Buitenland. Nederland. is langzamerhand eBne vaste gewoonte geworden en daaruit ontstond de 4jarige cursus. Burg. en weth. zijn er nu niet voorom weer eene afzonderlijke voortgezette klasse in het leven te roepen. Om de commissie van toezicht nog eens te hooren, daar tegen bestaat bij den voorzitter geen bezwaar. De heer Bruinvis is ook togen eene afzondejdijke klasse, doch niet tegen de gelegenheid, die den joHnlui geboden wordt, om na het 4e jaar het onderwijs te volgen, indien dit niet ten nadoele der school is. Ben 5e klasse acht hij niet wenschelijk. De heer Canters meent dat de voortgezette klasse zal bestaan uit jongens, die over de andere klassen verdeeld zijnzoodat er geene afzonderlijke klasse wordt bedoeld. Hij ondersteunt het voorstel-de Lange, om de commissie van toezicht nog eens te hooren. De Voorzitter kan zich daarmede zeer goed vereenigen, waarna zonder hoofdelijke stemming in dien geest wordt besloten. Wijziging instructie v./d. gemeente-ontvanger 2. Daar Ged. Staten bezwaar hadden tegen een paar artikelen dezer instructiewordt door burg. en weth. eene wijziging voorgesteld die zonder hoofdelijke stem' ming wordt goedgekeurd. Aanhangige procedure met deKed. Maatschap pij van Zekerheidsstclling te Amsterdam. 3. Genoemde maatschappij vraagt dit proces te doen ophouden. Men zal zich herinneren dat dit betrekking had op de zekerheid van den borgtocht, van den ontslagen gemeente-ontvanger. Reeds in Januari zou het pleidooi plaats hebben gehad en tot heden toe was de z lak nog niet veel verder. De maatschappij verklaart de kostendoor de gemeente gemaakt, voor hare rekening te nemen. Burg. en weth. stellen thans voor goed te keuren dat deze procodure ter rolle van de arrondissements-recht- bank worde doorgehaald. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verzoek der kleermakers-vcreenlging „Moor eendracht verbetering," 4. Burg. en weth., rapport uitbrengende op het ver zoek dezer vereeniging om haar geheel kosteloos een der lokalen der burgeravondschool in gebruik af te staan voor het geven van vakonderwijs meenen na het gevoelen van den directeur der avondschool te hebben ingewonnen, en vernomen hebbende dat bij hem geen bezwaren be staan dit verzoek te moeten iuwilligen en de kosten van verlichting en verwarming voor rekening der ge, meente te moeten laten. De heer de Lange zegtdat hij er niet tegen is het verzoek toe te staan maar hij mist in het rapport van burg. en weth. den termijn gedurende welke het lo kaal wordt in gebruik gegeven; hij acht het wenschelijk, er in op te nemen »tot wederopzegging toe." De Voorzitter antwoordtdat dit altijd er in wordt opgenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het rapport besloten. Ligplaats voor vaartuigen i./h. Vcrdronkcnoord. 5. Burg. en weth. stellen voorop het verzoek der bewoners van het Verdronkenoord naar aanleiding van het innemen van vaste ligplaatsen door vaartuigen af wijzend te beschikken aangezien do daar liggende turf- schuit lossen moet voor het pakhuis, Wat aangaat de stationneering der tonnenvlet, na het advies te hebben ingewonnen van den directeur der stadsreinigingis aan het verzoek in dat opzicht reeds tegemoet gekomen. De heer Witte vraagt of het niet mogelijk is dat die schuit daar alleen lost. Hij meentdat het niet noodig isdat dat vaartuig daar acht van de twaalf maanden ligt. De Voorzitter zegter met den havenmeester over te zullen spreken. De heer Witte meentnu men toch over vaartuigen spreekt, de gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan om de aandacht te vestigen op moeieljjkheid voor plei- zierbooten om aan de Bierkade eene ligplaats te krijgen. Hij vraagtof het niet mogelijk is dat die booten hare passagiers op de plaats waar de veebooten thans liggen aan wal zetten. De Voorzitter beloofter zooveel mogelijk voor te zullen zorgen. Op een vraag van den heer Witte, of de heer Zurmublen het recht heeft wanneer zijn steiger niet wordt gebruikteen andere boot te verbiedendaaraan te gaan liggen antwoordt de Voorzitter, dat men daarop thans niet kan ingaan. Als de heer Witte later zijne klachten indientzal men op al deze zaken beter kunnen achtslaan. Rapport op de rekening der d.d. schutterij. 6. De V oorzitter stelt voordit rapport goed te keuren. De heer Canters heeft geen aanmerking op het rapportdoch op de rekening zelf. Het heeft zijn aan dacht getrokkendat zoovele posten ten name staan van J. L. Zondag. Het is het hem niet duidelijk, dat ge noemde heer als adjudant-onderofficier en magazijnmeester zooveel moet ontvangen. De Voorzitter zegtdat men den majoor daarop opmerkzaam zal maken. De heer Vonk meent reeds eenige opheldering te kunnen geven. Hij wijst er opdat het geldaan de instructeurs uitbetaaldten name staat van Zondag terwijl er vier zijn. De heer Zondag heeft dus waarschijn lijk voor aile vier geteekend. Ook voor andere posten heeft men den adjudant-onderofficier laten teekenen. Na deze opheldering wordt de rekening goedgekenrd. Rapport op de rekening der Alg. bewaarschool. 7. Deze rekeningsluitende met een bedrag van j 1916,69 aan inkomsten en J 1570,17 aan uitgaven dus met een batig saldo van 346,52wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurdevenals n°. 8. (de rekening van de stads-apotheek). Suppletoire begrooting van het gasthuis. 9. Het rapport strekt om toe te staan een buitenge woon subsidie van ongeveer 550 terwijl de Voor zitter voorsteltdezen post te brengen onder de on voorziene uitgaven onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. Goedgekeurd. 10. Rapport op het verzoek van regenten van het gasthuis om machtiging tot het doen van af- en over schrijving in de begrooting voor 1895. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 11. Teruggave van betaalde kosten van verlichting, bedragende f 10,voor de gemeentelijke normaallessen. De commissie van financiën adviseert, om den directeur, den heer H. van den Berg, dit bedrag terug te geven, daar door de gemeente jaarlijks f 200,voor deze in richting wordt uitgetrokken en aan schoolgelden is ont vangen f60,zoodat de uitgave niet meer dan f140, is geweest. Zij wijst er echter op, dat. indien de uitgaven voor de gemeente tot het volle bedrag van f 200,mochten stijgen, zij de kosten van verlichting niet voor hare re kening kan nemen, daar men dan tot een hoogere som dan f 200,zou komen. De Voorzitter stelt voor dit rapport aan te ne men en van bet geheel mededeeling te doen aan den adressant. Aldus wordt besloten. Hierna gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren ter behandeling van eenige bezwaar schriften tegeu den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Rondvraag. Nadat de openbare zitting is heropend, vraagt de heer Boelmans ter Spill het woord en wenscht in over- wegiug te geven, of men op de Burgeravondschool geen gebruik zou kunnen maken van gasgloeilicht. Volgens een genomen proef moet het zeer goed voldoen, terwijl men door zich te abonneeren bij een leverancier van kousjes, de uitgaaf daarvoor belangrijk kan verminderen. De V oorzitter belooft dit punt bij de commissie voor de gasfabriek in overweging te zullen geven. De heer Boelmans ter Spill acht het wensche lijk, om wanneer men die commissie toch iets mededeelt, ook dit onder hare aandacht te brengen, dat er klachten aangeheven worden over de nota's van de gasfabriek. Sommigen zijn er, die betalen moesten zonder gas ver bruikt te hebben Hij meent, dat de commissie hiernaar een onderzoek dient in te stellen. De Voorzitter herinnert zich, ook vroeger der gelijke klachten te hebben gehoord, doch toen bleek het b.v. dat er een lek in de buizen was. Hij belooft echter, ook op deze zaak do commissie te wijzen en haar tevens hare meening te vragen voor het gebruik van gasgloei licht bij de straatverlichting. De heer Bosman zou die klachten gaarne door feiten gestaafd wiilen zien, waarop de heer Vonk mededeelt, dat hij zulk een feit kan noemen. Bij de verbouwing van zijn perceel aan de Ondegracht, heeft hij ook een nieuwen meter laten zetten en voordat hij gas had ge brand, kreeg hij eene rekening van pl. m. f 5, De heer van den Bosch wijst nog eens op bot gemak voor de gasverbruikers en het voordeel voor de gemeente, bij het gebruik van één meter voor kook- en lichtgas. De Voorzitter merkt op, dat reeds vroeger deze zaak ter sprake is gebracht en zegt toe, dat de com missie ook dit in overweging zal nemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. REliGlE. Bij de verkiezingen voor de belgische arbeidsraden zijn te Antwerpen in zeven beroepsklassen de liberale, in twee de cloricale c.ndidaten, in de tiende klasse een socialist gekozen. Te Gent zijn in twee klas sen liberalen in twaalf andere sociaal-democraten be noemd. Te Luik zijn negen afdeelingen in socialistischen, zes in elericalen zin uitgevallen. MlilTSCMIiAAM. Wederom doen geruchten van een aanstaande kanselierscrisis de ronde. Prins Hohenlohe is ziek uit Weenen teruggekeerd en zou er naar verlan gen zijn ambt neder te leggen. Of bierbij ook de voort durende onaangenaamheden met den duitschen Rijksdag, over de koloniale toestanden en over de uitbreiding der marine een rol spelen wordt wel vermoedmaar niet bevestigd. Onder de personen die voor.de betrekking van rijkskanselier in aanmerking komen noemt men graaf Philip von Eulenburg, thans gezant te Weenen graaf von Waldersee en generaal von Alvensleben. Bij de gevechten in Duitsch Zuidwest-Afrika zijn volgens de «Köln. Ztg.", twee officieren en zes man der bezettingstroepen gedood en een officier gewond. Men maakt zich over den opstand niet ernstig ongerust, daar do Khamas-Hottentotten hoogstens 1000 zielen tellen. Krijgen zij geen hulp van andere stammen dan zal hun tegenstand weldra onderdrukt zijn door door de soldaten van commandant Lentwein. De Herero's en Witboi's zijn volgens de laatste berichten rustig. In alle takken der Berlijusche muziekinstrument- industrie is het werk gestaakt. De arbeiders verlangen een verhooging der loonen met tien tot vijftien percent en vrjjaf op den eersten Mei. De fabrikanten weigeren deze eischen in te willigen. EACÏEI.AAM. Het antwoord van president Kruger op de uitnoodiging van den heer Chamberlain wordt in de Engelsche pers algemeen besproken. De «Standard" vindt troost in de overwegingdat als Kruger niet in Londen komthij ook niet naar Berlijn kan gaan. De «Observer' wil dadelijk den heer Chamberlain naar Pretoria zenden, als onderhandelaar. De «Daily Chronicle" doet het verstandige voorstel dat Engeland een streng passieve houding zal aannemen bij de ontwikkeling der Transvaalsche zaken. Het strenge vonnis te Pretoria uitgesproken tegen de 4 leiders van het Reform Committee, heeft algemeenen schrik verwektde meeste Engelscne bladenhoewel overtuigd dat de doodstraf met voltrokken zal worden, achten het vonnis veel te streng. Chamberlain telegra feerde onmiddelijk aan president Kruger, dat hij ver zekerd was, dat de president het vonnis niet ten uit voer zou leggen. Hij ontving daarop een telegram van Robinson, waarin deze mededeelt dat president Kruger het doodvonnis der vier partijleiders wijzigde, maar dat nog niet besloten is, welke straf daarvoor in de plaats zal worden gesteld. Dr. Jamesou is den 27 andermaal voor de recht bank in Bowstreet verschenen. Dp ambtenaar van het openbaar ministerie vroeg opnieuw verdaging van het proces tot 11 Juniin afwachting van belangrijke rap porten die uit Zuid-Afrika moeten komen. Prins Christiaan is Maandagmorgen te Londen door een huurrijtuig overreden. De prins werd door een politie-agent in een kapperswinkel gebracht en nadat hij daar wat bekomen was van den schrikwerd hij in een rljtuig naar het Buckingham paleis vervoerd. De kwetsu ren die hij opgeloopen had waren niet van ernstigen aard. FRAAKRIJR. De heer Méline heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard en is daarin blijkens de laatste berichten geslaagd. Het Kabinet is samengesteld als volgtMéline, presi dent en landbouw; Barthoubinnenl. zaken Hano- tanx, buitenl. zaken Darlan justitie Cochery, finan ciën Besnard marine Rambaud onderwijs Lebon koloniën Boucher, handelTurrelopenbare werken! [In deze opgaaf is de minister van oorlog vergeten. De hransche bladen melden, dat als zoodanig zal op treden de senator generaal Billot.] Vorst Ferdinand van Bulgarije is te Parijs met veel onderscheiding ontvangen. Hij'heeft het grootkruis van het Legioen van Eer ontvangen en aan president Faure het grootkruis der Alexander-orde verleend. De Sultan heeft president Faure zijn dank betuigd voor de ontvangstFerdinand in Frankrijk bereid. Maandag is op het kerkhof te Montmartre onder een toevloed van belangstellenden het lijk tor aarde be steld van baron Hirsch (den bekenden schatrijken phi- lantroop, die vooral voor de arme Joden in Rusland zoo ontzettend veel heeft gedaan, en voor hunne emigratie millioenen hoeft besteed.) De woning van den overledene in de Rue de l'Eysée was geheel met rouwfloers gedra peerd. De lijkkist bedekt met een zwart fluweelen kleed was in een der kamers van de rez de chaussee geplaatst op een katafalk omgeven door zilveren kandelaars. De kist was vervaardigd van ebbenhout en rijk met goud en zilver versierd. Uit alle deelen van Europa waren vele en bijzonder fraaie kransen ontvangen. De gods dienstige plechtigheid werd geleid door den groot-rabbijn van Frankrijk, den heer Zadok Kahn. De weduwe van Baron Hirsch heeft 100.000 francs gezonden voor de armen van Parijs. MAI.IE. Volgens de «Tomps" zou uit het Groen boek over Afrika, dat dezer dagen in de Kamer werd rondgedeeld, blijken de zeer zware en ernstige verant woordelijkheid van het ministerie Crispi voor al het ge beurde in Afrika, maar komt generaal Baratieri er goed af vooral wat betreft de algeaneone richting van de Afri- kaansche politiek. Zoo zon de roekelooze verovering van Agame en Tigre te wijten zijn aan de volstrekte be velen der regeering, welke de generaal had te gehoor zamen. Deze had zelf die districten willen prijs geven, maar moest zwichten voor Crispi. Uit Massowah wordt gemeld, dat de hoofdmacht der Derwischen staat bij El Korasi tusschen Osobri en El Fascher aan den linkeroever van de Atbara. Kolonel Slade, die zich zal aansluiten bij den staf van generaal Baldissera is den 25en te Adicajo aangekomen. De hoofdmacht van het Abessynische leger heeft een vast kamp betrokken op de hoogten ten Zuidwesten van Adigrat. De weg van Adigrat naar Burachit is door kleine afdeelingen bezet. Kt'SIiAAM. Het Cbineescha gezantschap, met Li- Hung-Chang aan het hoofd, wordt met bijzonder eerbetoon in Rusland ontvangen. Maandag kwam het gezelschap, uit een .0-tal personen bestaande, te Odessa aan en werd door alle autoriteiten en een eerewacht met vaandel en muziek ontvangen. Li-Hung-Chang brengt voor den czaar rijke geschenken en ook een eigunhandig schrijven van den keizer van China mede. SI* AA JE. Berichten uit Havanna aan de N.-Y. Herald melden dat de rebellen een Spaansche afdeeling onder generaal Olivera bij Campana in een hinderlaag'hebben gelokt en verslagen. De Spanjaarden moeten zware verliezen hebben geleden. Ook te Marocco is het weder onrustig. De Moren in de omstreken van Melila hebben een aanval gedaan op de Spaansche soldaten en twee hunner gewond. De gouverneur van Melila heeft van de Marokkaansche auto riteiten de bestraffing der schuldigen verlangd. De mi nister van oorlog heeft den gouverneur last gegeven, een krachtige houding te blijven aannemen, totdat de schul digen gestraft zijn. TRAAS VA AI.. De vier aanvoerders van het Johan- nesbnrger Reform Committee die bekend hadden schuldig te zijn aan hoog verraad en die door Engelsche vrij buiters te hulp te roepen den dood van burgers der Republiek veroorzaakt hebben zijn ter dood veroordeeld. Iu een onderhoud met Renter's agent zeide president Kiuger, dat hij met ernst de ontwikkeling der gebeurte nissen gadeslaat. Hij vertrouwtdat Johannisburg kalm de beslissing der regeering zal afwachten. Het gewezen vonnis moet Donderdag onderworpen worden aan het Uitvoerend Bewind dat de zaak onmiddellijk in behan deling zal nemen. VEREEAIUOE ITATMA. Volgens een bericht uit Washington is aan lord Salisbury officieel konnis gegevendat de conclusiën van de commissie voor de Venezuelaansche grensquaestie waarschijnlijk zeer ongun stig zullen luiden voor Engeland. Men veronderstelt, dat dit gedaan is om den Britschen premier meer verzoenings gezind te stemmen. De commissie zal waarschijnlijk met het indienen van haar rapport wachten tot dat president Cleveland den wensch uitdrukt, dat de arbeid tot een einde gebracht wordt. ZIIID-AI'RIHA. De post uit het Zuiden is te Luluwuyo aangekomen met wapen- en krijgsvoorraad. De Matabelen rukken op uit de Matoppoheuvels, met het doel Buluwayo geneel in te sluiten. De Engelsche strijd macht bewaakt de telegraaflijn en den weg naar Tali. Belastingen. Door den directeur der directe belastingen is de heer J. G. ten Bokkel adjunct-controleur der directe belastingen te Haarlem belast voor dit jaar met de schatting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen en de regeling van den aanvang van termijnen voor den vrijdom van grondbelastingen in de gemeeenten Akersloot, Oterleek,^ Öchermerhorn, Zuid- 'en Noord-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2