f 10 werd verbocht. Ook in de omstreken van Enschede en Lonnoker werden tal van contracten afgesloten. De landbouwers besloten evenwel op advies van den heer Kriebel, inspecteur van De Veldpost te Kampen en krachtig gesteund door den heer E. Jacobs, burgemeester van Lon- ueker, het bestelde niet in ontvangst te nemen. Een maand hadden die meststoffen in de goederen loodsen der S. S. en H. IJ. S. Mg. gelegen, toen de rirma Nivette besloot der spoorwegadministratie op te dragen de meststoffen voor eiken prijs te verkoopeu. Dit had ten gevolge dat tot dusverre slechts enkele zakken zijn ver kocht en wel voor f 1,25 per zak. Buskruit. De levering van eene hoeveelheid van 10,000 KG. prismatisch buskruit is door het ministerie van Marine opgedragen aan de Gezamenlijke Buskruitmakers van Noordholland, Utrecht en Zeeland. Duitsche eskader. Naar de »N. R. Ct." verneemtzal het geheele Duitsche eskader ter reede Texel binnenvallen. Vlissiu- gen zal dus niet worden bezocht. De «König Wilhelm" maakt geen deel van het eskader uit. Daarvolgons een bestaand Koninklijk besluit, slechts drie schepen van eene vreemde natie tegelijk zich op eene Nederlandsche reede mogen vertoonen blijkt uit do vergunning om daarvan af te wijken dat het bezoek door onze Regee ring wordt gewaardeerd. Het eskader is bemand met ruim 3200 koppen, waar onder p. m. 130 officieren waarvan 2 admiraals. Daar er immer eene goede verstandhouding bestaat wanneer Duitsche en Nederlandsche schepen elkaar ont moeten en do ontvangst te Kiel nog versch in het ge heugen ligt, is men bezig met de toebereidselen om deze waardig Te reciproceeren. De herinnering aan de hulde door den Duitschen Keizer in 1890 aan de nagedachtenis van onzen de Ruijter gebrachtis daartoe eene aanlei ding te meer. De meeste onzer in dienst zijnde schepen zijn met het oog op de komst van het eskader te Nieuwediep aanwezig. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat het duitsche es kader den 28 omstreeks half zes, ter reede is aangekomen Amsterdam. De burgemeester heeft tor kennis van de ingezetenen gebrachtdat H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes hom verzocht hebben bij de burgerij de tolk te willen zijn van Hr. Ms. diep gevoelde erkentelijkheid voor de vele en velerlei blijken van gehechtheid en voor de warme ontvangst, door Hare Majesteiten ook thans weder bij haar bezoek aan de hoofd stad ontvangen. Hij bericht verderdat hem namens H. M. de Koningin eene som van twee duizend gulden is ter hand gesteld ten behoeve van de algemeene armen dezer gemeente. Ateuwer-Amstel. De gemeenteraad alhier hield den 28 zijn laatste vergadering, vóór de vereeniging met Amsterdam in het Raadhuis aan den Amstel. Deze laatste zitting ging met eenigeplechtigheid gepaard. Een groot aantal belangstellenden waarvan sommige in officieel gewaad met witte das en handschoenen, vulde het gebouw. De publieke tribune was geheel bezet en ook een aantal andere vertrekken van het Raadhuis was gevuld met belangstellenden onder wie vele dames. Beneden in de vestibule stonden de politieagenten in zondagstenue opgesteld. Amateur-photografen en teeke naars bevonden zich op de publieke tribune, om deze voor de gemeente Nieuwer-Amstel historische Raadsver gadering in beeld te vereeuwigen. Na afloop van de vergadering werden aan den burge meester, den heer van Son, verschillende geschenken tot aandenken aangeboden. Uit naam van velen ingezetenen van het noordelijk (geannexeerde) deol werd hem vereerd een groote spie gel een leunstoeleen couvert tafelzilver en de teekening van een boekenkast die nog in bewerking is. Op alle deze voorwerpen prijkt of zal prijken het gemeente wapen van Nieuwer-Amstel. Aan mevrouw van Son zal mede een couvert tafelzilver worden aangeboden. Bij deze geschenken zijn gevoegd een album met de namen der gevers. Het personeel van de H. B. School voegde aan het reeds genoemde een fraaie pendule met coupos toe ter wijl het politie-personeel de portretten van den commis saris van de inspecteurs en van de agenten in een fraaie groep verzameld en in een sierlijke lijst gevat aanbood. Een 13jarige knaap in den Middelpolder als wissel wachter dienstdoende bij een hulpspoor voor een zand- trein geraakte mot den voet tusschen een rail sloeg voorover en werd door den trein overreden waardoor hij onmiddellijk dood was. Dordrecht. Alhier zal een landbouw-winterschool gevestigd wordenwaardoor Dordrecht de zetel wordt van den landbouwleeraar voor Zuidholland. Hoorn. Tot belastinginspecteur te Hilversum is benoemd A. E. E. A. baron van Ittersnm thans alhier en is tijdelijk belast met het waarnemen van de betrek king van inspecteur alhier Jlir. W. C. de Jonge, adjunct inspecteur te Nieuwer-Amstel. Harderwijk. Als gevolg der gebeurtenissen op A t j e h heersent sedert de laatste dagen bij het koloniaal werfdepotten gevolge der grooter wordende werving bijzondere drukte. Bijna elke trein brengt militairen van het legor hier te lande aan die met eene vrijwillige verbintenis bij het Indische leger overgaan of die daarbij voor den tijd van 2 jaren gedetacheerd worden. Er zijn dagen dat er 40 h 50 man aankomen, en vóór dat deze personen in hunne positie als militair voor he Indische leger gebracht en geheel gereed zijn om naa Indie te vertrekken wordt zeer veel van de officierenr onder-officieren en korporaals behoorende tot het vaste, kader gevorderd. De commissie te Breda gevormd tot het plaatsen van een borstbeeld van den op Lombok gesneuvelden generaal-majoor van Hamin den gevel van hot huis alwaar hij geboren werd ontviug namens HH. MM. de Koninginnen oen vorstelijke gift. Door het departement van marine is gecontracteerd met firma Fried. Krupp te Essen voor de levering van granaten schokbuizen en verder artillerie materieel tot oen bedrag van ca. f 35000. Zaandam. Burgemeester en Wethouders hebben bij dsn gemeenteraad aanhangig gemaakt een voorstel tot uitdieping van Zijkanaal G en de ligplaats voor zeesche pen tot 9 M. A. P. De gemeente-architect raamt de kosten globaal op f 73,680 voor het verwerken van 184,200 M3 grond a f 0,40. Sloten. Met het droogmaken van den uitge veenden Akerpolder onder deze gemeente wil bet maar niet meeloopenin de laatste 4 a 5 weken heeft de machine wegens defect aan de vlampijpen niet kunnen werkenwaardoor de hoop van de eigenaars van den ondergrond om dat jaar nog te kunnen zaaien is ver vlogen ook de droogveeners hebben door het water veel schadedaar zij niet kunnen doorwerken. Broek In Waterland. Kerkmeesters der Neder duitsch Hervormde gomeente alhier hebben besloten de kerk zooveel mogelijk in zijn onden toestand te herstellen. Het is nl. gebleken dat de sokkels der pilaren omkleed zijn met eikenhout en dat de meeste planken van het zelfde hout zijn vervaardigd, Twee pilaren zijn reeds van den verflaag ontdaanwaaronder wie wdet hoe lang hot fraaie snijwerk verborgen is geweest. Te Goudswaard is een proef genomen om door eene duif kipeieren te laten uitbroeden, welke proef met gun stig gevolg is bekroond geworden. E'nkhuizen. Den 25 werd door 30 vaartuigen hier van 100 tot 5000 stuks ansjovis per vaartuig aan gebracht. Een vaartuig kwam binnen met 16000 stuks ansjovis, zijnde de vangst van "2 dagen. Beeneter. Benoemd tot kaasfabrikant in de Noord-Beemster de heer 0. Mosk te Schagerbrug. Warder. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer Jb. Hopsen. Rotterdam. Alhier heeft zich eene commissie gevormd met den burgemeester als eere-voorzitter om een gedenkteeken van Maarten Harpertsz. Tromp op te richten. Krimpen. Bij het te water laten van een kolossaal Rijnschip groot 1000 lastaan de werf „de Hoop", te Krimpen a;d IJsel', brak het gevaarte in zijn snelle vaart niet alleen een zwaren keerkabel midden door maar rukte tevens de zware palen uit den grond waaraan een tweede als voorzorgsmaatregel was verbonden. Dientengevolge ploegde het vaartuig met het vooruit staande roer aan den overkant twee meter diep door een bazaltmuur heen tot in de flesschenloods der Zuid- hollandsche Glasblazerij. Gelukkig hoeft niemand bij dit ongeval eenig letsel gekregen. Osdorp. In eene den 22 te Osdorp gehoudon vergadering van Ingelanden van den Osdorper bovenpol- der is met nagenoeg eenparige stemmen besloten con cessie aan te vragen tot vervening. Ter voorbereiding van het een en ander is eene commissie van vijf leden benoemd, bestaande uit de heeren jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lid der Tweede Kamer 0. W. A. M. Groskamp burgemeester van Sloten H. F. van Broemen vervener te Amsterdam M. Ackermann, ver- vener te Lutkemeerpolder en J. van der Laase secretaris penningmeester van genoemden polder te Osdorp. De I.utine. Het onderzoek wordt thans op een ander gedeelte van het wrak der Lutine voortgezetgroote hoeveelheden kogels, koper enz. zijn opgehaald. Op sommige der ge vonden voorwerpen ziet men nog duidelijk het merk van het wrak Feesten te Berlijn. Bij de feesten, waarmee men den 11 Mei te Berlijn den 25en gedenkdag van het sluiten van den vrede van Frankfort wil vieren, zal een optocht van oudstrijders uit den Fransch-Duitschen oorlog gehouden worden, waaraan ongeveer 20,000 veteranen uit alle oorden des lands zullen deelnemen. Voor Wielrijders. «Sport im Bild" geeft aan wielrijders een goeden wenk, waardoor zij zich zelf en anderen voor ongelukken zullon behoeden alleen zij, die zonder de handen aan het stuur te honden, kunnen rijden, zijn zeker genoeg op hun wiel en trappen gelijkmatig genoeg, om zich in het stadsgewoel te kunnen wagen. Maar zij moeten dat vooral niet leeren in drukke stadswijken, en als zo het kunnen, mogen ze het ook niet doen in de stad, want daar blijft het gevaarlijk. Het is slechts een proefdie men voor zich zelf moet kunnen afleggen, om het recht te hebben door straten te fietsen. In Amerika heeft zich een gezelschap van dames gevormd, die zonder geleide van heeren met hare rij wielen naar Europa zullen komen, om daar tochten te maken. De driewielers komen weer in den smaak. De prins van Wales heeft er pas twee gekocht, en zijn voor beeld wordt drnk gevolgd. De kapelaan te Overveen bezoekt, gekleed in ambts gewaad zijn parochianen per rijwiel. Olympische spelen. De prijswinner van den wedloop naar Marathon de Grieksche boer Louys, wordt nog steeds door zijn landgenooten gevierd en met geschenken overladen. Hij ontving o. a. een aardig landgoed bij het dorp Amaroussi, zijn geboorteplaats. De spoorwegmaatschappij Athene- L inrium heeft hem levenslang vrij vervoer verzekerd een kleedermaker zal hem gratis kleeden. een kapper zal hem kosteloos helpen enz. Ook zijn er dames een Amerikaansche erfdochter o. a. die dezen jonkman met een landgoed en zonder kleedermakersrekeniogen willen trouwen. Louys was bij zijn aankomst na den wedloop niet vermoeid en volstrekt niet bezweet. Hij was er zeker van, dat hij den prijs zou winnen en hij wilde zijn doel bereiken al zou de loop hem, even ais den historischen bode van Marathon, het leven kosten. Hij had dan ook don avond voor den wedloop gebiecht en gecommuniceerd. uhbhhsbhi De verbeteringendie ik in mijne wijze van werken aan' breng houdt, hij trouw bij hij schildert naar hem door mij gegeven modellen verzoekt mijwanneer ik alleen met hem ben met kinderlijke nederigheid om eenige penseelstreken die zijn arbeid kunnen verbeteren wan neer er iets ontbreekten zoo voorziet hij als kunstenaar zoo goed als het gaat in zijn onderhoudhij blijft bij mij uit oude genegenheid zooal? hij het laat voorkomen, in de werkelijkheid echter om uit inhaligheid van mijne werkplaats gebruik te makon. Als mensch is hij dan ook niet veel waardkruipende als een hond waar hij zijn voordeel zietlistigwanneer hij iets wil verkrijgen oneerlijk zooals zijn geheele volksstam, komt het bij hem bovendien op onwaarheid niet, aan en met zijne Zi geuner-slimheid weet hij die ook aan den man te brengen. Zoo heeft hij het gedaan weten te krijgen om de belang stelling te winnen van eenige invloedrijke kunstvrienden, als van den heer Windham en heeft hij u de treurigo geschiedenis van het ongeluk van zijnen zoogenaamden vader verteld, om n eene aanzienlijke som gelds afhandig te makon en zoo beproeft hij ook zich in het vertrouwen van deze mevrouw van der Vloten in te dringen die hem van morgen met den meesten spoed uit de werk plaats liet roepen. Hare goedaardigheid is voor zijne sluwheid een rijk arbeidsveldzooals ik helaas te laat ontdekte. Dit is Toldy's geschiedenis. Trek daaruit het voordeel terwille waarvan zij u verteld werd Wat gebeurd is is nu niet meer te veranderen maar beken mij één ding, waarin ik veel belang stel: was het Man rits nietdie u bij dien woekeraar brachttoen gij om geld verlegen waart Emiu knikte zwijgendeen stomme zucht ontsnapte zijne borst. «Ik vermoedde het 1 Maar hoor nu vorder ik vertel het slechts om u te doen zien hoezeer men misbruik van u heeft gemaakt. Maurits die volstrekt geen be hoefte kentin alles de zigeuner is gebleven, hij brengt zijn bespaard geld bij dezen woekeraar, die het tegen hooge rente uitleent. Hij leende u alzoo hetzelfde gtld, dat hij van u geleend had Het is een hoogsteigonaardig mensch, waarvan ik u alleen een eu ander vertel, om u verstandig te maken, want gij zijt een voortreffelijke buit voor de heb- en woekerzucht van anderen." »Doch thans het eigenljjke doel mijner komst!" ging hij na een vlnchtigen blik op Emin voort. «Gij acht u niet in staatdit meisje gelukkig te maken dat u ik zag het bij de eerste ontmoeting in de werkplaats oprecht en innig in de eerste opwelling van een edel vrouwenhart bemint. De heer Windham haar voogd die als alle Amerikanen den zelfmoord veracht en nog meer dus den zelfmoordenaarvatte uwe daad op als eene stilzwijgende bekentenis en hij rekent n dat hoog aan hij zelf verklaarde mij dat hij u daarna had ge zegd «verlos Esther van n wanneer gij niet eens het vertrouwen in u zolf hebt, om harer waardig te kunnen worden." >Het ging hom te meer aan het hart, omdat hij zelf slechts ongaarne bet gevoel van welwillendheid opgeeft, dat hij steeds voor u heeft gekoesterd doch hij komt tot hot inzichtdat hij zich in u bedrogen heeft. Nu is het aan te nemen," ging Sebald na een zijdelingschen blik op Emiu's houding, voort, «dat in de tien gevallen de mensch vijfmaal het product zijner opvoeding is, want de natuur heeft zooveel verscheidenheid en zooveol tegenstrijdigs in ons gelegd, dat de opvoeding eene opwekking, eene ver sterking van het goede in ons moet bewerken, tegenover het kwade dat ook des menscben deel is. Evenzeer is het niet tegen te spreken, dat door deze, noemen wij het maar, «dressuur" bij onze tegenwoordige, moeielijke maatschappelijke vooruitzichten de zenuw van het ver krijgen en behouden gewekt of aangekweekt moet wor den, wanneer zij voorhanden is. Ik wijs altijd weder op onzen Maurits, op wien do deugd of ondeugd van zijn stam is overgegaan hij is als een van nature reeds gedresseerde jachthond, die alles aanbrengt, wat hij machtig kan worden, doch uitsluitend voor zich zeiven, en ais zoodanig is hij dikwijls driest, zelfs vermetel, dat wil zeggen, als hij het zonder gevaar kan zijn. Hij heeft als kind reeds geleerd, op do zwerftochten, onder de oogen der veldwachters, de knollen uit het veld te stelen en het jonge haasje te verworgen in de koolbladeren in den tuin langs den weg en wanneer hij thans een in lompen gekleeden Zigeuner-jongen op een schurftigen ezel schildert, dan schildert hij, bewust of onbewust, zijn eigen toenmalig portrethij heeft daardoor bij het pu bliek den naam gekregendaarin specialiteit te zijn. Let eens op de Zigenners, die wij schilderen zij hebben geene knollen en hoenders gestolen zooals de zijne, al bezitten zij uit het oogpunt van kunst ook hondord maal meer waarde. Wat verder voornamelijk zijne kracht is, dat zijn de Zigeuner-vrouwen, die hij in hare duivelscbe schoonheid en hare onreinheid op zulk eene realistische wijze weet weêrtegeven. Dit komt wel daaruit voort, dat hij zelf ten aanzien van de vrouwen een eigenaardig standpunt inneemthij heeft wel is waar bij haar weinig goluk hij deed in die richting reeds menige onaangename ondervinding op hoewel hem dat in geen enkel opzicht ooit ontmoedigde. «Gij moet mij nu niet verkeerd verstaan ten aanzien van hetgeen ik u van dezen man vertelde, beroep ik mij op de woorden van Fredorik den Groote met be trekking tot zijnen vriend Voltaire. Ook die strekken ten bewijze, dat men vaak voortreffelijke zaken van een booswicht leeren kan. Maurits werkt met ellendige en slechte hulpmiddelen. Als gij nu met uwe benijdenswaardige eigenschappen, n gelijke moeite wildet geven, dan zou n alles in overvloed ten deel vallen. Eenmaal zoover ech ter, moet gij ook trachten het vast te honden in één woord gij moot leeren verdienen, niet slechts om te leven, ook om het verdiende naar waarde te leeren schatten, gij moet leeren geld te ontvangen, voldoende voor iemand, die in het uitgeven een buitengewoon talent bezit. «Maar, helaas, in dit opzicht zijt gij nog als het ruwe erts, dat eerst in de oven moot, om gezuiverd te wor den. Vóór alles is echter één ding noodzakelijk. Bewaart uwe geestkrachtzonder dat zijt gij geheel verloren. Ik ben hier gekomen uit eigen beweging gij kunt dat gerust aanuemen om zeer ernstig met u te spreken." Wordt vervolgd. Drukkerij Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6