Nederland, Te Londen is eene werkstaking in het bouwvak nitgebroken die zeer groote afmetingen dreigt aan te nemen. FRANKRIJK. De Kamer is tot 28 Mei op reces gegaan. De regeering heeft den beer Herbette, gezant bij het Duitsche hof, het grootkruis van het Legioen van Eer verleend. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen te Parijs is, voorzoover bekend, dat de meerderheid verkregen hebben in 152 hoofdplaatsen de republikeinen, in 37 de radicalen, in 11 de radicaal-socialisten, in één de rallies en in 10 de rechterzijde. 1TALIB. De collegezaal van professor Nocito to Rome is het tooneel geweest van een politieke betooging, die in een vechtpartij ontaardde. De geleerde is lid der Kamer en heeft gestemd voor de geldigverklaring der verkiezing van den afgevaardigde De Pelice. Bij zijn komst in de zaal werd hij derhalve luide toegejuicht door de sociaal-democratische studenten, terwijl de monarchistische leerlingen hevig floten en sisten. Weldra werden beide partijen handgemeen. Op bevel der regeering zijn de colleges van den hoog leeraar voorloopig gesloten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de opening der Millennium-tentoonstelling hield de keizer een rede in antwoord op de toespraak van den minister van koop handel. De tentoonstelling, zeide de keizer, zal bewijzen dat Hongarije, hetwelk 1000 jaar lang den troon en het vaderland wist te verdedigen, zich een eervolle plaats verwierf in de intellectueele wereld en de sympathie der buitenlandsche mogendheden die kostbare historische voorwerpen inzonden, en dat de Hongaren, ondanks de verdeeldheid der partijen, eensgezind zijn in trouw aan de Kroon. PERZIK. Tot opvolger van den Shah is prins Va- liahd Maczaffer Eddin Mirza geproclameerd, die reeds sedert 1858 door Rusland en Engeland als troonopvolger is erkend. In het land heerscht overal rust. Tot aan de aankomst van den nieuwen Shah neemt de grootvizier de regeering waar. SPANJE. De opstandelingen zijn verslagen te Caca- rajicara, en leden daarbij een verlies van 300 man aan dooden. In de Spaansche mijndistricten Galarta en Arboleda is een werkstaking uitgebroken. In laatstgenoemd district moest de gendarmerie op de stakers, die ongeregeldheden bedreven, vuren. TRANBVAAIi. Volgens een telegram uit Pretoria is de verbeurdverklaring van de eigendommen der leden van het Reform-Comittee opgeheven, behalve van Charles Leonard en doctor Wolff. TURKIJE. Eenige dagen geleden werd Pierre Quil- lard, hoogleeraar aan de Armenische school te Galata zonder blijkbare reden plotseling in hechtenis genomen. De Fransche regeering vroeg onmiddellijk opheldering aan de Porte waarop de Turksche minister van politie den Fransehen gezant te Constantinopel een bezoek bracht en zijn leedwezen over het gebeurde betuigdein tegen woordigheid van den heer Quillard die inmiddels reeds weder op vrije voeten was gesteld. De minister verzekerdedat de ambtenaar, die de arrestatie gelast had ontslagen en gestraft zou worden. Tegen den persoonop wiens aanwijzing de arrestatie was geschied zal een vervolging worden ingesteld. 2IITIB-AFRIKA. Een oificiëel telegram van den 3 meldt, dat de opstandelingen de nabijheid van Buluwayo verlaten in de overtuigingdat zij genoeg gevochten hebben. Zij maken zich gereed naar het noorden te ver huizen. De heropening der jacht had hem steeds herinnerd aan hetgeen hij in de stad duur moest betalen, want sluw als de jachthond, met even scherpe zintuigen be gaafd, was hij den jager gevolgd en wanneer voor dezen eene vlucht hoenders opgegaan was, had hij nauwkeurig nagegaan, wat er van den buit gevallen was en beslag gelegd op hetgeen de hond vergeten had, en wat anders des avonds zou ten deel gevallen zijn aan de boerenkin deren, die met hetzelfde doel de velden doorkruisten. Op die wijze had hij reeds sedert jaren in een deel zijner voeding voorzien hij verdiende zijn geld met het pen seel niet, om het naar de winkeliers en de restauratie houders te brengen voor hem groeide alles, wat veld- arbeiders en tuinlieden met moeite opkweekten, wat God aan struiken en boomen in en op de aarde groeien liet, en wanneer zijne jonge collega s in de koffiehuizen zaten en hun geld verteerden, verliet hij met de kleine porte feuille de stad, om practisch de natuur te beoefenen en dit deed hij met veel succes. Hij kende het geheele landschap mijlen ver om de stad evenzeer als de boeren en de kramers hem allen kenden zij noemden hem »den zwarton schilder.'' Toldy was altijd beleefd en wist zoo bij hen een wit voetje te krijgen. Hij liefkoosde de vuile kinderen, liet zich door hen de gunstigste plekken aanwijzen, onder voorwendsel dit of dat in zijn schets boek te willen teekenen of legde het er op aan, dat de landlieden hem tot een ontbijt uitnoodigden. Maurits koos gewoonlijk alleen zulke plekken, die, wat gewassen en planten betreft, het meeste voordeel aanboden in zijnen grooten zak verdwenen ongemerkt de schoonste tuinvruchten, alsmede menig haasje, en menige kwartel, die nog niet goed vliegen kon, menige patrijs kortom, het was achter zijn bedgordijn een ware provisiekamer, en wat zijne collega's in de restau raties duur moesten betalen, dat maakte hij zich zelf thuis gereed. In den winter was de oogst natuurlijk slecht maar hij deed niet zooals de meestehij zorgde in den herfst, dat hij des winters niet behoefde honger te lijden. Wat bewaard kon worden, bracht hij naar het houten dakbeschot naast zijne kamer en zoo leefde hij ook ge durende den winter, zonder bijzondere uitgaven. Wordt vervolgd. Het voornemen schijnt te bestaan om den 300jarigen gedenkdag van den tocht naar Nova-Zemltla den 20 Mei 1596 zeilden Heemskerk en Barendsz uit te vieren door het oprichten van een Willem Barendszfonds voor hulpbehoevende weduwen en weezen van verongelukte zeelieden. Wormerveer. De raad dezer gemeente heeft besloten niet in te gaan op het voorstel om in de be stekken eene bepaling op te nemen betreffende een mini mumloon aan de ambachtslieden uit te keeren. De oude Beschnitstoren alhier heeft toch nog kans be houden te blijven. De kooper zekere B., uit Haarlem, kocht den toren bij opbod voor ruim f 400 en ontving als hoogste bieder het strijkgeld. Hij behoefde geen borgen te stellen en zou betalen wanneer de afbraak begon. Doch B. moet nog komen en is in Haarlem niet bekend En zoolang hij niet komtzal de toren moeten blijven staan Men weet niet of hier sprake is van een oplichter wien 't om het strijkgeld te doen was, of van een oud liefhebber, die onbekend wenscht te blijven, alzoo den toren reddende en zelf het strijkgeld beurende. Watergang. Ook hier is eene afdeeling opgericht der Noord-Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis". Het bestuur bestdat uit de heeren dr. H. Edema van der Tnuk R. de Jong en H. C. Meewis. Het getal afdeel ingen dezer nuttige vereeniging is tot boven 50 gestegen in de provincie Noordholland. Haarlem. Den 1 herdacht de heer G. Prins adjunct-commies ter prov. griffie van Noordholland, den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst der provincie trad. Door zijne mede-ambtenaren opgewacht, werd hem door den chef in de 3e afdeeling, den heer mr. F. H. de Veije, in hartelijke woorden geluk gewenscht en hem namens de ambtenaren een aandenken aangeboden, met den wensch dat het den jubilaris gegeven mocht zijn nog vele jaren met denzelfden lust en ijver voor de provincie werk zaam te zijn. Zaandam. Door den Commissaris der Koningin is bepaald dat voor de te houden verloting, bij gelegen heid van de aanstaande tentoonstelling kunnen worden uitgegeven 30000 loten a f 1.tevens dat de verloting in September a.s. in het openbaar zal geschieden ten overstaan van een notaris. De heer P. Latenstein heeft èn als voorzitter èn als lid van het comité van de Tentoonstelling van Landbouw en Nijverheid zijn ontslag genomen. Koog aan de Zaan. Naar aanleiding van een incident in de laatste raadsvergadering alhierhebben de heeren J. Dekker Az. en P. Legnit hun mandaat ter beschikking gesteld der kiezers. De voorzitter moet volgens mededeelingeu heftig zijn uitgevaren tegen den heer Dekker, toen deze een politie-verordening een judas- evangelie noemde en daarna meteen den heer Legnit een verwijt hebben gemaakt over het uitbrengen van zijne stem tegen die verordening. Amsterdam. Den 1, 's avonds om half twaalf, brak een felle brand uit achter de Hooge Kadijk, welke zoo snel in omvang toenam dat in een ommezien een drietal' pakhuizenin lichtelaaie stonden. De groote pakhuizen en loodsen van de firma's M. Bruyne Zn., sloep- en giekmakers, en Gebr. Gomperts Bzn., grossiers in vodden brandden geheel uit De brouwerjj >de Ge kroonde Valk'' van de firma van Vollenhoven bleef ge lukkig gespaard. De firma Bruyne heeft vooral groote schade geleden want de inboedel was wel verzekerd doch ook alle mallen (modellen) voor booten zijn verbrand. Volgens het vermoeden van de brandweer zijn de groote stapels vodden die gereed lagen tot export en zoo bij uitstek geschikt zijn tot het doen ontstaan van brand, de oorsprong van het vuur geweest. Om half één kwam een detachement infanterie hulp verleenen en te één uur was men den brand meester. Ulrecht. Een pleegzuster in het Stedelijk Zie kenhuis was bezig een inhalatie-toestel in orde te maken, toen plotseling door nog onverklaarde oorzaak hare klee deren vlam vatten. In een oogenblik stond zij in lichte laaie. Op baar hulpgeroep snelde men toe, en vond haar in den meest beklagenswaardigen toestand. Men bluschte de vlammen en nu bleek het, dat het ongelukkige meisje vreeselijke brandwonden had aan armen en beenen. Hoe wel aanstonds het noodige werd gedaan om hare pijnen te verzachten en haar in het leven te behouden mocht dit echter niet baten. Na een droevig lijden bezweek zij. IJniuidcn. Nauwelijks hadden de werklieden der firma Volker en Bos vernomen, dat die heeren weder voor vijf jaren aannemers geworden waren van het bag gerwerk enz in de buitenhaven alhier of op alle sleep booten stoomhoppers en baggermolens dier firma werd de vlag geheschen. Den 1 is opgeheven het bijkantoor van de Rijkstele graaf aan de kustpost alhier. Uit Arnhem wordt gemeld dat A. van Emmenes zich daar weder bij den officier van justitie heeft aange meld om zijn tijd uit te zitten. Hij kwam ziek uit Emmerik aan. Te Londen en te Laekon bij Brussel heeft hij ook gewoond. 's-Gravenliage. Het Paleis van de Groothertogin van Saksen in het Voorhout alhier is in eigendom overgegaan aan de Koningin-Regentes. In Friesland gaat een adres aan de Tweede Kamer rond waarin wordt aangedrongen op verscherping der bepalingen ten gunste der bij de wet beschermde vogels Aan de oproeping door de Tuinbouwvereeniging te Beemster voorzitter de heer D. Dekker, om de wen- schelijkheid te bespreken tot het oprichten eener vereeni ging, welker leden hunne groenten en vruchten bij afslag op eene vaste plaats te Beemster zullen verkoopen, hadden ruim een vijftigtal tuinders gevolg gegeven. Het resultaat van de besprekingen was dat alle aanwezigen op eeu paar na, eene voorloopige vereoniging oprichtten, terwijl een voorloopig Bestuur van vijf personen werd gekozen dat een concept-reglement zal maken hetwelk in eene volgende vergadering zal worden behandeld. Spanbroek. Den 2 dezer viel de winkelier S. K., alhier, te Opmeer van zijn rijtuig tusschen de schuit van den heer Igesz en de steenen muur van de ring- slootwaarbij hij zich vrij ernstig aan het been verwondde. Na de zeeramp van 27 Maart 1.1., die van de Texelsche visschers negen levens eischte drie schui ten omwierp en vier deed strandenhoopte men op het eiland het geleden materiëel verlies, met behulp der on derlinge zeeassurantie te kunnen dekken. Nu het blijkt, dat de geraamde schade met duizenden guldens wordt overtroffen, zal een beroep worden gedaan op de alge meens liefdadigheid. Men is thans bezig eene commissie ir dit doel te vormenmet den burgemeester, jhr. Strick van Linschoten, aan het hoofd. Moge zij op haar streven veel succes hebben Ursem. Ten gevolge van de ernstige ziekte van het hoofd der school te Rustenburg, den heer J. Medem- blik, is die school reeds enkele weken gesloten geweest, doch thans is de tijdelijke waarneming opgedragen aan mej. J. M. Ph. v. d. Meulen onderwijzeres aan de open bare school alhier. Voor een zeer klein publiek deed de heer G. Vet, in de vergadering der Hollandsche maatschappij van land bouw afd. »Ürsem en omstreken", verslag van het op de onlangs te Avenhorn gehouden voorjaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier verhandelde. Om de geringe opkomst moesten ook nog een paar belangrijke voorstellen worden aangehouden, nl. het honden van eene land bon w- lezing door een bevoegde, of het aanschaffen van enkele ex. van een leesboek over landbouwzaken. Leeuwarden. Met het oog op het buitengewoon groot getal aanvragen voor inzendingen op de, in Juli alhier te houden nationale tentoonstelling van nijverheid, landbouw, veeteelt en tuinbouw, is door het uitvoerend comité besloten, een tweede hoofdgebouw op te richten, ter oppervlakte van 600 M2 en een nevengebouw van ongeveer 300 M2; eene van dubbele wanden voorziene loods zal alleen bestemd zijn voor de afdeeling »zuivel." De noodige overeenkomsten zijn reeds getroffen voor muziekuitvoeringen bij dag en bij avond, en ook voor andere feesten en vermakelijkheden. O. a. komt ook het bekende Amsterdamsche doolhof. Westerland. In de vergadering van dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van Waterland is een voorstel verworpen tot het verleenen van pensioen aan de ambtenaren. Bloten. Bij de gewone jaarlijksche grasverpach tingen hier en in de omstreken zijn dit jaar belangrijk lagere prijzen besteed. De verpachting van klaver op het door de werk verschaffing" diep gespitte land in den Lutkemeerpolder, bracht gemiddeld j 190 per H.A. op. Een perceel werd uit de hand verhuurd voor 250 per H.A. Bij den veehouder Blaauwhof in den Uitweg, alhier, is een rnnd aan miltvuur gestorven. De overblijfselen zijn volgens wettelijke voorschriften verbrand Barsingerhorn. In de maand April werd te K o 1 h o r n in de rijkspostspaarbank ingelegd f 586,75 in 80 inlagen. Drie nieuwe boekjes worden uitgegeven. Hoewel dag aan dag de netten worden uitgezet, blijft de ansjovisvangst te Kolhorn gering. De geheele aanvoer is nog te klein om do zouterijen in werking te stellen. De visch is overigens mooi van grootte en zal een hoogeren prijs maken dan die van 1895 die te groot was. Met drie zegens werd verder op geep gevischt ook deze visscherij is nog niet loonend. Wat gevangen wordt gaat direct naar Nieuwediep om daar te worden verkocht. De partijtjes zijn echter nog te klein tegen over de kosten van vervoer. Uaiigedijk. Den 2 is de laatste Langedijker kool uit Amsterdam naar het buitenland verzondenmerk waardig is daarbijdat de verzender reeds op de eerste kool, die dit jaar zal geteeld worden, d. i. over ongeveer 13 weken om zoo te zeggen beslag heeft gelegd door ze nu reeds te koop gevraagd te hebben. Aan den Lan- gedijk zijn nn nog alleen uien verkrijgbaar. Veel vraag naar het buitenland Bchijnt er niet te wezen wat door onze handelaars wordt toegeschreven aan den invoer van Egyptische, uien die weêr versch en dns beter zijn. De pogingen van de in een vorig nummer dezer courant opgenoemde heeren der commissie om hier eene afdeeling van „Het Witte Kruis" te stichten zijn met goed gevolg bekroond. Niet minder dan 147 leden traden tot de nieuwe afdeeling toe. Tot bestuursleden werden de heoreu der commissie gekozen met den heer G. W. Melchers, predikant te Zuidscharwoude, als voor zitter. Wierlngerwaard. In de den 2 gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente was afwezig de heer R. D. Kaan, met kennisgeving. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat het kohier van den hoofdelijken omslag door gede puteerde staten is goedgekeurd. Van den heer R. D. Kaan is een schrijven ingekomen, waarbjj hij wegens vertrek uit de gemeenteontslag neemt als lid van den raad. Dien heer zal schriftelijk worden medegedeelddathoewel de redenen eerbie digende, met leedwezen van dit besluit is kennis genomen, hem dank zeggende voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten bij gedeputeerde staten machtiging te vragen, tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Zijpe betreffende het schoolgaan van kinderen van hier te Ondesluis en wel in dien zindat ouders van die kinderen bij den gemeente-ontvanger alhier moeten vol doen hot te Zijpe verschuldigde schoolgeld ad 15 per kind. Wegens zijne benoeming tot secretaris-penningmeester van den Hondsbossche en Duinen tot Petten werd aan den heer W. Teengs op diens verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris tegen 1 Juni e.k. of zooveel eerder als een opvolger iD functie kan treden. De voorzitter zegt hierbij dat hot hem zeer leed doet, dat de secretaris de gemeente gaat verlaten de nieuwe betrekking welke de heer Teengs weldra zal hopen te bekleeden wordt hem echter gaarne gegund. Besloten wordt zoo spoedig mogelijk eene oproeping inde nieuws bladen te plaatsen. De vergadering werd hierna gesloteD. Zaterdag, 2 Mei, vierde de Stoom-brood-, beschuit en koekfabriek »de Ruyter'' van de firma Verkade Coinp., te Zaandam, haar 10-jarig bestaan. Begonnen met 14 man, werkt zij thans met een personeel van 84 personen, die met hun vrouwen en meisjes eerst eene comedievoorstelling in den grooten schouwburg te Am sterdam bijwoonden, terwijl daarna in het Volkspark te Zaandam het feest werd voortgezet, waarbij ook de pa troons en hunne vrouwen aanzaten. Daar bleef men nog tot laat in den nacht gezellig bijeen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2