No. 57. Eerste blad. Acht en Negentigste Jaargang. ZONDAG 10 M EI. Buitenland. Nederland. Schaakprobleem No. 15, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Oourant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonn", uentsprjjs per maanden voor Alkmaar f ©,80f. anco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,08. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 ENGEliANII. Het bericht, in ons vorig nummer gemelddat Rhodes aan Chamberlain zijn ontslag zou hebben aangeboden blijkt onjnist. Chamberlain ant woordde den 7 op een uosbetreffende vraag in het Lager huis dat hij, sedert Rhodes uit Engeland is vertrokken, geen mededeeling, van welken aard ook, aan hem gericht heeft en evenmin van hem ontvangen beeft. Gelijk men weet, had Rhodes bij zijn vertrek uit En geland een aanvraag om ontslag van het bestuur der Chartered achtergelaten, om bij volmacht te worden in gediend, als zulk een stap wenschelijk werd geacht door zijn vertegenwoordigers. Het bestuur had den 4 een vergadering, waarin een brief van Hawkesly, den advocaat der maatschappij, werd voorgelezen, meldende, dat Rhodes hem voor zijn vertrek gemachtigd had een aanvrage om ontslag voor hem in te dienen, als de advocaat dat noodig achtte. Hawkesly verklaardedat de Company geheel vrij is van medeplichtigheid aan den tocht van Jameson, en dat dit door Jameson bevestigd wordt. Toch diende hij de aanvrage om ontslag in voor Rhodes en Beit. De directeuren seinden hierop aan Rhodes dat zij, met het oog op den toestand in Rhodesia, aarzelden de aan vrage om ontslag aan te nemen. Rhodes antwoordde den 6en Mei het volgende „Laat de aanvrage om ontslag rusten; morgen strijden wij weder tegen de Matabelen." De directeuren besloten daarna de beslissing over de aanneming der aanvragen van Rhodes en Beit nit te stellen. Bovendien is een brief van Hawkesly gepubliceerd waarin verklaard wordtdat de beer Chamberlain hem den 7 heeft medegedeeld dat de regeering het niet tot haar plicht rekent de directeuren der Chartered Company raad te geven met betrekking tot den tegen woordigen toestand. De »Globe" zegt: Reeds vóór de telegrammen open baar werden gemaakt, was Chamberlain officieus volkomen op de hoogte"gesteld van bet aandeel, dat Rhodes in de voorbereiding van den inval had en wel door Rhodes zelf, vóór hij" uit Engeland over Beira naar Matabelelaud vertrok. Zelfs de wisseling der bedoelde cijfertelegram men was in de bekentenis van Rhodes begrepen. Welke uitlegging Rhodes van zijn gedrag gegeven heeft,' zegt de „Globe," „is niet bekend, doch menschen die in staat zijn er meer van te weten zeggen dat volkomen oj hartigheid heerschteen dat Rhodes niets voor den mi nister van koloniën verborgen heeft." Is dit bericht jnistdan zal 't Chamberlain moeielijk vallen bij zijne vroegere verklaring te volharden, dat bij geheel overtuigd was van Rhodes' onbekendheid Jamesons plannen. Het Blauwboek over de correspondentie betreffende de Transvaalsehe quaestie bevat belangrijke telegrammen, waarvan vooral die van Chamberlain aan Robinson van 26 Maarthet antwoord van Krnger aan Robinson van 24 April reeds bekend zijn. De correspondentie loopt over het tijdvak van 23 Januari tot 27 April 1896.^ Volgens de laatste telegrammen verklaarde minister Chamberlain: »dat Engelands hoofddoel altijd geweest is het Engelsche gezag als het hoogste te doen handhaven en eene goede verstandhouding in het leven te roepen tnsschen de twee groote rassen in Znid-Afrika. Het weinige succes in Transvaal is te wijten aan fonten van weerskanten. Chamberlain zegt verder zich niet aanspra kelijk te stellen voor de klachten der nitlandersmaar de erkende grieven zijn te wijten aan wetten, die sedert de conventie successievelijk zijn aangenomen. Krugers bezoek aan Engeland kwam hem (Chamberlain) zeer wenschelijk voor als middel tot verzoening tnsschen Hol landers en Engelschen, maar vooruit vast te stellen, wat de samenspreking met Kruger zou moeten bevatten, kon niet toegestaan worden. Het recht om ons met de zaken van Transvaal te bemoeien hebben wij nooit geëischt wèl dat om vriendschappelijke raadgevingen tot President Kruger te richten. Er bestaat geen ernstig verschil tnsschen Robinson en mijen er is dan ook geen plan om hem terug te roepen. De toekomstige politiek eischt in de eerste plaats geduld; indien de tijd gegeven wordtdat de wonden kunnen vergroeien zal de publieke opinie haren steun geven aan" de schikkingdie het geheele land in staat stelt zijn uitgestrekte hulpbronnen in vrede en voorspoed te ontginnen. Sir Jacobus de Wet is een bejaard man; hij heeft den wensch te kennen gegeven zich terug te trekken en hij verdient rust. Aan de echtheid der cijfertelegrammen wordt niet ge twijfeld. Men moet. Rhodes' vroegere diensten niet ver geten. Zonder mannen als Rhodes zon de engelsche ge schiedenis veel armer zijn geweest en het britsche gebied veel kleiner. Rhodes is de stichter van de Chartered Companyals hij van zijn tegenwoordige positie beroofd werd zou hij nog altijd grooten invloed hebben. De 'vraag of Rhodes zijn officieele positie moet behou den moet beslist worden door de directeuren der Com panyen indien het telegram van Rhodes niet was ge komen zon het ontslag aangenomen zijn geworden, maar het is billijk den tijd te geven voor een onderzoek. De eigenlijke plaats van Rhodes, hetzij als directeur of als aandeelhouder, is Zuidafrika waar hij boete kan doen voor zijn gedrag in het verledendoor de ontwikkeling van het groote gebied dat hij aan het Britsche rijk heeft toegevoegd. FRANKRIJK. Niet onaardig is het te vernemen, welke schatten er door 't departement van buitenlandsche zaken aan telegrammen uitgegeven zijn, in 't afgeloopen jaar Voor diensttelegrammen moest worden uitgegeven, ten behoeve van de Armenische quaestie, 32.875 lr van den oorlog in Oost-Azië 150.146 frs.; van de Braziliaansche quaestie 21.196 en ten behoeve van Madagascar 25.611 frs. De minister moest het krediet van 400.000 frs. op de begrooting met 180.000 frs. overschrijden. ITAME. De »Agenzia Stefani" verneemt uit Mas- sowa, dat in den nacht van 4 op 5 Mei de Tigrijnen zijn afgetrokken uit de plaatsen, die door het Italiaansche leger waren bezet. De Italianen zijn meester van de stelling Dongola tot Adigratde toegangen tot het fort zijn vrij. Dinsdag zijn ongeveer 300 gekwetsten en zie ken, waarvan velen op draagbaren werden vervoerd, uit het fort vertrokken in de richting van Adicaje. De Ras Schat en Agostafari staan links, Ras Man- gaseia bevindt zich rechts van hot Italiaansche korps. Wat nu zal geschieden, is niet duidelijk, seint de cor respondent van het nieuwsagentschap. Ras Alula, die misleid door een schijnbeweging van kolonel Paganini naar Adoea- was gesneld, bevindt zich daar nog met 2000 man. Keizer Wilhelm heeft koning Umberto per telegram gelukgewenscht met de ontzetting van Adrigat. De Italiaansche Kamer hondt zich ernstig bezig met de bespreking der Groenboeken over de Afrikaanscho quaestie. Het debat gaf aanleiding tot enkele scherpe uitvallen tegen Rusland en Frankrijk zoo zeide Macola, dat deze twee mogendheden samenspannen om Italië's militaire kracht in Airika te vernietigen. De radicale afgevaardigde Sacchi stelde vod r alle troepen uit Afrika terug te roepen en Crispi in staat van beschuldi ging te stellen. Crispi beweerde, dat de overgelegde stukkeu vervalscht waren, en werd daarop door den hertog van Sermoneta tot de orde geroepen. OOSTENRIJK-IIONEARIJE. Koning Pranz Joseph heeft Maandag de buitenlandsche vertegenwoor digers ten gehoore ontvangen, die hem de gelnkwenschen hunner regeeringen bij gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Hongarije overbrachten. In zijn antwoord verklaarde de koning dat de aanwezigheid der gezanten hem een bewijs was van de sympathie en de vriendschap der buitenlandsche mogendhoden en van de goede be trekkingen waarin Oostenrijk-Hongarije tot hen staat. De vertegenwoordigers van Servie ontbraken naar aan leiding waarvan vele bladen eischen dat de betrekkingen met dit land zullen worden afgebroken. SPANJE. Do Cubaansche opstandelingen hebben een aanval ondernomen op de stad Esperanza in de pro vincie Santa Claradoch werden met groote verliezen teruggeslagen. Een telegram nit New-York aan »The Daily Chro nicle" meldt dat de Cubaansche correspondenten van de »N.-Y. World" en het »Jonrnal" uit Havanna zijn bannen wegens beleediging van generaal Weyler. ZUID-AFRIKA. Rhodes heeft een toespraak ge- honden tot de inwoners van Gwelo *waarin hij zeide geen tijd te zullen verliezendoch den Matabelen een nederlaag te zullen toebrengen die hun voor altijd den lnst zal benemen opstand te verwekken. De kolonne zal binnen enkele dagen de Matabelen aanvallen en dan op rukken naar Boeloewayo. De bevelen aan de regeeringstroepen om uit Mafeking noordwaarts te rakken zijn herroepen. Heemskerk. De raad dezer gemeente heeft in beginsel besloten tot het bouwen van eene nieuwe school met zes lokalen. Tevens werd besloten eene schoolcommissie in te stellen voor toezicht op het onderwijs. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad, door 10 der 11 leden bijgewoond, werd door den voorzitter medegedeeld, dat aan de gemeente Texel voor het loopende jaar als buitengewone toelage, ten behoeve van het lager onderwijsbij koninklijk besluit is toege staan eeue som van f 6350. De behandeling van het adres der telefonisten te Den Hoorn, Oosterend en Oudeschild, behelzende verzoek om verhooging van jaarwedde, wordt verdaagd tut eene vol gende vergadering. Verder bleek, dat het bouwen van eene veldwachters woning, het verbouwen van het postkantoor en het her stellen van 't gebouw op de Vischmarkt eene geldleening noodzakelijk maakten waartoe dan ook tot een bedrag van f 2600 a 4°/0 besloten werd. Eindelijk werd besloten een adres te richten aan den minister van waterstaathandel en nijverheid met ver zoek trein 111 tot Den Helder te doen doorloopen ten gerieve der eilandbewoners. Aan de kamer van koophandel te Den Helder en aan de vereeniging »Helders belang", mede aldaar, zullen afschriften hiervan gezonden worden met verzoek om door adressen van adhesie deze poging te stennen. De heer C. Leflef, predikant bij de nederlandsche her vormde gemeente te Den H o o r n op Texel is als zoo danig beroepen te Ravenswaai (Neder-Betuwe.) Door het prov. kerkbestuur van Noordhol land is benoemd tot lid der synode van de ned. herv kerk dr. E. van der Ven, te Haarlem en tot dieus secun dus de heer J. van Leeuwen Az., te Monnikendam. Stoomtram Beverwijk—Alkmaar. Blijkens de ter lezing gelegde bescheiden ter pro vinciale griffie te Haarlem zal de aan te leggen stoom tramweg BeverwjjkAlkmaar in aansluiting met de lijn HaarlemBeverwijk loopen ten oosten van den Rijksweg naar Nieuwediep en wel door de gemeenten Wijt-aan-Zeo en -Duin, Heemskerk, Castricum, Limmen, Heiloo en eindigen in den Alkmaarder Hout. Do lijn gaat over den spoorweg bij het station Castri- cnm. Er dienen twee bruggen gebouwd te worden, naast de bestaande, over de Sehulpvaart bij Limmen en aan de »Vier Staten" onder Alkmaar. De concessie is aan den beer M. Lubcké te Brussel verleend tot 4 Februari 1925. Voorts moet binnen 6 maanden f 10,000 bij het Rijk als waarborgsom gestort wordenwelk bedrag dienen zal tot zekerheidsstelling voor het nakomen van de onderscheidene verplichtingen, den concessionaris opgelegd. De vergunning vervalt echter, wanneer de lijn na een jaar nog niet in gereedheid en in exploitatie zal gebracht zijn. Uulnbeplantiiig bij Schoorl. - Het dagelijkseh bestuur der Nederlandsche Heide maatschappij heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de beplanting der Rijks-duinen bij Schoorl. Ondanks de schadedoor konijnen en kevers aange bracht, werd de toestand alleszins gunstig bevonden er zijn nu ongeveer 100 H.A. in drie jaren tjjds vol komen vastgelegd van wegen voorzien en met dennen beplantzoodat de proefneming in elk opzicht geslaagd genoemd mag worden. Van N. N. (Z w a r t.) a b c d (W i t.) Wit: K c8. R gl. b 6. f2. Zwart: K a8. P d4. f4. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 14. D f3. g 4 f 3. g4f. Het idéé van dit probleem ligt tamelijk bij de hand men ziet spoedig dat dit de eenige zet kan zijn die tot mat voert, toch is het een zuiver probleem, maar om een probleem te hebben dat werkelijk aan de eischen vol doet, verwacht men minstens een goed verborgen len zet. Goed opgelost door L, twee liefhebbers (H. en M.), J. D. Tander en S. R., Alkmaar Nic. Beekman F. Vernout, Haarlem; S. J. A., Woudsend. Correspondentie. L. te A. Uwe bemerkingen omtrent no. 14 kwamen in ons bezit. Zeker is het waar dat er meerdere mooie matstellingen in voorkomen, doch het gaat niet aan, alle mogelijke varianten van een probleem geregeld op te geven wij mogen niet te veel plaats vorderen voor de Schaak rubriek en geven daarom geregeld n e oplossing, Wat betreft no. 14wij geven u toe dat het een eenvoudig probleem isoven zoo goed als het bovenstaande doch belofte maakt schuld. Wij hebben ter aanmoediging van de minder geoefende schakers, twee eenvoudige problemen toegezegd en moesten deze dus plaatsen een volgende

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1