Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. 3 ÜUKUJSKLIJKK 8 T A iN 1). «f 4H Texel. De plannen om aan de Koog een badhuis te stichten, zullen nu verwezenlijkt worden. Men wil echter in het klein beginnen. Het strand achter de Koog is breed en uitstekend is de gelegenheid om daar in de Noordzee te baden. -Terschelling. Den 10 hebben de stoomschelpen- zuigers »Friesland" en »Tjd" de werkzaamheden op het wrak der »Lutine" hervat. Na 3 uur was het wrak weder op één punt bloot gezogen en werden verschillende voorwerpen als kogelshuidkoperéén spaansche mat enz. bovengebracht. In den tijd van 3 uur had men het tot een diepte van 30 voet gebrachteen bewijs van de krachtwaarmeê genoemde booten kunnen werken. Zaandam. Den 12 werd alhier met veel opge wektheid een feest gevierd naar aanleiding van het dertig jarig bestaan der H. B. School. Eene commissie uit de leerlingen had een feestprogramma saamgesteld waarop muzikale en litterarische voordrachten elkander afwisselden en dat eindigde met eenige gymnastische oefeningen uitgevoerd door leerlingen der le en 2e klasse. hoorn. De groote voorjaars-veemarkt alhier zal gehouden worden op Donderdag, den 30 April a.s. Alhier heeft zich eene commissie gevormd be- btaande uit de heereu M. de Jong, Sannes en Schermer tot het stichton van een eenvoudig gedeukteeken voor den oui-burgemeester mr. W. K. Baron van Dedem. De heer mr. H. Wesseling, kantonrechter alhier, staat op de voordracht voor kantonrechter te Amersfoort. ®'jpe. Tot secretaris van de Zijpe-en Hazepolder ia den 8 benoemd de heer G. Vrijburg Jz., cand.-not. alhier. Spanbroek. Den 8 werd het gewone jaarl jksche feest der »Vier Eenen" gevierd. Een overtalrijk publiek was wederom opgekomen en keerde zeer voldaan huis waarts. De afgevaardigden der amsterdamsche gymna stiek vereeniging »01ympia" werden om hun kranig werken algemeen bewonderd. Het fanfarecorps van Ursem toonde ijverig gestudeerd te hebben doch blies er in sommige oogenblikken weieens wat al te lustig op los. De soli door den heer Otto en diens leerlingen ten beste gegevon werden geestdriftig toegejuicht. In het kort het bestuur der sociëteit kan met tevredenheid op dit 16e jaarfeest terugzien. Puruierend. De zangvereeniging »Nicolai" heeft onder leiding van den heer J. P. Groot, in het Heeren logement alhier, hare 20e jaarlijksche uitvoeriug gegeven. Ten gehoore werd gebracht het oratorium »Die Jahres- zeiten'van Jos. Haydn. De zaal was dicht bezet, trouwens de solistenmej. A. M. Kappelconcert zangeres te 's-Hage, vroeger onzo stadgenoote, sopraan; J. Dijker, van Amsterdam, tenor, en de heer van Haarlem bariton die volgens het pro hunne medewerking zouden verleenen konden een waarborg zijn. Koor en solisteu werden door een strijk-qnintet van mej. J. Wildschut, pianiste alhier. De uitvoering slaagde uitmuntend. Met onverdeolde aandacht werd zij gevolgd. Niet het minst vielen de toejuichingen ten deel aan de solisten, hoewel het accompagnement van strijkquintot en piano ook alle waardeering verdiende en het koor eenige hulde niet mag worden onthouden. Het glanspunt van den avond was voorzeker de heerlijke zang van mej. Kappel. Hare steeds heldere stem en de niettemin volle ronde toon tot het einde klankrijk, bracht de toehoorders meermalen id verrukking. Wij twijfelen niet of deze zangeres gaat een schoone toekomst tegemoet. Met voldoening kan de heer J. P. Groot, de loider van het concert, die haar het eerst met muziek en zang vertrouwd maakte, op zijn werk terugzien. Zooals bekend is gaf de burgemeester dezer gemeente aan het bestuur van het fanfare-corps onder leiding van den heer A. 0. Provily een certificaat van onvermogen af in zake het voeren eenor procedure over het betwiste vaandel en de medaljes in welk certificaat waren op genomen de woorden »het zich noemende Stedelijke mu ziekcorps". Naar ons wordt verzekerd heeft het bestuur van bedoeld fanfare-corps zich thans tot de regeering gewend met het verzoekdfeu burgemeester te nood zaken het certificaat af te geven met weglating van de woorden»zich noemende", omdat het corps in de ko ninklijk goedgekeurde statuten wordt genoemd: shet Stedelijk muziekcorps". Schagen. De hoer <J. S. alhier, is de gelukkige eigenaar van een schaap, dat verleden week 4 gezonde lammeren ter wereld bracht. Als eene groote zeldzaamheid dient daarbij vermeld te worden, dat het dier ze alle vier voldoende kan voeden. Door een ongelukkig toeval geraakte don 12 een Harig kind van den heer H. alhier, onder een rijtuig, waarvan een der wielen over de beide beenen reed. Het meisje is ter genezing der bekomen kneuzingen onder geneeskundige behandeling gesteld. Den 12 gaf de Harmoniekapel haar 2de winter- concert. met welwillende medewerking van den heer F. Werner, solo-cellist der Koniukl. marinekapel te Helder, die in zijn spel wederom bewijzen gaf van groote technische vaardigheid, van fijn gevoel en meesterlijke voordracht. Van het tiental nummers, door de Kapel gegeven, werden er 9 voor hot eerst voorgedragen. Vooral •Souvenir de Stabat Mater" van Rossini en Lentegroet" van L. A. Schouten verwierven welverdiende toejuichingen. Onder de bekwame leiding van den heer Schouten geeft de Ivapel bij elk concert blijken van voortdurende ont wikkeling. De vergadering van onderwijzers in het arrondis sement Helder, onder leiding van don heer mr. M. Bnch- oer, is voor dit jaar bepaald op 15 Juni a.s., te honden in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier. de heer Zalsmau gramma daarvoor begeleid JEen droevige toestand. Meiloo. Den 8 overleed alhier op 5ljarigen leeftijd 6 gegageerde adjudant-ouderoifieier, dienstdoend officier van het indisch leger L. A. Holtes ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Zaterdag, don 11, werd door een deputatie onderofficieren der Cadettenschool en eenige nnd-ouderofficieren te Heiloo woonachtig, den overlodeue de laatste eer bewezen, waarbij een achttal soldaten als dragers fnngeerden. Terzake van zijn gedrag bij de inneming van den Kraton werd de heer Holtes tot ridder der Militaire «illemso-rde 4e klasse benoemd Tengevolge van een hartkwaal door vermoeienissen in en door den dienst opgedaan in 1879 gegageerd werd hij naar Europa teruggezonden. Te Amsterdam gedurende vijf jaar eene batrekking bekleed hebbendewas bij tengevolge van zijne kwaal, genoodzaakt deze neerteleggen. Droevig meer dan droevig is de toestand van zijne wednwedie met 5 kinderenwaarvan het ondste 13 jaar isgeheel onverzorgd achterblijft. Zij zelve is door ongesteldheid niet in staat iets te verdienen. Is het niet betreurenswaardig, dat er in ons land geen wet bestaatdie bepaaltdat aan weduwen en weezen van militairen handhavers van het gezag, zoowel hier als in onze overzeesehe bezittingen die toch ook rijks ambtenaren zijn, pensioen of onderstand verleend wordt. De staat toch, en ook vele gemeenten, zorgt voor de toe komst van de gezinnen zijner burgerlijke ambtenaren terwijl de militairen, uitgezonderd het geval, dat zij sneu velen of binnen het jaar aan de gevolgen van bekomen wonden overlijden, (van slepende ziekten of kwalen in en door don dienst bekomen is volstrekt geen sprake) go- heel buitengesloten zijn. Maagsche Trampaarden. Een 70-tal ingezetenen, beboorende tot de aanzien lijke kringen der residentie, heeft een adres tot den Haag sehen Gemeenteraad gericht, waarbij zij, in aansluiting aan een adres van het hoofdbestuur der Nederlandsche 1 ereeniging tot bescherming van dieren (ingediend 12 Juni 1895), dringend verzoeken maatregelen te willen nemen tot verbetering van den trenrigen staat, waarin de meeste paarden der Haagsche Tramweg-Maatschappij verkeeren. •Jaap Eden. Jaap Eden is den 12 bij het wielrijden te Parijs, niet zoo gelnkkig geweest als hij pleegt te zijn. Gelijk met weet zon hij mede rijden bij den wedstrijd over 2000 M. eu dit heeft hij ook gedaau, eveuwel met den uitslag, dat hij eerst de derde aankomende was. Eerst aankomende was Jacquelin, tweede Piette; tijden vonden wjj nog niet opgegeven. Mougwoud. Den 12 was 't 25 jaar geleden.dat de heer J. Balder werd aangesteld tot voorzanger bij de ned. herv. gemeente aldaar. De jubilaris ontving van den kerkeraad een wandelstok met zilveren knop, voorzien van toepasselijke inscriptie, terwijl de gemeente hem ps. 134, vs. 3 toezong. Mond- en klauwzeer. Volgens de raededeelingen van het Kaiserl. Gesnud- heitsambt te Berlijn waren op 31 Maart in het Dnitsche Rijk met mond- en klauwzeer besmet 1214 gemeenten (3026 stallen), tegen rosp. 1157 en 3275 op 29 Pebrnari. ÜSrand te Antwerpen. Te Antwerpen heeft brand gewoed op de stoomboot Clèves, bestemd voor Sunderland. Het vaartuig was ge laden met 760 flessehen naphtaline, 500 vaten "'teer, zout en ijzer. Het vuur nam spoedig groote afmetingen aan, terwijl de naphtaline ontploffingen veroorzaakte. De manschappen wisten zich te redden. Met huisje van (Czaar Peter. Het huisje vau Gzaar Peter, op last vau Keizer Nicolaas II met een brandvrij huis omgeven, is thans gereed. De heer A. de Loviagmue, vice-consnl van Rus land te Amsterdam heeft aan de heeren Roelofïzon Hilbner de uitvoeriug opgedragen van een album, dat behalve een kort historisch overzicht in de Nederland sche, Russische, Engelsche en Fransche talen een twintigtal afbeeldingen van het in- en uitwendige van het Czaar Peterhuigje zal bevatten naar oude gravures eu photografiëuzoowel als naar nieuwe. Men zal er ook een aantal facsimilé's van handteekeningen van hooge bezoekers vindon, overgenomen uit de daartoe in het hnisja aanwezige registers. Tiet album zal binuenkort verschijnen en verkrijgbaar zijn bij den concierge van het Czaar Peterhuisje to Zaan dam en bij enkele boekhandelaars te Amsterdam en elders. Voor rekening van een Kaapsche boer in Elands- kuil is een fraaie fokstier vau Friesch ras ingevoerd door de bemiddeling van den Consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad. 's-Gravenhage 14 April 1896. Eerste Biaincr. Aangenomen met 24 tegen 17 stemmen de facultatief - stelliug van den eed voor leden van provinciale staten en gemeenteraden de regeling der gerechtskosten in straf zaken; de wjzigiug der wet op het veeartsen jkundig Staats toezichtde regeling der schadeloosstelling bj militaire innndatiën on de regeling van het gebruik van stoom - toestellen. Het debat over de personele belasting is aan gevangen. Morgen voortzetting. Inde week van 5 tot 11 April zijn in het bad huis van het Witte Jfiruis genomen 46 kuipbaden, 59 regenbaden le kl. en 113 regeubaden 2e kl., te zamen 218 baden. Bj de aaubesteding der H. IJ. S. voor het maken vau een waterresorvoirgebonw op het stationsemplace ment te Hoorn, waren ingekomen 15 biljetten. Minste inschr jver was de heer C. de Wijs, alhier, voor f 9464. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 nnr, als volgt: den 12: 756.9; den 13: 757.5; den 14 763.8. Zangvereeniging „Aurora." Evenals „Crescendo" schijnt ook „Aurora" zich op hot uitvoeren van operetten te gaan toeleggen. Het tweede gedeelte van het programma, dat j.l. zondagavond in het lokaal „Harmonie" weid ten gehoore gebracht, be stond nl. uit de operette „Oom Samuel", libretto en mnziek van G. H. van Suchtolen. Voor bet opvoeren van soortgeljke werkjes zijn er in deze vereeniging zeer goede krachten te vinden. De meesten speelden hun rol met toewjding en zongen zeer goed. Ook het koor werkte mode om een zoo goed mogelijk geheel te verkr jgen. De tekst van „Oom Samuel" is geheel on al onzin, de mnziek echter is eenvoudig en gemakkeijk te loeren. Wanneer de directeur nn nog had kunnen beslniten den zang, in plaats van met orkest, alleen met piano te begeleiden, dan zou do uitvoering er niet weinig bj gewonnen hebben de stemming tns- schen de blaas- en strjkinstrumouten was geheel mis. óór de panze zoug het koor een vjftal nummers welker kenze ons nog al bevreemdde. De vereeniging is lid van de „Nederlandsche Koorver- eeniging.' Waarom dan niet een programma gemaakt van nommers, die de Koorvereeniging uitgeeft Zj toch beijvortzich omvoomameljk den kleinen zangvereeuigingen goede en gemakkelijke koren te verschaffen. Do teksten worden met zorg gekozen, of, in het Hollandscb vertaald en onze bekwaamste componisten hebben het niet be neden zich geacht, om die teksten op mnziek te zetten. Waarom nu deze mnziek niet eens goed ingestudeerd om het publiek er mede kennis te doen maken Den zin voor goede muziek zou men wellicht een weinig aan wakkeren en de zangvereeniging had meer recht van bestaan. „Aurora", ofschoon weinig werkende loden tel lende (de alt moet noodzakelijk versterkt worden) bezit de krachten om de werken der Ned. Koorvereeniging op bevredigende wjze ten gehoore te brengen. Men zong dan vóór de panzetwee marscben twee walsen en een „mandoliuen-serenade." De mnziek dezer nummers geijkt heel veel op elkaar. Wanneer men dus tot het einde bljft luisteren, wordt het vervelend en saai. Daarbij zong hef koor te veel op één toon één dronn het beter inachtnemen der voordrachtsteekons zj den leden aanbevolen. Het publiek scheen door al die dans- en loopmuziek in een opgewonden sfemming gekomen to zjnalthans gedurende de uitvoering der operette was het nn en dan zeer luidruchtig. ONDERTROUWD: 10 Apr. Jan de Groot, alhier en Wilhelmina Grootes te Schagen. Cornelis Pjper, alhier en Geertje Water, wed. van Sjbrand Los, te Ondorp. GEBOREN 10 Apr. Wilhelmina Hendriua Maria, d. van Alexander Frederik Veer en Wilhelmina Maria de Zeenw. Margaretha Maria, d. van Willem Groot en Aafje van Etten. Maria Cornelia, d. van Pieter Bakker en Anna Catharina Koppers. OVERLEDEN 12 Apr. Simon Dekker, 25 j. en 6 m. 14 Arnoldus Jansen Manenschjn, 35 j. 12 13 ASiïtiBöA M. 13 Apr. 14 Apr. Cert.NederlandN. W. Schuld ditodito dito, Oblig Italië, Inschrijving 1862/81 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli. dito, dito April-Oct. Portugal, Obl. Buit. 1853/84 met ticket... dito, 1888/89 a frs. 500 met id. Rusland, Binnenlandsche 1894 dito, 1880 gecons.Z R 125-625 13Mei-Nov. 4 dito, 1889 leen2eser.lJan. 1 Ap. lJuli lOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito in goud 1884. 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Ser. D Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sell, aflosb. oblig5 dito, Buit. Geconv. 1890 6 Venezuela, Obligatiën 18814 N. W. Pac. Hyp. Pdbr5 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aaud. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelen dito dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Handelsb. Aaud ditoKon. Ned. Mij. t. expl. petr. br. A Nederland, N.Centr. Spoorw. Aand. f 250. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250.. Nederl.-Zuid-Afr. Spw. 18915 dito 18894 [talie, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatscb.Oblig.4* dito, id. a R 1253 dito, Baltische Spoorw. Aand3 dito, Fastowo Spw. Mij., dito5 dito. Iwang. Dombr. Oblig4s dito, Moskou-Brest Aand. aR'i25—625. 3 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Weichsel Sp. Mij Aand..;.5 dito, Zuid-W.Sp. Oblig. a R 625 4 iruerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand'. dito, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito. dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A dito Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nasbv. Cert. v. Aand!! dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyd dito, dito, le. Hvp1 4 dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand' Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 1854'"'4 dito, dito 18605 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874...'...!!!! Rusland, Staatsleeniug 1864 Loten5 r> dito dito 1866. Dito5 Turkije Spoorwegleening Nederland, Aand. Ned. Ind. Expl. Mij'. pCt. 100A lOOfs 78* 83* 84* 84A 85 '26A 39 A 62fi 97* 98* 94 lOlf 81* 1034-4 58 87fï 92* 20# Ïüii 44 94-fè 52f 62| 604 102* 75 433* 33* 92J 101* 102 48| 52A 162 99! 86* 62 781 99* 72 86* 73fV 97 A 16A 19! 12! 6 A 92 49 11* 81* 14j 18A lil* 118* 126* 121,' 162 140* 181 161 27* 120 92 100A 99*4 84A 84# 84*4 26* 39! 624 101# 81# 102| 59 87 20* 44* 95 52* 63 924 4 SA 52| 99* 85f 61f 77* 72# 861 i 6 A 12*4 50 12 82# 14# 18 1174 27i Alkmaar 13 April. Aangevoerdpaarden f a 0, 8 koeien en ossen f 140a 180, 63 nncht. kalv. f6al5, 159 vette id. f 40 a 90, p. P. f 0,80 a 0,90, magere schapen f 0 a 228 vette varkens f 28 a 39, 41 mag. id. f 11 a 15. Amsterdam 13 April. Aardappelen Friesche Zaaiers f 0,6ü a 0,70Zeouwscbe Spnische Jammen f 2.a 2,40, Champ, f 1,20 a 1,30, Flakkeesche f 1,90 a 2,20, blauwe f 2,10 a 2,40, l'oters f 0,- a 0,— Geldersche blauwe f 2,a 2,10 Pruis. Hamburgers f 2,a 2,25,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3