No. 58. Eerste blad* Acht en XUegentigste Jaargang. 1896. WÖENSBAG 13 MEI. Wegens den Hemel vaartsdag zal de Courant DONDERDAGAVOND n ie t worden uitgegeven. POSTERIJEN. Buitenland. Nederland. AIKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonm-i aentsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; f anco door hei geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nammei s 3 ots. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu: er: 3 DE UITGEVERS. De Directeur van het Postkantoor te Alk maar wijst belanghebbenden er op, dat sedert de oprichting van het Hulpkantoor te Stom- petoren de buurt Omval niet ineer tot den bcstelkrlng van het Postkantoor te Alkmaar behoorten dus die brieven met A cent moe ten gefrankeerd worden. Alkmaar, Mei 1896. De Directeur voorn., MOLL. BUUGARI JE. Vorst Ferdinand is in den hoofdstad van zijn rijk teruggekeerd. Aan het station werd hij verwelkomd door den burgemeesterdie wees op de vreugde der bevolking over de hartelijke ontvangst welke den vorst overal ten deel is gevallen. Koning Alexander van Servie heeft den vorst het grootkruis der orde van den Witten Adelaar verleend. DUlTSCHIiAAD. Den 10 zijn de keizer en de keizerin te Frankfort aangekomen om den 25sten ver jaardag van den Franktorter vrede te vieren. Zij werden met veel geestdrift ontvangen. De keizer zond het volgende telegram aan prins Bismarck Door den Frankforter vredewaarvan de 25ste ver jaardag zooeven door de onthulling van het ruiterstand beeld van keizer Wilhelm op grootsche en plechtige wijze is gevierd werd het gedenkwaardige tijdvak afgesloten, waarin Duitschland tot eenheid en grootheid geraakte en in den raad der volkeren de stelling herwon, die het toekomt. Het is mij een behoefte en een plichtde onvergetelijke diensten in herinnering te brengen, welke gij mijn waarde prinshierbij hebt bewezenen u daarvoor opnieuw mijne dankbare vereering uit te spreken. Nevens den naam van den grooten keizer Wilhelm zal de naam van den grooten kanselier in de geschiedenis ten allen tijde helder nitblinken en in mijn hart zal steeds een gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid jegens u voortleven. Wilhelm. In een bijzonder nummer van den »Reichsanzeiger" wordt bij keizerlijk besluit dank betuigd aan allendie thans nog in burgerlijken dienst verkeeren of vroeger tot den burgerlijken dienst behoorden en die door hunne onvermoeide en met goed gevolg bekroonde pogingen hebben bijgedragen tot verwezenlijking van het groote werk van dien gedenkwaardigen tijd namolijk het tot stand brengen der éénheid onder de Dnitsche Staten. De keizer vertrouwtdat bij gelijke gebeurtenissen ook gelijke aan hun plicht getrouwe en offervaardige mannen zullen gevonden worden. EGYPTE. De Khalifa heeft 1600 man van zijn krijgsmacht naar Kordofan gezonden om een opstand die aldaar is uitgebroken te dempen. Van Omdurman zijn versterkingen gezonden naar de troepen der Der- wischen welke in de nabijheid van Kassala zijn gelegerd. Te Wady Haifa gelooft men, dat deze opstand voor den Khalifa geen ernstig gevaar zal opleveren. De parijsche »Herald" bevat verontrustende mede- deelingen omtrent de cholera te Kaïro. De geneesheeren moeten overtuigd zijndat de enkele reeds voorkomende gevallen de voorboden zijn van een epidemie. De groote hitte en het vallen van den Nijl vermeerderen de kansen daarop. De correspondent van het blad vreest, dat een groot aantal gevallen in de officieele bulletins worden verzwegen. EAGEIiAMD. Chamberlain's rede, in ons vorig nummer vermeld, wordt door de buitenlandsche pers, vooral door de Dnitsche, scherp afgekeurd. Dat ook niet alle Engelsche bladen met Chamberlain door dik en dun gaan, bewijst de Truth", het orgaan vau den ra dicaal Labouchère, die èn Rhodes, die 't Jameson-plau beraamde, èu den minister, die 't tracht te vergoelijken, duchtig den mantel uitveegt. Trouwens in 't Lagerhuis is Chamberlain de harde waarheid niet gespaard. Harcourt zeide o. a. dat de «Chartered" «directeuren had, die kundig en oneerlijk, en anderen die eerlijk maar onge schikt waren," welke woorden zoodanig de verontwaar diging der Tories opwekten, dat de spreker gedurende vijf minuten niet kon doorgaan. En toen hij hierop zeide, hoe al wat geschied was, den buitenlanders, die van «Ie perfide Albion (het ver raderlijke Engeland) spraken, in het gelijk scheen te stellen, werden het gesis, geschuifel en ironisch gelach oorverdoovend. Sir William wachtte doodbedaard af tot er eenige stilte kwam, en vroeg toen: «Waren die telegrammen dan niet perfide Deze vraag werd met diep stilzwijgen beantwoord er valt dan ook slechts een antwoord op te geven, en dat wilde men niet geven. De «Daily Chronicle" verneemt uit Pretoria, dat er nieuwe stukken openbaar gemaakt zullen worden, be treffende den inval van dr. Jameson. Zij bevatten volgens dit schrijven de verklaring, dat een som van 370,000 pond sterling bestemd was voor de kosten der expeditie en dat verschillende maatschappijen groote sommen daar toe hadden gestort. Men heelt een brief gevonden, waarin gezegd wordt, dat de aandeelhouders nimmer zouden ontdekken, dat de maatschappijen groote sommen hadden uitgegeven om de pogingen tot hervorming te steunen. De «Daily News" deelt mede, dat lord Gifford en de heer George Cawston voornemens zijn hun ontslag te vragen als de hertogen van Five en van Abercorn, Sir Horace Farhugar en Richard Margnire bij hun besluit blijven om Rhodes niet te ontslaan als directeur der Chartered Company. De hertog van Five, die door om standigheden niet meer in staat is de zittingen van den Raad van Bestuur der Company bij te wonen, doet plech tig bekend maken, dat hij tegen de aanneming der ont slag-aanvrage van Rhodes is. Volgens de laatste be richten uit Kaapstad is Sir Jacobus de Wetbritsch agent te Pretoria afgetreden. FRASJKRIJH. De Fransehe minister van binnen- landsche zaken heeft den definitieven uitslag der gemeen teraadsverkiezingen bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat 13 raden een socialistische meerderheid hebben, 29 een radicaal-socialistische, 265 een radicale, 1369 een republi- keinsche, 82 een meerderheid van rallió's, 33 een van monarchisten. De «Matin" vertelt, dat de hertog van Orleans voornemens is alle betrekkingen met zijn neef prins Henri af te breken, die na zijn reis door Thibet en Ton kin het ridderkruis van het Legioen van Eer heeft aan genomen. De hertog heeft het plan hem uit de familie te bannen en hem vervallen te verklaren van alle voor rechten van een prins van den bloede. ITAUIE. Generaal Baldissera heeft de Rasser. Man- gascia, Sebat en Agostafari uitgenoodigd, de Italiaansche krijgsgevangenen uit te leveren, en aan die uitnoodiging klem bijgezet door te dreigen met weerwraak. Ras Agostafari heeft daarop 15 gevangenen uitgeleverd, maar de beide anderen maakten er geen haast mede kolonel Stevani is toen tegen Ras Sebat opgernkt en heeft hem een dozijn zijner mannen gedood en 300 stuks vee buit gemaakt. Het fort Adigrat wordt ontruimd, generaal Baldissera zal er slechts enkele dagen blijven. SFAAJE. De vrijbuiters van den schoener «Com- petidor", die onlangs in de wateren van Havana is aan gehouden door een Spaansche kanonneerboot, zijn ter dood veroordeeld. Dit vonnis heett in de Ver. Staten grooten indruk gemaakt. Volgens de dagbladen zond president Cleveland aan den Amerikaanschen gezant te Madrid eene dépêche, waarin wordt verklaard, dat de uitvoering van het vonnis, zonder dat de zaak voor een civiele rechtbank heeft ge diend, zou worden beschouwd als eene handeling, welke van weinig vriendschappelijke gezindheid jegens de Ver- eenigde Staten getuigt. De gouverneur van Florida heeft aan het vijfde ba taljon van dien Staat bevel gezonden, zich tot onmiddellijk optrekken gereed te houden. lUID-IFftlHA. In het Kaapsche Parlement heeft de heer Sauer eene motie voorgesteldwaarin het Hnis zijn waardeering betuigt voor de dienstendoor Sir Hercules Robinson gedurende de laatste crisis bewezen, en de hoop uitspreekt dat zijn verblijf in Engeland niet lang zal duren, omdat zijn afwezigheid nadeelig zon zijn voor de beste belangen van Zuid-Afrika. Saner zeide dat men de medewerking van de Engelsche regeering behoefde om den vrede in Znid-Afrika te her stellen het kwaad door de Engelsche pers en speciaal door de «Times" gedaan, moest tegengewerkt worden. Merriman trok ook te velde tegen de «Times," onder groot gejuich en rumoersir Herculeszeide hijstond tusschen Znid-Afrika en de grootste ramp die het kan treffen oorlog. De berichten omtrent den opstand der Matabelen zijn tegenstrijdig, toch schijnt 't grootste geva ir geweken. Het Hollandsche oorlogschip Joan Willem Friso is te Kaapstad met zeer veel geestdrift ontvangen. A T J E H. In «Eigen Haard" geeft de heer Hooyer aan het slot van een artikel over Atjeh nog een uittreksel uit een brief van een vriend van den gesneuvelden luitenant Vuyk aan diens vader. Daarin wordt een nadere beschrij ving gegeven van het gevechtwaarin deze officier is gevallen. Men herinnert zich, dat de blokhuizen om onze tijde lijke buitenposten op 28 en 29 Maart door maréchaussées werden bezet ter vervanging van de, voor den tocht naar Lamkrak aangewezen bevriende Atjehers. «Na de vlucht van Toekoe Oemar werden die blok huizen door kwaadwilligen omsingelden ook het corps maréchaussées rukte uit, om de ingesloten kameraden te ontzetten. «Omstreeks ö1^ uur 's namiddags, terwijl de duisternis viel over de velden en witte dampen begonnen op te stijgen tusschen het zware geboomte der kampongs, geraakte het troepje onder luitenant Vuyk, ten Noord- Oosten van Senelop, dicht bij een bosch van kokospalmen, slaags met den vijand. Hij stond op het dijkje waar achter zijne maréchaussées hun vuur afgaven toen een kogel hem trof in de rechterborst en hij achterover in de Sawah viel. «Maar dadelijk richtte hij zich weer op en riep den sergeant Ghene, een naam, uu sedert drie geslachten met eere in de Indische krijgsgeschiedenis genoemd tot drie malen toe attakeeren, attakeeron, attakeeren 1 «Tegelijk sproDg hij op en stelde zich aan het hóófd van zijne weinige, nog ongekwetste manschappen, in het voorbijgaan aan den sergeant vragende of hij niet ge wond wasdaar hem een matte kogel trof. Nauwelijks had Ghene ontkennend geantwoord, of een tweede kogel velde hem neer. «Toen stormde de zwaar gewonde officier met een Amboineesch onderofficier en twee minderen over het dijkje vier Atjehers tegemoetdie hen daarover tegen- traden en hield den strijd voltot hij dood nederviel. «Voorwaar, een kranige daad, een Hollandschen jongen waardig Barstngerhorn. De vorige week was voor de ansjovisvisschers te K o 1 h o r n niet ongunstig. Er werd reeds meer gevangen dan het vorig jaar, terwijl de prijs bijna de helft hooger is. De geepvisscherij werd alhier gestaakt. In deze gemeente en in de omstreken is thans al het vee in de weide, en de beesten hebben rnim gras. Ook de klavervelden in de polders Waard en Groet staan uitmuntend. Do karwei begint te bloeien. Alle ge wassen in deze polders staan voordeeligvoor het fijne zaad en de suikerbietvelden zou regen zeer gewenscht zijn. Ook de tuinen hebben hieraan behoefte. Graft. De afdeeling Gratt van de Noordholland- sche Vereeuiging «het Witte Kruis" heeft in hare onlangs gehouden vergadering besloteneen onderzoek te doen instellen in hoeverre sommige niet stroomende slooten nadeelig voor de volksgezondheid zijn en" heeft met het oog daarop eene commissie benoemd die in eene nader te bepalen vergadering rapport zal uitbrengen. Ueerhngowaard. Opnieuw zijn 82 leden tot de alhier bestaande afdeeling «het Witte Kruis" toege treden, zoodat het aantal leden thans 240 bedraagt. Purmerend. Den 10 wapperde de drieklenr op het raadhuis en wel tor eere van den gemeente-secretaris, den heer J. Worpbij gelegenheid van de herdenking van den dag waarop hij vóór 25 jaren geleden zijne werkzaamheden in de gemeente-administratie aanving. Door burgemeester en wethouders gecomplimenteerd, werd hem als aandenken aan dezen dag van wege de gemeente ten geschenke aangeboden een bronzen pendnle op mar meren voetstok met dito coupes en door de ambtenaren ter secretarie een paar prachtige gravures. Het stedelijk muziekkorpsonder directie van den heer J. P. Groot, bracht den jubilaris 's namiddags 1 nre een anbade. De behoefte aan water laat zich hier hoe langer hoe meer gevoelen. Is het drinkwater bij de meeste wo ningen sedert 3 weken al verbruiktaan het werk- water begint thans ook een einde te komen. Voor een gang drinkwater wordt reeds dikwijls 25 a 30 cents betaald. De verzuchting naar aansluiting aan een of andere waterleiding hoort men tegenwoordig' dikwijls slaken. Den 11 werd door het kantongerecht alhier instructie gehouden in zake een vechtpartij van 2 schoolknapen uit de Wormer. Een der beide knapen schijnt tengevolge van het bekomen eener verwonding binnen enkele dagen te zijn overleden. Dinsdag, 2 Juni, a.s. zal in het logement «de Roskam" alhier voor den tijd van 5 jaren in het openbaar worden verpacht het grasgewas van de volgende perceelen a. het fort aan den oostelijken Beemsterringdijk be zuiden den Rijperweg; b. de batterij aan den zuidelijken Beemsterringdijk bij den Jisperwegc. het fort aan den westelijken Beemsterringdijk bij Spijkerboord. het fort aan den Zeedijk bij Edam en e. het fort in den polder «de Zeevang" in de gemeente Kwaaijk. Oterleek. Den 10 des voormiddags werd de heer J. Kaptein alhier door zjjnen vader, predikant te Lekkum (Friesland)in zijne bediening bevestigd met eene rede naar aanleiding van 1 Kor. 8 vers 1, de laatste 3 woor den. Des namiddags trad de nieuwe leeraar voor 't eerst in zijne gemeente op en had tot tekstMatth. 6 vers 10a. Schagen. In den nacht van den 11 geraakte het pakhuis van den heer K., op het Noord alhier, door onbekende oorzaak in brand. Door het krachtig en spoedig optreden der brandweer wist men de belendende perceelen te behouden en brandde het pakhuis alleen nit. Behalve een hond en een paar karren werd weinig

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1