No. 49. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. WOENSDAG 22 APRIL. Amsterdamsclie Brieven. ALKIHAABSC.HE C«I I! V\ I. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnui er; Plaatsgebrek noodzaakt ons het feuilleton achterwege te laten. Bezichtiging tegen ÏO ets. de persoon op Zondag 2ö April, 's namiddags van 1—3 uren. Dostelooze bezichtiging op Zondag 3 Dei 's namiddags van 1 —3 uren waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zjjn ter vergadering der commissie op Donderdag 30 April, 's namiddags van 2—3 uren, ten stadhnize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen, tegen betaling van f 0,25 de persoon, op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1—3 uren. DKAIKWHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaah brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd doora. WILLEM VERHOEF b. EVERT HOUTKOOPER Jz., beiden wonende alhiertot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceela. aan het Heiligland wijk 0 no. 24a, b. aan het Hof, wijk B, no. 1, welke vergun ningen thans respectievelijk ten name staan van A. PELS en W. SWAGER. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 18 April 1896. L. VAN DER VEGT. Zoo onverwacht mogelijk hebben wij een crisis in den gemeenteraad gekregen. Dat heeft de stedelijke exploitatie vau de telefoon op haar geweten en bovendien is niet onschuldig de slechte verhouding, die ontstaan is tnsschen de radicalen en mr. Treub, nadat deze geheel op eigen verantwoordelijkheid en zonder overleg met partijgenooten een samensmelting van de vooruitstrevend liberalen en de radicalen is gaan bepleiten. Die twee groepen van tegenstanders hebben door vereeniging den wethouder van Publieke Werken een nederlaag bezorgd. De strijd liep over de concessie-voorwaarden, volgens welke de regeering bereid is aan de gemeente Amsterdam toe te staan een eigen telefoonnet aan te leggen en dit te doen aansluiten aan de intercommunale en interna tionale lijnen. Die strijd was feitelijk reeds in geheime zitting beslist. Zeer vele leden hadden in die geheime vergadering het bezwarende dezer concessie-bepalingen in het licht gesteld. Zij waren van meening, dat de ge meente volstrekt niet voor den aanleg van de telefoon lijnen de toestemming van het Rijk van noode had en met echt Amsterdamschan trots verklaarden zij niet te willen medewerken om Amsterdam geheel onder de voogdij van den Haag te krijgen bovendien werden door hen de voorwaarden, waarop het Rijk de telefoon eventueel zou kunnen naasten, geheel verwerpelijk ge acht. Intusschen, toen 't in deze geheime zitting lot stemmen kwam, bloven deze opposanten een paar stemmen in de minderheid. Sedert gelokte het den heer Treub van de regeering gedaan te krijgen, dat de meest gewraakte concessie-voor waarden zouden vervallen. Derhalve zag hij met ver trouwen de beslissing in de openbare raadsvergadering tegemoet. Zooals reeds gezegd de uitslag was in strijd met deze billijke verwachting. Enkele leden, waaronder de bewuste voormalige politieke vrienden, stemden' het openbaar anders dan in het geheim en het resultaat was, dat de voordracht met 19 tegen 16 stemmen werd verworpen. Groote teleurstelling voor den Wethouder van Publieke Werken, wiens onvermoeide en energieke werkzaamheid zeker betere belooning had verdiend. Wat hem vooral hinderde was de wijze van bestrijding. Waar hij, ter vermijding van een conflict met de regeering, getracht had van den minister zoo gunstig mogelijke voorwaarden te verkrijgen en hij rekening had gehouden met het feit dat medewerking van het Rijk voor aansluiting bij de intercommunale en internationale telefoonlijnen onont heerlijk was daar werd hem in den gemeenteraad voor de voeten geworpen, dat hij geheel eigenmachtig had beslist, dat de telefoon onder de Telegraafwet van 1852 viel en derhalve voor den aanleg machtiging van het Rijk noodig was. De heer Heineken noemde zulk een manier van doen onverantwoordelijk en een ander raadslid zeide zelfs, dat hij en zijne collega's waren beet genomen. Waar een dergelijke beschuldiging door geen enkel raadslid werd weersproken bleef den heer Treub niets anders over dan heen te gaan. Hij gaf dan ook te kennen, dat hij na den terugkeer van den burgemeester zijn ontslag zou aanbieden. Den volgenden dag kwam de gemeenteraad weer bij een om te beraadslagen over hetgeen moest worden ge. daan na het gevallen votum. Inmiddels was door het Dagelijksch Bestuur den vorigen avond en ook nog 's morgens een druk telegraphisch overleg geploegd met den burgemeester te Wiesbaden en het resultaat daarvan was, dat de voorzitter van den raad, do heer Van Hall, de zitting opende met namens de wethouders het vol gende te verklaren »De verwerping der voordracht van gisteren, de wijze waarop de bestrijding heeft plaats gehad en de beschul digingen, die tegen B. en W. zijn uitgebracht zonder dat daartegen voorstanders zijn in protest gekomen, worden door ons opgevat als de afkeuring op ben gewichtig pant van ons beleid: dat votum treft nie enkel den weth. v. P. W., maar ook de overige wetho' Iers, die daarbij niet lijdelijk kunnen toezien. Er is nog een gewichtige omstandigheid wanneer de Raad te niet doet wat in geheime zitting is besloten, weten B. en W. niet meer waaraan zich te houden. De terugkomst van den burgemeester wordt afgewacht voor een definitief besluit.'' Op een gelegenheidstoon werd die verklaring uitge sproken om nog meer den indruk te geven dat men hier voor een kritiek geval stond. De gemeenteraads leden werden daar door jdan ook geweldig geïmpressioneerd. De heeren GerritsenHeinekenFabins en van Nie- rop vroegen aanstonds het woorddoch aanvankelijk wilde de voorzitter over de gedane verklaring geen discussie toelaten de heeren wilden daarmee echter geen genoegen nemen. Toen kreeg men een snel op elkander volgend debatwaarin een onmiskenbaar streven lag om zooveel mogelijk de schuld van het gebeurde van zich af te schuiven. De heer Muller deed nog uitkomendat veel te groot gewicht werd gehecht aan het feitdat in de openbare zitting anders werd besloten dan in de geheimeimmers in de laatste waren 31 leden en de vier niet aanwezigen behoefden zich niet gebonden te achten door het genomen besluit. Deze bewering werd aanstonds te niet gedaan door den hoer Treub die er met eenige stemverheffing op wees, dat indien alle leden in het openbaar eveneens gestemd hadden als in het geheim de voordracht zon zijn aangenomen. Intusschen met al die beschouwingen kwam men niet veel verder. Om spijkers met koppen te slaan stelden B. en W. den raad hierna voer, de volgende vragen te beantwoorden I. Maakt de gemeenteraad bezwaar om voor den aan leg en de exploitatie van een communaal telefoonnet eene vergunningwelke ook, van de regeering te vragen of te aanvaarden II. Wenscht de Raad eene commissie te benoemen om met de regeering in ouderhandeling te treden over voor waarden van aansluiting aan intercommunale en inter nationale netten III. Machtigt de Raad B. en W., met den aanleg van de gemeentelijke telefoonleiding mot kracht voort te gaan Wat het laatste pnnt betreftdit wpd aanstonds vol mondig met ja beantwoord doch -wet de behaudeliug der beide eerste punten wenschte men tot de terugkomst van den burgemeester te wachten. Waarschijnlijk zal reeds oen beslissmg zijn genomen wanneer deze regelen verschijnen. Zal 't den heer Vening Meinesz gelukken als een straffend vader de orde te her stellen onder de stoute kinderen 't Zou ons verwonderen. De gemeenteraadsleden die den heer Treub een échec bezorgden hebben in deze de burgerij achter zichniet vanwege de quaestie der vergunning van het Rijk, want deze laat de meesten koudmaar omdat de wethouder van Publieke Werken een telefoon-tarief heeft voorgesteld, waartegen een storm van verontwaardiging is opgegaan. Dat tarief zullen wij niet in alle bijzonderheden behan delen omdat 't misschien nooit tot wet verheven wordt. Alleen willen wij ervan zeggendat 't opklimt naar mate van de hoeveelheid der telefonische gesprekken en dat een entréogeld van J 25 wordt voorgesteld. Des Pudels Kern is echter, dat 't allen voor wie de telefoon niet een voorwerp van luxe maar van dagelijksche be hoefte is veel duurder uitkomt. Vandaar heftige oppositie van handelindustrie en burgerij, die gaarne den heer Treub zouden willen opofferen, nu de gemeentelijke ex ploitatie hunne beurzen aantast. Merkwaardige wisseling toch, die weinige jaren tot stand kunnen brengen. Toen wij de eer hadden den eersten Amsterdamschen Brief voor dit blad te schrijven was de kiesvereeniging »Burgerplicht" nog alleenheer- scheres en werden de door haar gestelde candidaten zonder slag of stoot naar het Prinsenhof afgevaardigd. Kort daarna is de samenwerking der verbonden minderheden begonnen, die het heilzaam gevolg heeft gehad, dat nienw, krachtiger stroomend bloed in den raad werd ge bracht. Langzamerhand hebben die minderheden haar invloed uitgebreid en met de verkiezing van den heer Treub tot wethouder werd deze zelfs overwegend. Nu ziet men mannen als Heineken, Muller, Gerritsen, Fa- bius en Van Gigch hun partijgenoot ten val brengen en nadat zij zoo lang tegen de concessies hebben geijverd sturen zij de eerste verwezenlijking van het idee dor gemeente-exploitatie in het riet. Trouwens de wethouder Treub van het heden is ook lang niet meer de radicale oppositie-voerder van het ver leden. Wat ook nu nog uit zijne handen komtdraagt het stempel van kennis en wetenschap, die de Godin der Wijsheid zoo rijkelijk heeft uitgestort over de leden der Voorschotensche familie Treub, doch overigens ziet hij zich thans zelf genoodzaakt tot daden die hij vroeger in het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam zoo heftig gispte. Is 't niet een merkwaardig verschijnseldat hij een zoo belangrijke zaak als de telefoon-quaestie in ge heime zitting heeft willen beslissen en de openbare raads zitting wil verlagen tot een schijnvertooning waar men ten aanhoore van de kiezers wel veel mag redeneeren maar ten slotte moet stemmen als vroeger is overeenge komen? Wanneer het Dagelijksch Bestuur vroeger zoo iets had gedaan zou de Radicale Vereeniging dan niet ge protesteerd hebben tegen een marionetten-vertooning als men van de openbare raadszitting wil maken Immers wanneer reeds te voren is uitgemaakt, hoe gestemd moet wordeD krijgen de discussies het air van een ongeoorloofd tijdverdrijf en zou men reeds dadelqk tot stemming hebben kunnen overgaan. Speelt men niet met de burgerijwanneer de openbare raadszittingen tot niets anders dienen dan om te bekrachtigen wat vooraf is overeengekomen En is 't niet gevaarlijk om iemand, die zich in die zitting door de argumenten van een tegen stander laat overtuigen, later min of meer te signaleeren als iemand die zijn woord gebroken heeft Reeds onlangs werd geklaagd, dat in den laatsten tijd veel te veel ge heime vergaderingen op het stadshuis werden gehouden de wrange vruchten daarvan worden nu geplukt. De werkstaking der roosjesslijpers en verstel lers behoort gelukkig tot het verledene. Juister is het ech ter om te zeggen, dat tusschen beide partijen een wapenstil stand is gesloten en de strijd hervat zal worden, zoodra een daarvan de kans op een goeden uitslag schoon ziet. De eisch was een loonsverhooging van 22'ƒ2 procent, doch dat hebben de roosjes werkers niet weten door te drijven. Intusschen hebben ook de werkgevers heel wat water in hun wijn moeten doen. Oorspronkelijk weigerden zij elke verhooging van het tarief, doch successievelijk heb ben zij eene vermeerdering van enkele procenteu toege zegd totdat zij ten slotte op een vijftiental waren ge komen. De werklieden begrepen toen dat 't voor hen wel eens slecht kon afloopenen daarom hebben zij ten slotte met die 15 procent genoegen genomen. Zooveel mogelijk zal nu de weerstandskas van don A. N. D. B. worden versterkt en als die voldoende is voorzien om een nieuwe strike mogelijk te maken zal men wel weer hooren van de 71/2 procent, die men nu heeft laten vallen. De organisatie der diamant-bewerkers is lang zamerhand zoo krachtig geworden dat op den duur aan haro eischen moeilijk weerstand valt te bieden. De arxll-konlngsecïilnden hebben, met het oog op de ;o>' I der Koninginnen, in de laatste dagen ook weer herhaaldelijk van zich doen spreken. Nu »de Roode Duivel'' niet meer kan verschijnen omdat haar redacteur Hermans wegens majesteitsschennis achter slot en grendel zitis een nieuw blaadje uitgegeven onder den naam van Am sterdam Vooruit", dat druk langs den openbaren weg wordt gecolporteerd en uitgeschreeuwd als >Orgaan tegen het Koningschap". In het laatste nummer wordt krachtig opgewekt tot het houden eener fluit-manifestatie tegen de Koninginnen en voorts komen daarin allerlei gemeene insinuaties voor die zelfs een journalist de vrijheid der drukpers haast zouden doen betreuren, 't Is te hopen, dat de nieuwe hoofdcommissaris van politie op dit pnnt geen gekscheren zal verstaan en »betoogingen" zal weten te voorkomendie ook den fatsoenlijken sociaal-democraten een doorn in het oog zijn. Zij zien terecht in dat er in de dagen die de Vorstinnen in de hoofdstad door brengen veel geld wordt verdiend en de kleine burgerij er mets anders dan nadeel van zou ondervinden wan neer dit bezoek ten slotte eens achterwege bleef. Boven dien moeten eerlijke tegenstanders van het koningschap erkennen, dat koningin Emma al het mogelijke doet om zich in de harten van het Nederlandsche volk een eere zuil te stichten en 't zeker niet haar schuld isdat er nog verschillende toestanden worden gevonden die ver betering eischen. En wat het aanvallige koningskind betreft wie die haar zietvoelt lust haar te honen en te beleedigen 1 't Moet al een zeer donkere ziel zijn, die door hare verschijning niet verteederd wordt. Nader schrijft onze correspondent, van Maandagavond Nog vrij ernstig ongesteld is de burgemeester gisteren uit WiesbadeD teruggekeerd en hedenmiddag heeft hij den gemeenteraad gepresideerd. Met waar staatsmansbeleid heeft de heer Vening Meinesz het gevallen votnm voor gesteld als het gevolg van een misverstand sommigen hadden de vergunning in verband gebracht met het ta rief en zelfs gemeenddat dit tarief eenigszins door de regeering was opgedrongen. Dit nu was volkomen on juist en waar aldus een misverstand had geleid tot het bepalen der slem achtte de burgemeester een nieuwe stemming gewenscht. Hij gaf derhalve den Raad in over weging de vergunning van het Rijk te aanvaarden en daardoor te handhaven het besluit in de geheime zitting. De heer Vening Meinesz begreep zeer goed, dat hij 't, door de gevallen beslissing in dezen vorm te gieten zoo gemakkelijk mogelijk maakte om hen die door hun stem medewerkten tot de wethouderscrisis en znlk een gevolg daarvan niet hadden verwachttot terugtreden te be wegen. Inderdaad heeft hij zich niet misrekend want thans werd het voorstel tot aanvaarding der concessio

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1