bukijEklijke stau. Ingezonden Stukken. ilarkt- en Beursberichten. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. chermer, Assendelft, Beverwijk, Heemskerk, Koog aan e Zaan, Krommenie, Oostzaan, Uitgeest, Velsen, West- zaan, Wormerveer, Zaandam, Zaandijk, Anna Paulowna Barsingerhorn, Callantsoog, Helder, Nieuwe Niedorp! Oude Niedorp, Petten, Texel, Wieringen, Wieringerwaard, Winkel, Zype en Haarlemmermeer. T Anna Paulowna. Tot gemeente-geneesheer alhier is benoemd de heer Oostra van Deventer, arts. Nijmegen. De aanvoer van boter en eieren op de weekmarkt was den 28 zoo groot, dat de oudste ge trouwe marktbezoekers zich niet konden herinneren al daar ooit zoo iets te hebben aanschouwd. Do beste boter liep dan ook terug tot den ongekend lagen prjjs van slechts 35 cents per 1/i kilo, terwijl de mooiste groote eieren voor 2 cents moeilijk of geen koopers konden vinden, zoodat er vele honderden stuks onverkocht van de markt door de boeren of boerinnen huiswaarts werden meegenomen. I ik. Tot gemeente-geneesheer alhier is benoemd de heer F. W. Wüthrichofficier van gezondheid op non-activiteit te Harderwijk. Zaandam. Tot lid der Provinciale Stalen van Noord-11 oil and in het district Zaandam (vacature wijlen D. H. Zwaardemaker), is met 537 van de 992 geldige stemmen gekozen de heer Mr. H. J. C. van Tienen, burgemeester van Zaandam. De Heer P. Latenstein, wethouder aldaar, verkreeg 433 emmen. Purmerend. Bedankt voor het beroep van pre- I dikant bij de ger. kerk alhier, door ds. van der Brink te Rinsumageest. Hec bonwen van een heerenhuis voor den uotaris D. G. van Os, alhier, werd gegund aan den aannemer J. Plas, alhier voor zijne laagste inschrijvingssom van 9386. De heer J. Worp, secretaris dezer gemeente hoopt 10 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne werkzaamheden in de gemeente-administratie aanving. Ter vergadering van de afd. Pnrmerend van »hot Witte Kruis ouder leiding van den heer J. Westerman Holsteijn bleek, dat in het afgeloopen jaar 60 personen van het magazijn gebruik hadden gemaakt en 2 personen naar Heide-heuvol tot herstel van gezondhoid waren ge zonden. De ontvangsten bedroegen 517, uitgaven ƒ208,6/, alzoo het saldo f 308,33. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren B. Jelgersma, L. Switzer en J. O. van de Poll. Be koninginnen op reis. De Koningin en de Koningin-Regentes zijn in goeden welstand en bij mooi wéér te Faulenseebad (Zwitserland) aangekomen. 1 Mei-viering. Amsterdam. De 1 Meidag zal door verschillende werkliedenvereenigingen hier ter stede gevierd worden met het honden van middagbijeeukomsten en een avond vergadering in het Paleis voor Volksvlijt. Er zal bovendien op dien dag een kinderfeest zijn. De burgemeester heeft een door dertig vereenigingen gedaan verzoek om dien dag een optocht mot muziek, fakkellicht en banieren te houden, van de hand gewezen, omdat het honden van een optocht van zoodanigon aard omvang als bedoeld wordt, in strijd zou zijj met de angen van vrij verkeer en met de eischen der open »re orde. Hoepok-Inenting. Op 14 Mei zal het 100 jaren geleden zijn, dat Jenner het eerste kind met vaccinelymphe inentte. Het^ wetenschappelijk Berlijn heeft besloten dat tijdstip plechtig te herdenken on heelt daarvoor een feestcomité uit zijn midden aangewezen. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft voor dat doel op 15 Mei het raadhuis be schikbaar gesteld. Uitnoodigingeu tot bet bijwonen dezer plechtigheid mlleD aan de eerste rijks- en gemeenteautoriteiten op wetenschappelijk gebied en aan de geneeskundige eollegiën ie Daitschland worden gezonden, terwijl ook buitenlandsche lepntatiën worden verwacht. Gelijktijdig zal te Berlijn eene tentoonstelling geopend worden van alles wat op Jenner en zjjne zegenrijke ont- lekking betrekking heelt. Veeuitvoer. Van 18 tot 26 April werden uit Nederland laDgs it grensstation Rozendaal naar het bnitenland verzonden 11 waggons vee, waarvan 154 bestemd waren voor dgië en 30 voor Frankrijk. Belastingbiljetten. Door den commissaris der Koningin in Noordholland bepaald, dat met de beschrijving voor de belasting !P bedrijis- en andere inkomsten, over het dienstjaar 1896/97, in al de gemeenten der provincie een aanvang öl worden gemaakt op 4 Mei 1896 en dat de regeÜDg te aanslagen voor dit jaar moet zijn ten einde gebracht 'oor de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Helder op ïl October 1896 n voor de overige gemeenten der provincie op 1 October 1896. De commissaris der koningin in Noordholland heeft hepaald, dat met de uitreiking der beschrijving voor de personeele belasting, dienst 1896/7, in alle gemeenten der Provincie een aanvang zal wordeu gemaakt 4 Mei 1896 inet het weder ophalen 18 Mei 1896. Dc werkstaking te Maastricht. De werkstaking der glasslijpers te Maastricht, die «Mis volle vier weken duurt, heeft nu, volgens De Tijd", *o meer ernstig aanzien verkregen. Zeven stakers 'ebben voor goed het werk hervat en zich afgescheiden f" de Glasblazersvereeniging. De overigen hebben een iftuwe circulaire verspreid waarin zij verklaren in de kking te zullen volharden zoolang de patroon weigert, rt bestuur weer in 't werk te nemen. De socialisten P ijverig in de weör om de stakers tot verzet aan te PWou terwijl het Nationaal Arbeiders-Secretariaat en 8 Diamantbewerkersbond geldelijken steun hebben toe- Konden. De toestand is zeer ernstig, daar ook de patroon 'fh&aldelijk heeft te kennen gegeven het bestuur in ko geval tot het werk toe to zullen laten. Toch •'wacht men binnen enkele dagen eene beslissing, juist telat de toestand zoo gespannen is. Texel. Lang heeft de visschersvloot met allerlei •spoed gestreden en bleef de vischvangst zeer gering. Wnkkig ging het in de afgeloopen week iets boter en !r(i er van j 70 tot J 100 besomd door de Noordzee- "tthers. Met de garualenvisscberij ging hetwat de ">gst betreftook goed doch de uitkomst was nadeelig •gons den geringeu prijs der garnalen in het buitenland. Sommige visschers moesten op eiken verzonden mand garnalen nog 55 ets. bij betalen. Door vele zeelieden alhier werden in den morgen van den 27 zulke sterke bijzonnen ten oosten on ten zniden van de zon gezien, als hoogst zelden werden waargenomen. De zon was omgeven door een boog, die stork naar een regenboog geleek. In het noorden was de lucht licht bewolkt en daar werden de bijzonnen weerkaatst, evenals in een spiegel. Menschendie langer dan dertig jaren ter zee hadden gevaren verklaarden znlk een luchtverschijnsel nog nooit te hebben aanschouwd. _7 Te Noordelijk Haarlemmermeer en Bever wijk zijn afdeelingen opgericht van den Nederlandschen Boerenbond. Uit Amersfoort wordt gemeld Op dit oogeublik zijn er vier vacatures in den gemeenteraad tengevolge van het bedanken van Raadsleden ook omdat vele door kiesverenigingen gestelden de candidatunr weigerden. Thans verscheen in een der plaatselijke bladen de vol gende advertentie Sollicitanten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad worden verzocht zich direct aan te melden bij besturen der kiesverenigingen. Op innige dankbaarheid van bestuursledenalsmede van de kiezers, kan men staat maken terwijl de verzekering gegeven wordt dat een benoeming tot Gemeenteraadslid bij de heerschende scbaarschte zeer zeker zal volgen.'' Twee jaar geleden zonden de landbouwers te Ro- senburgaan H.M. de Koningin een adres, met verzoek, om bij de verpachting der graslanden van het Kroon domein de gebruikelijke 10 pet. onkosten te laten vallen. Dit verzoek werd afgewezen. Toen na verleden week de rentmeester de gewone verpachting houden zou werd hem namens do gegadigden medegedeelddat niémand een bod zon doen wanneer de genoemde 10 pet. er niet afgelaten werd. De rentmeester wilde hier niet van weten en de pachters hielden hnn woord. Slechts één deed een bod, maar toen trokken de borgen van dezen man zich terng. De rentmeester kon dus H. M. de Ko ningin berichten dat de verpachting mislukt was en alleen zal kunnen plaats hebben wanneer aan het ver langen der boeren wordt toegegeven. Heil00. Bij de den 26 gehouden tentoonstelling van afgesneden bloemen in de warande tegenover en behoorende bij het koffiehuis »de Rustende Jager", werd weder veel belangstelling ondervonden, üok uit Alkmaar kwamen vele bezoekers. Dooi de jurybestaande uit de boeren P. de Jager, P. J. Kops, N. Apeldoorn, G. Olgeis, A. Klaasen en G. van Steeg, werden de vol gende prijzen toegekend 3 soorten enkele tnlpen Jb. van Steeg leH. Stooker 2e G. Olgers 3e. 6 soorten enkele tnlpen H. Stooker Ie P. Hartland 3e (2e prijs niet toegekend). 12 soorten enkele tnlpen N. van Breemen le G, Olgers 2e G. Jongejau 3e. 24 soorten enkele tulpen P. de Jager leP. J. Kods 2e N. Bakker Sr. 3e. 3 soorten dubbele tulpen: J. van Steeg le. J. Ivantrh 2e H. Stooker 3e. 6 soorten dubbele tulpen P. J. Kops le P. Vos 2e H. Stooker 3o. 12 soorten dnbbole tulpen P. de Jager le(2e en 3e prijs niet toegekend). Voor enkele hyacinthen werden geen prijzen toegekend. 3 soorten dubbele hyacinthen P. J. Kops le (2e en 3e prijs niet toegekend). Verzameling enkele en dubbele hyacinthen: P. de Jager le. 3 soorten enkele kroon-imperialen J. H. van Straaten le. Verzameling van 12 soorten narcissen: P. de Jager le. Schoonste versieringenP. de Jager leH. Stooker 2e A. Klaasen 3e. Schoonste kinder-bonqnettenP. J. Kops leP. en O. do Jager 2e, Jb. Dekker 3e, T. Schellinger P. Kops en G. Olgers bestuursprijs. Mldden-Beeinster, Op den beschrijvingsbrief voor de 52ste algemeene vergadering der gewestelijke vereeniging Noordbolland van het Nederl, Onderw. Ge nootschap, te honden op 23 Mei in »het Heerenhuis" alhier, komen buiten de gewone punten van behandeling de volgende buitengewone voor inleiding van den heer Th. M. Ketelaar van Amsterdam over »de zelfstan- d.gheid van den klasse-onderwijzer"; lezing van den heer P. Hoogstraten te Beemster over »Genieten"; inleiding van den heer K. üoornbosch van Amsterdam, over het stelondorwijs op de volksschool". De werkzaamheden zullen worden afgewisseld met het voordragen van eenige zangnummers door den heer J. R. van Arnhem van Alkmaar met piano-accompagnement van den' heer G. 0. Dekker van Beemster. Het geheel belooft den oudei wijzer eene hoogst nnttige en aangename ver gadering. ïxvtcdijli. Bij de den 28 gehouden verkiozing voor een lid van den gemeenteraad werden van de 134 stemmen 52 uitgebracht, waarvan 2 van onwaarde. Hier van bekwamen de navolgende hoereu het achter hunne namen gestelde aantal stemmen P. Kramer 15, P Geus Jz 13, H. Kramer 9 J. Schipper 9, J. Stam Jbz. 2, P. Heeman en J Helder ieder 1 stem. Er moet das heistemming plaats hebben tusscheu de heeren P. Kra mer en P. Geus Jz. Busllchting Postkantoor. Met 1 Mei komt eenige wijziging in de tijdstippen van de lichting der brievenbussen. Wij verwijzen daartoe naar de aankondiging van den postdirecteur aan het hoofd van ons blad. Diegenen onzer lezers die de onlangs door ons ver strekte postdienstregeling gebrniken zullen goed doen deze wijziging daarop aan te brengen. Hondsbossche. W oensdagden 29 werd benoemd tot secret iris- penningmeester van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Dninen tot Petten, de heer W. Teengs, te ieringerwaard. In diezelfde vergadering werd voor hoogheemraad eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren: J. Meijne jhr. G. S. Boreel en mr. J. P. Kraakman. Landbouwcuraug. Woensdag, den 29, had de laatste les plaats van den wiuter-landbouweursns in het afgeloopen seisoen ge- honden onder leiding van de heeren J. Eits en J.°K. W estenbrink. Zij werd o a. bijgewoond door den heer dr. lv. H. M. van der Zande, directeur van 's rijks land bouwproefstation te Hoorn, van rijkswege tijdelijk beiast met het toezicht over deze cursussen in Noordholland. Door de welwillendheid van het bestuur dezer gemeente werd een lokaal van de 2e openbare tusschenschool voor den cursus beschikbaar gesteld. Het tweede leerjaar vangt 15 September 1896 aan, wanneer ook weder nieuwe leerlingen worden aangenomen. Ongeval. De opperman D. N. had den 30 het ongeluk van een ladder bij een in aanbouw zijnd huis aan den Nieuw- landersingel te vallen met het gevolg dat hij onmidde- lpk oen lijk was. Hij was weduwnaar en laat geen kin deren na. Uitreiking getuigschriften. Het bewijs, dat de leerlingen een volledig gebrnik gemaakt hebben^ van net onderwijs aan de openbare lagere scholen is door burgemeester en wethouders af gegeven aan le openbare school voor onvermogenden 18 meisjes en 21 jongens. Jannetje Akerboom, Anna Petronella Biskanter, Chris tina Boldewijn, Cornelia Breek, Hermina Geertrnida Bark ank, Grietje Eriks, Elisabeth Kesselaar, Aafje Ko- mng, Anna Op 't Land, Sijtje Rike, Margaretha An- toma Roskam, Hniberta Geertrnida de Ruiter, Jansje Sokenke, Llisabeth Magdalena Klaartjo Smit, Christina Stam, Maria Alida Stnbenitsky, Antje Volkers, Neeltje Zwaan, Cornelis Appel, Willem Hendrik Bregmas, Ger- brand Lrnin, Simon Johannes Bijl, Petras Adrian as Fransen, AJbertus Godijn, Egbertus Hendrikns Hazes, F veil Oostenrijk, Christiaan Johannes Cornelis Pieters, Martini» Schenke, Johannes Schoemaker, Willem Schut, Sjoerd van der Schnijt, Dirk Smorenberg, Pieter Ton, Meindert Lerardus Veen, Cornelis Verrij, Cornelis Vries- man, Wilhelmus Jacobns Vrijhoef, Adrianus van der Wissel, Johannes Cornelis Zandvoort. eJ TesselaarKoorn zal op 1 Mei den dag her denken dat zij sedert 25 jaren de betrekking vervult van kosteres aan do kerk der doopsgez. gemeente alhier. Multatull's Ideëen. In de laatste weken zag men in de »Nienwe Noord- Hollander nu in novellenvorm, weer een aanval op de goede werking van Mnltaluli's Ideëen. Destijds werd in do »AJkmaarsche Conrant", met aanhaling der no3. door mij aangetoond, hoe Mnltatuli o. m. aanspoort tot arbeid, tot onthouding. Men spreekt tegenwoordig van moedeloos heid, van onmatigheid en wekt op tot arbeid en onthou ding doch toöne dan ook geen vijand te ziju van wien het goede wil. Men werpe - - al is het ter wille van het gelooi geen blaam op en brenge niet In verdenking, wie met klaarheid en in schoonen vorm wijst op wat voor zedelijkheid noodig isarbeid en onthouding. Heeft de redactie van de N. N. H. lust in het strijd perk ie treden onder den naam van haren schrijver, dan verklaar ik mij dadelijk bereid onder mijn naam in het krijt met haar te treden. In onzen tijd toch, die de nei ging tot weten hooger stolt dan die tot gelooven gaat het met aan, ernstige werken als M. Ideëen te verminken en in verdenking te brengen. X. GETROUWD: 30 Apr. Dirk Kau en Jansina Cornelia Bisie OVERLEDEN 29 Apr. Dirk Ranzijn, 68 j. Grietje, d. van Weijert van Diepen en Grietje Jonker3 w. 30 April 1896. ATJEH. Een officiëel telegram luidtTjoet Toengkoep en Nja Makam zijn met hunne benden naar de 6 Moe- kims getrokken om Toekoe Oemar te steunen. Gisteren nacht is de benting van Tjoet bij Toengkoep door een detachement genomen en vermeld. Een fuselier is licht gewond. De vijand had zeven dooden. Wij maakten vijf gevangenen. J Voor het Nationaal kegel-concours met kolf- en biljartwedstrijdenuitgeschreven door de club »de Kroon' te Haarlem zijn o. a. ingeschreven voor den korpekegel wedstrijd Juniores, op 17 en 31 Mei, de clubs Concordia en Entre Nous alhier. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 urn- als volgt: den 29: 754.3; den 30: 756.1. Amsterdam 29 April. Aardappelen Friesche Franeker Jammen t 1,— a 1,80, Friesche Zaaiers f 0,69 a 0,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.80 a 2,40, dito blauwe t 1,80 a 2,50, Flakkeesche Jammen f 1,50 a 2,20 Gele dersche blauwe f 2,- a 2,25, dito Champ, f 1,-a 1,20, Pruis. Hamburgers f 2,40 a 2,50, dik, Roode t 1,50 a 0,— hransche Jammen f 0,- a 2,50, Nieuwe Malta 0 a b ct. per KG. Aanvoer 4 ladingen. Handel stil. Raapkoeken f 35 a 58 Lijnkoeken f 5,— a 9,25 va3t' Loco f 7>40> Sept./Dec. f 7,50 Rus sische f 6,95. Aangevoerd 205 vette kalveren f 0,80 a 0,60 a 0 50 per P., 109 nnchtere kalveren f 5,- a 8,-. 269 vette varkens f 0,28 a 0,32 per P. Graskalveren f 50, Haarlem 28 April. Aangevoerd 7 koeien, verk. 0, 1 170 a 140, 93 nuchtere kalveren 1 7,— a 9 40 schapen, verk. 34,f 15,- a 22,-. 13 lammeren, 1 sti'er f 60. stapels kaas, uitmakende 2502 stuks, weg. 46u6 k.G. Hoogste prijs f 22 per 50 K.G. Hoorn, 29 April. Kleine kaas f 27,50, Commissie f23,—. middelt», f Aangevoerd 172 stapels, weg. 48695 kg. ÖCHAGEN 30 April. 5 Paarden f 55 a 125, 5 stieren f 60 a 140, 130 geldekoeien f 110 a 220, 85 kalfkoeien f 150 a 210, 25 vaarzen f 60 a 100, 20 hokkelingen f 50 a 80, 50 nncht. kalveren f 7 a 21, 320 schapen f 14 a 25. 30 magere varkeus f 9 a 12,—, 33 vette varkens 32 a 85 et. per KG., 70 biggen 4,- a 7,—, boter perK., 37 a 42'/j ot., kipeieien 1 2,10 a f2,50, Eenden dito f3 1U a 3,15 p. 100.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3