I op wist de heer B. dit ook wel, maar vond hij deze tot de vervulling harer taak onmachtig en daarom draagt hij die taak op aan een ander, die tot de vervulling daarvan eveneens onmachtig is. In dit geval staat de heer B. echter niet alleen zegt spr. De juristenvergadering geen raad wetende met de baldadigheid van de straat jeugd, deed hetzelfde de volksweerbaarheidmet hare toepassing van de vrije- en ordeoefeningen, eveneens do Nijverheid zegt»maak het onderwijs wat meer praktisch"; het middelbaar onderwijs beveelt aante zorgen voor een flink geraamte, wat later door haar kan worden aangevuld en eindelijk nog de drankbestrijding bebandel met uwe leerlingen het alcohol-vraagstuk zoo niet dan maakt gij u schuldig aan plichtverzuim en wat al meer Spreker onderschat de taak van de school nietz. i. heeft de maatschappij de laatste 50 jaar te snel geleefd. De oude begrippen zegt hijworstelen steeds met de nieuwe en verwarren zich daarmeê. Hij vindt het jammer, dat mr. Goeman Borgesius geen ander middel weet dan te zeggen de school moet ons helpen als zij geen werk zaam aandeel in den arbeid neemt zal 't werk vruch teloos blijven. Om verschillende redenen kan de school niet meer opleveren men verwacht van haar veel meer, dan men gezaaid heeft en zij heeft helaas nog vele ge breken. Er wordt wel iets ter verbetering gedaan, vooral door regeling en controle maar z. i. is men goed weg om het onderwijs te veradministreeren. Hierop liet spreker een overzicht volgen van de oor zaken waarom het onderwijs niet beter kon zijn dan 't is. Vooreerst door gebrekkige opleidingde onderwijzers zijn meestal gekomen uit de lagere klassen en om bij tijds klaar te zijn verplicht, reeds eene beroepskeus te doen op 14jarigen leeftijd en vraagt hijwie zal dan reeds den aanleg bepalen De opmerking, dat het onderwijs zooveel kost noemt hij tamelijk ongerijmd er bestaat z. i. een groot verschil in de kosten voor opleiding van hen die het lichaam en hen die den geest cureeren. De bezoldiging laat nog altijd te wenschen over: 72 van de onderwijzers genieten een salaris bruto minder dan f 700 en nu nog keurden gedeputeerden staten het besluit van Bolsward om het salaris tot f 650 te verhoogen, af. Om het inkomen te vergrooten mag geen ander der huisgenooten van den onderwijzer zaken doen dan hij zelf; weet hij dus bijbaantjes te krijgen, dan moet hij zich daarvoor ook na of vóór zijn arbeid nog bniten gewoon inspannen wat het onderwijs wellicht niet ten goede komt. Zelden staat de onderwijzer op eene school voor b.v. meergegoeden op hetzelfde standpunt met zijne leerlingen en niet zelden wordt hij dan ook zelfs door de ouders beschouwd en behandeld als een soort geleerde kindermeid. Nog altijd zegt spreker, genieten de gehnwde onder wijzers grooter vertrouwen dan de ongehuwde. En de noodige middelen om te kunnen trouwen ontbreken nog steeds; niet eens is gezorgd voor een pensioen. De wet voorziet dus niet in het euvel dat zij zelf maakt. Spreker geeft toede onderwijzer staat wezenlijk niet op het standpuntwaarop hij staan moestmaar dit mag voor hem geen publiek verwijt worden want dit valt op den staat terug. Twee corporation van over de 4000 ledenhebben beide onderhanden genomen eene proeve van hervorming van het togeuwoordige onderwijs, en beide verklaren de opleiding deugt niet en de positie deugt niet. Gelukkig, zegt spr., zijn we door een en ander reeds zoo ver gevorderd dat mr. van Houten de verklaring heeft afgelegd: »tle onderwijzers hebben geen avenir. Onder meer beschuldigingen van mr. Borgesius tegen de onderwijzers, zegt hij, dat sommigen art. 33 zoo slecht nakomon en van 't aankweeken van christ. en maatsch deugden vooral zich zoo nu en dan met een Jantje Bij de 'studie van het alcoholvraagstuk heeft men het blijkbaar nog niet ver gebracht. Prof. Gunning o. a. weet niet, wie van beiden gelijk heeft, terwijl prof. Stokvis alcohol beslist vergif noemt. Spreker vindt het 't meest rationeel 't te beschouwen niet als een individueel, maar maatschappelijk vraagstuk. Als 't eenmaal gewoonte was, dat niemand spiritualie dronk, zou het kort duren of men was 't geheel ver geten en kende het gemis niet meer. Waarschuwen bij voorbaat, zegt spr., heeft eene zeer betrekkelijke waarde en zal meestal vruchteloos blijven of het moet zijn kracht ontleeuen aan het feit dat men zelf geheel-onthouder is. Prof. van Rees gaf nog onlangs zijne verwondering te kennen, dat mr. Borgesius, secretaris van den Bond is, en tegelijkertijd de betrekking van commissaris bekleedt bij eene Spiritusfabriek, die jaarlijks voor duizenden gul dens naar den Gongo zendt. Dat van den kant der onderwijzers reeds veel is gedaan, meent spreker te kunnen bewijzen uit het gevraagde on derzoek door de onderwijzers p.p. club, tengevolge waar van zelfs in een weeshuis het bier is afgeschaft, het houden van een particulieren cursus aan de kweekschool, enz., terwijl ten laatste uit de belangstelling der afdee- ling en liet geheele genootschap duidelijk kon blijken, dat van den kant der onderwijzers althans de zaak niet onbesproken is. Een luid en lang applaus volgde als dank der verga dering aan den spreker gebracht. van Leiden afmaken. Genoemde heer wordt door velen een onderwijsman genoemd. Spreker zegtdat dit hem niet duidelijk ishij beeft er wel eens over gedacht, zoo is b.v. een timmer man een man, die timmert en zon een onderwijsman dus moeten zijn iemand die onderwijst en dat is de heer B. zeker niet. 't Is dus de vraag hoe hij zoo goed op de hoogte is van het feit, dat velen zoo weinig aan art. 33 doen en als beschuldiging no. 5 kan noemen het gemis van een juist begrip omtrent de verplichtingen hun door de wet opgelegd. Spr. meent uit een en ander te moeten opmaken, dat Mr. Borgesius zoo'n onderwijsman is dat hij opvoeden verwart met moraliseeren. Na de 10 minuten pauze ging spreker verder met te schetsen hoe hij dachtdat de school in het bedoelde opzicht kon werken en reeds lang werkte. Vooraf begon hij met de stelliug het is onze plichtniet steeds te roepen de schoolde schoolmaar het kind houdt daar wat plaats voor open. De school moet zijn voor het leven en wie een doel wilmoet beginnen met zijn uitgangspunt te bepalen. De eerste studie moet z.i. het kind zelf betreffen het kind, met zijne natuur en eischen. Ondervinding leerde, zegt spr., dat moraliseeren de moraal niet zal versterken maar dooden. De school zal dus het best ook hier haar doel bereiken, door indirect te werken op zelfbsheersching bij de leer lingen. Het feit b.v., dat de Koningin het Loo als wan delplaats heeft moeten sluiten en de beweegreden waarom, met de leerlingen besproken, zal direct werken op zelf- beheersching tegen baldadigheid en zoo men wil nog yeel verder. Door verschillende voorbeelden en zinspelingen is do onderwijzer z.i. genoegzaam in staat een bepaald doelal is het zelfs het bestrijden van drankmisbruik te bereiken. De door den heer Borgesius genoemde kinderbonden welke in Belgie zoo goed schijnen te werken, beschouwt spreker van twijfelachtig nut. Wel wordt er veel van verwacht en steeds op het gunstig oordeel van Dr. Robeins gewezen, die ze zeil in 't leven riep maar z. i. bestaan ze om beoordeeld te worden nog te kort en spr. kan er niet eerder waarde aan hechten vóór de Belgische onderwijzers dat doen. Om goede voorbeelden te vinden behoeftnaar het oordeel van spr.niet de geschiedenis te baat genomen. Het is tamelijk onverschillig of b v. Karei de Gioote dronk of uieteen afschuwwekkend voorbeeld zal z i. helaas wel in bijna elke familie of in de omgeving te vinden zijn. Naar zijne meening is het standpunt van den Volksbond ook net ware niet. Meer van kracht is dat van den geheel onthoudersbond. Om anderen te mo gen en met recht te kunnen waarschuwen, moet men z- i. zelf geheel vrij zijn. Daar na 10 minuten pauze nog niemand zich had aan gemeld die voor den afwezige optrad voor het geval deze in eenig opzicht verongelijkt, kon zijn, sloot de heer van den Berg de vergadering onder dankzegging aan den spreker, die op zoo onderhoudende en duidelijke wijze en ten aanhoore van een vrij talrijk publiek de verhouding van de school en die der onderwijzers tot deze belangrijke kwestie had uiteengezet. Prof. Bakhuis Roozeboom. Aan den heer dr. H. W. Bakhuis Roozeboom te Amsterdam is door burgemeester en wethouders dezer gemeente het volgende telegram verzonden »Burgemees- »ter en wethouders uwer geboortestad verheugen zich in »de erkenning uwer verdiensten en wenschen (J geluk »bjj de aanvaarding van uw professoraat. »De Secretaris a. i., »v. d. Vegt." De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 26: 763.1; den 27: 764.3; den 28 758.6. De directie der ATedcrlandsche Bank benoemde den afgetreden agent alhier den heer B. Preijer tot adviseur bij dit Agentschap. In de week van 19 tot 25 April zijn in het bad huis van het Witte kruis genomen 50 kuipbaden, 79 regenbaden le kl. en 111 regenbaden 2e klasse, te zamen 240 baden. Uitreiking getuigsehriften. Het bewijs dat de leerlingen een volledig gebruik gemaakt hebben van het onderwijs aan de openbare lagere scholenis door burgemeester en wethouders af gegeven aan le Tusschenschool, 15 leerlingen 11 jongens, t.w.Herman Johan Bakker, Jacob Bregmau, Gerardus Helleman, Dirk Hoekmeijer, Jan Huiberts, Hendrik Jonker, Hendrik Over, Cornells Rui ter, Jan Smit Wz., Wouter Smit en Jacob Vlaanderen en 4 meisjes, t.w.: Alida Borjeson, Anua Govers, Antje van der Kamp en Jelletje Rike. 2e Tusschenschool, 17 leerlingen 7 jongens, t.w.: Hermanns de Groot, Gerard Hekket, Johan Horstmanshof, Laurentius Ploeger, Willem Frede- rik Veltkamp, Willem Verhoeven en Pieter Weder en 10 meisjes t.w.Catharina Bregitta Akkerman, Kaatje BootClasina Hendrika Hemmelder Antje Hon-dius Johanna Jansen Maria Kemp Egbertdina Wilhelmina Maria Anna Langendam, Neeltje van Maarleveld, Neeltje van der Molen en Elisabeth Siebrands. Uitslag der eind- en overgangg-examcna aan de Burgeravondschoolcursus 1895/96. Bevorderd van de le naar de 3e klasse N. Badenhuizen, D. Hoekmeijer, J. Th. Haasbroek, A. Steinmeijer, F. Akkerman, J. N. Kronenberg, L. Bok, J. de Graaff, C. Nap, W. Kuijk, S. Gutter, Th. Spuiman, I'. Wolzak, W. A. Adolf, D Bergers, J. H. Vreijbloedt, H. Giiddeke, J. Bullooper, B. Bruin, J. Henning, II. Harms C. Jupijn, P. Ringers, G. Loots, J. G. v. d. Wissel^ P. Hulskamp, J. van Reijn,, G. van Dam, J. Pool, Jan Koeman, B. Essen, J. Koreman, G. v. d. Voort, A. Henkes, J. Ris, 1. Korn, A. Burger, T. J. Groothuizen, A. A. Koijzer, T. Hillenius, K. Geus, N. v. d. Peet, C. Hoogland, L. Vogelpoel, D. Sweepe, B. de Groot, A. Lek, E. Ekol, C. Neef, P. Hulskamp, W. Bakkum, P. Stam, J. Bregman, A. Ruiter, A. Eecen, P. Baan, H. de Groot, W. Willebrands, H. Rike en J. Kokkes. Niet geslaagd 10. Van de 3e naar de 3e klasse: W. Baan, P. Kok, Joh3. Beelekamp, Johs. Veel, P. Schoffelen, W. Heinstman, J. Schugen, C. Tromp, J. Koeman, J. Tromp, J. Helleman, G. J. Fransen, J. van Heelden, P. de Graaff, G. D. Clausing, J. v. d. Ende, A. Sigterman, J. Ofman, J. F. Castricum, L. Uitenbosch, A. de Jong, J. Geus, P. Vergaaij, G. Snip, N. Piket, T. Kueter, W. Brinkman, J. F. Kamerer, L. Beelekamp, P. Witteberns, W. Harwijne, J. A. Grootegoed, A. Haak man, C. Elles, J. Koster, A. Vos, P. Kuiper, A. J. Schipper, J. Hekket, P. C. Pronk, J. Benedict, J. de van Hook, C. Basie en H. J. Jansen. Niet J. Harder, N. Harder, J. Spanjaard, J, Leijen, K. Gelder- en A. A. Sonnevelt. Niet geslaagd 4. Zaak—IVuliout van der Veen. Bij de uitspraak op dinsdagden 28 luidde het vonnis in bovengenoemde zaak, voor zoover de Hulpbank betreft1 jaar gevangenisstraf, na aftrek der voorloopige hechtenis. Bij de den 27 gehouden aanbesteding voor het verbouwen van een perceel, aan het Fnidsen, voor reke ning van den heer J. de Wit Dz., onder leiding van den architoct G. Loomanwerden 11 biljetten inge leverd C. van 't Huilenaar, f 5900J. Balder, f 5800 J. Schreuders f 5785 E. v. Dijk, f 5760 N. van der Voortf 5600 C. Grootegoed t 5495 A- de Munk f 5300 J. Dorregeest, f 5248E. Kalverboerf 5240 •J. Elleman f 5140T. P. van der Waalf 5130. De levering is nog niet gegund. Onder de voorwaarden, bij deze aanbesteding in acht te nemen, komt o. a. de bepaling voor, dat, bij het doorgaan der beoogde loons- verhooging in het timmervak alhier, de aannemingssom met 1 °/0 zal worden verhoogd. Z I A It I» u T TEH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar Herhaaldelijk tot de ervaring gekomen zijnde, dat door de ingezetenen misbruik wordt gemaakt van de in de straten en wegen liggende zinkputten doorin strijd met de bij de algemeene politie-verordening gemaakte bepa lingen daarin allerlei vuil en vaste stoffen te werpen tengevolge waarvan bij zware regenbuien de afvoer van hemelwater nagenoeg geheel belemmerd wordt Noodigen de ingezetenen dringend uitdaarmede uiet voort te gaan waardoor zij zichzelzen voor schade en nadeel zullen vrijwaren zijnde aan de politie opgedragen, proces-verbaal op te maken tegen hen die in strijd met de bestaande, voorschriften mochten handelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 28 April 1896. De Secretaris a. i., L. VAN DER VEGT. P. 9. Boer C geslaagd Van P. C. Munk de 3e naar de 41e klasse: J. G. Frantsen J. Harms, F. A. Groen J. J. Velthuis, J. Smit, J. Kioft, G. Bierman, B. Tjalkens, G. Peetoom, O. Bregman, F. M. AghinaB. Bakker, J. Liedmeijer W. Rus N. Veltkamp, H. J. Sigterman, J. Wit, F. G. Brouwer, C. de Rooij, N. Brouwer, A. Leijen, R. Stein, J. Nienwenkarap, T. Baas, N. Smit, K. Hoog- zaad K. de Vries, D. de Jong, C. Haarlem, A. Basie, J. Rijss J. Bierman, A. Harder, C. Mol, G. Henze, C. J. W. Baan en W. Eltring. Herexamen 2. Niet geslaagd 4. Met gunstig gevolg het eind-examen afgelegd door: A. Vonk, R. C. Kuiper, R. Holman, B. Hellomau F. de Munk, J. H. Scbeuke, A. Zwart, D. de Groot, P. Mo lenaar, P. v. d Gnlik, C. A. Grootegoed, M. Stubenitzky, J. Zentvuld, H. J. C. van Assen. J. Schuurman, J. Tijssen, Vervolg binnenlandsche berichten. Purmercnd. De Tuiubouwvereeniging »Beemster, Pnrmerend en omstreken" heeft tegen 29 April a.s., in het café van J. Aarse aan den Purmerender wegeene vergadering belegd, ten einde de wonschelijkheid te be spreken van de oprichting eener vereenigingwelker leden hunne groenten en vruchten bij afslag op een vaste plaats te Beemster verkoopen. De uitbreiding van de r. c. jongensschool naar het plan van den architect, den heer H. P. van den Aardweg alhierwerd gegund aan den heer P. T. Brinkma,n°, aannemer alhier voor f 4000. Bij het Purmerender Veefonds zijn den 21, 45 run deren verzekerd. Zaandam. Tijdens de dezeu zomer te houden tentoonstelling van Zaansche Nijverheid zal een groote internationale zeilwedstrijd worden gehouden. Watergang. Den 22 werd alhier de eerste jaar vergadering gehouden van het Veefonds »Landsmeer Watergang en Omgeving". Nadat door den Directeur verslag was uitgebracht over het verloopen jaar, 15 April 1895 werd het fonds opgericht, werden tot commissarissen gokozen de heeren G. KeizerE. Knibbe K. Wortel J. v. Schaik Jr.,. W. Oort A. Exalto, C. Nooij en R. Spaans. Uit het verslag bleekdat er 26 stuks vee waren gevallen waarvoor door de deelnemers was be taald f 2,09 per vorzekerd beest. In het geheel waren door elkaar verzekerd 832 stuks runderen. Dat de sterfte betrekkelijk groot was vond hoofdzakelijk hare oorzaak daarin dat in het verloopen jaar nog vele koeien man- keerende warentengevolge de in 1894 geheerscht hebbende ziekte. Veeuitvoer. Van 19 tot 22 April werden uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het buitenland verzon den 94 wagons vee waarvan 79 wagons bestemd waren voor Belgie en 15 voor Frankrijk. IVederlandsche werklieden In Ruitschland. In verband met het veelvuldig vertrek van werk lieden vooral uit Gelderland naar Duitschland is in de laatste dagen door verschillende gemeentebe sturen eene waarschuwing afgekondigd waarbij aan de werklieden de raad wordt gegeven om ter voorkoming van teleurstellingen, vóórdat zij zich begeven naar plaat sen en nijverheidsondernemingen, welke hun voorgesteld worden door berichten in dagbladen of door daartoe uitgezonden agenten de tusschenkomst in te roepen van den Lurgemeester hunner woonplaatsdie bij den Ne- derlandschen Consul inlichtingen kan inwinnen omtrent de vooruitzichten voor het krijgen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen. De meeste Nederlandsche werklieden arbeiden te Essen, Duisburg RuhrortLaer Dusseldorf en Beeckbij Ruhrort. Het talrijkst zijn zij op de twee eerstgenoemde plaatsen. Het weekgeld wisselt daar van f 9 tot f 12. Kosthuizen en levensmiddelen zijn er vrij duur. I°I leden in het bestuur der gewestelijke vereeni ging Noorholland van het ^fed. Onderwijzers-Re- nootseliap zij" gekozen de heeren J. van der Laarse hoofd der o. 1. school te Osdorp en J. D. C. de Vries onderwijzer te Oostzaan. Leeuwarden. Bij de den 23 vanwege de veree- ni8'ng »Friesch Rundveestamboek" alhier gehouden ten toonstelling van stamboekvee waren een 90tal beesten aangegeven die een duidelijk beeld gaven van den schoo- nen Frieschen veestapel. Op het veemarktterrein was een volledig stel stamboe- ken aauwezig, ten einde de afstamming te kunnen nagaan. Behalve vele eerste prijzen, werden onderscheidene bron- zen medailles en getuigschriften toegekend. Een droevig ongeluk heeft hier plaats gehad eene dienstbode slikte eene speld welke ze onder hare bezig heden in den mond stak, naar binnen. Aanvankelijk werd daar minder op geletdoch kort daarna gevoelde zij eenige pijn, welke gaandeweg toeuam, en eenige dagen later maakte de dood een einde aan haar lijden. Monnikendam. A.s. Woensdagdeu 29zal hier de groote voorjaarsrunderenmarkt gehouden worden. Deze en de najaarsmarkt mogen zich in een druk bezoek van koopers en vee verheugen alle andere markten, die hier ter stede in 1895 gehouden werden bleke i geen levensvatbaarheid te bezitten.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3