Gilda Scüwanhof. No. 50. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. V R IJ D A G 24 APRIL. FEUILLETON. Ainsterdainsclie Brieven. Buitenland. „Het is verboden op marktdagen, des morgens vóór twaalf uurover of langs het groote Kaasmarktplein te rijden met handwagens of andere voertuigen Hiervan zijn vóór negen uur des mor gens uitgezonderd de handwagens be stemd om te laden of te lossen bij de vaartuigendie hunne ligplaats aan het marktplein hebben." Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAAKSCHE COI IHM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn'o oentsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummet-s 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummers 3 De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar doen te weten, dat door den Raad dier gemeente is zijne vergadering van 1 April 1896 onder No. 29 in vastgesteld de volgende verordening Verordening tot aanvulling van art. 37 der Alge- meene Politieverordening van 3 April 1889 Gemeente blad No. 15 5e serie). De Gemeenteraad van Alkmaar Gezien het voorstel van burgemeester en wothouders tot aanvulling van artikel 37 der algemeene politiever ordening van 3 April 1889 (Gemeenteblad No. 15), ter tegemoetkoming aan de bezwaren betrekkelijk het rijden over of langs het groote marktplein, tijdens de kaasmarkt; Gehoord de vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd Gelet op artt. 135 en 167 der gemeentewet Besluit: Aan artikel 37 vrd voorschreven verordening toe te voegen de volgende alinea's Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland volgens hun bericht van den 8 April 1896 No. 60 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 April 1896. De waarn. Secretaris, L. VAN DER VEGT. Bezichtiging tegen ÏO ets. de persoon op Zondag 36 April, 's namiddags van 1 3 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 3 Mei 's namiddags van 1—3 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie op Donderdag 30 April, 's namiddags van 23 uren, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen, tegen betaling van f 0,35 de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere weekvan des namiddags 13 uren. 28) van HANS WACHENHUSEN. XVIII. ZOO GEWONNEN, ZOO GERONNEN. Toen professor Sebald later dan anders in zijne werk- plaats kwam, zag hij tot zijne verrassing Gilda in het priëel van zijnen tnin zitten in eenvoudiger, bescheidener kleeding, dan waarin zij het .Klooster" verlaten had. Hij, die getuige was geweest van het gisteren avond voorgevallene, raadde wat met haar geschied was eu ontving haar vriendelijk, toen zij hem tegemoet kwam. »Men zeide mij, dat n een ongeluk overkomen was," begon hij, hare hand vasthoudende. »0, 't is niet erg!" lachte zij; toen trok zij den professor in het priëel en ging tegenover hem zitten. »Ik had een verzoek aan uprofessorvervolgde zij op vertronwelijken toon. »Met mijn Mevrouw schap" is het nit. De heer van der Vloten en ik, wij kennen elkaar niet meer, wij zijn van elkaar gegaan en thans kan ik doen en met mijn geld handelen, zooals ik wil. Wanneer mon n verteld heeft, wat gisteren avond voorgevallen is, terwijl wij zoo opgeruimd waren, dan weet gij ook, waarom ik kom om naar den heer von Bestmar te vragen. Ik wilde hem zeggen, dat alles zoo gelukkig afgeloopen is ik meen, met dien een- voudigen kogel, 't was niets dan een flinke schram en dan wilde ik u verder vragen, professor, wat hem eigenlijk tot zulk eene dwaasheid gedreven heeft Heeft hij werkelijk zoovele schulden, dan ben ik er toch VI. Hoewel mijn vorige brief nog maar een paar dagen oud is moet nu reeds een kleine aanvalling volgen. Met het telefoondcbat in den gemeenteraad waren wij gevorderd tot het tarief. De oppositiedaartegen buiten de raadszaal gevoerdbleef ook binnen de muren van het Prinsenhof niet achterwege en opnieuw werd den wethouder Treub een nederlaag bezorgd doordien het beginsel van zijn tarief de proportioneele beta ling werd verworpen. Na de victorie die het dage- lijksch bestuur had behaald door het terugkomen van den gemeenteraad op zijn beslnit in zake de bekende vergnnnings-quaestiewas dit echec gemakkelijker te dragen en de heer Trenb dacht er dan ook niet aan om nu weder met heengaan te dreigen. In een avondzitting werd het uniforme tarief nader geregeld en ook daarbij volgden de vertegenwoordigers der burgerij hunne eigen inzichten. De genomen be sluiten komen in hoofdzaak hierop neerEen vast abon nement van 90 per jaar wordt geheven terwijl als zoogenaamd entréegeld bij de aansluiting 25 moet worden betaald. Hierop maken een uitzondering cafés hotels, sociëteiten en dergelijke inrichtingen, waar 115 wordt gevorderd. Voor een tweede en volgend toestel op dezelfde lijn wordt f 30 per toestel in rekening ge bracht terwijl voor verplaatsing van de aansluiting ten gevolge van verhuizing f 10 wordt berekend. Voor 5 per jaar krijgt een geabonneerde het recht om telegram men naar het telegraafkantoor over te spreken en van daar te ontvangenbetaalt hij nog eens f 5dan kan hij aan het internationale en intercom mnnale telefoonnet wordeu aangesloten. Vrijwel ligt in het duister welke de financieele gevolgen van deze regeling zullen zijn. Daarom was 't een zeer verstandig beslnit van den gemeenteraad om te bepalen, dat het tarief vóór 1 Januari 1898 moet worden herzien, 't Is namelijk best mogelijkdat met deze wijze van gemeente-exploitatie de inkomsten voor de stedelijke schat kist geenszins voldoende zijn en dan zou natuurlijk oen ander tarief' moeten worden gemaakt. Na de zenuwachtige dagendie de wethouders hebben doorleefd, zijn zij heden genoodigd aan den koninklijken disch. Ook de heer Vening Meinesz nam die uitnoodi- ging aanhoewel zijn jichtpijnen hem zeker vrijwat liever in het hoekje van den haard hadden doen blijven. De Intocht der Koninginnen werd begunstigd door schitterend voorjaarsweer. Dit zal er zeker toe hebben bijgedragen om velen over te halen een kjjkje op het Damrak te gaan nemen. Zeldzaam vol was 't daar jawij herinneren ons nietin de laatste jaren een Koninginnen-optocht te hebben gezien met zooveel menschen op de been. De hoofdcommissaris van politie heeft uitstekend voor de handhaving der orde gezorgd o.a. had hij het stationsplein waar de wanorde meestal het grootst is geheel laten alzetten. De toegestroomde menigte was buitengewoon geestdriftigwellicht een reactie op do gemeene wijze, waarop in de laatste dagen ook nog De heer van der Vloten heeft mij het genoegen, mij alle dagen te hebben kunnen aanschouwen, redelijk goed betaald ik heb hem dientengevolge zijn afscheid gegeven, want ik kan zonder zorg leven en ook nog de schulden van den heer von Bestmar betalen, wanneer zij ten minste niet al te hoog zijn. En daarom wilde ik n verzoeken, professor, hem to zeggen,Zij was verlegen, hoe zij zich zon uitdrukken. »Dat wil zeg- gen, hij mag niet wetendat het van mij komt Zeg uem das, wat gij wilt, wanneer hij slechts weet, dat iemand bereid is, hem te helpen. Ik heb nu eenmaal een klein zwak voor hem en al was de kogel die volstrekt niet op mij gericht was, mij gisteren midden door het hart gegaan, dan had ik bij mijn sterven niet boos op hem kunnen zijn. Wilt gij de zaak op n nemen professor maar pak haar zoo verstandig mogelijk aan, dat hij er niets van merkt. Ik was in staat, hem alles te geven, wat ik heb, zooveel hond ik n hem Beiden merkten de schaduw niet, die even achter het priëel voorbijstreek, want Maurits' katten- voeten raakten nauwelijks hot grove zand in den tnin. De werkplaats willende opzoeken, had hij Gilda ontdekt hij liep het priëel om en verborg zich achter eene be planting van hooge zonnebloemen in de nabijheid waar hij uit den mond der jonge vrouw hoordewat hij reeds gevreesd nad. Hij bleef achter de hooge struiken nog eenigen tijd staan. »Gij zijt eene goede ziel," antwoordde iotnsschen de meester. >Het geld schijnt u niet bedorven te hebben. Wat echter den heer von Bestmar betreft", liet hij er eenigszins misnoegd op volgen, »laat aan mij over, te doen, wat ik voor goed houd. Hij is ziek, zielsziekik wil hem tijd laten wij spreken daar nog wei nader over En wat denkt gij thans te beginnen »Dat weet ik nog niet! Ik verveel mij nooit in de schoone wereldik heb bet slechts eenmaal daar ginder iD Holland moeten doen, tot dat het mij teveel is geworden. Ik heb het rijtuig laten wachten ik wil een paar bezoeken bij mijne bekenden afleggen, opdat de lieden weten, waaraan zij zich kannen honden en er niets ver in de hoofdstad door de socialisten propaganda tegen het koningschap is gemaakt. Wel hoorde men nn en dan fluiten maar door hot gejuich werd dit bjjna geheel overstemd. Samson en Reens konden de politie-agenten nog juist vóór de aankomst der vorstinnen inrekenen ook andere heethoofden werden naar de Oudebrngsteeg overgebrachthetgeen de schreeuwlnstige menigte het noodige ontzag inboezemde. Koningin Wilhelmina stal weer dadelijk aller harten met haar lieftallig gezichtje en haar vriendelijk knikken. En toen zij met haar moeder der traditie getrouw op het balcon van het Paleis verscheenweergalmde de lucht van een daverend hoera-geroep. Moge de ver moeiende week haar goed bekomen BKHilK. Naar men verzekert is de voorzitter der Kamer de Beernaert voornemens zich nit het staatkundig leven terng te trekken. Dat zou een zware slag zijn voor de clericale partij in Belgie die haar geheel aan de heerschappij van den dweepzieke afgevaardigde Woeste zon overleveren. De werkstaking in de Belgische wapenfabriek te Herstal is opnieuw uitgebroken. Nu de directie Zaterdag heeft geweigerd den gehaten meesterknecht te ontslaan, hebben onmiddelijk 2000 arbeiders het werk neergelegd. Slechts 400 werksters zijn aan den arbeid gebleven. Volgens »De Mouvement Géographique" is onder de inlanders in den Congostaat weder een opstand uit gebroken. Sedert Januari zijn in dit gebied de troepen van den Congostaat herhaaldelijk aangevallen en vele ambtenaren gedood. BULUAKI.IE. Vorst Ferdinand die op het oogen- blik nog in Petersburg vertoeftwaar hij uitstekend gerecipieerd wordt, gaat Zaterdag a.s. naar Parijs, waar hij als souverein officieel ontvangen zal worden met mili tair eerbetoon. Engelsche bladen weten mede te deelen (doch deze berichten eischen bevestiging) dat de Vorst na zijn terugkeer tot de Grieksche Kerk zal overgaan en zich tot Koning van Bulgarije zal doen uitroepen. DUITSCHI.AAD. In den Rijksdag is over de dnel-quaestie heel wat gedebatteerd. Nadat er vele voor stellen gedaan en ook weder ingetrokken waren werd eenparig aangenomen het voorstel-Adt: aan de regeerin gen te verzoeken met alle ten dienste staande middelen het »Duellunwesen'', dat in strijd is met de strafwetten, met beslistheid te bestrijden. Baron von Hammerstein, de gewezen redacteur der »Kreuzzeitung" heeft den 22 terecht gestaan ter zake van de door hem gepleegde verduisteringen voor welke feiten hij onlangs, gelijk men weet, door de Italiaansche regeering uitgeleverd werd. Hij is veroordeeld tot 3 jaar tuchthuisstraf, 1500 mark boete, subsidair 1 dag tuchthuisstraf voor elke 15 mark boete, en 5 jaar ver lies van eer. (De eisch was: lo. vier jaar tuchthuis straf 2o. 3000 mark boete, subsidiair 400 dagen tucht huisstraf 2o. vijf jaar verlies van eer.) keerds gebabbeld wordt. Voor den avond kom ik niet tehuis en van nacht zal mij wel iets invallen. Wanneer ik slechts niet al te ver van de kunst behoef te leven, dan is mij alles goedJammer is het alleen, en dat valt mij daar juist in dat ik niet zooveel geld heb om al die schoone schilderijen te betalen, welke ik reeds besteld heb ik zon thans ook niet wetenwat er meé te be ginnen De professor lachte om deze laatste verklaring. Zij stond ophij beloofde, haar de hand schuddende alles ten beste te zullen regelenen zoo ging zij bevre digd heennn zij zich vrij voelde meer dan ooit zich met Emin bezig houdende. Die arme jongen ging haar zoozeer aan het hartzij zag hem nog voor zich hoe wanhopig hij die viool wegwierp hoe hij dat af grijselijke kleine wapen op zich gericht had. En zelfs wanneer hij dat amerikaansche meisjedat hem de rug toegedraaid had niet bemindezij had hem toch lief want thans geloofde zij eerst rechteen wezen te moeten hebben waarvoor zij zich warm kon maken. Eerst laat in den avond keerde zij terng en stonden ook in hare bescheiden kamer de koffers met hunne schitterende sloten, die door hun smaakvol uiterlijk her innerden aan den verdwenen glans, op en naast elkander, de ruimte beperkende. Zij gevoelde zich hier toch op haar gemak. Het voorname was haar altijd tot last geweest hier kon zij weder Gilda zjjn od niet meer de arme Gilda; zij kon Gilda zijn, zooals het haar behaagde en dat was zij op dezen avond reeds geweesttoen zij zich gehaast hadom aan hare vriendinnen die van het feest van gisteren nog vermoeid waren, te vertellen, hoe zij weder vrij geworden was. Met welbehagen kleedde zij zich nit en wierp zich op het bed. De wond en het verband hinderden haar nog wel, maar zij wilde hierop niet letten, en zoo geraakte zij weldra in een vastengelukkigen slaapnadat zij overlegd hadwat zij alles eerstdaags zou te doen hebben. Toen zij des morgens de donkere oogeu opsloegzwol haar de borst van inwendige tevredenheidzij was volkomen vrij Vroolijk sprong zij van haar bed en zong een harer onde lievelings liederen. Vandaag wilde zij Emin in ieder geval

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1