Stadsberichten. oog op de a. s. zitting van den Volksraad, waarin be langrijke maatregelen zullen besproken worden. Kruger hoopt en vertrouwt, dat door geduld en tact van weerszijden, een vredelievende en bevredigende oplossing zal bereikt worden. In deze omstandigheden neemt de regeering hare uit- noodiging met tegenzin terug en zij heeft aan sir Hercules Robinson telegraphisch den wensch te kennen gegeven dat hij naar Londen zon komen zoodra sir Graham Bowerimperial secretary van Zuid-Afrikais teruggekeerd en de staat van zaken in Matabeleland het toelaatten einde met hem te overleggen en hem instruc- tiën te geven voor latere onderhandelingen. De gevoerde correspondentie zal weldra in haar geheel worden ge publiceerd. De Koningin van Engeland heeft een nieuwe rid derorde ingesteld die zal heeten, „the Royal Victorian order". Dit is de tiende orde door de Kor ingin ingesteld sedert zij de regeering aanvaardde. FRAMKR1JK. President Faure is nog bij lange niet aan het einde zijner ministerieele moeielijkheden. Het is hem nog niet mogen gelukken een kabinetsfor- meerder te vinden. De oud-minister Sarrien aangezocht zich met die zeker niet gemakkelijke taak te belasten, heeft geweigerd. En geen wonder De positie van het ministerie tusschen Senaat en kamer zal een hoogst moeielijke zijn, öf de Kamer zal moeten toegeven, öl er zal ontbinding moeten volgen, op 't eerste bestaat voorloopig weinig uitzicht, en het resultaat van een kamer ontbinding is hoogst moeielijk met eenige zekerheid te voorspellen. Het toestaan der credieten voor Madagascar, zoodra het ministerie demissionair was, is een slimme zet van den Senaat geweest, die dat lichaam vrijwaart voor chauvinistische verwijten, maar de positie van pre sident Faure is daardoor niet verbeterd. Volgens de laatste berichten heeft de president zich thans tot den heer Méline gewend. De radicalen en sociaal-democraten te Marseille ver- keeren in de grootste opgewondenheid wegens het af treden van het ministerie-Bonrgeois. Zij hebben Zaterdag een vergadering gehoudeD om over den politieken toestand te beraadslagen. Men besloot een comité du salut te vormen, dat zich in verbinding zon stellen met de Parijsche revolutionnaire comité's. Prins Ferdinand van Bulgarije is Zaterdag j.L te Parijs aangekomen. Aan het station werd de Prins o. a. begroet door eenige Bulgaarsche studenten, die hem een bouquet aanboden. Aan boord van drie van China te Marseille aan gekomen schepen is de cholera uitgebroken. Van de 636 passagiers zijn er 349 door de ziekte aangetast en reeds 102 overleden. ITALIË. Een boodschapperdie van Kassala te Soeakim is aangekomen heeft berichtdat de Italianen onlangs met tien compagniën van Senitversterkt door de troepen van Mokrameen afdeeling van 8000 Der- wishen hebben aangevallen. De Derwishen verloren 500, de Italianen 100 man. De Italianen achtervolgden den vijand tot Golsa. De Derwishen vreesden voor een aan val op Goe Regea en trokken zich naar Adarama torug. Generaal Baldisserade opperbevelhebber der ita- liaansche troepen in Afrikaheeft den 23 met een grooteu stoet van officieren de stelling van Senafe in oogenschouw genomenwaar het korps tot ontzetting van Adigrat samengetrokken zal worden. Daar Mangascia en de overige Tigrijnsehe vorsten bij Debra staanop veertig kilometer van Senafe zijn spoedig botsingen te wachten. De berichten over de slechte behandeling der gevan genen in het Abessynische kamp hebben de ontevreden heid over de toegevendheidwaarmede Menelik is be handeld vergroot. Zelfs ministerieele bladen dringen op een krachtig optreden aan. RIJSI«AMB. Hoewel het bestaan van een geheim verdrag tusschen Rusland en China wordt ontkend, pleiten vele feiten daarvoor. De »North China Herald" meldt, dat de Kiaotchoebaai feitelijk reeds aan Rusland is afge staan dat de russische officieren ongehinderd door Mant- sjoerije reizen en met de opmetingen voor de verlenging van den Siberischen spoorweg naar het schiereiland Liao- tung een begin is gemaakt. In 'tengelsche Lagerhuis is, op een desbetreffende vraag door de Regeering 't be staan van een dergelijk verdrag beslist ontkend. De keizer van Rusland heeft aan den minister van spoorwegenj^rins ChilkofiEverlof gegeven om in de Yereenigde Staten de organisatie der spoorwegen te gaan bestudeeren. De minister zal over Siberië naar San Francisco gaan en zes maanden uitblijven. De bemoeiingen om Siberië langs den waterweg te verborgen ligtuit den grond schieten althans met mij is het zoo gegaan. Zuiver uit verveling liet ik in Holland een beroemden meester in den zang bij mij komen en bij hem vond ik aardigheid in het zingen maar altijd voor mijzelf alleen ik heb in het bijzijn van den heer van der Vloten nooit een noot gezongen. Heeft nu die onderwijzer alleen ter wille van de tien dukatendie hij voor de les kreeg, zooveel fraais over mijne stem gezegd? Dat wilde ik eens van u hooren. Hebt gij tijd laat ik dan met u medegaan. Ik zal u iets voorzingen en blijft gij dan nog bij uwe zelfde meeniugwelnu dan kunt gij over mij beschikkenZie hier mijne hand er op dat ik vlijtig wil zijn; ik moet nu wel. Op belooning maak ik nog geen aanspraak want zooveel heb ik uit de schipbreuk wel gered. Maak wat van mijgij zult er vreugde aan beleven Auweiier liet haren arm lospakte met beide handen de hare en nam haar van het hoofd tot de voeten op toen legde hij haar de handen op de schouders. »Kind", riep hij met vochtige oogen„uw goede genius gaf u dit besluit in en nog niet te laatGij weet nietwelk verdriet gij mij aandeedttoen gij mij destijds ontsnaptet Gij hebt manieren houding stem en schoonheid Ik pomp u een paar schitterende partijen in dan zend ik u naar een collega in Italië en de lieden zullen reik halzend u zien terugkeeren Maar ga nu meé Dan kunt gij mij dadelijk toonen wat gij in Holland voor tien dukaten daags geleerd hebt! Wordt vervolgd. verbinden met Europahebben de belangstelling van Nicolaas II gaande gemaakt. Hij heeft den britschen kapitein Wiggins verlof gegeven om langs de Karische Zee baitenlandsehe waren vrij van invoerrechten in Si berië in te voeren. SPAM JE. Een telegram uit Havana meldt, dat de spaansche troepen de opstandelingen die het fort Josa belegerden hebben aangevallen. De insurgenten werden op de vlucht gedreven met achterlating van 72 dooden de Spanjaarden hadden 54 dooden. Volgens de »Imparcial" heeft generaal Weyler eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, vernomen te hebben dat sommige opstandelingen in de provincie Pinar del Rio er van teruggehouden worden zich te onderwerpen uit vrees dat zij dan zullen doodgeschoten worden. Hij belooft daarom volle genade aan allen, die binnen 20 dagen hunne onderwerping aanbieden en in het bezit zijn van hunne wapenen. Zij, die zich ongewapend overgeven, zullen ook genade verkrijgen, maar blijven in hun woon plaats onder politietoezicht. TRAMSVAAMi. De »Times" ontving den 24 uit Kaapstad berichtdat volgens eene mededeeling uit Jo hannesburg een groot aantal boerenwagens met ammunitie en veldbenoodigdheden uit Pretoria vertrekken, met een onbekende bestemming. De behandeling van het rechtsgeding is den 24 voortgezet. Tegen Philips Farrar en kolonel Rhodes, die 't hun ten laste gelegde erkenden, werd geëischt schuldig verklaring aan hoogverraad, tegen de overige gevangenen schuldigverklaring aan majesteitsschennis. TCBKIJE. Het chronisch geldgebrek van deTurksche regeering is tegenwoordig erger dan ooit. Vooral aan het departement van marine heeft men daarmede te kampen niet alleen dat de officieren en manschappen geen soldij ontvangenmaar de menage lijdt er ook ondervleesch krijgen zij niet meerwant de leverancier heeft nog 15,000 Turksche ponden van de regeering te vorderen. De sultan heeft nu bevolen, dat aan de troepen boter moet uitgereikt worden, totdat de leverantie van vleesch weer geregeld plaats heeft. AEREEA1EBE STATEM. De wetgevende ver gadering van den staat New-York heeft het wetsvoorstel aangenomen waarbij Brooklyn Long Island en andere voorsteden worden ingelijfd bij New-York. Deze stad zal dientengevolge meer dan drie millioen inwoners tellen. ZITID-AFR1KM. Daar de Matabelen Buluwayo om ringden aan drie zijdenop een afstand van 4 mijlen trokken den 25 driehonderd manwaaronder honderd blanken, des morgens de stad uit. Zij werden aangevallen door drieduizend Matabelen. Er ontstond een hardnekkig gevecht. De Maxim-kanonnen decimeerden den vijand die ten slotte teruggeworpen werd tot in de rivier de Umguziwaarvan het water rood gekleurd werd door het bloed. De Engelsehen verloren twee blankendie sneuvelden terwijl er zeven gekwetst werden. De ver liezen der Matabelen zijn buitengewoon groot. De veepest richt nog altijd groote verwoestingen aan. De ziekte breidde zich naar het Noorden uit. De inwoners van Vrijborg hebben bijna al hun vee verloren. Te Villembits (Frankrijk) woont een zeventienjarig meisje, dat op twee- of driejarigen leeftijd op zekeren dag een pakje naalden inslikte. Sedert kwijnde zij. De naalden komen thans echter wederom achtereenvolgens uit haar linker kuit te voorschijn, waarbij zij de ondui delijkste pijnen en kramptrekkingen gevoelt. Verleden week is reeds de veertiende naald te voorschijn gekomen. Er zullen er waarschijnlijk nog elf volgen. De dokters kunnen niets doen om hare pijnen te verlichten. Te Cripplecreek (Colorado) zijn bij een hevigen brand de schouwburg en meer dan honderdvijftig huizen vernieldde ramp schijnt veroorzaakt te zijn doordat eene vrouw in een vlaag van drift een der schouwburg bezoekers met een lamp wierp. De schade beloopt wel een millioen doljars. Een Deensch econoom, de heer J. L. Jensen, heeft zich geruimen tijd bezig gehouden met het zoeken naar een methode om de kiemen van brand in het tarwezaad te dooden zonder de zaadkorrel te schaden. Na vele zorgvuldige proeven is hij er in geslaagd een poeder te fabriceeren dat genoemde ziektekiemen doodt bij haver en gersteborrels en bovendien het kiemvermogon aan zienlijk vergroot. Men lost het poeder in koud water op en giet het met een sproei over het sjtad dat in- tusschen omgeroerd wordt. Men herhaalt dit omroeren 2maal per dag en kan na 3 a 5 dagen het zaad gebruiken. Dit poeder »Cerespoeder" genaamd en de daarmee ge nomen proeven worden uitvoerig besproken in de Deen- sche bladen en warm aanbevolen. Tweede Hamer. Het voornemen bestaat om Woensdag 6 Mei den dag na de bijeenkomst der Tweede Kamer in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen o. a. betreflende wijziging van artt. 748 en 755 W. v. K., wijziging der provinciale- en der gemeentewetonteigening voor weg aanleg te Nijmegen verhooging van hoofdstuk V voor 1896wijziging van het bestuur der Polytechnische Schoolverbetering van de Vecht in Overijsel goed keuring der additioueele verklaring en schikking tot de Bernerovereenkomst omtrent het goederenvervoer op spoorwegen aanleg van een spoorweg BataviaAnjer en nadere wijziging dor wet tot regeling van het staats toezicht op krankzinnigen. Rillciens. Ter voorkoming van het reizen op Zondag is dit jaar door den minister ran oorlog bepaald, dat de miliciensvoor wie de opkomst voor de herhalingsoefe ningen op eenen Maandag is bepaald, indien zij wonen in gemeenten van waar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marscb behoeven te begeven. Benoemd bij kon. besluit tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Purmerend, de heer I. Holtz, wonende te Beemstertot ontvanger der regi stratie en domeinen te medeinbllk, de heer P. Rood- zant, thans te Nijkerk. Hoorn. Bij Min. beschikking is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken aan de Zuid-Wil lemsvaart de heer C. W. van der Sterr, alhier. Te Schardam, (gem. Beets, N.-H.) bij Oudendijk is den 25 een huis, bewoond door D. Dijkman, eene prooi der vlammen geworden. Het geheele pand is uitgebrand. Er was nog tijd om het vee naar buiten te drijven. Buiksloot. Tot secretaris-penningmeester der banne Buiksloot is benoemd de Heer P. Pauw alhier, in plaats van den Heer P. G. van Drunen, die dit ambt gedurende 28 jaren met de meeste trouw heeft vervuld, doch nu wegens zijn hoogen leeftijd ontslag wenschte. hetgeen hem eervol werd verleend. Haarlemmermeer. Bij den landbouwer G. van Vuuren heeft men weder de watermolens in zijn land vernield, terwijl men nog de stoutheid heeft gehad, de duikers tot inlating van water open te zetten. Men vermoedt, dat wraakzucht de beweegreden hiertoe is, omdat deze landbouwer nog vreemd werkvolk in zijn dienst heeft. Men moet echter de daders op't spoör zijn. Wlerlngen. Tot ontvanger dezer gemeente in de plaats van den onlangs overleden Heer H. Wes terhuis is door den Gemeenteraad benoemd de Heer R. de Boer, te Bolsward. Barslngerhorn. De vangst van ansjovis is te K o 1 h o r n nog van weinig beteekenis. Niettegenstaande de slechte uitkomsten der laatste jaren, zijn er nog weêr eenige visschers bijgekomen. Ook eene nieuwe sloep werd nog aangebouwd. Scliagen. Het concertdat de zangvereeDiging tEuterpe" den 26 in het Noord-Hollandsche Koffiehuis alhier heeft gegeven was niet zoo druk bezocht als dat gewoonlijk het geval is met Euterpe's wezenlijk genot- schenkende uitvoeringen. Men vergete ook niet, dat onze voreenigingen altijd om zoo te zeggen bij hetzelfde publiek moeten terugkomen en de tijd van uitgaan eigen lijk al zoowat voorbij is. Door een klein ongeval aan het orgel werd door de heeren Kooger (Alkmaar) en Winkel slechts het duo van Gounod Faustop piano en orgel gegeven, en in plaats van Guillaume Teil eene ouver ture voor piano gemaakt. Beiden heeren komt groote dank toe voor de verdienstelijke wijze waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Van de nummers, door de zangvereeniging ten gehoore gebrachtwerden ;/U prijstAlmachtige" (mannenkoor) van Breitenbach en »Morgenhymne" (gemengd koor) van Niels W. Gade het best vertolkt. Als gewoonlijk volgde op het laatste nummer der zangkunst het eerste der danskunstwelke aangename afwisseling onderscheidenen nog een uurtje gezellig samen deed bljjven. Bierdieven. Het is een feit, dat alle jongens gaarne klimmen en dat ze dit vooral graag doen als er iets mee te win nen valt. Dit nu is tegenwoordig het gevalnu in de hoogste takken van de boomen kraaien en andere vogels huune nesten hebben gebouwd en de eieren er voor het halen liggen. Hoe gevaarlijk de klimpartijen naar de dunne takken zijn bewijst ons elk jaar de reeks van on gelukken, die in de couranten worden opgenoemd van jongens, die het gevaar te licht achten en hunne roeke loosheid met een of ander lichamelijk gebrek of erger betaalden. Te waarschuwen voor de noodlottige gevol gen is hier plicht en lang niet overbodig. Dezer dagen wilde een jongeD in de gemeente W. een nest uithalen, dat in de holte van een boom w:?s gebouwd. Hij stak zijn arm in het gatmaar kon hem onmogelijk meer terugtrekkendaar de elleboog tegen een dikken tak stuitte. Met zeer veel moeite werd de jongen door af zagen van den tak uit zijne netelige positie verlost, ge lukkig zonder zich ernstig bezeerd te hebben. Een flinke aanraking van vaders handen in dezen dikwijD een krachtig overtuigingsmiddel was het loon en zij het loon van hem en eiken eierdief. Mr. Borgesius en de onderwijzer. Zaterdag, den 25, 's avonds, had in het lokaal »Diligentia" eene buitengewone vergaderingjplaats van de afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap. De voorzitter, de heer H. v. d. Berg, opende deze bijeenkomst met de mededeeling, dat het terecht eene buitengewone vergadering mocht heeten om meer dan eene reden, want: gewoonlijk kwamen enkel onderwijzers, die spraken over onderwerpen, welke rechtstreeks de school of het onderwijs betreffen of daarmede in zeer nauw verband staan. Nn echter waren ook andere be langstellenden uitgenoodigd en zou nog moeten blijken, in hoeverre het onderworp het onderwijs of de onder wijzers raakte. Dit te beoordeelen liet hij aan de ver gadering over en daarop gaf hij het woord aan den spreker, den heer J. F. Cfrundiehner. Spreker begon met mede te deelen, dat de aanleiding tot deze bijeenkomst z. i. bij weinigen onbekend zou zijn. Zij moest n.l. dienen als protest tegen de wijze, waarop, volgens het gevoelen van Mr. Goeman Borgesius, de school hare rol moest vervullen bij bet streven van den Volksbond tot bestrijding van drankmisbruik. Staande de toen gehouden vergadering was hem de gelegenheid om dit te doen geweigerd. Aan eene uitnoodiging tot eene samenspreking tusschen hem en den heer Borgesius had laatstgenoemde geen gevolg gegeven en daarna had hij van de afdeeling onbeperkte volmacht gekregen. Hierin ziet bij een bewijs, dat de geheele afdeeling protesteert z. i. zullen dan ook alle leden in protest één zijn, al mogen zij somtijds in motiveering verschillen. Liever echter dan de verantwoordelijkheid voor het geen hij dien avond zou gezegd hebben, met anderen te deelen, neemt hij die enkel voor zich en noodigt hij ieder uit, die meent dat hij iets minder juist of te veel van den heer Borgesius zegt, aan het einde voor den afwezige de handschoen op te nemen. De stof voor zijne rede werd hem aan de hand gedaan door eene brochure van den heer G. B., in de >Vragen des Tijas" geplaatst. Enkele opmerkingen daarin, welke onwaar of minder juist waren, hadden hem z. i de taak voor dien avond nog al gemakkelijk gemaakt, b. v. de 1° Het kind van heden is de man van morgen, en de 2° Wie over de school beschikt, beschikt over de toekomst van het volk. Spr. zou de laatste liever gewijzigd zien »Wie over de moeders beschikt enzNaar zijn oordeel

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2