De Chartered Gom». Gilda Schwanhof. No. 54. Eersteb,ad Acht en Negentigste Jaargang. 1896. Z ONDAG 3 MEI. FEUILLETON. Buitenland. Geschiedenis Yan een vrouwenhart, MAMA AltSCHE CMKAYI. Deze Courant wordt Uinsdag-, «onderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers'5 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnui icr s 3 29 October 1889in het 53e jaar harer regeering behaagde het aan Hare Britsche Majesteit koningin en keizerin Victoria, in overweging te nemen, een verzoek schrift tot haar gericht, door den Hertog van Abercorn, Ridder van de Bath-ordedoor den Hertog of Fife Ridder van de Eousebanddoor Cecil John Rhodes lid van het uitvoerend bewind en van het parlement der Kaapkolonieen door twee mindere grootheden Alfred Beit en George Cawston. Requestranten gaven onder meer te kennen dat zij zich vereenigd hadden tot oprichting eener handelsmaat schappij die meer in 't bijzonder haar werkkring zou vinden in de landen ten noorden van Bechuanaland en ten oosten begrensd door de Portugeesche bezittingen in Afrika(overigens vermeden zij voorzichtig de grenzen aan te geven)dat zij reeds van de ingezetenen dier landen hadden verkregen verschillende concessiesdat zij van plan waren die concessies ten uitvoer te brengen, den handel in die streken te bevorderen, daar be-chaving te brengeneen goed bestuur te vestigen den verkoop van sterken drank aan inboorlingen tegen te gaan de slavernij te beletten en de landverhuizing uit Europa aan te moedigen. Om de bereiking van dit doel gemakkelijker te maken, verzochten zij de hooge bescherming der koningin van Engeland, in den vorm van een octrooi, een charter. Als zulke hoog geplaatste personen iets eerbiediglijk vragenvalt het zeker dubbel moeielijk te weigeren vooral wanneer de uitbreiding van macht en invloed van het Britsche Rijk op den voorgrond staat. De British South Africa Company, die aan onze vroegere Oost-Indische Compagnie herinnertverkreeg dan ook een charterwaarbij uitgebreide bevoegdheden werden toegekend. Zij ontving het recht in bezit te nemen een gebied ongeveer evengroot als Frankrijk en Duitschland te zamen; in dit gebied is zij volgens hare statuten (goedgekeurd 30 Januari 1891) bevoegd een bestuur aan te stellen belastingen en invoerrechten te helfan geld te leenen t munten te slaan, postzegels uit te geven, spoorwegen en telegrafen aan te leggen en allerlei mijn-concessies te verleenen en een leger te vormen onder den naam van politie. Uitbreiding van Engelands invloed stond zooals ge' zegd is, bovenaan in het program. De Hertog of Fife kleinzoon der koningindie aan geen enkele handelson 32) van HANS WACHENHUSEN. »Hier te Berlijn is het voor u een »homme a la mer", natuurlijk niet mogelijk, langer te verblijven, hoe ongaarne ik u ook zie heengaanmen heeft u hier ver wend, vertroeteld, men zou ten slotte ook geen mede lijden met u hebben, want gij hebt u hier, vergeef mij het woord, onmogelijk gemaakt. »Ik heb u thans ook iets van mij zeiven over te geven Hij greep in zijnen borstzak, trok er een ander couvert uit en gaf het, tegelijk van zijn stoel opstaande, aan Emin over. »Gebruik dit, wanneer gij u tot ernstig willen kunt opheifen en neem de verzekering aan, dat ik voor u een vaderlijk vriend zijn en blijven zal, dat ik Hij zweeg, reikte Emin de hand, keek hem in het gelaat, dat bleek, berouwvol en smeekend tot hem opgeheven was, en verliet hem met zichtbare aandoe ning na een kort, hartelijk vaarwel. Emin stond eenige minuten zonder eenige beweging, aan een standbeeld gelijk toen eindelijk opende hij met krachtelooze hand het ongesloten couvert. Hij las met flauwe oogen, liet het op de tafel vallen, greep het andere, dat de heer Windham hem gezonden had en vond, wat hij verwachten kon, ja meer dan dat. De officier van justitie trok de strafvervolging in op grond, dat bij nader onderzoek gebleken was, dat de vader van den aangeklaagde zich reeds verbonden had, de door den zoon in zijnen naam geaccepteerden wissel te betalen. Ook dit papier ontviel aan zijne handhij zonk op een stoel neer en drukte de handen tegen het voorhoofd. »Was ik maar even vrij van al de schuld, waarvan ik mij zelf te beschuldigen hebknarste hij tnsschen de tanden, derueming als mede-bestuurder zitting had willen nemen, verklaarde in de vergadering der aandeelhouders van December 1891dat hij in dit geval eene uitzondering maakte, omdat door deze maatschappij voor de Engelsehen een gebied werd geopend, waar zij zich blijvend konden vestigen, terwijl bijna geen landstreek meer over is, zoo geschikt voor kolonisatie als deze. Hoeveel de Chartered Company voor Engeland's over wicht ook over moge hebben, goudmijnen te exploiteeren en de winsten daarvan te incasseeren, is zelfs voor voor name Engelschen niet minder aantrekkelijken het zou onbillijk zijn hiervan hun een verwijt te maken. Het kapitaal voor deze groote onderneming, door adel en bankiers begunstigd, was gemakkelijk bijeen te brengen. Voor 12 millioen gulden aan aandeelen werden geplaatst. Dit kapitaal- werd in 1893 verdubbeld en gebracht op 25 millioen gulden. En eindelijk in 1895 gelukte het de 6°/0 schuld, die tusschentjjds was aangegaan groot 2 millioen om te zetten in nieuwe aandeelen, zoodat thans het geheele kapitaal bedraagt 31 millioen gulden. Deze omzetting van schuld in aandeelen was een welge lukte speculatie, omdat de 500.000 aandeelen van 3 werden geplaatst ver boven de nominale waarde, en tegen 250 percent aan de markt kwamen. Deze cijfers nemen wij op, om te doen uitkomen, hoezeer Engeland finaneiëel bij deze onderneming is geïntresseerd. In Juli 1895 stonden de aandeelen genoteerd 900 percent, ofschoon nog geen dividend was uitgekeerden wat meer zegt, volgens verklaring van het bestuur den eersten tijd niet uitgekeerd kon worden. Het vertrouwen in het welslagen der onderneming was dan ook algemeen. En de onpartijdigheid brengt m> e om te erkennen dat veel werd gedaan. De spoorweg van Kaapstad naar de KimberW trok men door tot Ma- fekmg, waar de expeditie tegen Transvaal haar uitgangs punt vond. De telegrafische gemeenschap strekte zich uit tot Mas- honaland waarover Dr. Jameson tot administrateur was aangesteld. Steeds bedacht op territoir, groeide de Chartered Com pany in enkele jaren tijds aan tot een oppervlakte zoo groot als Frankrjjk, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië te zamen. Het arbeidsveld is dus ruim genoeg Wat nu de bestuurdersdie dus voldoende bezigheid hadden bewoog om in vollen vrede een inval in Trans vaal te wagen Het is alleen verklaarbaar, indien men aanneemt dat »En geen enkel teeken van haar, dat mij troost en moed zou kunnen schenken Wederom overviel hem dezelfde rilling. »0 de wereld is zoo koud Ik wil Esther nog eens zien Ik moet haar zien, haar om vergiffenis smee- ken, haar belovenO, ware ik toch een mensch, ge lijk de anderen Maar ik wil het beproeven Hij sprong op en legde de hand op den brief van den heer Windham. »Hier ligt de vergiffenis der wereld, de geest van mijnen arm0II yader daarboven zal mij vergeven en mijne ongelukkig0 zuster Zijn noofd zakte weder naar omlaag, maar nogmaals richtte hij zich op. Hij sloeg de handen voor hgt voorhoofd. »Esther wil ik zien zij zal mij den moed teruggeven zij zal niet weigeren, mij te ontvangen 1" Door Sebald's deelneming was er toch eenige troost in zijn gemoed gekomen. Wat deze hem van den hongaar had verteldstond hem als een beeld voor den geest het kwam voor het eerst in hem op, al was het ook een schemerend gevoel van een eigenbelangdat hij nooit gekend had het deed in hem de herinnering ontwaken aan zoo menig oogenblik waarin deze man op slechte wijze van zijne goedhartigheid misbruik gemaakt had. Maar hij vergaf hem dat alles om iemand te haten of zelfs om boos op iemand te zijn, dit deed hem zeiven verdriet. Hij wilde naar buiten, in de vrije natuur, want in dat kamertje werd het hem te benauwd. Sebald had gespro ken van medelijden. Hij wilde geen medelijden. Hij maakte zijn toilet reeds in ordemisschien ook in de gedachte, den heer Windham nog eens te ontmoeten. Er drong zich nog eene vraag aan hem opwat was hij eigenlijk, zooals hij daar stond Zijne kunstenaarsgereed schappen lagen in verwaarloosden toestand in Sebald's werkplaats. Geen enkel stuk houtskool of krijt herinnerde hem aan zijn beroepZijne collega's in de werkplaats terug te zien het was hem niet mogelijk hij gevoelde zich als een schipbreukeling, wien de golven al zijne have hadden weggeslagen en naar alle kanten.... medelijden in het beste geval 1 Hij wilde Esther nog eenmaal zien en haar op zijne knieën om vergiffenis smeeken, dat was alles, waaraan hij mocht denken. het groot succes tot nu toe behaald hun verstand be neveld heeft. Het gebeurt in 't dagelijksche leven ook wel eens, dat indien alles meeloopt, alles wordt gewaagd. Vermoedelijk gaf de omstandigheid dat bij Johannes burg rijke mijnen zijnden doorslag. Het onedele motief van den bekenden rooftocht was jjdus ook de rijke streek bij Johannesburg in bezit te nemen. Kon daar tegelijkertijd een opstand tegen het gouver nement van Transvaal bewerkt wordenin troebel water is 't goed visscheu dan kon men misschien ook het gebied der Zuid-Afrikaanscbe Republiek annexeeren. Men behoeft de engelsche geïllustreerde tijdschriften der laatste maanden slechts in te zien om te begrijpen welken indruk in Engeland de overwinning der Trans- vaalsche boeren gemaakt heeft. Een dier platen stelt Jameson's krijgsmakkers voor na de overgave wanhopend ter neer geslagen voor zich uitziendegebroken naar lichaam en geest. Het spreekt van zelfdathoewel op het oogenblik niet veel er aan te doen is de engelsche adel de neder laag niet licht vergeten zal. Toch is een omstandigheid in het voordeel van Trans vaal die nu de zaken der Chartered Company minder voor den wind gaan zich meer zal doen gelden. Het bestuur der Company is niet meer eensgezind. De hertog van Abercorn stelde in uitzicht, dat het ingenomen gebied weldra een engelsche kolonie zou worden. Cecil Rhodes daarentegen streeft naar een geheel ander doel. Hij is een voorstander van zelfstandig bestuur. Naar men beweert streeft hij er naar, president te worden van een Zuid-Afrikaanschen bondstaat. Het is onwaarschijnlijkdat de engelsche regeering daartoe zal meewerken. Vandaar dat de engelsche re geering niet vijandig tegen de Transvaal zal optreden. Want Cecil Rhodes heeft geen grooter antagonisten dan de Boeren. Dit tegenwicht weg te nemen zou gelijk staan met het bevorderen van de plannendie de partij van Rhodes koestertplannendie niet in 't belang van Engeland zijn die onafhankelijkheid beoogen. Is deze beschouwing juistdan volgt hieruitdat de zelfstandigheid van de Znid-Afrikaausche Republiek voor alsnog geen gevaar loopt en tevens dat de Chartered Company haar langsten tijd heeft gehad. KWOEIiAWW. Nog steeds is de engelsche pers in rep en roer over de vonnissen over de Johannesburgers geveld. Alle bladeu zijn het er over eensdat er geen XXI. Het afscheid van den Zigeuner. Intusschen deed Maurits Toldy eene zeer onaangename ervaring op. Toen hij des avonds in zijn verblijf terug keerde dat anders door niemand bezocht werd want zelfs de ambtenaar der belastingen kwam niet bij hem zag hij op de deur iets wits, dat hem op de trap reeds in het oog gevallen was, namelijk een papier, dat er met een speld op vastgemaakt was. Onrustig alsof hij een slecht geweten hadzag hij daar buiten reeds bij het licht van een lucifer, dat het van het gerecht afkomstig was. Met bevende hand zocht hij het sleutelgattrad binnen, stak achter zijn bedgordijn de kaars aan en kwam tot de ervaringdat het papier eene dagvaarding voor overmorgen bevatte. Hij kreeg een schok door al zijne leden hij ging op den rand van het bed zitten en bleef geruimen tijd op het papier turen. Met de politie kwam hij ongaarne in aanraking. Reeds voor acht jaren toen hjj professor Sebald hierheen was gevolgd, had deze hem dit dakkamertje in het huis van zijnen broeder bezorgd en hem gezegd, dat hij hem, als geen vaderland hebbende, bij de politie niet kon aangeven hij moest alzoo met haar niet in aanraking komen. De overheid had tot nog toe geen enkele poging gedaan, om naar hem onderzoek te doen. ThaDS had hij bij het vluchtig verhoor door den commissaris van politie zijne woning moeten noemen. De gedachte aan de politie maakte hem angstig, hij her innerde zich nog levendig de vele onaangename ontmoe tingen, welke de bende, waartoe hij behoord had, voort durend met haar had gehad. >En wanneer zij mij nu vragen wie of ik ben en van waar ik ben riep hij eindelijk opspringende, »zal ik zeggendat ik Kela ben en niet Maurits Toldy zooals ik mij in Rome genoemd heb.... Wat hebben zij dat te weten en wat willeu zij van mjj Ik heb toch al gezegd, wat ik weet Zal ik Gilda haar geld en goud terugbezorgen terwijl die lieden in het hotel reeds gezegd hebben, dat de kamer gesloten geweest is en niemand daarin gekomen is Kan

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1