Buitenland. Nederland. hedendaagsche maatschappij. De heer Paul RobiD vraagt de rechten voor de vrouw en hare vrijheid buiten en boven alle wetten deze theorie vindt echter bij de ver gadering geen gunstig gehoorwelke echter instemt met de voorstellen van madame Loewy en van den heer Israëls president van den Nederlandschen Vrouwenbond en welke in hoofdzaak hierop neder bomen, dat de vrouw bij huwelijk met een vreemdeling zelve het recht ver- krijge hare nationaliteit te kiezendat de kinderen bij hunne meerderjarigheid de nationaliteit kiezen van den vader of van de moeder dus in beide opzichten gelijk heid tusschen man en vrouw. Andere dames wenschen hervorming van het huwelijk echtscheiding in geval beide echtelieden dit wenschen; mejuffrouw Louise Koppe, directrice van het »Maison Materuelle" van Belleville houdt een warm pleidooi voor verlaten kinderenen vraagt meer menschlieveude wetten voor die arme kleinen. Ook in de tweede vergadering wordt met warmte opge komen voor de rec'hten der vrouw en vele dames ver langen zelfs meer vrijheid en voorrechten voor de vrouw op huiselijk administratief en politiek gebied dan zij aan den man willen toekennen en mejuffrouw Marie Popelin verklaart dat de vrouw bovendien meer het voor deel heeft van werkelijk lief te hebben. Volgens dio dame dus heeft de vrouw het monopolie der liefde en zijn wij mannen slechts leelijke egoïsten. Maar weer gelukkig dat niet alle vrouwen zoo denken. J. M. T. BEUISIE. In de Belgische nationale wapenfabriek te Herstal is een werkstaking uitgebroken. Maandag weigerden negentig werklieden aan den arbeid te gaan tenzij hun baas werd ontslagen. De directeur weigerde onmiddellijk op dezen eisch in te gaan doch verklaarde zich bereid dien in overwoging te nemen waarop des middigs 1700 van de 2400 werklieden staakten. Prinses Clementine de jongste dochter van Koning Leopold der Belgen die door haar moeder zeer gods dienstig is opgevoed was van plan in het klooster te Jette St. Pierre te gaan. De Koning heeft echter zijn toestemming daartoe geweigerd. Volgens Le Bien Public zal de prinses nu een reis gaan maken naar Palestina en Egypte. DUITSCHIkANII. Naar de laatste berichten uit Zuidwest-Afrika schijnt het gevaar van oorlog met de Hereros (de bewoners van Damaraland) versterkt. De gouverneur Leutwein bereidt zich daarop voor hij be schikt over 500 man beschermingstroepen en over 300 man hulptroepen. Dr. Peters, de vroegere regeerings-commissaris in Dnitseh-Afrika heeft ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur der Koloniale Vereeniging in afwachting van den uitslag van bet onderzoekdat tegen hem is ingesteld Het voornemen bestond om het lijk van baron von Schrader (die in het tweegevecht met den heer von Kötze is gedood) over te brengen naar de garnizoenskerk te Potsdam. Daarvoor was de toestemming des Keizers noodig. Naar de Voss. Ztg. meldt, heeft deze de ge vraagde vergunning geweigerd. De plechtige lijkdienst zal nu plaats hebben in de kapel van het nieuwe kerkhof te Potsdam. De heer Schrader was een schoonzoon van een neder- lander den heer Villers de Pité. EttïPXE. Een groep egyptische kapitalisten heeft besloten bij de gemengde rechtbank op te treden tegen de klacht van het franscbe syndicaat van obligatiehou ders. Do leden van de commissie van beheer der egyptische staatsschuld worden persoonlijk aansprakelijk gesteld voor alle concessies aan het fransche syndicaat te doen. Toldy met heldere en bankbiljet voor eene dame wel hebben Gij zult mij helpen om hier uit te trekken want deze heer houdt staande, dat dit huis zijn meester toebehoortIk heb er ook niets meer mede op,'' riep zij het hoofd achterover werpende. »Er is toch geen zegen in dat huis!Kom, Toldy! wij pakken het geheele boeltje bij elkaar en wanneer ik eerst daarbuiten ben zal ik zien, wie mij nog wat heeft te bevelen 1" Zij sprak dit met, hare vroegere vinnige geestigheid en trok den geheel in de war gebrachten zich mededeze had van alles slechts ééne bevredigende voorstelling gehad, dat hij zijn van duizend gulden in den zak droeg. Zij sleepte hem in hare kleedkamer, waar hare ledige koffers tegen den muur stonden, schelde haar dienstmeisje en haalde zelve met vaste hand alles nit de kleerenkastfn wierp het rondom zich op den grond en stapelde de kostbare kleedingstukken op elkander. »Sella", zoide zij tegen het verbaasd binnenkomende meisje, »ik ga op reis en kom in dit huis niet meer terug. Ik betaal u uw loon nog voor een half jaar uitMaar nu vlug aangevat en alles ingepakt ik heb haast, want in de zaal staat een heer, die het huis sluiten zal, zoodra ik weg ben Mijnheer von Toldy ik verzocht u reeds pak mede in Eén rijtuig hebben wij daar buiten alnu er nog een gehaald om er alles in te pakken!" Terwijl de kamenier de koffers pakte, nam Gilda eenen smaakvollen marokijnen reiszakgaf die aan Toldy en trok hem meê in haar slaapvertrek naar eene sierlijke kostbaar ivoren beeldhouwwerk haren sleutelring te voorschijn opende de schuifladen de een voor en de ander na en monsterde den inhoud. Toldy stond daar voor haar, met den zak in de hand; zijne oogen openden zich wijd en begeerig toen zij de blanke hand in de laden stak en eenige etuis daaruit opende, waaruit hem de rijkste kleinoodiën tegenblonken. „Gij doet alle kostbaarheden daar in dien zakmijn heer von Toldygebood zij hem. „Ware ik niet zoo dom geweest, ik had nog veel meer van die dingen!" Zij had zich in haren toestand zoo goed bevonden, dat zij tevreden was geweest met hetgeen zij bezat. „Daarbij moet gij weten, dat het werkelijk echte diamanten zijn Zij zien er uit als kiezelsteenen Die zwierven bij ons overal En dat daar," zij opende een ander étui, „zijn zuiver paarlen bonte edelgesteenten daartusschen en hier zijn de gou den sieradenZij greep een ander etui en haalde daar de schoonste byouterieën uit. »En dit zijn enkel kostbaarheden, die voor mij volstrekt geene waarde kast van rozenhout met naast haar bed haalde ENGEIiAND. In het Lagerhuis zeide minister Chamberlain den 14, dat hij geen bericht had ontvangen van de aankomst van 200 soedaneezen in Matabeleland, maar hij had sir Hercules Robinson opgedragen, daarnaar onderzoek te doen. Echter rapporteert de vice-consul te Beira dat Cecil Rhodes bij zijn aankomst aldaar alleen vergezeld was van zijn secretaris en zijn bediende. Aan het departement van koloniëü te Londen is een telegram ontvangen van den gouverneur van Hong kong, meldende dat in de vorige week 67 nieuwe ge vallen van bubonenpest zijn voorgekomen. Sinds 1 Jannari hebben zich 482 gevallen voorgedaan. FRANKRIJK. Bij de Senaatsverkiezing voor den zetel, opengevallen door het overigden van Floquet, is de radicaal-socialistische afgevaardigde Banrodet gekozen met 307 stemmen. Op den tegencandidaat, den radicaal Georges Martin, werden 231 stemmen uitgebracht. Zaterdagavond is te Parijs de Arbeidsbeurs weder geopend. De plechtigheid verliep uiterst kalm, dank zij den maatregel, dat alleen werden toegelaten zij die voorzien waren van een uitnoodiging van een der syn dicaten. De belasting op de goederen der geestelijke orden in Frankrijk komt niet al te best in. Op den eersten April is vervallen een bedrag van 1.500.000 frs. Hier van is slechts 171.500 frs. voldaan. De orden, die in gebreke zijn gebleven, zullen het laten aankomen op een gerechtelijke vervolging. ITAIilB. Een telegram van kolonel Stevani behelst nadere bijzonderheden over de gevechten bij Kassala. Van deserteurs had hij vernomen, dat de Derwischen na den strijd 800 dooden hadden begraven. Ofschoon zij tijdens het gevecht versterking kregen van 300 ruiters, die van een strooptocht terugkeerden, was de vlucht niettemin zeer overhaast, zoodat zij genoodzaakt waren, al hun vee achter te laten. In het gevecht bij Toekroef op 3 dezer, had kolonel Stevani 2500 man met vier kanonnen tot zijne beschik king, terwijl de vijandelijke strijdmacht bestond uit 5000 man voetvolk, gewapend met geweren, en 500 ruiters. De Italianen staken het kamp te Toekroef en dat te Gulusit in brand. Het proces van generaal Baratieri zal, volgens »Le Temps", in de eerste helft van Mei te Massowah beginnen. Men zal zich niet om de hoedanigheid van afgevaardigde van den generaal bekommeren, daar de krijgswet de parlementaire onschendbaarheid opheft. Het Fransche blad weet verder te melden dat de in structie zal geleid worden door oen luitenant, Via- nello geheeten een bericht, dat gewis heel wat be vestiging behoeftalvorens er eenig geloof aan gehecht kan worden. Na een zeer hartelijk afscheid is de Duitsche Kei zerlijke familie naar Weenon vertrokken. Di Rudini moet zich hebben uitgelaten tegen eenige Italiaanscho staatslieden dat 's Keizers bezoek groote resultaten ge had heeft. OftSTENRIJK-HONKARIJE. De keizer en de keizerin van Duitschlaud de kroonprins en prins Eitel Fritz werden den 14 aan het station te Weenen ontvan gen door den keizer van Oostenrijk en de leden der keizerlijke familie. De begroeting was zeer hartelijk en droeg een zeor intiem karakter. De gasten werden in het paleis ontvangen door de hofdiguitarissen de drie ministers van Oostenrijk-Hongarije de presidenten van beide kabinetten de Oostenrijksche ministers en den Hongaarschen minister baron Josika. SPANJE. De vermoedelijke uitslag van de verkie zingen is309 ministerieelen, 10 afgescheiden conser- hebben Ik toon het n slechts, opdat gij het weten zoudtEn thans doet gij alles in den zak en laat hem niet vallen Vervolgens greep zij in haar japon trok de beide pakjes met bankbiljetten er uitwierp fce zorgeloos bij het overige in den zak en deed dezen in een grauw van een stalen slot voorzien overtrek dat haar toebehoorde. Toldy deed ijverig zijnen plicht. Den zak van marokijn goed vasthoudende, wachtte hij met begeerig schitterende oogen terwijl Gilda ginds hare bevelen gaftotdat zij eindelijk met den hoed op het hoofd in een najaars- paietotmet de parasol in de hand vroolijk tot hem terugkeerendehem daar nog altijd bewegingloos vond staan. »Kom wenkte zij hem. „De kamenier brengt de koffirs reeds naar het hotel. Wij nemen uw rijtuig en rijden weg Toldy sloot nog geheel van streek zich bij haar aan. Zij ging den gang door in de richting van de zijdeur het huis uit. Langs een zijtrap naar den tuin loopeude, zag zij den zaakgelastigde op de breede hoofdtrap met ge kruiste armen op het portaal staan. Zij bekommerde zich niet om hem. Aan Toldy's zijde, die den reiszak vast onder den arm hield, om hem niet te laten zien, op eene manier alsof het onrechtvaardig verkregen goed was, be reikte zij de deur en het rijtuig. Met een kattensprong zat ook hij in het rijtuig, ging bescheiden tegenover haar zitten, achteruit rijdonde en haar angstig aanziende, terwijl zijne handen nog angstiger den reiszak op zijne knieën stevig vasthielden, als wilde hij hem beschermen. Voort ging het rijtuig langs den grooten weg naar de stad. Gilda zag den zaakgelastigde niet meer, die zeer kalm, naar de lucht kijkende, nog op zijne plaats stond, alsof hem niet aanging, wat daar gebeurde. Toldy was in koortsachtige ongerustheid, maar hij verborg die zooveel mogelijk, hij had ook den moed niet, om haar aan te zien, alsof hij een kwaad geweten had over hetgeen zij toch gedaan bad in zich zeiven hield hij zich echter bezig met al de kostbare zaken, die hij op de knieën droeg, welke zijne zinnen in verwarring brachten. Wat daar gebeurd was hoe hij zooveel geld had moeten halen en het op zijne borst gedragen had hoe zij hem dat bank biljet had overhandigd hoe hij daar gestaan en al die kostbaarheden gezien had dit alles dwarrelde hem door zijn hoofd dat alles was hem fabelachtigmaar zijne handen overtuigden hem van de werkelijkheid, ter wijl zijne handen altijd vaster den marokynen zak om klemden. vatieven, 98 liberalen, 10 Carlisten, 2 republikeinen, en misschien 10 onafhankelijken, maar dit is nog twijfelachtig. In elf districten is de uitslag zeor twijfelachtig. De liberale bladen melden dat Sagasta de ongeldig- verklaring zal vragen van de verkiezingen te Madrid, waar, naar hij beweert, groote onregelmatigheden zijn gepleegd. TURKIJE. Sultan Abdul Hamid heeft een i'rade uitgevaardigd, waarbij aan alle Turksche jongelingen, die op kosten van den Staat of van particulieren in het buitenland studeeren, bevel wordt gegeven terug te keeren. Dit bevel is uitgelokt door de medeplichtigheid van Turksche studenten aan Jong-Turksche woelingen. De te Parijs vertoevende Jong-Turken zijn nit Frankrijk verbannen. VEREEN1GDE STATEN. Het geruchtdat de staatssecretaris van buitenlandsche zaken de heer Olney, een nota gezonden zou hebben aan den gezant te Madrid, den heer Taylorwaarin de regeering der Vereenigde Staten aanbiedt als bemiddelaar op te treden tusschen Spanje en Cuba is van allen grond ontbloot. ®UIO-AFRIKA. In de buurt van Buluwayo, bij de Eagle Reef Store, heeft op 10 April een hevige dy- namiet-ontploffing plaats gehad. Een farmer die zijn boerderij nit, vrees voor de opstandelingen i tb.-- -teek moest laten, had vooraf op verschillende plaatsen een hoeveelheid dynamietpatronen neergelegd deze ontploften terwijl de Matabelen bezig waren met plunderen, en meer dan 100 van de rebellen schoten er het leven bij in. De Engelsche krijgen nu spoedig belangrijke verster kingen. Uit Natal komen 300 huzaren en 150 bereden infanteristen, die per scheepsgelegenheid van Durban naar East-Londen gaan en van daar per spoor naar Mafeking. Uit Kaapstad gaan 100 bereden infanteristen rechtstreeks per spoor naar Mafeking. Uit Johannesburg zijn Maandag 100 vrijwilligers naar Mafeking vertrokken, en uit Kim- berley is een tweede detachement vrijwilligers op weg naar het noorden. ATJEH. Het Handelsblad ontving den 15 het volgende te legram uit Batavia »Tjot Rang is ontzet, Lam Goet, verbrand. De le-lui- tenant H. L. Maarschalk is gesneuveld, twintig minderen werden gewond." Ook het »Nieuws" ontving bericht, dat Tjot Rang is ontzet en luitenant Maarschalk is gesneuveld. Behalve deze werden volgens den berichtgever drie soldaten ge dood, terwijl 42 soldaten werden gewond. Tjot Rang en Lam Goet liggen beide ten oosten van onze stelling. Eerstgenoemde versterking was door onze troepen, Lam Goet door onze »Atjebsche bondgenooten" bezet. In verband met het vroegere bericht, dat Biloel en Lam-Koenjit, ten zuiden der linie, geslecht zijn, verdient het verbranden van Lam Goet aandacht. Daaruit toch schijnt men de gevolgtrekking te mogen makeu, dat ge neraal Vetter den postenkring buiten de linie, althans voor zoover die door de »bondgenooteu" bezet was, wil opheffen. De le-luitenant H. L. Maarschalk bereikte den leeftijd van slechts 29 jaren Den 25sten Juli 1889 werd hij aangesteld tot 2e-luitenant, don 19den Augustus 1893 bevorderd tot 1 en-luitenant. Eerste Kamer. Met 24 tegen 17 stemmen is door de Eerste Kamer het voorstel-Gerritsen tot wijziging der artikelen van de XVII. Toldy thdis. Gilda herademde, tevreden met zich zelve. Zij ge voelde zich zoo luchtig zoo vrij, want zij was weder geheel Gilda Schwanhof. Zij bezat genoeg voor eene onbezorgde toekomst en als zij thans aan het verleden terugdacht, scheen het haar toe, dat zij zich zelve toch al heel goedkoop bevrijd had. Mijnheer von Toldy," zeide zij eindelijk, daar zij begreep, dat zij hem toch eenige verklaring moest geven, »deze zaakgelastigde, een alleronaangenaamste man, is werkelijk mijn booze geesthij kan mij niet uitstaan, omdat ik in Holland van zijne aardigheden niet gediend wilde zijn. Of ik thans mevrouw van der Vloten geweest ben of niet, dat hindert mij niet. Waarschijnlijk heeft men dien ouden Hollander gezegd dat Gilda dood eenvoudig niets bezat en daarna heeft hij met mij eene komedie gespeeld, toen hij zich in zijn slotkapel met mij trouwen liet, alleen om het genoegen te hebben om mij dagelijks uren lang te kunnen zien, vreeselijk opgeschikt, behangen met brillanten, in de kostbaarste kleediug. Dat heelt nu zoo wat een goed half jaar geduurddat ik er genoeg van had, dat wist bij reeds, maar ik maak mij er alleen een verwijt van, dat ik te dom geweest beu, want, wanneer men zoo in rijkdom en pracht, in goud en diamanten slechts te wroeten heeft, dan had men voor zich zelf moeten zorgen. Maar ten slotte kan ik toch niei klagen, want, waar ik, om zoo te zeggen, voor zijne oogen als model gezeten heb, daarvoor ben ik overvloedig schadeloos gesteld. Het doet mij om u nu leed, dat ik het niet zoo kan voortzetten, als ik het begonnen ben, maar gij zult niettemin altijd weten, waar gij Gilda Schwanhof vinden kunt. Zorg nu dat niemand mij meer mot »Mevrouw" aai spreekt want daarmede is het voor goed gedaan 1" »Daar zijn wij er reeds!" brak zij af, toen het rijtuig stil hield voor een haar aangewezen hotel van den tweeden rang. »Het is niet zoo voornaam als het andere", lachte zij, »maar hot zal hier toch ook wel goed zijn!.... En thans dank ik u nogmaals, mijnheer von Toldy," riep zij, hem voor het huis de hand drukkende. »Ik wil mijne kostbaarheden behoorlijk oppakken en dan heb ik heden morgen nog veel te doen. Maar na den middag, wanneer gij nog eens zoudt willen aankomen, dan kon ik u noodig hebbeu, dan zult gij mij welkom zjjn." Toldy stond nog eenige minuten op het trottoir, toen zij reeds in

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2