Nederland. Aan de medeplichtigheid van Rhodes en Beit (een der directeuren der Chartered) valt niet meer te twijfelen. Volgens de laatste berichten hebben beiden hun ontslag aan de Chartered Company aangeboden de Standard" weet bovendien te melden, dat Rhodes zichzelf geheel en al ter beschikking van den heer Chamberlain heeft ge- I steld hij biedt aan afstand te doen van zijn zetel in den Privy Councilals Chamberlain dit raadzaam acht, en wil, als het wenschelijk wordt geacht, naar Engeland terugkeeren. In de zitting van 't Lagerhuis van Maandag, werden Chamberlain verscheidene vragen gesteld. Laboucbère verzocht den minister mede te deelen, wat de regeering voornemens is te doen ten opzichte van de Chartered Company, nu de medeplichtigheid van hare directeuren Rhodes en Beit aan de samenzwering is gebleken. De beantwoording dezer vraag werdop verzoek van den minister, uitgesteld tot heden, omdat hij zich nog nader op de hoogte wilde stellen, en de zaak in de kabinets raad bespreken. Labouchère liet den minister echter nog niet los. Hij had nog een andere vraag, n.l. of erin het departement van koloniën documenten waren betreffende de mededee- lingen die in 1894 plaats hadden tusschen sir Henry Loch, destijds hooge commissaris van Zuid-Afrika, en zekere uitlanders te Johannesburg over de wapenen door de uitlanders aangeschaft, en tusschen hem en president Kruger over een mogelijk optreden van de rijksregeering om de uitlanders te beschermen ingeval hun leven of eigendommen gevaar liepen. Het antwoord van den minister was, dat er in zijn departement een verslag aanwezig is van een gesprek tusschen sir Henry Loch en zekere heeren uit Johannes burg, maar in dit verslag, dat de minister aan het Huis zal voorleggen, wordt niet gerept van wapenen. Wat het tweede deel 'der vraag betreft, herhaalde hij lord Loch's verklaring, dat over het punt in quaestie nooit mededeelingen plaats hadden tusschen hem en president Kruger. Nog enkele andere vragen werden den minister gesteld naar aanleiding der cijfer-telegrammen en ten slotte werden inlichtingen gevraagd omtrent Robinson's be weerde medeplichtigheid. Chamberlain deelde daarop het telegram mede, dat sir Hercules tot zelfverdediging heeft gezonden en voegde er bijdat hij een onbeperkt vertrouwen in sir Hercules stelde. Deze verklaring trok zeer de aandacht, in ver band met de geruchten dat de hooge commissaris zou vervangen worden. In de leeskamer van het Britsche Lagerhuis is intus- schen een lijst nedergelegd van de voornaamste aandeel houders in de Chartered Company waaruit blijkt, dat in Juli 2 millioen aaDdeelen in 't bezit waren van 14781 per sonen. Ruim een vierde daarvan woonde buiten Engeland en hadden te zamen 426.000 aandeelen, en wel 450 Duit- schers met 38.370 aandeelen, 3000 Franschen met 252.437 en o. a. 256 in Afrika met 81.279 aandeelen waarvan 44.900 aan één eigenaar, den heer Siehls, behoorden. Ruim IVï millioen aandeelen waren in handen van Engelschen. De markies van Lorne, de schoonzoon van Koningin Victoria en bestuurder der Ch. Company had slechts 5 aandeelen. De grootste aandeelhouders waren verder Cecil Rhodes 51,783, Alfred Beit 25,000, baron Leopold de Rotschild 7546, L. Farqnhar 6358, do hertog van Abercorn 5419 graaf Grey 5084, lord Campton 5000 en de hertog van Fife 3835. FRAKURIJH. De gemeenteraadsverkiezingen te Parijs hebben aanleiding gegeven tot eene betooging. Den 4 kwam eene talrijke menigte bijeen voor de bureaux van de Petite République, waar op het balkon bengaalsch vuur werd afgestoken. Uit de menigte gingen de kreten »Leve de Commune! Leve de revolutie! Weg met Méline op. Dadelijk snelden een honderdtal politieagenten toe die een vuistgevecht begonnen met de schreeuwers. Wel dra kozeu dezen het hazenpad. ITALIË. Het italiaansche leger in Afrika is te Cherseberongeveer drie kwartier van Adigrataange komen. De directe verbinding met het garnizoen van Adigrat is hersteld. De commandant der vesting, majoor Prestinari, bracht generaal Baldissera een bezoek in het kamp. De Abessyniërs verontrustten het operatiecorps den geheelen dag in de flanken, zoowel tijdens den marsch als in het kamp. De vijand vertoonde zich nooit in massa, doch zwermde voortdurend om het leger heen en hield de bergtoppen Amdeila en Zeban bezet. Ras Mangasha bezette de versterkte positiesdie den omtrek van het fort Adigrat beheerschen de ontruiming van het fort wordt daardoor zeer bemoeilijkt, tenzij gene raal Baldissera er toe overgaat de Abessyniërs uit die stellingen te verdrijven. Uit het Groenboek over Abessynië blijktdat de oorlogscorrespondent van de radicale Milaneesche Secoio uit Afrika is verbannen op aanraden van Crispi, die zijn stinkt naar bosoh en woud gedreven, om nog eens te leven, zooals hij vroeger geloefd had. Hij had er nooit berouw van gehad aan de zijnen te zijn ontloopen en thans minder dan ooit, wantKéla is rijkherhaalde hij bij zich zeiven. »Kéla gaat weg, vandaag zoodra het donker geworden is, want Kéla behoeft niet meer een arme man te zijnHij nam zich alleen voor, naar de stad terug te gaan, om bij den winkelier zjjn bundeltje te halen en dan den eersten, den besten trein te nemen. De politie zou hem niet vinden en hem dus niet kunnen nithooren, hem niet behandelen, zooals zijne arme stam- genooten, die gewoonlijk door gendarmen werden wegge bracht, wanneer zij zich durfden vertoonen. Hij begreep zelf nietdat de noodzakelijkheid in hem weder de zucht tot zwerven had opgewekt; hij wist alleen dat hij in de groote wereld wilde zijn maar niet om als zigeuner overal vertrapt en verstooten te worden. Hem zweefde een prijs voor den geest, die hij zich nauwelijks durfde denken dat hem ten deel zou kunnen vallen Gilda, deze schoone vrouw, die hem haar vertrouwen geschonken had die thans weder arm was als die andere dien zij lief had Hij is verstandiger dan zij beiden Kéla is rijk dat schitterde uit zijne oogen die zich openden en sloten uit onrustige vreugde over zijn geluk en zijne plaunen. Wordt vervolgd. berichten vernederend achtte voor den stadhouder en de troepen. De correspondent moet voornemens zijn tegen Crispi een aanklacht wegens laster in te dienen. SPANJE. De vHeraldo" verneemt uit Havana, dat de opstandelingen in het midden en het oosten van Cuba zich concentreeren om Maceo te hulp te komen. De rebellen gaan voort met het verbranden der suikerriet- aanplantingen. In een groot deel van het eiland is de oogst wegens de bedreigingen der oproerlingen nog niet afgeloopen. Een Spanjaard in Peru zamelt geld in om de spaansche regeering in de gelegenheid te stellen oorlogs schepen te koopen. Op Cuba zijn twee gevechten geleverd, waarbij veertig rebellen werden gedood. TRANSVAAL. Den 4 is de zitting van den Volks raad geopend. De Temps" ontving de volgende depêche »De plechtige opening van den Volksraad had zonder eenig incident plaats. In de openingsrede werd geen ge wag gemaakt van de gevangenen, omdat dit uitsluitend een zaak is van het Uitvoerend Bewind. »Een Groenboek over de betrekkingen tusschen Enge land en de Transvaal zal weldra aan den Volksraad wor den onderworpen. »De toon der redevoering van president Kruger is zeer voorzichtig in het gedeelte dat betrekking heeft op de buitenlandsche staatkunde. De president wijst op de goede betrekkingen met de mogendheden en doet voorzien dat weldra een conferentie zal plaats hebben voor het vormen van een nauwere unie met den Oranje-Vrijstaat. En ten slotte maakt hij melding dat de onderhandelingen met Engeland voortduren over de annexatie door deze mogend heid van Oostelijk-Swaziland." Volgens de laatste berichten zijn de straffen tegen de leiders van het Reform-Committée, teruggebracht tot een geldboete zonder gevangenisstraf of verbanning. Oc Schaeh als schutter. De Daily News" brengt het volgende staaltje van den overleden Schach in herinnering. Tijdens zijn laatste bezoek in 1889 gaf lord Salisbury te zjjner eere een garden party te Hatfield en om den Schach iets bijzonders te laten zienhad men een paar kermisklanten laten komen, oen man die kurken schoot van het hoofd zijner I vrouw. De Schachziende dat het zoo gemakkelijk was, wilde het ook eens probeeren en hij greep een geladen repeteergeweer, waarvan hij den loop zoo bedenkelijk in de richting van lord Salisbury en de overige gasten hield, dat dezen haastig achter de boomen sprongen. De vrouw van den schutter wilde den Schach niet op zich laten schieten en deze gelastte toen zijn minister-president, op de plaats van de juffrouw te gaan staan. Maar lord Salis bury die medelijden had met zijn Perzischen collega, opperde daartegen bedenkingen en met een zoet lijntje wist men den potentaat het geweer te ontnemen. De Deensche landbouwers hebben de laatste jaren moeielijkheden gehad met het melken der koeien. De Deensche boeren en boerinnen deden het slecht, en geruimen tijd liet men melkmeisjes uit Zweden komen. Maar over het algemeen waren deze weinig ijverig en vertrouwbaar. Toen werden melkmachines beproefd, maar met weinig resultaat. Nu hebben verscheidene landbouwvereenigingen prijzen uitgeloofd voor de beste melkers of melksters, en hier en daar worden melkwed- strijden gehouden. Men hoopt daardoor dit handwerk, waar langzamerhand uit de hoogte op werd neergezien, weer in aanzien te brengen. Het aantal vrouwelijke prerllkanten in de Ver. Staten van Noord-Amerika neemt met elk jaar toe. Aan sommige universiteiten hebben dientengevolge de man nelijke theologanten reeds anti-vrouwenbewegings-vereeni- gingen opgericht. Bijzonder geliefd wegens de wijzewaarop zij haar ambt opvatis miss Mary Billings die kapelaan is bij de Universalistenkerk van Texas. Als kanselredenares onderscheidt zich boven allen miss Florence Hallock te Boston, wier groot orgauiseerend talent aan de kerkelijke vereenigingen ten goede komt. Miss Palmer, die tot hiertoe zendelinge in Afrika was, is thans in Minesota als predikant aangesteld. Zij moet eene zeer indrukwekkende schoonheid zijn en zich onderscheiden door eene vurige welsprekendheid. Vooral om den ernstwaarmede zij haren pastoralen arbeid opvatten worden de Amerikaansche vrouwelijke predikanten hoogelijk geprezen. (Huisvrouw). Spoorwegongeluk. Te Luik is een personentrein uit Namen in botsing gekomen met een goederentrein uit Cheneé. De schok was hevig. Een der locomotieven werd vernield. Zes passagiers werden gewond, van welke vier zwaar. Ook de machinist van den personentrein bekwam ernstige verwondingen. Een doodkist als bagage. China's vertegenwoordiger bij de Russische kro ningsfeesten, de Onderkoning Li-Huug-Chang, heeft naar het Rijk van den Czar een ongemeen stuk bagage mee genomen, namelijk een doodkist, waarin hij gelegd moet worden, als hij soms op reis mocht sterven. Dat memento mori is rijk met goud versierd en het heeft een waarde van 6000 taels of f 21.600. De lijst der hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer in de provincie Nfoord- Holland bevat 522 namen en in Groningen 181 namen. De laagste aanslag is f 853,18 x/2 in Aoordholland en t 514,38 in Groningen. De collecte voor het fonds van onbemiddelde stu denten in de theologie bij de geref. kerken heeft f 156,521/s opgebracht. In de gemeente Oud-Vosmeer woont een meisje dat op het laatst van April den leeftijd van elf jaar heeft bereikt en met. recht een reuzin mag genoemd worden. Hare lengte is ongeveer 1780 rnH. en alle lichaamsdeelen zijn daaraan geëvenredigd, zoodat zij een verbazend gewicht moet bereiken. Het meisje be zoekt de O. L. school en is, wat verstandelijke ontwikke ling aangaat, gelijk met kinderen van haren leeftijd. Amsterdam. In den avond van den 4 is door een rechercheur in bewaring gebracht een bewoner van een perceel aan den Amstel, verdacht van moordaanslag op zijne vrouw. Deze werd per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, nadat zij in hare woning met een ernstige hoofdwonde en in bewusteloozen toestand was aangetroffen. Bij aankomst in genoemde inrichting kon slechts de dood worden geconstateerd. Heeinster. Onder vele blijken van belangstelling heeft de heer Schoo zijne 25-jarige ambtsvervulling ge vierd als hoofd der school. Jb Mazereeuw, ambtenaar bij het waterschap „de Tier Nüoorderkoggen", herdacht onlangs den dag, waarop hij vóór vijf tig jaren bij dat waterschap in dienst trad. Met een toespraak van den dijkgraaf werd hem bij die gelegenheid eene gratificatie van f 200 namens het wa terschap ter hand gesteld en namens de leden van het Dagelijksch Bestuur eene pendule met 2 candelabres. Tot hoofdingeland der banne Enkhulzen is bij herstemming gekozen de heer J. Sterken. Beets. De werkstaking is geëindigdalle ver- veners hebben toegegeven aan de eischen van de arbeiders. Het is sedert die groote stakingen in de venen voorkwamen de eerste maaldat de stakers hunne eischen ingewilligd zagen. Algemeen oordeelde men het loon van 80 cents een zeer billijke vraag dit en het rustige gedrag der stakors was oorzaak, dat de openbare mee ning zich te hunnen gunste uitte. Socialistische sprekers zooals weleer ruiden hen niet op of stelden voor, buitensporige eischen te stellen als liggelden enz. Alles liep even kalm af, terwijl de stakers behoorden tot allerlei politieke fracties Hol sua i«l. Sedert eenige dagen verkeert Bols- ward in spanning en rouw. Het gerucht dat de kassiers- firma Brouwer de betalingen gestaakt had bleek waar heid te zijn. Bijna niemand, of hjj stond in relatie met die firma en is er dus bij betrokken. Het kantoor toch genoot hier en in de omstreken een groot vertrouwen zoodat. velen hunne spaarpenningen er deponeerden. Grooter ongeluk kon onze stad moeilijk treffen want welke gevolgen deze slag na zich zal sleepen is niet in weinige woorden te zeggen. Naar wij vernemen, heeft bet gerecht een onderzoek iDgesteld en zijn thans alle boeken en stukken verzegeld en er is bevel gegeven tot inbechtenisaeming van den voortvluchtigen firmant. Uit het friesche dorp Rakkuin werden in 1895 niet minder dan drie millioen dakpannen naar Duitsch- land uitgevoerd. In Friesland hebben ten einde het grasmaaien niet meer door buitonlandersmaar door eigen volk te doen verrichten onderscheidene personen op verzoek van het Hoofdbestuur van de Vereeniging »Door Ar beid tot Verbeteriug", zich bereid verklaard om geschikte maaiers uit de eigen provincie te leveren. Men schrijft uit IJmuidcn: Den 17 Apri 1 vertrok het duitsche vischstoomschip Witt Bartels kapt Ulrich van hier naar de vischwateren om IJsland. Den 4 Mei keerde de boot hier terug met eene geheel volle ladingzijnde 50000 kg. versche en een zestigtal vaten gezouten visch. De visch is in den afslag van don heer J. W. R. Arnold verkoeht. Als bewijs hoe rijk aan visch de wateren daar zijn, dient dat die geheele lading in 16 uren werd gevangen en men nog een groote massa wegens gebrek aan berg ruimte over boord heelt moeten werpen. De visch is van bijzonder groot soort. Er waren eenige monster-exemplaren bij. Over het geheel was zoowel de schol, schelvisch als andere rondvisch van afmetingen, zooals men nooit uit de Noordzee ziet aanbreugen. Naar wij vernemen is dit eene proefreis geweest, en zal zij, nu zij zoo goed is uitgevallen, door eene vaste en geregeldo uitzending van vischstoomschepen gevolgd worden. Dat kan hier groote bedrijvigheid geven. Men ziet daarom verlangend uit naar het openstellen van de nieuwe visschershaven, ook omdat voortdurend meer visch wordt aangevoerd door Duitsche stoomtrawlers, die hier ter markt komen. Jaap Eden. Volgens bulletin van de Kampioen won Jaap Eden op de Seinebaan te Parijs met grooten voorsprong de 2000-meter (zonder voorgift.) Waarschijnlijk gaat Eden naar Amerika, waar hij voor 6000 dollar in 6 matches zal uitkomen. Veehandel ln Friesland. De handel is in de laatste dagen vrij wat minder druk, hetgeen invloed heeft op de prijzen De opkoopers leden in de laat te week niet weinig schade op de week markten te Leeuwarden en Zwolle, waar men soms geen bod kreeg. De oorzaak is het koude weder de Noorden wind doet de weilanden achteruitgaan en menig boer heeft genoeg spijt het melke rundvee uitgelaten te hebben dat eiken dag in melk verliest. Men kan zeggen, dat sedert ons vorig veebericht het rundvee per stuk 10 in prijs is achteruitgegaan. Vooral is dit het geval met melke koeien, kalve, vaarzen en weidvee. In de vette kalveren ging meer om met betere prijzen, daar de vraag grooter was, vooral naar Holland. Evenzoo ging het met stieren voor de slachtbank. In Engeland steeg ook de prijs van het gemest kalfsvleesch, dat natuurlijk ook hier van invloed was op den prijs. Daar de prijzen der lammeren hoog waren door groote vraag, werd eene kentering verwacht, wijl het schapen- vleesch aan de Londensche markten eer in prijs daalde dan rees. De kentering is reeds gekomen op de jongste markten was da prijs der lammeren reeds f 1,50 per stuk lager dan op de markt te Mildam, de officieels, eerste lammerenmarkt. In varkens en biggen is op ait oogenblik niet veel handel. De prijzen zijn thans: vette koeien 2630 ct., melke f 100—200, kalve f 100—190, weidvee f 80-150, kalve vaarzen f 100170, vette kalveren 28—32 ct., stieren 2226 ct., vette schapen f 1326, melke f 12—25, lammeren f 5S'/a, vette varkens 17 18 ct., magere t 1025, vette biggen 15 16 ct., biggen 1 1 per week nuchtere kalveren f 48. Sigaren puntjes voor de Prins Hendrik- Stichting te Egmond aan Slee. Reels vroeger maakten wij melding van het goede werk van den heer W. H. van Zanten te Leiderdorp die de hem toegezonden sigarenpuntjes in smakelijken rooktabak weet om te zetten voor de oude zeelieden in de Prins Hendrik-Stichting.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2