VERFWAREH, B u ite nl a n d. Nederland. Advertentie n. TiMaiiiiiiiEDiinr, Stal verwen in alle prijzen. De Vie uwe Gaper, Droge en bereide RANDEN en LINNEN. 50jarlge dienstvervulling. Leiden. De heer H. L. de Grave, bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Leiden, herdacht den 15 onder vele blijken van belangstelling zijn 50- jarige dienstvervulling. De heer de Grave, vroeger te Alk maar hypotheekbewaarder geworden is vandaar naar Leiden verplaatst, waar hij nog steeds werkzaam is. Leger des Hei Is. Den 15 werd het volkslogement van het Leger dos Heils in de Warmoesstraat, het voormalige Metropole, in gewijd door eene godsdienstige plechtigheid, onder leiding van kolonel Oliphant. Dit Paleis voor den armen man" zooals het gebouw genoemd wordt is eenvoudig, maar netjes en zindelijk ingericht. In de lange benedenzaal, welke van de War moesstraat naar het Damrak doorloopt, staan 75 kribben, twee aan twee boven elkaar geplaatst en waarvan de matrassen en het hoofdkussen met zwart Amerikaansch zeildoek zijn bekleed. Een nachtverblijf op een dezer kribben kost 10 cents. Voor 5 cent meer wordt er nog een kussensloop en een deken bijgegeven. Boven zijn slaapkamers, waar ijzeren bedden zijn ge plaatst, voorzien van dekens. Nachtverblijf daarin kost 20 cents. Voorts zijn er nog afzonderlijke kamertjes met frissche bedden, voor 30 cents. Onnoodig te zeggen, dat alles er kraakzindelijk uitziet, heel wat zindelijker en frisscher dan de meeste goed- koope slaaphuizen in onze volkrijke buurten. Beneden is een groote ruime restauratiezaal, waar voor weinige centen een goed bereid maal geleverd wordt. Boven is nog een conversatiezaal. Thans is bekend waarheen de heer en mevrouw Oli- phant-Schoch, leider van het Leger des Heils in Neder land door generaal Booth zijn geplaatst. Blijkens het jongst verschenen nummer van De Oorlogskreet zijn zij aan gesteld voor Zweden. Schadevergoeding wegens aanvaring. De Rottordamsche rechtbank heeft den 16 uitspraak gedaan in de quaestie der schadevergoedingwelke aan de Nordd. Lloyd betaald moet worden voor het verloren gaan van het stoomschip Elbe tongevolge van de aan varing met de Crathie. Zij heeft de eigenaars van laatst genoemd schip veroordeeld tot betaling van f 565,000, benevens de kosten van het geding. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Zuidpolder bij E d a m de heer P. Plas Az., tot heemraad van den polder Waard en Groet de heer G. Blaau- boer, tot hoofd-ingeland van Westfriesland van wege het Ambacht Schager- en Niedorperkogge de heer J. van der Stok. Schoorldam Alkmaar. Warmcnliuizen. Reeds lang werd hier gesproken over eene betere gelegenheid tot vervoer van landbouw producten naar een der spoorwegstations, en geen wonder als men 5 uur achtereen moet »kloeten'' om een met kool geladen praam te Broek op Langedijk aan het hulp- spoor van C. Swager te brengen. Naar een sneller, ge makkelijk, geschikter en, kon het ziju, goedkooper gelegen heid werd daarom uitgezien. Eenige belanghebbenden en belangstellenden sloten zich daarom in den loop van dezen winter gaarne aan bij de commissie uit St. Pancras en Broek op Langedijk, die werkzaam is ter verkrijging van een hulpspoor nabij St. Pancras of Broek op Langedijk, loopende tot aan Westerdel, waardoor de vaart door de sluis in de Ringvaart te Broek op Langedijk vermeden zal worden. Een groot deel der bouwers verwachtte daarvan weinig heil en zelfs de meewerkers tot het plan hier achtten ook de verbetering zeer gering, doch men dient elke poging toe te juichen, die verbetering wenscht aantebrengen. Intusschen kwam door bovengenoemd plan weder een oude wensch bovenverbinding van Schoorldam met Alkmaar door een spoorlijn langs den Kanaalweg. Schoorl dam, een centraalpunt van verkeer aan het Noordhollandsch kanaal, biedt door zijne schutsluis eene uitstekende gele genheid aan tot het brengen van met landbouwproducten geladen vaartuigen aan de westzijde van het kanaal. Eene gelegenheid tot laden in spoorwegwagons aldaar kan bovendien andore gemeenten, zooals Koedijk, St. Maarten, Haringcarspel en ook Schoorl voor den vermoedelijk te ontstanen tuinbouw, zeer ten goede komen. In de laatste weken nu heeft het denkbeeld ^spoorver binding Alkmaar-Schoorldam" meer vasten vorm bekomen en zoowel hier als in naburige gemeenten zullen bijeen komsten worden belegd (hier zal die den 20, 's avonds, in »de Moriaan" worden gehouden j, ter bespreking dezer, zoo voor deze, als omliggende gemeentenzoo hoogst belangrijke zaak. Mogen de aantewenden pogingen met een goeden uit slag worden bekroond het zoude voor deze streken een zegen zijn. Koninginnen. Eene eenvoudig gekleede, wat hoog gestemde dames achtige juffrouw voert in den trein een gesprek met eene gezette, van goud en juweelen flonkerende rijke boerin over het niet dragen van versierselen door vrouwen uit hoogere standen. »Ja" zegt de boerin »ik heb verleden jaar de Koningin gezien en die droeg niet eens hangers in de ooren." >0 neen" is het antwoord der dame »dat is zoo in onzen stand we hebben ze wel maar we dragen ze niet. (Historisch.) Schagen. Aan het postkantoor alhier en de daar toe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1896 in de postspaarbank ingelegd f 6436,95'/, en terugbetaald f 10441,ll1/,. Het laatste, door dat kantoor uitgegevenboekje draagt het nummer 3134. Het Jaar 1896 voor den boer. De vooruitzichten voor den boerenstand zijn dit jaar heel wat rooskleuriger dan dit, verleden jaar het geval was toen de grenzen van geheel ons vaderland voor den uitvoor van vee gesloten waren. Nu is er groote uitvoer naar Belgie en Frankrijk welke boide rijken in den tijd van enkele weken voor meer dan een inillioen gulden aan slacht- en melkvee hebben ingekocht. De fokkers in ons vaderland hebben vee genoeg om aan groote vraag te voldoenja zelfs beweren deskundigen dat by het openstellen der grenzen van Duitschland en Engeland, waarvoor bij dezen voortgang der verbetering van den gezondheidstoestand van onzen veestapel veel kans bestaatde prijzen van melk- en weidevee wel 20 °/0 kunnen rijzen. Een andere reden van tevredenheid voor onzen boerenstand is gelegen in het feit, dat er over vloed van hooi en graan iswat het vetmesten van vee voor den boer goedkoop maakt. Een wrak. Texel. Eene menigte lieden, van den Helder af komstig, hebben zich thans tijdelijk metterwoon gevestigd te De Cocksdorp ten einde bij iedere gunstige gelegen heid onmiddelijk bij de hand te zijn wanneer de toestand der zee en het weder gedoogen op de «Stanley" workzaam te zijn om te redden wat nog te redden is. t Schip zakt langzaam maar zeker in de diepte weg en zit op eene plaatswaar de zee in de uiterste mate woelig is, zoodat het schip bij het minste ruwe weder ongenaakbaar is èn waardoor de werklieden, die de lading trachten te bergen soms plotseling genoodzaakt zijn een goed heen komen te zoeken. Tot, heden heeft men nog slechts weinig balen katoen geborgen. Een der omgevallen ijzeren masten neeft men dezer dagen door middel van dynamiet laten springen 't welk op verren afstand hoorbaar was en waarbij een stuk ijzer door den boeg van een der bijliggende vaartuigen drong, zoodat dit lek sloeg. Om het lossen gemakkelijker te maken, zal men het dek laten springen. Behalve de vletterlieden van den Helder zijn er ook personen van Maassluis op de «Stanley werkzaam. Daar de lading geheel onder water zitzijn er twee duikers werkzaam. Ieder wjerkman verdient f 15 per week. Het ruwe weder der laatste dagen belette het geregeld uitvoeren der werkzaamheden waarvan het einde vooralsnog niet is te bepalen. Het schip bezit thans nog twee masten helt naar de noordzijde over terwijl de lading gedeeltelijk met zand overdekt is. Amsterdam. Onze Universiteit zal denkelijk weder een barer meest verdienstelijke hoogleeraaren ver liezen. Prof. H. Hertz heeft namelijk tegen het einde van het loopende cursusjaar ontslag aangevraagd wegens gezondheidsredenen. De hoogleeraar zal zich naar het buitenland begeven, daar het vochtige klimaat ongunstig werkt op zijn gezondheid. Haarlem. Men is bezig den ondergrondschen kabel te leggen voor de intercommunale telefoonverbin ding met Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De kabel loopt van den overweg bij den spoorweg aan den Kinder huissingel, door de Zijlstaat, waar aansluiting is met het telegraaf kantoor, over de Groote Markt en de Jansstraat en Jansweg en eindigt aan het station. De petroleum-industrie in Amerika was ook niet eens klaps winstgevend; zeven jaren lang van 1853—60 bleef het onderzoek vrijwel zonder resultaat, totdat eindelijk te Titusville op een diepte van tweehonderd meter ont zettende hoeveelheden gas zoutwater en petroleum te voorschijn kwamen. Zullen wij iets dergelijks in onze omgeving ook zien gebeuren Wanneer men aanneemt, dat het brongas uit organische stoffen zich ontwikkeld heeft, bestaat er weinig kansdat onze bodem uit diezelfde lagen petro leum zal leveren. ENGELANB. In het Lagerhuis zeide de vice-mi nister Curzon den 16 De zaak van Engeland in de Costa Rica Packet-aange legenheid is in November aan den scheidsrechter voorge legd, de zaak van Nederland werd in Maart voorgelegd. De zaak volgt haar geregelden loop, maar het is onmogelijk te zeggen wanneer de eindbeslissing zal verkregen zijn. 200 man van het 2e regiment Leicester zullen tegen het eind van Mei naar Kaapstad vertrekken om het eerste bataljon van dit regiment, dat reeds 900 man telt, te versterken. Het verhoor van Cornelius Herz, dat op 17 April bepaald was, is wederom uitgesteld, daar zijne procu reurs den tijd te kort achtten om de verdediging voor te bereiden. FRANKRIJK. Tot dusver hebben 66 Generale Raden in Frankrijk, met vergunning van den minister van binnenlandsche zaken Sarrien de progressieve inkom stenbelasting aan een beoordeeling onderworpen. Slechts zeven hebben zich voor het regeeringsontwerp verklaard, elf achten het bestaande belastingstelsel verkeerd en wen- schen het gewijzigd te zien, doch verklaren zich tegen ambtelijke schatting en aangifte van het inkomen de 46 overigen hebben het regeeringsontwerp onvoorwaardelijk afgekeurd. De oflicieele statistiek van de douane-ontvangsten in Frankrijk in het eerste Kwartaal van 1896 wijst de volgende cijfers aan De invoer bedroeg 1.047.487.000 francs tegen 902.258.000 fr. in hetzelfde tijdperk van 1895. De uitvoer bedroeg 834.090.000 fr., tegen 784.892.000 in 1895, zoodat aan beide zjjden een aanzienlijke ver meerdering valt waar te nemen. Uit Friesland wordt gemeld Meer dan 50 der grootste kaaskoopers in deze pro vincie hebben besloten op de markten geen kaas meer te koopen, die gemaakt is van door centrifuge ontroomde melk, tenzij die kaas voorzien is van een duidelijk inge drukt merk C. In den laatsteu tijd wordt veel van deze kaas op de markten aangevoerd, die van minder qualiteit is, daar zij lager vetgehalte heeft. Wcrkataklng In de Venen. Door eenige stakers is voor twee groote verveuers te Beets het werk hervat tegen 75 en 95 ct. de roede, dus voor 5 ct. per roede lager dan de eisch der stakers is. Onder de veenarbeiders te Nyehorne (Schoterland) is ook eene werkstaking uitgebroken. Zij eischen 20 ets. per roede meer, de meeste verveners zijn geneigd 5 ct. meer te geven, de grootste verveners echter niet. Harddraverijen. De nieuwe harddravers- en renbaan, bij Haarlem gelegen aan den Meerweg, bij de prot. kerk aangelegd door de Harddraverij-vereeniging »'t Oude Slot", is in uitstekende conditie gebracht. De baan heeft eene lengte van omstreeks 1000 elmet twee lange rechte einden en twee ruime bochten welke zoowel voor harddravers als voor renpaarden uiterst gemakkelijk kunnen omgere den worden. Eene groote vaste tribune, waar ruim'700 personen kunnen plaats nemen, is tegenover de eindpaal opgesteld. Woensdag, 6 Mei 1896, zal dit nieuwe sport terrein met een hippisch Jeest geopend worden. De in schrijvingen voor de wedstrijden dien dag te houden sluiten a.s. dinsdag, 21 April, bij den heer A. Wijnands, te Heemstede. de eene naar de andere zijde van de kamer ginghij moest iets gewichtigs, iets van belang in zich verwerken dat hem geen rust liet. Eindelijk hield hij midden in de kamer plotseling stilojiende jas en hemd haalde van zijn bloote borst een lederen taschje voor den dag, dat aan een dunnen riem om zijn hals vast gemaakt wasdeed het bankbiljet daarin vloog toen naar het bedgordijn ging daar achterkeerde na eenige minuten terug; greep zijn hoed, om weder uit te gaan, bleef op nieuw staan den 'buigzamen vilten hoed in zijne handen ineen drukkende en wierp zichmet den hoed op de knieën ten slotte op oen bankje. Voor zijne oogen stond Gilda die schoone vrouw, in wier nabijheid hij vandaag geweest was, maar niet alleen hare persoonlijkheid die zijne aziatische zinnelijkheid bekoord hadhij zag al die kostbare zaken die zij uit nare schipbreuk gered had. Zijhet vroegere model, dat over millioenen te beschikken had gehad dat zich veel meer geld had kunnen laten uitbetalen wanneer zij niet zoo eenvoudig ware geweest Eu hij was het geweest, die, voordat het te laat wasvoor haar zijnen naam ge krabbeld had om haar dat geld te brengen dat zij nu misschien aan dien Bestmar offerde die zich uit angst voor zijne schuldeischers had willen dood schieten Al dat lieve geld voor hem den lichtzinnigedie het toch weg gooide Het liet hem geen rusthij sprong op, liep in de kamer rond als een wild dier in de kooi, bleef peinzende staan de kin op de borst, het verwarde haar over het voorhoofd. Deze gedachte scheen hem angst aan te brengen; hij zette rillende den hoed op het hoofd, snelde weg, draaide den sleutel tweemaal omkeerde nog eens terug om zich te verzekerendat de grendel sloot en vloog zonder leven te maken de treden nau welijks aanrakendede steile trappen af. Gilda had hem gezegd dat hij haar des namiddags nog eens mocht opzoeken. In den arbeid had hij heden geen lust meer en toch ging hij uit gewoonte in de richting van de werkplaatshij scheen zich met iets bezig te houden dat hem geen rust liet. Al die kostbaarheden in dien kleinen marokijnen zak dien Gilda in het hotel mede genomen had hij zag ze nog altijd. Zij zelve had gezegd, dat ze wel een half millioen waard warenen hij had haar zeker niet erg bestolen toen hij uit dien zak, dien hij bij zich gehouden had, nadat zij hem had gevuld, slechts een zeer klein etui als aandenken aan haar in zijne mouw had laten glijden, van welks inhoud hij zich zoo even achter zijn bedgordijn overtuigd had. Het was een mooie, zeldzaam gevormde grijze steen met een gou den speld zij miste hem zeker niet en hij viel zoo in zijn smaak! Hij wilde heden nog naar haar toe gaan en vragen of hij haar verder van dienst kon zijn. Het vertrouwen dat zij in hem den armen Toldygesteld had had hem den moed gegeven een hartstocht te koestereu voor deze schoone vrouw. Zij was niet, of niet meer mevrouw van der Vloten maar zjj was rijk en hij hij hield van schoonheid en rijkdom. Deze bedwelmende avond met zijne vroolijke afwisseling, waarin hij eenmaal zonder opzet den druk barer hand gevoeld had dat niet minder bedwelmend samenzijn heden morgenhet aanschouwen van alle deze schatten. Toldy had de vermetelheid deze vrouw lief te hebben maar op zijne zinnelijke wijze en in zijne hebzucht naar hare schatten. En daarbij be- heerschte hem één denkbeeld men zou hem anders be handelen dan tot hedenniet meer zoo laag op hem neerzien zoo verachtendalsof men wistalsof men in hem den zigeuner vermoedde hij wilde zijn, wat de anderen waren od voortaan gevoelde hij een afkeer van zijne omgeving. Wordt vervolgd. Bergen. Geboren: 2 Mrt. Cornelia, d. van Hendrik Lambertus Brouwer en Trijntje Wiering. 9 Jacob, z van Cornelis Dekker en Jansje Laan. 12 Jacob, z. van Jan Ivangh en Dieuwertje Bakker. 27 Petras Casper, z. van Heert Roobeek en Trijntje Stroet. 29 1 rijntjod. van Cornelis Modder en Neeltje Bruin. DIRECT BEVRAAGD TWEE (Bankwerkers), bij H. SCHAUB, Zaandam. In alle kleuren, van af 25 Cent de 5 Ons. Verl'olieLakken en Vernlaacn, Verf- en Witkwasten, Penseelen, Email of Enamelverf in busjes van 15, 30 en 50 cent. BEHANGSELPAPIER, GRONDPAPIER STAAfdllOJBJKJjilir voorradig. Verkrijgbaar in Lnttik-Oudoip C 61, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6