgewekte stemming waarin het meerendeel der ingezetenen reeds in den vroegen morgen verkeerde, welke opgewektheid den ganschen dag ja tot laat in den nacht voortduurde. Door de commissie gesteund door een dames-comité en tal van burgers was de woning van den jubilaris op keurige wijze met groen versierd en waren toepasselijke opschriften aangebracht. In den loop van den dag toonden de ingezetenen op allerlei wijzen en in verschillenden vorm hunne belangstelling. Namens vele burgers werd hem door den voorzitter der feestcommissie eene prachtige pendule aangeboden onder eene toespraak waarin deze in herinnering bracht wat de heer Pranger gedurende 12'/j jaar tot stand had weten te brengen. Wel was zijne taak niet altijd gemakkelijk geweest wel had hij tegenwerking ondervonden en waren zijne handelingen gecritiseerd geworden doch de zeer groote belangstelling in dit feest levelde het bewijs dat hij ruimschoots die critiek kon doorstaan. Dit toonden ook vijf van zjjne zes medeleden van den gemeenteraad, toen zij hunnen voorzitter een keurig geschenk aanboden als blijk van achting en waardeering. 's Avonds werd door de leden van de alhier bestaande zangvereeniging »Zanglust" den jubilaris onder fakkel licht eene sorenade gebracht. Eene groote menigte was op de been en vergezelde den optocht van af de school naar zijne woning. Onder leiding van het hoofd der school, directeur van »Zanglust", werd op zeer verdienstelijke wijze een toe passelijk lied gezongen en het »leve de Burgemeester klonk daarna uit aller mond. Zichtbaar getroffen door zoovele bewijzen van hulde, sprak de jubilaris de menigte toe en dankte haar voor de blijken van toegenegenheid, die hij in zoo ruime mate had ondervonden en al kon hij dan ook niet eens ieders wenschen bevredigen het bleek nu dat er onder die velen een geest van eendracht heerscht, die veel goeds voor de toekomst belooft. De leden van »Zanglust" werden ruim onthaald; menig lied werd aangeheven, menig hartelijk woord gesproken. Ook de schare buiten z ng naar hartelust, begeleid door de tonen der muziek, 't. Was een prettig gezicht die jubelende menigte in zulk eene vroolijke stemming te zien, zonder te luidruchtig te zijn, toen de zangvereeni ging voorafgegaan door het muziekkorpsverder een optocht door de gemeente hield. Het ongunstige wéérdat evenwel op de feestvreugde geen invloed had was oorzaak dat de illuminatie niet kon plaats hebben en tot later moest worden uitgesteld. Alleen op de bovenlokalen van de openbare school was door het onderwijzend personeel met groote letters aan gebracht: «Hulde aan den Burgemeester!" welk opschrift, avonds verlicht, een schitterend effect maakte. Deze feestdag zal niet alleen voor den heer Pranger, maar ook voor tal van ingezetenen in aangename herin nering blijven en schonk den jubilaris de overtuiging Eenigszius onrustig trad zij in hare kleedkamer terug en hield zich hier bezig met het bij elkander leggen uit haar geldkistje van hetgeen zij noodzakelijk vondzag vervolgens hare garderobe na, waarvoor zij op reis ver scheidene groote koffers uoodig had gehad riep hare kamenier en gaf hare bevelen om alles in de grootste orde te bewaren voor het geval dat het haar mocht invallen, plotseling op reis te gaan, liep eindelijk in nog grooter onrust weder naar haar boudoir en keek naai Toldy uit, die reeds terug kon zijn. «Eindelijkriep zij in eenige spanningtoen het rijtuig weder verscheen, en zij Toldy's sluw gelaat daarin herkende. Hij is zoo vlug; hij heeft werkelijk den lichten stap eener kat 1" Zij beantwoordde zijnen groet met een knikje. «Mijnheer van der Vlotengij kunt thans bevelen waartoe gij lust hebt; Gilda heeft met hare sieraden, alles bij elkander gerekend ongeveer een half millioen gulden en daarmede kan zij levenook zonder den weledelen heer met al zijne kasteelenToldy kwam binnen. Zijn gelaat straalde van genothij wierp adem loos den slappen hoed weg haalde uit iederen zak van zijne jas een door een bandje vastgehouden pakje bank biljetten en legde deze naast elkander op de tafel. »Ik heb moeten teekenen Maurits Toldy zeide hijhaar bezorgd aankijkende, of hij het verkeerd gedaan had. «De bankier vroeg, waarvoor mevrouw op eens zoo veel geld noodig had Ik heb gezegd, daar weet ik niets van en het geld opgestreken, toen er een groote dikke heer binnenkwam, dien zij toegesproken hebben als mijnheer van der Vloten doch ik heb spoedig het rijtuig opgezocht. »Dat was goed van u, Toldy!" Hilda verwaardigde zich niet het geld na te tellen zij gaf hem dankbaar de hand. Het berichtdat de heer van der Vloten op dit oogen- blik reeds wisthoe voorzichtig zij gehandeld had gaf haar een zelfbewustzijn, dat haar dankbaar stemde. Toldy dat is voor uwe moeite Zij ging naar de tafelhaalde een baukbiljet uit een der pakjes en gaf het hem. »Ik weet wel, dat gij het gebruiken kunt." Wordt vervolgd. dat zijne werkzaamheid voor deze gemeente door het meerendeel der inwoners ten hoogste wordt gewaardeerd. In het naburige Egmond-binnenwaarvan de heer Pranger ook burgemeester is, zal het feest op 15 April a. s. worden gevierd. Hloemeucerso. De Alg. Ned. Wielrijdersbond kan met voldoening terugzien op Zondag den 12, want niettegenstaande het koude, buiïge weör, is het bloemencorso een goed geslaagd feest geweest. Reeds in den vroegen morgen stroomden duizenden naar Bloemendaal, en de vele extra-treinen waren nog onvoldoende om het groote aantal reizigers te vervoeren, velen moesten zich vergenoegen met een plaatsje in de propvolle goederen-wagens en zelfs de hokjes der remmers werden in beslag genomen. Op den weg tusschen Bloemendaal en Overveen was de drukte het grootst, tegen half drie werd ruimte gemaakt door de huzaren, die aan den stoet voorafgingen. Vooraan reed in volle waardigheid de gemeente-veld wachter op zijn fiets, toen Wolff en zijn Oud-Hollandsche kapel in versierde rijtuigen en een groep rijders in de onmogelijkste vermommingen op oude, houten rammel kasten, daarna andere machines, die ook al uit de mode zijn, de hooge twee wieier, de kangeroe en andere reeds lang vergeten rijwielen. Daarna volgde de Zegewagen, het glanspunt van den optocht. Deze was met zijn roode drapeeriug, zijn groen en bloemen, keurig mooi. Op het eerste platform zag men op eiken hoek een hellebardier, en daar tusschen de allegorische groepen de Rijwiel-industrie (voorzijde) de commissie voor de verbetering der wegen (linkerzijde) ^e. .8r_oeP van toeristen en roeiers (rechterzijde) en de militaire wielrijders (achterzijde). Op het tweede platform werd de geschiedenis van het rijwiel voorgesteld door een oud man, met een boek in de hand, en omringd door alle beschaafde natiën. Op het derde platform de Nederl. Maagd met de vlag, haar hand rustende op een rijwiel. Heel aardig en verrassend was het effect der versierde, vervormde rijwielen. Wat men al niet zag! Groepen wielrijders in de, gedaante van witte tulpen wielrijders met witte pruiken en roode pandjassen een rijwiel in den vorm eener witte zwaan met daarnaast loopende Lohengrin een hooge, volmaakte Eiffeltoreu Mephisto een vaartuig met passagiers een monnik een baker met een schreeuwende babyeen Transvaler een wielrijder met een parapluie van hyacinthen; en vele geharnaste ridders. Ook in de afdeeling reclame was veel afwisseling de renzenfiets van de firma Stokvis de zg. Eiffel-safety, trok zeer de aandacht. De char-a-bancs, waarin de Oud-Hollandsche kapel, en de wagens, waarin de verschillende commissiën hadden plaats genomen, waren in een veelkleurig en vroolijk gewaad gestoken. Vermakelijk was dat deel van den stoet, waarin de verschillende overgangstijdperken van het rijwiel werden voorgesteld. Men zag er o. a. den ouden »kast," maar daarentegen ook den triplet en quadruplet. Verschillende leden van de diplomatie en personen uit de hooge kringen der residentie zijn den 12 in gezelschap het bloemencorso te Haarlem gaan bezichtigen, waartoe voor hen eene tribune beschikbaar was gesteld op een terrein van den heer van der Vliet, aan den Elswouderweg. I usschen den Haag en Haarlem liepen den 1210 extra-treinen, terwijl de gewone treinen zeer versterkt waren. Zoo verliet, o. a. des ochtends de fransche trein met 24 rijtuigen het station den Haag in de richting van Haarlem. Van Amsterdam vertrokken 30 extra- treinen naar Haarlem. De laatste trein kwam uit Amsterdam en Haarlem s nachts bij half twee te 's-Hage aan. Plantenveiling. Woensdag 15 April zal de firma Groenewegen Co., aan de Linnaeusstraat te Amsterdam een belangrijke veiling houden van planten afkomstig uit eenige van de beste Belgische kweekerijen. Behalve orchideeën van de Maatschappij L'Horticulture Internationale te Brussel, zal er een groot aantal planten geveild worden, geschikt om in het voorjaar gebruikt te worden ter versiering van salons, kamers, tuinen, voor pleinen van buitenplaatsen en villa's, vestibules, balkons enz., zooals palmen, vele bloeiende planten, laurierboomen, rozen, te veel om op te noemen. Aeeuitvoer naar Oostenrijk. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op de noodzakelijkheid, dat vee, bestemd voor Oostenrijk-Hongarije, vergezeld zij van ambtelijke certificaten van onbesmette herkomst. Die certificaten moeten het getal dieren aangeven met nadere beschrijving en eventueeie bijzondere kenteekeneu, en vermelden dat de dieren bij afzending gezond waren en dat op de plaats van herkomst en omgeving op het tijdstip van verzeuding geen besmettelijke veeziekte heerschte. Circus te Scheveningen. Het Hoogheemraadschap Delfland is op het laatste oogenblik met zulke bezwarende voorwaarden komen op- dagen, dat de bouw van een vast circus voor den heer Carré te Scheveningen wellicht niet zal geschieden. De aanbesteding had reeds plaats gehad. Rijkskeuring van paarden. Bij de wijziging in 1895 van het K. B. van 10 No vember 1892, houdende o. a. regeling dor rijkskeuring van paarden, zijn van de keuring vrijgesteld de paarden, zoowel van inwonende als van elders wonende eigenaren, die slechts één paard bezitten, wanneer dit niet valt in de le of 2e klasse van paarden, waarvoor belasting is verschuldigd. Het is den minister van oorlog gebleken, dat in som- mige gemeenten aan deze aanvulling geene voldoende aandacht is geschonken, ten gevolge waarvan in de ver- zamellijsten voor de in 1896 te houden keuring paarden zijn ingeschreven, die rechtens van de keuring zijn vrij- 'gesteld. De gemeentebesturen worden daarom uitgenoodigd in het belang van de juistheid van het overzicht over de uitkomst der keuring om de verzamel lijst der paarden in hunne gemeente nauwkeurig te herzien, en indien daarop eventueel paarden zijn vermeld, die bij die aanvulling worden bedoeld, deze alsnog op gemelde lijst door te slaan.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2