Gilda Schwanhof. No. 55. Acht en Negentigste Jaargang, 1896. W OEN SHAG 6 MEI. INSCHRIJVING S€HÏÏTTEE IJ. FEUILLETON. Gevonden 17oorwerpen, B ii i t e n 1 a n d. Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnei centsprjjs per maanden voor Alkmaar f 0,SÜ; Lanco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen; Roepen bij deze ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven op alle mans personen, ingezetenen dezer gemeente, op 1°. Januari 1896 hun 25ste jaar ingetreden en alzoo de geborenen van het jaar 1871, alsmede hen, die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Ja nuari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1862 tot en met 1870, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd benevens de gepasporteerde militairendie zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet ziju afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wor dende in een der vertrekken van het Raadhuis daartoe overgegaanop Dinsdag en Donderdag van iedere weekvan des middags 12 tot des namiddags 2 uren een iegelijkzonder onderscheidof hij mocht ver- meenen al of n i e t onder de bij de wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren verplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf hou den of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende schutterij aanwezig isen bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaatzich te doen in schrijven in die gemeentewaar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden en eindelijk zijdie zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven door het plaatselijk bestuur ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden terwijl zij daaren boven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijktdat er tijdens de verzuimde inschrij ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeentedien het aangaatzich tot de inschrijving aan te melden ter voorkoming der straf bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaax, A. MACLAINE PONT. 1 Mei 1896. De Secretaris, C. D. DONATH. 32) van HANS WAOHENHUSEN. Bij het aanbreken van den dag was hij reeds op zonder eenig plan dwaalde hij in de omstreken der stad rond at een nog warm broodje dat hij bij een bakker voor de toonbank kocht en wachtte met verlangen het uur af, waarop hij professor Sebald in diens woning zou kunnen opzoeken. Langs omwegen begaf hij zich naar het gedeelte der stad, waar deze verblijf hield en Sebald hoorde met verbazing aan het ontbijt van zijnen knecht, dat Toldy hem wenschte te spreken. »Wel, wat voert n reeds zoo vroeg hier?'' riep hij den binnenkomende tegemoet met verwondering naar diens bestoven kleederen en laarzen kijkende en naar de vaalbruine tint van zijn gelaat. Maurits was weinig op zijn gemakhij haalde de dagvaarding uit den zak. »Dit kreeg ik gisteren van de politiezeide hijzonder op te zien. »Als getuige!" las de professor. »Dit kan iedereen overkomen! Weet gij dan wat?" lachte hij goedaardig. »Ik heb alles gezegd wat ik weet Maurits kwam eenigermate tot kalmte. Sebald's gelaat daarentegen nam plotseling eene ontevreden uitdrukking aan. »Gij hadt u liever niet met de zaak moeten inlaten, want mogelijk vloeien voor mij om uwentwil daaruit ook onaangenaamheden voortGij zult als getuige uwe geboorteplaats en uw middel van bestaan moeten noemen en ik, die n niet aangegeven heb Sebald krabde zich achter het oor. »Als ik maar eens naar huis ging, naar Hongarije hielp Maurits hem. »Niemand zal dan weten, dat ik Zigeuner ben." te bevragen aan het bureau van politie, des morgens van 9 tot 12 uur, n.l.een ondeistuk van een belletje een gele trekhondeen rozenkranseen zilveren oorknopje een buitenlandsch loterijbriefjeeen groen beursje met 5 centen, een gouden ouderstnkje van een oorbelletje, een zwarte zakeen duimstok, 15 echte bloedkoralen een zakmesje, een hondenhalsband een sportwagen. Alkmaar, De Commissaris van politie, 1 Mei 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr BEIiGIE. Het Meifeest in Belgie heeft aanleiding gegeven tot een incidentdat vermoedelijk gevolgen zal hebben. Te Paturages had de socialistische gemeente raad besloten het feest te openen met het luiden der klokken. De dienstdoende burgemeester begaf zich in den morgen van den eersten Mei naar de hoofdkerk om ringd door een troep opgeschoten jongens. De deken weigerde hem toegang te geven, waarop de burgemeester de kerkdeur liet inslaan. De menigte koos echter voor de geestelijkheid partij, zoodat de burgemeester het geraden achtte af te trekken. In den namiddag beproefde hij zijn krachten nog op een andere kerk maar met even ongun stig resultaat. De gouverneur van Henegouwen zond de gendarmerie om de orde te bewaren doch gaf bevel den burgemeester toe te laten wanneer hij een sleutel van de kerkdeur bezat. Deze stak in de weggedragen deur maatr toen de burgervader zich voor de kerk vertoonde had de deken den toegang reeds laten versperren. Later kwam bevel van de regeering om den burgemeester niet in de kerk toe te laten om de klokken te luiden Enkele bladen beweren dat deze lastgeving in strijd is met de wet. Vermoedelijk zal de zaak voor de rechtbank en in de Kamer verder worden uitgeplozen. Een officieel bericht uit Boma meldtdat kapitein Lothaire (die den Engelschman Stokes had laten ophan gen) is vrijgesproken. BULOAttlJE. Vorst Ferdinand heeft tijdens zijn bezoek aan Petersburg tal van Bulgaarsche ^officieren gedecoreerd die in het Russische leger dienen. De op positie in Bulgarije is over deze onderscheiding zeer ver ontwaardigd en ziet er een beleediging van het Bul gaarsche leger in. Vooral heeft het de aandacht getrok ken, dat ook de deelnemers aan den aanslag van Panniza, Koloffkoff en Bolmau zijn geridderd. De oppositiebladen vallen den vorst hierover heftig aan. DUITSCHIjAMD. Graaf Kanitz heeft een voorstel ingediend, om bij de dorde beraadslaging over de beurs wet in behandeling te komen. Dit voorsteldat van conservatieve zijde ondersteund wordtstrekt om den Rijkskanselier te verzoekenonderhandelingen aan te knoopen met de Staten waar ter beurze termijnhandel in granen en producten van de maalderij wordt gedreve ten einde dien handel op te heffen. De uitslag dier Sebald keek hem vragend aan. In den grond van zijn hart was hem dit het aangenaamst, want Maurits was hem tot lastsedert hij hem had leeren kennen op de door hem geschetste wijze en hij raakte daardoor ont slagen van zijne verantwoordelijkheid tegenover de over heid. Hij gaf hem het papier terug. Misschien is dat het verstandigst,'' zeide hij droogweg. Maurits scheen een steen van het hart te vallen. Hij greep de hand van den professor, kuste haar en putte zich uit in overdreven dankbetuigingen. Sebald weerde hem eindelijk af. »Gij hebt wel zooveel geleerd, dat gij u er door heen kunt slaan. God zij met uWanneer men mij naar u vraagt, k n ik alleen antwoorden, wat gij mij vroeger zelf verteld hebt 1" Hij reikte hem nog eens de hand, Maurits bedekte haar weder met kussen en Sebald zuchtte »een Goddanktoen hij hem zag weggaan. Nog vóór den tijd, waarop de meester gewoon was, in de werkplaats te verschijnen, was Maurits daar, om van zijne collega's afscheid te nemen. Hij deed dit met de altijd tot zijn dienst staande tranen, hun vertellende, dat de arme Ezarda, de dorpsherberg van zijnen vader, afgebrand was, dat hij er ten spoedigste heen moest, om te helpen, dat hij zou terugkeeren enz. Hij drukte ze allen met innigheid en tranen de hand en ging toen naar zijne dakkamer om zijne weinige bezittingen in een bundel bijeen te pakken en dit aan eenen winkelier toe te vertrouwen, totdat hij het morgen zou komen af halen. Niemand zag hem op dien dag meer in de stad en niemand vroeg naar hemmen geioofde, dat hij reeds op weg was naar zijne geboorteplaats Puszta. Niemand zag hem ook meer in het huis, want Maurits had nooit aan den afwezigen broeder van Sebald huur betaald en deze was ook niet van hem verlangd geworden. Wat hij Dezat, had hij den winkelier in den bundel toevertrouwd. Hij verdween alzoo uit het huis, zonder dat iemand hem miste, want zelfs de dienstmeisjes, die in de dakkamertjes sliepen, waren »dien zwarten kerel" altijd bij voorkeur uit den weg gegaan, hoe hoffelijk hij ook gewoon was ze te groeten het was haar altijd vreemd geweest, dat nooit onderhandelingen zal dan aan den Rijksdag worden medegedeeld. De ter aardebestelling van den geheimraad prof. Geffcken (wiens overlijden wij in een vorig nummer meldden) heeft Zaterdag te Miinchen plaats gehad. EGYPTE. Nabij Akashah zijn drie eskadrons Egyp tische ruiterij slaags geraakt met een afdeeling Mahdis- tische kameelrijders. De Derwisehen zijn verslagen en op de vlucht gejaagd. Hun verliezen zijn aanzienlijk. Een der onderbevelhebbers van Osman Digna, sheik Mohammed Hamid is met vijftig volgelingen naar het Egyptische leger overgeloopen. EWGEIiABfD. Nog steeds worden er door de Trans- vaalsche regeering telegrammen openbaar gemaakt, waar uit blijktdat Rhodes en ook andere hooggeplaatste Engelschen niet slechts van Jameson's plannen op de hoogte waren, maar die mede ontwierpen en beraamden. Die berichten maken in Engeland grooten indruk. De pers is overtuigd dat die bewijsstukken van groote be- teekenis zijn zelfs de >Times" is onder den indruk en slaat een veel kalmer toon aan dan men in de laatste dagen van het blad te hooren kreeg. Het blad (dat, bljj- kens telegrammen door de »Temps" gepubliceerd, ook in het complot was) zegtdat Rhodes als hij aan de be weging in Johannesburg deel had, zijn positie als eerste- minister van een naburigen Staat en als leider eener rijksonderneming heeft misbruikt en met zijne verant woordelijkheid geene rekening heeft gehouden. De Daily Chronicle" wijst er op, dat indien deze be wijsstukken echt zijn de hoofdschuldigen nog op vrije voeten zijn en dringt aan op het parlementair onderzoek, dat de heer Chamberlain heeft beloofd. Ook de »Daily News" vraagt een streng onderzoek, opdat niet Jameson de zondebok worde voor de beweging die door Rhodes is aangestookt. Lord Lochde voorganger van Robinson en thans Chamberlains rechterhand, die eveneens van medeplichtig heid beschuldigd werd, heeft getracht zich te verdedigen door de beweringdat hij slechts de noodige stappen gedaan nadqm »zoo noodig de levens van Britsche »onderdanen on hun eigendom te Johannesburg te be- »schermen." Blijkens een telegram uit Kaapstad heeft de Volks raad van den Oranje-Vrijstaat aan de regeering opge dragen den Engelschen regeeringscommissaris mede te deelen dat de Vrijstaat het uitleveringstractaat met de Chartered Company opzegt, daar hij weigert de Company verder als de regeering van een zelfstandigen staat te beschouwen. De Iersche Nationale Ligadie den 10 Februari aan president Kruger een brief had gezonden, waarin den Boeren werd geluk gewenscht met de overwinning op de bedreigers van hun onafhankelijkheid behaald heeft een schrijven van dankbetuiging teruggekregen gedag- teekend van 30 Maart en onderteekend door den onder staatssecretaris der republiek. De rechtbank van Bowstreet heeft beslist, dat Cor nelius Herz niet zal worden uitgeleverd. iemand bij hem het bed opgemaakt had en zij namen aan, dat de ratten en muizen, die des avonds afkwamen op den scherpen renk van hetgeen hij in of bij het bed geborgen had, hem tot voedsel strekten. XXII. Kela is rijk. De herfst was plotseling en geheel onverwacht met eene nachtvorst ingevallen en de morgenzon aan den helderen, blauwen hemel had met verwondering op de verwoesting in de velden en tuinen neergezien en de slap neerhangende, zwart geworden bloemen, te vergeefs weder trachten op te richten. Een scherpe oosten wind blies des namiddags over de reeds grauw gekleurde stoppels der velden de pas geopende jacht had de jagers in beweging gebracht, hunne schoten knalden over de akkers, de jachthonden sprongen met groote sprongen over de kool en de mangelwortelen, de kraaien vlogen op uit de toppen der boomen en de wind joeg aan den hemel de witte wolkjes voor zich uit, die eene kudde vliegende schapen geleken. Toldy zat op dien namiddag aan den rand van een bosch met de voeten in eene droge sloot, het hoofd, met den slappen hoed diep daarover getrokken, steunend op den kant, zoodat hemel en aarde voor hem in een scher pen hoek ineenliepeu Reeds vroeger had zijn Zigeuner bloed hem herhaaldelijk hierheen gedreven, in zijne vreugd, als hem do verkoop van eon zijner schilderijen gelukt was. Hij had reeds een aardig sommetje bijeen, niettemin kwelden hem steeds de zorgen voor de naaste toekomst, totdat hij weder een nieuw doek had opgespan nen en hij den woekeraar weer kon opzoeken. Alleen hier buiten was het hom, als behoorde ook hem alles toe en voornamelijk in den herfsttijd waande hij zich een rijk man, wanneer hij hier van zijn lievelings plekje den blik wierp over de rijke akkers en tuinen, Achter hem strekte zich een groot, dicht bosch van beokeboomen uit en voor hem had hij een prachtig ver gezicht op de stad.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1