T 1896. Z ONDAG 26 APRIL. Buitenland. Nederland, No. 51. Eerste wad. Acht en BTegentigste Jaargang. IRCK. IAS. ALKIIAIBSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlëm Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door J. W. AMELSBEEK, wonende te Am sterdam tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het kleinin het perceel aan den Helder- schen weg, wijk E no. 1, welke vergunning thans ten name staat van C. KOOPMAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 25 April 1896. L. VAN DER VEGT. BEEGIE. Het blijkt thansdat het bericht van majoor Lothaire's vrijspraak (dat eenige dagen geleden uit Brussel gemeld werd en aan welks juistheid reeds dadelijk werd getwijfeld) geheel uit de lucht gegrepen is. Volgens officieele mededeeling is het proces Woensdag aangevangen en zal het vermoedelijk vier vijf dagen duren. BULOARIJE. De »Neue freie Presse" weet mede te deelen dat Vorst Ferdinand met den Sultan eene overeenkomst gesloten heeft omtrent Macedonië en een deel van het vilayet Adrianopel waarbij, onder meer, bijzondere aandacht is geschonken aan een gelijkmatige vertegenwoordiging der nationaliteiten in de districtsraden en administratieve commission. DUITSCHEAND. De sensatieberichten door enkele engelsche bladen (die Rhodes door dik en dun volgen) uitgestrooid, als zoude een aantal duitsche militairen met de »Bundesrath" te Delagoabaai zijn aangekomen en van daar naar Pretoria vertrokken zijnworden door de duitsche bladen beslist tegengesproken op grond van informaties bij de Duitsche Oosl-Afrikalinie ingewonnen. Het blijkt, dat aan boord van de »Bundesrath" slechts 6 duitschers waren onder welke geen enkel militair. Naar aanleiding van het onlangs gehouden duel en de daardoor uitgelokte debatten in den Rijksdag, zal de Keizer een besluit uitvaardigen waarvan de juiste inhoud nog niet bekend is doch dat o. a. de bevoeg- heden der raden van eer aanmerkelijk zal uitbreiden. De Rijksdagcommissie voor de suikerwet heeft bij de tweede lezing de uitvoerpremie vastgesteld op '2.50 mark. De nieuwe fabrikaatsbelasting werd verworpen. Baron Hammerstein heeft tegen zijn veroordeeling appèl aangeteekond. EGYPTE. De Franscheen Russische commissarissen der Egyptische schuld hebben tegen 27 April de overige commissarissen, het Fransche syndicaat van obligatie- houders, den Franschen commissaris der administratie van de domeinen en het Egyptische syndicaat van hou ders van schuldbrieven, gedagvaard voor de gemengde rechtbank. De Fransche en Russische commissarissen be weren, dat de beslissing, waarbij aan Engeland vergunning was gegeven om 500.000 te nemen uit de kas van het reservefonds, onwettig is en strijdt tegen art. 361 van de liquidatiewet en eischen de terugbetaling van alle voor de expeditie naar Soedan uit de kas genomen sommen. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" verzekert, dat lord Cromer, de Britsche agent te Kaïro, door de Britsche regeering is ontboden om over den toestand in Soedan te confereeren. Lord Dromer zal in het begin san Mei naar Londen gaan. Generaal sir Redvers Bulier, de nieuwe opperbe velhebber van het Engelsch-Egyptische leger in Soedan, wordt half Augustus in Kaïro verwacht. ENGELAN». De in veel opzichten goede, doch in tijd van crisis gevaarlijke, gewoonte der Engelsche staatslieden, om buiten het Parlement bij allerlei gele genheden politieke beschouwingen ten beste te geven, heeft ditmaal Chamberlain parten gespeeld en hem ge dwongen den eenen dag te vergoelijken, wat hij den vorige te boud gezegd had. Zeide hij den 22 aan een diner o.a.>De Transvaal is thans nog het eenige beschaafde land, dat aan zijne bevolking de meest eenvoudige bur gerrechten onthoudt. De administratie van Transvaal is gebrekkig en corruptvooral de politie en de verschil lende departementen geven aanleiding tot gerechtvaardigde critiek. De uitvoering der politieke denkbeelden van Engeland zal veel geduld kosten de minister zal alle middelen der overreding, der bewijsvoering en der onder handeling gebruiken om dit doel te bereiken," reeds den volgenden dag, verklaarde hij in het Lagerhuis daar mede niets kwaads bedoeld te hebben, doch slechts op omstandigheden gedoeld te hebben, die van algemeene bekendheid zijn. Voorts zeide hij,bet antwoord van president Kruger, op de uitnoodiging om hier te komen, is op weg naar Engelandzoodra het ontvangen is, zal de regeering den staat van zaken onderzoeken. Dan zal de geheele correspondentie waarschijnlijk gepubliceerd worden. Het is beter de discussie over de zuidafrikaansche quaestie uit te stellen tot na de openbaarmaking van de correspondentie." FRANKRIJK. Gelijk wij in ons vorig nummer meldden, weigerde de Senaat de credieten voor Madagascar met overgroote meerderheid. IJlings werd daarop de inmiddels op reces gegane Kamer bijeen getelegrafeerd, in welker zitting van den 23, de minister-president Bourgeois de verklaring aflegde dat het kabinet zou af treden, doch van dat besluit vooraf kennis wenschte te geven aan de Kamer »die rechtstreeks is voortgekomen uit het algemeen stemrecht, en die het recht heeft van initiatief voor de algemeene richting der staatkunde. Niet de Senaat heeft het recht de grondwet uit te leggen dit recht berust alleen bij de Nationale Vergadering. Na deze verklaring ging het ministerie heen en bood den heer Faure ontslag aan, dat onmiddelijk aangenomen werd. Na een woelige zitting nam do Kamer met groote meerderheid de volgende motie aan »De Kamer bevestigt opnieuw het overwicht van de gekozenen door het algemeen stemrecht en haar besluit om de politiek van democratische hervormingen voort te zetten." De meeste bladen keuren het optreden van Bourgeois in de Kamer af en deelen het gevoelen van Trarieux waar hij zegt Wat beteekent deze comedie Wat beoogt men er mede? Het verzoek om ontslag moet den president wor den overhandigd niet aan de Kamer. Wil men strijd uitlokken tusschen de beide deelen der vertegenwoordi ging Dan stelt het Kabinet in zijn verblinding zijn eigenliefde boven het welzijn van het vaderland." Den 24 heeft de Senaat, overwegende dat hij thans sanctie beeft verkregen op de vroegere vota, zonder discussie met algemeene stemmen de credieten voor Ma dagascar toegestaan. Volgens de officieele statistiek hebben zich 22 Ge nerale Radon van Frankrijk in beginsel verklaard voor een inkomstenbelasting 28 daar tegen en 26 in het bijzonder togen het regeeringsontwerp. ITAME. De Italiaansche regeering laat in de „Opinione" verklaren, dat zij bereid is den oorlog voort te zetten. Het gerucht gaat evenwel, dat de minister van buitenlandsche zaken, de h?rtcg van Sermoneta, zal aftreden. Uti Rome wordt gemeld, dat Ras Mangascia en Ras Alula te Adaghamus zeer versterkte stellingen hebben ingenomen. Generaal Baldissera heeft de artillerie naar Asmara doen oprukken. TURKIJE. Volgens berichten uit Marash aan de »Pall Mall Gazette", zijn de Armeniërs, waarmede de gevangenis aldaar is opgepropt, aan een ruwe bejegening blootgesteld. De vrouwen en betrekkingen der gevan genen hebben zich tot den Sultan gewend met het ver zoek, de beloofde amnestie zoo spoedig mogelijk te ver- leenen. Indien de gouverneur en de militaire commandant niet uit Marash worden teruggeroepen, zijn opnieuw ernstige onlusten te verwachten. VEREEIIODE STATEAI. The Daily News ver neemt dat de regeering der Vereenigde Staten niet kan toestemmen in het voorstel van Engeland tot het instellen van een permanent scheidsgericht voor geschillen tus schen Engeland en de Vereenigde Staten. President Cleveland is Woensdag aan een groot gevaar ontsnapt. De paarden van zijn rijtuig schrikten voor een wagen van de electrische tram en sloegen op holhet rijtuig werd verbrijzeldmaar de president kwam er zonder letsel af. XUIO-AFRIKA. In den omtrek van Boeloewayo hebben de laatste dagen herhaaldelijk schermutselingen plaats gehad tusschen de opstandelingen en de blanken. Kapitein Macfarlane heeft met 60 man en een Maxim- kanon twee uren den strijd volgehouden tegen 6500 Matabelen maar moest toen terugtrekken wijl de vuur mond onklaar geworden was. Een der blanken werd gedoodeen ander gewond. De Matabelen verloren 50 dooden. Alle particuliere berichten spreken het vertrouwen uit, dat de blanken zich zullen staande houden totdat de versterkingen zijn aangekomen. Lord Grey is te Mochudi aangekomen met het eerste detachement van de ontzettingskolonne onder kolonel Plumer. Het tweede detachement is te Gabermeshet derde rukt naar die plaats op. Kolonel Plumer rukt zoo snel mogelijk vooruitzijn voorhoede heeft reeds 150 mijlen afgelegd sedert het vertrek uit Mafeking. Ten einde Rhodesia voor hongersnood te bewaren is be volen zoo spoedig mogelijk den spoorweg van Mafeking noordwaarts door te trekken. Kapitein Napier heeft uit Boeloewayo een verkenning beproefd naar het Noordoosten maar hij moest terug- keeren zonder dat hij met de Matabelen, die eene sterke stelling bezet haddenwas slaags geraakt. Drie man van zijn patrouille zijn waarschijnlijk in handen van den vijand gevallen. A T J E H. Men seint uit Batavia De onlangs vermelde brigade met geheim gehouden bestemming, waarvan generaal Vetter de samenstelling had bevolen, vertrekt van Oleh-leh. Brand te Antwerpen. Een verschrikkelijke brand heeft Donderdagnacht te Antwerpen gewoed. Het vuur ontstond in een ver- nisfabriek. Het magazijn stond reeds in lichtelaaie eer het alarm gegeven werd, en de vernis en andere licht ontvlambare stoffen deden de vlammen reeds tot het kantoor overslaan voordat de brandweer ter plaatse was. Aan blusschen viel niet te denken reusachtige vlammen stegen omhoog, die, door den sterken wind voortgezweept, weldra de geheele breedte der straat besloegen, zoodat in de huizen aan den overkant de hitte onuitstaanbaar was. Spoedig stonden ook drie belendende perceelen, waaronder een suikerpakhuis, in brand in de fabriek stroomde do brandende vernis door deuren en vensters, terwijl ontploffende bussen met vernis het effect maakten van een peletonvnur en steeds nieuw voedsel aan de vlammen gaven. In het pakhuis smolt de suiker door de hitte en mengde zich op straat met de brandende vernis, die als een lavastroom over de steeneu vloeide, de kel ders binnenliep en zelf3 een brandenden stroom vormde langs de Plantijnkaai, en daar zijn vlammen tot de eerste verdieping van de huizen opjoeg. Het was een angstwekkend schouwspelhet seheen dat de geheele straat ten ondergang gedoemd was. Om halfdrie stonden in de Vlaandorenstraat zes huizen in lichtelaaie, in de Kloosterstraat drie gebouwen. Eerst tegen halfvier, toen er van de vernisfabriek niets meer over was en de wind een weinig was gaan liggen, kon het gevaar als geweken worden beschouwd. De schade is ontzaglijk, men raamt haar op 2 millioeu francs. Gelukkig is er geen verlies van menschenlevens te betreuren. Haarlem. Op den tweeden Pinksterdag zal een groote anti-alcohol-meeting op het terrein de Phoenix alhier plaats hebbeu. Twaalf sprekers en drie muziek korpsen zullen zich doen hooron. Nleuwediep. Aan boord van Hr. Ms. logement schip voor zeemiliciens Neptunusalhierhebben zich eenige gevallen van roodvonk voorgedaan. De lijders aan deze besmettelijke ziekte zijn in het marine-hospitaal opgenomen. Aan de miliciens werd Dinsdag geen verlof gegeven om te passagieren. Tot lid van hot Dagelijksch Bestuur der baune Enkhulzen en Westelnde is herkozen de heer A. Bootsman. Voor hoofdingeland der banne moet herstemd worden tusschen de heeren J. van der Deure en J. Sterken. Werkstaking. In de veenderij te Terwispel (Fr.) is de werksta king grootendeels geëindigd. Het werk is door de meeste arbeiders tegen het oude loon hervat. Te Pingjum (Fr.) is de rust onder de arbeiders bevolking teruggekeerd. Het detachement maréchaussée aldaar is ingerukt. Nieuwer-Ainstel. De toren van het Raadhuis alhier is voorzien van een electrisch uurwerk. Bloembollen. In Haarlem's omstreken zijn de bloembollenveilin gen in vollen gang. Vooral de hyacinten zijn veel duur der dan sedert jaren het geval was. Men schrijft dit hieraan toe, dat verleden jaar de hoeveelheid bloembollen niet groot genoeg was om alle orders volledig uit te voeren. De handelaars haasten zich nu te koopen. Men gelooft dat er alle kans bestaat, dat de tijden van luste loosheid voorbij zijn en de prijzen zich geheel zullen herstellen. Kweekschool voor onderwijzeressen. Men meldt uit Apeldoorn van 24 dezer Heden middag werd alhier het verblijdend bericht ont vangen dat de minister van binnenlandsche zaken heeft beslistdat de kweekschool voor onderwijzeressen alhier gevestigd zal worden. Noordh. Xangcrnhond. Nieuwe Nledorp. Den 17 Meizondag vóór Pinkster, zal in deze gemeente het jaarlijksche feest plaats hebben van den Noordhollandschen Zangersbond, tellende tegenwoordig 10 vereenigingen. Als leider van den samenzang der gemengde koren zal de heer P. Stadt, de voorzitter van den bond, fungeeren als leider der man nenkoren de heer Sikkens van Koog aan de Zaan. On getwijfeld zullen als vorige jaren weer velen van heinde en ver dit feest komen bijwonendat eiken keer nog zoo uitnemend is geslaagd. Iu deze gemeente worden reeds voorbereidende maatregelen genomen om de vele gasten op passende wijze te ontvangen. Schagerbrug. Evenals zoovele andere vereeni gingen heeft de afdeeling Schagerbrug van de Hollandsche maatschappij van landbouw eene verloting op touw gezet van paarden, koeien varkens schapen landbouwwerk tuigen enz., te houden op 15 September van dit jaar daarmee eene poging doende om de van ouds bekende, maar weinig bezochte paardenmarkt alhier wat te ver levendigen. Het aantal uit te geven loten bedraagt, naar ons werd medegedeeld, 5000. Schageu. De kerkbouw alhier begint goed te vorderen. De noorderfondamentsleuf van de kerk is bijna tot de veieischte diepte uitgegraven, de torensleuf reeds geheel. Met veel tegenspoed hebben de arbeiders niet te kampen gehad, nadat de kistenlagen waren verwijderd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1